Thuisbevallingen lopen gevaar Oostburg pakt varkenshouder aan Nederlanders eten steeds vaker mossels Torenhoge zeeasters op schor in Saeftinge NS gesommeerd illegaal werk te staken Artsen op Schouw en-Duiv eland hekelen sluiting kraamafdeling Zierikzee Hoge Raad bevestigt celstraf van achttien jaar in zaak-Roegiers zeeuwse almanak Logica Fiets niet veilig in NS-stalling Nacht zonder televisie Kinderboekenweek geschenk: Politie rolt opnieuw kwekerijen hennep op Tijd PZC zeeland vrijdag 3 oktober 1997 doorAdri Klinkenberg DEN HAAG - De strafkamer van de Hoge Raad heeft het von nis van het Haagse gerechtshof bekrachtigd waarbij een 41-ja- rige Vlissinger in juni vorig jaar tot achttien jaar celstraf werd veroordeeld voor het medeple- gen van de moord op Gré Roe- giers-Voorn. De andere verdachte in deze zaak is de zoon van het slachtof fer. Zijn zaak werd dinsdag zo als gemeld door de Hoge Raad aangehouden tot 11 november. De i-aadsman van de Vlissinger, mr. D, Moszkowicz, vindt dat de Hoge Raad met het verwerpen van de cassatie een grove fout begaat. Er is volgens de raads man geen bewijs dat de Vlissin ger in februari 1995 de mond en neus van het slachtoffer met tape heeft afgeplakt. Volgens Moszkowicz is het mogelijk dat zijn cliënt betrokken is geweest bij voorbereidingshandelingen die hebben geleid tot het drama. Mogelijk is ook dat de Vlissinger betrokken is geweest bij hande lingen na het gepleegde feit. Maar het afplakken van het ge zicht kan niet bewezen worden, aldus de raadsman. De vrouw stikte doordat haar gezicht strak met tape werd omwikkeld. Haar lichaam werd in het Spuikanaal bij Rilland-Bath gedumpt. Verworpen De Hoge Raad heejit het vonnis van het gerechtshof geheel in stand gelaten. Het hoogste strafrechtcollege heeft zelfs nauwelijks een motivering ge wijd aan deze zaak. De cassatie middelen die Moszkowicz na mens de Vlissinger heeft aangevoerd zijn door de Hoge Raad met een standaardformu lering verworpen. De rechtbank in Middelburg sprak de Vlissinger vrij op 19 september 1995. Het Openbaar Ministerie ging destijds in be roep bij het gerechtshof in Den Haag. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Er staat steeds va ker vis op het menu van de Ne derlanders. Vorig jaar is er 38.150 ton verorberd, een stij gingvan vijf procent ten opzich te van 1995. Ook dit jaar is de consumptie al weer gestegen. Het eerste halfjaar van 1997 is er 7 procent meer vis gegeten dan in de eerste helft van het vo rig jaar, aldus cijfers van het Ne derlands Visbureau. Geliefd zijn vooral de verse vis, schaal- en schelpdieren. Als het gaat om naturel verse vis is vooral het aandeel van de verse zalm de afgelopen tijd gegroeid. Hierbij speelt de grotere ver krijgbaarheidbij supermarkten een rol, aldus het Visbureau. Ook mosselen en garnalen ne men een flink deel van de groei voor hun rekening. In de eerste helft van dit jaar is 31 procent meer verkocht dan vorig j aai'. De supermarkten zullen het lo pende mosselseizoen waar schijnlijk ook de helft van alle mosselen verkopen, is de ver wachting. Het gevolg daarvan is dat de speciaalzaken een deel van de mosselmarkt zullen ver liezen, concludeert het Neder lands Visbureau. Zalm mag dan steeds geliefder worden, kabeljauw is ondanks een stagnerende verkoop nog steeds de grootste soort binnen de naturel verse vis met een aan deel van 33 procent. door René Hoonhorst EMMADORP - Hele velden zeeasters die de twee meter dik overstijgen. „Zonne bloemen kunnen er jaloers op zijn. Ik loop al meer dan een halve eeuw regelmatig door Het Verdronken Land van Saeftinge, maar zo hoog als dit jaar heb ik ze nooit eerder gezien." Saeftinge- gids Richard Bleijenberg uit Nieuw-Namen kan de pracht van de torenhoge lila en gele zeeasters haast niet onder woorden brengen. Vooral wat verder van de dijk, dichtbij de Wester- schelde op de Marlemontse Plaat en het Hondegat, staan de zeeasters hoog. „Als ik met een groep schoolkinde ren het schor intrek, moet ik uitkijken dat ze niet verdwa len in een oerwoud van zee asters. Ook de runderen die op de Noord grazen worden wild van de parfums van de zeeaster. Ze beschouwen de plant als een lekkernij en trekken dan ook vaak ver het schor in om wat lekkere hap jes te