Geen moslims in fabriek Mostar PZC Slot Antilliaanse rijstsaga ligt nog niet binnen bereik PZC feiten en meningen Havens Telefoon en Internet via het stopcontact Kroongetuigen nemen loopje met Amsterdams OM Kroaten beheersen economie van alleen theoretisch herenigde Bosnische stad woensdag 8 oktober 1947 woensdag 8 oktober 1997 De kritiek van schepen Termont van de Gentse haven op de uitkoopsom die de Nederlandse overheid neertelt voor Zeeland Seaports komt 1 uit de lucht vallen. De schepen vindt het niet juist dat de i overheid met achterlaten van fors bedrag (75 miljoen j gulden) uit het havenschap (Vlissingen en Temeuzen) j stapt. Volgens de schepen wordt daarmee de concur rentiepositie van die havens verstrekt. Termont legde tot verrassing van betrokkenen zijn 'probleem' voor aan Europees commissaris Van Miert (Mededigingsbeleid). De commissaris kende de zaak niet voldoende om tot een uitspraak te komen, maar duidelijk is wel dat hij een onderzoek zal laten uitvoe ren naar mogelijke concurrentievervalsing. Voordat Termont zijn zegje deed, had nog nooit een haan gekraaid naar de uitkoopsom, die het Rijk betaalt. Al in 1989 gaf de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat Smit-Kroes aan dat het Rijk wilde terugtre den uit de Zeeuwse havens. De dertig jaar lange samen werking moest maar eens worden beëindigd. De over- I heid zag steun aan de Zeeuwse havens niet langer als een kerntaak. Na een aantal jaren soebatten over de j hoogte van het bedrag werden de onderhandelingen in j 1994 afgerond. Minister Jorritsma bereikte een ak- koord met provincie en gemeenten. Voor 7 5 milj oen gul- den zou het huwelijk tussen Rijk en havenschappen worden ontbonden. Met die constructie is niets mis. Waar partners uit el kaar gaan, valt een boedel te verdelen. In het bedrijfsle ven is dat volstrekt nomaal. Het is dan ook onduidelijk waarom de Gentse schepen nu zo hoog van de toren blaast. Hij wist al jaren van de op handen zijnde uitkoop. Termont heeft nooit eerder bij de Europese Commissie aan de bel getrokken. Het lijkt erop dat de Gentse schepen een manier zoekt om de Nederlandse overheid dwars te zitten. Termont lijdt aan geheugenverlies. Hij 'vergeet' te mel den dat de uitkoopsom niets met subsidie te maken heeft. Het is de schepen blijkbaar ook ontschoten dat de onderhandelingen tussen havenschappen en Rijk al ja ren geleden zijn afgerond. Maar wat nog erger is: hij kan I zich blijkbaar ook niet meer herinneren dat de Gentse haven steun krijgt van het Vlaamse Gewest. Wat Termont waarschijnlijk wil, is aandacht voor de Gentse problemen. De Gentse haven roept al jarenlang om een grotere zeesluis. De bereikbaarheid van de Gentse haven moet worden vergroot. De Nederlandse overheid is niet snel genoeg met het nemen van beslui- I ten, vinden de Gentse havenbaronnen. Er is best begrip op te brengen voor dat probleem. Maar om met onei- genlijke argumenten een nieuw pressiemiddel van stal te halen, is weinig elegant. Betrokkenen zullen slechts schouderophalend reageren. En dat is nu net niet de be doeling van de Gentse schepen. Hij kan beter zeggen waar het op staat. Dat wordt beter verstaan. door Judith Ingram Boven de aluminiumfabriek van Mostar wappert de ge blokte Kroatische vlag en het Bosnisch-Kroatische leger heeft er een post pal naast de deur. De boodschap is duidelijk: de aluminiumfabriek - en wat zij oplevert - is in Kroatische handen en de plaatselijke mos lims zijn er niet gewenst. De fabriek symboliseert alles wat er mis is aan de Moslim- Kroatische federatie, die krach tens het Dayton-akkoord de helft van Bosnië zou moeten be stieren om tegenwicht te bieden aan de Servische territorium- drang. Het vredesakkoord staat of valt met de samenwerking tussen moslims en Kroaten, maar van een samensmelting op politiek of economisch gebied is nog nauwelijks sprake. In