Baan voor ex-Scheldewerknemers .,K'sc'lR'rnul worden Drempel kunst moet laag zijn PZC Emergis gaat verder uitbreiden Werknemer moet Vandaag besluit over omleiden verkeer A58 bij flexibele arbeid Kunstuitleen viert jubileum zeeland 13 Meeste slachtoffers reorganisatie weer aan de slag dankzij bemiddelingsproject kunst cultuur Maaike van de Wiel ziet mooie toekomst voor Kunstuitleen exposities Mrs. Brown afsluiting Filmfestival Zeeland vrijdag 10 oktober 1997 door Ben Jansen VLISSINGEN - De begeleiding en bemiddeling van werkne mers van de Koninklijke Schel de Groep (KSG) die bij de reor ganisatie van vorig jaar hun baan zijn kwijtgeraakt, heeft aan de verwachtingen beant woord. Van de bijna 250 deelne mers aan het project Werk Be middeling dat de Schelde Groep en Start Diensten op touw heb ben gezel, hebben er op dit mo ment ruim 200 een andere baan. Een groot deel van hen is in een vaste baan terechtgekomen. Anderen zijn op basis van een arbeidsovereenkomst voor een jaar of een half jaar of zonder contract aan het werk, maar hebben wel uitzicht op een baan met grotere zekerheid. De reorganisatie van de Schelde Groep kostte vorig jaar 450 ba nen. Bijna 300 ex-werknemers kozen voor de begeleiding en bemiddeling die onder de naam De Schelde Werk Bemidde ling werd geboden. Die hulp (verwerking van het ontslag, bepaling van de mogelijkheden op de arbeidsmarkt, sollicita tietraining en plaatsing in een uitzend-, tijdelijke of vaste baan) strekt zich uit over een pe riode van een jaar. Start heeft op dit moment nog 49 reorganisa tie-slachtoffers onder haar hoe de. Hun banen kwamen later dan die van hun ex-collega's te vervallen. Inmiddels hebben zich ook 50 werknemers van Schelde Systemen bij Start ge meld, in verband met de aanvul lende reorganisatie bij dit deel van de KSG. Vestigingsmanager L. van Beek van Start Loopbaaninterventie in Vlissingen presenteerde de voorlopige resultaten van de be geleiding donderdagmorgen tij dens een ontbijtbij eenkomst voor vertegenwoordigers van de Schelde Groep en van andere bedrijven waarbij Start deze dienstverlening onder de aan dacht wil brengen. Van Beek toonde zich zeer ingenomen met het plaatsingspercentage van door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Rijkswater staat beslist vandaag, vrijdag, of de asfalteringswerken op Rijksweg A58 tussen Nieuw- en Sint Joosland en Lewedorp ko mend weekeinde doorgaan. Bij langdurige regenval kan er geen asfalt worden gedraaid, omdat de kwaliteit dan te slecht wordt. Op grond van de weersvoorspel lingen die donderdag bekend waren, gaat Rijkswaterstaat er van uit dat het werk kan plaats vinden. ,,Maar zekerheid heb ben wij nog niet", vertelde een medewerker van de dienstkring Midden- en Noord-Zeeland. „Wij leven bij de dag. Vrijdag weten we meer." Als het werk doorgaat op de zuidbaan van Rijksweg A58, gaat vanavond om negen uur 'de deur op slot'. Autoverkeer vanaf Vlissingen moet bij afslag Mid delburg de Rijksweg af, rechtsaf de weg naar Vlissingen-Oost volgen, om vervolgens over de Sloeweg langs 's-Heerenhoek 82. Ze erkende wel dat het pro ject aanvankelijk wat kinder ziekten heeft gekend. Nadat daarmee was afgerekend, is het veel beter gegaan met de bege leiding van de ex-Scheldewerk nemers. De meeste deelnemers aan Werk Bemiddeling heb ben een baan gevonden in de metaalbranche. Ruim een derde is buiten deze sector aan de slag geraakt. Zo is een lasser nu chauffeur en een voormalige ad