Profronde krijgt een nieuwe kans Hiddink last adempauze in Brunel/Sunergy maakt pitstop Louwerse prikt 23 mei 1998 als datum Sparta tekent protest aan Ali Ibrahim maakt rentree Duitse clubs moeten op herhaling Berzin op jacht naar uurrecord Geesink benoemd tot tiende dan Tijdregels veranderen in judo Van der Poel weigert wielerbelg te worden Yerbruggen pleit voor betaalde bestuurders Topscorer Hakan vraagteken bij Straat naar Van Male vernoemd Turken Museeuw toch naar het WK Gouden drietal terug bij Milan Het peloton van de Profronde van Midden-Zeeland raast over de boulevard van Vlissingen bij de laat ste editie in 1996. foto Ruben Oreel ROTTERDAM - Sparta heeft bij de KNVB protest aangete kend tegen de strafschop waaruit MW vrijdagavond drie mi nuten voor het einde de gelijkmaker scoorde. 2-2. Scheids rechter Helmstrijd heeft na het zien van de televisiebeelden toegegeven ten onrechte een strafschop gegeven te hebben. Helmstrijd zag een strafschop in de val van MVV'er Nygaard. De Deen zou onderuit gehaald zijn door Marilia van Sparta. De televisiebeelden wezen evenwel uit dat de spits van MVV uitgleed. Daarnaast wil Sparta dat de gele kaarten van Den nis de Nooijer en doelman Jansen worden ingetrokken. ANP DOETINCHEM - Ali Ibrahim mag de trainingen bij De Graafschap hervatten en speelt maandag mee met het tweede elftal. Ibrahim, die herstelt van een ernstige nekblessure, be zocht gisteren dokter Donk in Nijmegen voor een laatste test. Donk constateerde dat de spits zonder risico's zij n rentree kan maken op het voetbalveld. Ibrahim traint morgen voor het eerst individueel trainen op sportpark ZuidVrijdag volgt een koptraining en zondag mengt hij zich voor het eerst op het trainingsveld met de spelersgroep. Ibrahim raakte meer dan een half jaar geleden geblesseerd in de thuiswedstrijd tegen NAC. Een duel met de Bredase doelman John Karelse liep slecht af voor de spits. Hij brak twee nekwervels. GPD FRANKFURT AM MAIN - De wedstrijd tussen 1860 Mün- chen en Karlsruher SC in de Bundesliga wordt overgespeeld. De beroepscommissie van de Duitse voetbalbond bepaalde dat gisteren in Frankfurt am Main. Daarmee volgde de com missie de uitspraak van de tuchtcommissie die op 21 augustus al verklaarde dat het duel opnieuw moest worden gespeeld. Karlsruher legde zich daar niet bij neer en ging in beroep. De wedstrijd van 5 augustus kende een tumultueuze slotfase. Bij de stand 2-1 voor München floot scheidsrechter Malbranc voor een overtreding. Kaiisruher-aanvaller Sean Dundee hoorde niets en maakte de gelijkmaker. Twee minuten voor tijd. De spelers van München protesteerden, maar de scheids rechter kende de treffer toe. Hij zei pas te hebben gefloten na het doelpunt. DPA ROME - Wielrenner Evgeni Berzin valt het werelduurrecord (56,375 km) van de Brit Chris Boardman aan. Hij doet dat op 19 oktober op de wielerbaan van Bordeaux. De Russische ren ner gebruikt bij zijn poging een speciaal geconstrueerde ve derlichte fiets. Berzin kondigde al twee keer eerder pogingen aan om het record van Boardman te verbeteren. AFP PARIJS - Anton Geesink is gisteren tijdens het congres van de internationale judofederatie (FIJ) benoemd tot tiende dan. Dat is de hoogste graad in die sport. Geesink behaalde in 1964 bij de zwaargewichten de Olympische titel. Uitgerekend in Tokio doorbrak hij de hegemonie van Japan. AFP PARIJS - De internationale judofederatie (IJF) heeft gisteren tijdens het congres in Parijs besloten de tijdregels te verande ren. De scheidsrechter mag voortaan bij een houdgreep al na 25 seconden ippon