Sleper vrij uit Iraanse gijzeling Politiekogel kost autodief het leven Cruise met 'Romantica' eindigt in nachtmerrie Politie rolt drugslijn vanuit Schiedam en Terneuzen op 4 WEKEN m (lUUR FOTOSEl Deels Zeeuwse bemanning maakt het goed in Bahrein aan de Perzische Golf Leger Algerije laat tanden zien Koud buffet Stroomstoring treft treinen in Noord-Brabant Lage opkomst verkiezingen in Servië Leergierig op de Wetenschapsdag Mirakel blijft uit in Brabanthallen VOOR 15,00 JA, ik wil: Milde zon Flinke zonnige perioden en droog. Maxima 19 tot 21 graden. Matige, later af en toe vrij krachtige zuidenwind. Kodak Royal Print I .■FOTO VERSCHOORE ÊP.WTI'I Goes Vllssingen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee Etten-LeuiJ WINNAAR I Kodak Express Quality Award 1997 240e jaargang no. 237 maandag 6 oktober 1997 losse nummers 1,75 HnnrRené Schrier VLISSINGEN - De sleep boot Banckert van Van den Akker uit Vlissingen, met aan boord een aantal Zeeuwse bemanningsle den, is weer vrij en bevindt zich momenteel in Bah rein. De opvarenden ma ken het goed, zo blijkt onder meer uit een tele foontje dat de Vlissingse stuurman A Jobse dit weekeinde met zijn vrouw heeft gevoerd. Deze week worden ze thuis ver wacht. Een aflossingsploeg van Smit Internationale is al onder weg. De drijvende bok 'Smit Cy clone'ligt nog steeds aan de ket ting in de Iraanse havenplaats Bandar Imam Khomeini. On- duidelijk is of een derde schip, i een door Smit ingehuurde sleepboot, eveneens is vrijgela- I 'ten. De opluchting bij mevrouw T. Jobse uit Vlissingen is groot. Het was slechts een kort tele- NIJMEGEN - Onbekenden heb ben gistermiddag in Nijmegen een compleet koud buffet, opge maakt op vijftien schalen, ge stolen. De restauranthouder zette de schalen klaar in zijn bestelauto om ze af te gaan leveren. De auto stond op een afgesloten par keerplaats. Toen de buffeteige naar nog even naar binnen was om iets te pakken, zagen onbe kenden kans alle schalen te ste len en er vandoor te gaan. ANP TILBURG - Een stroomstoring heeft gisteravond het treinver keer in het zuiden van het land voor een deel ontregeld. Reizi gers liepen vertragingen op van zeker een uur. De stroom is uitgevallen rond Eindhoven, waardoor wissels en seinen uitvielen. Dat nekte de verbindingen tussen Eindhoven en Den Bosch en die tussen Eindhoven en Tilburg. Reizigers gaan per bus naar Boxtel en kunnen vandaar weer per pen- deltrein in beide richtingen rei zen. ANP BELGRADO - Door de la ge opkomst is het ondui delijk of de Servische pre sidentsverkiezingen van gisteren een staatshoofd opleveren. In Mon tenegro, de andere deel staat van de Joegoslavi sche federatie, was de opkomst voor de lokale presidentsverkiezingen aanzienlijk hoger. Volgens onofficiële be richten is de opkomst in Servië onder de 50 pro cent gebleven. Als het aantal kiezers onder deze norm blijft, dan zijn de verkiezingen ongeldig en moet voor het einde van het jaar een nieuwe kies- ronde plaatsvinden. De lage opkomst is deels het gevolg van de oproep van de oppositie de verkiezin gen te boycotten. De stembusstrijd gaat tussen Zoran Lilic, een beschermeling van de Joegoslavische federale president Milosevic, en de radicale nationalist Vo- jislavSeselj. In Montenegro was de op komst 63 procent, aldus de kiescommissie in Pod gorica. Waarnemers reke nen op een nek-aan-nek- race tussen de twee be langrijkste kandidaten: premier Djukanovic en de huidige president Bulato- vic, een aanhanger van de Servische leider Milose vic. Als geen van de kandida ten de absolute meerder heid haalt, dan volgt over twee weken een