zich zien Politie Walcheren laat V PZC Frau Stockrahm wordt negentig Tien toezichthouders geïnstalleerd Geen opschorting bouw Hof Ter Veste Goese schouwburg zwijgen opgelegd Middelburg bestelt wapenschilden Regio-avond over trauma's in het gezin zeeland vrijdag 10 oktober 1997 w 1 1 VAN ZEE HEEFT EEN GULLE BUI SjmL wn, ZjW Nieuwe inspecteur VROM Rijverbod na wild-westrit Europarlementariërs op bezoek Werkstraf voor drugsdealer Stuur uit auto gestolen Lichtgewonde door rukwind Drankrijders aangehouden Wijkgericht werken volgend jaar speerpunt beleid WAARDEBON 5D, 50.- te besteden na aankoop van een broek; óf 50,- korting op een kostuum vergeet hem niet (of knip deze bon uit) uw folder cheque HERENMODE ST. ADRIAANSTRAAT 7 GOES 0113-215652 Met de installatie van tien nieuwe toezichthouders is het totaalaantal in het stadsgewest op 36 gekomen. foto Lex de Meester door Ab van derSluis VLISSINGEN - Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlis- singen heeft donderdagmiddag tien nieuwe toezichthouders ge ïnstalleerd. In totaal zijn nu 36 mensen werkzaam in het stadsge west Vlissingen/Middelburg. Uiteindelijk moeten er negentig toezichthouders komen, maar of dat aantal ook daadwerkelijk gehaald wordt is de vraag. Volgens burgemeester Van der Doef is de Haagse bron aan het opdrogen. „We zullen dat niet accepte ren. Er is nog volop werk voor meer toezichthouders." Volgens de Vlissingse burgemeester is het project toezichthou ders een schoolvoorbeeld van een 'win-winsituatie'. „Officieel is het een werkgelegenheidsproject voor langdurig werklozen en het speelt in op de behoefte van de inwoners van Vlissingen en Middelburg aan meer veiligheid. Als de mensen in Nederland ge vraagd wordt wat de grootste problemen zijn, staat veiligheid bovenaan, gevolgd door langdurige werkloosheid. Als je kans ziet om die twee bij elkaar te brengen, ben je goed bezig. Toe zichthouders zijn van buitengewoon belang voor burgers." Zowel Van der Doef als loco-burgemeester P. M. Bruinooge van Middelburg wees erop dat het enige wapen van de toezichthou ders hun persoonlijkheid is. „Tact en inzet is nodig", aldus de Middelburgse wethouder. „Het is voor mensen die fietsen in een winkelstraat niet prettig om daarop aangesproken te worden. Je hebt als toezichthouder een dikke huid nodig." Bruinooge zei ook dat het project toezichthouders nooit van de grond zou zijn gekomen als Vlissingen niet samen met Middel burg een stadsgewest was geweest. „De banen zijn aan Vlissin gen toegewezen, maar dat heeft er uiteindelijk in geresulteerd dat Middelburg en Vlissingen samen een stichting hebben opge richt. Als er geen gewest was, hadden we nooit op deze manier kunnen werken." DEN HAAG - Ir. J. R. Lambrechtsen is benoemd tot inspec teur van de inspectie ruimtelijke ordening Zuid van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (VROM). Zijn werkgebied omvat Zeeland. Noord- Brabant en Limburg. Hij volgt daarmee per 1 januari 1998 drs J.J. Thönissen op. die onlangs een functie in het bedrijfsleven heeft aanvaard. Lambrechtsen (51) is thans projectleider van het interdepatementale project Actualisering Vinex. Daar vóór vervulde hij verschillende functies binnen de Rijkspla nologische Dienst van het ministerie van VROM. MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Bergen op Zoom mag de komende twee jaar met meer achter het stuur van een auto kruipen. Daarnaast heeft de rechtbank in Middelburg hem een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden opgelegd. De man maakte, onder in vloed van drank en achtervolgd door de politie, in september vorig jaar een dolle rit door Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij remde hij op een gegeven moment zo hard