Ik durf geen duw meer te geven PZC VBria vrijdag 3 oktober 1997 4 j Hoofdpijn is geen smoesje maar echte volksziekte Tom Poes en de Tij wisselaar het weer Onrust onder agenten van legendarisch politiebureau Warmoesstraat puzzel snelheidscontroles recept door Carine Neefjes Geknield, de handen gevou wen, zit Lesley (46) voor het politiebureau Warmoesstraat in Amsterdam. Hij bidt. De aange schoten man rouwt om de dood van zwerver Adrie van Driel die vorige week hardhandig uit het politiebureau is gezet waarna hij aan hersenletsel overleed. Lesley plant tulpen tussen straatstenen en steekt zijn kaarsjes aan. Woensdagmiddag, de Warmoes straat glimt in het donker van de regen Luidruchtige mannen die naar drank ruiken, hangen voor het roemruchte politiebureau, midden in de rosse buurt van de hoofdstad. Sinds het overlijden van de 48-jarige zwerver waar voor één hoofdagent vastzit op verdenking van doodslag, pro testeren hier dagelijks lotgeno ten. Sterke verhalen doen de ronde. Mishandeld door agen ten van bureau Warmoesstraat zijn ze bijna allemaal. Lesley laat twee afgestompte vingertoppen zien. Een paar jaar geleden op het bureau tus sen de deur geraakt, terwijl een agent hem in de boeien sloeg. Zijn makker Mhoesenie - blikje bier in zijn hand - vertelt dat hij onlangs een schop tegen zijn kont kreeg, omdat hij weigerde zijn naam te zeggen. Buurtbewoner Marco van Oir- schot (26) die géén vaste klant is van de politie, vindt agenten in de wijk ook agressief. „Er gaat geen dag voorbij dat ik zie hoe ze daklozen en junks vernederen. Met groot machtsvertoon wor den ze opgejaagd, van steeg naar steeg. Graag iets meer res pect voor deze mensen die let terlijk op de grond liggen. Maar goed, ik zal wel weer te ver draagzaam zijn. Ik ben homo en heb sowieso een andere kijk op de wereld." Het legendarische bureau War moesstraat is in opspraak. Sinds de merkwaardige dood van de zwerver komen er meer klachten naar buiten. Bij de on afhankelijke Commissie voor de Politieklachten zijn dit jaar tien meldingen binnengekomen waarbij agenten van dit bureau gewelddadig optraden tegen verdachten. Ter vergelijking: over het gebruik van geweld door het hele Amsterdamse korps kwamen in 1996 in totaal 23 Machten binnen. Een politieagent die op bureau Warmoesstraat werkt, maar ab soluut anoniem wil blijven, vindt tien Machten in negen maanden tijd helemaal niet zo veel. „Als je ziet wat voor figu ren er allemaal bij ons aarxMop- pen, dan valt mij dat alles mee. Op geen enkele politiepost in Nederland is er zo'n grote aan loop van verslaafden, daklozen, alcoholisten en psychisch ge stoorden. Geloof me, als ze hier :s nachts komen, krijgen ze écht wel een koppie koffie en mogen ze in het halletje op een stoel zit ten. Verder hebben we hier slechts drie dronkemanscellen, de andere negen zijn er voor 'echte' arrestanten." Volgens de politieman die hier al jaren werkt en verknocht is aan de burnt, heeft de klachten- stroom over bureau Warmoes- straat een totaal andere oor zaak. „Het verloop van oudere, ervaren agenten is groot. Naar verhouding zijn hier te veel jon ge mensen in dienst. Die kunnen lastige situaties, zoals bijvoor beeld met luidruchtige types, nog niet zo goed inschatten. Dat geeft problemen." Dictatoriaal Binnen de vier muren van het bureau is er een groot gebrek aan