Oranjegevoel werkt nu niet Klasse komt altijd bovendrijven voeten spreken Van Gastel Iaat Arbiters willen richtlijnen tegen verbale agressie Noah leidt Frankrijk naar Fed Cup r Barcelona wil Bogarde doorRené van Hattum DEN BOSCH - Nadat de tranen waren gedroogd en de woede over de niet waargenomen dub bele fout van Sandrine Testud op matchpoint was weggeëbd, zei Miriam Oremans in één zin waarom de Fed Cup niet was ge wonnen. „Soms", zei ze op een Franse vraag, „soms doet dat Oranjegevoel wat raars met me." Alleen ditmaal niet. De vechtjas van het Nederland se vrouwentennis had haar kan sen om de Fed Cup-finale tussen Nederland en Frankrijk naar een beslissend vijfde duel te loodsen wel gehad, maar niet benut. Ze tenniste tegen San- drine Testud en Mary Pierce best goed, maar nooit op vleu gels. Dus had Frankrijk on danks de stunt van Schultz te- gen Pierce gisteren na vier duels de wereldbeker al binnen. Ook daar was niets raars aan gezien de kracht van de individuen in beide teams. Vaderlandsliefde l'Dat de beste Nederlandse ten nissters afgelopen twee dagen in de Brabanthallen in Den Bosch voor tweemaal dik acht duizend toeschouwers de finale om de Fed Cup mochten spelen, ja dat was pas raar. Amerika stuurde in februari speelsters naar Haarlem die op papier be ter waren dan de Nederlandse ploeg. Maar Chanda Rubin en Mary Joe Fernandez struikel den wél over Oremans die toen door vaderlandsliefde gedragen boven zichzelf uitgroeide. Zoals Tsjechië - met Novotna - begin juli ondervond. Frankrijk evenwel was geen Amerika, dat zich dacht te kun nen veroorloven om zonder Se les en Davenport naar Haarlem te komen. Frankrijk was ook geen Tsjechië, dat dacht genoeg te hebben aan één echte topper: Novotna. Yannick Noah, de man die in 1991 en vorig jaar ook al Davis Cups won als coach, kwam met de nummer acht (Pierce) en veertien (Te stud) van de wereld naar Den Bosch en stampte er bij zijn team in dat ze geen enkele bood schap moesten hebben aan het aparte Oranjegevoel van de Berlicumse of het serveerge- weld van Brenda Schultz. Alsof hij zijn speelsters naar de overwinning kon hypnotiseren, verloor Noah twee dagen nooit het oogcontact met Testud en Pierce. Bij ieder punt stond hij op. Bij iedere pauze ging hij diep door de knieën om in de pupillen van zijn protégés te kunnen loe ren. Noah, naast tenniscoach ook popmuzikant, zong zater dagavond zelfs voor zijn vrou wen op het officiële diner. Dat de Fed Cup-ploeg van Fred Hem mes van zo'n ploeg verloor, daar was niets raars aan. Natuurlijk was de teleurstelling groot nadat Miriam Oremans gisteren het vierde duel tegen Sandrine Testud met 6-0 3-6 en 3-6 had verloren en de achter stand van 3-1 niet meer goed was te maken. En Nederland net als na de Fed Cup-finale van 1968 weer met lege handen stond (Australië 3-0). Aan de andere kant was er ook nog wel ruimte voor opluchting. Omdat Brenda Schultz er met haar 4-6 6-3 en 6-4 zege op Mary Pierce tenminste nog voor had gezorgd dat het gisteren in de Brabant hallen wél een zinderende ten- nisdag werd en niet weer zo'n flauwe dag als zaterdag. De vraag is gerechtvaardigd of het voor de thuisploeg wel zo'n goed publiek was. Toen Schultz zaterdag tegen Testud bij 1-1 in de derde set met 0-30 voorkwam in de opslagbeurt van de Fran- caise bleef het muisstil in de zaal. Dat was in iedere Europese stad zuidelijker dan de Frans- /Belgische grens het moment geweest om eens flink tekeer te gaan. Testud echter mocht in al le rust haar spel en haar zenu wen hervinden. Hetzelfde ge beurde toen Oremans zaterdag de eerste set tegen Mary Pierce met 6-4 had verloren, maar bij 1-1 in de tweede set een 0-30 voorsprong nam. Terwijl de Brabantse de dagen voor de fi nale in vrijwel alle kranten had gebedeld om juist de mentaal kwetsbare Pierce