Antwerpse haven bouwt terminals GS vinden vlot doel voor extra geld begroting De kleren van De Keyserlei PZC Telewerkcentrum in Schoondijke zeeland 21 Tientallen miljoenen geïnvesteerd in nieuwe installaties in detail ondernemend zeeland marktbericht lezers schrijven zuiderburen agenda collectes woensdag 8 oktober 1997 door Barend Pelgrim ANTWERPEN - De Antwerpse haven is flink aan het renove ren en uitbreiden. Half septem ber openden de firma's Zuidna tie en Werf Vlasnatie nieuwe terminals aan het Albertdok. Vlak tegen de Nederlandse grens bij Ossendrecht is de fir ma Noordnatie ook een nieuwe terminal aan het bouwen. Op de nieuwe locatie van Zuidna tie zijn de hoofdactiviteiten toegespitst op de verwerking van hout, tabak en melkpoeder. Werf Vlasnatie zit in de pe trochemische sector. Beide na ties investeerden samen ruim veertig miljoen gulden in hun nieuwe installaties. De twee terminals verrezen in het oude gedeelte van de Ant werpse haven, achter de mega bioscoop Metropolis. Op die plaats werden twee havendok- ken gedempt. Voormalig Hul stenaar Michiel Smid van de firma Lareco Bornem tekende voor het civieltechnische ge deelte van de nieuwe termi nals. „Om te beginnen zijn er aan de ingangen van het Eerste Havendok en het Schuildok voor Lichters muren gezet. Dat noemen ze hier kaaimuren. Daarna hebben ze die dokken leeggepompt. Omdat het oude havengedeelte toch uitgediept moest worden, hebben ze het zand daarvan in de leegge pompte dokken gestort. Om misverstanden te voorkomen: wat in België een dok wordt ge noemd is in Nederland een ha ven." Het oude gedeelte van de Antwerpse haven moest weer toegankelijk worden gemaakt voor grotere schepen. Nu kan weer gevaren worden met een diepgang van veertig voet. Klinkers Het gebied beslaat een ruimte met een oppervlak van 200.000 vierkante meter. Dat zijn onge veer 45 voetbalvelden. Zuidna tie heeft drie overdekte maga zijnen laten bouwen met een totale capaciteit van 25.000 vierkante meter. Smid: „Op het gedeelte van het terrein dat verhard moest worden hebben we klinkers gelegd. Als je zo'n terminal asfalteert dan rijden ze het met die zware vorkliften binnen de kortste keren kapot. Bovendien heb je met dit mate riaal geen last van wat wij puntlast noemen. Containers en kranen staan op vier poten, en dat geeft een hele hoge druk op de steunpunten. Die kranen wegen driehonderd ton. Als er eenmaal een gaatje in asfalt zit, De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Koninklijke Hollestelle viert de officiële opening van de nieuwbouw aan de Amundsen- wegin Goes vrijdag 10 oktober. Burgemeester van Goes, D. van der Zaag, wordt om 15.00 uur verwacht voor een ludieke ope ningshandeling. Tussen 16.00 en 19.00 uur is er receptie. Delta Warenhuis in Renesse houdt zaterdag 11 oktober een informatiedag over in-line- skating. Deskundigen geven in de winkel aan de Hogezoom uitleg over de verschillende soorten rolschaatsen. dan brokkelt dat afen met een beetje water erin vriest het met vorst stuk. Bij klinkers heb je ook geen spoorvorming zoals op asfalt." Er is ongeveer een jaar gewerkt aan de terminal. Operationeel is hij al sinds april, maar het werk is nog niet klaar, ondanks de officiële inhuldiging op 13 september. Bij Werf Vlasna tie (WVN) moeten er in totaal 102 opslagsilo's komen te staan. Daarvan zijn er nu 72 af. In elke silo kan 200 ton droge chemicaliën worden opgesla gen. Voornaamste klant van WVN is het chemieconcern BASF, dat zijn hele logistiek van