communicatie. „Iedereen is te veel met zichzelf bezig", aldus de politieman. Twee jaar gele den hebben tweehonderd perso neelsleden van het Tweede Poli tiedistrict - Warmoesstraat is één van de drie posten - een bri ef aan de Amsterdamse korpslei ding gestuurd waarin staat dat de leiding van bureau Warmoes straat 'volstrekt niet op haar taak is berekend'. Vooral com missaris Kortekaas, die hier overigens nog steeds werkt, kreeg keiharde Mitiek. „Zijn omgangsvormen staan haaks op omgangsvormen en beschaving in het algemeen. Hij gaat onno dig dictatoriaal om met het per soneel. Hij stoort zich meer aan schoenen op kledingkasten dan aan gedemotiveerd personeel. Er is geen enkele vertrouwens basis meer tussen werkvloer en middenkader", aldus de bi'ief. Verdenking Sinds de dramatische dood van de zwerver hebben veel agenten van bureau Warmoesstraat zelf enig vertrouwen verloren. Er is vooral veel onrust over het feit dat justitie uitgaat van dood slag of dood door schuld. Colle ga's vinden die verdenMng zeer bedreigend, omdat ze het gevoel hebben dat hen precies hetzelf de kan overkomen. Dat blijkt deze week op de stoep van him bureau. De biddende, aangeschoten Lesley heeft een indrukwekkende voorganger gehad. Een dag voor hem was er ook een dronken man die rouw de en protesteerde, maar deze sympathisant maakte zoveel la waai dat omwonenden Maag den. Agenten durfden niet in te grijpen. Uiteindelijk pakte een inspecteur de dronken man op en na wat duw en trekwerk, raakte hij zelf gewond. De in specteur belandde met ge scheurde kniebanden in het zie kenhuis. „Ik durf geen duw meer te geven", aldus een be trokken collega. GPD Voor het politiebureau aan de Warmoesstraat is zaterdag gedemonstreerd tegen het hardhandig optre den van de politie tegen de zwerver Adrie van Driel. foto JuanVrijdag/GPD Waterstanden Toonder Studio's van onze redactie binnenland Hoofdpijn is een serieuze aangelegenheid en zeker niet alleen het smoesje voor 'vanavond'. Minstens eenderde van de bevolking boven de 12 jaar heeft er geregeld last van. Het is een echte volksziekte. Hoofdpijn is een van de belang rijkste oorzaken van ziektever zuim en minder goede prestaties op de werkvloer. Bij de mensen van 45 tot 50 jaar komt hoofd pijn vaker voor dan hartziekten, reuma en suikerziekte. De kos ten van de medische zorg en het verlies aan productiviteit liggen in Nederland jaarlijks tussen 600 miljoen en anderhalf mil jard gulden Dat melden de neuxdogen dr. M. Ferraxi en dr. J. Haan in hun on langs verschenen boek 'Alles over hoofdpijn en aangezichts- pijn'. Ze zijn onder meer ver bonden aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden waar ze baanbx-ekend ondex-zoek doen naar erfelijkheid en hoofdpijn. Er zijn talloze vormen van Advertentie Kijk naar: de Geef Poot Show, vrijdag 3 oktober, vanaf 19.00 uur, bij de Tros op TV2. Word lid. Bel: 0900-3001110. (44 cent p.m.) OP DE BRES VOOR EEN DIERWAARDIG BESTAAN. liU.1lj:li'l:|^;U:IAIIJIHd hoofdpijn. In sommige gevallen is het uitermate moeilijk om een juiste diagnose te stellen. In de meeste gevallen is dat echter be trekkelijk eenvoudig, aldus Haan. Hij en Feirari betreuren het daarom in hoge mate dat veel hoofdpijnlij dei-s niet naar de dokter stappen. „Wat wij op een spreekuur zien, is het topje van een ijsberg. Veel mensen denken kennelijk dat er aan