zeeland Nieuwlandhaven is al ingetekend Supersop op de Wetenschapsdag Westerschelde wordt veiliger Militaire eer bij onthulling van oorlogsmonument Nostalgie heerst op Open Ervendag Havenschap reserveert grond tussen Rammekensschor en Scheldepoort Man slaat met bijl naar politie Vrouw overleeft val van balkon Honderdacht kilometer te snel Invalidewagen in de sloot Zeeuwse winnares face-painting Keuken volledig uitgebrand Motorrijder gewond bij ongeval Vuurwerk in beslag genomen Oud-wethouder van Middelburg W.P.J. Baars overleden zeeuwse almanak Schade maandag 6 oktober 1997 Hoor Harmen van der Werf RITTHEM - Het havenschap Zeeland Seaports heeft voor een derde nieuwe haven in Vlissin- gen-Oost het oog laten vallen op een gebied tussen scheepswerf Scheldepoort en het Ramme kensschor. Wanneer de haven wordt gegraven, is nog niet be kend. Er is al wel een naam voor bedacht: Nieuwlandhaven. Mo- ACHTHUIZEN - Een 27-jarige man heeft zaterdagavond in zijn woonplaats Achthuizen (Goe- ree-Overflakkee) met een bijl in de richting van twee politie agenten geslagen. De man, die de agenten niet raakte maar in zijn driftaanval wel twee autoruiten insloeg, is ingerekend. Hem wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. De politiemannen kwamen af op een melding dat een bewoner overlast veroorzaakte. Toen de man de agenten zag, pakte hij een bijl en een vleesmes en maakte daarmee dreigende en slaande bewegingen. Met behulp van een politiehond werd de man gearresteerd. ANP menteel wordt in Vlissingen- Oost al gewerkt aan de Westhof- en Scaldiahavens. „Voorlopig hebben wij genoeg aan die twee havens", laat com mercieel medewerker Frans van den Hemel van Zeeland Sea ports weten. „Maar je weet nooit wat er allemaal op ons af komt. Daarom hebben wij die grond tussen Scheldepoort en het Rammekensschor alvast ge reserveerd. Aanleggen zonder dat wij een klant hebben doen wij niet. Dat kost te veel geld." De Nieuwlandhaven is bedoeld om het achterliggende, ppge- spoten industrieterrein te ont sluiten. De troef van Vlissingen- Oost is immers de ligging aan diep water. Daar komen bedrij ven op af. Een voor de hand lig gende klant lijkt de Koninklijke Schelde Groep (KSG). Er zijn plannen om het bedrijf uit de Vlissingse binnenstad naar Vlissingen-Oost te verplaatsen. De KSG heeft echter nog aardig wat terrein braak liggen in het Sloegebied en de verhuizing uit de Vlissingse binnenstad is nog allerminst in kannen en krui ken. Sloelijn In een notitie van Rijkswater staat en Railned (van de Neder landse Spoorwegen) over de nieuwe Sloe-goederenspoorlijn is de Nieuwlandhaven al ingete kend. Dat is gebeurd, omdat bij de keuze van een tracé voor de spoorlijn rekening wordt ge houden met alle mogelijke nieu we ontwikkelingen. De Nieuwlandhaven is volgens de kaart van Rijkswaterstaat precies gepland tussen de scheepswerf Scheldepoort en het Rammekensschor. De weg naar het Sloegebied vanaf Rit- them moet worden verlegd als de haven wordt gebouwd. Het wordt een grote haven met een overslagcapaciteit van zo'n 200.000 ton. Ter vergelijking: de Westhofhaven in aanleg zit op 60.000 ton. Een moeilijk punt bij de haven- uitbreiding is het Rammekens schor, het enige overgebleven zoutwaterschor op Walcheren. De gemeente Vlissingen heeft het schor in het bestemmings plan tot natuurgebied ver klaard. De Koninklijke Schelde Groep en het havenschap waren tegen dit besluit. Zij vreesden beperkt te worden in hun activi teiten. Hun protest haalde niets uit. Van den Hemel: „Wij zullen de status van het Rammekens schor natuurlijk respecteren." De gemeente Wissingen is bij de planvorming betrokken en houdt de vinger aan de pols. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - „Nee, mam. Zo doe je dat niet. Kijk. Zo werkt het. En hou nu die draadjes eens goed vast." Een jongen van een jaar of negen geeft zijn moeder soldeerin- structies. Tegenover het stel zit een 'onhandige' vader die bij het in el kaar zetten van een leugenpieper wordt geholpen door een medewer ker van de bieb. „Echt moeilijk is het niet. De tweede gaat al een stuk gemakkelijker", merkt hij op. Zondag is de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg het domein van knutselaars en techneuten tijdens de vierde Wetenschapsdag. De po pulairste activiteiten zijn zoals elk jaar de 'pretlabs', waar de jeugd kan experimenteren. Zo zijn de su persopsetjes die bestaan uit sop en een touwtje aan twee stokjes waar mee reusachtige bellen kunnen worden geblazen, in een mum van tijd uitverkocht. Rondom de soldeertafel zitten nog wel kinderen te solderen. Ze kun nen kiezen tussen een klein-groot- lichtschakelaar of een leugenpie per. Wat opvalt is dat er net zoveel meisjes aan tafel zitten als jongens. Anne Weekamp uit Goes houdt een piepend gevalletje in haar hand. Bijna een uur heeft ze er aan ge werkt. „Maar waarom het een leu genpieper heet, weet ik eigenlijk niet", verzucht ze teiwijl ze met het apparaatje speelt. Haar moeder helpt haar verder. „Ik denk dat het werkt op warmte of vochtigheid. Als je liegt ga je zweten. Hoe vochti ger je hand is hoe harder het appa raatje piept." Administratief medewerker J. Brakman van de bibliotheek heeft zijn handen vol. Niet alleen komen kinderen en ook ouders naar Ijem met vragen over de apparaatjes, ook zijn er slachtoffertjes met brandwonden. „Ik heb mezelf ook al gebrand aan de soldeerbout", vertelt hij als hij bij een jongen wat brandzalf aanbrengt. „Dit is het vierde of vijfde slachtoffertje van daag. Er volgen er nog wel meer", voorspelt hij. Ondanks de risico's is het solderen een populaire activi teit. Het souterrain van de bibliotheek is een scheepsmodelbouw-paradijs geworden. Trotse leden van Scheepsmodelbouwvereniging Vlissingen tonen hun pronkstuk ken, zoals een nagebouwde taklift van Smit Tak. En bijna alle zee waardige radiografisch bestuurde modelboten drijven op het water voor het restaurant. De botenshow trekt aandacht van bezoekers en voorbijgangers. De stand van de Keuringsdienst van Waren die tegenover de garde robe staat, valt nauwelijks op. Toch blijven jong en oud er even staan. Jong om een kijkje te nemen in de microscoop met salmonellabacteri- en en een tapijtkevertje, oud om te informeren hoe salmonellavergifti ging kan worden voorkomen of met vragen over afgekeurd speelgoed. Een tevreden medewerkster van de bibliotheek schat in dat de Weten schapsdag weer meer bezoekers heeft getrokken dan vorig jaar. Zelf met de soldeerbout een appa raatje in elkaar zetten was dé at tractie van de Wetenschapsdag in de Zeeuwse Bibliotheek. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Een zeventienjarige Middelburgse heeft zaterdagavond een val van drieënhalve meter vanaf haar bal kon zonder ernstige verwondingen doorstaan. De vrouw was tijdens een ruzie door een 23-jarige plaatsgenoot uit de flat aan de Roozenburglaan geduwd. De politie was door omwo nenden gebeld over de ruzie. Toen de agenten arriveerden lag het slachtoffer in de tuin. Zij is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht, maar kon daar na onderzoek weer weg. De politie heeft de 23-jarige man die haar heeft geduwd aan gehouden en opgesloten. De recherche onderzoekt de zaak. HULST - Bij een snelheidscontrole aan de Absdaalseweg bij Hulst heeft de politie zaterdag 250 overtredingen geconsta teerd. Een van de weggebruikers overschreed de limiet (80) met maar liefst 108 kilometer per uur. CLINGE - Een 56-jarige man uit Clinge liep zaterdagmiddag verwondingen op aan zijn hoofd bij een ongeluk met zijn in validewagen. Hij reed over de Tragel in zijn woonplaats, raakte van de weg en belandde in de sloot. De man werd naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. Hem is een bloedproef afgenomen om te beoordelen of er alcohol in het spel was. WATERLAND KERKJE - Ester Denise uit Waterlandkerkje is zaterdag eerste geworden bij een wedstrijd face-painting op de estheticabeurs in Brussel. Het was voor het derde ach tereenvolgende jaar dat deZeeuws-Vlaamse in deze categorie het hoogste aantal punten in de wacht wist te slepen. Bij