verschalken." Volgens Bleijenberg is de re cordhoogte van de zeeasters te danken aan een samen loop van omstandigheden. „Augustus was een zeer dro ge maand en daarnaast heb ben we lang geen hoog water gehad. Een groot gebied is daardoor lange tijd -niet of nauwelijks overstroomd en dat heeft de enorme groei in de hand gewerkt." foto Charles Strijd -f Vïs- Maandag is al lang geen was dag meer. Maandag is over-' legdag. Probeer maar eens ie mand te bereiken op maandag. Alleen een secre taresse is veelal staande bij, als je geluk hebt. „Het spijt me, meneer, iedereen is in be spreking. Ja, het kan wel de hele morgen duren." Afgeser veerd. Vrijdag is ook zo'n dag. Ie dereen die dat kan, neemt vrijdag atv. Arbeidstijdver korting, oftewel weekend verlenging. Laatst probeer den we een ambtenaar van de gemeente Vlissingen te berei ken. Op vrijdagmiddag. Dom natuurlijk. De telefoniste pakte na het langdurig overgaan van de telefoon van 'onze' ambte naar op. Gelukkig, nog ie mand bereikbaar. ,,U wilde spreken met meneerO, die. Nee, die heeft vandaag atv." „Wat maakt dat uit?", vroe gen wij quasi nonchalant. Logica kende geen tijd aan de andere kant van de lijn: „Nou, dat zijn telefoon niet ivordt opgenomen." RILLAND - De problemen met fietsendiefstallen op de NS-sta- tions in Reimerswaal houden aan. Donderdag is bij de politie in Kruiningen aangifte gedaan van de diefstal van een afgeslo ten damesfiets vanuit de NS- fietsenstalling te Rilland. De eigenaar is een 41-jarige in woner van Rilland. Hij deed te vens aangifte van vernieling van een herenfiets, merk Gazel le. Die fiets was woensdag ge stald. GOES - Zeeland zit een nacht zonder radio en te levisie. Kabelexploitant Zekatel verricht in de nacht van maandag 6 op dinsdag 7 oktober tussen 01.00 en 06.00 uur werk zaamheden aan het nieu we ontvangstation in Goes. Schotelbezitters en satellietontvangers kun nen gewoon televisie kij ken. De uitbreiding van het rangeerterrein van NS Cargo in het Sloegebied. door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Railinfrabeheer, een onderdeel van de Nederlandse Spoorwegen (NS), heeft zonder toestemming van de provincie het rangeerterrein voor goederentreinen in het Sloegebied proberen uit te breiden. De provincie heeft na telefoontjes van om wonenden Railinfrabeheer gesommeerd het werk te staken. Dat is gebeurd. Pas na overleg is het werk weer hervat. Om de situatie rond het Sloe-rangeerter- rein echt te verbeteren, moeten vijf woningen worden aig^uiuncu. Voorlopig staat de provincie toe dat het rangeerter rein nog wordt gebruikt, maar Railinfrabeheer moet snel maatregelen nemen om de geluidhinder rond het emplacement te verminderen. Anders krijgt Railin frabeheer geen milieuvergunning en mag het trein verkeer op het emplacement niet meer toenemen. Railinfrabeheer staat voor het blok. Het NS-bedrijf moet een oplossing zoeken. Alleen met maatregelen om de geluidhinder te beperken, lukt het niet om aan de huidige milieu-eisen. Verplaatsing van het empla cement is te duur. Slopen De goedkoopste oplossing is: het opkopen en saneren van de woningen in de omgeving van het rangeerter rein. „Railinfrabeheer en havenschap Zeeland Sea- foto Lex de Meester ports zijn daarover bezig", weet afdelingshoofd mi lieuhandhaving Th. van Riet bij de provincie. Er is een straal rond het rangeerterrein getrokken, waarbinnen vijf woningen en een bedrijfsgebouw lig gen. Eén huis valt er net buiten. „Alsof wij minder last van die treinen zouden hebben, dan onze buren die slechts een paar meter verderop wonen'zegt deze be woner. „Het is bovendien de vraag wat de NS betaalt. De NS is tenslotte de enige gegadigde." De Borselse wethouder P. Vollaard kent de situatie. Hij is fel. „Wat de NS heeft gedaan met die uitbrei ding, dat kan niet. Ze moeten zich aan de regels hou den en op zo kort mogelijke termijn een oplossing vin den voor de problemen van de omwonenden." Dwangsommen moeten einde maken aan illegale praktijken door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg kent geen pardon meer met varkensboel- C. van Sleuwen uit Zijtaart. De var kenshouder krijgt een dwang som van tienduizend gulden per dag per stal aan zijn broek. Vol- (Advertentie) Van 1 t/m 11 oktober gratis bij aan koop