Eenderde PvdA-fractie vertrekt PZC Ongeloof over Simonis' link euthanasie en zinloos geweld PZC PvdA wil ladingbrief Boeing boven tafel Nederlandse jeugd minst geïnteresseerd in geschiedenis Wim Kok onbetwiste favoriet voor tweede termijn als premier Extreemrechts overvalt tentenkamp binnenland Van 500 kandidaten - na advertentie - nog 50 in de race Grote brand in palletcentrale in Rotterdam be//-PHONE UN/OUEA/R Vallend verkeersbord doodt man Houseparty eindigt in vechtpartij Explosieve raket zoek Comité Ravensbrück wil excuus Gehandicapte toerist verdrinkt maandag 6 oktober 1947 maandag 6 oktober 1997 van onze.redactie binnenland den haag - Ongeveer eender de deel van de PvdA-fractie keert na de verkiezingen niet in de Tweede Kamer terug. Onge veer 25 van de huidige 37 Ka merleden komen wel op een verkiesbare plaats op de kandi datenlijst. Dat zegt voorzitter AJ. Dun ning van de commissie die de kandidaatstelling voorbereidt in het PvdA-Vlugschrift. De PvdA komt in december met de concept-kandidatenlijst. Een aantal Kamerleden, zoals Eisso Woltjer, Johanneke Liem- burg, Mieke van der Burg en de Middelburger John Lilipaly, heeft al aangegeven niet terug te willen keren. De overige afval lers krijgen binnenkort te horen dat zij niet op een verkiesbare 'plaats komen. Dunning zegt naar een fractie te streven waarvan de helft uit jnannen en de helft uit vrouwen bestaat. „Wat die verhouding betreft kunnen we zelfs nog wat goede heren gebruiken", aldus Dunning. Op een advertentie in •april hebben zich vijfhonderd kandidaat-Kamerleden ge- ROTTERDAM - Een pallethan- del in de Rotterdamse wijk Overschie is zondagavond gro tendeels uitgebrand. Het enorme vuur met vlammen van tientallen meters hoog was over tientallen kilometers te zien. Na ongeveer anderhalf uur was de brandweer het vuur meester. Het nablussen zou nog uren duren. De brandweer gaf groot alarm, omdat in de directe omgeving woonhuizen staan. De brandweer kon bovendien het materieel maar moeizaam ter plekke krijgen, omdat de toevoerwegen smal zijn en vol- geparkeerd met auto's waren. De politie moest enkele bewo ners van huizen aan de voorkant van het bedrijf laten evacueren en ook woningen aan de zijkant van het bedrijf werden tijdelijk ontruimd. De hitte was zo ex treem dat de brandweer de vlammenzee zeer voorzichtig moest naderen. ANP meld. Van hen zijn er nu nog vijftig in de race. De PvdA gaat met de verversing van de fractie aanzienlijk min der ver dan het CDA waarvan partijvoorzitter Helgers vorige week aankondigde dat de kan didatenlijst voor de helft zal worden vernieuwd. Overigens hebben de sociaal-democraten op instigatie van de toenmalige partijvoorzitter Rottenberg de Tweede-Kamerfractie bij de vo rige verkiezingen al van veel nieuw bloed voorzien. Dunning denkt dat de PvdA minstens veertig zetels zal ha len. Op die manier kan ik zowel partijvoorzitter Adelmund, die de vernieuwing perse wil door voeren, en fractievoorzitter Wallage, die inzet op zoveel mo gelijk ervaring, te vriend hou den, aldus Dunning. Gewesten De PvdA-gewesten zijn nog niet tevreden over de koers die de partij vaart en de inzet van de Tweede-Kamerfractie. De par tij moet armoedebestrijding na drukkelijker inhet vaandel dra gen, leert een rondgang langs de gewestvoorzitters en secretaris sen door de NOS-radio. Alle afdelingen vinden dat als de PvdA zijn sociaal imago waar wil maken, er meer geld naar de zorg en het ondeiwijs moet gaan. De aandacht die de Tweede Kamer nu besteedt aan armoedebestrijding laat te wen sen over, menen de gewesten. De fractie moet erop aansturen dat inkomsten uit de extra econo mische groei niet ten goede komt aan lastenverlaging en verlaging van het financie ringstekort, maar grotendeels in de zorg en het onderwijs te recht komt, menen zij. ANP PTT Hl HOUDT HET SIMPEL: GRATIS GSM telefoon GRATIS 3 maanden abonnement THE MOBILE PHONE COMPANY Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel.: 0113 - 221293 Fax 231273 Burgemeester Schelto Patijn (m) legt samen met de consul van Ghana, mevrouwNovosi Abaido een krans. Enkele honderden mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam Zuidoost voor de vijfde maal de vliegramp met de El Al Boeing in 1992 herdacht. Bij de ramp kwamen 43 mensen om het leven. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De PvdA wil van minis ter Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) bin nen twee weken horen wat zich precies aan boord bevond van de El Al-Boeing die vijfjaar geleden in de Bijlmer neerstortte. Als zij daar niet voor kan zorgen, dan moet zij een onafhankelijk onderzoek la ten instellen. Wil zij dat niet, dan zal de fractie om een parlementaire enquête vragen. Jorritsma is bereid het Openbaar Ministe rie te verzoeken de zaak opnieuw te bekij ken als de Tweede Kamer daarom vraagt, zo heeft zei gisteren via een woordvoerder laten weten. Het OM zou de autoriteiten in de Verenigde Staten vervolgens moeten vragen de ontbrekende papieren op te sporen. Het PvdA-Kamerlid Van Gijzel zal de kwestie morgen tijdens het mondelinge vragenuurtje van de Tweede Kamer bij de bewindsvrouwe aankaarten. Plij is in een werkgroep van de Tweede Kamer al ge ruime tijd bezig met de zaak, maar heeft tot nu toe alleen inzage gekregen in de zo geheten Master Airwaybills van de lading uit New York. Deze ladingbrief geeft echter alleen in grote lijnen aan wat in het vliegtuig zit. In de zogeheten House Airwaybills staat veel preciezer genoteerd wat het toestel vervoert. „Het probleem is alleen dat Ne derland nooit om die stukken heeft ge vraagd", aldus Van Gijzel. Volgens het ministerie zou het vermoeden van een strafbaar feit aanleiding kunnen zijn die documenten op te sporen. Onderzoek door het OM heeft dat vermoeden niet be vestigd, stelt het ministerie. De betrokken werkgroep voerde afgelo pen week, na tussenkomst van Jorritsma. gesprekken met het Landelijk korps bij zondere diensten luchtvaart en de Eco- noomische Controledienst (ECD). Eerder weigerden deze organisaties inhoudelijk met de Kamer te spreken over de Bijlmer ramp. Over de inhoud van die gesprekken mag Van Gijzel niets zeggen, maar hij is er niet vrolijker van geworden. Voor hem is 'de maat vol'. Het televisieprogramma NOVA toonde zaterdag een aantal van die gespecificeer de vrachtbrieven, waar men in Israël de hand op heeft weten te leggen. Eerder werd al bekend dat er verschillende ver sies van de vrachtbrieven blijken te be staan. Oud-burgemeester Van Thijn van Am sterdam, destijds leider van het crisis team, zei zich 'goed verneukt' te voelen door de onthullingen. Hij hekelde de 'sfeer van geheimzinnigheid' waarin het onder zoek al jaren verkeert. ANP/GPD DEN HAAG - Een noodlottige samenloop van omstandighe den is zaterdagavond een 36-jarige Hagenaar fataal gewor den. Voorzover de politie begrepen heeft was de man op de Rijswijkseweg in zijn woonplaats uit de auto gestapt, ver moedelijk om te vragen waarom een auto voor hem niet doorreed. Een achteropkomende auto, bestuurd door een 23- jarige Haagse, probeerde een botsing met de auto van het slachtoffer te voorkomen maar verloor de macht over het stuur. Zij reed de stoep op, ramde een personenauto en kwam vervolgens tot stilstand tegen een verkeersbord. Dat bord klapte dubbel en raakte het slachtoffer. Die liep zwaar hoofd letsel op en overleed later in het ziekenhuis. ANP NIEUWEGEIN - Eenswim-houseparty met ruim vijfhonderd mensen in zwembad Merwestein in Nieuwegein is gisteroch tend vroeg geëindigd in een massale vechtpartij met de poli tie. Zo'n veertig agenten kregen het aan de stok met ongeveer tweehonderd party-gangers. De politie arresteerde uiteinde lijk zes relschoppers. De onrust onstond toen een groep van dertig personen aan de ingang van het zwembad werd geweigerd en ruzie kreeg met de beveiliging. De