face- painting wordt een schildering aangebracht op het gezicht van een model. Ook is de visagiste verantwoordelijk voor het kapsel en de kleding van het model. GOES - Een keukenbrand in een woning aan de Goese Antony Edenlaan heeft zaterdag voor minimaal vijftigduizend gul den schade aangericht. Vermoedelijk werd alle elektra aange tast. De brand begon ongeveer tien over een 's middags door dat de vlam in de pan sloeg. De brandweer rukte uit met twee wagens en tien man personeel om het vuur te blussen. Even voor half twee werd het sein brand meester gegeven. HULST - Een 27-jarige motorrijder uit Kloosterzande heeft vrijdagavond een hersenschudding opgelopen bij een aanrij ding met een auto. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt van de Willem de Zwijgerlaan en de Koolstraat in Hulst. De auto, bestuurd door een 69-jarige inwoner van Heikant, reed de Koolstraat in op het moment dat de motor hem tegemoet kwam. De Kloosterzandenaar trachtte de auto nog te ontwij ken, slaagde daar niet helemaal in en kwam ten val. Hij werd naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. THOLEN - De politie Tholen heeft vrijdag ongeveer vieren halve kilo vuurwek in beslag genomen. De agenten traden op naar aanleiding van klachten. Een vijftienjarige jongen uit Tholen gaf toe dat hij vuurwerk had afgestoken; hij mocht na verhoor gaan. Het vuurwerk wordt vernietigd. I door Marcel Modde IJZENDIJKE - In amper een jaar tijd is het comité Monu ment IJzendijke er in geslaagd een bijna vergeten stukje oor logsgeschiedenis van IJzendijke voor eeuwig terug te brengen in de herinnering. Vormgegeven in een monument voor de 37 Britse en Canadese militairen die het leven lieten bij een explosie op 20 oktober 1944 op de boerderij van Dc Dobbelaere aan de Isa- bellaweg. Het gedenkteken wordt over twee weken - precies 53 jaar na de rampzalige ge beurtenis - met veel eerbetoon onthuld. Onder de aanwezigen zijn militaire vertegenwoordi gers uit Engeland, Canada en Nederland, overlevenden en na bestaanden. I Elf maanden geleden werd op I initiatief van de nu 72-jarige GAPINGE - Oud-raadslid en oud-wethouder van Middel burg W. P. J. Baars is afgelopen zaterdag op 79-jarige leeftijd overleden. Baars was van 1953 tot 1962 raadslid en daarna twintig jaar lang wethouder in Middelburg, eerst voor de Christelijk Historische Unie en later voor het CDA I Baars was onder meer wethou der van openbare werken. Als geen ander was zijn naam ver bonden aan de restauratie van het grootste deel van de monu menten in de Middelburgse bin- r nenstad. Een erkenning voor zijn werk viel hem ten deel toen I jghddelburg vverd gekozen tot Monumentenstad in 1975. Naast zijn bestuurstaken voor de gemeente Middelburg ver- I vulde Baars functies bij onder I' nT van Christelijke I Ondernemers, de Kamer van ^ophandel en Waterschap I Walcheren. In 1979 werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en bij zijn af- van de plaatselijke poli- lek in 1982 tot ereburger van Middelburg. Ge heer Baars wordt aanstaan de donderdag begraven in zijn I w°onplaats Gapinge. Engelse veteraan Martin Reagan het comité Monument IJzendijke opgericht. In ijltem po werden de plannen gesmeed en het nodige geld ingezameld onder oud-stoottroepers en de huidige Alfa-compagnie van het dertiende luchtmobiele ba taljon van de infanterie in As sen. Veel nabestaanden konden worden getraceerd via de in Breukelen gevestigde Stichting Lost Contacts. Ceremonie Voor de meeste verwanten van de 27 Engelse en 10 Canadese militairen is het de eerste keer dat ze 20 oktober de plaats be zoeken waar him dierbaren zijn omgekomen. De ceremonie op het terrein aan de Isabellaweg- /Ponte Avancé begint om drie uur 's middag's. In verband met de onthulling van het monument is de weg tussen het kruispunt IJzendij- ke-Watervliet en de driesprong bij de Kapitalendam tot onge veer half vijf afgesloten voor doorgaand verkeer. Voorafgaand aan de officiële plechtigheid zullen de (oud) strijders met bussen via Zand straat, Philippine