Op jacht naar een basisplaats Zeiler en clubman in hart en nieren Axel heeft zege nodig om onderste regionen te verlaten sport vrijdag 3 oktober 1997 z 29 tussen schelde en grens Dethlef Pieters mikt na tennisavontuur op succes in aanval van Philippine Van de Bos wil crossjaar in stijl afsluiten vooruitzichten achter de schermen Dethlef Pieters: „Ik heb me in het tennis altijd moeten bewijzen. Ik heb op de baan geleerd te in casseren. Dat is bij voetbal heel belangrijk. Het is een gezonde situatie dat iedereen voor zijn plek moet knokken. Of je al tien jaar in het eerste elftal voetbalt, maakt niets uit. foto Charles Strijd door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - De voetbal competitie is dit weekeinde aan de vijfde speeladg toe en nog al tijd gaat het crescendo met HVV24 en Terneuzense Boys. Beide teams leden nog geen en kel verliespunt en gaan fier aan de leiding. HW verdedigt dit weekeinde zijn eerste plaats te gen Middelburg (uit) en Terneu zense Boys krijgt Bevelanders op bezoek. Andere interessante krachtmetingen zijn: Vlissin- gen-Terneuzen, Axel-Internos, Kapelle-AZVV en Steen-Phi- lippine. Ondanks een groot aantal bles sures slaagde HW'24 er vorige week opnieuw in een overwin ning te boeken. Uit tegen Inter nos werd het 0-1, waarmee de voorsprong op de nummer twee van de ranglijst vergroot werd tot vijf punten. Was HW voor de rust nog nauwelijks beter dan de tegenstander, na de her vatting creëerde de ploeg van trainer Ko Stoutjesdijk zich zo veel meer kansen dat op de zege weinig af te dingen viel. ..In de eerste helft speelden we mis schien wat te krampachtig om dat de automatismen ontbra ken", keek laatste man Pascal de Block eerder deze week terug op de topper. „Na de rust liep het in elk geval een stuk beter." Morgenavond (zaterdag) speelt HW24 uit tegen Middelburg, op het ongebruikelijke tijdstip van half acht. Voor het duel met de nummer vijf van de ranglijst kunnen de Zeeuws-Vlamingen in elk geval nog geen beroep doen op Angelo Verbraeken, Jan Leendertse en Jean-Pierre de Keïjzer. Vrijwel zeker is ook dat Dennis en Harm Rietjens en Jürgen de Block nog niet be schikbaar zijn, maar hoop doet leven. „Dennis en Jürgen heb ben de looptraining hervat", al dus De Block. ..En ik verwacht ook dat de rentree van Harm niet ver weg meer is. Terneuzen Temeuzen mocht zondag in de thuiswedstrijd tegen Unitas'30 eindelijk de eerste zege van deze competitie begroeten, maar moest zich daarbij wèl drie rode kaarten laten welgevallen. Tij dens de wedstrijd werden Dan ny Magito en Michel de Vries van het veld gestuurd en na af loop kreeg ook doelman Peter Huls een rode prent voorgeto verd. Het was een overwinning met een wrange nasmaak dus, maar dat maakte de vreugde er na afloop niet minder om. „Het knappe was dat we ook met twee spelers minder nog zo goed bleven voetballen", vond aan valler Tom Nieuwelink bijvoor beeld. „En dat we daarbij nog zo veel scoorden ook. Zondag hoopt Terneuzen (uit tegen Vhssingen) de eerste zege een passend vervolg te kunnen geven. „We zijn nu tenslotte op de goeie weg", aldus Nieuwe link. de maker van het zo be langrijke derde doelpunt tegen Unitas. Voor het duel met Vlis- singen zijn Peter Harteveld en Anrico van Hecke nog niet be- schikaar. Het meespelen van Pe ter Nieskens en Eric Tissink is vanwege hun blessures twijfel achtig. Axel Na een voortvarende start, vier punten uit twee wedstrijden, is Axel in twee weken tijd afgegle den naar een plaats in de onder ste helft van de ranglijst. Na de nederlaag tegen Patrijzen, volg de vorige de verliesbeurt tegen Moerse Boys. In de slotminuten zette de Brabanste opponent met twee