Keramiekprijs voor oud spel Even boodschappen doen PZC Lusten en lasten bij werk in Saudi-Arabië Tom Poes en de Tij wisselaar varia woensdag 8 oktober 1997 Delftse kunstenaar wint met schaakstukken van twintig jaar geleden Cheque van 50 gulden bij gratis oogmeting! puzzel recept snelheidscontroles m. t> het weer foto GPD van onze redactie binnenland De Delftse kunstenaar Guus Zuider- wijk (50) maakte twintig jaar gele den, toen hij werkte op de afdeling bouwkeramiek van de Porceleyne Fles, een opvallend schaakspel. Hij heeft nu met deze kennelijk tijdloze creatie een belangrijke internationale keramiek prijs gewonnen: die van de Zwitserse ke- ramiek-stad Carouge. Unaniem koos een vakjury daar voor Zuiderwijks inzending. ,,De speelstuk ken zijn een genot om vast te houden, hebben mooie proporties en de harmonie en sensualiteit van het klassieke schaak spel", aldus de beoordelers tijdens een grote keramiek-biënnale in de voorstad van Genève. Carouge heeft, evenals Delft, een indrukwekkende keramische traditie en organiseert tweejaarlijks een grote tentoonstelling op dit gebied. De prijs die aan deze groots opgezette expo sitie is verbonden heeft iedere keer een ander thema. Dit jaar stonden schaak spelen centraal. Keramist/schilder Guus Zuiderwijk, werkzaam als beeldend kunstenaar en als docent aan de Vrije Akademie Vlietstreek (Leidschendam/Voorscho- ten), las maanden geleden in de interna tionale vakbladen over het biënnale thema van dit jaar. „Ik had het nu onderscheiden schaak spel nog staan en dacht direct 'ik stuur het in'. Je weet immers maar nooit. Het ontwerp is weliswaar ruim twintig jaar geleden gemaakt, maar heeft een tame lijk tijdloze vormgeving. Gevraagd werd om in ieder geval een koning en een pion op te sturen. En een schaakstuk naar keuze. Ik heb gekozen voor het paard, omdat dit stuk samen met de koning en pion .een goed beeld geeft van het com plete schaakspel". Zuiderwijk omschrijft de vormgeving van zijn schaakstukken als 'tamelijk ab stract', 'tijdloos' en met een 'licht eroti sche tastbaarheid'. „Ze zijn herkenbaar als schaakstukken, maar ook weer niet. Feitelijk is ieder schaakstuk uniek en heeft een geheel eigen vorm. De afzon derlijke delen zijn gegoten in een rubbe ren mal. De klei heb ik daarin niet hele maal laten uitharden. In nog plastische staat heb ik de stukken uit de mal ge haald en ze daarna met de hand ver vormd. Daardoor is werkelijk geen pion hetzelfde. Ze zijn glad en slap, alsof ie mand het ventieltje uit de schaakstuk ken heeft getrokken. Daarbij komt dat het schaakbord zelf is bekleed met zach te stof voor een geruisloos spel. Alle fac toren tesamen maken mijn schaakspel tot een prettige eenheid". GPD Het schaakspel van de Deftse kunstenaar Guus Zuiderwijk. TThdltïme huisvrouw en zijn er -Z7 in Nederland steeds min der. Nog maar 36 procent van de Nederlandse vrouwen noemt zich 'huisvrouw', las ik in het blad Demos. Vaak kom ik ze niet tegen: werkende vrou wen en huisvrouwen leven in bijna totaal gescheiden cir cuits. Dat merkte ik onlangs weer eens duidelijk toen ik bij uitzondering zomaar midden op een doordeweekse dag boodschappen deed. Bij de groenteman stopte voor mij een zwarte cabrio, waar een elegante vrouw van een jaar of dertig uitstapte. Ze torste zo wel een prestigieus tasje als een Jack Russell pup mee naar bin nen. Met haar nog vrije pink wees ze de bak met fruitsalade aan. De vrouw van de groente man kwam ach ter de toonbank vandaan en wierp zich onstui mig op de pup, met een stort vloed aan kooswoordjes. Haar man keek het, de fruitsa