geven; dat was 30 seconden. Verder volgt na 10 seconden al koka (was 14), na 15 seconden is het yuko (was 19) en na 20 seconden volgt waza-ari (was 24). Eerder be paalde het congres dat voortaan ook blauwe judopakken zijn toegestaan. AFP door Paul van den Bosch Southampton-Kaapstad te on- Boudewijn Zenden haakt geblesseerd af bij Oranje door Marcel van der Kraan WASSENAAR - Samen met Boudewijn Zenden, die niet meer terug hoeft te komen met zijn te riskante spierblessure, ging de rest van de selectie van het Nederlands elftal gister avond naar huis. Lekker twee nachtjes in het eigen bed, of in het geval van de 'buitenlandse' internationals, even terug naar het ouderlijk huis. Guus Hiddink had het al lang zo gepland. De spelers van het Nedexiands elftal een week bij elkaar houden, leek hem een beetje teveel van het goede. In het statige hotel Huis ter Duin aan de Zuid-Hollandse stran den van Noordwijk zou de ver veling wel eens kunnen toe slaan, in de aanloop naar een interland die niet meer van het grootste belang is. Morgen mogen de heren zich weer melden. „Danzijnze fris, scherp en dus kunnen we dan aan de wedstrijdgerichte trai ningen gaan werken," ver klaarde de bondscoach zijn besluit om de internationals even vrijaf te geven. De voor bije dagen stonden vooral in het teken van herstel. Nedei- land verkeert in de gelukkige omstandigheid dat het gros van de internationals bij de crème de la crème van Europa speelt. „Een heleboel jongens spelen bij topclubs. Die leve ren forse inspanningen in zware competities." doelde Hiddink op mannen als Berg kamp. Overmars (Arsenal), Seedorf (Real), Winter (Inter) en De Goey (Chelsea). Voor de meesten van hen is het bij inteiiands de eerste dagen vooral een kwestie van uitrus ten en weer op la-achten ko men. De 'kneusjes', zoals Overmars en Ronald de Boei' kregen op maandag en dins dag de kans hun blessures te laten behandelen. Voor PSV'er Boudewijn Zenden had dat geen zin. De jonge aanvaller maakte zo weinig progressie, dat Hiddink na overleg met de Guus Hiddink laste gisteren een rustpauze in in de aanloop naar het duel met Turkije. „Dan zijn ze fris en scherp." foto Jaap de Boer/GPD bij, die had een beetje last van een gekneusde voet. Ronald tobt met een spier tussen zijn ribben. Dat is lastig, maar ik reken erop dat hij aan het eind van de week toch met de groep kan meetrainen." medische staf besloot om de rest van de week geen beroep meer op hem te doen. Hiddink keek daarbij vooi*al naar het belang van de speler. „Het zou voor hem niet goed zijn als we de boel zouden for ceren. Dan heb je kans dat hij vier of vijf maanden niet meer kan voetballen. Daar wordt niemand wijzer van." In Over mars en Ronald de Boer heeft hij meer vertrouwen. „Over mars is er donderdag alweer Bevestiging Op de training van het Neder lands elftal in Wassenaar, waar 's middags - in de stro mende regen en met een Zuid westenwind - op het veld van Blauw Zwart een groep van vijftien man plus assistent Ro nald Koeman een pax-tijtje speelde, ki-eeg Guus Hiddink de voorbije dagen de bevesti ging van wat hij zelf de voorbije weken al had gecon- stateerd. Dermis Bergkamp, Clarence Seedorf en Giovanni van Bronckhorst zijn de top pers in vorm. Hiddink was zelf in het week einde nog getuige van Berg- kamps waanzinnige voetbal stijl in het shixt van Arsenal. Zaterdag vloog hij direct na de wedstrijd alweer terug en op zondagavond ging hij zappend langs de buitenlandse kanalen om zijn andere internationals aan het werk te zien. Hiddink: „Ik zag in Londen dat Dennis inderdaad in een