gelukkige treffers een 1-0 achterstand om in een 2-1 zege. „Verliezen is nooit leuk", zei aanvaller Gino van de Broecke daags na de wedstrijd. „Maar de manier waaróp maak te het zondag extra sneu Aan de vooravond van de thuis wedstrijd tegen Internos weet Axel dus waaraan het toe is. „We moeten zondag minimaal één punt pakken", meent Van de Broecke. „Maar als 't even kan moeten we voor de volle winst gaan. Opnieuw een nederlaag zou ons tenslotte al in de proble men kunnen brengen." Voor het duel met Internos (Van de Broecke: Ik ken ze niet, maar afgaand op het feit dat ze tweede staan, moeten ze wel iets kunnen") kan Axel nog geen be roep doen op Job Zwegers en Tristan van Acker, die beiden herstellende zijn van een bles sure. Nicki de Wolff is voor één wedstrijd geschorst en ont breekt dus eveneens. AZVV In de tweede klasse van het za terdagvoetbal herstelde AZW zich vorige week enigszins van de zware 3-0 thuisnederlaag te gen Dauwendaele door in St. Annaland WHS op 1-1 te hou den. Qua voetbal was de wed strijd niet om over naar huis te schrijven, gaf verdediger Peter van de Velde begin deze week toe, maar qua werklust en inzet had AZVV zich van zijn beste kant laten zien. Morgen (zaterdag) hoopt de Ax- else ploeg verder uit het dal te komen in de uitwedstrijd tegen Kapelle, een tegenstander die AZVV - zegt Van de Velde - „over het algemeen redelijk ligt". Zo won AZW vorig jaar de uitwedstrijd met 1-4 en werd hetindenacompetitieO-1. „Ka pelle is een ploeg die probeert te voetballen. Automatisch krijg je dan meer ruimte dan tegen ploegen als WHS", weet Van de Velde uit ervaring. In het treffen met de nummer voorlaatst (Van de Velde: „On begrijpelijk eigenlijk dat ze mo menteel zo laag staan, zoveel is er toch niet veranderd") kan AZW terugvallen op dezelfde groep die de 1 -1 tegen WHS tot stand bracht. Michel d'Oliesla- gers en Adrie Meijer zijn nog steeds niet voldoende fit bevon den. Terneuzense Boys Terneuzense Boys kent in zijn streven naar promotie nog altij d geen tegenslag. Vier wedstrij den leverden het maximale aan tal punten op en daarbij werd er zaterdag tegen Wolfaarstdijk ook nog eens goed gevoetbald. „Het enige wat we onszelf kon den verwijten was dat we te wei nig scoorden", vond aanvaller Mare de Kunder. Morgen (zaterdag) is Bevelan ders -in Terneuzen- de eerstvol gende tegenstander van de 'Boys', die bij winst een belang rijke slag kunnen slaan omdat de vier belangrijkste concur renten onderling in de slag moe ten. Zo speelt Colijnsplaatse Boys thuis tegen SSV en gaat Heinkenszand op bezoek bij Se- rooskerke. Helemaal volledig is de selectie van Terneuzense Boys morgen overigens niet. Gert-Jan Vlaander en Akke Ganpat kampen beiden met een enkelblessure. Ralf Zegers is nog geschorst en Jaap Pijpelink is op huwelijksreis. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal ondervond Bres- kens zondag nog maar eens dat de eerste plaats geen enkele ga rantie voor een overwinning is. Op eigen veld leed de formatie van Piet Puijpe een even pijnlij ke als verrassende nederlaag te gen Sluiskil (1-2). Aan de voor avond van de vijfde speeldag is daarmee niet langer Breskens koploper, maar gaan Zierikzee en Steen samen aan de leiding met een totaal van tien punten. Van dat tweetal speelt Steen zondag op eigen veld tegen Phi lippine en krijgt Zierikzee Luc- tor'88 op bezoek. Breskens steekt de Westerschelde over in een poging het geschonden bla zoen tegen Hansweertse Boys op te poetsen. Verderop het pro gramma staan Sluiskil-Koe wacht, Hontenisse-Clinge en IJ- zendijke-Grenswachters. In de vierde klasse van het za terdagvoetbal krijgt midden moter Zaamslag Waarde op be