lade afwegend, een beetje zuur aan. En zei vervolgens: „Ik denk dat ik vanavond ook maar eens een halsbandje om doe." Ik zag de vrouw met deinende heupen terugschrijden naar haar cabrio. Verboden gedach ten over dit mooie, vrijgestelde leven, drongen zich op. Even tjes ging ik vreemd in mijn ei gen levensloop. Alles ivas anders gelopen, als ik mij met zo principieel had op gesteld. Maar ja, zo'n vrijelijk sponso rende echtgenoot wordt met het klimmen der jaren een ha chelijk bezit. Voor je het weet word je met cabrio en al inge ruild voor een jongere jaar gang, met wat beter spoiler- werk, en dan is het erg vervelend als je niet in je eigen onderhoud kan voorzien. Dat houd ik me allemaal voor om de afgunst te bezweren, terwijl ik mijn auto weer start en tegelij kertijd bewonder ik het lef om vrouwelijk bedrijfskapitaal zo effectief uit te baten. In de ban van dit soort over peinzingen reed ik naar 's lands grootste kruidenier, waar mijn man doorgaans de boodschap pen doet. Bij de diepvries- vitrine schommelde cieai een jong be jaarde vrouw statig op mij af, hield t wee forellen on der mijn neus en vroeg: „Kunt u mij vertellen hoe ik deze moet klaarmaken, ik heb ze nog nooit gegeten." Een lastige vraag want forellen kun je koken, pocheren, bakken, grilleren, al dan niet gevuld, met of zonder (wijn)sausje. Na mijn informatie ivendde de et tenen aan atLedacy vrouw zich tot haar echtgenoot- die zich een tikje balsturig in haar kielzog ophield. Hij deel de resoluut mee: „Ik houd niet van vis, dat weet je toch." „Maar ik wel", zei ze. „Dan maakt u er toch een voor u zelf klaar", suggereerde ik. „Wat moet ik dan met de tweede doen? vroeg ze, een beetje uit het lood gesla gen. „Ook klaarmaken en invriezen", zei ik, „dan kunt u nog een keertje vis eten." Ze keek me hulpeloos aan, ik blikte bemoe digend terug en liep door, maar zag uit mijn ooghoeken hoe haar man met haar in discussie ging en zij de forel tenslotte te rugbracht naar de diepvriesvi trine. De laatste halte op mijn route ivas de bloemist, waar ik een grote zak potaarde haalde. Achter mijn rug hoorde ik een vrouwenstem op vervaarlijke ivijze een hond toespreken. Dat- bleek een Rottweiler te zijn, die tenslotte keurig 'af ging lig gen, maar de beloning voor dit gedrag, het compliment 'braaf' en een aai over zijn bol, kreeg hij niet. Vervolgens zei ze tegen mij, op een toon die geen tegen spraak duldde: „Wij kennen el kaar." Ik taste haar gezicht af op enige vertrouwdheid, maar ze hielp me door haar naam te zeggen en vervolgens toe te lichten: „Dolle Mina, weet je nog wel." Dat was ze inderdaad. Ze was nu gestopt met werken, deelde ze me mee, 'twee partners ge had, goede alimentatie', nu kennelijk alleen het gezelschap van een Rottweiler. Vervolgens ontkwam ik niet aan een gloedvol betoog over wat er nog allemaal mis was met de emancipatie, hoorde haar tirade aan over wat er niet deugde aan mannen, dacht aan het incident met de forel maar ook aan de hond die niet eens een aai over zijn bol kreeg en kapte de discussie af met: „Ik vind dat er o?igelooflijk veel is bereikt. Vrouwen kunnen as tronaut, minister, piloot, advo caat worden. Overal zie ik mannen sjouwen met kinderen. Dertig jaar geleden was dat on voorstelbaar." Ze keek mij ver nietigend aan. „Jij bent zeker nog steeds getrouwd", zei ze. Weer in de auto, op weg naar huis, dacht ik terug aan de drie vrouwen die mijn boodschap- penpad hadden gekruist. Het leek mij beter voor mijn ge moedsrust om mijn boodschap pen voortaan gewoon weer snel aan het einde van de dag t$ doen. GPD van onze