vanaf de tri bunes behoorlijk te bestoken, bleef het ook toen doods in Bra bant. Het was gisteren wel een stuk beter, „fantastische sfeer" vond coach Hemmes naderhand zelfs, maar Oranje werd in Den Bosch nimmer gedragen door het legioen. Bloednerveus Oremans en Schultz wensten zich evenwel niet te verstoppen. Ze hadden het zelf moeten doen. „Tegen Testud verspeel ik het door drie ongeconcentreerde games in de derde set", zei Schultz over de nederlaag van zaterdag. „Mary was zaterdag gewoon een maatje te groot", zei Oremans eerlijk. „En tegen Te stud was die eerste servicegame die ik in de tweede set verloor de sleutel van de wedstrijd." Testud, bloednerveus geworden door de nederlaag van Pierce te gen Schultz, gaf toe dat die game net nodig was voor haar zelfvertrouwen. Op Wimbledon verloor ze dit jaar ook een eerste set met 6-0. Ook die wedstrijd won ze nog. Die tegenstander heette Monica Seles. Daarom raakte ze gisteren nooit in pa niek van die 0-6 tegen Miriam Oremans uit Berlicum. GPD door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - De arbiters uit het betaalde voetbal gaan de strijd aan tegen het verba le geweld in de stadions. Donderdag vindt in Zeist, op voorspraak van de scheids- recliterscommissie van de KNVB, een eerste ontmoe ting plaats die moet leiden lot strakke richtlijnen. Roe lof Luinge: „Want zoals het nu gaat, slaat het nergens op." Roelof Luinge was zaterdag avond bij PSV-Heerenveen al de vierde scheidsrechter dit seizoen die een competi tieduel stillegde vanwege onacceptabele spreekkoren vanaf de tribunes. Na Hugo Luyten (Helmond Sport- ADO Den Haag), Arie Tref fers (MVV-Roda JC) en Dick van Egmond (FC Utrecht- Willem H) greep Luinge in Eindhoven in nadat een PSV- vak minutenlang 'Hoeren- veen' had gescandeerd. Pas toen aanvoerder Arthur Numan en de speaker van PSV de fans enigszins had den gekalmeerd, hervatte de Groningse scheidsrechter het spel. Luinge: „Ze hadden al twee keer 'Hoerenveen' ge roepen. Nadat het vijf minu ten lang aanhield, vond ik het welletjes. Het was een wedstrijd die paste in het ka der fair-play. Er was geen en kele reden 'Hoerenveen' te roepen." Hoewel het nut van het stil leggen van een wedstrijd nog niet is bewezen, vindt Luinge dat er zo snel mogelijk iets moet gebeuren. „Ik heb er niets mee te maken wat spe lers, trainers en publiek er van vinden. Ik heb te maken met normen en waarden, want wat nu op de velden ge beurt slaat nergens op." In Zeist circuleert reeds een vademecum, waarin staat omschreven hoe een scheids rechter moet handelen bij aanhoudende beledigende spreekkoren. Voor FIFA-ar- biter Luinge, die met zijn vier collega's Mario van der Ende, Dick Jol, Jaap Uilenberg en Jan Wegereef van de zoge naamde elitelijst het initia tief heeft genomen voor de bijeenkomst in Zeist, is dat boekwerkje evenwel niet voldoende. „Daarom gaan we er donderdag over praten. Het probleem is dat iedere scheidsrechter spreekkoren anders interpreteert. Er is geen uniformiteit. We willen strakke richtlijnen. Wat kun je tolereren, wat niet?" van onze sportredactie MILAAN - Barcelona heeft zich bij AC Milan gemeld voor Winston Bogarde en Edgar Davids. De Spaanse club van Louis van Gaal in formeerde naar de mogelijkheid het duo over te nemen. Milan is bereid Bogarde te verkopen. Vraagprijs: acht miljoen gul den. Voor Davids is een overgang minder bespreekbaar. Milan wil hem graag houden. Als Bogarde, die niet aan spelen toekomt, ver trekt, heeft Milan miljoenen verdiend aan de speler. De verdediger kwam transfervrij van Ajax. Eerder verkocht Milan Reiziger, die ook transfervrij van Ajax kwam, aan Barcelona. ANP mam Mare Overmars terug bij Oranje ZEIST - Mare Overmars van Ar senal is teruggekeerd in de se lectie van het Nederlands elftal. Hij vervangt Wim