Algerijnse leger laat zich zien GOED KOOP Israël verbindt terugkeer van Yassin aan vrijlating agenten Rode Kruis en Unicef blijven in Congo actief •79 Ook Kroatische hoofdverdachte naar oorlogstribunaal Prinses trouwt met handballer Vlamingen laten onderbroek veilen voor film Renault buitenland maandag 6 oktober 1997 fundamentalisten gijzelen burgers in omsingelde basis FSB werkt samen met maffia Bloedbad in Colombia Doden door noodweer Madeira Lancering Spoetnik door fout India geeft satelliet op Duitse bonden komen met hoge looneisen Liever crimineel dan kosmonaut Nu4? nu yt° wan onze redactie buitenland ALGIERS - Gewapende funda mentalisten houden tientallen gijzelaars vast in hun basis in Ouled Allel, nabij de hoofdstad Algiers. Het leger heeft de basis omsingeld, aldus Algerijnse zondagskranten. Op andere plaatsen hebben terreuracties en gevechten meer dan twee honderd levens geëist. Ouled Allel, vijf kilometer ten zuiden van Algiers, wordt al bij na twee weken belegerd door speciale eenheden van het Alge rijnse leger. Naar schatting 150 strijders hebben zich daar ver schanst met een groep gijze laars, voornamelijk vrouwen. Tot dusver zijn zeker zestien fundamentalisten gedood. I Voor het eerst konden Algerijn- I sejournalistendelegeractievan nabij volgen. Volgens officieren 1 ter plekke heeft het leger een ge bied van twaalf vierkante kilo- I meter afgebakend, omdat de moslimstrijders zeer lange vluchttunnels zouden hebben Strijders van de Islamitische Gewapende Groep (GIA) ver overden het dorp in 1994, nadat ze alle inwoners hadden ver- jaagd of vermoord. Van hieruit j vallen ze omliggende dorpen aan. Onder de huizen hebben ze kazematten aangelegd die met elkaar in verbinding staan. Bo ven de grond liggen overal mij nen. Aan de toegangswegen zijn I bommen van honderd küo TNT Het nieuwe mediabeleid van het leger lijkt een antwoord op de j kritiek over de lakse houding van de strij dier achten. „Deze publiciteitscampagne is gericht tegen de geruchten dat de auto riteiten betrokken zouden zijn bij de slachtingen", aldus het dagblad Le Matin. Nabij het dorp Bouinan, bij de zuidelijke garnizoensstad Bli- da, zijn gisterochtend zestien scholieren en hun chauffeur vermoord, aldus dorpsbewo ners. Ze waren vanuit een berg dorpje op weg naar school toen hun bus met machinegeweren werd beschoten, vermoedelijk door fundamentalisten. Raketaanval Blida was vrijdagavond het doelwit van een raketaanval van het verzet. Fundamentalis ten schoten vanuit de omrin gende bergen zelfgemaakte granaten op de stad af. Daarop vielen legerhelikopters de stel lingen van de rebellen aan. De aanval veroorzaakte grote paniek. Er vielen twaalf doden en 85 gewonden onder de bur gerbevolking. De Algerijnse krant Le Soir d'Algérie meldde gisteren een slachting in Draa-Tmar nabij Medea, tachtig kilometer ten zuiden van Algiers. In de nacht van donderdag op vrijdag werd dertien leden van één familie de keel doorgesneden. Onder de slachtoffers zijn zes kinderen, onder wie een baby van vier maanden. Bij een operatie tegen het GIA in TTaret, ten zuidwes ten van Algiers, heeft het leger de afgelopen week meer dan honderd fundamentalistische strijders gedood, meldden de kranten zondag. In een buiten wijk van Algiers slaagde de po litie erin een bom onder een vrachtwagen voor een school onschadelijk te maken. De zatei'dagkranten in Algiers gaven een treurige lijst van slachtingen van de afgelopen dagen weer. Zo zijn in de zuide lijke plaats Mellaha in de nacht van donderdag op vrijdag 38 mensen vermoord. De meeste slachtoffers zijn onthoofd of met bijlen doodgeslagen. Bij twee soortgelijke massamoor den vielen in de nacht van woensdag op donderdag in cle regio Médéa 37 doden. In het dorp Harrouba bij Oran zijn donderdag veertien mensen vermoord. Negen van hen waren onthoofd .AFP/DPA/RTR Algerijnse militairen zoeken dekking in Ouled Allel. van onze redactie buitenland ZAGREB - De Bosnische Kroaat Dario Kordic, een van de hoofdverdachten van oorlogsmisdaden in Bos nië, zal zich bij het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag melden. Dat