Ze hebben de Zeeland laten zinken PZC Drie eeuwen in de verdediging Gemeenten krijgen 4,4 min extra voor bestrijden armoede Voorzitter D66 wil economische groei Kabel-tv voor ruim 2000 huizen in buurtschappen zeeland 14 Franse koper poogt vernietiging illegaal rundvlees te stoppen Twee jaar cel geëist tegen drugsdealer Nutsbedrijven sluiten akkoord over import van Brits aardgas vrijdag 10 oktober 1997 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Het kabinet geeft de Zeeuwse gemeenten volgend jaar ruim 4,4 miljoen gulden ex tra om de armoede te bestrijden. In totaal trekt de regering daar voortaan elk jaar 250 miljoen gulden voor uit. Het bedrag komt bovenop de 430 miljoen gulden die de gemeenten vol gend jaar krijgen voor de bij zondere bijstand. Minister Melkert (Sociale Za ken) heeft met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten afgesproken dat het extraatje ten goede komt aan inkomens ondersteuning. Ook moeten de gemeenten met het geld probe ren uitkeringsgerechtigden weer aan het werk te krijgen. Melkert kan niet echt controle ren of het geld daadwerkelijk aan armoedebestrijding ten goede komt; de bedragen komen binnen via de grote bulk van het Gemeentefonds. Criteria De bedragen per gemeente zijn gebaseerd op onder meer het aantal huishoudens met een laag inkomen, het aantal bij standsgerechtigden, het aantal allochtonen en het aantal uitke ringsgerechtigden. Veranderen die aantallen in de loop van het jaar, dan wordt dat het jaar erop verrekend. De gemeente Axel krijgt voor de armoedebestrijding in 1998 cir ca 150.000 gulden. Borsele krijgt bijna daarvoor 1,9 ton, Goes 467.000 gulden, Hontenis- se 80.000 gulden. Hulst 210.000, Kapelle 82.000 gulden, Middel burg 625.000 gulden, Noord- Beveland 68.000 gulden, Oost burg en Reimerswaal elk 186.000 gulden. Sas van Gent 113.000 gulden, Schouwen- Duiveland 327.000 gulden, Sluis-Aardenburg 70.000 gul den, Terneuzen 505.000 gulden, Tholen 226.000 gulden, Veere 160.000 gulden en Vlissingen 818.000 gulden. De vier gemeenten op Goeree- Overflakkee krijgen samen bij na vier ton om uitkeringsge rechtigden aan de slag te helpen en om de armoede te bestrijden: Dirksland 63.000 gulden, Goe dereede 73.000 gulden. Middel- harnis 165.000 gulden en Oost- flakkee 92.000. door Richard Hoving VLISSINGEN - De doelstelling in het concept-verkiezingspro gramma van D66 om de econo mie jaarlijks met drie procent te laten groeien is verdedigbaar. Dat zegt de voorzitter van D66 Zeeland, R. Bastiaanse, in een reactie op de discussie die in de partij is ontstaan over de vraag of zo'n groei niet strijdig is met de zorg voor het milieu. De voorzitter van de commissie die het programma heeft opge steld, M. van Huiten, kaartte de ze week de kwestie aan in het partijblad van D66. Volgens hem kan de economie niet ein deloos groeien, omdat het mi lieu dan te veel wordt vervuild. Bastiaanse deelt die opvatting. „Persoonlijk schaar ik mij ach ter het standpunt van Wijers." De minister van Economie heeft, net als lijsttrekker Borst, laten weten onverkort te willen vasthouden aan de drie procent groei. Bastiaanse denkt niet dat het kwaad kan dat Van Huiten als mede-ondertekenaar van het concept verkiezingsprogramma alsnog een voorbehoud heeft ge maakt. „De discussie die onder de leden is ontstaan, is helemaal niet zo gek. Het verkiezingspro gramma wordt nu door iedereen kritisch bekeken"' Dat kan het uiteindelijke programma alleen maar ten goede komen." Bastiaanse benadrukt dat hij niet het standpunt van de Regio Zeeland verwoordt. Tijdens de ledenvergadering van de afde ling later dit jaar wordt pas een algemeen Zeeuws standpunt in genomen. De oude fortmuur bij de buurtschap Zandberg. foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - Natuurminnaars en vissers we ten de weg te vinden naar de Vlaamse Kreek ten zuidoosten van de buurtschap Zandberg. Maar ook liefhebbers van cul tuur- en krijgshistorie kunnen hun hart ophalen bij de kreekoever. In