geweldige vorm steekt. Goed, de tegenstand was niet gewel dig van Bamsleyj maar de ma nier waarop Dennis de wed strijd openbrak was toch heel indrukwekkend. Tegelijk zag ik dat Mare Overmars op de weg terug is." Het valt niet mee om als bondscoach alle bui tenlandse toppers elke week te volgèn, maar Hiddink heeft een aardig netwerk in Europa opgebouwd. „Afgelopen weekeinde zag ik dus zelf Bergkamp aan het werk, de volgende avond kon ik ook In- ter nog op televisie bekijken en in Spanje heb ik genoeg lijn tjes om aan de juiste informa tie te komen." In Nederland heeft hij tussen de bedrijven door kunxxen vaststellen dat Feyenoorder Giovanni van Bronckhorst een stormachtige ontwikkeling doormaakt. Het zou wel eens de aanleiding kunnen zijn om de lirxksbenige middenvelder zaterdag in de basis op te stel len tegen Turkije, op de plaats van Philip Cocu die op zijn beurt weer kan doorschuiven naar de positie van Wim Jonk. Bij de spelvormen die Neder land gisteren oefende, stonden de Fevenoorder en de PSV'er al zo geposteerd. GPD 1 door Frits Bakker GOES - De profronde van Mid den-Zeeland lijkt toch nog ge- red. De organisatie heeft van de UCI (internationale wielren- linie) de toezegging gekregen dat de wedstrijd op zaterdag 23 j mei 1998 mag worden georgani- I seerd. De nieuwe indeling is het resultaat van snelle onderhan- delingen tussen Piet Louwerse namens het comité van de prof- ronde, de KNWU en de interna- j tionale bond. Op de voorlopige wedstrijdkalender was de ronde niet meer opgenomen. Piet Louwerse x-eageex-de opge- i togen op het nieuws. „We zijn eerst geschrokken, omdat we ven-ast waren door de profka- I lender die ik zelf op 24 septem ber pas kreeg te zien. Daarna j hebben we onmiddellijk actie ondernomen. De KNWU is in- I geschakeld, we hebben faxen naar de UCI gestuurd en van daag (dinsdag) hebben we ein delijk de toezegging gekregen." De Ronde van Midden-Zeeland heeft de datum gekregen die de organisatoren hadden aange- j vraagd. Volgens Piet Louwerse is zatex-dag 23 mei een uiterst I gunstige dag. „Twee dagen eer der, op hemelvaartsdag, wordt de Grote Prijs van Wallonië ge- i reden en op de zondag na ons de Dxütse klassieker Rund um I Köln. Het is een gunstige positie om te onderhandelen, want veel profploegen kunnen nu in vier j dagen drie wedstrijden dicht bij I elkaar rijden." Klasse-indeling Het annuleren van de vorige I Ronde van Midden-Zeeland, die door concurrentie van andere j koex-sen een magere bezetting leektekx-ijgen, heeft geen gevol gen voor de klasse-indeling. De Zeeuwse profronde is ingedeeld in de tweede categox-ie. De UCI verbindt daaraan bepaalde voorwaax-den. Piet Louwerse: „We moeten dus voor een stex-k deelnemersveld zorgen, met veel renners uit de top van de wereldranglijst." Met de toewijzing op de interna RECIFE - De Nederlandse zeil- boot Brunel/Sunergy zal een I pitsstop ondergaan in de Brazi- I liaanse havenplaats Recife. 1 Daar wordt het reserveroer ge monteerd bij de deelnemer aan de Wliitbread Race Round the World, die sinds twee dagen ge- havend rondzeilt op de oceaan lussen de Afrikaanse en Zuid- Amerikaanse continenten. Zondagmorgen kwam de Bru- I nel/Sunergy in botsing met een j walvis, waardoor onherstelbare j schade ontstond aan het roer. Daax-door kan de boot niet meer op volle snelheid zeilen. Op voorspx-aak van ontwerper Rolf Vrolijk, bouwer Holland Com posites en bouwbegeleider Gi deon Messink besloten schipper Hans Bouscholte en zijn rech terhand Peter Tans gisteroch tend om de eerste etappe door René Banierink j SAN SEBASTIAN - De UCI