redactie buitenland Waarom gaat een Britse ver pleegkundige in Saudi- Arabië werken, waar strenge is lamitische wetten gelden en waar de vrijheid van vrouwen, en zeker die van ongehuwde, zeer beperkt is? Het antwoord is: een gemakkelijk verdiend be lastingvrij inkomen, lage kos ten van levensonderhoud en een luxe leven binnen de wooncom plexen voor buitenlanders. In totaal werken zes miljoen buitenlanders in Saudi-Arabië en de meesten doen dat voor het geld, vertelt een Arabische za kenman in Dubay (Verenigde Arabische Emiraten) die jaren lang in Saudi-Arabië heeft ge werkt. Buitenlandse vrouwen mogen in het Arabisch koninkrijk al leen maar werken op ambassa des, als stewardess, lerares, arts of verpleegkundige. Meer dan 80 procent van het personeel in de dertig ziekenhuizen in het land komt uit andere landen Een Westerse verpleegkundige kan er 2.000 dollar (zo'n 4.000 gulden) per maand verdienen en krijgt dan bovendien kost en in woning en ieder jaar een vlieg- retour om haar familie te bezoe ken. Pleziertjes Maar daar staat tegenover dat ze moet leven volgens de islami tische wetten, die Westerse ple ziertjes verbieden buiten de wooncomplexen voor buiten landers. Afleiding is er weinig. „Voor een vrouw met kinderen is het een soort paradijs", aldus een Westerse vrouw die op een ambassade werkt. „Maar voor een vrijgezellin is het leven zwaar." Vrouwen mogen in Sau di-Arabië niet autorijden. „En als je geen chauffeur hebt, dan ben je helemaal afhankelijk van je man." Niet uitgaan De meeste buitenlandse ver pleegkundigen wonen op het terrein van de ziekenhuizen waar ze werken. Ze moeten 's avonds om tien uur thuis zijn. Bij de eerste overtreding krijgen ze een waarschuwing, bij de tweede volgt ontslag en uitwij zing. Ongetrouwde vrouwen kunnen alleen uitgaan als ze in gezelschap zijn van een manne lijk familielid. Voor buitenland se vrouwen betekent dat dus: niet uitgaan. Achter de hekken van de woon complexen voor buitenlanders is het leven heel anders. Daar zijn gemengd recreëren en bad kleding toegestaan. Het is ech ter wel oppassen, want alcohol en feestjes zijn verboden. „Je kunt je wel vermaken", zegt een stewardess, „maar het is riskant en de straffen zijn voor vrouwen zwaarder dan voor mannen." AFP (Advertentie) Toonder Studio's Die avond zaten heer Bommel exx Tom Poes na een eenvoudige maal tijd aan een tafeltje in de herbergen luisterden naar de wind die bui ten aanwakkerde. „Het stormt", zei Tom Poes. „Ik ben beixieuwd of de Albatros vlot koxnt met het hoge water vannacht." „Ja", gaf heer Ollie toe, „het stormt. Maar of het hoog water wordt? De een zegt, dat het laag water blijft en de ander zegt dat de vloed hoog zal komen en als heer zijnde staat men daar tussen in, als je be grijpt wat ik bedoel." „Nee", zei Tom Poes verwonderd, „dat snap ik niet. Vannacht is het nieuwe maan en dan wordt het dus hoog water. Dat staat in uw boek.' „Jij hoeft me niet te vertellen wat in mijn boek staat", hernam heer Bommel wat geprikkeld. „Maar zo eenvoudig is het allemaal niet. De een zegt, dat er storm komt en de ander maakt storm en dan zegt de een dat de storm ook zou zijn gekomen als hij niet gemaakt was door de ander en daarom zeg ik dat het helemaal niet zeker is dat de Albatros vlot komt..." Zijn steeds zwakker wordend geprevel werd overstenxd door het aanzwellend rumoer buiten. Want het was nu ook begonnen te rege nen en zware wolken verduisterden het zwerk terwijl de wind gie rend over de zee bolderde. In dat noodweer boog Wal Rus zich bekommerd over de verschan sing van zijn gestrand