Mos tar nog wel het allerminst. De meeste blaam treft volgens velen het naburige Kroatië, dat er op uit zou zijn de Kroatische gebieden van Bosnië te annexe ren. De Kroatische regering heeft de herbouw van de fabriek na de drieënhalf jaar durende burgeroorlog in Bosnië betaald en de Kroatische president Franjo Tudjman verrichtte in maart de plechtige opening. Een Kroatische hardliner die tijdens de oorlog vuile handen heeft ge maakt voert de directie. Voor de oorlog was de staatsalu- miniumfabriek van Mostar een van de grootste werkgevers van het land en was zij een van de belangrijkste pijlers van de ex portindustrie. Ook nu is zij de belangrijkste motor van de in dustriële ontwikkeling van de regio. Maar daarvan profiteren alleen de Kroaten. De fabriek telt niet één moslim onder haar personeelsleden, terwijl er in het verwoeste Oost-Mostar dui zenden zonder werk zitten. Zij moeten voornamelijk leven van internationale steun of giften van familieleden. De directie van de fabriek wil zelfs geen elektriciteit afnemen van de door mosüms geleide water krachtcentrales, vlakbij aan de Neretva-rivier. In plaats daar van onderhandelt de directie over elektriciteitsleveranties met de Bosnische Serviërs. De federatie, die in 1994 na een felle oorlog van een jaar door de voormalige bondgenoten tegen de Serviers werd gevormd, wordt voortdurend ondergra ven door machtige Kroatische economische belangen, die de scheiding liever willen zien voortduren. De Kroaten en mos lims in Mostar zouden net zo goed in verschillende landen kunnen wonen; ze hebben ver schillende kentekenplaten op hun auto's en verschillende munteenheden in hun porte monnee. Sommige landen, waaronder de Verenigde Staten, koppelen een Een besluit over 160.000 ton rijst en 36.000 ton suiker heeft de Europese Ünie en voor al Nederland maandag in grote verwarring achtergelaten. Ru zie binnen het koninkrijk, een volgens minister Van Mierlo 'bi zar' arrest van een Haagse rech ter en een onzekere vrede in de Unie was de balans na een dagje pokeren over de exportrechten van de Antillen en Aruba in Eu ropa. Staatssecretaris Patijn van Bui tenlandse Zaken kwam 's mid dags met een zoetzuur gezicht melden dat de vijftien lidstaten een compromis hadden bereikt over de rijst- en suikerexport van de Nederlandse overzeese gebiedsdelen. De dramatiek van deze gebeurtenis mocht vol gens Patijn niet onderschat worden. „In mijn hele loopbaan ken ik geen dossier dat zoveel gevoelens van ontreddering en hartzeer heeft veroorzaakt", zei hij. Kort daarvoor had de rijksmi nisterraad (het kabinet inclu sief de premiers van Aruba en de Antillen) voor het eerst in de ge schiedenis van het koninkrijk met 'meerderheid van stemmen' een besluit genomen, namelijk dat het Europese rijst- en sui kercompromis acceptabel was. Die knoop werd pas na drie da gen intensief overleg doorge hakt, omdat het betekende dat de Arubaanse premier Eman en zijn Antilliaanse collega Pour- rier weggestemd moesten wor den terwijl juist hun handelsbe langen in het geding waren. Een kind kon weten dat deze stap in de Cariben als niets minder dan 'veiraad' zou worden opgevat. Dwarsgelegen Maar het kabinet-Kok vond volgens betrouwbare bronnen dat Aruba en de Antillen al te lang hadden dwarsgelegen. Nog in december vorig Jaar blok keerden zij tot woede van de overige veertien lidstaten en de Europese Commissie een com promis dat duidelijkheid moest scheppen over de Antilliaanse exportrechten. Door hardnek kig dwars te blijven liggen zou Nederland alle krediet in Brus sel verspelen, vreesde het kabi net-Kok. Dat bleek geen mis vatting. Uitgerekend Benelux- bondgenoot België dreigde gisteren met tegenacties als Ne multi-etnisch werkgelegen heidsbeleid in Bosnië aan eco nomische hulp. Aan zulke eisen laat de directie van de alumini umfabriek zich echter weinig gelegen