niet Gemeente wil restant motel Nieuwe Kerk opgeknapt Ravage na brand in woonzorgcentrum PZC Dwangbevel van vier ton in affaire rond Super in Zierikzee De magie van de Tijd in boeken Zout water zwembad Stellendam schept kans bouw kuuroord Gemeente beveelt snelle afbraak van strandtent Renesse zeeland vrijdag 3 oktober 1997 s 1 Meer drinkwater op Schouwen Studie fietsveiligheid Goese Meer Oefenaanval op Woensdrecht Mbo-stages in Engeland Opvarenden jachtje gered Plan voor disco op fundamenten in Nieuw erkerk maakt weinig kans Woninginbraak Noordgouwe langs de Rijksweg en pal naast een woonwijk. Overigens heeft de gemeente Pro Team per brief verzocht maatregelen te nemen om gevaarlijke situaties bij de ruïne te voorkomen. Veerhoek: „Het wordt tijd dat er eindelijk iets gebeurt." HAAMSTEDE - Delta Nutsbedrijven wil de drinkwaterpro ductie op de Kop van Schouwen opvoeren. Het nutsbedrijf gaat daarvoor de winning van drinkwater zodanig aanpas sen, dat ook de verdroging van het omliggende natuurgebied wordt tegengegaan. Op Schouwen maakt Delta gebruik van natuurlijk duinwateren van water uit het Haringvliet. Om dit water beter te kunnen benutten, zal er onder meer een voor zuivering worden gebouwd. De aanpassing is noodzakelijk, omdat het drinkwaterverbruik op Schouwen stijgt. Na de in vesteringen kan Delta de verwachte groei tot 2015 aan. GOES - Een onderzoekje moet uitwijzen op wat voor manier de fietsveiligheid in de wijk het Goese Meer valt te verbeteren. Het dagelijks gemeentebestuur wil dat laten uitvoeren omdat vooral de toegangsweg steeds meer op een racebaan begint te lijken. Burgemeester en wethouders willen nader advies over de mo gelijkheden. Zij zijn zich daarbij ervan bewust dat bij de pro- jectontwikkelaar van Het Goese Meer geen geld meer te halen is. De begin jaren negentig gemaakte afspraken met de ont wikkelaar voorzien niet in het verder vergroten van de fiets veiligheid. Het bieden van extra bescherming aan fietsers in het Goese Meer betekent niet automatisch dat er meer fiets paden komen. Wellicht zijn er ook andere mogelijkheden om het rijwiel ruim baan te geven. WOENSDRECHT - Straaljagers zullen vrijdagmiddag een luchtaanval op de vliegbasis Woensdrecht oefenen. Het gaat om tien F16's van de vliegbasis Leeuwarden. De luchtaanval zal plaats vinden tussen 14.35 en 14.45 uur. Volgens de lucht macht zullen de vliegtuigen bewoond gebied zoveel mogelijk proberen te vermijden. VLISSINGEN - De grensoverschrijdende samenwerking op onderwijsgebied wordt in Zeeland uitgebreid met een nieuw project. Het gaat om deelname aan een uitwisselingspro gramma dat enkele jaren geleden al in gang werd gezet door scholen voor middelbaar beroepsonderwijs in de Engelse re gio Suffolk en de Belgische provincie West-Vlaanderen. Het is de bedoeling dat ook Zeeuwse scholen zich bij dit uitwisse lingsprogramma aansluiten. Deelnemende Zeeuwse scholen krijgen meer mogelijkheden om hun leerlingen stage te laten lopen in een Engelstalige om geving. Omgekeerd wordt van de Zeeuwse scholen verwacht dat ze Engelse en Belgische leerlingen enige tijd in Nederland laten werken of leren. De samenwerking strekt zich ook uit tot zaken als het ontwikkelen van nieuwe lesmaterialen. De pro vinciebesturen treden als gangmaker op, onder meer door startgeld beschikbaar te stellen. BRESKENS - De bemanning van de sleepboot Barracuda van de Temeuzense bergingsmaatschappij Multraship hebben donderdagmiddag drie opvarenden van het Belgische zeil jacht Windvang van de Hoge Platen gehaald. Het jacht was door een navigatiefout vastgelopen op de zandbanken. De reddingsboot Margriet uit Bi-eskens. die te hulp was geroe pen, slaagde er niet in om het schip en de opvarenden te berei ken. Met behulp van een rubberbootje van de Barracuda lukte dit wel. De opvarenden werden met de Prinses Margriet terug naar de haven in Breskens gebracht. Daar constateerde een arts bij de drie onderkoelingsverschijnselen. De Windvang werd later op de middag door de Multraship-sleper vlotge- trokken en overgebracht naar Breskens. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zierikzee krijgt momenteel een onderhoudsbeurt. Het karwei, dat deze week van start is ge gaan, bestaat onder meer uit wat schilder- en metselwerk. Dit meldt P. A Boot van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, eige naar van het monumentale gebouw aan het Kerkplein. De stichting heeft maanden geleden bij de gemeente Schouwen- Duiveland een ambitieus voorstel ingediend om van de kerk een theater te maken. Het is uiterst onzeker of dit plan kan worden verwezenlijkt. Dde initiatiefnemers hebben in elk geval nog geen bericht gehad van de gemeente. „Het ligt waarschijnlijk er gens in een la", vermoedt Boot. In eerste instantie komen twee andere locaties in aanmerking: de Concertzaal en het nieuwe Schouwen-Duivelandse gemeentehuis, waar het theater aan vastgeplakt zou moeten worden. De Nieuwe Kerk wordt al jaren niet meer gebruikt als godshuis. Af en toe worden er exposities gehouden en 's zomers vinden er regelmatig orgelconcerten plaats. doorLizette Dalebout ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland som meert Chassey BV, de eigenaar van het winkelpand in Zierik zee waar de supermarkten Aldi en Super zijn gevestigd, 400.000 gulden te betalen. Het dwang bevel is inmiddels bezorgd. Woordvoerder A J. Verhulst van Chassey BV deelt mee in beroep te gaan tegen het dwangbevel. Chassey kreeg in maart van dit i jaar een dwangsom opgelegd van tienduizend voor elke dag dat de Super open zou blijven. De gemeente staat op het stand punt dat indertijd bouwvergun- ning is verleend voor de vesti- j ging van één supermarkt in het pand. Chassey huisvest aan de Grevelingenstraat nu twee su- j pers, waarvan Super als laatste zijn intrek heeft genomen in het winkelpand. Volgens de ge meente is dat in strijd met de verleende vex-gunning'. De dwangsom kende een maxi mum van vier ton. Die limiet is inmiddels bereikt. Tot nu toe heeft de gemeente geen pogin gen gedaan om het geld te innen. Daar is nu verandering in geko men. Wethouder C. Veerhoek: „Het gaat ons niet om het geld. Daar bereiken we iihmers niets mee. Ons doel is dat de Super de deu ren slxiit. We zijn naar de deur waarder gestapt omdat de regels zijn dat een dwangsom binnen een half jaar geïnd moet worden. Die termijn is nu be reikt. Als we nu geen actie on dernemen, laten we ons recht om de dwangsom te incasseren vexiopen. Dan is onze eerdere gang naar de rechter tevergeefs geweest." A J. Verhulst van Chassey zegt zich weinig zorgen te maken over wat hem boven het hoofd hangt. „Er zijn natuuxiijk aan genamere zaken om je mee bezig te houden maar voorlopig zal het allemaal zo'n vaax-t niet lo pen." Overigens zegt Verhulst ex- goede hoop op te hebben dat de kwestie voor het einde van dit jaar is opgelost.- De Nieuwe Kerk in Zierikzee heeft hoge gevels, waardoor de steigers zeker tien etages moeten hebben. foto Pi eter Honhoff door Herre Steqenga NIEUWERKERK - De gemeen te Schouwen-Duiveland ziet af van de aankoop van de lap grond aan de Stolpweg in Nieu- werkerk, waar al 25 jaar de fun damenten liggen van een nooit afgebouwd motel. Om diverse redenen is de koop niet aantrek kelijk, zegt wethouder C. W. Veerhoek. De grondeigenaar, projectontwikkelaar Pro Team BV uit Zundert, wil nu een 'hou- seteinpel' stichten aaxx de Stolp weg. De kans is echter kleixx dat dit lukt. De bewuste plek is de dorpsbe woners al jaren een doorn in het oog. Ze vinden de ruïne niet al leen lelijk, maar ook gevaarlijk ,voor spelende kinderen. Eerder dit jaar uitten de Nieuwerker- kers hun ongenoegen tijdens een bezoek van het college. Eind jaren zestig werd begonnen met de bouw van een motel met 64 kamers en een restaurant. Ver der dan de kelder en een deel van de keuken kwamen de werkzaamheden niet, omdat de projectontwikkelaar uit Naald wijk failliet ging. Een jaar of twee geleden nam Pro Team de boel over. Dit bedrijf presen teerde de gemeente in april drie mogelijkheden voor nieuwe be bouwing van de grond: een su