polystyreen aan WVN uit besteedt. Bij WVN wordt twee duizend ton aan goederen per dag behandeld. Met zijn nieuwbouw wil Zuid natie nieuwe goederenstromen binnenhalen. Drie van de vier loodsen zijn af, de laatste moet over twee maanden staan. Sinds de terminal in gebruik is worden met grote regelmaat schepen gelost met ladingen van drie- tot vierduizend ku bieke meter Scandinavisch hout. Daarnaast verzorgt Zuidnatie de opslag van aller hande goederen, variërend van melkpoeder en suiker tot ta bak. Verder wordt er aan con taineroverslag, -opslag en -on derhoud gedaan. Voor het laden en lossen van schepen zijn twee Gottwald-kranen (links op de foto, langs de kade) met een hijscapaciteit van 35 en 100 ton aangekocht. Zuid natie heeft nu een jaarlijkse overslagcapaciteit van boven de 250.000 ton en een omzet van rond de 45 miljoen gulden. Werf Vlasnatie mikt dit jaar op een omzetstijging van vijf- enhalf miljoen gulden naar zo'n dertienenhalf miljoen. Era-makelaars Bert Bimmel in Vlissingen en Faasse Faasse in Goes doen mee aan de landelijke open dag van Era-makelaars, zaterdag 11 oktober. Tussen 11.00 en 16.00 uur wordt in de twee kantoren die nieuwe huisstijl van de organi satie gepresenteerd. Op de kan toren is ook een pocketboek af te halen dat honderd antwoor den geeft op evenveel vragen rond de gang van zaken bij koop en -verkoop van een wo ning, de Verkoop wijzer. De nieuwe loodsen van Zuidnatie aan het Albertdok in Antwerpen. fotoGuidoCoolens Plukwedstrijd tijdens nationale Spruitkooldag VLISSINGEN - De Neder landse kampioen spruiten- plukken wordt zaterdag 25 oktober gezocht tussen de spruitkooltelers en hun mede werkers die de Landelijke Spruitendag 1997 bezoeken in Westmaas bij Lelystad. Op het terrein van instituut PAV (Praktijkonderzoek voor de Akkerbouw en de Volle- grondsteelt) Zuidwest-Neder land aan de Groeneweg wordt die dag een mechanisatie- en vakbeurs gehouden. Medewerkers van PAV en de landelijke gewaswerkgroep spruitkool van LTO Nederland geven toelichting op proeven van praktijkonderzoek rond het gewas. Er liggen demon- stratievelden met oude spruit- koolrassen ter bezichtiging en er is een galerie ingericht rond het onderwerp 'twintig jaar spruitkoolmechanisatie'. Het kampioenschap machi naal spruitenplukken wordt georganiseerd in samenwer king met Tuboma BV. De Spruitkooldag duurt van 9.30 tot 17.00 uur. SLUIS - Een groep van twaalf Zeeuws-Vlaamse vrouwen is bezig in Schoondijke het derde telewerkcentrum in Nederland op te starten. Als het marktonderzoek dat deze maand wordt afgerond positieve reacties oplevert, be gint het centrum in januari 1998 met het verlenen van diensten aan bedrijven, zoals tekstverwerking, financiële administratie, telemarketing en het verzorgen van mailings. De vrouwen ontmoetten elkaar ruim een jaar geleden tijdens de cursus nieuw werk voor vrouwen, die door IPC-Plant Schoondijke (dat bedrijfson- derwijs- en opleidingen ver zorgt) in samenwerking met uitzendbureau START was op gezet. Het idee voor het tele werkcentrum kwam van IPC, de cursisten namen het initia tief om het uit te werken. Als het centrum er komt, zal dat in eerste instantie in de vorm van een stichting zijn, omdat de vrouwen zelf geen fi nancieel risico wallen lopen. Dit najaar wordt bekend of het centrum subsidie krijgt. Fi nanciële bijdragen zijn toege zegd door de gemeenten Sluis- Aardenburg en Oostburg, de Rabobank, de NCB, Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen en IPC-Plant. door