wil haar voornemen renners hun li- centie te laten aanvragen in het j land waar ze wonen, toch door zetten. Dat zou betekenen dat Neder land in één klap een groot aantal profrenners zou kwijtraken aan België. Coureux-s als AcLri van der Poel, Tristan Hoffman, Ser- vais Knaven en Jeroen Blijle- vens wonen er al een aantal jaren en Ex-ik Dekker en Bart: Voskamp hebben de verhuiswa gen al besteld voor een rit x-ich- ting zuiderburen. De stap van de internationale wielrenunie is, zo heeft de Nederlandse Ver- eniging van Beroepswielx-en- ners (VVBW) eerder uitgezocht, op grond van een uitspx-aak van het Europees Hof in strijd met het vrije verkeer van werkne mers. Volgens de VVBW wordt van onze sportredactie AKEN - Het is onzeker of Ha kan, de sterspeler van Turkije, zaterdag voor de WK-kwalifi- catiewedstrijd in Amsterdam tegen Nederland inzetbaar is. De aanvaller ontbrak gisteren tijdens de oefenwedstrijd tegen Alemannia Aachen in Aken. tionale kalender komt een eind aan degex-uchten dat de Zeeuw se profronde definitief van de baan was. De organisatoren mo gen het zichzelf ook aanreke nen: toen de concept-profkalen- der werd samengesteld, had Midden-Zeeland zich nog niet aangemeld met een nieuwe da tum. Piet Louwerse: „We heb ben veel vervelende x-eacties ge kregen, maar in ons comité is nooit twijfel geweest. Het heeft alleen wat tijd gekost om een gunstige datum te vinden. De organisatie-voorzitter heeft voor volgende week al een spoedvergadering uitgeschre ven. Maandag komt het comité bij elkaar om aan de eerste voor bereiding van de editie van vol gend jaar te gaan werken. „We ROTTERDAM - Dertien straten in de Rotterdamse wijk De Veranda worden vernoemd naar voormali ge voetballers van Feye- noord, onder wie Adri van Male. De in Philippine geboren oud-doelman, die vijftien keer xxitkwam voor het Nederlands elftal, over leed in 1990 op tachtigja rigeleeftijd in Rotterdam. Naast Adri van Male krij gen Puck van Heel, Jan Linssen, Bertus Bul, Bas Paauwe, Jan Petterson, Adriaan Konings, Kees Pijl, Cor Kieboom, Ri- chax-d Dombi, Johan We ber, Bexi Heesakker en Ernst Happel een eervolle vernoeming. Drie andere straten in De Veranda krijgen de naam van andere vermaarde Rotterdamse spoithelden: de boksers Bep van Klave ren, Theo Huizenaar en de schaatser Siem Heiden. derbreken voor de tussenstop in Recife, dat 80 zeemijlen uit de route ligt. Waax-schijnlijk arriveert de boot daar zondag, twee dagen na de aankomst van het resexveroer uit Nedexiand. Het lijkt hier door onwaarschijnlijk dat de BrunelSunergy in de eerste etappe van de monsterrace de laatste plaats nog kan overdra gen. Maar projectmanager Paul Dielemans, vanuit de thuisbasis in IJmuiden, is vooral gekozen voor de veiligheid. Door de schade aan het roer kan de Bru nelSunergy niet optimaal wor den gestuurd. De organisatie heeft toestem ming gegeven voor de reparatie omdat zij dit als een noodsitua tie beschouwt. Maar de Bru nel/Sunergy moet straks wel eerst temgkeren naar het punt waar heide race heeft verlaten. GPD er bovendien gediscrimineerd naar woonplaats. Wanneer de maatregel door zou gaan, zouden de Nederlandse renners min of meer verplicht kunnen worden aan het Bel gisch kampioenschap deel te nemen. Adri van der Poel liet gisteren weten dat hij daar in geen geval aan begint. „Ik ben een Nederlander en dus doe ik alleen maar aan een Nederlands kampioenschap mee. Ik vind de hele maatregel grote onzin." De achter-liggende gedachte van de UCI is, dat er kortere lijnen nodig zijn naar de renners. De meeste profs, ook die van buiten