ministratieve medewerker van de KSG verdient tegenwoordig zijn brood als reisleider. Waar dat nodig was, heeft de Schelde Groep om-, her- en bijscholing betaald. Van de 49 personen die nu nog aan het project meedoen, heeft een aanzienlijk deel al werk op tijdelijke basis. De ge middelde leeftijd van de deelne mers was 39 jaar. naar de afslag Heinkenszand van de A58 te rijden. Daar kan het verkeer 'de slagader' van het autoverkeer door Midden-Zee land weer op. De stremming is gepland tot klokslag twaalf uur zondag nacht. Veel problemen verwacht Rijkswaterstaat niet. Bij een eerdere volledige stremming van de A58 bij de Vlaketunnel, medio september, kwam het tot opstoppingen. Het was een cha os, mede door agressief rijge drag van automobilisten. De omleidingsroute voor het werk van komend weekeinde is ruimer dan die over de Vlake- brug tussen Kapelle en Kruinin- gen. Rijkswaterstaat denkt dat het ook minder druk wordt. Me dio september kwamen onver wacht veel dagjesmensen naar Zeeland, omdat het erg mooi weer werd. Tussen Nieuwland en Lewedorp moet in de richting van Goes- /Bergen op Zoom 5,5 kilometer wegdek worden voorzien van zeer open asfaltbeton (zoab). Gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok opent de deuren van de beschermde woonvoorziening in Goes. foto Willem Mieras door Willem van Dam GOES - Het Zeeuws Centrum voor geeste lijke gezondheidszorg Emergis begint binnenkort met de uitbreiding van het centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie Ithaka en van het psychiatrisch zieken huis in Kloetinge. Ithaka wordt uitge breid met tien bedden en twee dagbehan delingsplaatsen. Het psychiatrisch ziekenhuis krijgt er 42 plaatsen bij. De plannen daartoe bestaan al geruime tijd. Voorzitter M. A Bierens van de Raad van Bestuur van Emergis gaat ervan uit dat eind dit jaar of begin volgend jaar met de uitvoering kan wor den begonnen. Hij zei dat donderdag in Goes tijdens de opening van een nieuwe woonvoorziening voor (ex-)psychiatrische patiënten. De opening werd verricht door gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok van volksgezond heid. Het gaat om drie woningen aan de Nieuwstraat/Opril Westwal waar in to taal zestien mensen met een psychiatri sche handicap verblijven. Ze wonen er grotendeels zelfstandig, maar kunnen wel rekenen op professionele ondersteuning en begeleiding. Daarmee zijn de plannen om in Zeeland te komen tot een uitbrei ding en betere spreiding van dit soort voorzieningen (beschermd wonen) nage noeg voltooid. Eerst werd in Vlissingen (20 plaatsen) en in Zierikzee (15 plaatsen) gebouwd. Vervolgens stond uitbreiding in Oostburg met 20 plaatsen op het pro gramma, gevolgd door Tholen (acht plaatsen). Vorig jaar werd de nieuwbouw in Hulst (17 plaatsen) geopend. Nu ook de plannen voor Goes zijn gerealiseerd, rest alleen Middelburg nog. door Ben Jansen VLISSINGEN - Bij alle streven naar brede inzet en mobiliteit op de arbeidsmarkt, mag de po sitie van de individuele werkne mer niet onderbelicht blijven. „Het sociale bouwwerk dient erop aan te sluiten", zei be stuursvoorzitter R. C. van den Heuvel van de Koninklijke Schelde Groep donderdag tij dens een ontbijtbijeenkomst in Vlissingen. „We moeten veilig heid creëren, anders verandert niemand van baan", zei C. Baar- veld, directeur van Start Loop baaninterventie, bij diezelfde gelegenheid. Baarvelds organisatie had het ontbijt aangericht om de resul taten te presenteren van het