heeft de Kroatische minister van Defensie, Gojko Susak, gisteravond in Zagreb voor de televisie gezegd. Afgelopen vrijdag hadden negen andere Bosnische Kroaten al laten weten dat ze zich vrijwillig bij het Tribunaal zouden melden. Volgens Susak hebben de tien verdachten daartoe besloten nadat Zagreb ga ranties van de Verenigde Staten had gekregen. De tien Bosnische Kroaten vertrekken vanmorgen met een speciaal militair vliegtuig vanaf de luchtha ven van Split naar Nederland. Ze zullen allen verkla ren dat ze niet schuldig zij n aan de hen ten laste geleg de feiten, aldus de staatstelevisie. De 37-jarige Kordic was de politieke en militaire lei der van de Bosnische Kroaten in de Lasva-vallei. Vol gens het Tribunaal is hij verantwoordelijk voor de vervolging van en moord op moslimburgers en -ge vangenen. Ookzouhij in 1992 en 1993 bombardemen ten op verscheidene plaatsen in deze regio hebben be volen. Met Kordic reist Pero Skopljak naar Den Haag, die onder meer beschuldigd wordt van mishandeling van moslimburgers. De overige acht vormen de zoge naamde Vitez-groep. Het Tribunaal heeft hen be schuldigd „van de vernietiging of verplaatsing van bijnh de gehele moslimbevolking" van de Lasva-Val lei. De verrassende mededeling van Susak volgt twee da gen na het bezoek van de Amerikaanse bemiddelaar Gelbard aan Zagreb. De afgelopen weken heeft Was hington zware druk op Kroatië uitgeoefend om de verdachten aan het Tribunaal uit te leveren. Volgens de Verenigde Staten is het tribunaal bereid de ver dachten binnen drie tot vijf maanden nadat ze zich hebben gemeld, te berechten. De enige Kroatische hoofdverdachte die het Tribu naal nog zoekt is Ivica Rajic. De meeste overige verdachten, onder wie 57 Serviërs en drie moslims, moeten nog in Den Haag verschijnen. ANP/RTR BERLIJN - De Russische geheime dienst FSB werkt nauw sa men met de maffia, met goedkeuring van de regering in Mos kou. Dat staat in een rapport van de Duitse inlichtingendienst BND, dat zaterdag door Der Spiegel is aangehaald. Grote delen van de FSB maken al geruime tijd deel uit van de maffia, aldus de DNB. ,,De beïnvloeding van de georganiseer de misdaad op afzonderlijke personen en groepen binnen de veiligheidsdienst is in sommige gevallen al zo intensief, dat men moet spreken van een gedeeltelijke infiltratie." Maffiosi en spionnen hebben daar allebei baat bij. De inlich tingendienst pikt een graantje mee van de maffiazaken om de onderbetaalde werknemers te kunnen uitbetalen. Bovendien maakt ze gebruik van het criminele netwerk om inlichtingen in te winnen. In ruil worden de bendes gewaarschuwd voor aanstaande politieacties. ANP BOGOTA - Zeventien Colombiaanse politiemensen zijn za terdag om het leven gekomen, toen zij in het departement Me- ta tijdens een patrouille in een hinderlaag liepen. De twee voertuigen waarin de politiemensen zaten werden met dyna- mietontploffingen tot stilstand gebracht. De aanvallers gooi den daarop met granaten en openden het vuur. Het gezelschap was op de terugweg na een huiszoeking bij drugshandelaar Gustavo Soto in het oosten van het land. De politie schrijft de gewelddaden van zaterdag toe aan de linkse guerrillabeweging FARC. RTR/EFE LISSABON - Een zware regenstorm op het Portugese eiland Madeira heeft zaterdag aan twee personen het leven gekost. Aan de zuidkust van Portugal leidde noodweer tot overstro mingen en schade aan gebouwen De slachtoffers behoorden tot een groep van 69 houtvesters die een cursus volgden op het eiland Vijf cursisten raakten gewond. Een persoon werd gisteren nog vermist. De groep be vond zich in de heuvels toen het noodweer losbrak. AP MOSKOU - Met de lancering van de kunstmaan Spoetnik, af gelopen zaterdag 40 jaar geleden, maakte de Russische ruim tevaart geschiedenis. De lancering was echter te danken aan een vertaalfout, aldus een Russische dagblad. De Russen lieten zich beïnvloeden door een bericht dat de Verenigde Staten van plan waren op 5 oktober 1957 een con ferentie te houden onder de titel 'Het lanceren van een kunst matige satelliet'. Bij de vertaling die in Moskou werd ontvan gen, was