Europa, wonen in Europa. De UCI wil voorkomen dat corres pondentie over een in België wonende Oezbeek naar zijn va derland wordt gestuui'd, alwaar men soms nauwelijks benul heeft van wat ze in huis krijgen en dat vaak verkeerd of veel te langzaam behandelen. GPD Hakan heeft een zware griep en kampt met een enkelblessure. Bondscoach Mustafa Denizli acht de kans dat de aanvaller zaterdag meedoet niet groot. Turkije speelde overigens gelijk realiseren ons dat het nu ook echt moet doorgaan, anders zijn onze kansen definitief ver speeld. De Ronde is gered, we gaan nu verschrikkelijk ons best doen om er iets moois van te maken." Voor de profronde die hij voor ogen heeft, denkt Louwerse aan een begroting van minimaal 250.000 gulden. „Dat hebben we in de afgelopen jaren niet meer gehaald. Het zal nu blijken hoe veel belang er in Zeeland wordt gehecht aan het doorgaan van de profronde. Ik heb er ver trouwen in. Met de medewer king van veel sponsors moet het vooi'tbestaan van de wedstrijd kunnen worden gegarandeerd. Zoals in andere jaren valt de Ronde van Midden-Zeeland on der andere samen met de Ronde van Italië. Volgens Louwerse zal dat geen probleem zijn voor de bezetting. „Van de ploegen die de Giro rijden, is geen concur rentie te verwachten.Als twee de datum was overigens geko zen voor zaterdag 27 juni: twee weken voor de start van de Ron de van Frankrijk. De Zeeuwse districtsconsul Henk Remijnsen reageex-de ver rast op de nieuwe wedstrijdda tum. „Ik ging er eerlijk gezegd al vanuit dat de ronde niet meer door zou gaan. We kermen alle maal de problemen die zich vo rig jaar hebben voorgedaan. Bo vendien was er geen aanvraag meer gedaan voor de kalender- van 19 9 8Ik dacht zelfMidden- Zeeland is een stille dood ge storven. Maar dit is verrassend nieuwsHet is heel goed voor het Zeeuwse wielrennen dat we toch nog een profronde hou den." Ploegleider Cees Priem van TVM: „Ik denk dat Hein Ver- bruggen/ een gunstige invloed heeft gehad op de toezegging. Hij weet als geen ander hoe we ervoor staan in Nederland. Als ook de Ronde van Midden-Zee land rxiet meer was doorgegaan, hadden we hier bijna niets meer overgehouden." Priem zal de profronde zeker meenemen in het wedstrijdprogx-amma van zijn ploeg. (2-2) tegen de semi-amatem-s uit de regionalliga West-Süd- west. Met Alemannia Aachen, vroe ger een gex-enommeerde club in Duitsland, onderhoudt Denizli goede banden sinds hij daar als trainer werkte. In het Tivoli- stadion keken 4000 toeschou wers, voor het grootste deel Tur ken, naar de wedstx-ijd. Denizli hechtte weinig waarde aan het. resultaat. „De uitslag is niet be langrijk. We hebben tactisch wat dingen uitgeprobeerd. Het belangrijkste is dat alle spelex-s, op Hakan na, fit zijn. We krijgen het moeilijk want we spelen za terdag tegen één van de beste elftallen ter wereld." Dondei*- dag vertrek de Tm-kse selectie naar Amsterdam. Alemannia Aachen (Dui) - Turkije 2-2 (0-1). 25. Abdullah 0-1, 46. Korrn 1-1, 48. Vanderbroeck 2-1, 81. Oguz 2-2. Toeschouwers: 4.000. Bijzon derheid: In de 50e minuut mist Oguz een strafschop. ANP van onze sportredactie SAN SEBASTIAN - Een bont jas en bontmuts kreeg hij na zijn herverkiezing als voorzitter van de Internationale Wielren Unie (UCI). Hein Verbruggen begint aan zijn laatste termijn van vier jaar en grijnsde bij het in ont vangst nemen van de cadeaus uit handen van de vertegen woordiger van Oezbekistan. Er was gisteren in San Sebasti an geen tegenkandidaat. Die zou het ook zonder twijfel heb ben afgelegd tegen de Neder lander. Verbi-uggen gaf de UCI sinds zijn