liggen. „Als we op toe stemming van het westen had den gewacht, zou deze fabriek derland (lees: de Antillen) geen eieren voor zijn geld zouden kie zen. Oorzaak van het al lang slepen de Antilliaans-Europese con flict is een regeling die in 1991 onder druk van Frankrijk en Engeland werd getroffen voor de zogeheten 'Landen en Ge biedsdelen Overzee' (LGO). Be doeld was deze gebieden een handje te helpen via gunstige Europese handelsregelingen. Zo zou bewerkte rijst vrij van heffingen ingevoerd mogen worden. Maar de Antillen en Aruba maakten al te enthousi ast gebruik van deze voorzie ning. Onder ambtenaren van land bouwcommissaris Fischler wordt op vrolijke momenten vaak de anekdote van de Antil liaanse rijst verteld. Het verhaal wil dat op de Antillen een schip met rijst uit Suriname of Guy ana arriveert. Een Antilliaan in hemdsmouwen klimt in het laadruim, pakt een schop en gooit wat rijst in de lucht, 'Olé' roepend. De passaatwind voert nog steeds niet draaien," zegt Vladimir Bozic, plaatsvervan gend directeur van de alumini umfabriek. De directie verwacht dat de fa briek in het eerste jaar voor een kleine 24 miljoen gulden zal ex porteren. nog geen vijfde deel wat rijstvliesjes weg en daar mee is de lading veranderd in 'bewerkte rijst'. Het spul kan vrij van heffingen naar de Euro pese Unie worden uitgevoerd: kassa! Deze rijstroute heeft zich in een enorm succes kunnen verheu gen in nog geen zes j aar tij d ver- twaalfvoudigde de export van 20.000 naar 240.000 ton. Met name Spanje en Italië, zelf rijst- producenten, voelden zich daardoor enorm benadeeld. En de Antillen wilden de truc her halen met suiker, nu goed voor een export van 3000 ton per maand. Dit laatste zou de Euro pese schatkist uiteindelijk liefst honderd miljoen gulden per jaar kunnen gaan kosten: kassa Gevloekt Maar het compromis (een be perking van de suiker en rij stex- port) was nog niet beklonken, of een ambtenaar drukte minister Van Mierlo een fax in zijn han den. Daarop stond de uitspraak van de arrondissementsrecht bank te Den Haag in een kort ge van de verdiensten voor de oor log. De kosten voor reparatie en het weer opstarten van de fa briek - naar schatting ruim vijf miljoen gulden - werden voor een groot deel gedragen door Kroatië. Herenigen Bij de feestelijke heropening in maart spuide directeur Mijo Brajkovic, een hardliner die vroeger burgemeester was van West-Mostar, kritiek op de po gingen van de internationale gemeenschap om de stad te her enigen. Moslim-functionaris sen boycotten de openings plechtigheid. Functionarissen van de federale regering in Sarajevo zijn een onderzoek begonnen naar de fa briek, die grondstoffen produ ceert voor de lichtmetaalfa- briek in het Kroatische Sibenik. Zij willen vaststellen wiens ei gendom de fabriek in Mostar is, wie de fabriek financiert, of de fabriek op wettige wijze is ge privatiseerd en waarom er alleen halffabrikaten worden gemaakt, in plaats van volwaar dige eindproducten. „Dit is kolonialisme van de erg ste soort", meent Kasim Trnka, de Bosnische ambassadeur in Kroatië. Maar de federale over heid is verdeeld en zwak. De drie grote etnische groeperin gen zijn in landelijke overheids instellingen vertegenwoordigd, maar lijken niet echt uit te zijn op samenwerking en verzoe ning. Een voorbeeld is de priva tiseringskwestie. Internationale donoren willen dat de privatisering wettelijk geregeld wordt, voordat zij in de voormalige communistische staat geld willen pompen. Zij willen voorkomen dat het geld verdwijnt in inefficiënte bedrij ven of in de zakken van mana gers. Maar omdat moslims, Kro aten en Serviërs het maar niet eens kunnen worden over een privatiseringswet, wachten de moslims in Oost-Mostar nog al tijd op internationale hulp. De Kroaten in West-Mostar hebben intussen weinig zorgen. Zij krijgen geld en adviseurs van de Kroatische regering