het woord 'conferentie' echter weggevallen. Het Kremlin vreesde dat de Amerikanen van plan waren een eigen satelliet te lanceren en hen zouden voorbijstreven in de ruimterace. Dus werd besloten de lancering van de Spoetnik - die nog niet geheel af was - te vervroegen naar 4 oktober. EFE BANGALORE - India heeft gisteren zijn meest geavanceerde telecommunicastiesatelliet Insat-2D moeten opgeven, nadat wetenschappers er niet in waren geslaagd een probleem op te lossen. Woensdagavond werd alle 24 transponders van de sa telliet uitgeschakeld, nadat er een stroomstoring was opge treden. Er ontstonden complicaties in het voortstuwingsme chanisme. De satelliet werd in juni van dit jaar in de ruimte gebracht door een Europese Ariane-raket. De Insat-2D verzorgde me de de telecommunicatie in India en omliggende landen. De problemen met de Insat-2D zorgden vrijdag voor ernstige problemen op de beurs van Bombay, omdat elektronische transacties niet meer mogelijk waren. RTR/AFP [van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het Rode Kruis en r Unicef, de kinderorganisatie van de Verenigde Naties, kun nen in het oosten van de Demo cratische Republiek Congo blijven werken. Andere hulpor- ganisatics moesten het gebied rond Goma op last van de auto- riteiten in Kinshasa gisteren I verlaten. Vrijdag maakte de VN-vluchte lingenorganisatie Unhcr be kend dat de regering van Congo, het vroegere Zaïre, alle hulpor ganisaties opdracht had gege ven 'onmiddellijk te vertrekken' uit het gebied rond Goma. Volgens woordvoerster Debby de Wagenaar van het Neder landse Rode Kruis heeft de maatregel van de Congolese au toriteiten geen gevolgen voor het Rode Kruis. Deze organisa tie werkt vooral onder ont heemden, mensen uit Congo die in eigen land op de vlucht zijn. I Zij houdt zich vooral bezig met de voorziening van sanitair, wa ter en medicijnen. Een belang rijke taak is ook de hereniging van gezinnen. Ook Unicef zet haar werk voort. I Volgens een woordvoerder van de Belgische Unicef worden door de maatregel van Kinshasa zich bezighouden met de op vang van vluchtelingen die de laatste dagen uit Rwanda naar Congo zijn gekomen. Troepen van het nieuwe regime jagen intussen duizenden Hutu- vluchtelingen terug naar Rwan da. Volgens veel buitenlandse hulpverleners betekent dat voor cle Hutu's een zekere dood om dat zij rechtstreeks in de armen van het door Tutsi's gedomi neerde leger worden gedreven. Volgens medewerkers van in ternationale hulporganisaties zijn tussen vrijdag en zondag in de omgeving van Goma, aan de noordelijke oever van het Kivu- meer, meer dan tweeduizend Hutu's gedwongen de grens met het buurland over te trekken. Tien- tot vijftienduizend Hutu's zijn de afgelopen weken naar Congo gevlucht omdat er in de bossen en dorpen het noordwes ten van Rwanda bij de grens met Congo gevochten wordt tussen Hutu-milities en het door Tut si's gedomineerde leger. De meeste vluchtelingen zijn mannen, die volgens de hulp verleners vermoedelijk vroeger tot de gevreesde Hutu-milities behoorden en in 1994 beti-okken waren bij de volkerenmoord op meer dan een half miljoen Tut si's. „Nu moeten ze terug de grens over, waar het Rwandese leger ze opwacht. Dat staat ge lijk aan massamoord", aldus een Westerse hulpverlener. ANP/AFP Prinses Cristina en Inaki Urdangarin tijdens de huwelijksceremonie in de gothische kathedraal van Barcelona onder het oog van onder anderen haar ouders (r). foto M.H. de Leon/AP van onze redactie buitenland BARCELONA - De Spaanse koningsdochter Cristina (32) heeft zaterdagochtend in de kathedraal van Barcelona haar jawoord gegeven aan de Baskische handballer Inaki Urdangarin (29). Aartsbisschop Ricard Maria Carles verklaarde het paar tot man een vrouw in aanwezig heid van 1.500 gasten, onder wie vertegenwoordigers van veertig vorstenhuizen uit de hele wereld. Namens Neder land waren de prinsen Mau- rits en Floris, de oudste en jongste zoon van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollen hoven, naar de Spaanse ha venstad gekomen. De plechtigheid was een men geling van protocol en volks gebruiken die het