Justitie opnieuw op glad ijs Kamer: Dijkstal niet vrijuit in zaak korpschef Brinkman Tsjernomyrdin verdedigt hervormingen Nuis geeft opdracht voor onderzoek naar teruggevonden kunst Nipo verzamelt marktgegevens van allochtonen apart Explosie verwoest woning LAATSTE Patiënten psychiatrie goedkoop naar bordeel binnenland vrijdag 3 oktober 1997 Meer geld voor inburgering Cliëntenraad ziekenhuizen Unie 55+ in zee met Berlusconi Weinig allochtonen bij jeugdzorg Racistische leuzen in Tilburg Amerikaanse opsporingsmethode gebruikt in zaak drugsbaron Prinses Margriet Lijstenmakerij Qijzel Bond voor 'eigen rijders' LEER VOOR 250 AIR MILES GOLFEN BIJ HET EFTELING GOLFPARK MAASTRICHT - Langdu rig psychiatrische patiën ten van het psychiatrisch ziekenhuis Vijverdal in Maastricht kunnen zich tegen een gereduceerd ta rief seksueel ontspannen in een Maastrichts bor deel. In plaats van het normale tarief van 125 gulden be talen Vijverdal-patiënten 75 gulden. „Dat is zo afge sproken, omdat onze patiënten weinig geld hebben", aldus beleids medewerkster C. aan de Stegg'e van Vijverdal. Aan de Stegge is de bedenkster van het bordeelbezoek waarmee de psychiatrisch verpleegkundige hoopt 'onaangenaam seksueel verkeer en misbruik' in de Maastrichtse instelling te voorkomen. „Seks is een belangrijke biologische behoefte waarvoor in een psychia trische inrichting nauwe lijks plaats is. Ik heb hier gezien dat vrouwen voor een sigaret met een man naar bed gingen, nou, zo iets mag niet gebeuren. Seks vindt plaats onder een struik of op het toilet, heel onprettig. Ik heb daarom voorgesteld om patiënten die duurzaam in de kliniek verblijven de kans te geven naar een bordeel te gaan", aldus Aan de Stegge. Ze benadrukt dat het Vij verdal absoluut geen re clame in de instelling maakt om het betreffende bordeel të bezoeken. Er is ook geen schriftelijk con tract met de clubleiding. „We hebben gewoon een mondelinge afspraak. Voor acute patiënten geldt de regeling ook niet." Het personeel van Vijver dal is schriftelijk geïnfor meerd Patiënten die aan geven hun seksuele behoefte te willen bevre digen gaan onder begelei ding naar het bordeel. „Daar worden ze gelukkig niet opgelicht, maar daadwerkel ij k geholpen" aldus Aan de Stegge. ANP Tsaar Peter de Grote kijkt uit over (vlnr:) wethouder Kombrink, minister Wijers, premier Tsjemomyrdin, burgemeester Peper en kunstenaar Baranov. foto Cees Spruijt/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op de tweede dag van zijn bezoek aan Nederland heeft de Russische premier Tsjernomyrdin een lans gebroken voor de economische hervormingen in zijn land. Het Nederlandse bedrijfsleven wil echter dat er eerst meer duidelijkheid in de wetgeving komt, voordat zij hun in vesteringen in Rusland opvoeren. In een toespraak in de Ridderzaal in Den Haag trok Tsjernomyrdin een parallel met de hei-vormingen van tsaar Peter, die drie honderd jaar geleden met een groot ge zantschap Nederland bezocht. Hij noem de Peter, van wie hij eerder op de dag een standbeeld in Rotterdam onthulde, 'de geestelijk vader van de hervormingen in Rusland'. „Ook bij ons zijn de radicale hei-vormin gen onomkeerbaar", zei Tsjemomydrin. „Wij werken aan een markteconomie en een civiele samenleving, en bewegen ons in de richting van Europa." Wel nam hij enigzins afstand van de harde wijze waar op de tsaar destijds zijn veranderingen doorvoerde. Nederlandse ondernemers willen juist dat de regels in Rusland duidelijker worden. ANP DEN HAAG - De inburgeringscursus voor nieuwkomers in Nederland wordt uitgebreid. Het educatieve deel van het pro gramma zal gemiddeld 600 uur vergen. Dat is 100 uur meer dan was