Afgewezen asielzoeker straat op PZC Ritzen slikt plan in over academici voor de klas rompslomp. Museum verhuist vogels Politie gaat ondergronds Zaak dood Picornie heropend voor nader onderzoek videoband D66 werpt dam op tegen stadsmensen binnenland woensdag 8 oktober 1997 Asbest vrij in boerenstal Evangelisatie via de post Claim kotter Larissa toegekend Techniekboek voor kinderen Ouderpaar verdacht van incest Sterfte onder allochtone kinderen tweemaal hoger Heineken-ontvoerders weer verdacht van criminele feiten Tweede Kamer voor harde aanpak mensen die uitzetting tegenwerken Uitkering 1000 voor weduwen Indië-gangers (Advertentie) Voor veel ondernemers is de administratie een aanslag op hun vrije tijd. In dat geval is het beste advies om met Moret Ondememersservice te komen praten. Onze nieuwe dienstverlening omvat precies wat nodig heeft Of dat nu alleen uw jaarrekening is, uw belastingaangifte of een compleet pakket administratieve diensten. Bij ons heeft u één eigen allround adviseur die u tijd bespaart en u al het werk uit handen neemt. Bel 0900-2025264 voor een kennismaking met ons dichtstbijzijnde kantoor. Van ons mag u meer verwachten. =!l Moret Ondernemersservice RUIGOORD - Politie-agenten kruipen in een door actievoerders gegraven tunnel tijdens de ontruiming van het actiekamp Groenoord bij Ruigoord. In de nacht van maandag op dinsdag stortte een tunnel gedeeltelijk in toen een bull dozer er overheen reed. De ondergrondse actie voerder bleef ongedeerd. De ontruimingopera tie op het terrein, waar een nieuwe haven komt zou een week duren maar kon gisteren na twee dagen al worden beëindigd. foto Herman Pieterse/ANP LEIDEN - Medewerkers van het Leidse Nationaal Natuurhistorisch Museum maken enkele van de rond 240.000 opgezette vogels klaar voor verhuizing naar een nieuw gebouw. Tot aan de ope ning in april volgend jaar van de behuizing aan de Darvvinweg, moeten er nog bergen werk wor den verzet. Ook de naam van het museum verandert met de verhuizing. Die wordt 'Naturalis'. foto Hans Steinmeier/ANP HEESCH - Bij een ontploffing in een boerenstal in de Bra bantse gemeente Heesch is dinsdagmorgen asbest vrijgeko men. Dankzij de gunstige windrichting leverde dat geen pro bleem op, aldus een woordvoerder van de politie. De stal was tot voor kort in gebruik als huisvesting voor een aantal stieren. Die beesten zijn inmiddels afgevoerd, maar de mest lag er nog wel. Tijdens werkzaamheden met een slijptol ontploften de daaruit vrijkomende dampen. De klap was zo hard, dat het dak over een lengte van veertig meter is vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een gespecia liseerd bedrijf gaat de asbest opruimen. ANP GORINCHEM - Ruim zes miljoen huishoudens krijgen de ko mende dagen een evangelisatieboekje in de bus. De PTT is dinsdag in opdracht van initiatiefnemer de Stichting De On dergrondse Kerk (SDOK) begonnen met de massale versprei ding van 340 ton Levensbelangrijke vragen. Actie Brievenbus '97 kost bijna drie miljoen gulden. Stickers tegen ongeadresseerd reclamewerk vormen een hin dernis in de doelstelling van de SDOK om in elke Nederlandse brievenbus een evangelisatieboekje te deponeren. De brochure Levensbelangrijke vragen beschrijft in eenvou dige taal de kernpunten van het christelijk geloof. In het hele land spelen kerken via nazorg en speciale diensten in op de evangelisatieactie. ANP ROTTERDAM - De verzekeraars van het Malteser vracht schip Hero zullen een forse schadevergoeding moeten betalen aan de nabestaanden van de Urker viskotter Larissa. De rechtbank in Rotterdam heeft de Hero als hoofdschuldige aangewezen in de aanvaring van twee jaar geleden die de zes opvarenden van de kotter het leven kostte De rechtbank vindt de kapitein van de Hero voor 70 procent schuldig. De verklaringen die bemanningsleden van het schip hebben afgelegd, bleken op tal van punten ongeloofwaardig. De Hero was uitwijkplichtig en is nalatig geweest de aanva ring te voorkomen. Ook op de Larissa zijn fouten gemaakt, zoals eerder al was vastgesteld door de Raad voor de scheep vaart. De uitspraak betekent dat de nabestaanden een scha devergoeding kunnen eisen. GPD DEN HAAG - ABC.. Techniek is de naam van een nieuw tech niekboek voor kinderen tussen de vier en acht jaar. In het boek staat bij iedere letter van het alfabet een tekening en een vers je over een technisch voorwerp dat in het dagelijks leven van jonge kinderen voorkomt. Zo staat bij de letter C een cd-spe- ler getekend en beschreven. Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs krijgt het tech niekboek voorkinderen morgen aangeboden. Voorzitter Gin jaar-Maas van de Stuurgroep Techniek Primair Onderwijs verwacht dat het kinderboek voorziet in een behoefte. Zij wij st erop dat er voor j onge kinderen wel boeken over zieken huisbezoeken en dieren op de boerderij zijn, „maar er is niets over techniek". ANP ZEVENBERGEN - Een echtpaar in de Brabantse gemeente Zevenbergen wordt ervan verdacht jarenlang ontucht te heb ben gepleegd met hun nu tienjarige zoontje. De ouders, een 46-jarige vrouw en een 49-jarige man, zijn gis teren door de politie opgepakt. Het zoontje is vorig jaar al uit huis geplaatst vanwege leerproblemen. Hij woont nu bij een pleeggezin en daar zijn de feiten van incest naar voren geko men. GPD van onze redactie binnenland om de band nader te bestuderen toch gehonoreerd. De kamer HAARLEM - De rechtbank in stelt daarbij dat de advocaten Haarlem heeft de zaak rond de niet bij voorbaat hebben aange- gewelddadige dood van Ajax- toond dat de nadere analyse van supporter Picornie heropend, belang kan zijn voor het proces. Aanleiding is de videoband uit Met het oog op de 'waarheids een camera van Rijkswaterstaat vinding' is echter toch tot een waarop is te zien dat een onbe- nader onderzoek besloten, kende figuur een stekende be- Naast een analyse van de band weging maakt naar de rug van door het gerechtelijk laborato- Picornie. Dat heeft de raadka- rium worden ook enkele getui- mer in Haarlem dinsdag be- gen gehoord. Het gaat daarbij kendgemaakt. volgens raadsman mr. L. Heu- kels om twee Rotterdamse poli- De advocaten van vijf Feye- tiemensen die de supporters be noord-hooligans vroegen vorige geleidden. ANP week de raadkamer om herope- ning van het onderzoek naar de voetbalrellen op 23 maart bij Man POOgt zich Beverwijk. De raadslieden wil- 1 0 den met name nader onderzoek ^0 ClCktFOCUtCrCIl naar de videoband. Het OM wei gerde dit aanvankelijk omdat NIEUWEGEIN -Een 23-jarige de beelden te wazig waren. man uit Houten heeft in het po- Raadsman mr. L. Heukels heeft litiebureau in Nieuwegein ge- de opnamen laten verbeteren bij tracht zich te elektrocuteren. het Nederlands Omroeppro- De verdachte wist maandag- duktiebedrijf (NOB) omdat avond in de verhoorkamer een daarop te zien zou zijn dat een beveiligd stopcontact open te onbekend gebleven man Picor- breken, waarna hij een stroom- nie na afloop van de vechtpartij draad vastpakte. De man is met in de rug steekt. Tijdens het pro- krampverschijnselen in een zie- ces tegen de Feyenoord-hooli- kenhuis opgenomen, maar heeft gans kwam de verbeterde versie waarschijnlijk geen blijvend al ter sprake, maar de rechtbank letsel opgelopen, vond toen dat de beelden niet De politie heeft de verhoorka- belangrijk waren. mer na het incident meteen bui- De raadkamer heeft het verzoek ten gebruik gesteld. ANP door Hans Leber land. De kleine verschillen die Van der wal waarnam worden AMSTERDAM - De sterfte on- meer door culturele dan door der Turkse en Marokkaanse sociaal-economische omstan- kinderen die in ons land wonen, digheden veroorzaakt, is twee keer zo hoog als die van Zo geven Turkse moeders vaker autochtone kinderen. Dit ver- dan bijvoorbeeld Surinaamse schil wordt grotendeels veroor- moeders kun kind borstvoe- zaakt door de sterfgevallen $ing, waardoor zij beter be- tijdens buitenlandse reizen, schermd zijn tegen infectieziek- Vooral (verkeers)ongevallen en ten infecties zijn de doodsoorzaak. Volgens de onderzoeker moeten Goede voorlichting aan de de voorlichtingsprogramma's Turkse en Marokkaanse ouders beter worden aangepast aan de over deze risicofactoren kan allochtone doelgroepen. Ook de veel sterfgevallen voorkomen. kennis van de hulpverleners over de migrantenproblematiek Dit stelt de Amsterdamse epide- moet verbeteren. Dit kan vol- mioloog Marcel van der Wal in gens Van der Wal onder meer een proefschrift dat