dat een politiewa gen achterop zijn auto reed. Uiteindelijk werd de man in Bel gië aangehouden. Overigens maakt het rijverbod niet veel uit: de man is door het ministerie van Verkeer en Waterstaat al ongeschikt verklaard om auto te rijden. Pas over twee jaar kan die beslissing even tueel herzien worden. VLISSINGEN - Een delegatie van de fractie van de PvdA in het Europees Parlement brengt op vrijdag 17 oktober een werkbezoek aan Vlissingen. Samen met de Statenfractie en het Gewestelijk Bestuur van de PvdA-Zeeland laten de Euro parlementariërs zich voorlichten over de verplaatsing van de Koninklijke Schelde Groep naar Vlissingen-Oost. Tijdens het bezoek komt onder meer de vraag aan de orde wat er met het bedrijfsterrein in de binnenstad van Vlissingen moet gebeu ren na het vertrek van de scheepswerf. Ter afsluiting van het werkbezoek wordt tussen 17 en 19 uur een openbare bijeen komst in de Belgische Loodsen Sociëteit aan de Boulevard De Ruvter gehouden waarop met de leden van de delegatie kan worden gesproken over algemene Europese onderwerpen. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft een 49- jarige man uit Terneuzen wegens drugshandel veroordeeld tot drie maanden cel, te vervangen door een werkstraf van 140 uur. De man heeft in het najaar van vorig jaar en begin dit jaar in heroïne en cocaïne gehandeld vanuit zijn woning in Ter- neuzen. Onder meer omdat het al jaren geleden was dat de man voor het laatst met justitie in aanraking was geweest, maakte de rechtbank het mogelijk dat de man nu door te wer ken onder celstraf uit komt. TERNEUZEN - Een 63-jarige man uit Terneuzen miste woensdagavond het stuur van zijn auto. Het stuur was gede monteerd uit zijn auto die aan de Stuvesande in Terneuzen stond geparkeerd. ZAAMSLAG - Een zestienjarige bromfietster uit Vogel waar- de raakte donderdagochtend licht gewond toen zij door een rukwind van de Hoek van de Dijk in Zaamslag afwaaide. Het meisje moest met een pijnlijk been worden overgebracht naar het ziekenhuis De Iionte in Terneuzen. door Edith Ramakers procedures doorlopen waren. Hij vindt onder meer dat waar- MIDDELBURG - Bestuurs- devolle, groene gebieden rechter mr. T. Damsteegt heeft worden opgeofferd, dat de ver geen reden gezien om de bouw keersdrukte door nieuwbouw voor Hof ter Veste in Middel- ontoelaatbaar toeneemt en dat burg op te schorten. Op dat ter- het karakter van de naburige rein rust de bestemming tuin, wijk ingrijpend verandert, openbare en bijzondere doel- Moekotte en tien andere parti- einden. Via een artikel-19-pro- culieren, hebben intussen bij de cedure is die bestemming gemeente bezwaar ingediend voorlopig opgeheven voor tegen het verlenen van een woondoeleinden. Met de bouw bouwvergunning en de gevolg van seniorenappartementen de .procedure voor dat terrein, kon worden begonnen. Op 13 november worden deze bezwaren behandeld door de Daardoor stelde Woningbouw commissie bezwaar- en beroep- Vereniging Middelburg (WVM) schriften. „Ondanks het feit dat gisteren de heimachine in wer- er al gebouwd wordt, heeft het king. WVM wil er een atrium zeker nog zin om verder te pro met een zorgruimte, 88 senio- cederen. Omwonenden hebben renappartementen, waarvan 62 recht om een oordeel over deze voor verhuur en 26 voor de ver- versnelde procedure te vragen koop wegzetten. Ik ben er nog wel optimistisch Middelburger J. Moekotte had over. Mijn rechtsgevoel zegt dat woensdag de gemeente voor de er een hogere rechter komt, die bestuursrechter gedaagd om de deze procedure van de gemeente bouw uit te stellen totdat alle afkeurt." door René Schrier overlast terug moeten brengen. B en W investeert 18.000 gulden GOES - In de Prins van Oranje in een aantal aanpassingen aan te Goes