van ten minste 19,50 aan kinderboeken, zolang de voorraad strekt. Doe mee met de Vossejacht op zaterdag 4 oktober vanaf 13.30 uur en win een leestientje of een Libris-leestijdboek. BOEKHANDEL FANOY NIEUWE BURG 22-28 MIDDELBURG kinderboekwinkel van Zeeland doet hij niet aan de gestelde eis van de gemeente om de stallen aan de Maagdenbergweg, Sop- hiaweg en Coxydeweg in Oost burg in orde te brengen, dan kan het totaalbedrag oplopen tot drie miljoen gulden. Burgemeester G. Noordewier opende donderdag de aanval op de varkenshouder. „Geen ge- maar meer, iedereen mag weten met wat voor soort 'fatsoenlijke zakenmensen' de gemeente te maken heeft." Speelt raadsman J. van Groningen het hard, pri ma, dan de gemeente ook, aldus Noordewier. Een pakket brie ven ging donderdag de deur uit richting Van Sleuwen en zijn advocaat. De gemeentelijke post bevatte tevens een uitnodi ging aan de betrokkenen om 7 oktober om 14.00 uur hun standpunt naar voren te bren gen. Overtredingen De feiten liegen er volgens Noordewier niet om: de stallen zijn elk ruim zeshonderd vier kante meter groter dan toege staan, in plaats van twintig- zijn er dertigduizend varkens in ge huisvest, brandwerende deuren en muren ontbreken, er zijn te veel voedersilo's op de percelen aanwezig, op de terreinen zijn illegale mestzakken van elk vierduizend kuub geplaatst, een illegaal voederfabriekje is in gebruik genomen en de be- drijfsvoering voldoet op vijftien punten niet aan de milieuver gunning. En dan zijn er nog de overtredingen die op dit mo ment in onderzoek zijn bij de Al gemene Inspectie Dienst, zoals het betrekken van de varkens van driehonderd in plaats van de toegestane drie bedrijven en het mogelijke gesjoemel met mestproductierechten. „Hier mee brengt hij de hele beroeps groep in diskrediet." Afbreken In de brieven kondigt de ge meente aan dat de varkenshou der niet hoeft te rekenen op een nieuwe bouwvergunning; de aanvraag voldoet niet aan het bestemmingsplan Buitenge bied. Het illegaal gebouwde deel van de stallen is, wat Noor dewier betreft, rijp voor de sloop. Afbreken luidt dan ook de opdracht, tegen een dwang som van tienduizend gulden per dag, met een maximum van een miljoen gulden per stal. Daar naast dreigt de gemeente met intrekking van de milieuver gunning, omdat de varkenshou der na vijf maanden nog altijd geen maatregelen heeft geno men om te voldoen aan de mi lieuvoorschriften. Ook de mengvoerinstallatie aan de Ringdijk-Zuid moet verdwij nen, tegen een dwangsom van duizend gulden per dag. En de gemeente ruimt mestzakken zelf op - uiteraard op kosten van de varkenshouder - als Van Sleuwen ze binnen twee weken na de beschikking niet weg haalt. Noordewier heeft tot slot nóg een stok om mee te slaan. „Als dit alles achter de rug is, krijgen ze ook nog eens van ons de rekening gepresenteerd. On ze afdelingen vrom en milieu zijn de afgelopen anderhalve week stilgelegd door deze zaak. De schade voor de gemeente, in clusief advocaatskosten, loopt nu al in de tonnen." Noordewier geeft toe dat het he le traject van bezwaartermij nen, hoorzittingen, schorsings- verzoeken en Raad van State- behandeling, wel enige tijd, zo niet enkele jaren, kan duren. Tot die tijd worden de omwonen den, die deze week bij wethou der C. Bolijn hun beklag kwa- TERN EU ZEN - Politie en marechaussee hebben donderdag in Zeeuws-Vlaanderen opnieuw drie hennepkwekerijen op gerold. In een tuin aan de Biervlietse Kerkstraat werden 24 planten aangetroffen. In een tuin en huis in het buurtschap De Griete werden 54 planten, 520 gram bloemtoppen en 212 gram ge droogde toppen in beslag genomen. Bij een buurtgenoot wer den 19 planten en enkele honderden toppen gevonden. Tegen de kwekers, respectievelijk 28,47 en 30 jaar oud, werd proces verbaal opgemaakt. De oogst en de planten worden vernietigd. men doen, geconfronteerd met overlast. „Maar we moeten nu eenmaal dit traject zeer zorg vuldig aflopen." Bang voor schadeclaims is hij echter niet. „Wie is hier nu in overtreding? Wij toch niet?" Het revolutionaire middel, een soort parfum waarmee de Sleu wen Groep de stankoverlast te lijf wil gaan, noemt Noordewier 'te gek voor woorden' en 'een lapmiddel'. „Met een odeurtje een beetje in het rond sprayen. Dat lost