Euro kost consument niets Sjeik Yassin zou voor vrede zijn Kohl vindt weg om belastingen toch te verlagen Bus stort van brug in Zuid-Frankrijk Lijfwacht herinnert zich 'iets meer' van fatale rit in Parijs Amerika en Europa oneens over kosten uitbreiding NAVO buitenland Commissaris geeft garantie over invoering eenheidsmunt Kortste man ter wereld overleden Legerchef overleeft aanslag VS testen kwetsbaarheid satelliet Banks wankelt na uitglijders Straffen vergiftigingsschandaal Indonesië boekt eerste resultaten Britse regering herziet ïulp aan Indonesië Libertel Life vrijdag 3 oktober 1997 Geruchten verloving Belgische kroonprins BRUSSEL - In België zijn gisteren plotseling be- richten opgedoken dat de 37-jarige kroonprins Filip op het punt staat zich te verloven. Volgens enkele dag- en weekbladen wil Filip nog deze maand zijn verloving bekendmaken met de 28- jarige Sigrid van Erps. De vrouw is geboren in Etter beek, een deelgemeente I van Brussel, maar bezit momenteel de Zwitserse nationaliteit. Sigrid van Erps is niet van adel. Tot dusver ontkent het ko- j ninklijk paleis in Brussel dat de kroonprins van I plan is een verbintenis aan te gaan. Desondanks i worden de geruchten zeer serieus genomen. Het BRTN-journaal opende gisteren zijn middageditie met het nieuws. De kroonprins, de oudste zoon van koning Albert en i koningin Paola, zou Sig- rid vorig jaar november hebben ontmoet tijdens een handelsmissie naar het Chinese Shanghai. Dit jaar reisde de tweetalige Vlaamse opnieuw mee met een handelsmissie van Filip. Een groot probleem is dat Sigrid van Erps dochter is van gescheiden ouders. IDit zou voor conservatie- ve kringen aan het Bel- gisch hof onverteerbaar zijn. Opmerkelijk is dat het BRTN-journaal giste- i ren uitgebreid beelden liet zien van de vermeende aanstaande van Filip. De korte reportage toonde Sigrid van Erps flanerend over een boulevard en i werkend in de drukkerij- /uitgeverij van haar fami- lie. De BRTN-ploeg mocht zelfs enkele shots j maken van Sigrid, terwijl ze verliefd naar een foto van Filip staarde. Het Belgische hof zit dui- delijk met de affaire in de maag. Niet alleen wordt de liefdesaffaire formeel ontkend. Het hof laat zelfs doorschemeren dat Sigrid van Erps zichzelf wil op- dringen als aanstaande van Filip. ANP van onze redactie economie BRUSSEL - De invoering van de eenheidsmunt euro zal de consument niets kosten. Die verzekering geeft Europees Commissaris De Silguy (mone taire zaken). De Franse Eurocommissaris wil deze maand met de Europese ministers van Financiën over leggen over de verdeling van de kosten voor banken en onderne mingen. „Maar vast staat dat de consument hier niet het slacht offer van mag worden", aldus De Silguy gisteren in Brussel. Volgens hem zijn de grootste kosten gelegen in de aankoop van nieuwe informatica door banken en andere bedrijven en de omscholing van personeel. Voor concrete problemen als de omwisselingskosten van be paalde valuta in euro hoopt hij 'consensusgerichte oplossin gen' te kunnen vinden. De consument krijgt pas in ja nuari 2002 met de euro.te ma ken. Gedurende een half jaar zullen euro en oude nationale valuta naast elkaar bestaan. Vanaf juli 2002 is alleen de euro nog een wettig betaalmiddel. De Silguy pleit voor een gelijk tijdige invoering van munten en biljetten in alle euro-lidstaten. Ook vraagt hij om meer haast van de lidstaten met de keuze van hun nationale symbool op de euromunten. De muntstuk ken krijgen één nationale en één uniforme Europese zijde. Voor die Europese zijde werd in juni in Amsterdam het winnende Belgische ontwerp gepresen teerd. Tot nu hebben