Jonk, die. ont breekt wegens een schorsing. Het is de enige wijziging die bondscoach Hiddink voor de ontmoeting van zaterdag in de Arena tegen Turkije heeft door gevoerd vergeleken met de vori ge wedstrijd tegen België. Op 2 april speelde Overmars voor de laatste keer als interna tional. Uit bij Turkije kwam hij tien minuten Voor tijd in het veld. Oranje verloor, 1-0. Daar na ging de oud-speler van Ajax nog wel mee op de vriendschap pelijke trip naar Zuid-Afrika, maar in Johannesburg haakte hij na de eerste training gebles- Arsenal is een belangrijk leve rancier van Oranje geworden. Behalve Overmars levert de koploper in cle Premier League nog een aanvaller: Dennis Berg kamp. Hij scoorde tot nu toe al tien keer in de competitie. Coach Wenger riep hem dit weekeinde uit tot de beste speler van de wereld. „Op dit moment is niemand beter. Althans, ik zou niet weten wie." Afgezien van de noodgedwon gen vervanging van Jonk veran derde Hiddink niets voor Ne derlands laatste kwalificatie wedstrijd, waarin plaatsing voor de wereldtitelstrijd in Frankrijk formeel moet worden bevestigd. Eén twijfelgevalletje is er. PSV'er Boudewijn Zenden viel zaterdagavond tegen Hee renveen uit met een ppierverrekking in zijn rechter- bovenbeen. Hij onderging giste ren in het St. Annaziekenhuis van Geldrop een echo. Na over leg met KNVB-arts Frits Kessel (besloot PSV Zenden vrij te ge ven voor het Nederlands elftal. FSV's clubarts Cees-Rein van Den Hoogenband: „Maar Bou- I de wijn zal de komende dagen wel aangepast moeten trainen." Strandtraining De selectie komt reeds vandaag m Noordwijk bijeen. Op het strand vindt de eerste training Plaats. Morgenmiddag gaat ie- her weer zijn eigen weg. Twee hagen later verzamelen de in- J tornationals zich opnieuw, om tenV00rbereidin§ voort te zet" De selectie van Oranje: Van dei- Sar .R ,ADe Goey (Chelsea), Frank de e,001 (Ajax), Reiziger (Barcelona), nit3?1 (pSV), Numan (PSV), Bogarde HUP' Van Bronckhorst (Feye- r„°mo,Xan Gastel (Feyenoord), Co- Im (pSV), Winter (Inter), Seedorf «eat Madrid), Ronald de Boer ftvT-U Berf?kamp (Arsenal), Van i^n ?n'C (Nottingham), Zenden mi .0vermars (Arsenal),Kluivert 1 (Milan). ANP/GPD Davy Gijsel sleept voor Hoek zege uit vuur tegen Ter Leede: 3-2 dóór Frits Bakker HOEK - Davy Gijsel maakt er geen geheim van dat werken nooit zijn hobby zal worden. Toch schijnt de 25-jarige aan valler van Hoek tegenwoordig iets met aardappelen te doen. Met een van de sponsors heeft hij een vriendschappelijke en zakelijke relatie. Hij werkt er op freelance-basis en komt af en toe ook wel eens niet opda gen. „Maar ik vergeef hem al les", zegt de man die hem terug naar Hoek heeft gehaald. „Als hij op zaterdag maar scoort." Zijn geld verdient Gijsel op het veld. De Belgische vrijbuiter maakte zaterdag voor Hoek twee van de drie goals tegen Ter Leede en versierde de strafschop waaruit de derde en winnende treffer kwam: 3-2. Rasvoetballers komen dus al tijd bovendrijven. Davy Gijsel raakte vorig jaar weer eensaan de boemel toen hij voor een kortstondig avontuur bij Haasdonk had gekozen. Het werd een seizoen van veel schorsingen, ruzies met trainer en bestuur en een onuitputte lijk kroegleven. Zaterdag, na zijn wervelende optreden, zei hij met een zuinig lachje: „Ui ben terug op het rechte pad. Voor hoe lang? Ik hoop voor lang." Hij wist niet hoe snel hij cle kleedkamer uit moest komen om een sigaret op te steken, moest overal handen schudden en ging snel een bier tje halen in de kantine. „Want na de match moet dat kunnen", vindt Gijsel. Twee keer ge scoord, met die subtiele voet beweging van hem, uitblinker, een paar uur nagenieten en weg is-ie, de wervelwind. Mee doen met de supporters en daarna het wilde Hoekse uit gaansleven in. Drama „Ik had nooit weg moeten gaan, want hier ligt mijn