permarkt, woningbouw of een grote discotheek. De gemeente liet in mei weten de fundamen ten misschien zelf te willen ko pen. Hoge prijs Zover komt het dus niet. Beide partijen hebben enige tijd on- dex-handeld, maar zijn niet tot overeenstemming gekomen. Zo werd de vraagprijs te hoog be vonden, licht Veex-hoek toe. Een ander nadeel is de locatie: langs de Rijksweg, dus een bron van geluidsoverlast voor de nieuwe gebxuikers. Ook gaat er geen on misbare woningbouwlocatie verloren, zegt Veex-hoek. Nieu- werkerkj heeft immers voldoen de bouwgrond voor de komende jaren. De wethouder verwijst bijvoorbeeld naar woning- bouwplan d'Heule 2. Discotheek Volgens C. J. L. Hereygers van Pro Team is een discotheek nu de enige haalbare optie voor de betreffende plek. Hij heeft trou wens nog geen aanvraag inge diend bij de gemeente. De voor- uitzichten voor Hereygers zijn somber: een discotheek past niet in het bestemmingsplan. Bovendien, licht Veex-hoek toe, is de locatie niet ideaal voor een groot uitgaanscentrum: vlak Ademloos luisteren de kinderen in De Stolpe als er een spannend verhaal wordt voorgelezen. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Ademloos wordt er geluis terd als een vrijwilliger ixx bibliotheek de Stolpe in Zierikzee een spannend verhaal voorleest. De kinderen hebben zich in groepjes opgesplitst, maar waar je ook loopt: je kunt een speld horen vallen. Als de boeken zijn dichtgeklapt, mogexx de jeugdige gasten (van groep vier tot en met acht) zelf aan het werk. Bij alle activitei ten staat het verleden centraal, want het thema van de kinderboekenweek is dit jaar 'De Tijdmachine - terug naar toen', of 'Vroeger in het kinderboek'. De tijdmachine reisde afgelopen woens dag naar ver-schillende perioden terug. Zo werden de middeleeuwen met een bezoek je vereerd. 'Teken jezelf, zoals jij er in de middeleeuwen zou hebben uitgezien', was de opdracht. En verder terug ging het, naar de tijd van de achttiende dynastie (van 1559 tot 1320 voor Christus om pre cies te zijn). Aan de hand van het hiëro gliefenalfabet moest een hiërogliefenpuz zel worden opgelost. Zo kon uiteindelijk het verhaal van 'De Ridder van Vogelen zang' worden ontrafeld. Deze 'Tei-ug in de tijd-middag' werd ove rigens ook gehouden in de openbare bi bliotheken van Burgh-Haamstede (De Schutse) en Bruinisse (De Zaete). In het kader van de kinderboekenweek (die woensdag van start ging en nog tot en met zaterdag 11 oktober duurt) staan nog diverse activiteiten op de x-ol op Schou wen-Duiveland. Zo wordt dinsdag 7 ok tober voor de groepen één tot en met drie een Riddermiddag gehouden in De Stolpe in Zierikzee. In klassikaal verband brengt verder een aantal gx-oepen van velschil lende scholen uit Ziei-ikzee een bezoek aan de bibliotheek, waar kinderboeken- schi-ijfster Geertje Gort zal voorlezen uit eigen werk. Collega Anne Takens komt langs in De Zaete en De Schutse, haar ge hoor bestaat uit kinderen van de groepen vijf en zes. Leei-lingen van openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven zullen 7 ok tober tijdens een workshop zelf een boek maken of op een andere manier met illu straties en boeken bezig zijn. door Poriën Kickert STELLENDAM - Onderzocht moet worden of bij het zwem bad Zuiderdiep in Stellendam een kuuroord gebouwd kan worden. Het zoute grondwater dat in de toekomst voor het zwembad wordt opgepompt, kan dan voor een deel ook voor kuurdoeleinden worden ge bruikt. Het heeft dan een func tie als 'heilzaam en therapeu tisch water'. Een plan hiervoor kwam donderdag ter sprake in de raadscommissie financiën van de gemeente Goedereede, toen er werd gediscussieerd over een voorstel voor aanleg van een grondwaterinstallatie voor het zwembad. De kosten daarvan bedragen 363.000 gul den. Het oppompen van zout water voor het zwembad zou een bij zonder project woi'den. Bij zwembaden elders in Neder land wox-dt weliswaar ook van grondwater gebruik gemaakt, maar dat is dan zoet. In Stellen dam is het de bedoeling het zou te water via een zogenaamde os- mose-installatie