Richard Hoving MIDDELBURG - „En toen was het geld op." Gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA finan ciën) sloot dinsdag met zicht baar plezier de opsomming af van de verdeling van het laatste geld op de begroting voor het komend jaar. De gedeputeerde had dan ook alle reden om vro lijk te zijn. Voor het eerst sinds jaren was er tijdens de zoge noemde Najaarsconferentie weer eens een behoorlijk bedrag te verdelen geweest: twee mil joen gulden. De besteding van het geld stond van te voren al grotendeels vast. Provinciale Staten hadden het dagelijks provinciebestuur eer der dit jaar al met twee moties opgezadeld waar een deel van de twee miljoen gulden voor moest worden aangesproken. De Staten wensten extra bud gettaire ruimte voor zorg en welzijn en de aanpak van monu menten. Het college van Gede puteerde Staten trekt hiervoor respectievelijk 550.000 gulden en 450.000 gulden uit. Bruinoo ge zei dat GS het zorg- en wel- zijnsgeld bij voorkeur gebrui ken om de vereenzaming van ouderen tegen te gaan, theater bezoek onder jongeren te stimu leren en Zeeuwen met een mini muminkomen te wijzen op het recht dat ze hebben om aan spraak te maken op bijzondere bijstand en huursubsidie. Dijken Het restant van één miljoen wordt voor de helft aangespro ken om de voormalige veerha vens van Kats en De Val (aan het begin van de Zeelandbrug op Schouwen-Duiveland) aan te pakken. Voor een bedrag van 500.000 gulden willen GS daal de dijken opknappen. Volgens Bruinooge kan de provincie niet achterblijven bij het Rijk als het gaat om het herstel van dijken in Zeeland. „Ook wij moeten onze verantwoordelijkheid nemen. Als minister Jorritsma miljar den uitgeeft om dijken aan te pakken, dan moeten wij ook de dijkvakken die nog in ons bezit zijn opknappen." Het verbete ren van de dijken rond de ha vens van Kats en De Val dient ook nog een tweede doel. Op ter mijn wil de provincie van die dijken af. „Het waterschap is al leen maar bereid de dijken over te nemen als ze zijn geoptimali seerd", aldus Bruinooge. Vooruitlopend op de definitieve verhuizing van de Koninklijke Schelde Groep uit de binnen stad van Vlissingen reserveert het dagelijks provinciebestuur honderdduizend gulden voor een onderzoek naar de toekom stige inrichting van het be drijfsterrein. Om de invoering van een 36-urige werkweek bij een aantal aan de provincie geli eerde instellingen, waaronder de Zeeuwse Bibliotheek, op te vangen wordt ruim 46.000 gul den uitgetrokken Jongeren GS willen bij de uitreiking van de Fóur Freedoms Awards, de medailles die afwisselend in Middelburg en Washington worden uitgereikt om mensen te eren voor hun inzet om demo cratische idealen te verwezen lijken, in de toekomst ook jon geren betrekken. Het college is bereid om hiervoor 25.000 gul den op tafel te leggen. De laatste ongeveer vier ton wordt onder meer te besteed aan het samenwerkingsverband Rijn Schelde Delta (46.400 gul den), de provincie Zeeland op Internet (42.000 gulden) en de verdere afwikkeling van de re organisatie van het ambtena renapparaat van anderhalf jaar geleden (250.000 gulden). Goes Aardappelen frites geschikt ƒ8,50-/9,50. export ƒ9,00-/11,00; zaaiuien ƒ0,19- ƒ0,21; Hooi en stro oogst 1997, uit de schuur per 1000 kg: weidehooi ƒ160,00- ƒ180,00, dijkhooi 115.00-/140,00, veld- beemd ƒ95,00-/125,00, roodzwenk ƒ90,00-/105,00, raaiqrassen ƒ80,00- ƒ115,00, gerstestro ƒ95,00-/120,00. tar- westro (kleine pakken) uit schuur ƒ90,00- 110.00(grote pakken) uit schuur/75,00- ƒ95,00. Tarwe voorschotprijs bij hectoli tergewicht van 72 ƒ23,60; brouwgerst voorschotprijs bij 100% brouw ƒ28,30; voergerst, voorschotprijs 23,00, blauw- maanzaad ƒ250,00-/267,50, karwij ƒ120,00; bruine bonen 112,50.