zoek. Gino van de Broecke krijgt met Axel bezoek van Internos. „Als 't even kan moeten we voor de volle winst gaan. Opnieuw een neder laag zou ons tenslotte al in de problemen kunnen brengen." foto Charles Strijd doorWim de Vos KOEWACHT - Herman van de Bos is al een paar jaar onge- naakbaar in de 500cc-categorie tijdens de motorcrosswedstrij- j den om de RES Trofee in Axel. Dit seizoen demonstreert de crosser uit Koewacht opnieuw een grote overheersing. Er zijn tot nu toe negen wedstrijden verreden. In totaal betekent dat achttien manches en daarvan schreef de inmiddels 31-jarige Van de Bos er liefst zestien op zijn naam. Morgen, zaterdag, staat de laatste wedstrijd van dit jaar op het Smitsschorrecir- cuit op het programma. Voor Herman van de Bos is het soms niet leuk meer. „Je weet i bijna vooraf al dat je gaat win- j nen. Het verschil is erg groot", aldus Van de Bos die er daarom ook over denkt om volgend jaar niet meer in de 500cc uit te ko- men. „Ik denk er over om vol- I gend seizoen bij de licentiehou ders mee te doen. Dan heb ik veel meer tegenstand. En moet ik veel harder knokken om bij- voorbeeld tiende te worden dan te winnen bij de vrijetijdrijders. Daar heb ik toch veel meer vol- doening in." Als Van de Bos volgend jaar in de wedstrijden om de RES Tro- fee bij de licentiehouders gaat rijden, houdt dat niet in dat de Zeeuws-Vlaming ook een licen- I tie aan zal gaan vragen. Die tijd ligt voor hem achter de rug. „Ik J ben vijftien, zestien jaar gele- r den bij de BLB in België als li- 5 centiehouder begonnen. Dat heb ik zo'n acht jaar vol gehou- den. Nu hoeft dat niet meer. Als licentiehouder moet je iedere zondag vroeg op om aan de wed- strijden deel te gaan nemen. Dan ben je een hele dag van huis om alles bij elkaar één uur te crossen. Nu ga ik 's-zaterdags tegen één uur van huis en kan ik net zo lang rijden. Zo denken er veel over", geeft Van de Bos aan als vermoedelij k één van de oor zaken van het succes van de wedstrijden om de RES Trofee. Morgen, zaterdag, is dus de laatste wedstrijd van dit jaar. Voor Van de Bos is de spanning er feitelijk al vanaf. Zijn eerste plaats in het klassement komt zo goed als zeker niet meer in ge vaar. „En dan komt de winter er aan. Hopelijk blijft het goed weer zodat er lang getraind kan worden op het circuit. Een za terdag zonder crossen is toch geen echte zaterdag", besluit Van de Bos. Hnnr Peter van Kouteren PHILIPPINE - Dethlef Pieters groeide op in een voetbalfami lie, maar koos op jonge leeftijd bewust voor tennissen. Hij rook aan de nationale jeugdtop en speelde met Animo op hoog lan delijk niveau. Vorig jaar zette de inmiddels 24-jarige Pieters een punt achter zijn tennisloopbaan en keerde hij terug in de voet ballerij. Als aanvaller knokt hij voor een basisplaats bij vierde klasser Philippine. Dethlef Pieters is terug bij 'af, nadat hij negen jaar lang actief was op de tennisbaan. Hij groei- de op in Vogelwaarde en kreeg 1 het voetballen met de paplepel [ingegotenZijn vader had ge- voetbald en was jeugdbegelei- der, broer Maikel maakte deel uit van Zeeuwse jeugdselecties I en zelf speelde hij als verdediger I in de jeugd met onder anderen Arno Wauters en Rudy Raes. Op 13-jarige leeftijd maakte Pie- ters kennis met tennis. „Ieder- een zei dat er meer in zat", weet hij nog. „Ik leerde Mike en Rob Simon kennen en zo ging het balletje rollen. Ik heb nog tot mijn zestiende jaar 'interregio naal' gespeeld met Vogelwaar- de. Omdat het tennissen op dat moment heel erg goed ging, heb ik toen voortennis gekozen. Met in het achterhoofd het idee dat later altijd nog kon gaan voetballen." >Pieters stopte halverwege een voetbalseizoen, waarin