Fiat voor groei Hof Domburg PZC Voorrang voor bus op kruispunt Opgeruimd staat netjes in Veere Comité Ritthem wil dorpshuis behouden Drie keer in een jaar dronken achter het stuur betrapt Plan bouw woningen in Maisbaaigebied is zaak van het college zeeland 15 GS akkoord met bouw 199 luxe bungalows Derde plaats voor dansers Politie betrapt 629 hardrijders Regionale tv op videoband Bezuinigen op Kadaster verkeerd Opening nieuwe dijktuin Politie pakt luchtdrukwapens af Insluipster steelt portemonee Intensieve controle fietsers en bromfietsers woensdag 8 oktober 1997 door Maurits Sep j MIDDELBURG - Gedeputeer- de Staten van Zeeland hebben het licht op groen gezet voor de uitbreiding van het Domburgse vakantiepark Hof Domburg. Op verzoek van de gemeente Veere J hebben GS een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor het bouwrijp maken van het ter- I rein aan de Babelweg/Prinse- j weg en de bouw van 199 luxe bungalows. Roompot Recreatie Beheer - eigenaar van het park - kan nu eindelijk de huizen laten bouwen en de gemeente Veere kan een storting van twaalf mil joen gulden door Roompot tege moet zien. Die afspraak hadden gemeente en Roompot gemaakt bij de verkoop van het park in december 1995. Tegen de uitbreiding van Hof Domburg waren 130 bezwaren ingediend. In navolging van de gemeente Veere en de provincia le subcommissie voor gemeen telijke bestemmingsplannen weerleggen GS alle ingediende bezwaren. Weliswaar erkennen zij dat diverse belangen worden geschaad door de bouw van de vakantiehuizen, maar voor GS wegen de belangen die gediend I zijn met de uitbreiding zwaar der. De aanleg van Buitenhof Dom- burgpast in het gemeentelijk en provinciaal beleid, stellen GS vast. Dat is ook logisch. In het streekplan Zeeland van septem ber 1997 staat weliswaar dat met vergroting van bestaande recreatieve bedrijven terughou- dend wordt omgegaan, maar I voor Hof Domburg is op voor- hand een uitzonderingspositie I gecreëerd. GS concluderen dan VLISSINGEN - Eddy Buunk en Nathalie Bergmans van dans- sportcentrum Good Times zijn het afgelopen weekeinde als derde geëindigd in de danswed strijd Miss Ball Room in Am stelveen. In de wedstrijd Ball Room scoorden ze een vijfde plaats en in het onderdeel Latin Ameri can werden ze vierde. Driehon derd dansparen uit Nederland namen deel aan de wedstrijden. ook dat :het project in overeen stemming is met het geplande provinciale beleid', Een snelle planologische proce dure, de artikel-19-procedure, vinden GS noodzakelijk omdat die Roompot in staat stelt het huidige park inclusief De Parel rendabel te maken. Op basis van een bedrijfsbegroting van juli 1996 - nog geen half jaar nadat Roompot Hof Domburg officieel verwierf - constateren zij dat de uitbreiding een faillissement van Hof Dombui-g moet voorko men. En dat is ook in het belang van de gemeente Veere, aldus GS. Plet kuur- en recreatiecen trum De Parel is *uit het oogpunt van kwaliteit, werkgelegen heid, seizoensverlenging en het bevorderen van gezondheids- toerisme van groot belang voor de recreatieconcentratie Dom burg en de gehele gemeente Vee re'. Zelfs heel Walcheren profi teert daar volgens GS van. Voor de planologische toetsing is het ontwerp-bestemmings- plan voorhanden, merken GS op. De bezwaarmakers voerden ook aan dat de uitbi-eiding eco nomisch niet haalbaar is. GS missen echter de onderbouwing voor die bewering. Daarnaast wijzen zij erop dat er al princi pe-overeenstemming zou be staan over de verkoop van 180 van de 199 luxe zomerwonin gen. Verkeer De verkeerssituatie in Domburg is inderdaad een probleem, ge ven GS toe. Een rondweg rond Domburg zou de beste oplossing zijn, maar die zal de eerste jaren niet worden aangelegd. Ont sluiting van Buitenhof Dom burg via een aangepaste Babel- weg leidt naar verwachting tot een toename van de verkeers druk op de Domburgse hoofd wegen van vijf procent. GS vinden dat onvoldoende om de uitbreiding tegen te houden. Landschappelijk gaat Buiten hof ten koste van waardevol open agrarisch poldergebied. Maar omdat er van dat land schapstype op Walcheren nog voldoende overblijft, valt voor GS ook dit tegenargument af. Voor een 'dorpsbos' dat ter com pensatie zou