Oostburg zet Kust VVV onder druk Golfclub Axel opent '19e hole' Scouts vieren jubileum Asieldieren dagje vertroeteld Sluis wil zone betaald parkeren uitbreiden Militair eerbetoon bij onthulling van monument IJzendijke zeeland 10 College dreigt subsidie stop te zetten als bestuur niet instemt met samenwerking Grootschalige alcoholcontrole Scheermesjesroof opgelost Vandaal in de kraag gevat Brand in bootje zeeverkenners Koffie uit kantine ontvreemd Belg negeert rijverbod Wasgoed van de lijn gestolen Gewonde bij t' botsing Axel g geslaagd maandag 6 oktober 1997 door Marcel Modde OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van Oostburg wil len een ultimatum stellen aan het huidige bestuur van de Kust VVV Zeeuwseh-Vlaanderen. Volharden de nog zittende be stuursleden in hun aversie je gens samenwerking van toeris tische bureau's in de gehele regio, dan dient de jaarlijkse subsidie te worden stopgezet, vinden B en W. Het Oostburgs college hecht een groot belang aan het voortbe staan van de Kust WV. Op Zeeuws-Vlaams niveau zijn ge sprekken gaande over de vor ming van een samenwerkings verband van alle VW-kantoren en het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen (TBZ). De Kust WV mag daarin niet ont breken, vindt het dagelijks ge meentebestuur: Sterker nog, B en W van Oostburg zien voor de Kust WV als grootste organisa tie binnen de regio een leidende rol weggelegd in een dergelijke opzet. Breuk De Kust WV wordt al enkele maanden geplaagd door interne conflicten. Uit recente gesprek ken met vertegenwoordigers van de afdelingsbesturen kan ook het Oostburgs college niet anders dan concluderen dat er een definitieve breuk is opgetre- MIDDELBURG - Veilig Verkeer Nederland en de politie hebben in zaterdagnacht een alcohol controle gehouden op Walche ren, op verzoek van de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Tussen negen en vijf uur hebben in totaal 348 bestuurders moe ten blazen. Slechts drie van hen hadden te diep in het glaasje gekeken; zij kregen een dag vaarding en een rijverbod. Er werd onder meer gecontroleerd op de Kanaalweg en de Laan der Verenigde Naties in Middel burg, de Veersewegbij Zanddijk in Veere en de Spuistraat in Vlis- singen. den binnen de vereniging. De afdelingen Breskens en Cad- zand hebben naar aanleiding van de perikelen inmiddels ken baar gemaakt uit de organisatie te willen stapper- Het dagelijks gemeentebestuur vreest dat deze stap het begin van het eind is van de Kust WV en dus is snel ingrijpen noodza kelijk. Uittreding of zelfs totale ontbinding betekent namelijk dat de vereniging niet langer voldoet aan de subsidiegrond slag, stelt het college in een noti tie aan de commissies recreatie en welzijnszaken. Tevens vervalt de A-status van het kantoor Cadzancl, omdat de Kust WV hiervoor als vereni ging een overeenkomst heeft ge sloten met het TBZ. Dat houdt vervolgens in dat het VW-kan- toor in de belangrijke badplaats niet meer wordt erkend door de overkoepelende landelijke toe ristische organisaties. Het behoud van de Kust WV staat voor het college dan ook voorop. B en Wstaan tevens vol ledig achter het advies van de Stuurgroep Structuur WV re gio Zeeuws-Vlaanderen 'op korte termijn te komen tot een zekere vorm van samenwer- king'. Eis ,,Eén van de elementen van de thans opgetreden scheuring is dat het huidige bestuur geen di recte voorstander is van samen werking. De jaarlijkse subsidie dient naar onze mening te zijn gekoppeld aan het ingezette be leid. Wij vinden dan ook dat de subsidie gekoppeld zou moeten worden aan de eis tot deelname aan dit samenwerkingsmodel. Wij gaan er tenslotte vanuit dat de overgrote meerderheid van de leden wél toekomst ziet in een bepaalde vorm van samenwer king." Het college vraagt de commis sies om een oordeel op zijn visie. De recreatiecommissie be spreekt de problematiek don derdag 16 oktober. De openbare vergadering in het gemeente huis begint om 13.30 uur. Na af loop vergadert de commissie welzijnszaken over de zelfde materie. Binnen dat verband komt ook de jaarrekening en de subsidie (170.000 gulden) voor 1998 voor de Kust WV aan de orde. Leden en genodigden namen zaterdag een kijkje in het nieuwe clubhuis. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kentin AXEL - Zaterdag werd in het recreatiegebied Smitschorre in Axel het splinternieuwe clubhuis van de Zeeuws- Vlaamse golfvereniging De Woeste Kop officieel in ge bruik genomen. Onder toe ziend oog van een groot aantal genodigden verrichtte de Ax- else loco-burgemeester A van Waes deze handeling door de bar in het restaurant - ook wel de negentiende hole genoemd - officieel in gebruik te stellen. De eerste paal voor hét twee vérdiepingen tellende gebouw werd geslagen op 26 november 1996 door burgemeester De Graaf van Axel. Het gebouw werd ontworpen door de Hul- sterse architect W. van Dries- schen en gebouwd door bouw bedrijf Simons uit Temeuzen. Naast een restaurant en een bar bevinden zich in het ruime en lichte gebouw moderne was- en kleedgelegenheden, een golfshop en vergaderruim ten voor de bestuursactivitei- ten. Jeugd De Axelse vereniging telt ruim vierhonderd leden, waarvan veertig jeugdleden. Ongeveer eenderde van de leden komt uit Vlaanderen. Momenteel beschikt De Woeste Kop over négen holes, maar volgens voorzitter M. Feyen zijn er op dit moment onderhandelingen met het ministerie van Land bouw voor uitbreiding naar achttien holes. Het bestuur hoopt hierover tegen het eind van het jaar uitsluitsel te kun nen geven. Als de weersomstandigheden het toelaten kan er in Axel het gehele j aar gespeeld worden. GAPINGE GroenLinks - GroenLinks in Veere komt op 9 oktober om 20 uur bijeen in het clubgebouw op de Schotsehoek in Gapinge. door Edy de Witte HULST - Voor veel mensen is de 65ste verjaardag reden om een stapje terug te doen. Bij Scouting 't Jagertje in Hulst wordt bij deze mijlpaal echter nog een stap extra gezet. Bij de viering van het 65-jarig be staan zei groepsvoorzitter Fons Hiel zaterdag dat de scouting springlevend is, bruist van de activiteiten en energiek de toekomst inkijkt. Op buitencentrum 't Jagertje kregen de ruim tweehonderd leden en him familie ter gele genheid van het jubileum een feestprogramma aangeboden met vermaak voor jong en oud. In 1932 begonnen tien verkenners onder de bezielen de leiding van aalmoezenier pastoor Vermeulen met de eerste beginselen van kaart en kompaslezen en knopen leggen. In de loop der jaren is er het nodige veranderd. Het nostalgische uniform met korte ribbroek, stijf overhemd met das en de deukhoed is in de kast gehangen en heeft plaats gemaakt voor een sweater met embleem. In het begin van de jaren vijf tig werd buitencentrum 't Ja gertje de vaste locatie van de scoutinggroep. Momenteel telt de groep negen onderde len voor kinderen vanaf vijf jaar. Zij komen wekelijks op zaterdag bijeen op 't Jagertje. Ook twintig verstandelijk ge handicapten (de Jitsers) prij ken op de ledenlijst. Tachtig vrijwilligers zorgen ervoor dat alles op rolletjes loopt. Primitief koken Bij het jubileum konden de aanwezigen zaterdag deelne men aan allerlei activiteiten. Zo waren er met primitief ko ken, pionieren en de survival- baan echte scoutingonderde- len uitgezet. Plakboeken uit de oude doos gaven een terug blik op de scoutinggroep in de beginjaren, De jubileumvie ring werd 's avonds voortgezet met een gezellig samenzijn voor de vrijwilligers. Speciaal voor deze groep, de de kar van de scouting trekt, verzorgde de huisband Mid Life Crisis een optreden. Jonge scouts vermaken zich op de survivalbaan. Gjeltema door Piet Kentin TERNEUZEN - Enkele honderden bezoekers lieten zich het afgelopen weekeinde vertederen in het dierenasiel in Terneuzen. Het asiel hield zondag van 11 tot 17 uur open huis, maar ook op dierendag (zaterdag) kregen de dieren extra bekijks. Kijken mocht, meenemen niet. „Onze ervaring is dat negen van de tien dieren die mensen op zo'n dag meenemen, in de loop van de week weer terugkomen", vertelt secretaris Ruud van Velzen van de stich ting Dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen. „Met mensen die echt interesse toonden hebben we voor een later tijdstip een afspraak gemaakt. Ze kunnen dan wat bewuster over hun keuze nadenken. Dat is be ter voor mens en dier." Tijdens de open dag konden de bezoekers pentekeningen kopen van hun favoriete hond of kat. De opbrengst daarvan is bestemd voor het asiel. foto Charles Strijd door Marcel Modde SLUIS - Burgemeester en wet houders van Sluis-Aardehburg willen het