voorzien. Het kabinet stelt hiervoor 30 miljoen gulden extra beschik baar. Hiermee komt het kabinet tegemoet aan de wensen van de Tweede Kamer om de gemeenten in staat te stellen meer re kening te kunnen houden met de individuele behoeften van de nieuwkomers. ANP RIJSWIJK - De academische ziekenhuizen krijgen een over koepelende cliëntenraad. Daarin zitten vertegenwoordigers van patiëntenorganisaties. De Vereniging van Academische Ziekenhuizen (VAZ) hoopt zo de patiënten beter te betrekken bij het reilen en zeilen van de ziekenhuizen. De raad zal zich onder meer bezig houden met de kwaliteit van de zorg, klachtenbehandeling, patiëntenzorg en weten schappelijk onderzoek. ANP BRUSSEL - De Unie 55+ wordt in Nederland de vooruitge schoven post van de Unie van Europa (UVE), in grootte de derde partij in het Europees Parlement. Dat heeft woordvoer ster van de UVE gisteren bekendgemaakt. De UVE heeft volgens de woordvoerster door de samenwer king met de Unie 55+ een verwante politieke groepering in Nederland gevonden, terwijl deze ouderenpartij op haar beurt zich voortaan beter vertegenwoordigd weet in Brussel. In de UVE is onder meer Forza Italia vertegenwoordigd, de politieke partij van Silvio Berlusconi, evenals de neo-Gaul- listische partij van Jacques Chirac. Begin dit jaar traden ook de door het CDA geroyeerde Europarlementariër mr. Janssen van Raay en diens ex-PvdA-collega Leonie van Bladel tot de UVE-gelederen toe. ANP EDE - De jeugdhulpverlening heeft behoefte aan meer al lochtoon personeel. Het aantal allochtonen dat in de sector werkt, is slechts 7 procent, terwijl 33 procent van de cliënten van buitenlandse afkomst is. Staatssecretaris Terpstra van VWS heeft een jaar geleden on derzoek laten uitvoeren onder 259 jongeren in 59 instellingen voor jeugdzorg. Daaruit trok zij de conclusie dat jongeren graag willen dat de sector meer rekening houdt met hun cul turele achtergrond. Bij de invoering van de Arbeidstijdenwet enkele jaren gele den trok de staatssecretaris samen met Justitie een structu reel extra bedrag van 38 miljoen gulden uit voor jeugdzorg. Dat was goed voor 700 extra banen. De sector is gevraagd meer allochtoon personeel aan te nemen. ANP TILBURG - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag een woning in de Tilburgse Veestraat beklad met racistische leuzen. Ook zijn er spandoeken opgehangen die duidelijk maken dat een zigeunergezin uit het voormalige Joegoslavië niet welkom is. Overigens krijgt het bewuste gezin de woning niet. Volgens verhuurder Tiwos reageerde de familie te laat op een uitnodi ging voor een gesprek. Het bedrijf denkt dat het zigeunerge zin wel bij het huis is gaan kijken en dat dit door buurtbewo ners is gezien. In oktober 1993 vernielden bewoners van de Veestraat de rui ten en het interieur van een woning die aan een Antilliaans ge zin was toegewezen. ANP door Allard Besse en Peter de Kneqt AMSTERDAM - Justitie heeft in het onderzoek naar de ver meende drugsbaron Etienne U. gebruik gemaakt van een zeer vergaande infiltratie door Ame rikaanse opsporingsdiensten. Een in Nederland 'verboden' undercover-actie van de Ameri kaanse drugsbestrijdingsbriga- de DEA (Drug Enforcement Administration) heeft getuige nissen van criminelen opgele verd die volgens het Haarlemse openbaar ministerie bewijzen dat U. en zijn handlangers zijn betrokken bij omvangrijke hasjsmokkel. D at blij kt uit het vertrou welij ke dossier over deze zaak en ver klaringen van verschillende ad vocaten. De Amsterdamse rechtbank zal volgende maand moeten beoordelen of deze door de advocatuur omstreden be wijsvoering in Nederland mag worden gebruikt. Een (overheids)schip