alleen Frankrijk en Duitsland voor de nationale zijde een ontwerp gekozen. Vo rig jaar liet minister Zalm van Financiën echter al weten dat wat hem betreft de Nederlandse nationale zijde van de euro munten de beeltenaar van Ko ningin Beatrix zal dragen. MKB Het. midden- en kleinbedrijf (MKB) in Europa is nauwelijks klaar voor de invoering van de eenheidsmunt euro. Slechts 12 procent van de ondernemingen met honderd werknemers of minder heeft voorbereidingen getroffen voor de Europese Mo netaire Unie (EMU) wanneer die in 1999 van begint. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Computer Intelli gence in opdracht van de com putergigant IBM. Ondernemin gen van meer dan honderd wjerknemers bereiden zich wel voor op de EMU. Een kleine meerderheid van 51 procent heeft al programma's in wer king gesteld om in 1999 klaarte zijn. Het onderzoek is gehouden onder informaticamanagers van 30.000 ondernemingen in Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje, Groot-Brittannië en Zwitserland. Volgens IBM loopt het midden- en kleinbedrijf grote risico's door zich niet voor te bereiden op de euro. Het concern gaat er van uit dat ondernemingen inde regel twaalf tot dertig maanden nodig hebben om administratie en apparatuur aan te passen op de eenheidsmunt. „Ondernemingen zijn zich er niet van bewust dat zij door hun trage voorbereidingen grote commerciële risico's lopen", al dus Jean-Claude Malraison, IBM-manager voor het midden- en kleinbedrijf gisteren bij de presentatie van het onderzoek in Brussel. Volgens hem maken kleine ondernemingen zich ten onrechte nog steeds druk over welke EU-lidstaten aan de EMU zullen deelnemen, 'in plaats van zich degelijk voor te bereiden'. ANP De neergestorte bus ligt beneden de brug. van onze redactie buitenland MARSEILLE - Een ongeluk met een auto bus in Zuid-Frankrijk heeft gisteren aan twaalf mensen het leven gekost. Er zijn 27 gewonden gevalen, onder wie zes ernstig. Slechts vier inzittenden ble ven ongedeerd. De meeste slachtoffers zijn Marokkanen. De bus was op weg van Marokko naar Italië en had Marokkaanse gastarbeiders of hun familieleden aan boord. Het ongeval gebeurde op de snel weg A7 tussen Aix-en-Provence en Salon-de-Provence, op een verkeers- foto Florian La u nette/AP knooppunt waar op dat moment weg werkzaamheden aan de gang waren. De bus reed op een brug door een vangrail en kwam 20 meter lager op een andere snel weg terecht. De oorzaak staat nog niet vast, maar de politie denkt aan een klap band. AFP/DPA/RTR NEW DELHI - Een Indiase man van 57 centimeter, die door het Guinness Recordboek als de kleinste man ter wereld werd beschouwd, is op 36-jarige leeftijd overleden. Zijn droom om met een grote actrice te trouwen kwam nimmer uit, meldde de Indiase pel's gisteren. Wel speelde hij een rol in enkele televi siefeuilletons. Gul Mohammed, die leed aan astma en bronchitis, overleed woensdag in een ziekenhuis in New Delhi. Mohammed verliet de school voortijdig, omdat hij werd geplaagd en werd taart verkoper. Hij moest niet veel hebben van kinderen, die wel eens zijn producten stalen zonder dat hij ze kon pakken. AFP BOGOTA - De Colombiaanse opperbevelhebber, generaal Manuel José Bonett, is gisteren bij een aanslag aan de dood ontsnapt. Een zware bom ontplofte onder de weg waar hij met een legerkonvooi overheen reed in de havenstad Santa Marta. Bonnet bleef ongedeerd. Eén man kwam om het leven. De aanslag wordt toegschreven aan linkse guerrilla's. Bonett nam in juli het bevel over van generaal Harold Bedoya. die volgend jaar tot president gekozen wil worden. RTR MAASTRICHT - De Verenigde