hij maakte door het inzetten van meer al- in samenwerking met de GG en lochtone hulpverleners. Van der GD in Amsterdam. De onder- Wal deed zijn onderzoek onder zoeker stelde vast dat in het al- de kinderen van Amsterdam gemeen de gezondheid van al- omdat daar 64 procent als al lochtone kinderen niet verschilt lochtoon bestempeld kan wor- van autochtone kinderen in ons den. GPD door Peter de Knegt en Allard Bes AMSTERDAM - De twee voor malige Heineken-ontvoeders Cor van H. en Willem H. worden opnieuw verdacht van crimine le activiteiten. Willem van H. zou leiding hebben gegeven aan een omvangrijke criminele or ganisatie die zich de afgelopen drie jaar bezig hield met drugs smokkel, prostitutie, witwassen van zwart geld en een poging tot liquidaties. Dat verklaarde gis teren de Amsterdamse commis saris van politie W. Woelders. Willem H. zou een bescheiden rol hebben gespeeld binnen de bende van Cor van H. 'De sfeer en indruk onaantast baar te zijn', was volgens Woel ders voor de recherche in 1994 directe aanleiding de bende op de korrel te nemen. Al snelbleek dat de organisatie zich via tien tallen BV's in de criminaliteit bewoog. Afgelopen maandag arresteer de het Kernteam Amsterdam- Amstelland/Gooi en Vecht streek 24 bendeleden. In het ka der van andere vooronderzoe ken werden de afgelopen tijd al ruim veertig verdachten in bin nen- en buitenland opgepakt. Ook stuitte men op duizenden kilo's softdrugs en honderden kilo's harddrugs. Tijdens de 95 huiszoekingen begin deze week werden ruim twintig vuurwa pens, kogelwerende vesten, richtmicrofoons, maskers en een gepantserde auto in beslag genomen. De komende maanden gebruikt het Kernteam voor het in kaart brengen van de 'winsten' die de bende vergaarde. Daarbij wordt ook gezocht naar een deel (acht miljoen gulden) van het losgeld dat begin jaren tachtig voor de vrijlating van de ontvoerde biermagnaat Heineken werd neergelegd. GPD DEN HAAG - Weduwen van In- dië-veteranen hebben, onge acht het moment van trouwen, recht op de uitkering van 1000 gulden netto. Een krappe meer derheid in de Tweede Kamer nam dit voorstel van PvdA'er M. Zijlstra gisteren over. Staatssecretaris Gmelich Meij- ling (defensie) gaat vooralsnog niet akkoord met het plan om dat dit 30 miljoen extra kost. Hij zal de zaak opnieuw in het kabi net bespreken. Ook WD enD66 hebben moeite met de financiële gevolgen. Het CDA steunt het PvdA-amendementevenals de ouderenpartijen en SGP en RPF. De Kamer nam twee jaar gele den een motie van Zijlstra aan om Indië-gangers als een vorm van eerherstel 1000 netto te geven. Later realiseerde het Ka merlid zich dat weduwen van veteranen in de kou bleven staan. Hij vindt dat ook zij recht hebben op de uitkering. De Ka mer nam ook zijn voorstel over om de uitkering toe te kennen aan gepensioneerde beroepsmi litairen die in Nederlands-Indië dienden. Dit kost 23 miljoen ex tra. GPD van onze parlementsredactie DEN HAAG - Academici en af gestudeerde hbo'ers mogen niet na een stoomcursus van drie maanden voor de klas staan. Mi nister Ritzen van Onderwijs nam dinsdag in de Kamer af stand van de berichten die vori ge week naar buiten kwamen over een spoedcursus van aca demici tot leraar. Kamerleden, onderwijsbonden en lerai'en waren woedend over het plan. Ze vonden het een slecht idee om dertig academici bij wijze van experiment na drie maanden te laten lesgeven. Ritzen reageerde dinsdag in de Kamer op de kritiek. Hij zei dat zijn.voorstel was opgeblazen tot een spookbeeld. De drie maan den zijn naar zijn zeggen onder deel van een tweejarige op leiding. Zijn enige doel was volgens hem het dreigend tekort aan leerkrachten weg te nemen. De kwaliteit van het onderwijs zou echter altijd voorop staan, zo liet de bewindsman weten. Staatssecretaris Netelenbos be- van onze parlementsredactie DEN HAAG - D66 wil paal en perk stellen aan de stroom van rente niers en stadsbewoners naar het platteland. Kamerlid Ter Veer vindt dat de overheid maatregelen moet nemen om de bouw van ,,al die witte bungalows" aan de rand van kleine dorpen te verbieden. Hij zal dit vandaag voorstellen tijdens de behandeling van de be groting van het ministerie van Landbouw in de Tweede Kamer. Ter Veer zal er ook