vol ge- luids- en videoapparatuur, een volledige undercover scheeps bemanning, een geïnfiltreerde DEA-agent en geen enkele con trole vooraf door justitie. Een voor Amerika gebruikelijke gang van zaken bij het opsporen van drugscriminelen, maar in Nederland onacceptabel. Zeker nadat de parlementaire enquê tecommissie-Van Traa vorig j aar dergelijke methoden als on wenselijk bestempelde. Het eer dere IRT-onderzoek naar U. werd afgeblazen wegens het ge bruik van omstreden opspo ringsmethoden. Het tot dan toe verzamelde bewijsmateriaal werd 'besmet' verklaard. Tip De DE A-operatie leverde medio 1996 in de Amerikaanse stad Jacksonville de vangst van 17.000 kilo hasj en de arrestatie van vier criminelen op, onder wie twee Nederlanders. Het Kernteam Randstad Noord en Midden (KTR)dat al j aren j acht maakt op de U.-clan, kreeg 'een tip van een informant' dat de Nederlandse drugsbaron bij de smokkel naar Jacksonville was betrokken. Een delegatie van het Kernteam reisde vervolgens dit voorjaar en deze zomer af naar de VS om de verklaringen tegen de bende van U. te kunnen optekenen. De Jacksonville- vangst en een aanverwant drug stransport voor de kust van West-Afrika vormen een be langrijk deel van de verdenkin gen tegen de bende van U.. Justitie verdenkt U. en de zijnen van lidmaatschap van een cri minele organisatie, omvangrij ke drugssmokkel, witwassen van crimineel geld en belasting fraude. U. zou er een groter im perium op na houden dan Johan V., alias 'De Hakkelaar'. Hoewel de advocaten van de U.-clan ernstig twijfelen aan de inhou delijke waarde van de belasten de verklaringen, vinden ze wel dat de Amsterdamse rechtbank zich eerst moet uitspreken over de toelaatbaarheid van de op Amerikaanse leest vergaarde bewijzen. Een noviteit in de rechtspraak. „De hele operatie heeft zich in het buitenland af gespeeld, waarbij evident niet volgens Nederlandse criteria is gewerkt. De vraag is of dit voor Neder landse begrippen rechtmatig verkregen bewijs is", aldus de U 's raadsman C. Korvinus. Hiermee introduceert justitie voor de tweede keer in korte tijd een nieuw fenomeen in de Ne derlandse rechtspraak en treedt de zaak tegen U. in de voetspo ren van het proces tegen 'De Hakkelaar'. In dat proces dook het fenomeen kroongetuige voor het eerst op. GPD HOEVEN - In het buitenge bied van Hoeven (Noord-Bra bant) werd gisteren een woon huis totaal verwoest door een explosie die vermoedelijk het gevolg was van werkzaamhe den aan de centrale verwar ming. Er vielen drie gewonden: een verwarmingsmonteur, een grootvader en een kind van ne gen jaar. De woning was niet aangesloten op het aardgas- net, maar had een eigen gas tank in de tuin. foto Van Offeren/ANP I van onze redactie binnenland f AMSTERDAM - Marktonder- 1 zoeksbureau Nipo wil een apar- 1 te databank aanleggen met c marketinggegevens over al- lochtonen in Nederland. Vol- E gens het instituut leveren alge- mene marktonderzoeken te 2 weinig informatie op over al- - lochtonen, terwijl die toch een 1 steeds grotere en aantrekkelij kere doelgroep vormen voor be drijven. Nipo en Marketingbureau Tes- selaar zetten het project samen op. Directeur K. Tesselaar van het gelijknamige bedrijf meent dat het bedrijfsleven nog veel te weinig informatie heeft over de allochtonen in Nederland. „Ze zijn grotendeels onbekend doordat ze zo moeilijk bereik baar zijn. Ze hebben bij voor beeld de meeste geheime tele- HOLLAND, Michigan- Prinses Margriet en haar echtgenoot Pieter van Vollenhoven zijn donderdag hartelijk verwel komd in de Amerikaanse stad Holland in Michigan. Het paar is daar te gast bij festiviteiten wegens het 150-jarig bestaan van de door een