hun aandoening toch niets is te doen", denkt Haan. Hoofdpijn is niet alleen fysiek vervelend, het leidt in de omge ving ook vaak tot onbegrip. Het is immers van buitenaf niet te zien. De buitenwacht bestem pelt het snel als aanstellerij. Het bekende smoesje 'Nee, van avond liever niet, ik heb hoofd pijn' werkt dat ongetwijfeld in de hand, vermoedt Haan. Hij signaleert overigens ook on begrip bij huisartsen. „Een deel van de problematiek ontgaat de eerstelijns gezondheidszorg soms", aldus de neuroloog- Ech te duidelijke redenen waarom hoofdpijn vaak niet serieus wordt genomen, zijn er niet, zegthij. „Misschien heeft het er mee te maken dat veel mensen er last van hebben. Of dat het soms als smoes wordt gebruikt om iets niet te hoeven doen." Een andere reden is volgens hem dat hoofdpijn zelden ernstig le vensbedreigend is of invalide rend. „Je kunt er tenslotte hon derd jaar mee worden." Pijnstillers In het boek breken de neurolo gen een lans voor een tex-ughou- dend gebruik van pijnstillers als paracetamol. Die stof is ver werkt in talloze middeltjes. Af en toe een pilletje is niet erg, zegt Haan. „Het is vexwelender als ie mand het geregeld gebmikt en echt een probleem als dat dage lijks is. Dan is het niet alleen verslavend, maar veroorzaakt het zelfs hoofdpijn." Komt zo iemand bij een aids, dan is het extra moeilijk om een goede diagnose te stellen, is zijn ervaring. De enige remedie is dan eerst volledig afMcken. Het Leidse onderzoek heeft in middels een eerste resultaat op geleverd. Migraine, de meest voorkomende hoofdpijn, heeft met erfelijkheid te maken. Deze ontdekking leidt tot het ontwik kelen van nieuwe medicijnen die over enkele jaren op de markt komen. ANP De tij wisselaar legde aan bij een buitenboord hangende touwladd- der en begon naar boven te klimmen. „Uw schip ligt hoog op de zanden, o vreemde", sprak hij tot de ge zagvoerder die bevreemd over de verschansing keek. „De eb is laag - en dat is de fout van mijn onwaardige leerling Kobbema. Maar u zegt, dat het niet zijn schuld kan zijn. Dat geeft mij te denken. Het zou prettig wezen wanneer u gelijk hebt, want deze schuld drukt mij. Wilt u mij meer vertellen over de storm, die u op uw weermachi ne hebt zien naderen?" „Daar is niks over te vertellen, Borrelvoet", zei Wal Rus. „Die over gehaalde storm komt - en daarmee uit. De barometer is gevallen als een anker zonder ketting; dat geeft zwaar weer, daar kun je donder op zeggen." „Belangwekkend", hernam de ander peinzend. „Een storm die komt, zonder dat ik hem gemaakt heb! Als dat toch waar is..." Niet ver vandaar was Kobbe Kobbema inmiddels een rommelig schuurtje binnengetreden. „Oene Horletoet heeft vannacht hoog water beloofd", prevelde hij, terwijl hij loerend rondkeek. „Maar nu is hij weggegaan. Trouwens; hij is boos op mij en hij heeft me lelijk behandeld, net als die vreem deling. Ze denken, dat ik een domme leerling ben, die het nooit zal leren. Maar ik zal ze eens een lesje geven. Waar is de windmolen?" Doorloper HORIZONTAAL: 1. Het handelen naar de gril van het ogenblik; 2. verzamelbundel, zonnegod; 3. rijkspolitie (afk.), meetkundig figuur, vogelprodukt; 4. listig, roem, inhoudsmaat (afk.); 5. dwingeland, briefje van hon derd gulden; 6. kaartspel, seconde; 7. uitgave; 8. regeringsreglement (afk.), aardappelgerecht, hij; 9. uitroep, helderen