kunnen in de toekomst het gebouw, alleen nog maar vergaderingen Tevens is besloten geen activi- gehouden worden. Dat is het re- teiten meer toe te laten die meer sultaat van een beslissing van lawaai opleveren dan 87 dB(A). het college van burgemeester en wethouders van Goes. Na dreiging met een advocaat, door een buurman van de Prins van Oranje, hebben B en W be sloten dat alle uitvoeringen en VLISSINGEN - De politie heeft voorstellingen geschrapt wor- woensdagmiddag een 51-jarige den als het geluidsniveau hoger bromfietser uit Domburg aan- is dan 87 dB(A). „Dat is de dood gehouden die op de kruising 't in de pot", reageert schouw- Groentje/Domburgseweg en de burgdirecteur G. Peijs. Hij is Schuitvlotstraat betrokken was druk in de weer met impressa- bij een aanrijding. De man bleek rio's en vervangende zalen, te veel gedronken te hebben. Hij Peijs: „Ik moet alles nog eens kreeg een rijverbod en een dag precies op een rijtje zetten en er vaarding. achter zien te komen wat de be- Woensdagavond om half twaalf slissing van het college exact in- werd een 53-jarige Vlissinger houdt. Ik weet niet wat het bete- aangehouden op de Spuikom- kent voor voorstellingen die we weg. De man bleek ruim drie al geprogrammeerd hebben." maal te veel te hebben gedron- Aanleiding is een verzoek van ken. De man kreeg een rijverbod de advocaat van J. Zandee uit de en een dagvaarding. De politie Nieuwstraat aan B en W om be- nam bovendien zijn rijbewijs in. stuursdwang toe te passen tegen Later die nacht kreeg een 22-ja- de exploitant van de Goese rige Middelburger een boete van schouwburg in verband met de 350 gulden voor rijden onderin- geluidsoverlast. Het college vloed. De politie hield de man heeft daarop gereageerd met de staande op de Kanaalweg in beslissing om een aantal maat- Middelburg. Hij kreeg boven regelen te nemen die de geluids- dien een rijverbod. door Edith Ramakers ZOUTELANDE - In Zoute- lande viert ze zaterdag haar negentigste verjaardag. Waar anders, lijkt ze te zeggen. Een aantrekkelijker badplaats dan Zoutelande kan de Duitse An- neliese Stockrahm niet beden ken. „In Moers trekken de zware luchten van het Ruin-ge bied langzaam over. In Zoute lande is het klimaat mild en de lucht gezond. Ik kom hier al 34 jaar. Misschien ben ik daarom wel zo oud geworden." De laatste jaren brengt ze stee vast twee maanden door in Zoutelande. „En altijd in dit appartement van de familie Adriaanse. Zelfs als het zo stormt als vandaag gaan we naar buiten. Dit zijn de mooi ste maanden, het is rustig en ondanks de wind is het toch helemaal niet koud." Actief Ze beschouwt Zoutelande als een kuuroord. Anneliese Stockrahm begint uitgerust aan elke winter en zo lang ze zich kan heugen is ze niet ver kouden geweest. „Ik ben hier ook altijd heel actief. Ik loop elk jaar wel een keer langs het strand met mijn nicht Kate Schmitz naar Westkapelle. Dat is ongeveer vijf kilometer. Terug nemen we de bus. Dat zou te gek worden." Met de bus bezoeken ze ook Veere, Vlissingen en Middel burg. Ook die steden hebben haar hart gestolen. „Zeker Veere is een kleinood. Dat is zo'n mooi stadje. Daar moet Zeeland zuinig op zijn." Met de hele familie viert ze za- door Mooike de Moor MIDDELBURG - De wapen schilden van Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland, Sint Laurens, Arnemuiden en Kle- verskerke op een rijtje aan de muur van de Middelburgse raadzaal. Het CDA-raadslid W. Bezemer uit Arnemuiden stelt voor de herinnering aan deze eens zelfstandige gemeenten - die nu in Middelburg zijn opge nomen - op deze manier levend te houden. De bedoeling is dat de wapen schilden uit hout worden gesne den. „De afbeeldingen op het wapen zijn dan in reliëf en in de originele kleuren, al is