te verzoeten. Het procédé wordt bijvoorbeeld in de scheepvaar-t algemeen toe gepast, waar zeewater wordt omgezet in drinkwater. Ook grote, watervei-bruikende indu strieën passen het toe. Besparing Bij de zuivex-ing van het Stellen- damse water komt warmte vrij. Die wordt via een speciaal buf fersysteem gebruikt om het wa ter tot 36 graden Celsius op te stoken. Zowel het gebi'uik van het zoute gi-ondwater als de vrijkomende warmte zorgen vooreen aanzienlijke kostenbe sparing. Volgens directeur E. P. Siemons van Silu Nederland wordt drinkwater in Nederland m de toekomst schaarser en duurder; ook de kosten voor verwarming stijgen. Aanleg van de osmose-installatie zal in de toekomst steeds meer voordeel opleveren. Het systeem is bo vendien milieu-vriendelijk. Therapeutisch Een deel van het zoute grond water dat wordt opgepompt, zou rechtstreeks gebruikt kun- nen worden voor therapeuti sche toepasing in een kuuroox-d. Dat maakt het project extra aantrekkelijk. Of het water Waarvoor geschikt is, moet nog borden uitgezocht. Via de os mose-installatie kan water worden verkregen dat voldoet aan de wettelijke normen voor zwembadwater. D. J. Meijer van het Arteche Health en Beauty Centrum uit Soest vindt dat in Stellendam alle ingrediënten voor een kuuroord aanwezig zijn: een schone en gezonde om gevingvlakbij zee en allerlei fa ciliteiten zijn al beschikbaar. De aanwezigheid van zout grondwater is een extra plus-- punt. Zout water heeft een bij zonder heilzame werking op de huid. Meijer noemt in dit ver band de bekende Thalassothe- rapie, die gebaseerd is op het ge- bxuik van zeewater. Hij heeft de gemeente geadviseerd een haal baarheidsonderzoek te laten verrichten, om de behoefte in de markt te inventariseren. Ook is het mogelijk het water door een onafhankelijk laboratorium te laten testen op speci-fieke ei genschappen, zoals gehaltes aan mineralen en zouten. Het kuuroord kan dan aan cle wen sen van de klant en de aard van het water aangepast worden. Investeerder Er zal ook duidelijkheid moeten komen over de kosten. Voor het neerzetten van een kuuroord wordt toch al snel gedacht aan een bedrag van tenminste één miljoen gulden, ondanks het feit dat de belangrijkste investerin gen, die van het bestaande zwembad en de grondwaterin- stallatie, al zijn gedaan. De deelname van een particuliere investeerder is dan ook noodza kelijk. Het voorstel voor de aan leg van de grondwaterinstalla- tre en de uitbreiding van het warmtekracht-vermogen bij het Zuiderdiep komt 16 oktober aan de orde in de gemeenteraad van Goedereede. door Lizette Dalebout BROUWERSHAVEN - De ka mer van een 84-jarige bewoon ster van woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven is woensdagavond volledig uit gebrand. De bewoonster zette woensdagavond om zeven uur de televisie aan voor het pro gramma Lingo. Direct daarna begon de tv te roken en te bran den. Verbolgens vatte de plastic tussendeur vlam. Door de rook ontwikkeling die hierbij ont stond, moesten de bewoners van vijf aangrenzende kamers wor den geëvacueerd. Volgens zorgcoördinator Anne- maiijn van der Scheer had de brandweer het vuur snel onder controle en waren de bewoners direct na de brand 'opvallend rustig'. „Pas vandaag (donder dag, i'ed.) kwamen de emoties los en werden de mensen toch wel zenuwachtig. Oudere men sen zijn nu eenmaal erg gesteld op hun ritrrie en dat is nu totaal in de war." Een schoonmaakbe drijf heeft donderdag de meu bels en de gordijnen gereinigd. Ook de keuken heeft een beuit gehad. Van der Scheer: „Alles zit onder het roet, waar je ook kijkt." De modeshow die om twee uur zou plaatsvinden is af gelast. „In deze omstandighe den kan er hier natuurlijk geen kleding worden geshowd," zegt Van der Scheer. In plaats daar van konden de bewoners gratis koffie drinken en werden ze op hun gemak gesteld. Van dei- Scheer: „Ik ben van plan bin nenkort ook een avond te orga niseren in samenwerking met Slachtoffex-hulp, waar de bewo ners over hun ervaringen kun nen praten." De modeshow is uitgesteld naar