Ziekenhuis moet bezuinigen Hulst pleit voor hoger rendement van Den Dullaert Toneelvereniging Siesa komt voor de dertiende maal met blijspel Hulst treedt streng op tegen herrieschoppers Pleidooi voor vlotte afhandeling van WV G-aan vragen Woede over gebrek opvang getuigen van verdrinking schipper Fracties Hulst willen snel sanering Oranjebolwerk zeeland vrijdag 3 oktober 1997 z 1 Politie geeft naam vrij van dode bij ongeval Sas van Gent Directie sluit langere wachttijden voor behandelingen niet uit Fransman hoort celstraf eisen Mbo-stages in Engeland Laatste groet voor Marquinie Wiegel onthult kunstwerk Sluis Opvarenden jachtje gered Zwemevenement in Kloosterzande Musical afgelast TERNEUZEN - De man die woensdagavond om het leven kwam bij een aanrijding op de provinci ale weg bij Sas van Gent is de 37-jarige G. Broeshart uit Terneuzen. Dit maakte de politie gisteren bekend. De man werd in het don ker aangereden door een trekker met oplegger, toen hij stond te liftenDe poli tie vermoedt dat de chauf feur van de trekker het slachtoffer niet heeft ge zien door de gebrekkige verlichting ter plekke, de donkere kleding van de lifter en het feit dat er net tegenliggers naderden. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen moet volgend jaar opnieuw bezuinigen. De organisatie ziet zich nog voor aanvang van de interne be- grotjngsgesprekken geconfronteerd met een tekort van 1,9 miljoen gulden. Het leeuwedeel van dat bedrag moet worden opgevangen door een efficiëntere werk wijze. Directeur algemene zaken P. Ra- demacher houdt er rekening mee dat de wachtlijsten voor sommigen specialisti sche ingrepen daardoor zullen toene men. Dat zei hij donderdag in een toelichting op de kaderbrief voor de be groting 1998. Dit jaar zadelde het ministerie van Volksgezondheid het ziekenhuis ander maal op met een efficiency-lcorting van 600.000 gulden. Voor 1998 komt daar nog eens eenzelfde bedrag bovenop. Daar naast heeft de organisatie nog een tekort van voorgaande jaren weg te werken. De directie heeft de diensthoofden in middels opgedragen één miljoen gulden te beknibbelen. Op welke niveaus de be sparingen precies kunnen worden gevonden, wordt nog nader onderzocht. Daarover moet voor 1 januari duidelijk heid bestaan. Rademacher hoopt de grootste winst te kunnen halen uit een 'andere werkwijze'. „Meer doen met minder mensen, daar komt het heel sim pel gezegd op neer. De rek is er een eind uit. Dat geldt eigenlijk voor de gehele sector." Werkdruk Van een radicale personeelsstop wil Ra demacher vooralsnog niet spreken. Wel wordt geprobeerd de groei van het mede werkersbestand 'waar mogelijk' te tem peren. „De personeelskosten beslaan tweederde deel van onze uitgaven. Dus j aOok hoop de directeur algemene za ken enig voordeel te halen uit een strikter inkoopbeleid. Rademacher verwacht half december de definitieve begroting te presenteren. „Het zal de nodige consequenties hebben voor de werkomstandigheden binnen ons ziekenhuis. De werkdruk is nu al hoog en zo wordt het er niet prettiger op. Onze inzet blijft dat de patiënt er zo min mogelijk van mag merken. Ik durf niet te garanderen dat er geen wachtlijsten zul len ontstaan. We zullen er natuurlijk al les aan doen om dat te voorkomen, maar als er op de inzet van de operatiekamer wordt bezuinigd, kan dat alleen door te schuiven in de tijden. De optelsom van al die kleine aanpassingen betekent op een gegeven moment dat je niet meer verder kunt." Eind vorig jaar wist het ziekenhuis het saldotekort nog gedeeltelijk op te vangen doof de reserves aan te spreken. Nu de budgetkortingen een structureel karak ter lijken te krijgen, is een dex-gelijk noodgreep echter niet verstandig, geeft Rademacher aan. „Als we in dit tempo steeds kortingen op ons bord krijgen, zit ten we binnen een paar jaar tegen het plafond." Lager budget De situatie van het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen is zo precair, omdat de orga nisatie te maken heeft met sterke concur- rentie van de grote ziekenhuizen in de Belgische grensstreek. De ervaring leert dat veel patiënten uitwijken als