worden aangelegd maar in de uiteindelijke plan nen niet meer voorkwam, wordt door de Landinrichtingscom- door Aector Dooms MIDDELBURG - Het was de derde keer binnen een jaar dat een 54-jarige Vlissinger voor het rijden onder invloed van al cohol voor de Middelburgse po- litierechter moest verschijnen. Officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems vroeg dins dag de tenuitvoerlegging van twaalf maanden rij-ontzegging en twee weken cel van een eer dere veroordeling. Voor de alco holovertreding in Goes, 11 juli dit jaar, eiste ze een boete van 1.750 gulden en een jaar voor waardelijke rij-ontzegging met een proeftijd van twee jaar. De verdachte had tijdens zijn dronkemansrit enkele auto's ge raakt. Deblaastest wees 830 mi crogram uit. „De waarschuwing is blijkbaar niet goed overgeko men. U bent hardleers", zei de officier. De Vlissinger verzocht de politierechter hem een allër- laatste kans te geven om zij n rij - bewijs te mogen houden. „Een alcoholprobleem heb ik niet. Dit kost me een ton", probeerde hij Mr. J. R M. Hopmans ging niet overstag. De politierechter leg de naast de ten uitvoerlegging een boete van 1.500 gulden en twaalf maanden rij-ontzegging op, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De twee we- MIDDELBURG - Bij snelheids- controles op verschillende j plaatsen heeft de politie Wal- cheren dinsdag samen met de j marechaussee 629 hardrijders betrapt. De meetposten stonden onder meer op de Rondweg Biggeker- j ke, de Langendam en de West- i kapelseweg in Zoutelande en de Koudekerkseweg in Middel burg. Voorts werd gecontroleerd ■in de Gerbrandystraat in Vlis- singen, de Laan der Verenigde Naties in Middelburg, de Nieu we Zuidbeekseweg in Vlissin- gen en de Kanaalweg en Nieuw- landseweg in Middelburg. m issi e nog naar een alternatieve locatie gezocht. Dat het duinge bied onaanvaardbaar wordt aangetast wordt door de tegen standers onvoldoende onder bouwd, schrijven GS. Boven dien zijn bijna alle gronden inmiddels verworven. Over het laatste perceel worden nog on derhandelingen gevoerd maar die zouden vergevorderd zijn. Door de tegenstanders van de uitbreiding aangedragen alter- natieven zijn niet beoordeeld. GS vinden dat niet nodig omdat tegen cle uitbreiding 'geen zwaarwegende planologische bezwaren' bestaan. Dat geldt ook voor alternatieven die zijn uitgewerkt voor de gemeente Veere om het mislopen van twaalf miljoen gulden op te van gen als de uitbreiding niet door zou gaan. GS leggen zich neer bij het standpunt van Veere om dat bedrag niet via hogere be lastingen of lagere uitgaven bij een te sprokkelen. ken cel werd vervangen door 40 uur dienstverlening. Een 45-jarige inwoner van Mid delburg was op 10 juli dit jaar niet te spreken over de (passie ve) houding van de politie. Na een ruzie in een Vlissings café waren de verdachte en zijn vriend buitengezet. Daar trof fen ze al snel de politie. De be zoekers vroegen de politie om een taxi te bellen, omdat er in de buurt geen telefooncel aanwe zig was. „Tot vier keer toe", ver telde de vriend die gisteren op de zitting kwam getuigen. „Daar beginnen we niet aan", zouden de agenten hebben ge zegd. Zowel de officier van jus titie als de politierechter von den het vreemd dat er niets van het verzoek om de taxi in het proces-verbaal stond vermeld. De Middelburger was vervol gens met zijn auto, die vlakbij het café stond geparkeerd, toch gaan rijden. In de Irislaan werd hij door dezelfde verbalisanten die hij bij het café had getroffen, aangehouden. Althans dat zei de verdachte gisteren. Uit de blaastest bleek dat de man vier keer zoveel alcohol, 860 micro gram, in zijn bloed had als toe gestaan. De politierechter meende dat het voor de hand had gelegen dat de politie een taxi had gebeld. „Daar wil ik best rekening mee houden, maar dat doet verder niets af aan de omstandigheden", zei hij. Hij veroordeelde de man conform de eis tot negen maan den rij-ontzegging en een boete van 500 gulden. De verouderde verkeerslichteninstallatie op de kruising Zandstraat/Tangent in Middelburg wordt vervangen. foto Ruben O re el door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De verkeerslichten op het kruispunt Zandstraat/Tangent