Nederlander ge- stichtte stad. ANP foonnummers van Nederland. Veel onderzoekers lopen er met een grote boog omheen wegens de verschillende culturele ach tergrond en het taalprobleem. Voor bedrijven vormen alloch tonen nog geen apart marktseg ment, terwijl ze in 2000 volgens prognoses zo'n 20 procent van de bevolking uitmaken. De allochtonen vormen een snel groeiende doelgroep die ook steeds meer te besteden heeft. Nipo-directeur Th. Hess: „In middels hebben veel allochto nen een bestedingspatroon dat niet eens zo gek veel verschilt van dat van Nederlanders. Ster ker nog: op bepaalde punten is het iets ruimer, omdat ze minder uitgeven aan vaste lasten." Volgens Hess is er vooral bij banken en verzekeraars vraag naar meer allochtonen-data, net als bij touroperators. „We bekijken nu met onze opdracht gevers welke specifieke gege vens ze willen hebben. /Naar aanleiding daarvan stellen we het businessplan op." De marktonderzoekers gaan creatief te werk bij het vullen van hun databestand: „Eén me thode is natuurlijk via de nor male enquête, maar we hebben ook al contact opgenomen met de familie Van Kampen. Die or ganiseert de Zwarte Markt in Beverwijk." ANP door Hans Geurens DEN HAAG -Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) had eer der kunnen en moeten ingrijpen in de kwestie-Brinkman. Een meerderheid van de Tweede Ka mer (oppositiepartijen CDA en GroenLinks, maar ook coalitie genoten PvdA en D66) liet de minister gisteren tijdens een overleg weten dat daarmee de escalatie van het conflict rond om de Rotterdamse politiechef misschien voorkomen had kun nen worden. Alleen de WD, Dijkstals eigen partij, vindt dat de minister niets te verwijten valt. Ook Dijkstal wees de kritiek van de Kamer van de hand. Hij zei dat de Politiewet hem weliswaar niet verbood in te grijpen, maar dat eerder handelen niet ge wenst was. Hij wilde het eerst verantwoordelijke gezag, korpsbeheerder Peper en het re gionaal college van burgemees ters in het Rijnmondgebied, met passeren. Bovendien wees alles er voor 2 juni op dat er een op lossing in het verschiet lag. Maar die dag barstte de bom on verwacht toch nog. Brinkman had plotseling ernstige kritiek op de oplossing die de burge meesters voorstelden voor het al maanden slepende conflict tus sen de korpschef en de onderne mingsraad. Daarna volgden de gebeurtenissen elkaar volgens Dijkstal te snel op om nog in te kunnen grijpen. Rotte vis De minister veroordeelde het optreden van de hoofdrolspe lers in het drama, de Rotter damse burgemeester Peper en de andere regioburgemeesters, maar ook Brinkman, die elkaar in de media voor rotte vis uit maakten. Met name door het te levisieoptreden van Peper op 5 juni, waarin hij repte van een 'onherstelbare vertrouwens breuk', werd de weg naar een oplossing van het conflict afge sneden, zo meent Dijkstal. Al eerder tijdens het overleg had D66-Kamerlid De Graaf Peper fel bekritiseerd. Hij verweet de Rotterdamse burgemeester 'ge brekkig korpsbeheerderschap. De zorgvuldigheid in diens op treden was volgens De Graaf ver te zoeken. Voor de minister rest te uiteindelijk de conclusie dat Brinkman geen korpschef kon blijven, waarna hij besloot de ex-generaal voor ontslag voor te dragen. De minister vindt niet dat hij (Advertentie) Vanat vandaag is geopend. Ons nieuwe adres: Biezelingsestraat 102 A Kapelle tel. 0113-342383 V een taxatiefout heeft gemaakt door de voormalige militair te benoemen op een hoge post in de zo van het leger verschillende politiewereld. „Zijn kwalifica ties waren zeer goed. Ik zou nu weer precies hetzelfde doen." Volgende week dinsdag praten de Kamerleden verder over de kwestie-Brinkman. GPD