ze lang moeten wachten of ontevreden zijn over de behandeling. En minder behandelin gen op jaarbasis hebben op hun beurt weer een lager budget tot gevolg. Een in tensievere samenwerking met de Belgen wordt vooralsnog niet gezocht, stelt Ra demacher. „Al zeggen we er zeker geen nee tegen." MIDDELBURG - Tegen een twintigjarige Fransman heeft of ficier van justitie mr. A Flikweex-t gistei-en voor de Middel burgse rechtbank negen maanden gevangenissti-af geëist wegens het voorhanden hebben van 156 lsd-stnps en 107 am- fetaminepillen. Raadsman, mr. J. Wilgei"s. vroeg echter om ontslag van rechtsvervolging omdat de aanhouding van zijn cliënt in Terneuzen niet volgens de regels zou zijn verlopen. De betrokken douaneambtenaar en marechaussee hadden zich bij de arrestatie onder meer niet gelegitimeerd. De ver dachte schoof alle schuld op een landgenoot die met hem was meegereden. Deze kon niet worden gehoord omdat hij uit het politiebureau van Terneuzen was ontsnapt. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. VLISSINGEN - De grensoverschrijdende samenwei-king op ondéxwijsgebied wordt in Zeeland uitgebreid met een nieuw project. Het gaat om deelname aan een uitwisselingspro gramma dat enkele jaren geleden al in gang wérd gezet door scholen voor middelbaar beroepsonderwijs in de Engelse re gio Suffolk en de Belgische provincie West-Vlaanderen. Het is de bedoeling dat ook Zeeuwse scholen zich bij dit uitwisse lingsprogramma aansluiten. Deelnemende Zeeuwse scholen krijgen meer mogelijkheden om hun leerlingen stage te laten lopen in een Engelstalige om geving. Omgekeerd wordt van de Zeeuwse scholen veiwacht dat ze Engelse en Belgische leerlingen enige tijd in Nederland laten werken of leren. De samenwerking strekt zich ook uit tot zaken als het ontwikkelen van nieuwe lesmaterialen. De pro vinciebesturen treden als gangmaker op, onder meer door startgeld beschikbaar te stellen. SAS VAN GENT - Vele honderden mensen uit Sas van Gent en zeer wijde omgeving namen donderdagmiddag definitief af scheid van de zondag overleden Sasse wethouder L. E. M. Marquinie tijdens een uitvaartdienst in de parochiekerk Ma- ria Hemelvaart en een plechtigheid op de begraafplaats Sint Jan Schon-e. Familie, vrienden, kennissen, vertegemvoordi- gers van de gemeente Sas, andere Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, provincie. verenigingen, instellingen en bedrijven brach ten de 'markante' - de omschrijving die het meest terugkwam in alle herdenkingsredes - bestuurder een laatste groet. SLUIS - De fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, Hans Wiegel, veiTicht woensdag 8 oktober de onthulling van een kunstwerk van de Bi-eskense kunstenaar Jaap Boekhout. Het werk heeft een plaatsje gekregen op het Sluisse plein dat naar de WD-senator genoemd is. Buurtbewoners zorgen woensdag voor de omlijsting van de plechtige gebeurtenis. De onthulling vindt plaats om 15.45 uur. BRESKENS - De bemanning van de sleepboot Barracuda van de Temeuzense bergingsmaatschappij Multi-aship hebben donderdagmiddag drie opvarenden van het Belgische zeil jacht Windvang van de Hoge Platen gehaald. Het jacht was door een navigatiefout vastgelopen op de zandbanken. De reddingsboot Margriet uit Breskens, die te hulp was geroe pen, slaagde er niet in om het schip en de opvarenden te berei ken. Met behulp van een rubberbootje van de Barracuda lukte dit wel. De opvarenden werden met de Prinses Margriet terug naar de haven in Breskens gebracht. Daar constateerde een axis bij de drie onderkoelingsverschijnselen. De Windvang werd later op de middag door de Multraship-sleper vlotge- trokken en overgebracht naar Breskens. door Conny van Gremberghe HULST - Politiek Hulst wil nu eindelijk wel eens van het col lege van Burgemeester en Wet houders weten hoe men in de toekomst verder wil met het gemeenschapscentrum Den Dullaert. Het centrum, dat een belangrijke rol vervult in het sociaal-culturele en sportieve leven van Oost-Zeeuws- Vlaanderen, kost de gemeente jaarlijks ruim 700.000 gulden. Al diverse malen werd er van uit verschillende raadsfracties