project De Schelde Werk Be middeling. Van den Heuvel en hij hielden inleidingen over in- en externe mobiliteit. Dit on derwerp bleek zeer actueel. Woensdag is immers bekend ge worden dat Philips af wil van vaste functies voor zijn perso neel, een voornemen dat bij mi- nister-president W. Kok en mi nister van Economische Zaken H. Wijers in goede aarde is ge vallen. Van den Heuvel vertelde dat de Schelde Groep druk bezig is met een flexibelere werkomgeving en -verhouding. Bij Schelde In dustriële Constructie is het al lang gebruikelijk de productie capaciteit met behulp van inge leende arbeidskrachten aan te passen aan de omvang van het werk. Bij Schelde Scheeps- nieuwbouw wordt zo'n manier van werken ook nagestreefd. Van den Heuvel: „We zijn gene raties lang gewend geweest dat de werf een vaste bezetting ken de. We willen nu naar 80 procent eigen personeel en - als daar be hoefte aan is - 20 procent inge- leenden." Die verandering verloopt even wel niet zonder moeilijkheden. Scheepsnieuwbouw heeft dit jaar zoveel werk dat op sommi ge schepen evenveel vaste Schelde-werknemers als inge leende krachten aan het werk zijn. Dat levert volgens de KSG- topman' soms grote problemen op. „Een deel van die ingeleen- den komt uit Portugal, Spanje, Schotland en Engeland. Je hebt dan te maken met mensen die een andere taal spreken en een ander productieniveau hebben. Bovendien vergt zo'n groot aan tal tijdelijke krachten zoveel begeleiding dat de productivi teit van de vaste bezetting ook afneemt. De ondernemingsraad heeft op een gegeven moment dan ook terecht gezegd: alle in- geleenden de poort uit." Toch valt er volgens Van den Heuvel niet aan te ontkomen dat Schelde Scheepsnieuw bouw een, zoals hij dat noemde, 'modern in- en uitleenbedrijf met flexibel projectmanage ment' wordt. Hij wees erop dat in verband met de op dit mo ment beperkte bouwcapaciteit van de werf en om kosten te be sparen is besloten het voorschip van een multi-purpose vracht schip in Turkije te laten bou wen. Geleidelijke afschaffing van de baan voor het leven achtte Van den Heuvel een goede zaak. „Maar dan moeten we beginnen met de directeur. Die moet een tijdelijk contract krijgen. Dan kun je tenminste zonder gouden handdruk afscheid nemen als je op een gegeven moment moet constateren dat zo'n functiona ris niet meer brengt wat je van hem verwacht." Hij meende dat de andere kijk op werkgelegen heid wel nieuwe verhoudingen vereist tussen werkgever, werk nemer en bemiddelaar. Baar- veld vond dat een grotere wend baarheid en weerbaarheid van de werknemer mag worden ver wacht. Hij meende dat er vol doende waarborgen moeten ko men ter bescherming van de werknemer. Baarveld: „Flexibi liteit zonder veiligheid is een doodlopend pad. Bowlstoernooi in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - De vier Zeeuwse Bowlsverenigingen komen op woensdag 22 oktober tegen elkaar uit tijdens het Zeeuwse Bowlstoernooi in sporthal De Zwake in 's-Gra venpolder. Er wordt de hele dag gespeeld vanaf 9.30 uur. Aan het eind van de dag reikt wethouder C. Elen- baas van de gemeente Borsele de prijzen uit. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Of de kunst uitleen een achterhaalde instel ling is? Coördinator Maaike van de Wiel van de Stichting Kunst uitleen Zeeland zet grote ogen op. Voor de binnenkort 25 jaar bestaande Zeeuwse Kunstuit leen ligt wat haar betreft juist een mooie toekomst in het ver schiet. „Ik denk wel dat de Kunstuitleen in Zeeland veel meer zijn gezicht moet laten zien dan in de afgelopen jaren." De Kunstuitleen staat van ver schillende kanten onder druk. Menig kunstenaar roept dat het een instelling is die het publiek meer sponsort dan de kunst. De ledenaantallen lopen licht te rug. En in Zeeland heeft de pro vincie ambitieuze plannen met de Kunstuitleen, echter zonder dat daarvoor extra geld be schikbaar komt. „Een van de oorspronkelijke uitgangspunten van de Kunst uitleen was om iedereen in con tact te brengen met kunst", ver telt Van de Wiel. „Nu weten we dat we daar wel realistisch in moeten zijn. Maar al hebben we ons streven een beetje moeten bijstellen, dat neemt nog niet weg dat het ons wel degelijk lukt om kunst onder een breed pu bliek te verspreiden, meer dan welke andere instelling ook. Onder onze leden zijn veel men sen met een hoge opleiding, maar twintig procent heeft een lage opleiding. Dat zijn mensen die zonder ons nooit in aanra king zouden komen met kunst." De tarieven zijn laag, bevestigt Van de Wiel, maar dat moet ook zo blijven. „Daardoor blijft ook de drempel laag. Mensen die nooit met kunst in aanraking zijn geweest, worden door hoge tarieven niet uitgenodigd bij ons binnen te stappen. Of ze wel of niet een hoog inkomen heb ben, maakt dan niet uit. Mensen moeten dingen kunnen uitpro beren. De kunstuitleen is een plek waar dat kan." Het veelge hoorde verwijt dat kunstenaars van de Kunstuitleen financieel niets wijzer worden, wijstze van de hand. „Wij krijgen per jaar twee ton van de provincie voor de verwerving van kunstwer ken. Maar in 1996 hebben we aan in totaal 350 kunstenaars 441.000 gulden uitgegeven. Uit eigen inkomsten weten we die subsidie dus meer dan te ver dubbelen. Ofte wel: we doen heel veel voor kunstenaars." De laatste jaren is vooral het be drag gestegen dat de Kunstuit leen aan aankopen besteedt. Dat het ledenaantal van de Kunstuitleen daalt, verontrust Van de Wiel niet. „Dat is een lan delijke tendens. We zijn in de ja- Coördinator Maaike van de Wiel van Stichting Kunstuitleen Zeeland: „Het lukt ons wel degelijk om kunst onder een breed publiek te verspreiden, meer dan welke andere instelling ook. foto Lex de Meester ren tachtig explosief gegroeid. Nu blijkt dat we niet alle leden vasthouden. Veel belangrijker vind ik dat er wel een goede doorstroom is van abonnees. Ons publiek blijft zich vernieu wen. Als we geen nieuwe men sen meer zouden bereiken, dan zou ik me pas zorgen maken." Actiever Van de Wiel gelooft dat de Kunstuitleen de komende vijf jaar meer taken op zich zal ne men. Van de centra in Goes, Middelburg, Temeuzen en Vlis singen verwacht ze dat die zich actiever zullen opstellen om te bemiddelen tussen kunstenaar en publiek. Dat kan onder meer door het organiseren van pro jecten en exposities. De provin ciale stichting moet zich in haar ogen meer bezighouden met het opzetten van een goede docu- mentatieafdeling van Zeeuwse kunst, bemiddeling bij het ver strekken van opdrachten aan kunstenaars en de oprichting van een commerciële uitleen aan bedrijven. Daarvoor is wel een financiële injectie nodig. Bovendien is de Stichting Kunstuitleen Zeeland hard toe aan nieuwe huisvesting in Mid delburg. Van de Wiel: „We pra ten daarover met de gemeente. Nee, ik noem geen locaties." In het concept van de nieuwe cultuurnota onderschrijft de provincie de ambities van de Kunstuitleen, maar tegelijker tijd wordt de jaarlijkse subsidie met 5000 