Staten willen vanuit de staat New Mexico laserstralen zenden naar een satelliet van de luchtmacht om te testen of Amerikaanse kunstmanen kwets baar zijn voor laserwapens. Als het weer het toelaat, dan worden binnen enkele dagen twee korte stralen afgevuurd op een oudere satelliet. Het is niet de bedoeling de kunstmaan te vernietigen, maar uitslui tend de kwetsbaarheid ervan voor lasers vast te stellen. RTR LONDEN - De positie van de Britse minister van Sportzaken, Tony Banks, wankelt na een serie uitglijders. Woensdag zag hij zich gedwongen zijn excuses aan te bieden nadat hij Tory- leider William Hague in een toespraak een foetus noemde. Hij doelde kennelijk op het naar verhouding kleine lichaam en wat grote, kale hoofd van Hague. Nadat zijn publiek in lachen uitbarstte, vervolgde Banks: „lk denk dat er nu wel veel Toiy's zijn die spijt hebben dat ze tegen abortus hebben gestemd." Volgens The Guardian verwachten ingewijden dat Banks nu bovenaan het lijstje van te vervangen ministers staat. RTR MADRID - Het Spaanse Hooggerechtshof heeft gisteren twee voormalige regeringsfunctionarissen tot voorwaardelijke celstraffen veroordeeld en de staat bevolen financiële com pensatie te geven aan 20.000 slachtoffers in een van de groot ste vergiftigingsschandalen ter wereld. In 1981 kwamen in Spanje 500 mensen om en raakten 20.000 anderen voor het leven gehandicapt na het eten van voedsel dat was bereid in industrië-olie in plaats van bakolie. Het Hof veroordeelde een oud-directeur van het douane-la boratorium en een hoge ambtenaar die belast was met de im port van landbouwproducten, tot zes jaar voorwaardelijk we gens nalatigheid. De staat moet slachtoffers compenseren met bedragen tussen duizend tot 600.000 gulden. AP JAKARTA - Indonesië lijkt, geholpen door het weer, resultaat te boeken in de strijd tegen de bosbranden. Enige duizenden hectares in het zuiden van Sumatra zijn geblust. Ook in Lom bok, waar eerder deze week branden uitbraken, lijkt de situa tie onder controle; net als op Oost-Kalimantan. ANP/RTR [RIGHTON - De Britse rege- jng heeft het hulpprogramma zoor Indonesië herzien. Wegens 3e schendingen van de mensen- achten in dat land zal Londen le opleiding van Indonesische olitieagenten niet langer be- ostigen. 1 plaats daarvan zal Londen projecten steunen ter bescher- ciing van de rechten van de jtens in Oost-Timor, dat in 1975 'oor Indonesië werd bezet. Dat heeft de Britse minister van Ontwikkelingssamenwerking, Clare Short, donderdag gezegd tijdens het congres van Labour in Brighton. Ze verzekerde dat Londen de hulp nooit meer zal gebruiken voor wapenleveran ties. Short zei dat de regering met het vakverbond TUC en de internationale arbeidsorgani satie ILO contact heeft opgeno men over steun aan de in Indo nesië verboden vakbonden. AFP van onze redactie buitenland AMMAN - De Jordaanse koning Hussein en de Palestijnse leider Arafat hebben gisteren de leider van de Palestijnse terreurbewe ging Harnas, sjeik Ahmed Yas sin opgezocht in een ziekenhuis in Amman. Volgens Arafat is Yassin 'nog altijd een voorstan der van het vredesproces met Is raël'. Arafats uitlatingen over Yassin wekken bevreemding, omdat de radicale beweging altijd tegen- (Advertentie) Libertel Regiovoordeel: standaard bij uw Personal abonnement. Iedereen die nu een Libertel Personal abonnement afsluit, krijgt standaard Rcgiovoordecl. Daarmee belt u - waar u ook bent in Nederland - iedereen in de regio overdag voor slechts f 0,75. Dat is de helft van het nationale Piek-tarief, van het basisabonnement Personal of Personall5. Bovendien is het aanschaffen van een Personal abonnement op het beste GSM netwerk van Nederland nu tijdelijk nog voordeliger. Wie voor 17 november een Libertel Personal abonnement afsluit ontvangt de eerste 3 maanden f3333 per maand retour op de factuur. Iedereen die al een Personal abonnement met Regiovoordeel heeft, krijgt natuurlijk per 1 oktober automatisch dit lagere tarief. informatie overhel voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van 05 60. Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten, ee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117. stander van het vredesproces is geweest en dat herhaaldelijk met zelfmoordaanslagen in de praktijk heeft gebracht. De politieke Hamas-leider Khaled Meshal is gisteren ont slagen uit een ziekenhuis in Am man. Hij lag daar nadat hij vori ge week donderdag door twee mannen met Canadese paspoor ten was aangevallen. Het betrof vermoedelijk een aanslag van agenten van de Israëlische ge heime dienst Mossad. Volgens zijn familie is Meshal volledig hersteld van de giftige, chemische substantie die hem bij de aanslag werd ingespoten met een mysterieus wapen. Vol gens diplomatieke bronnen in Amman zou Jordanië Israël hebben gevraagd om welke che mische stof het ging, zodat de artsen Meshal adequaat konden behandelen. De twee vermoedelijke daders zijn aangehouden. Ondanks hun Canadese paspoorten wei gerden de twee arrestanten bij stand van de Canadese ambas sade in Amman. Bovendien wil len zij niet dat hun naam bekend wordt gemaakt. Vervalst De Canadese onderminister Kilgour van Buitenlandse Za ken maakte gisteren bekend dat de paspoorten vervalst waren. Canada waarschuwde Israël dat het oneigenlijk gebruik van Canadese paspoorten niet ac cepteert. De actie in Amman leidde tot geruchten over een deal tussen Jordanië en Israël. Jeruzalem zou Yassin hebben vrijgelaten in ruil voor de geheim agenten. Koning Hussein bezoekt de zieke sjeik Yassin. foto AP Koning Hussein sprak de ge ruchten tegen. De Jordaanse minister Samir Mutawae van Informatie sprak gisteren tegen dat Amman er mee heef t i ngestemd dat de twee mannen naar Israël terugkeren. De Israëlische radio had dat woensdag gemeld. De regering-Netanyahu heeft tot nu toe elk commentaar ge weigerd op de geruchten over een ruil met Jordanië. R.TR/AFP/DPA Op je leven geschreven. van onze redactie buitenland PARIJS - Lijfwacht Trevor Rees-Jones, de eni ge overlevende van het auto-ongeluk op 31 au gustus waarbij prinses Diana, haar vriend Do- di al-Fayed en de chauffeur Henri Paul om het leven kwamen, is gisteren voor een tweede keer door de politie verhoord. Hij bleek zich ditmaal iets meer te kunnen her inneren dan bij zijn eerste verhoor op 19 sep tember. Er zijn nog niet veel bijzonderheden vrijgege ven van de nieuwe herinneringen van de 29-ja- rige Rees-Jones, van wie aanvankelijk was gezegd dat hij zich tengevolge van zijn zware verwondingen waarschijnlijk helemaal niets zou kunnen herinneren van de fatale rit. De voormalige parachutist kan zich inmiddels iets hei'inneren van de gebeurtenissen tussen het moment dat de Mercedes het hotel Ritz ver liet en de aankomst in de Rue de Rivoli, een paar straten verder Hij heeft gezegd dat hij zich herinnert dat de auto door de paparazzi werd gevolgd tot aan de Rue de Rivoli, maar daarna heeft hij alleen maar 'grote schemerige plekken' in zijn geheugen. Deze informatie zou van belang kunnen zijn voor het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk, omdat er nieuwe gegevens aan het licht zouden kunnen komen over het gedrag van de persfotografen die de Mercedes achtervolgden. Rees-Jones heeft zijn eerdere verklaring om trent