Heli's Angels op het heilige pad Tom Poes en de Tij wisselaar varia Leven van vrije seksdrugs en alcohol maakt plaats voor Jezus en Coca Cola Majesteit, wij moeten dit jaar naar Athene het weer puzzel snelheidscontroles recept Prei-ovenschotel Middelhar [Zierikzee Middelbur .Terneuzen Antwerpen Zeer zachte lucht spreidt zich van- Door: Monique Vrol daag uit over het hele land en de tem peraturen komen behoorlijk hoog uit voor begin oktober. Vanmiddag worden hoogstwaarschijnlijk door de thermometers waarden van 19 tot 23 graden geregistreerd. Dit is bijzonder, mac niet exceptioneel. In 1995 waren er in oktober ook een aantal war me dagen. Op 8 oktober 1995 werd het landelijk al 20 tot 24 grade- maar de dag erna boekte nog enige winst. In Vlissingen werd een waarde van 21.6 gemeld, in Wilhelminadorp 23.5 graden. De warmste plek van Nederland troffen we in het het zuiden van Limburg aan: 26.6 graden in Beek. De zachte lucht van vandaagis afkomstig uit het zuiden van Europa. Vandaag is de lucht nog vrij droog, en dat levert hooguit enkele stapelwolken op. De zon over heerst duidelijk en de wind is zuidelijk en matig. Later vanmiddag en vanavond neemt de bewolking iets toe. Ook de wind neemtto; en daarmee wordt het een vrij zachte nacht met minima van Hal: graden. De bewolkingstoe- name is het gevolg van een opdringend koufront, vanaf de Atlantische Oceaan. De eerste regen, waarschijn lijk buiig van karakter, valt al morgen in de vroege och tend. Morgenmiddag blijft tj 3F het bewolkt en regenachtig, LAJ p pas in de vooravond klaart i, het op. Het wordt toch nog 17 a 18 graden, want de matige tot soms vrij krachtige zuide- lijke stroming brengt voor het front uit nog een portie jjWr* zachte lucht met zich mee. - ZA "lHH De regen luidt oen wisselval- Iifci lige periode in met perioden MwkmCTiem; atawraryiitfag *"~- van regen, soms veel wind itónunrtempwaluuf voor de ko.-nen:fc> nacht en beduidend lagere tempe raturen. Vooruitzichten weer max. min. wind 18° 14° ZZW 5 woensdag 16° 12° ZW 5 16; 12° WZW 4 Nautisch bericht 17° 13° ZW 4 Zon J s maandag O onder 19.11 dinsdag op 7.55 j Maan 1 maandag C onder21.4?j dinsdag J op 13.28 J Matige, later nu en dan vrij krachtige zuidenwind. Goed zicht. Temperatuur kustwater 17 graden. Waterstanden MAANDAG 6 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm uur cm 05.20 236 17.36 234 05.40 261 17.56 260 06.43 299 18.56 296 05.20 182 17.30 180 06.55 166 19.05 163 07.00 192 19.15 189 06.30 175 18.45 175 Laag water J uur cm uur c 1 11.46 176 00.00 19412.11 I! I 01.06 21413.16 11 11.25 125 23.45 0 00.40 133 12.50 00.40 14812.55 00.40 140 12.55 '1 J DINSDAG Hoog water Laag water v, 7 OKTOBER doorChristl Visser Achtentwintig staatsbe zoeken heeft koningin Beatrix er sinds haar inhul diging op zitten. De eerste reis voerde, in 1981, naar Luxemburg. De laatste, af gelopen juli, naar Polen. In de zestien jaren die ertussen liggen, ging ze naar de 'bu ren', België en Duitsland, naar Engeland, naar de Scandinavische landen, naar Spanje en Portugal en Italië, naar verre landen als Indo nesië, Australië, India, Zuid- Afrika en de VS. Maar één land leek in het ver geetboek te raken: Grieken land, EU-lidstaat sinds 1981, bakermat van de democratie en favoriete vakantiebe stemming van veel Neder landers. Op Oostenrijk na, dat uiteindelijk pas een blau we maandag in de EU mee doet, hebben alle Europese partners de koningin al lang en breed op de thee gehad. Griekenland was zo langza merhand echt aan de beurt. Zeker omdat het staatsbe zoek van de - toenmalige - Griekse president Sartzeta- kis aan