-/117,50. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Bordeelbezoek j PZC-lezencl Zeeland heeft vrij dag 3-10 zijn hart weer eens kunnen ophalen aan de psychi atrische patiënt. Wat een meele ven immers van de kant van de hulpverlening om armoedige patiënten korting te bieden voor bordeelbezoek. Bordeelbezoek nogal liefst onder deskundige begeleiding om oplichting van deze stumpers te voorkomen. Zelfs na 25 jaar Cliëntenbond blijkt nog steeds, dat gezond heidszorgend Nederland meent ook op dit gebied te kunnen be palen wat goed en wat niet goed voor deze patiënten is. Patiën ten ja, want van cliënten moeten de bedenkers van dit soort ac ties over het algemeen weinig hebben. Met patiënten kun je immers veel beter je eigen emo ties exploiteren dan met cliën ten. Cliënten slikken alles zo maar niet, zoals dat van patiën tenwei wordt verwacht. Niet al le medicijnen, maar cliënten slikken ook geen behandelvor- men en relatievormen, die zij niet wensen, geen bestwilprin- cipes, maar zeker ook geen 'sub sidie' zoals in het onderhavige geval aan de orde is. Zij staan net als andere mensen voor een 'normale' zelfstandige en mens waardige behandeling. Zij wen sen ook zelf voor hun belangen op te komen en zelf in alle vrij heid keuzes te kunnen maken, zonder daarbij materieel en im materieel in een bepaalde hoek geplaatst te worden. Onderha vige ergerlijke versterking van him stigma vormt wat ons be treft een stimulans om meer dan ooit de krachten te bundelen voor een eigen en gezamenlijke belangenbehartiging en voor cliëntgeorganiseerde onderlin ge steun en lotgenotentact. J. J. Reijnierse, voorzitter Cliëntenbond in de Geestelijke Gezondheidszorg afdeling Zeeland Joannaplantsoen 2 Goes Proces Het klinkt op zijn zachtst ge zegd wat vreemd: 'Frankrijk sleept een regime voor de rech ter' (PZC 4-10). Het proces te gen jodenvervolger Maurcie Pa- pon. Wat mag de gewone Franse burger wel horen, en wat abso luut met? Wie hebben er met be trekking tot de Tweede Wereld oorlog eigenlijk allemaal nog grote hoeveelheden boter op het hoofd in Frankrijk, maar ook in de rest van Europa? Door vele Nederlanders wordt Frankrijk nog steeds gezien als het land van Charles de Gaulle, het land dat toch eigenlijk steeds meege streden heeft aan de kant van 'de beschaving' en in oorlog met het Duitsland van Hitier. Wil men dan met alle geweld en voor het gemak de wapenstilstand - de capitulatie? - vergeten van de Fransen op 22 juni 1940 in de beroemde wagon te Compiègne, met alle gevolgen vandien? Het compleet in elkaar schieten van belangrijke Franse marine-een heden te Oran-Mers el Kebir door Britse marine-eenheden op 3 juli 1940? De ontmoeting te Montoire op 10 juli 1940 tussen (o.a.) Hitier en maarschalk Pé- tain? Wie in Frankrijk - maar ook in Nederland - hebben niet allemaal meer of minder actief het Duitsland van Hitier bijge staan? Het is zo in om altijd met het beschuldigende vingertje naar anderen te wijzen, en de wonderlijke toestanden in eigen rijen gemakshalve maar te ver geten. Ook in Nederland hangen geschiedenisonderwijs op de middelbare scholen en de eer van het vaderland ten nauwste met elkaar samen. Emiel H. Neumann Galmgat 25, Middelburg YarkensboerII In een zeer grijs verleden zong Corry Vonk reeds: 