het goud", zegt gemeentearchivaris drs. P. W. Sijnke. Volgens de ar chivaris moeten de schilden vervaardigd worden door een deskundig persoon. Er komt een plaatselijke restaurateur in aanmerking die het werk in principe al aangenomen heeft. Alleen de gemeenteraad moet nog toestemming geven om de Zeeuwse restaurateur de schil den te laten maken. „Maar het college van Burgemeester en Wethouders staat al achter het voorstel", vertelt de Middel burgse gemeenteambtenaar P. Th. Stroeken. In de eerstvol gende raadsvergadering, op 20 oktober, wordt besloten of er 16.500 gulden uit de algemene reserve beschikbaar wordt ge steld. Schilden Het wapen van Middelburg laat een burcht zien die van achteren door een adelaar wordt vastge houden. De burcht is een woord speling op de stadsnaam en de adelaar wordt in verband ge bracht met de in Middelburg be graven graaf Willem II. Op het schild van Nieuw- en St. Joos land zijn drie golven met een drijvende sikkel te zien. De be tekenis van deze afbeelding is niet geheel duidelijk. Het wa pen van Sint Laurens laat onder andere een brandende schaal zien. Die wordt beschouwd als een vervorming van een gloei end rooster, het attribuut van St. Laurensius. De burcht aan het water op het schild van Ar nemuiden slaat op de ligging van de stad aan de Arne. Op het wapen van Kleverskerke staat een adelaarsklauw. Die is afge leid van de oude stadsnaam Clauwaertskercke. Als de Middelburgse gemeente raad zijn toestemming geeft, wordt er naar gestreefd de nieu we wapenschilden in januari 1998 klaar te hebben. „Zodat ze bij de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar aan de muur kunnen prijken", zegt Stroeken. MIDDELBURG - De Stichting Chris, een landelijke organisa tie voor christelijke kinder- en jeugdhulp, houdt op dinsdag 14 oktober een regio-avond in ge bouw De Hoeksteen aan de Ro zenburglaan in Middelburg. Onderwerp is 'Een breuk in het gezin'. Een breuk in het gezin kan ont staan door overlijden of ver trekken van een gezinslid, maar ook door verhuizing of een af wezige ouder. Maatschappelijk werkster M.T.W. Marres-van Efferen legt uit hoe ouders en opvoeders praktisch, vanuit de belevings wereld van het kind, met zo'n traumatische situatie kunnen omgaan. De bijeenkomst begint om 20 uur. De Stichting Chris heeft ook een telefonische hulplijn die 24 uur per dag bereikbaar is voor kin deren en tieners. Het nummer is 078 - 6312300. Ook volwasse nen kunnen hier terecht met vragen. Advertentie Van links naar rechts: Günther Netze, Gisela Netze, Anneliese Stockrahm en Kate Schmitz. foto Dirk-Jan Gjeltema terdag in Zoutelande haar ver- jaardag. „We gaan uit eten in hotel Willebrord. Daar is het altijd goed. Onze familie kent de weg intussen in Zeeland." Traditie De jarige werd warm gemaakt voor Zeeland door haar doch ter, Gisela Netze. „Mijn man en ik komen hier al vanaf 1955. Zoutelande was toen een echt klein dorpje dat nog niet ont dekt was door toeristen en Duitsers. Er stonden drie Duitse auto's in heel het dorp. Nu zijn er meer Duitse auto's dan Nederlandse in het hoog seizoen. Ook voor onze twee zonen is Zoutelande een twee de thuis. Zij komen ook weer hier op vakantie. De traditie dat Duitsers van Zeeland hou den, wordt in onze familie in stand gehouden", reageert Gi sela Netze. Voor Anneliese Stockrahm is de Duitse noordkust geen con current voor de Walcherse kust. „Zoutelande is maar tweeëneenhalf uur rijden. Maar dat is niet de enige reden. Deze kust is zoveel mooier dan onze eigen kust. En het weer is zacht. Soms staan er in no vember buiten nog bloemen." door Maurits Sep MIDDELBURG - De Walcherse politie zal in 1998 nadrukkelijk in de wijken en dorpen te zien zijn. Het wijkgericht werken is tot