Nederland ook alweer uit 1989 dateert. „Majesteit, wij moeten dit jaar naar Athene!luidde de roep ten paleize. Dus morgen vertrekt de koningin, met prins Claus, voor een drie daags bezoek naar het land van de Olympus. Rotte vis Het kwam al die jaren niet uit, natuurlijk. Steeds was er wat. De Griekse premier hield het met een stewardess of Nederland werd voor rotte vis uitgemaakt of er brak weer een afschuwelijke fi nanciële rel uit. Ook nu is het moment wat ongelukkig. Griekenland heeft ineens een reuze hekel aan minister Zalm van Financiën, omdat hij de Nederlandse bijdrage aan de EU wil verlagen. Min der van Nederland is minder voor Griekenland, weten de Grieken. Ook is het eeuwigdurende conflict met erfvijand Tur kije weer opgelaaid, dit keer over de in Rusland bestelde luchtafweerraketten die op het Griekse deel van Cyprus gestationeerd moeten wor den. Turkije heeft al met oorlog gedreigd en de uitge- sproken Griekse minister Pangalos van Buitenlandse Zaken sloeg meteen terug met opmerkingen over de Turkse Hitler-politiek. Ofschoon Nederland zijn Turkofiele imago een beetje kwijt is geraakt sinds Hans van den Broek geen minister meer is, smeult er bij sommi ge Grieken nog al tij d iets van door. Nederland, dat is toch dat land dat de Griekse pro blemen met Turkije niet seri eus neemt? Nederland, dat is toch dat land dat niet pal achter de Grieken stond toen Macedonië in het geding kwam? Nederland, dat is toch dat land dat Grieken land liever niet in de West- Europese Unie zag? Neder land. dat is toch dat land dat het altijd over Griekenland als 'zwakke broeder' in de EU heeft? Wanbeleid „Maar het is ook de zwakke broeder", zegt dr. O. Holman, verbonden aan de vakgroep politieke wetenschappen van de Universiteit van Am sterdam en voor het Instituut Clingendael optredend als deskundige inzake mediter rane EU-landen. „Het is zelfs het allerzwakste kindje. In de jaren tachtig is ronduit een economisch wanbeleid gevoerd. En nog steeds verdwijnt er overheidsgeld in bodemloze putten. Als je Griekenland vergelijkt met Portugal, zie je hoe het ook kan! Portugal heeft ook een grote, machtige buur, maar hoor je Portugal ooit over Spanje klagen? Portugal is geweldig coöperatief in de EU. Als de koningin mij om advies had gevraagd, dan had ik gezegd: 'Majesteit, doe het niet, bespaar u de moeite, ga liever ergens anders heen'." Het staatshoofd belde niet, zij gaat gewoon Of zij in Athene met enthousiasme zal worden ontvangen, is echter nog de vraag. Wel dooi de autoriteiten natuurlijk. Maar of de bevolking haar blij zal toezwaaien? Voor Max van der Stoel zou de gemiddelde Griek nog steeds uitlopen. Zelfs van daag de dag hangt zijn por tret nog tot diep in de binnen landen aan de muur. Voor Ruud Gullitt en Marco van Basten misschien ook. Maar voor Beatrix der Nederlan den? GPD maandag 6 oktober 1997 4 J door John Wanders Hij gaat gekleed in zwart leer. Om zijn hoofd heeft hij een doek geknoopt in de kleuren van de Amerikaanse vlag. Een zwarte zonnebril met spiegelen de glazen verhult zijn ogen. Hij heeft een lange baard. Zijn ge wicht schommelt ergens rond de 115 kilo. Aan zijn broekriem hangt een ketting. Op zijn linker bovenarm is een kruis getatoe- eerd, met op het snijpunt een vervaarlijk uitziende doodskop. Zijn pronkstuk is - naast zijn motor - zijn zwarte mouwloze vest. Vanwege de badges, wel te verstaan. Uiteraard is hij zaterdag op de motor naar Washington geko men. Samen met achtduizend maten, allen lid van dezelfde motorvereniging. Sommigen zijn helemaal uit Califomië ge komen. „Het laatste stuk ging onder politiebegeleiding", ver