'Ik vertolk, ik vertolk de gevoelens van het volk.' En nu doet ook raadslid Wille van de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Oostburg dit. Tijdens de raadsvergade ring in september had hij kritiek op de werkwijze van wethouder Bolijn in verband met de con trole bij de bouw van de grote varkensstallen van de heer Van Sleuwen in de omgeving van Oostburg (PZC, 1-10). Hij sprak over de 'stinkende' praktijken van deze varkensfokker. Het is een bijzonder goede zaak dat nu eindelijk eens een bestuurder in het openbaar voor deze mening durft uit te komen, een mening, die bij velen in Oostburg leeft. Dat Wille in deze gelijk heeft, blijkt wel uit het feit dat de var kenskweker zich aangevallen voelt en nota bene vindt dat zijn 'goede' naam bezoedeld is. Dus wordt er direct een door hem goed betaalde jurist op deze uit spraken gezet, waarschijnlijk met de gedachte dat je iemand met dreigementen monddood kunt maken. Waar haalt ie mand, die zelf de wet met voeten treedt, het lef vandaan, een an der aan te vallen, die de waar heid boven water wil halen? David Malipaard Vestingstraat 10, Oostburg De Antwerpse De Keyserlei heeft in de loop der jaren veel van haar glans verloren. Het enorme cinemacomplex dat in december wordt geopend zal de straat opnieuw laten stralen. foto Charles Strijd door Bart De Clerck ANTWERPEN - Het volk bleef weg, de buurt kreeg een onveilige reputatie en parkeren kon je er ook al niet. De Keyser lei, ooit de Antwerpse tegenhanger van de Champs-Elysées in Parijs, raakte jaren aan een stuk pluimen kwijt en riskeerde van een mooie promende te veranderen in een sukkelstraatje. Beetje bij beetje krijgt de prestigieuze laan nu een nieuw kleedje aangemeten. De langverwachte Gaumontcinema's openen in december hun deuren en ook in het nabije Century Center wordt druk verbouwd. De plaatselijke handelaars en horecamensen hopen alvast dat De Key serlei volgend jaar opnieuw in volle glorie te zien zal zijn. Klaar om haar 125ste ver jaardag te vieren. Rond 12 december volgt een nieuwe im puls voor een stukje Antwerpse traditie: een filmpje meepikken in het midden van de stad. Via drie toegangen kunnen de be zoekers de bioscooptempel bereiken: langs de Van Ertbornstraat, de De Keyser lei en de Anneessensstraat. Spreek gerust van een tempel want er is plaats voor 3.800 filmliefhebbers. De par keerruimte onder het complex kan 240 wagens aan. Gaumont verschaft werk aan vijftig mensen die eerstdaags worden ge- woryen. De Gaumont-plannen blijven niet alleen beperkt tot het huizenblok aan de De Keyserlei. Aan de overkant begint de Franse filmgroep aan de verbouwing van de voormalige Quellin-cinema tot een Imaxzaal met een reuzenscherm van 22 bij 16 meter en zitjes voor 350 personen. Winkelcomplex Roger Van Namen, manager van het zes tien jaar oude Century Center, zit de toe komst rooskleurig in voor de bekende Antwerpse straat. Hij geeft toe dat de buurt verloederde sinds het Rex-concern, het vroegere cinemacomplex, failliet ging. „Met de komst van de nieuwe bio scopen is er voor de De Keyserlei opnieuw een belangrijke rol weggelegd. Nu speelt alles zich af aan de overkant van de Frankrijklei. Voor veel mensen, zeker voor Nederlanders, vormt dat nog altijd een barrière. Beetje bij beetje gaat het te rug de goeie kant uit. De opening van twee luxe hotels in korte tijd, het Hylitt- en het Astrid Plaza Hotel, tilden het niveau van de omgeving al opnieuw omhoog", onder vindt Van Namen. Het Century Center