in Middelburg worden vervangen. De nieu we installatie zorgt ervoor dat het open baar vervoer sneller kan doorstromen. De bussen hebben op het kruispunt nu vaak te maken met vertraging, omdat het er al tijd druk is met auto's. Op het kruispunt is in '76 een verkeers lichteninstallatie geplaatst om het ver keer te regelen. De installatie is volgens de gemeente sterk verouderd en moet dringend vervangen worden. De laatste jaren vallen de ver- keerlichten regelmatig uit. De onderhoudskosten lopen daardoor fors op. De Zandstraat/Tangent is een belangrijk knooppunt voor het openbaar vervoer in Middelburg. De ZWN ziet het als een knelpunt, omdat de veikeerslichten niet beïnvloed kunnen worden. Dat is volgens de busmaatschappij niet goed voor de kwaliteit van het openbaar vervoer. Op andere kruisingen in Middelburg is er al wel verkeerslichtenbeïnvloeding. De ZWN heeft het inbouwen van verkeers lichtenbeïnvloeding aangemeld bij Rijks waterstaat voor een subsidie. Die heeft toegezegd. De plaats waar tot voor kort de oude, bouwvallige Fokkerloods stond is nu een kale vlakte. foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans VEERE - „Opgeruimd staat netjes", moeten de meeste Veerena- ren hebben gedacht toen de oude, bouwvallige Fokkerloods in Veere bijna twee maanden geleden werd gesloopt. Bij de jachtha ven aan de Kanaalweg Westzijde is nu een kale vlakte. De gasten van de jachthaven wordennu tijdelijk bediend vanuit een nood- gebouwtje. Waarschijnlijk gaat het nog enige tijd duren voordat er nieuwe bebouwing komt. Jachthavenexploitant W. H. Vroom wil op de plek een modern vormgegeven recreatiecentrum met zeventien appartementen naar ontwerp van architect Cees Dam bouwen. Het bouwplan wordt op dit moment uitgewerkt door stedenbouwkundig bu reau Rothuizen Van Doorn 't Hooft. Dit bureau werkt ook de wij ziging van het bestemmingsplan die voor de bouw nodig is. Naar verwachting kan het definitieve voorontwerp van de bestem mingsplanwijziging al over twee tot drie weken in procedure worden gebracht. DOMBURG Speelgoed - Op zaterdag 11 ok tober is er vanaf 10.00 uur een winterkleding- en speelgoed beurs in peuterspeelzaal Hum- melhonlt in Domburg. door Maurits Sep RITTHEM - Hoe kunnen we het dorpshuis Ons Dorpsleven be houden voor Ritthem? Op die vraag tracht het Dorpscomité Ritthem nog deze week een ant woord te vinden. De gemeente Vlissingen is eigenaresse van het gebouw, maar heeft het co mité in juni laten weten het be heer uit handen te willen geven. „Ons doel is het dorpshuis te be houden, maar dal is geen een voudige klus", verzucht H. A J. van Hoepen, voorzitter van het dorpscomité. Zoals zo vaak zijn de financiën het struikelblok. „Het is niet eenvoudig om alle mogelijkheden in beeld te bren gen. Er zijn nog veel vragen. Moeten we het dorpshuis zelf gaan beheren en er een stichting voor in het leven roepen? Heb ben we subsidie nodig of kun nen we het anders opvangen? De financiën vormen het grootste deel van het onderzoek. Het dorpscomité zelf heeft geen middelen, wij zijn afhankelijk van wat de gemeente ons geeft. Ik hoop binnenkort met ant woorden te kunnen komen", zegt Van Hoepen. Volgende week dinsdag, 14 ok tober, vergadert het dorpscomi té. Op de agenda prijkt ook het beheer van het dorpshuis. Voor 1 januari moet de zaak beklon ken zijn, „Natuurlijk heb ik er vertrouwen in dat het goed komt. Anders waren we er ook niet aan begonnen om de moge lijkheden te onderzoeken." Van Hoepen vindt het van het grootste belang voor Ritthem dat het dorpshuis behouden blijft. „Net als Oost-Souburg is Ritthem geen wijk van Vlissin gen maar een apart dorp. En als Souburg voorzieningen ver liest". zegt Van Hoepen, verwij zend naar de sluiting van het postkantoor, „verliest Ritthem die ook. De meeste Ritthemers gaan voor boodschappen en an dere zaken naar Oost-Souburg en niet naar Vlissingen. Als er dus maatregelen worden geno men in Souburg, treffen die ook Ritthem. Als ook het dorpshuis dicht gaat, hebben we hier straks niks meer." De voorzitter hoopt ook dat de gemeente Vlissingen zich mo reel verplicht voelt alles in het werk te stellen om het dorpshuis - in welke vorm dan ook - in stand te