gulden verlaagd tot 325.000 gulden. Volgens de pro vincie moeten de vier grote ge meenten meer investeren in de aldaar gevestigde kunstuitleen centra. Van de Wiel: „De provin cie vraagt nogal wat van de ge meenten. Wat men in die nota wil, lijkt me op dit moment niet realistisch. Misschien op de lan ge termijn." MIDDELBURG - Als slotfilm van het negende Filmfestival Zeeland wordt zondag 12 ok tober de Britse film Mrs. Brown (1997) van John Mad den vertoond. De nieuwste film van Madden wordt om schreven als een schitterend kostuumdrama met uitsteken de acteerprestaties van Judy Dench en de Schotse komiek Billy Connolly. De film wordt vertoond in het Schuttershof in Middelburg en begint om 20.30 uur. 'Mrs. Brown' was de spotnaam die aan koningin Victoria werd gegeven vanwege jaar intieme vriendschap met de Schotse intendant John Brown. Na de dood van prins Albert trok Victoria zich hele maal terug en weigerde haar taken als staatshoofd nog te vervullen. Om haar afleiding te bezorgen, werd besloten de Schotse intendant John Brown in te schakelen, die haar op haar pony moet bege leiden. Aan het programma van het filmfestival zijn nog twee films toegevoegd. Zaterdag 11 oktober om 16.00 uur is Bras sed Off (1997) van Mark Her man te zien. De film gaat over een man (gespeeld door Pete Postlethwaite) met stoflongen die na een leven lang werken in de mijn nog één wens heeft: als dirigent van The Grimley Brass Band de Londense finale van het Nationale Brassband Kampioenschap halen. Zondag 12 oktober om 14.00 uur wordt For Roseanna van Paul Weiland vertoond, een film die zich afspeelt in het Ita liaanse dorpje Tricento. De hoofdrollen worden vertolkt door Jean Reno en Mercedes Ruehl. Werk van Ben Sleeuwenhoek, vervaardigd in opdracht van de Kunstuitleen. foto Lex de Meester door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting Kunstuitleen Zeeland bestaat volgende week 25 jaar. Om dit te vieren organiseren de kunstuit leencentra in Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen gedu rende de laatste twee weken van oktober speciale jubileumpro jecten. Bovendien hebben de Zeeuwse kunstenaars Ben Sleeuwenhoek, Annelies Planteijdt en Harry Vandevliet in opdracht van de Kunstuit leen een werk vervaardigd in een oplage van 25 exemplaren en zijn speciaal gemaakte jubi leumbekers van kunstenaar Rob Brandt verkrijgbaar bij de vier kunstuitleencentra. In de verschillende uitleencen tra kunnen bezoekers zich op een bijzondere wijze door kun stenaars laten fotograferen. In Goes gebeurt dat door Anna Pool. Zij fotografeert mensen tegen een bijzonder decor. Op 1 november kiest zij de aardigste foto's uit en houdt ze een lezing over de grens tussen het kiekje en een kunstwerk. In Middelburg daagt kunste naar Ko de Jonge onder het mot to Maatwerk bezoekers uit hun favoriete kunstwerk op een wit te wand te hangen. Leo van Kampen fotografeert ze vervol gens (van 18-25 oktober, 13-17 uur). Op 1 november volgt een tentoonstelling met toelichting van De Jonge. In Terneuzen fotografeert Jo- han Klein op woensdagmiddag 22 oktober en zaterdagmorgen 25 oktober bezoekers op twee verschillende manieren: afstan delijk en dicht op de huid. Za terdag 1 november volgt een presentatie. Tot die tijd is in Ter neuzen ook een expositie met werk van Klein te zien. Ruilen Het project in Vlissingen heet De straat geëxposeerd. In een straat in Vlissingen ruilen be woners tijdelijk iets wat ze aan de wand hebben