de dijk bij de Beerweg is - naast de Steenen Beer, de duiker in de vroegere zeedijk - nog duide lijk een deel van het oude verdedigings werk Boerenmagazijn te herkennen. De batterij werd in 1687 opgeworpen door- de Staatsen om aanvallen uit het zuiden te kunnen weerstaan. Dat dik drie eeuwen later nog zo'n verdedigingswerk in het landschap is terug te vinden èn te herken nen, vinden de Oost-Zeeuws-Vlaamse heemkundigen P. Stockman en P. Ever- aers prachtig. Het Boerenmagazijn is slechts één van de vele 'sterckten' (forten, batterijen, kazernes en andere vesting werken) die nog in het landschap zijn te herkennen. De twee amateur-historici maakten er een boek over: Frontier Ste den en Sterckten. De ondertitel 'Vestingwerken in Oost- Vlaanderen en Oost-Zeeuws-Vlaanderen 1584-1839' geeft aan tot welk gebied en welk tijdperk de auteurs zich beperken. De jaartallen zijn niet willekeurig geko zen. In 1584, ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog, begonnen Spanjaarden en Staat sen het wapen 'inundatie' om de beurt te gebruiken. Gebieden werden via het doorsteken van dijken - later door het openzetten van sluizen - onder water ge zet om de controle over de Westerschelde, en daarmee Antwerpen, te verkrijgen. In 1839 werd België officieel onafhankelijk en werden de grenzen tussen Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen vastgesteld. Manuscriptkaarten De aanleiding tot het schrijven van het boek was voor Stockman en Everaers, die samen uitgeverij De Maelstede beheren, de koop en bestudering van oude manu scriptkaarten. Op originele kaarten van drie, vier eeuwen terug vonden de twee vorsers veel vestingwerken terug die nog steeds hun sporen in het landschap nala ten. „Die forten en versterkingen zijn nog overal terug te vinden. Soms zie je slechts wat restanten, maar vaak is de originele vorm nog zeer goed te herkennen. Je moet alleen even weten waar je het moet zoe ken", zegt Everaers. Lezers De schrijvers wijzen de lezers op gave res tanten als Boerenmagazijn bij de Vlaamse Kreek of het zeventiende eeuwse sluizen- complex de Grote Petrus bij Zwartenhoek (Westdorpe). Maarze wijzen nieuwsgieri gen ook de weg naar nog bijna gave verde digingswerken als fort Sint Jacob bij Axel en fort Liefkenshoek. Fort Liefkenshoek is een kazerne uit de nadagen van Napole on. Een betonnen bunker die voor velen uit de streek onbekend is, maar op nog geen halve kilometer van de gelijknamige tunnel ligt. „Op dat soort historische schatten, die voor eenieder te ontdekken zijn, willen we belangstellenden attent makenWe willen de streek als het ware opentrekken voor de mensen die er wonen en hen die de regio bezoeken", werft Stockman. Als organi sator van busreizen én gids in het Land van Hulst loopt hij immer over van de ver halen. Everaers heeft ervoor gezorgd dat het boek niet uit zijn voegen barst, een duidelijke structuur heeft en voor velen makkelijk leesbaar is. De krijgshistorie van zo'n 150 vesting werken is in het boek na te slaan, maar de twee heemkundigen vonden het minstens zo belangrijk om delink naar het heden te leggen. „En misschien de mensen onwille keurig nog wat van ons enthousiasme mee te geven, zodat in de toekomst niet nog meer forten, wallen en andere versterkin gen zonder slag of stoot kunnen verdwij nen", betoogt Everaers. Frontier Steden en Sterckten, waarvan al zo'n driehon derd exemplaren bij voorintekening zijn besteld, wordt op zaterdag 8 november of ficieel gepresenteerd in het Hulster stad huis. De burgemeesters Kessen van Hulst en De Smet van Beveren krijgen de twee eerste exemplaren overhandigd, omdat veel van de mooiste verdedigingswerken in hun gemeenten zijn te vinden. door Manon Kotvis ZAAMSLAG - Het Zeeuws- Vlaamse Zaamslagveer krijgt nog vóór de feestdagen kabelte levisie. In Zeeland worden in to taal 2.081 huishoudens in tien tallen buurtschappen en gehuchten die tot nog toe geen kabel hadden, aangesloten. Vol gens de planning krijgen medio 