groep forceerde drie deuren en drong als nog het zwembad binnen. Daar kwam het tot vechtpartijen met andere feestgangers. De swim-houseparty kreeg een ab rupt einde, iedereen werd naar buiten gedirigeerd. Daar zwelde de groep van dertig aan tot zo'n tweehonderd mensen die zich tegen de gealarmeerde politie keerden. ANP BOLSWARD - De Friese politie is ijverig op zoek naar een ra ket. Een passant vond het ding, vermoedelijk een oefenraket, gisterochtend op een talud aan de Friese kant van de Afsluit dijk. Hij meldde de vondst bij de politie. Toen die arriveerde was de raket verdwenen. De politie heeft de waarschuwing uit laten gaan dat de raket van een dikke 60 centimeter lang vermoedelijk een explosieve lading bevat en dan ook levensgevaarlijk is. ANP RIJSWIJK - Het comité Vrouwenconcentratiekamp Ravens brück heeft het Duitse concern Siemens in een brief om excu ses en een schadevergoeding gevraagd, omdat vrouwen in de Tweede Wereldoorlog werden gedwongen in bedrijven van Siemens te werken. Vele duizenden vrouwen lieten daarbij het leven of werden voor hun leven getekend. Siemens viert deze maand het 150-jarig bestaan. Volgens het vrouwencomité is de verjaardag van het bedrijf een uitgele zen moment voor de erkenning dat het bedrijf medeplichtig is geweest aan de dwangarbeid. ,Het zou van waarachtigheid getuigen i ndien deze erkenning gepaard gaat met een diepgemeende verontschuldiging aan alle slachtoffers van Ravensbrück," aldus het comité. Verder wil de organisatie een bijdrage van Siemens om het voortbe staan van het monument van Ravensbrück te waarborgen. ANP ALKMAAR - Een Duitse vakantieganger is gisteren om het leven gekomen in bungalowpark De Vlietlanden in het Noord-Hollandse Onderdijk. De man maakte deel uit van een groep gehandicapte toeristen uit het Duitse Bedburg. Volgens de politie is de man 's morgens vroeg of 's nachts zijn bed uitge gaan en ongelukkigerwijs in het water achter zijn bungalow terecht gekomen en verdronken. De begeleiders sloegen alarm zodra ze de man misten. Na een korte zoekactie werd hij vervolgens aangetroffen in het water. ANP ivan onze redactie binnenland ■RIJSWIJK - Jongeren in Neder land lopen niet warm voor de vaderlandse geschiedenis. Uit ■een onderzoek blijkt dat Neder landers van 15 jaar vergeleken met jongeren in andere Europe se landen het minst geïnterres- ;seerd zijn in de eigen geschiede nis. Aan het onderzoek deden 131.000 leerlingen en docenten in [25 landen mee. .Onderzoekers van het pedago gisch centrum KPC-groep leg- 'den de jongeren onder andere de ivraag voor of zij belangstelling [hadden voor wat er vroeger in .hun land is gebeurd. Zestig pro lcent van de Nederlanders zei in teresse te hebben. Dat was de .—«goue score. Gemiddeld heeft 74 procent van ;de Europese 15-jarigen belang stelling. In een land als Turkije en Griekenland is dat zelfs 90 procent. De uitkomsten van het onderzoek zijn gisterochtend in het VPRO-radioprogramma OVT bekendgemaakt. Dood en voorbij Bijna de helft (46 procent) van de Nederlandse ondervraagden kon zich vinden in de stellingen 'Geschiedenis is iets dat dood en voorbij is en niets meer te maken heeft met het huidige leven' en 'Geschiedenis is voor mij een vak op school en verder niks'. Overigens vallen niet alleen Ne derlandse leerlingen in Europa uit de toon. Terwijl docenten in andere Europese landen klaag den over tekort aan lesmateri aal en hun lage salaris, vonden de Nederlandse leraren dat zij te weinig tijd krijgen om les te ge ven en hun lessen voor te berei den. ANP i jvan onze redactie binnenland DEN HAAG - De populariteit van premier Kok neemt mythi sche vormen aan. Meer dan 80 procent van de kiezers heeft veel Jot zeer veel vertrouwen in de ■voormalig vakbondsvoorzitter. .Negatieve eigenschappen lijkt hi] voor de kiezer niet te hebben, zo valt op te maken uit een kie zersonderzoek van het Nipo. (Bijna de helft van de kiezers ;verkiest Kok weer als premier Jvan een volgend kabinet. Dat jcijfer krijgt meer gewicht als in l C*at de naaste rivalen van ■ae huidige minister-president, jde VVD'ers Wiegel en Bolke- .stein, slechts door respectieve lijk 9 en 11 procent van de kie zers geschikt worden geacht als 1 7,comsfig premier. JZelfs in liberale kring is Kok [meer gewild dan de eigen voor bannen. WD-fractievoorzitter IPOlkestein scoort 34 procent te lgen 37 procent voor de PvdA- i5uleider' aanhano van i kaa de premier al helemaal piet meer stuk; driekwart wil jem terughebben als leider van kabinet. Bij GroenLinks enkt circa 50 procent er zo over. Alleen bij het CDA komt Kok niet verder dan 30 procent. De positieve uitstraling die Kok heeft op het kiezersvolk blijkt ook uit het oordeel over zijn per soonlijke eigenschappen. Hij is bekwaam, deskundig en een echte leider vindt rond de 50 procent. Negatieve kwalifica ties komen niet voor. Van de ove rige partijbonzen die aan het oordeel van de kiezer werden voorgelegd, kan alleen Groen- Links-fractievoorzitter Rosen- möller bogen op een volledig po sitieve beoordeling. Dwarsligger Van CD A-fractievoorzitter De Hoop Scheffer vindt bijvoor beeld 13 procent dat hij geen uitstraling heeft. Bolkestein wordt verweten dat hij een zelf ingenomen dwarsligger is en 17 procent vindt hem zelfs hypo criet. Partijleider Borst van D66 wordt door eenzelfde percenta ge als saai ervaren en 13 procent meent dat zij geen gezag heeft. De minst bekende onder het zes tal is Marijnissen van de SP. Hij wordt door 9 procent van de kie zers als een dwarsligger erva ren. ANP van onze redactie binnenland DWINGELOO - Om te voor komen dat extreemrechts we derom een provocerend bezoek brengt aan het tenten kamp van asielzoekers bij Dwingeloo, is de plaatselijke politie extra alert, aldus een woordvoerder. Het is niet zo dat het kamp bewaakt wordt door de politie. „We rijden wat vaker langs", aldus de zegs man. Zaterdag wandelden zo'n twintig aanhangers van de ex treemrechtse Volksnationalis- tèn Nederland al leuzen roe pend door het tentenkamp dat door zeventien uitgeproce deerde asielzoekers wordt be woond. Na enkele minuten verdwenen zij weer. Op het moment van de actie was al leen een Chinees gezin van zes personen in het kamp. Loco-burgemeester R.G. Koops van Dwingeloo wil van daag overleg met de politie en de kampleiding. Hij wil onder zoeken of de asielzoekers el ders ondergebracht kunnen worden, zo zei hij gisteren. Koops is bang dat rechtsextre- misten opnieuw het kamp zul len bezoeken. Kamerlid Rijpstra (WD) vroeg zich gisteren in het tv- Een bewoner van het tentenkamp leest een pamflet dat extreemrechtse Volksnationalisten na een bliksembezoek achter lieten. foto Jacob Melissen/ANP programma Buitenhof af of de kerken zich wel voldoende be wust zijn geweest van de risi co's in het tentenkamp. Vol gens hem had de veiligheid beter gewaarborgd moeten zijn. De liberaal raadt de orga nisatoren aan in samenwer king met de gemeente en de politie tot betere veilig heidsmaatregelen te komen. Rijpstra pleitte overigens ook voor optreden tegen de rechts- extremisten die zaterdag door het kamp liepen. ANP door Dineke van der Burg DEN HAAG - Politieke en maatschappelijke organisaties zijn geschokt en verontwaar digd over de uitspraak van kar dinaal Simonis dat straatge weld met dodelijke afloop en opvattingen over abortus en eu thanasie in eikaars verlengde liggen. Zij menen dat Simonis volledig de plank mis slaat en veel te ver is gegaan. PvdA'er R. Oudkerk vindt dat Simonis zijn opmerkingen publiekelijk moet nuanceren. Vorige week legde Simonis een rechtstreeks verband tussen het toestaan van abortus en eutha nasie aan de ene kant en geweld op straat waarbij doden vallen aan de andere kant. „Jongeren leren dat abortus en euthanasie gewoon moeten kunnen. Met zo'n visie op het menselijk leven worden ze opgevoed. Als doden in die gevallen