telt John, die met zijn vriend Skeet uit Pennsylvania komt. Beiden zijn achter in de veertig. Geen mannen om ruzie mee te zoeken, lijkt het. De motoren staan geparkeerd in de parkeer garage van het Robert F. Kenne dy Stadion. Qua uiterlijk is er niets dat Skeet en John onderscheidt van Heli's Angels. Tot ze zich tege lijk omdraaien om hun colors te tonen, ofwel het merkteken van de motorgroep waartoe ze beho ren. Het merkteken is een dik boek, met een kruis erop. Het lijkt wel een bijbel! En dat is het ook. In een cirkel rond de bijbel staat in oranje letters: 'Rijdend voor de Zoon'. En: 'Christelijke Motorrijders Vereniging'. „Veel van onze broeders zijn inder daad lid geweest van de Heli's Angels of soortgelijke motor- groepen, maar zij hebben hun leven gebeterd", zegt Skeet. John en Skeet zijn naar Was hington gekomen om er te bid den voor het welzijn van de Amerikaanse natie. Met acht duizend broeders van de Chris telijke Motorrijders Vereniging. En met honderdduizenden an dere mannen die zich aange trokken voelen tot de filosofie van een van de meest succesvol le 'revivalbewegingen' van dit decennium: de Promise Kee pers. Promise Keepers zijn mannen die god hebben gezworen hun leven te beteren. Ze willen een Promise Keepers bidden zaterdag op The Mall in Washington. meer aanwezige huisvader en een betere echtgenoot zijn. De Promise Keepers staan in een traditie die valt terug te voeren op The Great Awakenings uit de 18de en 19de eeuw. Tijdens mas saal bezochte 'opwekkingsbij eenkomsten' in stadions wordt de Heer om vergiffenis ge vraagd. Zo ook zaterdag op The Mall in Washington DC.de drie kilometer lange rechthoek tus sen het Capitool en het monu ment voor Abraham Lincolii. Het is er mudvol. De organisatie en de politie wagen zich niet aan schattingen over het aantal aanwezigen, maar het zijn er misschien wel een miljoen. De mannen zijn overwegend blank, maarzeker niet allemaal. „Lieve god", kaatst het uit luid sprekers. De stem behoort toe aan iemand die zich heeft opge steld op een podium waar menig rockband jaloers op zou zijn. „Ik ben een zondaar." Met een volle seconde vertraging is de zelfde stem hoorbaar via de ra dio-koptelefoons die vele Pro mise Keepers op de oren hebben en waarmee ze doodgemoede reerd door Washington slente ren of languit achterover liggen in de schaduw van een boom, een fles water onder handbe reik. De menigte op The Mali her haalt onderwijl zin voor zin het gebed van de spreker op het po dium. „Ik heb spijt van mijn zonden. Vergeeft u mij alstu blieft. Dank u voor uw goeder tierenheid." Een brommend geluid van hon derdduizenden mannen die al lemaal op hetzelfde moment de zelfde woorden opdreunen, de ogen gesloten en beide armen geheven onder een hoek van 45 graden. Uit de 1,500 we's die op The Mali zijn opgesteld, stijgt onderwijl een doordringende pislucht op. Geen nuances Er is links en rechts kritiek uit geoefend op deze revivalbewe ging, vooral door vrouwenorga nisaties. In de kern draait het bij alle kritiek om de tolerantie graad van de biddende mannen. Zoals dat eerder gold voor revi- foto William Philpott/EPA valbewegingen is er ook bij de Promise Keepers sprake van een 'eenvoudig' geloof zonder nu ances. Er is slechts ruimte voor goed of slecht. Het is kiezen tus sen god en satan. Meer smaken zijn er niet. Homo's zijn zon daars, de man is onbetwistbaar het hoofd van de familie en abortus is moord. De massabij eenkomsten zijn een exclusief mannelijke aangelegenheid. „Wij kijken niet naar wat ons verschilt. Wij kijken naar wat ons verenigt. En dat is onze lief de