hij door Vnoeste arbeid op de tennisbaan niet trainde bij Vogelwaarde. Hij stond 's zaterdagmorgens .'drie uur op de baan en speelde 's (middags tot de winterstop com- ;.petitievoetbal. „Er waren spe llers die wel trainden, maar niet speelden. Toen ben ik zelf zo re- [.eel geweest dat ik de knoop heb doorgehakt. Ook om alle heibel eromheen te voorkomen." Sjeng Schalken Het bleek al snel een verstandi- ge beslissing, waarvan hij nooit spijt heeft gehad. Dethlef Pie- ters ontwikkelde zich als ten- jMisser aan de hand van Mike en i Jtob Simon en schaarde zich on- der de besten van Nederland. „Ik heb in de jeugd toch een paar i keer aan het Nederlands kampi- oenschap meegedaan en heb 'zelfs nog eens in de halve finale Schipper Guido Verstraeten, de bevlogen secretaris van watersportvereniging De Honte door Lucien Roelandt gestaan", blikt hij terug. „Ik heb met Sjeng Schalken in de kost gelegen, maar heb er wel altijd veel voor moeten doen en laten om zo ver te komen. Mijn leven bestond uit school en tennis. Van de zeven dagen in de week was ik er vijf met tennissen be zig. Tim van Veldhoven was meer getalenteerd, maar ik had een goed karakter om te trainen Er is overwogen om me één of twee jaar volledig op tennissen toe te leggen, maar ik ben blij dat het anders is gelopen. Mijn ouders hebben zich er sterk voor gemaakt dat ik mijn school (mts) afmaakte. Bovendien hing er natuurlijk een financieel plaatje aan. Je moet capacitei ten hebben, een dosis geluk en het kost je al gauw anderhalve ton voor twee jaar. Dat is een in vestering, wordt er dan gezegd. Maar het is ook een smak geld." Dethlef Pieters gaf voorrang aan zijn studie, maar speelde met Animo eerst met het ge mengde team en later met de mannenploeg op hoog niveau. Een breuk met de broers Simon nam hij op de koop toe. „Ik ben altijd tevreden over de Simons geweest", geeft hij toe. „Ze kre gen het voor het zeggen bij ADOR in De Braakman. Wie bij hen trainde, moest voor de door hen opgerichte vereniging ADOR spelen. Ik bleef bij Ani mo, omdat ik vond dat die club altijd goed voor me was ge weest. Bovendien had Animo gravelbanen en had hun trainer Filip Versluys ervaring en ook een goede naam." Caféploeg Zo'n anderhalf jaar geleden be gon het voetballen weer te krie belen. Dethlef Pieters trapte voor een caféploeg in België in middels een jaartje tegen een bal en was toe aan een nieuwe uitdaging. „In België speelden we wedstrijdjes van 35, 40 mi nuten, 's zaterdagmiddags. Ik ben nogal snel en speelde voor in. Ik had altijd gezegd dat ik nog wel eens een basisplaats wilde veroveren in een ploeg in de vierde of derde klasse. Ik kwam in Philippine wonen. Op een gegeven moment vroeg de voorzitter of ik interesse had om te komen voetballen. Niet veel later had ik een gesprek met Ruud Cornelis, die trainer werd." Het vergde een korte aanpas singsperiode, waarin het balge voel langzaam maar zeker weer helemaal terugkwam. „Ik kon in het begin best merken dat ik een hele tijd toch niet had ge voetbald", bekent hij. „Voor mij was alles in Philippine nieuw. Ik Toen ik hier kwam, had Philip pine zes man voor de verdedi ging en anderhalve man voor de aanval. Ik ben snel, kan een re delijke pass geven en heb een behoorlijke timing. De trainer was er van overtuigd dat ik voorin moest spelen. Ik speelde niet beter, maar ook niet minder dan een ander. Ik heb vorig sei zoen een aantal wedstrijden vrij aardig gespeeld, maar raakte geblesseerd. Ik scheurde een binnenband van mijn knie. Na de winterstop heb ik nog even gevoetbald, maar in overleg met onze verzorger Ambroos Hessel en de trainer is besloten om de knie goed te laten