1998 de laatste van deze 'onren dabele' gebieden een aanslui ting. Het eerste buurtschap dat ver blijd werd met kabeltelevisie was Kleverskerke (Walcheren). Hierna werden nog enkele hon derden nieuwe aansluitingen gerealiseerd. Vooral in Zeeuws- Vlaanderen wordt op het gebied van kabeltelevisie flink aan de weg getimmerd. In deze regio wordt het grootste aantal hui zen op het net aangesloten, na melijk 1463 stuks. In Walcheren zijn dat er 303, in de Bevelanden 217 en op Schouwen-Duiveland en Tholen krijgen 98 huizen ka bel. De bekabeling van de ruim 2.000 huishoudens hangt direct samen met het aanleggen van de modernere glasvezelkabel in heel Zeeland. Deze nieuwe ka bels worden op andere plaatsen aangelegd dan waar de oude co- axkabels nu liggen. F Tadema, coördinator audio-video van ZekaTel legt uit: „Er wordt bij voorbeeld glasvezelkabel van Hoofdplaat naar Oostburg ge legd en daarbij komen we langs het buurtschap Nummer Eén. Hierdoor wordt het rendabel daar ook kabeltelevisie te reali seren." Omdat veel gebieden volgens de kabelexploitant toch nog te slecht bereikbaar blijven, blijven er uiteindelijk nog 18.000 huizen in Zeeland ver stoken van kabeltelevisie. Internet Met het nieuwe systeem kunnen niet alleen radio-en televisie uitzendingen ontvangen worden, ook kan het gebruikt worden voor aansluitingen op Internet, betaal-televisie en da tacommunicatie. Volgens D. Renkema, directeur van Zeka Tel Multi Communicatie, komt elk huishouden dat op de nieu we kabel wordt aangesloten in principe in aanmerking voor deze faciliteiten. Betaal-tv krijgt elk huis vanaf de eerste dag dat de aansluiting er is, maar of Internet overal aange boden wordt, hangt af van de vraag naar aansluitingen. Ze ker is dat, als Internet aanslaat, deze eerst in de steden en als laatst in de buurtschappen wordt aangeboden. Renkema: „Je gaat toch ook pas als aller laatste op de Noordpool ijsjes verkopen! door Harmen van der Werf DEN HAAG/VLISSINGEN - Het F ranse bedrijf Socinter pro beert de vernietiging van twin tig ton Brits rundvlees dat opge slagen ligt bij Vriesvemen Kloosterboer in Vlissingen- Oost, te voorkomen. De onder neming die het vlees heeft ge kocht van een Belgische firma, heeft een rechtszaak aange spannen tegen de veterinaire in spectie. De veterinaire inspectie heeft na onderzoek bevolen het vlees te vernietigen. Het rundvlees is afkomstig uit Groot-Britannië. Het kwam volgens de papieren uit België, maar er zaten resten van Britse vleesstempels opHet vlees is illegaal uit Engeland in gevoerd. Het Franse bedrijf Socinter heeft het rundvlees van een Bel gische vleeshandelaar gekocht. Gisteren waren Socinter-advo- caten bij de Raad van State in Den Haag om schorsing van het besluit tot vernietiging van het vlees te bepleiten. De Raad van State achtte zich echter niet be voegd het besluit te schorsen. Rechter J. Hulshof oordeelde dat de sector bestuursrecht van de Rotterdamse rechtbank in eerste instantie bevoegd is in deze zaak. door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - De 53-jarige Middelburger die donderdag voor de rechtbank in zijn woon plaats stond heeft drugs ver kocht, zo veel was in elk geval duidelijk. Officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems geloofde bovendien dat de man gestolen spullen in huis heeft gehad en dat hij twee jaar geleden in Mid delburg een vrouw in haar ge zicht heeft geslagen. Dus eiste de officier een gevangenisstraf van twee jaar. Verder wil mr. Willems dat de man ruim 69.000 gulden moet betalen aan de staat: dat is vol gens haar de winst die de Mid delburger heeft gemaakt met de drugshandel. De verdachte ontkende niet dat hij verdovende middelen had verkocht. Maar in het begin had hij alleen voor anderen drugs gehaald, omdat ze dat zelf niet konden of durfden. En later zou hij door andere dealers gedwon gen zijn om cocaïne en heroïne te verkopen; in ruil daarvoor kreeg hij zelf ook drugs. Ook had de Middelburger gestolen