aangedrongen om de exploita tie van Den Dullaert wat winstgevender te maken, maar tot nu toe zijn maatregelen tel kens achterwege gebleven. Begin dit jaar nog boog het or ganisatieadviesbureau Van RootselaarBV uit Gorkumzich nog over het reilen en zeilen van het centrum. De deskundi gen van het bureau adviseer den de gemeente in mei om een deel van het centrum te priva tiseren (het verpachten van het buffet) en activiteiten die nu nog in het Houtenkwartier plaatsvinden, onder te brengen in Den Dullaert. Van Rootse- laar BV meende verder dat het Hulster bestuur nauwer bij de bedrijfsvoering van het cen trum zou moeten worden be trokken. Snel handelen Met de aanbevelingen is tot nu toe niets gedaan en dat be vreemdt de WD-fractie in de Hulster raad. In haar algemene beschouwing op de begroting vraagt de fractie af wanneer- het college komt met privatise- ringsvoox-stellen. De WD vindt dat het college snel moet handelen. Het centrum vormt elk jaar voor de liberalen een bron van zorg, temeer omdat elk Hulster huishouden - of er gebruik wordt van gemaakt of niet- - jaarlijks toch zo'n hon derd gulden meebetaalt aan de exploitatie van de voorziening. Ook de PvdA in Hulst noemt Den Dullaert het gemeentelijk Politieke fracties uit Hulst vinden dat uit gemeenschapscentrum Den Dullaert meer rendement moet komen. foto Charles Strijd zorgenkindje, maar spreekt zich in haar beschouwingen niet uit voor een volledige pri vatisering. De fractie wenst maatregelen die resulteren in een hogere bezettingsgraad van het centrum en vraagt het college om zeer spoedig een kerntakendiscussie te houden over Den Dullaert. Het CDA zit niet echt op zo'n discussie te wachten, maar wil van B en W wel weten wanneer er maatre gelen volgen en welke. Ook het onafhankelijke raadslid F. de Vries volgt die lijn. Siesa is verzot op bijspelen. Het dertiende stuk dat de Sasse toneelvereniging opvoex-t, draait om het paard Frits, foto Charles Strijd door Manon Kotvis SAS VAN GENT - Voor de dertiende nxaal komt de Sasse toneelvereniging Siesa met een blijspel op de planken. De première van het door Luc Kerkhofs geschreven stuk 'Frits' is zaterdag 11 oktober in thuishonk De Speye in Sas van Gent, waar de groep deze maand in totaal vier voorstellingen geeft. Begin november wordt het toneelstuk twee maal in De Hal le in Axel gespeeld en tot slot op 21 no vember in de parochiezaal in Zelzate. Nadat vorig jaar het blijspel van Siesa zich afspeelde in een bordeel, draait het verhaal dit jaar om een boerenbedrijf dat volledig afhanklijk is van de zwarte dek hengst Fx-its, die er voor moet zorgen dat het renpaardenras niet uitsterft. Gezien het belang van het paard, wordt alles on der-nomen om het beestje in goede condi tie te houden. Als hereboer Romain uit eindelijk een advertentie in de krant zet waai'in hij de capaciteiten van Frits aan prijst, leidt dit tot een groot misverstand. Twee 'oude vrijsters' van vijfenzestig jaar, Bette en Delle, denken dat Frits een man is, zien hun kans en reizen af naar de boer derij. Uiteraard leidt dit tot alleiiei komi sche verwikkelingen. De rollen worden vertolkt door Ronald Möring, Monique Polfliet, Sandx-a Maes, Linda Ekkebus, Maxieen Dedecker, Wies Rademakers, Robbie Colpaert, Bart Neyt, Annie van Hoecke, Anja de Cooker en Wessel Donze. De regie heeft Henk van den Bi-anden op zich genomen. Het stuk begint telkens om 19.30 uur 's avonds. 'doorConny van Gremberghe HULST - Cafébezoekers die het in Hulst te bont maken zullen in het vervolg door het Openbaar Ministerie vervolgd worden we gens lokaalvredebreuk. Met de ze aanpak hopen de gemeente Hulst, de plaatselijke horeca en de lokale politie de Hulster bin nenstad in de toekomst te kun nen vrijwaren van massale vechtpartijen en relletjes. Het voorbije jaar was het een aantal weekeinden vrij onrustig de Hulster binnenstad. Er gevochten en er werden aangericht. De in wax-en voor horeca, ge en politie aanleiding om meuwe afspraken te maken hoe in de toekomst opgetreden moet worden tegen klanten die straf bare feiten plegen of andere ca fégangers en personeel ernstig