en de Kapita lendam de route rijden die de geallieerde tanks in 1944 heb ben afgelegd bij hun opmars naar IJzendijke. Een dag later houdt een anti- tankeenheid van het bataljon luchtmobiele brigade in de om geving van Aardenburg een oe fening. Oorzaak De precieze oorzaak van de ver woestende explosie is nooit ach terhaald. Aangenomen wordt dat de haard moet worden ge zocht in duizend liter nitrogly cerine. Het vloeibare explosieve materiaal lag opgeslagen in de boerderij waar Engelse en Ca nadese tankeenheden waren ge legerd, ter voorbereiding van een aanval op Breskens. Door de klap ontplofte ook de munitié- en brandstofvoorraad. Naast de 37 doden vielen er ook 51 ge wonden, onder wie verschillen de burgers. Slechts 21 lichamen konden worden teruggevonden en begraven. Het monument ter nagedachte nis aan deze gebeurtenis is ont worpen door J. Filius uit Sou burg, die eerder ook tekende voor een gedenkteken in zijn woonplaats. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het scheep vaartverkeer wordt langzaam aan veiliger op de Westerschel de, maar er zijn met name bij Vlissingen en in de bocht van de vaarroute tussen Hansweert en Terneuzen nog maatregelen no dig. Een van de maatregelen kan betekenen dat er veel minder schepen voor Vlissingen ten an ker mogen gaan. Het doorgaan de scheepvaartverkeer krijgt dan meer ruimte. Tussen Hans- weert en Terneuzen wordt ge dacht aan beperking van de vaarsnelheid. Het vaargebied tussen Vlissin gen en Breskens is in theorie het gevaarlijkste stukje Wester schelde. Schepen mogen er voor anker gaan, zeeschepen moeten er afremmen om van zee- of ri- vierloods te wisselen, de veer boot vaart er tussen, kortom: het is een gecontroleerde wirwar van vaarbewegingen. Een gevolg van deze situatie is dat een groot deel van Vlissin gen, met name de binnenstad en het Scheldeterrein, binnen de gevarenzone ligt. Als het minis terie van VROM dat zou willen, zou het een nieuwbouwstop voor die stadsdelen kunnen af kondigen. Zo ver wil Rijkswaterstaat het niet laten komen. De vaarweg beheerder werkt aan maatrege len om de risico's op een groot ongeluk zo sterk te verminde ren, dat de gevolgen voor Vlis singen worden teruggebracht. Een van die maatregelen is een beperkt gebruik van de rede van Vlissingen voor het ankeren van schepen. „Het aantal ankerlig gers is al verminderd door een terughoudend beleid", vertelt verantwoordelijk ambtenaar H Prins. „Maar het aantal moet verder naar beneden." Het voordeel van minder sche pen op de rede van Vlissingen is dat er meer ruimte komt voorde doorgaande schepen, die voor Vlissingen ook van zee- en ri- vierloods wisselen. Prins: „Die loodswissel brengt extra risico's met zich mee, al is de veilig heidssituatie sterk verbeterd door de inzet van snellere loods boten door het Nederlands Loodswezen. Die hebben een groter bereik. De loodswissel hoeft niet meer alleen op de rede plaats te vinden, maar gebeurt al vaak bij de Schone Waardin (Ritthem) en Nieuwe Sluis (ter hoogte van Groede)." Dat de toestand bij Vlissingen in de praktijk is verbeterd, leidt Prins af uit het feit dat het laat ste grote ongeval daar eind 1991 plaatsvond, tussen de ten anker liggende bulkcarrier Ipanema en de met nafta geladen tanker British Esk. Verderop de Westerschelde zijn er sindsdien nog wel enkele gro te ongelukken gebeurd. Het risi covolste gebied is het water tus sen Terneuzen en Hansweert, waar zeeschepen en veel bin nenvaartschepen varen. De Ter- neuzense Scheldeboulevard en een stukje van Hansweert zijn te vergelijken met de Vlissingse binnenstad. Begeleiding Rijkswaterstaat denkt aan ac tievere scheepvaartbegeleiding vanaf de wal, via de Scheldera- darketen, om de situatie tussen Hansweert en Terneuzen te ver beteren. Er wordt voorts ge dacht aan de instelling van een vrije ruimte rond schepen met een giftige lading en aan beper king van de vaarsnelheid. Ze hadden wat afgelachen, dat echtpaar uit Purmerend, toen hun vrienden uit Vlis singen een jonge hond in huis namen. De schade: drie tafel