vaartuig. „Alle donders", kon men de gezagvoerder horen mompelen. „Het blijft laag water! Wat is dat hier voor een overgehaald tij?" Cryptogram Horizontaal: 1. Voor die winkelier is het in orde (6); 4. de resterende massa ligt door elkaar (8); 6. Behoorlijk zonder aan het werk te zijn (3); 7. Stelling met veerkracht (3); 9. Dieren die rondtollen (7); 11Haast nooit goed (5). Verticaal: 1. Het tweede kledingstuk is stuk (4); 2. Voor kaarters is het een beken de tint (5); 3. Deze verbintenis is geen kunst (4); 5. Hij zit gebakken in een Balti- sche familie (6); 6. Gezond dier (3); 8. De scherpte van een plak (4); 10. Geld voor muziek (3). Oplossing dinsdag 7 oktober De woorden op de eerste en derde verti cale regel zijn: I cilinder en nage- centraal noeg. Italiaan Het sleutelwoord i - luidt: liguster vrachtgeld. i dent i ek nonnetje doophemd evenaren register _Janny van der Lee_ De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: a2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa; a9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa; aio - ringweg Amsterdam; n201 - tussen Uithoorn-Aalsmeer; a27 - omgeving Nieuwegein/Houten; a58 - bij Moergestel; a59 - tussen Zevenbergen en Den Bosch vice versa - wegwerkzaamheden Farfalle di Napoli Deegvlindertjes met tomatensaus Deopmarsvandetomaatisin Eu ropa eeuwen geleden in Napels begonnen Het zal u daarom niet ver bazen dat de klassiekste aller pasta tomatensauzen naar deze stad ver noemd is. Onderstaande saus is een snelle variant op de klassieke toma tensaus die met de speciale ovale to maten gemaakt hoort te worden. 4 personen 400 g farfalle (deegvlindertjes) zout 2 eetlepels olijfolie 2 blikken tomaatblokjes (polpabella) 2 theelepels suiker 1 theelepel gedroogde oregano peper 1 laurierblaadje 6 basilicumblaadjes Breng ruim water aan de kook, voeg farfalle en zout toe en kook de deeg waren beetgaar (al dente). Verwarm in een tweede pan de olijf olie en voeg de tomaatblokjes toe. Bestrooi met oregano, suiker en pe per en zout. Laurierblaadje toevoe gen en blokjes tomaat ongeveer 20 minuten zachtjes pruttelen. Scheur de basilicumblaadjes klein. Verwijder het laurierblaadje, voeg de basilicum toe en geef de saus bij de farfalle. Bestrooi rijkelijk met Parmezaanse kaas. Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer 4* max. 16° 17° 15° 15° min. 15° 14° 14° 12° wind ZW 6 ZW 5 WZW 5 WZW 4 Zon Maan woensdag onder 19.07 donderdag op 7.59 woensdag onder 23.20 donderdag op 15.14 Nautisch bericht Het is vandaag onstuimig op het water. Het regent geregeld, waar door het zicht hooguit redelijk is en de zuid-tot zuidwestenwind is krachtig tot hard. Vanmiddag luwt de wind wat, maar deze wakkert vanavond opnieuw aan. De watertemperatuur ligt rond 16 graden. Waterstanden woensdag 8 oktober uur cm uur cm Vlissingen 06.36 21318.56 212 Terneuzen 06.56 239 19.15 239 Bath 07.53 274 20.13 274 Roompot Buiten 06.35 16418.55 165 Zierikzee 07.55- 153 20.20 156 Wemeldinge 08.05 178 20.30 180 Philipsdam West 07.45 167 20.05 168 Hoog water uur cm uur 00.36 16912.56 01.06 17813.26 02.06 19814.22 00.25 12812.45 01.35 129 13.55 01.45 14414.00 01.35 13814.00 169 179 202 126 129 144 138 donderdag 9 oktober ek Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm uur 07.22 192 19.47 07.42 216 20.10 212 08.37 251 21.07 248 07.20 146 19.50 08.45 14421.15 08.55 165 21.25 08.35 15421.10 155 146 148 Laag water uur cm uur cm 01.20 158 13.46 159 01.46 16814.16 170 02.48 192 15.11 196 01.15 12013.50 121 02.25 12414.50 127 02.25 13814.55 140 02.25 133 14.55 136 