eurocheques, bankpasjes, een rijbewijs en een zonnebril in huis gehad. Maar die zonnebril had hij naar eigen zeggen van iemand gekregen en de andere spullen zou hij voor weer ie mand anders hebben bewaard. „En dat tasje, daar heb ik nooit in gekeken", zei de verdachte. Ook ontkende hij de beschuldi ging van mishandeling. De offi cier van justitie achtte alle aan klachten bewezen. Ze meldde dat ze in het kader van de Pluk- ze-wetgeving 69.000 gulden van de man wilde zien. „Het beleid eist dat we zo veel mogelijk vor deringen indienen", zei mr. Wil lems. Scheppen geld Raadsman mr. M. J. F. Sul vond dat wel bewezen kon worden dat zijn cliënt drugs had ver handeld, maar niet dat hij daar 'scheppen geld' mee had ver diend. De andere aanklachten konden volgens hem niet wor den bewezen. Verder vond hij de onderbouwing van de Plukze- claim slecht en het bedrag te hoog. Uitspraak op 23 oktober. door Ben Jansen VLISSINGEN - De drie nutsbe drijven in Zuid-Nederland heb ben donderdag overeenstem ming bereikt met het Britse gasbedrijf Centrica over import van Brits gas via een nieuwe pijpleiding tussen Groot Brit- tannië en de Belgische kust. Via dochterbedrijf British Gas Tra ding zal Centrica vanaf oktober 1998 per jaar 700 kubieke meter miljoen gas leveren aan Delta Nutsbedrijven en de in de geza menlijke onderneming EnTrade opererende PNEM in Noord- Brabant en Mega Limburg. De gasnetten in het Verenigd Koninkrijk en het Europese continent worden gekoppeld door de zogenaamde Intercon- nector, een 240 kilometer lange pijpleiding met een doorsnee van 1 meter, die wordt aange legd door een consortium van negen bedrijven. De Intercon- nector loopt tussen Bacton aan de Engelse kust en Zeebrugge in België. Over een jaar moet de leiding in gebruik worden geno men. Delta en de PNEM/Mega- combinatie leggen een eigen transportleiding aan van België naar Zeeland en West-Brabant. Centrales Het Britse gas komt uit de gas voorraden van Centrica op het continentaal plat in de Noord zee en uit inkopen van het Britse gasbedrijf. Delta en EnTrade gaan het leveren aan grote klan ten in Zuid-Nederland en even tueel daarbuiten. Het gas kan ook worden gebruikt voor warmte/krachtcentrales. Delta •en EnTrade zoeken ook andere samenwerkingsvormen, zoals korte-termijn gashandel en ge bruik van eikaars transportca paciteit. Delta en PNEM hebben eerder dit jaar al een importcontract voor 1 miljard kubieke meter gas Brits gas gesloten voor de Elsta-warmte/kracht-centrale bij Dow Benelux. firma in Maasbracht, die een belangrijk deel van de unieke houten opbouw en de voorste ven wegsloopte en er een duw boot van maakte. Voortaan ging de Zeeland door het leven als Roel Sr.. En nu, jaren later, is het vlaggenschip helemaal verdwenen. De Winde: „De slo per heeft genadeloos toegesla gen. Zelfds de schroef is - heb ik me laten vertellen - versmol ten. Logisch, het was koper." Wat rest is de zogenaamde werfplaat van de Zeeland, voorzien van de belangrijkste gegevens van de bouw en de bouwer. Die plaat hangt aan de muur in de woning van De Winde in Breskens. ,,Ik vond hem op een mooie morgen in m'n tuin. Een geschenk van een dierbare vriend, vermoed ik." Kapitein Jan de Looff uit Hoek was ooit kapitein op de Zee land. Het was z'n mooiste tijd. In een boek, gewijd aan Rederij Willem Muller, schreef hij over die sleper met de hoge masten: „Bij storm waren ze vaak een nadeel. Het was namelijk een enkelschroefs schip met weinig uitslag op het roer. Bij harde wind was het tijdens manoeu vreren goed uitkijken, want ze woei weg als een zeilschip. Op de voormast rustte geen zegen. Ze was van aluminium er- raakte nogal eens in de ver drukking. Tijdens het vastma ken op een varend zeeschip, raakte de top met zijn ra regel matig verfrommeld. Na een paar keer had men bij de Ter- neuzense Scheepsbouw Maat schappij een reservemast klaarliggen: een houten tele foonpaal met daarop de top lichten vastgespijkerd. Doodzonde „Ach", zucht Henk de Winde. „Misschien