krijgt momenteel ook een grondige op knapbeurt. De gangen in het winkelcom plex worden voor een groot deel rechtge trokken. „Wij zijn klaar voor de camera's. Het zal hier een overrompeling zijn. In november laat ik de gevel van mijn zaak schilderen en dan vliegen we erin", zegt Patrick Schoeters. Samen met zijn vrouw Anne Nielsen runt hij in de Statiestraat het Mosselhuis. Hij heeft alle vertrouwen in de toekomst. Niet dat hij slecht boert, maar het kan beter. „Vroeger moesten we zelf bij na niet meewerken en deed het per soneel alles. Nu kunnen we zelf uit ons pijp komen. De Antwerpenaars krijgt ge niet meer buiten. Het zijn voor het groot ste deel toeristen die hier binnenstappen. Ik geef toe, je had hier niks meer verloren. Daarom is het goed dat het hier terug een cinemabuurt wordt. Dat brengt meer sfeer in de straat en het wordt vanzelf vei liger." Station De straat waar in 1882 schrijver Willem Elsschot het levenslicht zag, draagt de naam van polderschilder Nicaise de Kay- ser. Bijna geen enkele Antwerpenaar spreekt de volledige naam uit van de kei zerlijke lei aan het Centraal Station. Het woordje De van Ni?.aises naam siert er al leen de straatnaambordjes en wordt dooi de sinjoren bewust of onbewust achter wege gelaten. De 125ste verjaardag van de De Keyselei is voor de winkeliersver eniging de gelegenheid bij uitstek om groot uit te pakken. Parkeren blijft een moeilijke zaak in de stationsbuurt. Zowel Century-man Van Namen als Gaumont-baas Jack Verbeke zien dit in. Beiden willen daarom nog een parking onder het Astridplein. Verbeke: „Tijdens de werkuren kan je hier bijna niet parkeren of het kost geld. Er is geen vierkante meter die de stad niet benut voor parkeeropbrengsten. En hebben ze toch nog een plaatsje over het hoofd ge zien dan is de politie er binnen de vijf mi nuten om je voertuig weg te slepen." EVENEMENTEN BERGEN OP ZOOM - Schouwburg De Maagd, 14.30 uur: Jeugdvoorstelling; GOES - Ambachtscentrum, 14 uur: Pop pentheater Sim Bolus met 'De Koning is bloot, leve de koning'; Prins van Oranje. 20 uur Thriller 'U spreekt met uw moordenaar' door To neelgroep Comedia; MIDDELBURG - Schouwburg. 20 uur: Muziektheatervoorstelling 'Vavoom' door Karin Post en Ensemble LOOS; Schuttershofcafé, 22 uur: Concert Phons Bakx Ensemble; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); VEERE Grote kerk, 21 uur: Beeldend Theater Medea's Kinderen door Serge Noyelle en gezelschap. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14 en 20 uur: The Lost World; My Best Friend's Wed ding; Cinemactueel, 14 uur: Bean; Lady en de Vagebond; 20 uur: Face/Off; Conspiracy Theory; 14 en 20 uur: The Lost World; GOES - Grand, 14 en 20 uur: The Lost World HULST - De Koning van Engeland, '14 en 20 uur: The Lost World; 20 uur: Copland; Face/Off; Bean; Hard Eight; 20.30 uur: My Best Friend's Wedding; MIDDELBURG - Cinema, 14 uur: Hook, 19.30 uur: The Whole of the Moon; 22 uur: War Stories; TERNEUZEN - Porgy Bess. 20 uur: Se crets and Lies; VLISSINGEN - Alhambra, 14 uur: Lady en de Vagebond; Bean; Nothing to Lose; 14 en 20 uur: The Lost World; 20 uur: My Best Friend's Wedding; Copland; Face- /Off. TENTOONSTELLINGEN SINT ANNALAND - Museum De Mee- stoof, 14.15-16.45 uur: Foto-expositie 'Bruidssuikers en wittebroodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); BERGEN OP ZOOM - Galerie 't Lieve- vrouwke, 13.30-18 uur: Amy van Son, ke ramische objecten en linosnedes (t/m 1/11); Markiezenhof, 14-17 uur: Peter van Straaten, tekeningen (t/m 10/1/98); BRESKENS - Visserijmuseum (ruimte naast museum), 14-17 uur: XXL, ontwer pen muurschilderingen van Johnny Beerens (t/m 1/11); BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen verwel ken, scheepjes vergaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen', 'Vlinders' (t/m 25/10); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur- 'Een ongekende schittering' 8ob Verschue- ren (t/m 1/11); DOMBURG - Museum Marie Tak van Poortvliet, 13-17 uur: 'Ferdinand Hart Nibbrig en Zeeland'(t/m 2/11); GOES - Museum, 10-17 uur: Schilderijen van Arend Hijner (t/m 15/11); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30- 12.30 uur: Nelly van Nieuwenhuijzen, 'Zeeland heeft een horizon', acrylschil- derijen en aquarellen (t/m 16/101; HULST - Hal Stadhuis, 9-12 en 13-16 uur: Aquarellen Gerry Gerben-Kolvenbach (t/m 17/10); KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13- 16 uur: Werken Kunstkring Heikantven, olieverf en aquarel (t/m 31/10); Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Banana- mania' (t/m 27/3/98); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar' (t/m 1/3/98); Pieter Slagboom, een visie op de uitbrei ding van het Zeeuws Museum in de Abdij (t/m 2/11); De Vleeshal, 13-17 uur: 'De verborgen stad', werk van 23 kunstenaars (t/m 19/10); Joop Dam/hommage aan (t/m 11/10); Roosevelt Study Center, 11-12.30 en 13.30-16.30 uur: Leendert van der Pool, tekeningen (t/m 31/10); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Annet te Kuyper en Joke Bos, schilderijen (t/m 2/11); Zeeuwse Bibliotheek, 9-21 uur: Tentoon stelling oude foto's en ansichtkaarten 'verkeer en vervoer' (t/m 25/10); Willy De Houck, stempelen en stampen (t/m 15/11); Galerie Het Gouden Briefke, 10-17.30 uur: Rien Goené, beelden (t/m 23/10); NEELTJE JANS Waterland, 10-17.30 uur: 'Waterwereld, leven in de delta van Bangladesh' (t/m 3/11 OOSTKAPELLE Toeristisch Centrum Oranjezon, 10-16 uur: Joke Plomp- Kroes. aquarellen (t/m 15/12): OOST-SOUBURG Watertoren. 12-17 uur: Werken van diverse kunstenaars (t/m 9/11); OUDDORP - Bezoekerscentrum de Gre- velingen, 10-17 uur: Betsy de Jonge, klei- sculpturen en A. de Jonge, foto's (t/m 31/10); SLUIS - De Raadskelder, 14-17 uur: Yves Velter, schilderijen (t/m 12/10); TERNEUZEN - Galerie Trouvaille, 9-18 uur: 'Muziek Spiegel der Kunsten', Mar- joke Schuiten, grafiek en Lou Heynens, schilderijen (t/m 15/10); VEERE - De Schotse Huizen, 12-17 uur: llona Schmit, werken (t/m 31/10); VLISSINGEN - Stadhuis, 8.30-17 uur: Unicef met een expositie over kinderar beid (t/'m 9/10); Bellamy 19, 10-17 uur: Huub de Bode en Hein Dingemans 'een ontmoeting' (t/m 2/11); MEC De Kloek. 13.30-17 uur: 'Thuis in het Milieu'(t/m okt); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-1? uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespannen trekpaard' (t/m 25/10); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Joseph W. Huber, 'schilderungen', foto collectie (t/m 27/11). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids^nfolijn, tel. 0118 638384. Nierstichting: Aardenburg, Eede en St. Kruis 1537,34; Serooskerke (W) 1302,50,'Terneuzen 4290,-;Zaamslag 1015,-. 1135,-. Beatrixfonds: Zoutelande De politie houdt vandaag snelheidscon troles op de Guido Gezellestraat en de Haarmanweg in Terneuzen en op de Ma- riekerkseweg in Grijpskerke. Verder zal doorlopend worden gecontroleerd op de N288 Middelburg-Koudekerke-Westka-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21