speerpunt van het politiebe leid op Walcheren verklaard. De politie wil aanspreekbaar, be reikbaar en zichtbaar zijn. De veertien Walcherse wijkagenten zijn driekwart van hun dienst tijd in hun wijken werkzaam. Meer kan niet, omdat daarvoor te weinig personeel is. Dat blijkt uit het districtswerkplan 1998 van de politie Walcheren. De politie streeft ernaar vol gend jaar bij negentig procent van de crisismeldingen binnen een kwartier ter plaatse te zijn. Door snel te reageren hoopt zij het veiligheidsgevoel van de burgers te vergroten. De politie verwacht volgend jaar 31.000 verzoeken om assistentie door burgers. Dat aantal wil zij wel terugdringen door een beroep te doen op de zelfredzaamheid van burgers. Aan de nazorg van slachtoffers van een misdrijf wordt meer aandacht besteed. Vandalisme Vandalisme en overlast door jongeren is voor de Walcherse politie een belangrijk aan dachtspunt. Per gemeente is aangegeven welke plaatsen streng in de gaten worden 'ge houden. In Middelburg zijn dat de wijken Dauwendaele, Mid delburg-Zuid, de Stromenwijk en Nieuw-Middelburg en het Abdijplein en omgeving. Verder is de horeca-overlast in de weekeinden en op feestdagen op de Vlasmarkt, het Damplein en de aanlooproutes naar het cen trum een punt van zorg. In Ar nemuiden doen zich op vrije middagen en in de weekeinden VLISSINGEN Herfstwandeltocht - Zaterdag 11 oktober houdt de VSV Mara thon de jaarlijkse herfstwan- deltochten in en rond Vlissin gen. De start is bij het clubhuis van GPC aan de Bosweg in Vlis singen. De afstanden zijn: 25 ki lometer (start 9.30 tot 10.00 uur), 15 kilometer (start 10.00 tot 11.30 uur) en 5 of 10 kilome ter (vanaf 10.30 uur). problemen voor, in Nieuw- en Sint Joosland is de Oude Rijks weg een belangrijke verzamel plek van jongeren. In Vlissingen vindt overlast en vandalisme door jongeren plaats in het winkel- en uit gaanscentrum, het Middenge bied, Groot-Lammerenburg en Paauwenburg. De pijnpunten in Oost-Souburg bevinden zich in de Kanaalstraat, de Witte Wijk en de Zeestratenbuurt. De ge meente Veere heeft vooral last van jongeren die in Domburg, Zoutelande en Westkapelle uit gaan. Meliskerke en Westkapel le hebben vervolgens last van jongeren die na een bezoek aan Westkapelse cafés en disco theek De Hooizolder weer naar huis gaan. De kernen Veere en Koudekerke hebben meer per manent te kampen met overlast door jongeren. De verkeersproblematiek zal ook volgend jaar weer veel tijd en aandacht vergen van de Wal cherse politie. Er zullen 350 snelheidscontroles worden ge houden, waarbij 350.000 voer tuigen worden gecontroleerd. Er zal niet alleen op de bekende gevaarlijke wegvakken worden gecontroleerd - zoals de weg van Middelburg naar Westkapelle, de weg Vlissingen-Ritthem- Sloehaven, de route Middel- burg-Oosterseheldekering en het traject door Middelburg over de Schroeweg, de Tangent en de Leliëndaalseweg naar Sint Laurens - maar ook op sluiproutes - met name de - Zwaanweg, Klaassesweg en de Werendijkseweg, langs de kust tussen Dishoek en Zoutelande. Het gebruik van alcohol in het verkeer neemt bovendien weer toe. öm die ontwikkeling tegen te gaan, worden alcoholcontro les gehouden - mannen boven de 35, vrouwen tot de 40 en jonge ren zijn de doelgroepen - maar moet ook elke automobilist die betrokken raakt bij een ongeval in het zakje blazen. Naast de re guliere uitgaansuren baren ook recepties en happy-hours in de middaguren de politie zorgen. Ook zal via controles worden toegezien op het dragen van de helm en de autogordel. Binnen de bebouwde kom heeft 35 pro cent van de automobilisten geen gordel om. De politie wil dat volgend jaar terugbrengen tot een kwart van de bestuurders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11