lastigvallen. drie partijen hebben deze overeenstemming bereikt Hoonhorst - De gemeente Hidst san de klantvriendelijkheid 'oor gehandicapten verbeteren loor sneller te beslissen over lanvragen voor kleine vvoning- janpassingen of vervoersbij- kagen. Aanvragen in het kader de Wet Voorziening Gehan- beneden de 1500 moeten door het ge bureau sociale zaken beoordeeld, vindt de Groot Hulst Ge- °e®^schappelijke Belangen n haar algemene beschouwin- |on stelt de grootste Hulster aadsfractie voor om voor uit- [aven beneden 1500 gulden extern advies meer te vra- Door de eigen afdeling so- zaken te laten beslissen bijdragen voor bijvoor- taxikosten of vervoer ;0or derden kan tijd en geld bespaard. Oudex-en en [ehandicapten hoeven niet zo ang te wachten vóór ze weten of urn subsidie-aanvraag wordt jehonoreerd. En met het terug gingen van de kosten voor advies kan de afdeling over een te volgen aanpak. Als cafégangers voor problemen zorgen in de Hulster kroegen, dan zullen zij door de politie worden aangehouden en wor den vervolgd voor lokaalvrede breuk. Dit vergx-ijp wordt aan gemerkt als een misdrijf en zwaarder besti-aft dan overtre dingen. Daarnaast wordt her rieschoppers de toegang tot ver schillende horecapanden ont zegd. Het verbod geldt voor de tien zaken in de Reynaertstad die de aanpak onderschrijven. Volgens R. de Meyer, hoofd Juri dische Zaken van de gemeente Hulst, ligt het in de lijn der ver wachtingen dat nog meer hore- ca-ondernemers voor de nieuwe aanpak zullen kiezen. De Meyer sluit niet uit dat nog meer af spraken tussen gemeente, poli tie en horeca gemaakt zullen worden om het uitgaansleven in Hulst gezellig te houden. Het re gelmatige overleg tussen de drie partijen blijft bestaan. sociale zaken het aantal forma tieplaatsen uitbreiden, stelt GHGB zich voor. De gemeenteraadsfractie wil de, klantvriendelijkheid voor ge handicapten verder opvoeren door de invalidenparkeerplaat sen gratis te maken. De partij beschouwt zo'n gebaar als 'er kenning van de moeilijkheden die gehandicapten in hun dage lijks bestaan ondervinden'. Ge handicapte zuiderburen mogen in eigen land al gratis parkeren. HULST - De Hulster raadsfrac ties dringen aan op een snelle sanering van het Oranjebol- werk in Hulst. Het schoonma ken van de parkeervoorziening bij de Gentse Poort staat al jaren op de prioriteitenlijstjes, maar wordt steeds op de lange baan geschoven. In hun algemene be schouwingen op de begroting voor 1998 dringen de meeste fracties - alleen het CDA rept niet over het bolwerk - er op aan dat de schoonmaak nog volgend jaar wordt uitgevoerd. Op het terrein waren vroeger onder meer een gasfabriek en een abattoir gevestigd. Burge meester en wethouders van Hulst stelden reeds meerdere keren voor om het bolwerk slechts gedeeltelijk saneren om er vervolgens een parkeerter rein van te maken. Hogere over heden hielden dat tot nu toe te gen en blijven aandringen op een rigoureuzere schoonmaak beurt. De VVD constateert ech ter dat het 'klaarblijkelijk geen enkel probleem is om de sane ring jaar op jaar door te schui ven' en vraagt zich dan ook af hoe erg de vervuiling wel is. De PvdA wijst er op dat de tech nologische ontwikkelingen hard gaan en vraagt het college om (opnieuw) te bekijken of er intussen al weer goedkopere sa neringsmethoden mogelijk zijn. De partij dringt wel aan op eni ge haast omdat het Oranjebol- werk een taak kan vervullen in een betere verkeersafwikkeling binnen de vestingmuren van de stad Hulst. Ook F. de Vries legt de nadruk op de verkeerstaak van het bolwerk. De fractie voorzitter van Lijst F. de Vries pleit ervoor om bij de inrichting van het Oranjebolwerk als par keerterrein ook rekening te houden met de ontsluiting. De Vries stelt een verbinding met het parkeerterrein Haven fort voor. Door een tunnel onder het niveau van de binnenvest te leggen, hoeft de aan te leggen verkeersader een toekomstige uitgraving van de vestinggracht niet in de weg te zitten. Mocht de verbinding er komen dan moet de gemeente, beseft De Vries, overigens ook de ontsluiting van het Havenfort aanpakken. Aan een vlotte