UTRECHT - De Vervoersbond FNV gaat kleine zelfstandigen organiseren. Voor 'eigen rijders' onder de truckers komt er een aparte organisatie, zo besloot de bestuursraad gisteren. Zelfstandigen toelaten tot een vakbond ligt gevoelig. Veel vak bondsleden hebben een afkeer van de eigen rijders. Zij vinden dat die hun arbeidsvoorwaar den onder druk zetten. Ze horen daarom niet bij een vakbond thuis. De eigen rijder nikt op in het wegvervoer, zo meent de Ver voersbond. Het gevaar bestaat dat deze chauffeur, die vaak van één opdrachtgever afhankelijk is en een bankschuld of huur contract voor zijn wagen heeft, gedwongen is tegen lage tarie ven te rijden.AiyP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Inspectie Cul tuurbezit en het Instituut Col lectie Nederland (ICN) gaan het onderzoek uitvoeren naar de herkomst van na de Tweede We reldoorlog gerecupereerde kunstwerken. Staatssecretaris Nuis (Cultuur) heeft donderdag de opdracht verstrekt, zo liet hij de T\veede Kamer per brief we ten. De bewindsman kondigde het onderzoek naar de oorlogskunst een paar maanden terug al aan nadat er nieuwe vragen waren gerezen omtrent deze kunst schat. Het gaat om voorwerpen die tijdens de oorlog door de na zi's zijn geroofd, gekocht of ge confisqueerd. Het onderzoek dat Nuis nu laat uitvoeren moet leren of de oorspronkeli j ke eige naren alsnog zijn te achterha len. Navlooien De onderzoekers gaan eerst de archieven navlooien en nemen een representatieve steekproef uit de 3587 werken die het res tant vormen van alle gerecupe reerde kunst. Daaruit moet blij ken of nader onderzoek zin heeft. Na de bevrijding spoorde de Stichting Nederlandsche Kunst stukken die in verkeerde han den waren gekomen op en poog de deze zoveel mogelijk bij de rechtmatige eigenaren terug te bezorgen. Kunstwerken waar voor geen of dubieuze claims binnenkwamen, vervielen aan de Nederlandse Staat, evenals stukken die destijds vrijwillig waren verkocht. Ze worden be heerd door het ICN en zijn in bruikleen gegeven aan musea. Begin juni riep Nuis mensen die aanspraak menen te maken op kunstvoorwerpen van het ICN op om een claim in te dienen. Naar aanleiding daarvan heb ben tot dusver twee mensen ie der een schilderij opgeëist, al dus een woordvoerder van het departement. De claims zijn nog in onderzoek. De steekproef richt zich overi gens niet op de veelbesproken collecties van Koenigs en Goud stikker, omdat de herkomst van deze werken in beginsel bekend is. ANP Advertentie Voor 250 Air Miles kunt u nu kennismaken met de golfsport bij het Etteling Golfpark. Tussen 13.00 en 17.00 uur krijgt u les van een golfprofes- sionai in het chippen, putten en de tul! swing. Kortom alles wat u moet weten om een hole in one te slaan tijdens de wedstrijd waarmee het programma wordt afgesloten. Bestel snel uw voucher via de sprekende computer van Air Miles (023) 56 99 233 en maak hierna een afspraak met het Etteling Golfpark (het telefoonnummer vindt u op de voucher). Deze aanbieding geldt per persoon en is op basis van beschikbaarheid. U kunt vouchers bestellen tot en met 20 oktober 1997. Binnen 7 dagen na bestelling heeft u uw vouchers in huls. U kunt uw vouchers inleveren (na reservering) tot en met 31 maart 1998. Op de aanbieding zijn de Algemene Voorwaarden van Air Miles van toepassing. (Advertentie) In oktober heeft de Staatsloterij naast de Jackpot van ruim 5 miljoen (belastingvrij) een extraatje in petto. Of zeg maar gerust: een EXTRA! Met uw Staatslot dingt u namelijk gratis mee naar de Europese hoofdprijs. Een prijs van maar liefst 5 miljoen gulden. Koop dus snel uw Staatsloten. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3