kalm; 10. gewichtje, bijwoord, soort verlichting, Romeins Rijk; 11. medisch hulpmiddel, gevierde ster; 12. jubelen, bergplaats; 13. nylonprodukt, bijwoord. VERTICAAL: 1. Gerecht; 2. inhouden, grote toeloop; 3. natuurlijke logaritme (afk.), harnas, Italiaanse stad, persoonlijk vnw.; 4. vreemde munt, bezittelijk vnw., artikel (afk.), Italiaans eiland; 5. houtsoort, voorzet sel, cijfer, inhoudsmaat (afk.); 6. gril, sinds. God (Lat.); 7. wezenlijk, rivier in Oostenrijk; 8. niervergifti ging, inwendig orgaan, melkprodukt; 9. spoorstaaf, meervoud (Lat.), buitengewoon begaafd. Oplossing donderdag Graat, kaas, wezel, karn, draak, liman, slang, vloot, bidon, stomp, stulp, kraam, kluif, bank. Het citaat is van Charles Mercier Dupaty: "De eer zucht is tegelijkertijd adelaar en kruipend dier". De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam N201 - tussen Uithoorn-Aalsmeer A2-bij Echt A7 - Afsluitdijk-Sneek JannyvanderLee Kipfilet met lente-ui- dragonsaus 4 personen Deze kipfilets worden niet gebak ken, maar gepocheerd in kip penbouillon. Voeg de groene stuk ken van de lente-ui aan de bouillon toe zodat deze extra geurig wordt. 4 kipfilets 5 dl bouillon 3 lente-uitjes 1 eetlepel boter 1/8 liter (125 ml) slagroom enkele takjes dragon allesbinder Verwijder zichtbaar vet van de fi lets. Breng de bouillon aan de kook. Snijd intussen de lente-uitjes in schuine stukken van 1,5 cm en voeg de stukken die u verder niet gebruikt aan de bouillon toe. Laat de stukken kipfilet in de bouil lon glijden en pocheer de stukken kipfilet zachtjes gaar in ongeveer 15-20 minuten. Fruit de stukken lente-ui in de boter in 2 minuten zacht. Neem ongeveer 2,5 dl van het pocheervocht uit de pan en voeg dit bij de lente-uitjes. Laat dit even 2 minuten op hoog vuur inkoken. Schenk de slagroom hierbij en laat opnieuw inkoken. Pluk de blaadjes dragon van de takjes en voeg ze aan de saus toe. Bind de saus naar smaak met wat al lesbinder en serveer bij de gepo cheerde kipfilets. van de pootaardappelen zijn gefreesd en met de tweezijdige ploeg aangeaard. Dan staat daar ineens die Axxa-kast van Auping in de voren van een Walcherse akker. Geen "uit de klei getrokken kast", maar een functioneel en sterk vorm gegeven meubel. Flexibele indeling en gevarieerde mogelijkheden. Zo zie je maar dat ideeën ook buiten de stad een goede voedingsbodem kunnen hebben! (Advertentie) Kees den Herder Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 17° 18° 17° 16° min. 13° 140 13° 12° wind W 4 WZW 4 ZW 4 ZW 4 vrijdag onder 19.1 zaterdag op 7.51 Maan vrijdag onder 20.0 zaterdag op 10.22 Nautisch bericht Er waait een overwegend matige westelijke wind, 3-4 Beaufort. Het zicht is in de ochtend matig en verbetert in de loop van de midf dag. De temperatuur van het kustwater is 17 graden. De komende dagen blijft het wisse- Door: Jordi Bloer a lende weerbeeld aanhouden. Dat be- v tekent dat elke dag de paraplu bij de hand moet worden gehouder s maar tussen de wolken en regen door doet ook de zon van tijd tot p tijd een beetje mee. Het kwik ligt 's middags rond een graad of 17. Vanochtend bevindt zich veel bewolking boven de provincie en af en toe valt er wat regen of motregen. In de loop van de ochtend n probeert de zon voorzichtig door de bewolking heen te breken. f Vanmiddag komt er dan een enkele opklaring voor en