mag, waarom zou je anderen dan niet dood trappen als ze in de weg staan?", aldus Simonis. Hij doelde hier mee onder meer op geweld in Leeuwarden en Amsterdam, waarbij Meindert Tjoelker en Joes Kloppenburg werden doodgeschopt. Oudkerk. naast Tweede-Ka merlid ook huisarts, noemt de vergelijking 'absurd'. „In mijn praktijk maak ik mee dat men sen die besluiten tot euthanasie of abortus een zeer zorgvuldige afweging maken. Door zo'n uit spraak brengt Simonis deze mensen op één lijn met jongeren die mensen doodtrappen. Dat is een geweldige diskwalificatie." Ook wijst Oudkerk erop dat in Nederland zorgvuldig wordt omgegaan met de abortuswet- gering en de hulp bij zelfdoding. D 6 6-woordvoerder Fermina vindt de opmerkingen van Si monis 'écht fout'. „Dit kan na tuurlijk niet. De Tweede Kamer heeft besloten dat abortus al leen onder strikte voorwaarden mag. Het is heel verkeerd dit te vergelijken met geweld of dood slag op straat." WD-woordvoerder Kamp, die de vergelijking 'ridicuul' noemt, meent dat de kardinaal met deze uitspraken de situatie in Leeu warden en Amsterdam mis bruikt om aandacht voor zijn opvattingen over abortus en eu thanasie te eisen. „Het is totaal niet te begrijpen waarom hij an ders zulke uitspraken doet. Het gevaar zit er bovendien in dat hij hierdoor vergoelijkt wat in Leeuwarden en Amsterdam is gebeurd." Ook CDA-woordvoerster Sou- tendijk meent dat de vergelij king mank gaat en wijst op de zorgvuldige afweging voordat abortus of euthanasie plaats heeft. Toch heeft ze enig begrip voor de opmerking: „Hij heeft zijn zorgen geuit dat er een sfeer Thoolse brug Vanaf vandaag kunnen vrachtwagens over de nieuwe Thoolse brug rijden. Met de re paratie van de verbinding met West-Brabant werd in april 1946 begonnen. De staalcon structie lag in drie stukken in het water. Zwijnenvoer De Amerikaanse senator Tho mas heeft zijn bezoek aan Eu ropa afgebroken omdat hij de ellende niet langer kon aan zien. De Europeanen moeten dingen eten die een zwijn zou versmaden, aldus de politicus. De Amerikanen hebben in middels gehoor gegeven aan het klemmende beroep van de Fransen om graan te sturen. In Nederland heeft minister Lieftinck verlaging van de rantsoenen voor koffie, thee en cacao aangekondigd. Saargebied De bevolking van het Saarge bied heeft vóór een economi sche unie met Frankrijk ge stemd. Meer dan negentig procent van de inwoners van Saarland bracht zijn stem uit. Heup gebroken Dichteres Henriëtte Roland- Holst is in haar woning te Zun- dert lelijk gevallen. Ze brak haar heup en is, na behandeld te zijn in een hospitaal te Bre da, overgebracht naar het Prinsengrachtziekenhuis te Amsterdam. en mentaliteit heerst in deze sa menleving dat doden normaal is. Ik deel zijn zorg hierin. En door deze manier van signale ren, dringt die zorg misschien ook goed tot mensen door. Maai de vergelijking gaat wel te ver." Verrijking De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) weerlegt het uitgangs punt van de kardinaal dat eu thanasie een devaluatie van waarden en normen inhoudt. „Wij beschouwen het echter als een verrijking", aldus woord voerster Jonne Boesjes. Daarbij zit er volgens Boesjes een groot verschil tussen de wens het le ven te beëindigen en het dood geschopt worden op straat. „De NWE vindt dat de keuzes die mensen zelf maken, moeten worden gerespecteerd. Zinloos geweld gebeurt niet vrijwillig, dat is gewoon moord." GPD Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118)484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113)273000. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. City OnLine Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00: per maand 34,00 per jaar 356.50, franco per post 471.50: bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrij dag 1,75. zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs i per advertentie 27.-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3