hart", zei de spits bij zijn terugkeer in Hoek met veel gevoel voor dra ma, De kleine Belg beloofde de trainer dat hij weer helemaal „voor de voetbal" ging leven en durfde de concurrentie met de spitsen Gladdines, Ni jskens en Lambert wel aan. Zoals hij za terdag speelde, is een basis plaats meer dan gerechtvaar digd, Zijn klasse heeft in Hoek nooit ter discussie gestaan in Hoek, zijn levensstijl des te meer. „Wat maakt het uit", zei Arie Davy Gijsel, goed voor twee treffers, maakt zich in zijn karakteristieke stijl los van twee verdedigers van Ter Leede. foto Charles Strijd Lagendijk van Ter Leede. „Ik wou dat wij zo'n speler had den. Hij is één van de beste spitsen van deze klasse, met Gladdines en Linger van Lis- se." En clan heeft Lagendijk de geblesseerde Nijskens zater dag nog niet eens gezien. De kracht van Hoek zit volgens de Leidse trainer in de voorhoede. De twee vooruit geschoven aanvallers waren tegen Ter Leede ongrijpbaar, bijna niet van de bal te krijgen en altijd doelgericht in hun acties. Hoek-trainer Adriaan Nieu- wenhuijse: „.Gladdines speelde zijn beste wedstrijd tot nu toe, van Gijsel heb ik ontzettend genoten," De overwinning op de debu tant had veel hoger moeten uit vallen clan de schamele 3-2. Patrick Naudts: „Ik voelde voor de wedstrijd al dat de con centratie er niet was. Anders kun je in de kleedkamer een muis horen lopen. We waren in het begin veel te slap en werder ervoor gestraft." Hij verwees naar de fase na een kwartier spelen. De Hoekse achterhoe de stond als aan de grond gena geld bij een tegenaanval. Scheltus mocht op de rechter flank wegsprinten en bood De Meza een niet te missen sco ringskans: 0-1. Jagen Hoek - gestart zonder Geert de Poorter (voetblessure) en An- gelo Nijskens (lichte hersen schudding) - schrok op tijd wakker, maar moest lang j agen om de tegenstander onder de voet te lopen. De 33-jarige doehnan Jan Blankespoor, ex- Rijnsburgse Boys, ranselde zo wat alles uit zijn doel en tot drie keer toe stonden paal en lat treffers van Gladdines, Gij sel en Lambert in de weg. Davy Gijsel schoot vijf minuten voor rust eindelijk raak. Hij werd eerst gevloerd op de rand van de zestien meter en mikte de vrije trap hard en zuiver in de verste benedenhoek (1-1). Hoofdrol De meer dan twee meter-lange spits Ed Borst werd in diezelf de fase uit het veld gestuurd, toen hij zich na een duel afrea geerde met een onbesuisde ac tie op Naudts. Met elf tegen tien was Hoek na de rust niet meer te stuiten. De aanvallen - opgezet vanuit een verdedi ging waarin Kurt Pacqué een hoofdrol vertolkte - rolden on afgebroken over de speelhelft van Ter Leede. Het verzet leek gebroken, nadat Gijsel op aan geven van Frank van Damme voor 2-1 had gezorgd. Maar de taaie Zuid-Hollanders kwa men nog even terug. André de Letter verkeek zich op een in draaiende hoekschop van de oldtimer Floor van Duin: 2-2. Hoe onrechtvaardig ook: Hoek mocht het zichzelf aanreke nen, maar ontsnapte kort voor tijd toch nog aan kostbaar puntverlies. Davy Gijsel be kroonde zijn optreden met de belangrijkste actie van de mid dag. Hij draaide weg van een tegenstander en werd neerge legd. Ad Gladdines benutte de strafschop'. 3-2. Hoek-Ter Leede 3-2 (1-1). 15. De Mesa 0-1, 40. Gijsel 1-1, 76. Gijsel 2-1, SO. Van Duin 2-2, 88. Gladdi nes 3-2. Scheidsrechter W. van de Herik (Ridderkerk). Aantal toe schouwers: 1200. Rode kaart: Borst (Ter Leede). door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Eigenlijk kon hij er niet in. Op de bank van Feyenoord zaten Arie Haan en zijn compaan Geert Meijer in de baan van het schot, dat Jean- Paul van Gastel in de slotminu ten van Feyenoord-NAC in ge dachten had. De man van de 'pe gel' mocht aanleggen op de rand van het strafschopgebied. „Hij kan er niet in," zei Haan tegen Meijer, „tenzij