gebied voor betaald parkeren in Sluis uitbreiden met de Smeestraal en Lange Wolstraat. De bedoeling is een maximum parkeerduur van één uur in te stellen. Het tarief wordt bepaald op vijftig cent per kwartier, aldus het college voorstel. Bewoners kunnen een ontheffing aanvragen. Met de plaatsing van parkeer- meters willen B en W aansluiten bij de reconstructiewerkzaam heden die medio november be ginnen in de Smeestraat. De rij baan wordt versmald en komt tevens op één niveau te liggen met de trottoirs. Wanneer dat klaar is - naar verwachting be gin december - zal de straat al leen nog vanuit één richting mo gen worden ingereden. Wel blijft het toegestaan vanaf de Garenmarkt naar Sint Donaes te rijden. Met de tweede fase van de re constructie is een investering gemoeid van 73.000 gulden. Het voorstel wordt dinsdag 7 okto ber besproken in de commissie financiën (19.30 uur in het stadskantoor) en op 9 oktober (zelfde tijd en plaats) in de com missie openbare werken. De commissie financiën gaat ook in op het verzoek van twee jeugdige inwoners om een ska teboard- en skeelerbaan aan te leggen. Het college staat in prin cipe positief tegenover het ver zoek, maar verbindt daaraan wel een reeks voorwaarden. Om te beginnen moeten de initi atiefnemers bijdragen in de helft (dertienduizend gulden) van de aanlegkosten. Verder dienen de verzoekers het ver harde terrein zelf te onderhou den. Ook zullen zij opdraaien voor de rekening mocht later bij gebrek aan belangstelling wor den besloten de baan te sluiten en weg te halen. Het college wil met deze strenge bepalingen voorkomen dat lou ter wordt ingespeeld op een ra ge, zoals enkele jaren geleden ook het geval was met de ge meentelijke fiestcrossterreinen. Het plan wordt eveneens be sproken in de commissie wel zijn. De openbare vergadering in de raadzaal begint om 20 uur. KRUININGEN - Verkopers van scheerattributen in Reïmeisj waal kunnen opgelucht ademhalen. Zij kunnen hun wat weer gewoon uitstallen voor het publiek. Met de aanhoudin; van een 2 8-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaalisj:! mysterieuze scheermesjesroof opgelost. De man werd zateiJ dag op betrapt in een supermarkt in Rilland. De afgelopen weken verdwenen uit een supermarkt in Krui-i ningen meerdere malen hoeveelheden scheermesjes. Datste' de de politie voor een raadsel. Was de dader een man met on- tembare baardgroei? Iemand met een obsessieve hekel at haargroei? Nee, de verdachte verkocht de scheermesjes:: Rotterdam om van de opbrengst verdovende middelen te koi pen. Hij heeft ook een poging tot scheermesjesroofbij een dm gist in Krabbendijke bekend. HULST - De politie heeft een 20-jarige inwoner van het lo gische Kemzeke aangehouden en ingesloten op het bureau; Hulst. De man wordt er van verdacht in de nacht van vrijdd op zaterdag in de binnenstad vernielingen te hebben aangt richt aan prullen- en plantenbakken. Ook werd een ruit va een bankkantoor vernield. De man is na verhoor en het opmaken van een proces-verba? weer op vrije voeten gesteld. TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen heeft zondag ochtend een brand geblust aan boord van een vissersbootjeo; het terrein van de Zeeverkenners achter het haventje vami Otheense Kreek. De politie stelt een onderzoek in naar de oom- zaak van de brand. Het vuur werd omstreeks kwart Voor® ontdekt. SEROOSKERKE - Bij een inbraak in de kantine van temt- vereniging LTC Zer Oirts aan de Zandput in Serooskerkefr is vrijdagnacht een stereocombinatie en tien pakken kot- ontvreemd. Het gaat om een stereoapparatuur van het ms Samsung. De waarde van de installatie is ongeveer vijfhoa derd gulden. Het is niet bekend hoe de dief het pand is binne- gekomen. HULST - De politie heeft zondag bij alcoholcontroles in GliJ ge en Hulst drie automobilisten aangehouden wegens het rij den onder invloed. Eén van hen, een 42-jarige man uit Bern ren, liep in de vroege ochtend zelfs twee keer tegen de lamp. Even voor half vijf werd de Belg betrapt met ruim twee keeri wettelijke toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed, I kreeg een dagvaarding uitgereikt en een rijverbod opgeld tot negen uur 's ochtends. Amper twee uur later werd hij w. achter het stuur aangetroffen. Een ademtest wees uit dal: nog