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichle sneeuw malige sneeuw zware sneeuw lichle regen melige regen zware regen Europa: Zonnig zuiden Met een aantrekkende zuidwestelijke stroming krijgt West-Europa met onbestendig weer te maken. In het zeegebied tussen Schot land en IJsland nestelen zich diverse depressies die een toene mende zuidwestelijke wind boven het westen van Europa veroor zaken. Met deze wind wordt zachte en vochtige lucht aangevoerd. Tevens bewegen diverse storingen vanaf de Oceaan over West- Europa naar het noordoosten en veroorzaken regelmatig regen, buien en veel wind. De temperatuur blijft onder de bewolking op 18 tot 21 graden steken. De Britse eilanden bevinden zich vandaag samen met het zuiden van Scandinavië met 13 tot 15 graden in iets koelere lucht. Hier heeft de neerslag een buiig karakter waarbij ook onweer mogelijk is. In het noorden van Scandinavië is het droog en komen wolkenvelden voor. Met 4 tot 8 graden is het een stuk frisser. Het betere weer moet worden gezocht in Spanje, Italië, de Balkan en Turkije. Hier is het 23 tot 28 graden en schijnt veelvuldig de zon. Alleen in Italië kunnen nog enkele onweersbuien ontstaan. Het onbestendige weer in West-Europa pbreidt zich de komende dagen verder naar het oosten en zuiden uit. Ook Spanje en Italië krijgen, wel in afgezwakte vorm, hiermee te maken. Alleen het zuidoosten van Europa ontspringt de dans. Kom nu naar de Groeneveld Oogzorgdagen, nog t/m zaterdag 25 oktober. En laat gratis uw ogen opmeten. Dan krijgt u een cheque van 50 gulden die u kunt verzilveren bij aan koop van een complete bril of contactlenzen (eerste paar). wiucmcvciu Opticiens 7\)e+ dat beetje meet- aandacKt. GOES, Lange Vorststraat 106. HULST, Gentsestraat 11 MIDDELBURG, Lange Delft 24. OOSTBURG, Burchtstraat 13. TERNEUZEN, Noordstraat 37. VLISSINGEN, Walstraat 97. 1470(5 Zeeland: Vol gas De herfst toont nu zijn onstuimige Door: Tom van der Spek masker. Na de nazomerse maandag heeft de atmosfeer inmiddels flink gas op de plank gegeven. Een paar storingen trekken in sneltreinvaart in onze richting en dé eerste weet al in de nanacht tot ons land door te dringen. Het gaat dus regenen en snel wordt het niet droog, want vanuit het zuidwes ten nadert al snel een volgende storing. De band met bewolking en regen blijft hierdoor slepen en ook vanmiddag regent het af en toe. De zuidwester is stevig, vanochtend af en toe hard. Vanmiddag ruimt en luwt de wind wat, maar op de nadering van de volgende, nog actievere storing zal de wind vanavond en komende nacht op nieuw aanzwellen. De zuidwest-kusten van de eilanden krijgen dan misschien te maken meteen stormachtige zuidwester, elders wordt de wind vrij krachtig tot hard. De aangevoerde lucht is wel erg zacht. Vandaag wordt het 17 of 18 graden en komende nacht niet kouder dan rond 15 graden. Uiteraard brengt deze volgende storing na een kort droog in termezzo opnieuw perioden met regen. Donderdag over dag breekt de zon af en toe Regen en wind -- 1 17° door, maar er vallen ook bui- I ifyp^ ^ll|l3°l en en de wind, die ruimt naar j .aa il-g-jA j«» j het westen, luwt maar lang- ZW7 lj®?r 'izws/ zaam. Het blijft echter een ko- - 17":'' men en gaan van storingen - j en ook de vrijdag staat dan ook in het teken van bewol king, regen en wind. Pas tij dens het weekeinde komt de atmosfeer wat tot bedaren. De wind luwt, maar er blijven buien vallen. Zowel 's nachts als overdag wordt het dan koeler. De middagtempera- tuurvalt naar rond 14 of 15 graden terug. verachting voon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4