houden. „Een paar jaar geleden is het nog voor een kwart miljoen gulden helemaal gerenoveerd. Er zit ook een hoop zelfwerkzaamheid van Ritthemers in. Dat schept ver wachtingen. Mensen dachten dat ze het dorpshuis weer voor een groot aantal jaren hadden veiliggesteld. Dan kun je het nu toch niet zomaar weer afbreken of een besluit nemen dat tot ge volg heeft dat het uiteindelijk wordt afgebroken?" Volgens ing. N J. Afman van de gemeente Vlissingen is het wel degelijk de bedoeling het dorps huis in Ritthem open te houden. „We stoten het ook niet af. De gemeenteraad heeft besloten zoveel mogelijk taken uit han den te geven en het zelfbeheer te activeren. Het beheer van een dorpshuis is geen gemeentelijke taak. Het dorpscomité moet de exploitatie zelf runnen. Want het is natuurlijk merkwaardig dat de Vlissingse gemeenschap de energiekosten voor een brui loft in Ritthem betaalt." Op subsidie hoeft het comité niet te rekenen. Wat de gemeen te wel kan of wil doen voor het dorpscomité, hangt volgens hem vooral af van wat de Rit themers zelf kunnen of willen. MIDDELBURG - Statenlid M. Wiersma (Delta Anders) vindt dat Omroep Zeeland haar regionale televisieuitzendingen op videoband moet zetten en via de gemeentehuizen moet ver spreiden. Op die manier kunnen Zeeuwen die geen aanslui ting op het kabelnet van Zekatel hebben, de programma's toch volgen. Omroep Zeeland zou deze dienstverlening moe ten verstrekken zolang de televisieuitzendingen nog niet via de ether zijn te ontvangen. Wiersma doet zijn suggestie in een brief aan Omroep Zeeland. Hij vindt het betreurenswaardig dat de zender voor de regionale televisie niet tijdig in de lucht kan zijn. Naarzijnmening duidt dit erop dat de voorbereidin gen niet optimaal zijn geweest. MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten vindt het onaanvaardbaar dat bezuinigen op het Kadaster leiden tot het niet uitvoeren van de geplande werkzaamheden voor de diverse landinrichtingsprojecten. Dat schrijven GS in een brief aan de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Het landelijk budget van het Kadaster is dit jaar met zeven miljoen gulden verminderd. Voor het Kadaster in Middelburg heeft dit tot ge volg dat voor dé rest van het jaar slechts een beperkte inzet van het personeel voor landinrichtingswerkzaamheden mo gelijk is. Het dagelijks bestuur van de provincie wijst de DLG erop dat ze begin dit jaar onderling afspraken hebben ge maakt over de uit te voeren werken. Omdat het geven van op drachten aan het Kadaster een zaak is van de dienst en niet van de provincie, gaan GS er vanuit dat de gemaakte afspra ken worden nagekomen. POORTVLIET - De nieuwe dijktuin bij de Klaas van Steel andpolder nabij Poortvliet wordt binnenkort officieel vol tooid. Op woensdag 22 oktober zal W. A Gosselaar. dijkgraaf van het Waterschap Zeeuwse Eilanden, daar om 15.30 uur het laatste blok plaatsen. De dijktuin is bedoeld om diverse soor ten steenglooiing te beproeven. Het gaat op Tholen om de tweede Zeeuwse dijktuin. Bij de stormvloedkering in de Oos- terschelde, op Neeltje Jans, ligt er al jaren één. Op den duur moeten de-dijktuinen begroeid raken met wiersoorten. BRESKENS - De politie nam maandagavond op het Veer- plein in Breskens twee luchtdrukwapens in beslag. De eige naar, een achttienjarige jongen uit Breskens. kreeg een boete van driehonderd gulden. Twee zeventienjarige jongens en een vijftien jarig meisje uit Breskens moeten zich melden bij het Halt-bureau. De jongeren hadden in de omgeving van het Veerplein op voorwerpen geschoten, maar richtten daarbij geen schade aan. Het gebruik van dergelijke wapens is straf baar. Bij controle bleek bovendien dat één van de wapens van een verboden type was. KLOOSTERZANDE - Een onbekende vrouw stal maandag namiddag de portemonnee van een 40-jarige vrouw uit Kloosterzande. De vrouw was de woning binnengedrongen tijdens een korte afwezigheid van de bewoonster. De bewoon ster ontdekte bij thuiskomst dat er in de serre van de woning een vrouw stond te morrelen aan de achtei'deur. Toen de vrouw ervandoor ging, kwam de bewoonster erachter dat ze de achterdeur niet op slot had gedaan. Haar portemonnee met honderd gulden bleek verdwenen. Het signalement van de dievegge was een vrouw van vijftig a zestig jaar, ongeveer 1,60 meter lang, gerimpeld gezicht, vermoedelijk van buitenland se afkomst, met oranje, vermoedelijk geverfd haar tot op de schouders. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder P. M. Bruinooge (volkshuisves ting) van Middelburg gaat ge woon door met zijn plannen voor woningbouw in het Mais baaigebied op de kavel waar ei genlijk het Museum 13/IX had moeten komen. Een deel van de commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en finan ciën sputterde dinsdagavond weliswaar tegen, maar de wet houder maakte ondubbelzinnig duidelijk dat de beslissing bij het college ligt. De gemeente raad heeft de beslissing over de invulling van het perceel des tijds overgedragen aan B en W. Bruinooge vond het alleen maar 'netjes' dat hij de raad inlichtte over de woningbouwplaunen. Bruinooge deelde de commissie mee dat hij haast wol maken met de woningbouw, omdat hij an ders in 1998 subsidie van het Rijk misloopt. Een appartemen tencomplex bouwen levert de gemeente ook aanzienlijk meer geld op dan een openbaar ge bouw, waar ook over nagedacht werd. De meeropbrengst van een half miljoen gulden wil de wethouder gebruiken in het potje 'culturele infrastructuur'. Het bedrag zal hoogstwaar schijnlijk gebruikt worden voor de bouw van een schouwburg in het Stationsgebied. Architecten Onder het appartementencom plex zou een horecabedrijf en/of een galerie moeten komen om toch enigszins tegemoet te ko men aan het verlangen van een deel van de gemeenteraad om een 'bovenwijkse voorziening' in het Maisbaaigebied te krij gen. Er zijn inmiddels contacten tussen het gemeentebestuur en de Stichting Kunstuitleen Zee land. D ie stichting heeft zich ge meld als belangstellende voor een deel van de openbare ruimte onder het appartementencom plex. Bruinooge heeft inmiddels ook al contact gelegd met de ar chitecten Lucien Lafour en Rik- kert Wijk, die onder supervisie van de Amsterdamse architect Aldo van Eyck het appartemen- complex ontwierpen. De mededeling dat de gemeen teraad de beslissingsbevoegd heid aan het college heeft overgedragen, viel een aantal politieke partijen rauw op het dak. Een inhoudelijke discussie over de brief van Bruinooge, waarin hij meedeelde dertig wo ningen te bouwen op de braak liggende kavel, had om die re den weinig zin. Ing. R. Visser (AOV/Unie 55+) sprak van een 'overvaltactiek'. De manier waai-op het college de commis sie informeerde, verdiende volgens hem geen schoonheids prijs. Hij wilde weten of Bruin ooge de bewoners in het gebied nog gaat informeren over de plannen. Visser - zelf woonach tig in het Maisbaaigebied - had al verontrustende geluiden ge hoord dat het complex een hoogte krijgt van zeventien me ter. Bruinooge riep de commissie op de discussie over het Museum 13/IX voorgoed te vergeten. „Het is niet goed om telkens maar weer in de achteruitkijk spiegel te blijven kijken. We moeten vooruit kijken." In no vember of december zal de wethouder de raad verdere me dedelingen doen over de wo ningbouwplannen. VLISSINGEN - De politie Wal cheren gaat vandaag (woens dag) van 20.00 tot 22.00 uur intensief controleren op de ver lichting van fietsers en brom fietsers in Groot-Lammeren- burg in Vlissingen. In dat gebied bevinden zich nogal wat scholen. Omdat het in deze tijd van het jaar s ochtends langer donker blij ft en 's avonds eerder donker wordt, gaat de politie de komende maanden strenger toezien op het voeren van verlichting door tweewie- Iers. De actie heeft de titel 'Meer verlichting in het verkeer, meer veiligheid op straat' gekregen. De controles vinden plaats op de Zuidbeekseweg/Lange Leen- weg, het Marnixplein, de Nieu we Vlissingseweg/Voorstraat, de Lange Leenweg/Bossenburg, de Noordbeekseweg/Wester- baan en het Bossenburgpad- /Westerzichtpad. Ook buiten dit gebied moeten (brom)fietsers rekening houden met streng toezicht. Fietsers krijgen een boete van twintig gulden per kapot licht, Bromfietsers moe ten per kapot licht 3 0 gulden be talen. Zijn zowel het voor- als achterlicht van een bromfiets defect, dan kost dat zeventig gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15