tweede ronde. DPA/AFP foongesprek dat ze met haar man kon voeren, maar duidelijk was wel dat alles met hem en zijn collega's aan boord van de zeesleper Banckert in orde was. „Ik was hartstikke blij dat ik iets var^ hem hoorde. Over bij zonderheden hebben we het ei genlijk niet gehad. Ik weet wel dat het de bedoeling is dat hij deze week met het vliegtuig weer naar huis komt. De norma le aflosploeg van Smit is op weg om het werk aan boord van de sleper over te nemen. Stilzwijgen Mevrouw Jobse mag van Smit ook niet veel meer vertellen. Het bergingsbedrijf en het ministe rie van Buitenlandse Zaken be waren een absoluut stilzwijgen over deze kwestie. Of, zoals woordvoerder F. de Bruin van het ministerie van Buitenlandse Zaken het dit weekeinde uit drukte: „We doen er'geen mede delingen over, zolang de zaak nog niet geheel is opgelost en de resterende punten van onenig heid met de Iraniërs uit de we reld zijn." Ook van de zijde van Smit Internationale in Rotter dam hult men zich in stilzwij gen. Een woordvoerster gaf gis teren aan dat ze niet in wil gaan op geruchten die momenteel over de sleper en de drijvende bok de ronde doen. De Iraanse autoriteiten gijzelen de schepen van Smit Internatio nale sinds 8 september. De kennelijke aanleiding is Iraanse irritatie over het feit dat het Ne derlandse bergingsbedrijf een neergestorte Amerikaanse le- gerhelikopter uit de Perzische Golf heeft gevist. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken heeft P. Feith, ambassadeur in algemene dienst, ingezet om on derhandelingen met de Iraanse autoriteiten te voeren met als doel de Nederlandse schepen en de opvarenden vrij te krijgen. Het cruiseschip Romantica brandt zondag - meer dan 36 uur na het uitbreken van het vuur - nog steeds. doorTammo Beishuizen LIMASSOL - „We waren doodsbang. Bijna een uur moesten we op het achterdek wachten. Overal zagen we de rook. Toen we uiteindelijk met de reddingsboot naar beneden gingen, bleven de kabels vastzitten. Met een bijl werden ze kapot gehakt. Vervolgens ging alles heel snel en werden we aan boord gebracht van een ander cruiseschip." Wat als een honeymoon-reis was bedoeld, draaide uit op een nachtmerrie. Jos Scholte en zijn vrouw Karin Dokter uit Rolde beseffen dat ze veel geluk hebben ge had. Het pas getrouwde stel was aan boord van het cruiseschip Romantica, waarop zaterdagmorgen voor de zuidkust van Cyprus brand uitbrak. Alle 487 pas sagiers en 186 bemanningsleden werden gered. Onder de passagiers bevonden zich 21 Nederlanders, afkom stig uit Rolde, Eindhoven, Breda, Alphen aan den Rijn, Brielle en Breukelen. Scholte spreekt van een nachtmerrie en een helle tocht. Niets was goed geregeld. „We hebben er een flinke kater aan overgehouden. Het cruiseschip bleek een oude brik." De veiligheidsvoorzieningen aan boord deugden niet. Het alarm werkte niet, de sprin klerinstallatie weigerde dienst en de motoren van acht van de tien reddingsboten waren kapot. Op de vloer Tot overmaat van ramp bleken de slaapcabines nog uit de jaren zestig te dateren. „Ik ben twee meter lang", vertelt Scholte, „maar de bedden waren bij voorbeeld maar één meter tachtig. Ik heb de matras eruit gehaald en ben op de vloer gaan slapen. Zoiets had ik nog gepikt als ik student was geweest, maar tij dens m'n huwelijksreis niet.Het echtpaar keert deze week terug naar Nederland. Het nog steeds brandende en slagzij makende schip werd gisteren naar de Cypriotische havenstad Limas foto Andys Petrou/AP sol gesleept. De bemanning van een blusboot probeer de intussen het vuur onder controle te krijgen. De bemanning van