voor de Heer", zegt Promise Keeper Joe Ripma uit Houston, in de staat Texas. De 43-jarige Ripma is in het dagelijks leven medeverantwoordelijk voor de veiligheid aan boord van het ruimteveer Atlantis, dat terwijl wij hier praten baantjes rond de aarde trekt. „Mijn leven is rijker geworden", zegt hij. „Vooral op mijn werk, waar ik met andere Promise Keepers regelmatig bijeenkom om te bidden." Rip ma geeft in bedekte termen aan waar het hem en zijn geloofsge noten in feite om te doen is: het met traditionele denkbeelden scheppen van orde in een steeds complexere samenleving en het bijeen willen zijn met andere mannen die god hebben gevon den. John en Skeet hebben het voort durend over hun broeders. Hun leven van vrije seks, drugs en al cohol heeft plaats gemaakt voor Jezus Christus en Coca Cola, maar de liefde voor rock and roll en Harley-motoren is gebleven. Evenals het gevoel van absolute vrijheid. „En wij worden geres pecteerd door motorrijders van andere groepen, zoals die van de Heli's Angels", verzekert John. Hij was elf jaar lang verslaafd aan drugs en alcohol en heeft veel van zijn vrienden verloren. „Ze spoten zichzelf kapot. Of ze werden doodgestoken of dood geschoten. De een na de ander vertrok. God heeft mij toen de hel laten zien." Diezelfde god stuurde op een dag de heilige geest op John af om hem te red den. „Ik stak een lucifer aan om een zoveelste sigaret aan te ste ken en ineens schoot door mijn kop heen dat god mij de vrije keus liet of ik in de hel wilde blijven of mijn leven in dienst van Hem wilde stellen. En toen werd ik heel rustig van binnen." In de Heer Sindsdien is John in de Heer en verkondigt hij de boodschap van Jezus Christus vanaf de mo tor. Bij voorkeur rijden hij met zijn 'broeders' naar bijeenkom sten waar ze motorrijders ont moeten die nog in handen zijn van de duivel. Tegenover hen verkondigen ze dan de blijde boodschap. „En het werkt", verzekert Skeet. „De Christelij ke Motorrijders Vereniging heeft inmiddels meer dan 50.000 leden in de VS en Cana da." „God zij met je", zeggen beiden ten afscheid, waarbij ze mijn hand lang vasthouden. Hun ogen blijven verscholen achter de zonnebrillen, maar de warm te is oprecht bedoeld. GPD HORIZONTAAL: 1Afkeuring; 2. wateruitgestrektheid, vluchtige stof; 3. oude munt;4. loofboom, plaats in de Ardennen; 5. muzieknoot, speeltuintoestel, voorzetsel; 6. file, dreumes; 7. bolgewas, keurig, Japans bord spel; 8. vaas, voor; 9. tussen (Lat.); 10. boerenbezit, bejaard; 11. serie. VERTICAAL: 1Lichaamsbouw; 2. Chinese afstandsmaat, titel; 3. strook grond langs de weg, inwendig or gaan; 4. watering, alc. drank, ontkenning; 5. streling, Europeaan; 6. Turkse titel, gegraven diepte, kleding stuk; 7. sappig, kerkvorst; 8. onmeetbaar getal, gewicht; 9. spook. Oplossing zaterdag rechts ij-r-a- steuntj e t-m-k-a- bel-ons a--p-h- schoven -a-n-n- loods De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam N201-tussen Uithoorn-Aalsmeer A28 - bij Zwolle A67 - randweg Eindhoven-wegwerkzaamhe den JannyvanderLee_ 4 personen Kies bij voorkeur preistengels van gelijke dikte uit, zodat ze na het koken allemaal even gaar zijn. 1 kilo prei zout 1 eetlepel azijn 200-300 gram gekookte ham 25 gram boter 25 gram bloem 2,5 dl melk 100 gram geraspte oude kaas nootmuskaat 1-2 eetlepels paneermeel. Maak de prei schoon en snijd de stengels in stukken van ca. 6-7 cm. Kook de stukken prei ongeveer 5 mi nuten in water met zout en azijn. Laat de stukken prei goed uitlekken. Rol elk stuk prei in een plakje ham. Vet een ovenschaal in met boter en leg hierin de rolletjes prei. Verwarm de