niets op. Daarmee vol doet de stal nog steeds niet aan de Groen Label-eisen." Advocaat J. van Groningen uit Middelharnis is niet onder de indruk van de hoogte van de dwangsom. „Ik had verwacht dat ze een sterkere vuist zouden maken." De raadsman heeft de brieven nog niet ontvangen en wil nog niet teveel op de inhoud in gaan. Hij vindt dat zijn cliënt echter meer tijd moet hebben om de zaken in orde te brengen. De hoorzitting op 7 oktober is voor hem veel te kort dag. Bo vendien heeft hij al een andere afspraak op die dag staan. Maar ook hij is zeker van zijn zaak. „De gemeente Oostburg heeft al zoveel steken laten vallen. Dat zal ze hierbij ongetwijfeld ook doen. Een milieuvergunning bijvoorbeeld mag je helemaal niet intrekken. Dat moet de bur gemeester toch weten wanneer hij de jurisprudentie een beetje bijhoudt." Justitie wacht ondertussen het onderzoek van de AID af. Op basis daarvan beslist de officier van justitie of hij overgaat tot strafrechtelijke vervolging. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Huisartsen op Schouwen-Duiveland overwe gen ernstig om te stoppen met het verrichten van thuisbeval lingen. Voorzitter P. F. de Doel- der van de Districts Huisartsen Vereniging (DHV) heeft dat donderdag gezegd. Volgens de huisartsen is het onverant woord daarmee door te gaan, in dien de beslissing om de kraam afdeling van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee te sluiten niet wordt terugge draaid. De kans dat de kraamafdeling open blijft, is zeer gering. Vol gens dr. C. Breederveld, inte rim-lid van de Raad van Bestuur van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen, is een bedrag van naar schatting één of twee miljoen gulden nodig om de afdeling open te kunnen hou den. Hij acht het vrijwel uitge sloten dat dit geld er komt. Vol gende week zal de Raad van Bestuur van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen, waar toe het ziekenhuis in Zierikzee behoort, zich met de huisartsen op Schouwen-Duiveland bera den over de ontstane situatie. Na het overleg zal het zieken huis bekend maken wanneer met bevallingen op medische indicatie wordt gestopt. Aan vankelijk was 1 oktober als da tumgenoemd, maar het bestuur wil nu eerst afspraken met de huisartsen maken over de ver wijzing van patiënten. Spoedgevallen Begin deze week maakte de Raad van Bestuur bekend, dat de kraamafdeling ten gevolge van financiële problemen moet worden gesloten. Die maatregel wordt, zei Breederveld donder dag, zeer binnenkort van kracht. Het betekent dat op Schouwen-Duiveland straks geen klinische bevallingen meer mogelijk zijn. Voor verloskun dige spoedgevallen zal worden doorverwezen naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. De huisartsen op Schouwen-Dui veland tonen zich verontwaar digd over het besluit. „Deze stap komt voor ons als een donder slag bij heldere hemel." Zij vin den het onjuist dat zij 'op geen enkel moment' betrokken zijn geweest bij de beslissing om de la-aamafdeling te sluiten. De huisartsen, verenigd in de Regionale Huisartsen Vereni ging (RHV) Schouwen-Duive land, menen dat op het eiland 'een noodsituatie' dreigt. Alle huisartsen op Schouwen-Dui veland verrichten thuis- en po liklinische bevallingen in de ze kerheid dat zij in noodgevallen kunnen terugvallen op het Rode Kruisziekenhuis. Indien die 'rugdekking' wegvalt, zullen veel dokters vermoedelijk stop pen met thuisbevallingen. Zij vrezen dat het risico te groot wordt. De huisai-tsen beschou wen het Oosterscheldezieken- huis in Goes niet als een verant woord alternatief; de afstand daarheen is te groot. Dat geldt vooral de Westhoek en Zierik zee. In het oostelijk deel van Schouwen-Duiveland zullen de problemen minder knellend zijn, gezien de nabijheid van het ziekenhuis in Dirksland op Goeree-Overflakkee. Een paar dagen geleden ont stond enige hoop dat de kraam afdeling van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis toch open zou kunnen blijven. De Zorgverze- kaar CZ-groep toonde zich be reid daarover met het zieken huis te praten. Drs. Breederveld van het ziekenhuisbestuur ('we hebben nog geen gulden extra gezien') acht de kans dat slui ting kan worden voorkomen echter nihil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43