genezen." Topfit Dethelf Pieters gaf zichzelf twee jaar om een basisplaats te verwerven en had zijn zinnen gezet op een nieuwe competitie. „Ik ben vroeg aan de voorberei ding begonnen en ben nu top fit", verzekert hij. „Ik heb niet één training gemist en een rede lijke tot vrij goede voorberei ding achter de rug. Maar toen de competitie begon, besliste de trainer niet in mijn voordeel. Dan kun je kwaad worden en al les doen wat niet gepast is. Maar ik heb me voorgenomen om ge woon te doen en op het moment dat ik mag invallen een basis plaats af te dwingen. Ik heb ge tennist en heb mezelf altijd moeten bewijzen. Ik heb op de baan geleerd te incasseren. Dat is bij voetbal heel belangrijk. Er kunnen er maar elf spelen, maar je zult het toch met zijn zestie nen moeten klaren. Je moet niet mekkeren, maar erover praten en hopen dat je een trainer hebt, die dat ook kan." Afgelopen zondag stond de 24- jarige aanvaller voor het eerst vanaf de aftrap in het veld, na dat hij eerder genoegen had moeten nemen met invalbeur- tjes van een kwartier en een half uur. „Ik vond het een overwin ning op mezelf dat ik in de basis stond", zegt hij. „Na zeventig minuten was de kaars uit en werd ik gewisseld. Het is een ge zonde situatie dat iedereen voor zijn plek moet knokken. Of je al tien j aar in het eerste elftal voet balt, maakt niets uit. Voor mij telt maar één ding: ik wil bij de eerste elf zijn. Ik wil een vaste waarde worden. Dan is mijn sei zoen goed." TERNEUZEN - Het gezicht van Guido Verstraeten oogt die zaterdagmorgen bijna nog somberder dan het weer. De Scheldefeesten, een tweedaag se zeihvedstrij d van de Terneu zense watersportvereniging De Honte, dreigen door de mist in het water te vallen. Amper twintig meter zicht, de grauwe sluier maakt het onverant woord om van start te gaan. Maanden van voorbereiding, het vele werk achter de scher men, het lijkt allemaal voor niets te zijn geweest. Dat men uiteindelijk met veel vex-traging toch nog van start kon gaan, heeft het gezicht van Verstraeten, die aan zijn eerste jaar als secretaris bezig is, aar dig opgefleurd. De kater is ech ter niet geheel verdwenen. Niet zo verwonderlijk. Door de ver traging is het tij gekeerd en moeten de jachten stroom op waarts. Als dan halverwege de race ook de wind nog gaat lig gen, en daardoor een deel van de schepen het keerpunt niet kan halen, heerst er bij Ver straeten een lichte teleurstel- ling. „Al maanden van te voren leef je naai' zo'n evenement toe. Omdat je van het weer afhan kelijk bent, weet je dat dit kan gebeuren. Maar niemand had dit natuurlijk verwacht. Een hele week prachtig weer en dan dit. Dan denk je: al dat werk, het is allemaal voor niets geweest. Werk van een hoop vrijwilligers, want ik ben be slist niet de enige die vooi'af met de wedstrijd bezig is. Maar gelukkig vatte iedereen het sportief op. Dat is nu typisch het sfeertje wat de Schelde feesten al jaien kenmerkt. Eenmaal in de wedsti'ijd wil ie dereen winnen. Maar als het tegen zit loopt men gelukkig niet te kankeren." Het was dat sfeertje dat Guido Verstraeten, toen hij door zijn voorganger werd gevraagd om secretaris te worden, al snel overstag deed gaan. Slechts met wat bestuurservaring van de Stichting Jazz Festival Ter- neuzen in zijn bagage, werd hij de as waar in de vereniging De Honte alles om di'aait. Jazz en zeilen, twee werelden van ver- schilVerstraeten heeft er geen moeite mee en heeft er abso luut geen spijt van dat hij de functie van secretaris op zich was pas in het dorp komen wo nen, ik moest de mensen leren kennen en ik ki'eeg te maken met een trainer, die ik niet kende. Guido Verstraeten: „Men vergaapt zich te veel