koningshuis bij de Spanjaarden geliefd heeft gemaakt. Een deel van de mis was in de Baskische taal, omdat de bruidegom Bask is. Ongeveer 900 miljoen mensen waren via de televisie getuige van de inzegening van het huwelijk van de jongste dochter van koning Juan Car los en koningin Sophia. De prinses leerde haar man vorig jaar kennen tijdens de Olympische Spelen in Atlan ta, waar hij deel uitmaakte van het Spaanse handbal team, dat een bronzenmedail le veroverde. Urdangarin is de zoon van een Baskische ban kier en een adelüjke Belgische moeder. DPA/AFP/RTR HAMBURG - Na jaren van loonmatiging hebben de Duitse vakbonden voor de komende CAO-onderhandelingen forse eisen in het vooruitzicht ge steld. De voorzitter van de machtige metaalbond zette dit weekeinde de toon. „Het is over met de bescheiden heid," verkondigde Klaus Z wic- kel. De loonontwikkeling heeft geen gelijke tred gehouden met de productiviteit, de export en de bedrijfswinsten die fors zijn gestegen, luidde zijn argument. De voorzitter van de Duitse vakcentrale DGB, Dieter Schulte, riep de werkgevers op, eindelijk eens met concrete te genprestaties te komen. De be drijven zijn hun belofte niet na gekomen dat zij bij beperkte loonstijgingen meer banen zou den scheppen. De DBG verantwoordelijke voor de deelstaat Mecklenburg- Voorpommeren, Peter Deutsch- land, liet weten dat de werkge vers rekening moeten houden met looneisen van minstens 5 procent. Oskar Lafontaine, leider van de grootste Duitse oppositiepartij SPD, heeft begrip voor de op stelling van de bonden. „Loon matiging kan voor een paar jaar nuttig zijn, maar dat mag niet structureel worden." Morgen beginnen de onderhan delingen voor de 3,2 miljoen ambtenaren en beambten. De Duitse beambtenbond eist voor volgend jaar 3,5 procent meer inkomen. DPA I ÜÜjonze redactie buitenland JERUZALEM - Sjeik Ahmed ïassin, de oprichter van de fun damentalistische Hamas-be gging, mag alleen terug naar Gaza als Jordanië de twee ver dachten van een moordaanslag ®P Hamas-leider Khaled Mes hal vrijlaat. Dat heeft een Israë lische functionaris gisteren ge zegd. De twee zijn vermoedelijk agenten van de Israëlische bui tenlandse geheime dienst Mos- sad. li,Zolang de twee niet vrij zijn, É>aat hij niet naar Gaza", aldus |le hoge regeringsfunctionaris, ^le"s identiteit niet is onthuld, i Vandaag wil Yassin naar Gaza ,ei u§heren. Het is de eerste keer aat Israël een verband legt tus- en Yassin en de aanslag. Yassin erd afgelopen woensdag on- 1 Ter\va°hts vrijgelaten, nadat de h°a!fanSe twee mannen f adden opgepakt wegens een mislukte moordaanslag op voorman Meshal van Harnas. Algemeen werd aangenomen dat Israël Yassin heeft laten gaan om zo de twee daders van Jordanië vrij te krijgen. Volgens andere Israëlische functionaris sen duren de onderhandelingen met Amman voort. Mogelijk zal Israël andere Palestijnen uit de gevangenis laten gaan. Kritiek De Israëlische regering wees eerder gisteren alle kritiek over de poging tot moord op Hamas- leider Khaled Mesha van de hand. De affaire werpt een scha duw over de vredesbesprekin gen met de Palestijnen, die van daag moeten worden hervat. Premier Netanyahu en zijn ka binet hielden gisteren crisisbe raad over de gevolgen van een mislukte actie van de Mossad tegen Meshal in Jordanië. Na af loop werd een verklaring uitge geven, waarin de Israëlische be trokkenheid bij de aanslag niet werd erkend, maar evenmin werd tegengesproken. „De regering is verplicht het le ven van burgers te beschermen en terreur compromisloos te be strijden", aldus de tekst, die ka binetssecretaris Danny Naveh voorlas. Hij noemde Meshal 'de nummer één van Harnas en de verantwoordelijke voor de moord op onschuldige burgers'. Volgens Israëlische kranten en de Britse Sunday Times heeft Netanyahu de aanslag doorge dreven tegen de wil van Mos- sad-leider Danny Jatom. De premier zou hebben geëist dat een Hamas-leider in Jordanië werd uitgeschakeld als wraak voor de bloedige zelfmoordaan slagen van Hamas in Israël. Naveh sprak deze berichten met kracht tegen. Ook beschuldigde hij de oppositie van leugens en het verdraaien