blijft het z overwegend droog. Bij een meest matige westelijke wind stijgt he k kwik naar ongeveer 17 graden. Een nieuwe portie zachte en vocht'- r ge lucht bereikt ons in de loop van vanavond. Dit resulteert van- nacht in veel bewolking en af en toe zal het opnieuw licht spette- e ren. De westelijke wind neemt daarbij toe tot matig, langs de kust i tot vrij krachtig, 5 Beaufort. Het wordt vannacht niet kouder dan cf= ca 14 graden. Morgen verandert er weinig in het weerbeeld. De bf wolking houdt over het alge- meen de overhand en er is n kans op zo nu en lichte regen of motregen. De middagtem- peratuur ligt wederom op on geveer 17 graden en de wes telijke wind is overwegend matig, rond kracht 4. Zondag lijkt een verbetering op te gaan treden met meer ruimte voor de zon. Bovendien blijft het op de meeste plaatsen droog. De wind zit nog altijd in de westhoek en er wordt zachte lucht aangevoerd, waarin de middagtempera- tuur op 18 graden uitkomt. Na het weekeinde duurt de wisselvalligheid voort en is het nog steeds vrij zacht. VRIJDAG 3 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West ZATERDAG 4 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm 03.48 247 04.07 272 05.09 315 03.45 190 05.30 178 05.30 203 05.45 187 uur cm 16.05 245 16.23 272 17.26 313 16.00 185 17.45 174 17.40 200 18.05 182 Hoog water uur cm 04.19 249 04.36 274 05.39 317 04.15 191 06.00 178 06.00 204 06.25 186 cm 16.36 245 16.55 273 17.56 312 16.30 186 18.15 174 18.10 199 18.40 180 Laag water j uur cm uur er 10.02 182 22.26 1' 10.32 192 22.55 2('KJ 11.37 215 -inf 09.55 125 22.10 V00 11.15 124 23.35 13e E 11.25 140 23.45 1Öcl 11.25 135 23.45 1<e oli os Laag water uur cm uur cir.° 10.35 183 23.00 11.06 193 23.31 2C»ex 00.03 22612.11 2100 10.25 125 22.40 1S 11.50 126 11.55 141 - 12.00 136 - L Lagedrukgebied lichte sneeuw V malige sneeuw Kculrom zware sneeuw licht bewolkt lichte regen Warmtefronl matige regen Samengesteld front zwaarbewolkt /////f W3reregen Europa: Wisselvallig Nu storingen zich steeds duidelijker boven Europa manifesteren en tot op de breedte van de Alpenlanden doordringen, kan van wisselvallig weer gesproken worden. Vandaag trekt een lagedruk gebied via de Baltische staten naar het oosten weg terwijl zich bo ven IJsland een nieuw lagedrukgebied aandient. De bijbehore'nde storingen veroorzaken op grote schaal bewolking en perioden me! regen of buien. Vooral boven het oosten van Europa valt regelma tig regen bij temperaturen van 7 tot 11 graden. Ook in de Balkan- landen is het bewolkt met regen maar hier varieert de temperatuu' tussen 17 en 23 graden. Ten zuidwesten van Ierland ligt een hoge- drukgebied dat zich via Frankrijk naar het oosten uitbreidt. Hier door is het in het midden van Engeland en het westelijk gedeelte van het vaste land van Europa minder wisselvallig. De neerslag kans is vrij klein en bij temperaturen van 15 tot 19 graden is rustig najaarsweer. In Scandinavië is het met 7 tot 12 graden aanzienlijk koeler. Hier is het wisselend bewolkt met enkele buien. In Frank rijk, Spanje en Italië blijft het zomers met 25 tot 28 graden en veel zon. De komende dagen blijft het in Noord- en Oost-Europa wissel vallig maar in het westen van Europa is de kans op neerslag klein en stijgt de temperatuur enkele graden. 1P 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4