moet ik me er niet langer zo kwaad over maken. Maar het is toch dood- en doodzonde dat zo'n prachtige museumsleper simpelweg naar de schroothoop gaat omdat 'sleepboothaven' Terneuzen die 60.000 gulden aankoopkos- ten er niet voor over heeft... De oude sluizen zijn weg, de Oost- kolk en de Westkolk, de Axel- sebrug... noem maar op. Maar nu willen ze weer wel de Schel- deboulevard opknappen om de band met het water te verstevi gen. Wie dat beleid nog be grijpt, krijgt van mij een oor lam!" Mag Bressiaander Henk de Winde even een emmer tje? Kotsmisselijk is hij er van. Jarenlang zette hij zich in voor de redding van de Zeeland, het vlaggenschip van de Zeeuwse sleep- en bergingsvloot en wat leverde het op? Jawel, een mooi boek vol bombastiek, waarin de sleper alle lof kreeg toege zwaaid. Maar toen het erop aan kwam, gaven de lokale autori teiten niet thuis. Toen was er plotsklaps geen cent beschik baar voor behoud van een stukje maritiem erfgoed dat onlosmakelijk was verbonden met havenstad Terneuzen. De Winde: „Het ging notabene om de laatste kuststoomsleep- boot van heel Nederland, die weliswaar was verbouwd en aangepast aan de eisen van de ze tijd, maar toch..." Een brok in z'n keel wegslikkend: „Ge- meentevoorlichter Otto Vos- veld heeft zich nog sterk ge maakt voor de actie, die door sleepbootfanaten was opgezet en die ertoe moest leiden dat de Zeeland voor Terneuzen be houden zou blijven. Maar be halve Dow Benelux en de Kring van Werkgevers bekom merde niemand zich om het lot van het vlaggenschip van de Zeeuwse vloot." Toegegeven, de opknapbeurt van de Zeeland zou vele tonnen hebben gekost. De Winde: „Nou... en wat dan nog?! Hoe veel kosten al die kunstwer ken, al die bouwwerken en alle andere ellende rond het prachtproject Steen Beer niet? Terneuzen heeft nog maar weer eens bewezen dat het zich hele maal niets aantrekt van het verleden en maar opstoomt in de vaart der volkeren. Met ka pitein Barbé op de boeg. Dat 'opstomen' is overigens nog wel aardig in dit verband... Maar ik - en met mij vele sleep bootfanaten - had zo graag ge zien dat rond de Zeeland een maritiem project zou worden opgezet. Ooit richtte de Heem- Henk de Minde met de 'plaat' van de Zeeland. De Zeeiand in zijn gloriedagen. kundige Vereniging in het Ter- neuzens Museum - wat ook al weer is verdwenen - een prachttentoonstelling in, ge wijd aan de sleepvaart in en om Terneuzen. Er kwamen dui zenden mensen op af. Een be wijs dat het leefde. Maar wat zei het gemeentebestuur van Terneuzen, toen wij met dat Zeeland-project kwamen? Geen geld, geen belangstel ling... doei!" De Winde stelde de 'grote da den' van de Zeeland en z'n be manning te boek. De reddings operatie na het zinken van het Poolse vrachtschip Zamosc bijvoorbeeld. Begin '79 was dat. De bemanning van de Zee land en die van de Westdiep van de Union zagen die nacht op het nippertje kans de opva renden te redden. Maar er was veel meer. Historie De sleepboot werd in '45 door de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam foto Peter Nicolai De Zeeland in zijn laatste rol als duwboot Roel. gebouwd en vervolgens door de nv Reederij voorheen Gebroe ders Goedkoop in gebruik ge nomen. De stoomsleper voer aanvankelijk onder de naam Winston Churchill. Overigens was de opdracht voor de bouw al in 1941 verstrekt. In '65 werd de sleper - uniek door z'n hou ten stuurhut - verkocht aan Willem Muller, die de Terneu- zense Scheepsbouw Maat schappij opdracht gaf de boot te motoriseren en aan te passen voor het werk op de Wester schelde. Met z'n 20 ton trek kracht deed cle Zeeland vervol gens tot eind jaren tachtig dienst op de Westerschelde en het Kanaal Gent-Terneuzen. Verkocht In '92 schreef Henk de Winde - sleepbootfanaat en misschien wel gewoon sleepbootGEK - het met een snik: 'De mooiste sleepboot van de Westerschel de is voorgoed uit beeld'. Maanden tevoren was het oude pronkstuk verkocht aan een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 14