hij voor de verre hoek kiest, maar daar staat de keeper." Van Gastel koos voor de verre hoek. En hoe! Met een vernieti gende uithaal, tot op de milime- ter afgemeten in de kruising bo ven de graaiende handen van NAC-doelman John Karelse, hielp 'Jé-Pé' Feyenoord per soonlijk aan een belangrijke overwinning: 2-1. De Braban der bracht de Stadionclub weer op de vierde plaats en voor kwam dat het gaatje met Ajax en PSV na een kwart van de competitie een gat zou worden. Samen met Van Bronckhorst beschikt Van Gastel over de bes te traptechniek van alle Feye- noorders. Het duo zet zich sa men achter elke bal die een beetje in de buurt van het doel ligt. De afspraken liggen vast en er wordt elke dag op geoefend. Zelfs de aanvallers weten wie er in de muur het uitzicht van de keeper moet belemmeren, Tegen FC Kosice, in de Cham pions League, hielp Van Gastel Feyenoord afgelopen week ook al over een dood punt heen, toen hij zelf vanaf elf meter raak schoot en vervolgens een vrije trap op de lat mikte waaruit Ju- lio Cruz scoorde. „Maar deze bal was helemaal schitterend," sprak Arie Haan later bewonde rend voor de winnende goal van zijn international. „Ik denk dat hij het ook goed kon gebruiken." Aanvoerdersband Daarmee doelde de coach op de roerige dagen die de man, die na het uitvallen van Henk Fraser tegen NAC de aanvoerdersband overnam, kende door vermeen de kritiek op zijn ploegmakker Pablo Sanchez. Het was een binnenbrandje dat achteraf gauw was geblust. Voor een ra dio-microfoon had Van Gastel in Groningen iets gezegd over spelers die te veel met. zichzelf bezig. Hij sloeg de spijker op zijn kop, alleen betekende het op dat moment olie op een net ontstoken vuurtje. Haan kon na een uitgebreide praatsessie melden dat Van Gastel en Sanchez elkaar weer recht in de ogen kijken, maar hij voegde er wel aan toe dat er met de verdedigende middenvelder 'meer aan de hand is' en dat een speler kritiek kan leveren als hij zelf goede prestaties levert. Wat precies de problemen van Van Gastel zijn, wil niemand ver klappen. De speler zelf doet er het zwijgen toe. Van Gastel laat dus alleen zijn voeten spreken en gelukkig voor Feyenoord le vert hij daarmee weer prestaties van formaat. Zijn vrije trap, verkregen na een overtreding op de gretige en ac tieve David Connolly, was in de Kuip zo ongeveer het enige hoogtepunt in het duel met NAC. Want niemand gaf in de slotfase nog een stuiver voor een zege van de thuisclub, die tot verbazing van de 23.231 toe schouwers de handen vol had aan Archil Arveladze, die de score opende. Pablo Sanchez bracht Feyenoord weliswaar nog voor de pauze op gelijke hoogte (1-1), maar over de hele linie was het allemaal heel po ver bij de Rotterdammers en bleef NAC levensgevaarlijk. Feyenoord - NAC 2-1 (1-1). 11. Ar veladze 0-1,26. Sanchez 1-1, 84. Van Gastel 2-1. Scheidsrechter: Reyg- wart. Toeschouwers: 23.000. Gele kaart: Picun (Feyenoord), De Roover, MacDonald, Gudelj (NAC). GPD Barney wint wereldbeker PERTH - Raymond van Barneveld heeft de we reldbeker darts veroverd. De Hagenaar won in de individuele finale in Perth met 4-2 van de Australiër Peter Hinkley. 'Barney' nam de leiding op de wereldranglijst over van de Engelsman Ronnie Baxter. Van Barneveld is de tweede Nederlander, die de wereldbeker be haalde. In 1993 ging land en stadgenoot Roland Schollen hem voor. In de landenwedstrijd in het Australische Perth be haalde Nederland het zilver. De finale tegen En geland werd met 9-8 ver loren. Het team bestond naast Van Barneveld en Scholten uit Hessel Stok en Co Stompe. ANP De felmeelevende Franse teamcaptain Yannick Noah springt een gat in de lucht bij de beslissende ont- moetingtussen Sandrine Testud en Miriam Oremans. foto Srdjasn Petrovic/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13