steeds onder invloed verkeerde, wat hem andermaal: een proces-verbaal en een rijverbod kwam te staan. Een 68-jarige man uit Koewacht kreeg een rijverbod van dj uur en een dagvaarding. Hij bleek bijna drie keer meer tetó ben gedronken dan is toegestaan. Een 45-jarige Hulstens; kreeg een boete van 350 gulden en een rijverbod van tweeu: wegens het ruim anderhalf keer overschrijden van de limie. TERNEUZEN - Uit de achtertuin van een huis aan de Va Cantf ortstraat in Terneuzen werd in de nacht van zaterdagcj zondag een grijze damesfiets gestolen. De dader nam teve een jas en een blouse mee van de waslijn. door Marcel Modde IJZENDIJKE - In amper een jaar tijd is het comité Monu ment IJzendijke er in geslaagd een bijna vergeten stukje oor logsgeschiedenis van IJzendijke voor eeuwig terug te brengen in de herinnering. Vormgegeven in een monument voor de 37 Britse en Canadese militairen die het leven lieten bij een explosie op 20 oktober 1944 op de boerderij van De Dobbelaere aan de Isa- bellaweg. Het gedenkteken wordt over twee weken - precies 53 jaar na de rampzalige ge beurtenis - met veel eerbetoon onthuld. Onder de aanwezigen zijn militaire vertegenwoordi gers uit Engeland, Canada en Nederland, overlevenden en na bestaanden. Elf maanden geleden werd op initiatief van de nu 72-jarige Engelse veteraan Martin Reagan het comité Monument IJzendijke opgericht. In ijltem po werden de plannen gesmeed en het nodige geld ingezameld onder oud-stoottroepers. en de huidige Alfa-compagnie van het dertiende luchtmobiele ba taljon van de infanterie in As sen. Veel nabestaanden konden worden getraceerd via de in Breukelen gevestigde Stichting Lost Contacts. Eerste keer Voor de meeste verwanten van de 27 Engelse en 10 Canadese militairen is het de eerste keer dat ze 20 oktober de plaats be zoeken waar hun dierbaren zijn omgekomen. De ceremonie op het terrein aan de Isabellaweg/ Ponte Avancé begint om drie uur 's middag's. In verband met de onthulling van het monu ment is de weg tussen het kruis- VLISSINGEN Horeca - De Horecabond FNV houdt op dinsdag 14 oktober voor alle medewerkers in de ho reca in Zeeland een informatie bijeenkomst over de nieuwe Ho- reca-CAO. Dat gebeurt van 10.30 tot 15.30 uur in Hotel Arion aan Boule vard Bankert in Vlissirigen. Nu er in de horeca een nieuwe CAO is, wil de Horecabond aan de werknemers uitleggen wat de CAO inhoudt en wat de rechten en plichten van werknemers zijn. Ook niet-leden zijn wel kom. punt IJzendijke-Watervliet: de driesprong bij de Khpitak dam tot ongeveer half vijf afe sloten voor doorgaand verkee Route Voorafgaand aan de offici plechtigheid zullen de (oe strijders met bussen via Zm straat, Philippine en de Kapils j lendam de route rijden die: geallieerde tanks in 1944 ha i ben afgelegd bij hun oprn' naar IJzendijke. Een dagla«j houdt een anti-tankeenheidtf 1 het bataljon luchtmobiele'cc- i gade in de omgeving van m i denburg een oef ening. I De precieze oorzaak van deve woestende explosie is nooit# i terhaald. Aangenomen \v£; i dat de haard moet worden; i zocht in duizend liter nitro-: I cerine. Het vloeibare exploss materiaal lag opgeslagen in- boerderij waar Engelse er. i- I nadese tankeenheden waren? legerd, ter voorbereiding 1 een aanval op Breskens. Doei' klap ontplofte ook de mum: r en brandstofvoorraad. NaaSj a 37 doden vielen er ook 51? a wonden, onder wie verschil!? de burgers. Slechts 21 lichaffi v konden worden teruggesóifl d en begraven. Het monument r nagedachtenis aan deze gehs tenis is ontworpen door J. Fis f uit Souburg, die eerder ook', o kende voor een gedenktekesj I: zijn woonplaats. g - d AXEL - Een 84-jarige auto: - bilist uit Zuiddorpe is zo:: y ter observatie opgenomen ie- ziekenhuis na een botsing man wilde vanaf de Buthdi?' Axel linksaf de Tractaatweg j rijden. Een tegemoetkomt auto, bestuurd door een 34-/ ge inwoner van Hoek, tra# door hevig remmen en uitwé d een aanrijding te voorkop maar slaagde daar niet met V Beide wagens raakten z«- bi beschadigd. sl Aan de Technische Hogescn» g Utrecht is Mare Pardon uit Gr? geslaagd voor de opleiding Els nica/Telematica. Tevens het1 het Audio Engineer diploma)-' opleiding Geluidstechniek in' u sterdam gehaald. Dl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 28