doorstroming van het verkeer ontbreekt het tenslotte nu al op drukke (zon)dagen. door Pascalle Cappetti BRESKENS - De eigenaar en medewerkers van restaurant De Forellenfarm in Breskens zijn verontwaardigd over het uit blijven van hulp aan de Ant werpse schoolklas die zaterdag avond getuige was van de verdrinking van een 63-jarige schipper in de haven van Bres kens. De medewerkers die voor de eerste opvang van de kinde ren zorgden, wachtten tever geefs op de komst van Bureau Slachtofferhulp. Slachtoffer hulp, regiokantoor Sas van Gent, beroept zich op de doel stelling van de organisatie. Al leen bij verkeersongevallen en misdrijven komt zij in actie. Negentien jongeren in de leef tijd van elf tot negentien jaar, afkomstig van een Antwerps in ternaat, waren zaterdagavond in alle staten toen de schipper, vermoedelijk door een misstap, tussen de zeiljacht en een vis sersboot in het water belandde. „De jongens en meisjes waren totaal in paniek en verward", vertelt M. van Renterghen van de Forellenfarm. Zij heeft de kinderen met hulp van enkele medewerkers en een gast in het restaurant zo goed en zo kwaad als het ging, opgevangen, maar heeft geen goed woord over voor de professionele opvang. „Waar- bleef de hulp die die jongeren 20 hard nodig hadden? Het is toch de plicht van Slachtofferhulp om te komen helpen?" Grens De leraar van de kinderen had het te druk met het plegen van telefoontjes en stortte later zelf in, de politie en douane lieten zich pas later die nacht zien en de reddingsbrigade hield zich enkel bezig met de reddingsac tie, aldus Van Renterghen. Al leen een arts bekommerde zich even om de opvarendenVolgens een politiewoordvoerder heeft de chef van dienst, zoals gebrui kelijk, Slachtofferhulp op de hoogte gesteld- S. Nobus, assis tent-coördinatrice Zeeuws- Vlaanderen van Slachtoffer hulp, bevestigt dat het bureau zaterdagavond is ingeseind, maar dat de dienstdoende me dewerker de afweging heeft ge maakt om niet naar Breskens te gaan: een verdrinking past niet in de doelstelling van de organi satie. „Achteraf valt dat wel licht te betreuren. Maar de doel stelling - hulp aan betrokkenen, getuigen van een verkeersonge val of misdrijf of hun familiele den - is al zo breed, we moeten toch ergens een grens trekken." De mededeling dat 'verdrin king' niet tot de doelstelling van Slachtofferhulp behoort, vindt Van Renterghen 'heel hard'. „Als een kind van vijftien ie mand voor haar ogen ziet ver drinken en hem achterna springt, doet het er toch niet toe of er sprake is van een misdrijf of verkeersongeval! Dan moe ten ze gewoon komen." Zij kon digt aan een brief naar Slacht offerhulp te schrijven. Een brief naar Burgemeester en Wethou ders van Oostburg ging donder dag al op de post. Nobus wil graag in gesprek gaan met de restauranthoud ster. Zij ziet hierin tevens een signaal om in provinciaal ver band te bekijken of de doelstel ling niet moet worden bijgesteld of mogelijk uitgebreid. KLOOSTERZANDE - De Red dingsbrigade Kloosterzande houdt morgen, zaterdag, een sponsor-prestatiemiddag in het zwembad van Kloosterzande. Een beetje omdat de brigade twintig jaar bestaat, maar voor al ook om geld in te zamelen voor een nieuwe reddingsvlet en winterhuur van het zwembad. Inschrijfgelden voor het zwem men en sponsorbijdragen van familie, vrienden, kennissen én bedrijven voor de geleverde prestaties moeten behoorlijk wat geld in het laatje brengen. Zwemmers tot tien jaar kunnen tussen 16 en 17 uur 250 of 500 meter zwemmen. Waterratten van tien tot zestien jaar kunnen tussen 17 en 18 uur ook kiezen voor een kilometer en zwem mers boven de zestien jaar moe ten tuèsen 18 en 19 uur minstens 500 meter afleggen. Zij kunnen ook baantjes trekken van één of twee kilometer. HULST - De opvoering van de musical 'Oh Johnny' vandaag, vrijdag, in gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst gaat niet door wegens gebrek aan be langstelling. Voor de show wa ren slechts dertig kaarten ver kocht. Mensen die een kaart hadden gekocht, krijgen hun geld terug. door René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45