donderdag 27 november. Het zal naar schatting zes we ken duren voordat de kamer van de 84-jarige weer bewoonbaar zal zijn. In de tussentijd zal zij worden ondergebracht in de lo geerkamer van een ander ver- zoi*gingstehuis. Welk tehuis is nog niet bekend. De bewoners van de overige vijf kamers ver blijven bij familie. Het zal onge veer een week duren voordat zij kunnen terugkeren naar Poor tershof. door Herre Steqenqa RENESSE - Het paviljoen van J. Kristelijn moet vóór donder dag 16 oktober van het strand bij Renesse verwijderd zijn. An ders laat de gemeente Schou wen-Duiveland de tent wegha len en worden de kosten verhaald op de horeca-onderne- rner. Wethouder C. W. Veerhoek: „Deze zaak zit het college erg hoog." Kristelijn begon eerder dit jaar met de aanleg van een strandpa viljoen op betonpalen, tot gx-ote verx-assing van de gemeente en collega's, die dat ook wel willen. Ondanks toestemming van wa terschap Zeeuwse Eilanden be val de gemeente de fundering weg te halen. Hiex-op stapte Kristelijn naar de rechter met het verzoek om een voorlopige voorziening. De president van de rechtbank bepaalde eind mei dat de ondernemer geen voor- keux-sbehandeling krijgt en dat de palen vanaf 1 oktober weer verwijderd moesten zijn, tege lijkertijd met de andere strand paviljoens. Ook mocht zijn on- dex-neming niet groter worden dan driehonderd vierkante me ter, terwijl Kristelijn het dubbe le in gedachten had. Vergunning Het enige wat hem nog kan red den is een voorlopige voorzie ning. Dan moet er voor 16 okto ber echter uitspraak zijn gedaan. Veerhoek heeft van Kristelijn begrepen dat hij geenszins van plan is zijn strandtent op te breken. De pa viljoenhouder heeft inmiddels een - nog altijd ontbrekende - bouwvergunning aangevraagd bij gemeente, ook voor een tweede paviljoen op het strand en één bij een duinovergang. Volgens Veerhoek worden deze aanvragen zeer snel beoordeeld. NOORDGOUWE - Uit een wo ning aan de Donkere weg in Noordgouwe zijn donderdag tussen 17.30 en 22.00 uur enkele goederen gestolen. De daders hadden zich de toegang tot de woning ver-schaft door de deur te forceren en doorzochten ver volgens het hele huis. De in woonster heeft aangifte gedaan bij de politie. De kans dat een vergunning wordt afgegeven, acht hij zeer klein. De plannen van Kx-istelijn zijn namelijk niet in overeen stemming met het bestem mingsplan en bovendien wil mi nister Jorritsma strengere ï'egels voor permanente bebou wing op het strand. Binnen het Zeeuws Overleg Waterkerin gen, waarvan naast de gemeente ook het watei-schap, Rijkswa terstaat en de provincie deel uit maken, is voorlopig afgespro ken op deze regels te wachten, aldus Veerhoek. Gewonde bij eenzijdig ongeval THOLEN - Een 23-jarige auto mobiliste uit Bergen op Zoom is donderdag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Bram Gi-oenewegeweg bij Tholen. Ze kwam uit de richting Sint An- naland en kwam vermoedelijk in een bocht in de rechterbexm terecht. Het voertuig is vervol gens in de slip geraakt, schamp te een boom aan de rechterzijde van de weg en kwam in een wei land tot stilstand. De auto werd geheel vex-nield. Het slachtoffer is met een zie kenauto naar Bergen op Zoom vervoerd. ZIERIKZEE Kreaclub - Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei houdt op woensdag 8 oktober weer een Kreaclub voor kinderen van zes tot twaalf jaar Ieder kind kan die middag een eigen dier van gips maken. De Kreaclub vindt plaats van 14.00 tot 15.30 uur in het Multifunctioneel Centrum aan de De Huybertstraat in Zie rikzee. Crematie - De afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de Ver eniging voor Crematie AWL houdt dinsdag 7 oktober een thema-avond in theatercafé Mondi'agon in Zierikzee. J. J. B. E Sertons, uitvaartcon- sulent in Goes, zal een inleiding houden over zijn beroep. Na de pauze geeft R. Zonnevylle van het Zierikzeese notariskantoor Beijens en Zonnevylle een uit eenzetting over het onderwerp 'erfrecht en de rol van de nota ris'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39