chauffeur Paul bevestigd. Paul leek in 'prima' conditie, zo zei de lijfwacht gisteren tijdens het verhoor in het ziekenhuis. Proeven hebben echter uitgewezen dat Paul zowel een grote hoeveelheid alcohol als antidepressiva in zijn bloed had. AP door Peter van Nuijsenburq BONN - Een week na het mis lukken van de 'belastinghervor- ming van de eeuw' heeft de Duitse regering alsnog besloten tot een belastingverlaging. De coalitiepartners, CDU/CSU en de FPD, werden het na lang durig touwtrekken eens over de financiering van de al eerder be sloten verlaging van de solidari- teitstoeslag van 7,5 tot 5,5 pro cent. De verlaging van de 'soli', een heffing voor de wederop bouw van het oosten van het land, gaat per 1 januari in. De soliverlaging kost de schat kist ruim 7 miljard mark. De re gering wil ter financiering schulden later aflossen dan ge pland en grond vérkopen. Mi nister Waigel (Financiën) had al eerder in de begroting voor vol gend jaar 700 miljoen gereser veerd voor de operatie. Met name de vertraagde aflos sing van schulden is bij de oppo sitie op verzet gestuit. „Het is een boekhoudkundige truc waar onze kinderen voor zullen opdraaien", aldus de fractielei der van de sociaal-democrati sche SPD, Scharping, gisteren in de Bondsdag. Voor de rege ring is de verlaging echter een 'signaal' aan het bedrijfsleven, dat zij wel degelijk bereid en in staat is tot lastenverlichting. In werkelijkheid is de soliverla ging vooral een geschenk van bondskanselier Kohl (CDU) aan de FDP. De kleine liberale coali tiepartner vecht voor haar over leven en denkt haar kansen daarop te verbeteren door zich als de anti-belastingpartij te profileren. Voor Kohl is de FDP onontbeerlijk als hij na de Bondsdagverkiezingen van vol gend jaar september verder wil regeren. Kohl trotseerde daar om een groot deel van zijn eigen fractie en CDU-leiders in het oosten, die niet wilden ingaan op de 'chantage' van de FDP. Vorige week was de 'belasting hervorming van de eeuw' na maanden lange onderhandelin gen gestrand op het nee van de SPD, die de meerderheid heeft in de Bondsraad, de Eerste Ka mer. Voor de verlaging van de soli is de regering niet afhanke lijk van de instemming van de Bondsraad en kan worden vol staan met haar meerderheid in de Bondsdag. GPD van onze redactie buitenland MAASTRICHT - De kans is groot dat minister Voorhoeve van Defensie de Nederlandse bijdrage aan de financiering van de NAVO-uitbreiding naar boven moet bijstellen. De Ver enigde Staten schatten de kos ten van de uitbreiding aanzien lijk hoger dan Europa. Washington vindt de studie die een NAVO-commissie in mei presenteerde te positief. Vol gens de Amerikanen bedragen de gemeenschappelijke kosten 5.4 miljard dollar voor een pe riode van tien jaar. De NAVO-studie gaat uit van 1.5 miljard over eenzelfde pe riode. Daarin is overigens niet het bedrag opgenomen dat de nieuwe leden (Polen, Tsjechië en Hongarije) zelf moeten ophoes ten voor de modernisering van hun strijdkrachten. Voorhoeve erkende gisteren in Maastricht dat de exacte kosten nog niet vastliggen. Dit najaar leggen de Europese partners en de Amerikanen hun rekenme thodes nog eens naast elkaar om in december tot een definitieve vaststelling te komen. Voorhoeve zal de Tweede Kamer dan moeten meedelen dat de- Nederlandse bijdrage hoger zal uitpakken dan de dertien mil joen gulden per jaar die hij het parlement in juni in het vooruit zicht stelde. De bewindsman weigerde in Maastricht daarop vooruit te lopen. In het Ameri kaanse rekenmodel wordt ons land jaarlijks voor 47 miljoen aangeslagen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5