in Zagreb. De Kroaten innen douaneheffingen, haven- en spoorweggelden, die zij eigen lijk zouden moeten afdragen aan de federale regering. AP ding, aangespannen door een suikerexporteur uit Aruba. „Er is toen even binnensmonds gevloekt", wist een ambtenaar in de omgeving van de minister te melden. Van Mierlo zelf had het 's middags liever over een 'buitengewoon bizar vonnis'. „De uitspraak zegt dat Neder land het eerder aanvaarde com promis van de Europese minis terraad niet mag uitvoeren", verzuchtte hij. „We zitten nu in een wat merkwaardige situa tie." Hoe het nu verder moet met Eu ropa, het koninkrijk en de An tilliaanse rijst, was gisteren aan het slot van de Europese minis terraad nog volstrekt onduide lijk. Alleen de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Erik Dereycke wilde reageren op de nieuw ontstane impasse. ,Ik zie dit als een interne Neder landse aangelegenheid", zei hij koeltjes. Aan de rijst- en sui kersaga - en het begeleidende hartzeer - is voorlopig in elk ge val nog geen eind gekomen. GPD Vissers leven langer Vissers en juweliers leven het langst. Dat blijkt uit statistie^ ken uit het verzekeringswe zen. Een visser leeft gemiddeld 27 procent langer dan de ge wone 'man uit de straat'. Ook juweliers, dominees en boeren maken kans op een hogere leeftijd. Een vrijgezel leeft korter dan een gehuwde man; maar oude vrijsters weer lan ger dan getrouwde vrouwen. Koe had honger Een boer uit het Britse plaatsje Garston eiste van een plaats genoot 198 gulden schadever goeding omdat diens koe zijn moestuin had leeggegeten. De koe verorberde 50 frambozen- struiken, 250 koolplanten, 40 bloemkolen, 60 savoyekolen en zevenenhalve meter bone struiken. Scholen nodig Zeeland zit dringend verlegen om nieuwe scholen. In de oor log zijn 32 schoolgebouwen vernield en tientallen anderen onherstelbaar beschadigd. In 1946 heeft Zeeland al om nieu we scholen gevraagd, maar er slechts een gekregen; die wordt nu in Ellewoutsdijk ge bouwd. Smokkelaars gepakt De waterpolitie in Hansweert heeft een stel scheepslieden betrapt, die vanaf een tank schip in de Biezelingse Ham 2100 sigaretten aan land pro beerden te smokkelen. van onze redactie economie Een nieuwe technologie kan een grote concurrentieslag uitiokken tussen elektriciteitsmaatschappijen en telecom- bedrijven. United Utilities uit Groot- Brittannië en de Canadese Northern Tele com zeggen een doorbraak te hebben be reikt bij de doorgifte van telefoonge sprekken en Internet-verbindingen via de elektriciteitsaansluitingen aan huis. Mocht de vinding commercieel te gebrui ken zijn, dan worden de elektriciteitsnet ten over de hele wereld tevens supersnelle circuits op de elektronische snelweg. De lijnen worden al wel gebruikt voor door gifte van data op zeer kleine schaal, maar de capaciteit leek te klein te zijn voor commerciële doeleinden. Norweb, de telecomdivisie van United Utilities, is er in geslaagd gegevens door te seinen met een snelheid die tien maal ho ger ligt dan die van het modem van een ge middelde Internetgebruiker. Er deden zich bij de ontwikkeling tal van techni sche problemen voor. die de twee concerns zeggen te hebben opgelost door gebruik te maken van verschillende frequenties. Het is de bedoeling dat de gebruiker in zijn huis, op het punt voordat de elektrici teitskabel over de rest van de woning wordt verdeeld, een kastje krijgt die de stroom spli tst in een deel voor elektriciteit en een deel voor telefoon- en andere ver bindingen. Het systeem zal volgens ken ners uit kostenoogpunt zeer concurrerend zijn met wat telecombedrijven en Inter- netproviders leveren. Voor de elektriciteitsbedrijven is het sys teem zeer goedkoop te leveren, doordat er geen nieuwe netten hoeven te worden aangelegd. Omdat er in de Westerse we reld vrijwel geen huis meer zonder elek triciteit is, kunnen de stroomleveranciers