aantreden in 1991 au toriteit, een echt smoelwex-k. Daarvoor leidde hij vanaf 1984 de profsectie (FICP). Zijn huidi ge wex-knadei't het einde. „Het is genoeg geweest. Iedereen moet een keer met pensioen, ook ik", zegt de voorzitter-, als afgezant van de UCI ook lid van het Inter nationaal Olympisch Comité. Verbruggen steekt 80 tot 90 pro- BRUSSEL - Johan Museeuw doet toch mee aan het WK wiel rennen. De titelverdediger kampte met hoge koorts. De Belg kon om die reden zon dag niet meedoen aan de we reldbekerwedstrijd Pax-ijs Tours. Zijn deelname aan het WK in San Sebastian was in ge vaar. Maar nadat een onderzoek maandag niets uitwees en de training dinsdag goed verliep, besloot Museeuw zondag toch te stax-ten op de wegwedstx-ijd. Tenzij hij opnieuw last krijgt van koorts. ANP MILAAN - Nog ééix keer zal het gouden Nederlandse trio Van Basten, Gullit en Rijkaard de kleuren van AC Milan verdedi gen. Zij doen op 28 oktober mee in de afscheidswedstx-ijd van Franco Baresi tegen een wereldelftal. De libero van het Italiaanse team stopte voi-ig jaar bij Milan, waarmee hij alle grote succes sen in de jaren tachtig en negen tig meemaakte. Hij is tegen woordig manager in dienst van de club. Voor het wereldelftal hebben Max-adona (Arg), Zico.Romario, Careca (Bra), Butragueno, Mi chel (Spa) en Sanchez (Mex) hun medewex-king toegezegd. SID cent van zijn tijd in het werk als wxelerbaas. In zijn periode van zijn leidei-schap is er veel veran derd. Met name in de goede x-ich- ting. Tegenvaller was het mis lukken van de mondialisering van de wegsport bij de profs. Po gingen de wereld te veroveren, struikelden steeds over het ge- bi-ek aan wielercultuur overzee of de beperkte belangstelling voor de wielersport in het alge meen. Positieve veranderingen waren de invoering van het puntensys teem voor renners tijdens zijn voorzitterschap van de FICP, het instellen van een selectiecri terium voor deelname van prof- ploegen aan de belangrijkste wedstrijden en het geven van nieuwe impulsen aan het in het slop geraakte baanwielrennen. Vei-bi-uggen heeft voor de ko mende jaren zijn blik op Azië gevestigd. „In die richting moe ten we kunnen uitbreiden. Ma leisië, Taiwan, Filipijnen. Daar is veel interesse in de wieler sport, worden al veel wedstxij- den georganiseerd. Die kant moeten we zeker op. Dat gebied mogen we niet laten liggen. Daar investeren we ook veel geld en tijd in." Conclusie Voor zijn gevoel is hij bijna klaar. Je kunt nu eenmaal niet alles doen, is zijn conclusie na zes jaar UCI-cïiefschap. „Het dopinggevecht zal de bond nooit winnen. Doping is niet uit te bannen, net als dat het geval is met criminaliteit Je moet het wel met alle middelen bestrij den. Ondanks dat je weet, dat er nooit een oplossing voor komt. Dat is het enige frostrei-ende aan de zaak, hoewel ik er nooit wakker van heb gelegen en zal liggen." Toen de Helmonder twintig jaar geleden met het wielerwerk be gon, maakte hij een rondje langs de insiders. Grote probleem van de UCI was dat de federatie géén autox-iteit uitstraalde. „Daar is de afgelopen jaren ver andering in gekomen. Mijn voorganger bij de FICP werd nog gekozen door de organisa toren van wielerwedstrijden." Verbroggen wil het mogelijk maken dat bestuursfuncties binnen de UCI betaalde banen worden. „Je kunt niet verwach ten dat in de toekomst vrijwilli gers nog voor dit werk klaar staan. We zitten momenteel in een omgeving die razendsnel professioneel wordt. Daar hoort ook een betaalde functie bij. Ik doe dit als hobby. "ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23