poten weggeknaagd, een tweezitsbank (lekker leder) stukgekauwd en talloze gaatjes ijl het tapijt gekrabd. En blijven lachen, want zo'n puppie snapt achteraf niet dat hij stout is geiveest. Nu hebben ze een kind, die Purmerenders; anderhalf jaar, loopt al lekker. De scha de tot nu toe loopt in de dui zenden: scherven, dat wel. En blijven lachen, ivant wat weet zo'n dreumes nu? De vader heeft zijn Vlissingse vrienden al diverse keren een ruil voorgesteld. door Marcel Modde IJZENDIJKE - Het gebeurt niet vaak dat inwoners van een gemeente hun eigen burge meester de boom in wensen. Niet ten overstaan van de man of vrouw zelf tenminste. Gosse Noordewier had echter weinig keus toen hij zaterdag op het boerenerf van Hans Quist aan 't Molentje bij IJzendijke een nestkast voor een steenuil in z'n handen kreeg gedrukt. Hoogtevrees of niet, een diepe zucht en een ferme hijs later hing de Oostburgse burgerva der oog in oog met het blader dak van de twaalf meter hoge es. Eenmaal weer met de beide benen stevig op vaste grond liet Noordewier duidelijk blij ken dat hij boerderijen als die van Quist - gespiegeld aan wat vroeger zo gewoon was en nu weer de toekomst heeft - een warm hart toedraagt. De nos talgische waarde van een na tuurvriendelijk agrarisch be drijf waar een paar varkens frank en vrij rondlopen, afge zet tegenover de gewraakte megamesterijen aan de zuide lijke gemeentegrens waarmee Oostburg momenteel in de clinch ligt. De burgemeester maakte volstrekt helder waar hij dat soort boeren wenst... De plaatsing van de nestkast betekende de officiële opening van de Open Boerenervendag van de Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ), een ini tiatief dat het afgelopen week einde ook in andere provincies plaatsvond. Een kleine dui zend belangstellenden zwermden uit over het terrein van de familie Quist. Zeven tien verenigingen en andere organisaties uit natuur- en cultuurhistorische hoek had den er hun kraam ingericht, Riolering Een van de deelnemers was het waterschap Het Vrije van Sluis, met informatie over zo geheten helofytenfilters. Quist beschikt over een dergelijk al ternatief rioleringssysteem. Het principe gaat uit van een klein rietveld, waarop het af valwater van huis en bedrijf wordt geloosd. Onder de riet platen zorgt een grindlaag voor verdere filtering. Wat daar vervolgens onder wegsij- pelt, is voldoende gezuiverd om te kunnen lozen op het op pervlaktewater. Buitengebied Het systeem kan interessant zijn voor bewoners van de bui tengebieden, aldus medewer ker Peter Maas van de SLZ Binnen tien jaar, zo is de doel stelling, moet ieder huishou den in Nederland zijn aange sloten op de riolering. De hoge kosten van zo'n aansluiting komen voor een belangrijk deel voor rekening van de eige naar van het betreffende per ceel. Onderzocht wordt of toepassing van een helofvten- filter een aanvaardbaar (en aanzienlijk goedkoper) alter natief vormt. „De huidige re sultaten zijn goed, maar nog niet goed genoeg volgens de strenge nonnen die gelden. Maar misschien dat het met wat aanpassingen en nader onderzoek een oplossing vormt voor de toekomst", al dus Maas. Naast de informatiemarkt waren er verschillende de monstraties, onder meer van een natuurvriendelijke ma nier van verwerking van het snoeihout van knotwilgen. Stoken is verboden en ver snipperen is tamelijk kost baar. Het opzetten van hout- rillen daarentegen siert niet enkel het landschap, de tussen palen ingeklemde haag van takkebossen vormt tevens een dankbaar onderkomen voor egeltjes, winterkoninkjes en andere kleine diersoorten. Zowel Maas als Quist waren zeer tevreden over de belang stelling voor het boerenerf. Het evenement wordt -binnen de traditie van de SLZ- over twee jaar mogelijk gevolgd door een themadag over de Zeeuwse cultuurhistorie of ecologische verbindingszones. Bakker Piet Brakman uit Groede bakt overkoeken in een stenen buitenoven; een van de activiteiten die zaterdag duizenden naar de Open Boerenervendag lokten. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7