van de feiten. De Arbeidspartij heeft opgeroepen tot een buitengewone parle- mentszitting. Sommige afge vaardigden pleiten zelfs voor een onderzoek naar de aanslag. Meshal werd op 25 september in Amman met een geheime che mische substantie vergiftigd, maar overleefde de aanslag. De Jordaanse politie arresteerde de verdachten, die in het bezit wa ren van valse Canadese pas poorten. Door de affaire is ernstige scha de ontstaan aan Israëls betrek kingen met Canada en Jordanië, Israëls beste vriend in de Arabi sche wereld. Volgens Westerse diplomaten stond de Jordaanse koning Hussein zelfs op het punt het vredesverdrag met Is raël uit 1994 op te zeggen. Koning Hussein noemde de aanslag gisteren een 'meedo genloze daad van een groep die geen vertrouwen heeft in vrede'. De Egyptische president Moe barak waarschuwde gisteren in een toespraak dat Netanyahu's beleid het vredesproces in ge vaar brengt, zonder hem even wel bij naam te noemen. Hij weet het gebrek aan vertrouwen tussen de partijen aan 'laks, on gepast en richtingloos beleid'. Wel riep hij joden en Arabieren op af te zien van geweld en zo snel mogelijk besprekingen te hervatten. De Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross komt vandaag naar Israël voor overleg tussen Israël en de Palestijnen. Een door braak wordt niet verwacht. RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Vijfhonderd be kende Vlamingen laten binnen kort één van hun onderbroeken veilen om een film over de slui ting van de Renault-fabriek in het Belgische Vilvoorde te fi nancieren. De veiling moet drie miljoen frank, ruim 165.000 gulden, op brengen. Filmmaker Jan Buc- quoy doet nog een dringend be roep op leidinggevende politici en ook ex-wielervedette Eddy Merkx om ook een onderbroek beschikbaar te stellen. Bucquoy trok met een camera ploeg naar Renault in Vilvoor de, toen op 27 februari van dit jaar totaal onverwacht de slui ting van het bedrijf werd be kendgemaakt. Hij volgde arbei ders in hun strijd om de vesti ging open te houden. In zijn film wil de Vlaamse ci neast deze feiten ook mengen met fictie. Zo heeft hij het plan ook scenes te monteren over een gefantaseerde gijzeling van Re- nault-topman Louis Schweit zer. Volgens het scenario zullen woedende arbeiders Schweitzer om het leven brengen en zijn pink opsturen naar diens wedu we. Bucquoy heeft niet voldoende geld om de film nu te monteren. Zo'n vijfhonderd acteurs, tele visiepresentatoren en kunste naars hebben inmiddels een on derbroek opgestuurd. Bucquoy, die eerder opzien baarde met de absurdistische film Camping Cosmos, is echter sceptisch over de opbrengst van de veiling. „Vlamingen zijn van nature gierig", zei hij gisteren MOSKOU - Het ideaal van me nige Sovjet-jongere was ooit om als kosmonaut langs de sterren te zweven. Tegenwoordig zien Russische jongeren echter meer brood in moord, misdaad en prostitutie dan in de ruimtevaart, zo blijkt uit een opinieonderzoek. Gelukkig kiest de meerderheid voor meer respectabele manie ren om zijn brood te verdienen. De meesten willen econoom of accountant worden, advocaat, rechter of aanklager en anders bankier of financier. RTR tegenover de Belgische televi siezender BRT Slechts één politicus heeft tot op heden gereageerd. Voorzitter Verwilghen van de Kamercom missie die de affaire-Dutroux onderzoekt, heeft laten weten sympathiek te staan tegenover het initiatief. Om 'persoonlijke redenen' zegt hij echter geen slip op te kunnen sturen. Intussen blijken een ex-ploeg baas en een voormalig fabrieks arbeider van Renault in Vil voorde een dagboek te hebben bijgehouden van de sluiting. Hun boek 'Na Renault is nie mand nog veilig' is afgelopen week gepresenteerd. De Re nault- vestiging in Vilvoorde ging in augustus dicht. Er blijft slechts een kleine productieves tiging voor onderdelen over. De ze biedt werk aan vierhonderd mensen. Ruim 2.500 arbeiders komen op straat te staan. ANP Advertentie KOELEMAN APPELMOES pot 720 ml. van.Tr •59 €33» MACARONI A OF SPAGHETTI U pak 500 gram NU SLAV.NKEN |0 98 NU .P Services 8V. tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5