aan die mooie dure jachten. Maar ook met een tweedehands jachtje en heel wat minder luxe kun je veel plezier beleven. Een groot deel van het onderhoud kan men zelf doen. Daardoor behoort deze sport ook voor de gewone man tot de mogelijkheden." foto Charles Strijd heeft genomen. Daar kan zelfs een door de mist deels mislukte zeilrace niets aan veranderen. „Ik was twaalf toen ik met de zeilsport ben begonnen. Ik ben nu zesenveertig en heb er al die tijd enoi'm veel plezier aan be leefd. Dan moet je ook eens iets tei'ug doen, denk ik. Jammer genoeg is niet iedereen die me ning toegedaan. Daardoor komt het dikwijls op dezelfde mensen neer. Gelukkig hebben we daar bij De Honte niet over te klagen. Alhoewel we best wat jeugd zouden kunnen ge bruiken. We beginnen een beetje te vergrijzen." Vei'straeten heeft wel een ver- klaring voor d"ie vergrijzing. De zeilsport wordt naar zijn mening nog te veel als een eli taire spoi't gezien. „Ten on rechte", zegt hij. „Men ver gaapt zich te veel aan die mooie dux'e jachten. Maar ook met een tweedehands jachtje en heel wat minder luxe kun je veel plezier beleven. Een groot deel van het onderhoud kan men zelf doen. Daardoor be- hooi't deze sport ook voor de gewone man tot de mogelijk heden." „Bovendien moet men niet me teen over een eigen jacht be schikken", gaat Verstraeten verder. „De schippers zitten bijna altijd om bemanning vei'legen. Een ideale gelegen heid om als opstapper de sfeer eens te pi'oeven en het zeilen te leren. Zo ben ik uiteindelijk ook begonnen." Sfeer Behalve schipper van zijn jacht de Giacomo zit Vei'strae ten nu ook aan het roer van de watersportvereniging De Hon te. En zorgt hij, net als aan boord, dat ook daar de zaakjes in oi'de zijn. „Alles bij elkaar is het me best meegevallen. Die wedstrijden zoals de twee daagse Scheldefeesten en de Mosselrace als afsluiting van het seizoen, vei*gen nogal wat werk. Maar dat is niet alleen mijn werk. In het bestuur di'aagt ieder zijn steentje bij en we beschikken over een aantal mensen dat allerlei hand- en spandiensten verricht. Dat sa menspel zorgt er ook voor dat alles op ï'olletjes loopt. Boven dien is de vei'standhouding met de beheerder van de jacht haven, de Stichting Jachtha ven Terneuzen. prima. Zo di-aagt het gebruik van hun kantine in belangrijke mate bij aan de sfeer binnen de vereni ging." Ook de computer zorgt volgens Vei'straeten voor een belang- rijke ontlasting. „Vi-oeger was het door de berg rekenwerk na afloop ondenkbaar dat je als organisator ook nog mee kon doen aan de wedstrijd. Dankzij de computter is het berekenen van de uitslag een fluitje van een cent. Onze wedstrijdleider klaart dit karwei nu in z'n een tje." Hoewel alles op rolletjes loopt, heeft Guido Versti'aeten toch nog wel wat wensen. Een belangrijke daarvan beti'eft de meetbrief. Nodig voor deelna me aan de wedstrijden om de onderlinge handicap van de jachten te berekenen. „Er zijn heel wat leden met een jacht zonder meetbrief. Ik zou deze willen aani'aden: vi'aag ook eens zo'n meetbrief aan en doe ook eens mee aan een wed sti'ijd Zij zullen dan merken dat het best meevalt met de ri valiteit, vooral in de lagere I klassen, en dat beslist niet met I het mes op tafel wordt gestre- I den. Het zou ook de sport ten goede komen, want door de uitbreiding van de klassen krijg je steeds meer versnippe ring. Daar zijn vooral de lagere klassen de dupe van. Als deze oproep gehoor zou krijgen, brengt dit wel wat meer werk met zich mee. Maar dat heeft ons vrijwilligersteam er graag voor over", besluit de zeiler en clubman in hart en nieren. PAAL Al PERK dolf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51