de Romantica bracht een deel van de passagiers in veiligheid met reddingboten. Ande ren werden door Britse helikopters van boord gehaald en een deel van de opvarenden kon in reddingboten gaan van een ander Cypriotisch cruiseschip, de Prin cess Victoria. De Princess Victoria heeft alle opvaren den aan boord genomen en hen naar de Cypriotische havenstad Limassol gebracht. De brand ontstond omstreeks 05.30 uur in de machi nekamer van het schip, dat op de terugweg was van een dagtocht naar het Egyptische Port Said. De Cy priotische politie en de Britse strijdkrachten op Cy prus zetten schepen en helikopters in voor het redden van de opvarenden. Toen iedereen van boord was, sloegen de vlammen uit enkele dekken van het schip. GPD Ongewapend slachtoffer wilde agenten overrijden van onze redactie binnenland CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Een 28-jarige man uit Zwijn- drecht is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden aan een schotwond die hij in Capelle aan den IJssel had opgelopen door een politiekogel. De politie schoot zo'n acht keer op de ongewapende man, die zich na een dollemansrit in een gestolen auto klem reed in Ca- pelle-Schollevaar. Doordat hij achteruit reed, ontstond vol gens officier van justitie mr. H. Wesselink voor een van de agen ten een levensbedreigende situ atie. De achtervolging van de 28-ja- rige man begon even na half drie 's nachts in Gouda, waar het slachtoffer op heterdaad be trapt was bij het stelen van een Opel Corsa. De eigenaar van de auto probeerde de diefstal te verijdelen en kreeg daarbij en kele klappen van de dief. De ge alarmeerde politie van het dis trict Hollands-Midden zette vervolgens met twee auto's de achtervolging in. Paniek Over de rijksweg A20 reed de dief in de richting van Rotter dam, maar bij de afslag Capelle verliet hij de rijksweg, waar twee patrouille-auto's van de Capelse politie hem opvingen. Zij zetten samen met de twee andere auto's de achtervolging voort. In paniek reed de man te- Ziekenbroeders en agenten staan zaterdagochtend vroeg rond een neergeschoten autodief. De man zou even later aan zijn verwondingen bezwijken. foto AN P gen het verkeer in en kwam zo uiteindelijk in de wijk Scholle- vaer terecht. Daar reed hij zich klem in een smalle doorgang bij een bruggetje. Twee politieagenten stonden achter de auto die probeerde te ontkomen door achteruit te rij den. „De ene agent had in de smalle steeg geen ruimte meer om uit te wijken. Hierdoor ont stond een levensbedreigende si tuatie", aldus Wesselink. „Door te schieten probeerden de agen ten de man tot stilstand te bren gen. De eerste schoten waren te vergeefs. Pas het laatste schot had resultaat; een veel erger re sultaat dan verwacht." Tot de ambulance kwam, heeft de gewonde man op het terras van een woning gelegen. Uit sectie is gisteren gebleken dat de kogel bij de rechterschouder het lichaam is binnengedrongen en onder meer de long en de le ver heeft doorboord. Als gevolg van heftig bloedverlies overleed de man in de ambulance op weg naar het ziekenhuis. De Rijksrecherche heeft de zaak in onderzoek. Zij heeft de vuur wapens van de twee agenten in beslag genomen. Uit het onder zoek moet blijken of de agenten terecht van hun wapen gebruik hebben gemaakt. Herdenking Gisteravond liep een herden king voor de autodief op de plek waar hij werd doodgeschoten uit op een korte vechtpartij. Wat precies de oorzaak is van de vechtpartij kon de politie nog niet zeggen. Volgens een woord voerder wilde een groepje van ongeveer tien sympatisanten van de man hem met brandende kaarsen