voor pleiten om het lager en middelbaar agra risch onderwijs over te hevelen van het ministerie van Landbouw naar het departement van Onderwijs. Zo wordt meer recht gedaan aan de ontwikkeling dat de landbouw steeds meer een normaal on derdeel van de samenleving is, meent Ter Veer. Anders dan de mees te branche-gerichte studies vallen de agrasche scholen onder het gezag van Landbouw en niet van Onderwijs. ANP vestigde dit. Ze koos dinsdag partij voor Ritzen, hoewel ze zich vorige week nog publieke lijk tegen de plannen van de mi nister had gekeerd. Zij noemde de spoedcursus toen ramsjpoli- tiek. De staatssecretaris deelde aan de Kamer mee dat een spoedcursus van drie maanden nooit de bedoeling van de minis ter is geweest. Opheldering Beide bewindslieden reageer den met hun uitlatingen op Kamervragen van Rabbae (GroenLinks). Rabbae eiste op heldering over de jongste on derwijsplannen van de minister. Ook wilde hij weten of Netelen bos en de minister dezelfde me ning waren toegedaan over dit onderwerp. Zowel Ritzen als Netelenbos verzekerde de Kamer dat zij af gestudeerde academici en hbo'ers pas na een gedegen op leiding van twee jaar voor de klas willen hebben. Ook gaven ze te kennen nog contact op te nemen met de lerarenopleidin gen over het voorstel. De komende jaren zijn vermoe delijk 27.500 nieuwe leerkrach ten nodig in het basisonderwijs. Zij moeten het lerarentekort, op vullen dat ontstaat door de klas senverkleining en een vergrij zing in de beroepsgroep. door Hans Geurens e DEN HAAG - Uitgeprocedeerde e asielzoekers die uitzetting naar l hun land van herkomst perti- nent tegenwerken, mogen uit eindelijk op straat worden ge- 1 zet. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer van D66, - WD, PvdA en CDA liet dit gis teren weten tijdens een spoed debat met staatssecretaris 1 Schmitz (justitie), t Het spoeddebat vond plaats t naar aanleiding van de ophef e die is ontstaan over het tenten kamp bij het Drentse Dwinge- loo. Daar zijn afgewezen asiel zoekers ondergebracht door de Raad van Kerken en de stichting Inlia, die hiermee de aandacht willen vestigen op de situatie van de vluchtelingen, die uit de opvang zijn gezet. Volgens de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) is dit gebeurd om- 5 dat ze niet meewerken aan hun a terugkeer. Alleen uitgeproce- deerde asielzoekers die buiten hun schuld niet uitgezet kunnen worden omdat ze bijvoorbeeld geen reisdocumenten krijgen 1 van hun land van herkomst, hebben volgens de huidige re gels recht op opvang. De afgelopen weken is echter onduidelijkheid ontstaan oyer de vraag in hoeverre de asiel zoekers in het tentenkamp in Dwingeloo medewerking aan hun terugkeer hebben gewei gerd. Volgens de Raad van Ker ken en Inlia willen de achttien bewoners van het tentenkamp, met uitzondering van een Chi nese familie, wel degelijk mee werken aan hun terugkeer. Diverse partijen, waaronder PvdA en D66, zijn van mening dat asielzoekers pas uit de op vang mogen worden gezet als overduidelijk vaststaat dat ze hun terugkeer traineren. An ders verdienen de uitgeproce deerde vluchtelingen het voor deel van de twijfel en moet de overheid opvang blijven bieden, vinden ze. Dossiers Staatssecretaris Schmitz is het hiermee in grote lijnen eens, maar ze is ervan overtuigd dat de IND juist heeft gehandeld. Om toch elke twijfel uit te slui ten, heeft ze met de Raad van Kerken en met Inlia afgespro ken dat deze instellingen zich samen met de IND nog eens bui gen over de dossiers van de vluchtelingen in het tenten kamp. Tot die tij d is ze overigens niet van plan de bewoners van het tentenkamp weer opvang te bieden, zoals Kamerlid Sipkes (GroenLinks) bepleitte. GroenLinks wil verder, net als de kerkelijke instanties en Vluchtelingenwerk, dat ook weigerachtige asielzoekers so bere opvang houden. Bijvoor beeld een minimale 'bed-, bad en broodregeling,' zonder enig perspectief op een verblijfsver gunning. Uit ervaringen in De nemarken zou blijken dat de vluchtelingen uiteindelijk eie ren voor hun geld kiezen en als nog meewerken aan hun uitzet ting. De rest van de Kamer was niet erg enthousiast over het voorstel van GroenLinks. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3