oven voor op ongeveer 200 gra den C. Smelt de boter, voeg bloem toe en roer tot een samenhangend geheel. Laat dit 1 minuut zachtjes pruttelen en voeg dan de melk toe. Roer tot een gladde saus is verkregen en los hierin ongeveer 3/4 van de saus op. Breng op smaak met peper, zout en nootmuskaat. Schenk de saus over de prei uit. Bestrooi met de rest van de kaas en het paneermeel. Leg hier en daar een flintertje boter en schuif de schaal in het midden van de warme oven. Laat de preischotel goudbruin kleuren in ongeveer 25 minuten. Toonder Studio's Oene Horletoet daalde de touwladder af met gemengde gevoelens. „Vaarwel", sprak hij. „Wanneer u vannacht vanzelf vlot komt sta ik, als tij wisselaar, voor aap. Maar die kans wil ik lopen; ik doe niets; in het geheel niets. En ik ben benieuwd of het dan toch hoog water wordt." „Dat wordt het, meneer!", beloofde de gezagvoerder. „Hoog water en storm!" „We zullen zien", mompelde de grijsaard zuchtend. Hij maakte zijn scheepje los en zette in de vallende schemering koers naar het eiland Raap, dat duister in de golven lag. Op het strand had Kobbe Kobbema inmiddels zijn cirkel getrokken en zijn gedicht opgezegd. Maar nu werd hij gestoord door heer Bom mel, die bevreemd nadertrad. „Wat doe je daar jonge vriend?", vroeg deze. De leerling keek verschrikt op, doch toen hij slechts bot onbegrip op het gelaat van de vreemdeling las, bukte hij zich weer over zijn kring. „Ik maak laag water", sprak hij. „Wees stil; want ik heb nog meer te doen." Heer Ollie deinsde ontsteld achteruit, want nu nam het ventje een schroefblad aan een ijzerdraad ter hand dat hij met grote snelheid boven zijn hoofd liet ronddraaien. „De windmolen!", riep hij boven het gieren uit. „Ik maak storm! Storm en laag water; dat is hun straf!" uur cm uur cm uur cm uur d Vlissingen 05.55 227 18.11 227 00.00 177 12.12 r 186 1 2.46 L Terneuzen 06.16 252 18.33 253 00.31 Bath 07.14 288 19.33 288 01.36 204 1 3.46 l v Roompot Buiten 05.50 175 18.10 176 11.55 127 Zierikzee 07.25 159 19.35 160 01.00 131 13.15 l' e Wemeldinge 07.30 185 19.45 186 01.10 146 13.25 K b Philipsdam West 07.05 172 19.20 175 01.05 139 13.20 g; L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw bchle regen malige regen zware regen Europa: Oktoberwarmte op De nazomer in Frankrijk bereikt morgen een nieuw hoogtepunt? j]a de warme lucht stroomt ditmaal ook tot over de Benelux en Du' »si land uit. Over de Britse Eilanden nadert een koufront met buiig? zej regen, voor dit front uit steekt een zuidenwind op die de warm® ag< lucht een éxtra zetje geeft. Na het optrekken van in de nachtge- ter vormde nevel en lage bewolking is het vanmiddag in geheel w?? sa( en midden-Europa vrij zonnig met temperaturen tussen 20 en2-' graden. In Engeland is het regenachtig, maar in Ierland knapt li? alweer op al dringen daar vanavond enkele flinke buien door. jj Hard regenen doet het op IJsland, een stormachtige wind ma?' het er extra onaangenaam. Wind en regen horen bij een diepe- pressie die later deze week naar het noorden van de Noordzee?' \ai zakt. Boven Portugal en Spanje is de lucht nog steeds onstabiel ter hier kan vandaag opnieuw een regen- of onweersbui voorkom?' dal Enkele buien dringen over de westelijke Middellandse Zee ook<j ser tot de Franse zuidkust en noord-ltalië. Voor de temperatuur m?-: We het niet veel uit: ook in deze gebieden wordt het ruim 20 grade' Vpi zuid-ltalië en op de Balkan brengt hogedruk zonnig en warrm^ jQI Boven midden-Rusland vinden we een regenrijke depressief? langzaam naar het oosten trekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4