herdenken. De sympatisanten kregen ruzie met enkele buurtbewoners. Daarbij vielen rake klappen. De politie bemiddelde tussen de opposanten maar hield zich, ge zien de achtergrond van de zaak, verder zoveel mogelijk af zijdig. GPD/ANP Algerijnse militairen op patrouille in Ouled Allel, waar gewapende funda mentalisten tientallen gij zelaars vasthouden in hun basis. Het leger heeft de basis omsingeld. Op ande re plaatsen hebben ter reuracties en gevechten meer dan twee honderd levens r~ geëist. Zelf een piepende leugendetector makennaar de salmonella bacterie turen of experimenteren met supersop; het kon allemaal tijdens de Wetenschapsdag in de ~7 Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het derde mirakel bleef uit voor de Nederlandse vrouwenten- nisploeg. Twee wondertjes loodsten de ploeg in de finale van de Fed Cup tegen Frankrijk. In Den Bosch lonkte gisteren even een derde. Maar Miriam Oremans kon het in de vierde partij, bij een 2-1 achterstand, niet bolwerken tegen Sandrine Testud. Daardoor belandde de Fed Cup bij 1 O de pupillen van Yannick Noah. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19,20, 21 en 22 door Marcel Modde TERNEUZEN - De politie heeft met de aanhouding van twee mannen uit Terneuzen en En schede een drugslijn uit Turkije opgerold. De verdachten wer den in Enschede opgepakt. Ze waren in bezit van negentien ki lo heroïne, met een straatwaar de van twee miljoen gulden. In verband met de zaak zijn in vallen gedaan in vier woningen in de binnenstad van Terneuzen en drie panden in Schiedam. Daarbij zijn een hoeveelheid heroïne, cocaïne, pillen, vuur wapens en geld in beslag geno men. Bij de huiszoekingen wer den verder geen arrestaties verricht. De recherche begon eind vorig jaar met het onderzoek naar de activeiten van een Schiedamse familie. Al snel bleek dat ver schillende leden zich bezighiel den met drugstransport van van Turkije naar Schiedam. Het netwerk strekte zich uit naar verschillende plaatsen in Ne derland. De 38-jarige hoofdver dachte verhuisde enkele maan den geleden vanuit Schiedam naar Terneuzen. Uit het onderzoek kwam naar voren dat deze week een nieuw transport zou plaatsvinden. Na observatie pakte de politie vrij dagmiddag in Enschede de hoofdverdachte en zijn 32-jari- ge handlanger op. Later op de dag werd overgegaan tot inval len in zeven woningen in Ter neuzen en Schiedam. Bij de huiszoekingen in de Zeeuws-* Vlaamse stad werd enkel een hoeveelheid pillen aangetrof fen. De politie sluit binnen het kader van het verdere onder zoek nieuwe arrestaties niet uit. Of de aandacht daarbij ook uit gaat naar personen in Terneu zen, kon de persofficier in het belang van de zaak niet zeggen. Onteigening Burgemeester drs. R. Barbé van Terneuzen was op de hoogte van het onderzoek. Hij kon gisteren nog niet zeggen of de verdachte panden op basis van de nieuwe wet 'Victoria' worden gesloten en onteigend. „Wij zullen eerst het politierapport moeten af wachten. Van belang is of de panden bij ons al eerder in beeld zijn geweest met betrekking tot handel in verdovende middelen en of dat extra overlast voor de omgeving heeft veroorzaakt." Terneuzen heeft nog geen ge bruik gemaakt van de mogelijk heden die de Wet Victoria biedt. Wel heeft Babé de eigenaar van een drugspand in de binnenstad vorige week de aanzegging ge daan dat hij binnen een maand orde op zaken moet stellen. „Slaagt hij daar niet in, dan zal zeker tot actie worden overge gaan" zo maakte Barbé bekend. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving k 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1