hangen om voor een kunstwerk uit de col lectie van de Kunstuitleen. Zo wel de afgestane objecten als de uitgekozen kunstwerken wor den geëxposeerd. Onder de noe mer De kleren van de keizer maakt Eric Brandts digitale fo to's van bezoekers die daarna worden geprint op een hand schoen die iedereen als herinne ring mag meenemen. In Metro S, de expositieruimte boven de Kunstuitleen in Mid delburg, is van 21 oktober tot en met 1 november werk te zien van Ben Sleeuwenhoek, Anne lies Planteijdt en Harry Vande vliet. Zij hebben respectievelijk een ruimtelijk werk, een collier en een wandconsole gemaakt in een oplage van 25 exemplaren. Keramisch beeldhouwer Rob Brandt heeft kleurige gegla zuurde bekers vervaardigd met een gouden oor in de vorm van een palet. Op festiviteiten worden afge sloten op 1 november, de Dag van de Kunstuitleen. Dan zijn alle centra van 10-17 uur ge opend. Nieuwe leden kunnen die dag een Kunst Kleurboek krijgen met tekeningen van on deranderen Mariene Dumas, Co Westerik en Janpeter Muilwijk. (Advertentie) DE FAMILIEFILM! VANAF 11 OKTOBER IN DE BIOSCOOP Elsa Westland uit Kats expo seert haar werken tot en met 28 november in het stadskantoor in Goes. Het betreft beelden uit gevoerd in verschillende mate rialen, zoals alpenblaumarmer, albast, hout en arduin. Ook han gen er vijftien tekeningen van de dit jaar overleden kunste naar Joop Dam uit Wemeldinge. Geopend tijdens kantooruren. In de Expogang van het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes hangt tot 4 november werk van ir. Christiaan J. Keulemans. Met zijn reisschetsen hoopt hij de kijker een gevoel van vakantie te geven. Tot half januari is in de hal van de Generale Bank aan de Grote Markt in Goes een expositie in gericht van werk van Yvonne Weintré, bestaande uit schilde rijen van Indonesische land schappen en bloemen in olie verf, pastel en aquarel. Ook hangen er beschilderde T-shirts. Geopend: ma t/m vr 9-16.30 uur. Op initiatief van Kiek Artis tiek zijn tot en met dinsdag 6 ja nuari potloodtekeningen van Leendert van der Pool uit Mid delburg te zien bij designzaak 't Lange Uus in Zierikzee. Ha vens, strand en zee zijn de favo riete onderwerpen van deze voormalige zeeman. Te zien tij dens de openingsuren van de winkel. Jo den Hollander uit Middel burg exposeert tot en met vrij dag 6 november bij ABN Amro aan de Markt in zijn woon plaats. Hij toont keramische ob jecten, maar ook zogenaamde 'cirages', de naam die hij gaf aan de verrassende kunstwerken met onverwachte structuren die shet resultaat waren van experi menteren met schoencrème. Voorts werkte hij met bijenwas en ten slotte zijn er collages te zien. Geopend: ma t/m vr 9-17 uur. Galerie 'T' (voor toegepaste en vrije kunst) in Middelburg toont deze maand beelden van Inge Notschaele, waarin de mens centraal staat, en schilderijen van Peter Kromhout, die met meestal de natuur als uitgangs punt balanceren op de grens van abstract en figuratief. Geopend: do, vrenza 11-16 uur. Foto's van Jos Talboom han gen tot en met 25 oktober in streekmuseum Het Land van Axel in Axel. Geopend: wo t/m za 13.30-17 uur. Bergen op Zoom beleeft dit weekend weer de maandelijkse galerie-zondag (14-17 uur), met onder meer een speciale exposi tie van uit Paverpol, in combi natie met andere materialen, vervaardigde kunstwerken in De Mollengangen, die ook van daag (10-21 uur) en zaterdag (10-17 uur) is te zien. Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13