de positie van de conventionele aanbie ders weieens stevig gaan ondermijnen. ANP/AFP door Bert-Jan Klein en Edward de Vries Lentsch De kans dat het Openbaar Ministerie in grote straf processen opnieuw kroonge tuigen gaat inzetten, wordt steeds kleiner. Minister Sorgdrager heeft medio dit jaar strikte richtlijnen ge maakt voor de deals met cri minelen. Volledige vrijwa ring, kwijtschelding van straf of een (geldelijke) belo ning zijn onmogelijk. Het Amsterdamse Openbaar Ministerie heeft inmiddels gedemonstreerd niet rijp te zijn voor een dergelijk 'novum' in het strafproces recht. De inzet van kroonge tuigen Fouad Abbas en Ad Karman in het Hakkelaar proces riep al eerder vragen op over het principe 'boeven vangen met boeven'. Waarom gaan twee criminelen vrijuit en hun handlangers niet? De afspraken met Abbas en Karman verdienen zo lang zamerhand ook het etiket 'amateuristisch'. Kroonge tuige Abbas moet 1,8 miljoen gulden boete betalen, maar heeft slechts een kwart van het geld voldaan. Hij maakt bovendien geen haast om op nieuw in de getuigenbank te verschijnen. Het Amster damse OM maakt echter geen aanstalten hem hard aan te pakken. De tweede kroongetuige Karman neemt ook een loop je met justitie. Hij hoeft als gevolg van de deal met de of ficieren van justitie Teeven en Witteveen niet naar de ge vangenis en mag vooralsnog zijn criminele winsten hou den. Volgens het OM had een 'pluk-ze-actie' tegen Kar man toch geen zin. omdat hij 'hoogstens' 100.0Ö0 gulden bezit. Karmans ex-vriendin Renate Romeijn onthulde gisteren dat de chef belader van Johan V. in Oostenrijk 1,2 miljoen Duitse marken op de bank heeft. Spraakverwarring Teeven en Witteveen hebben bovendien niet alle afspra ken met Karman op schrift gesteld. Het OM 'vergat' een half jaar geleden de recht bank te melden dat ze niet van plan zijn de criminele Mr. F. Teeven winst van Karman af te pak ken. Karmans ex-vriendin meldde maandag dat officier van justitie Teeven 200.000 gulden heeft beloofd voor diens optreden in de Hakke laar-zaak. Teeven, die gister middag door het hof tussen tijds op het matje werd geroepen, ontkende deze af spraak in alle toonaarden. Hij houdt het op een 'spraak verwarring' over het geld dat Karman krijgt in het getui genbeschermingsprogram ma. Als klap op de vuurpijl kon Renate Romeijn maandag in geuren en kleuren verslag doen over waar Kalman en zij al die maanden onderge doken hebben gezeten. En hoe het tweetal zonder bege leiding een tweedaags uit stapje van het Duitse onder duikadres naar Oostenrijk maakte. Het OM had kenne lijk vergeten met de vrouw ook een contract te sluiten, met bijvoorbeeld een ge heimhoudingsplicht. Zij hadden met hun klompen kunnen aanvoelen dat de vrouw misschien wel eens zou gaan praten. Justitie kan de komende tijd bij de be strijding van de georgani seerde misdaad beter terug vallen op het ouderwetse speurwerk. De kennis en er varing ontbreken om met kroongetuigen sluitende en juridisch waterdichte af spraken te maken. De huidi ge aanpak vergroot niet al leen het risico op een mislukt proces, maar gaat ook ten koste van de geloofwaardig heid van justitie. GPD Minister Van Mierlo (1) en staatssecretaris Patijn toonden zich pijnlijk getroffen door de uitspraak van de Haagse rechter. foto Roland de Bruin/GPD Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000 Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. City OnLine Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471.50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75. zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV De spanning tussen moslims en Kroaten in Mostar is al geruime tijd te snijden. Medio september ontplofte een bom in het door Kroaten be woonde deel van de stad. foto Danilo Krstanovic/RTR door Paul Koopman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2