Ziekenhuis vangt atv soepel op Fietsbeleid is vooral papieren kwestie Lijst Bruggeman Hulst heft zich op Nekletsel na aanrijding bij Biervliet zeeland vrijdag 3 oktober 1997 b 12 Rechtbank oordeelt aanzienlijk milder dan Openbaar Ministerie Vrijkomende uren worden vrijwel volledig opgevuld weekenddiensten door René Hoonhorst HULST - De politieke partij Lijst Bruggeman komt vol gend jaar niet terug in de Hul ster gemeenteraad. De partij gaat op in Groot Hulst Ge meenschappelijke Belangen. Fractievoorzitter P. Steijaert van Lijst Bruggeman wil wel doorgaan in de politiek. Hij verwacht eind dit jaar op een 'verkiesbare plaats' op de kandidatenlijst van Groot Hulst Gemeenschappelijke Belangen te verschijnen. Steij aert kwam enkele jaren gele den in de gemeenteraad na het onverwachts overlijden van lijsttrekker N. Bruggeman. Steijaert: „Ook bij de vorige verkiezingen dachten we al over samengaan met andere naamslijsten. Toen hadden we echter nog een behoorlijk aan tal mensen die kandidaats raadslid wilden zijn voor de lijst Bruggeman. Momenteel wil een deel van ónze achter ban doorgaan en een deel legt het bijltje erbij neer. Na enkele gesprekken hebben we beslo ten om ons aan te sluiten bij de partij Groot Hulst Gemeen schappelijke Belangen, zodat alle naamslijsten in Hulst nu onder één partij vallen. Lijst Bruggeman bestaat offi cieel tot na de verkiezingen volgend jaar, tot het moment dat de nieuwe gemeenteraad aantreedt. De partij heeft zich echter pro grammatisch nü al bij Groot Hulst Gemeenschappelijke Bel a ngen aangesloten door Theo Giele MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft gisteren tegen vier verdachten aanzien lijk milder gevonnist dan door officier van justitie mr. J. Valen- te twee weken geleden was ge- eist. Van de in totaal 69 maan den gevangenisstraf waarom het Openbaar Ministerie in di verse zaken had gevraagd ble ven bij de vonnissen 18 maan den gevangenisstraf en 480 uur dienstverlening over. Voor de afpersing van twee Bel gische drugstoeristen had Va- lente de rechtbank gevraagd een twintigjarige Terneuzenaar vijftien maanden gevangenis straf op te leggen. De rechtbank oordeelde dat de rol van de ver dachte in de afpersingszaak, waarbij ook nog twee anderen waren betrokken, een straf van die zwaarte niet rechtvaardig de. De rechtbank legde de Terneuzenaar 240 uur dienst verlening op en zes maanden voorwaardelijke celstraf. Een Iraanse asielzoeker werd door de rechtbank veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en drie maanden voorwaardelijk wegens poging tot zware mis handeling. Hoewel het slachtof fer zijn aangifte had ingetrok ken en de dader had vergeven, had officier Valente twee weken geleden nog om twaalf maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf gevraagd. Een 19-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 24-jarige Goesenaar zijn door de Middelburgse rechtbank ver oordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf wegens het bero ven van een 69-jarige man in Goes. Bovendien moet het duo het slachtoffer de 2780 terug betalen. De rechtbank achtte het niet bewezen dat de twee overvallers de man zouden heb ben geschopt nadat hij op de grond was gevallen. Officier van justitie Valente had twee weken geleden nog twee jaar cel tegen de 19-jarige geëist en achttien maanden tegen de 24-jarige Goesenaar. Pluk-ze De rechtbank tikte bij het voor lezen van het vonnis tegen een 26-jarige Vlissinger het Open baar Ministerie op de vingers over de toepassing van de zoge heten Pluk-ze-wetgeving. Die wet is ingesteld om criminelen, zoals drugssmokkelaars, te tref fen in hun portemonnee. Het wederrechtelijk verkregen voordeel, ofwel hun criminele winsten, kan hen zo worden ontnomen. Gehakketak Naast twaalf maanden gevan genisstraf wegens inbraak en het verzilveren van gestolen cheques had officier van justitie mr. Y. Willems 1242,50 aan cri minele winst van de verdachte gevorderd. De Vlissinger werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, maar voor het toepassen van de Plukze-wet- geving voelde de rechtbank niets. Het gehakketak tussen de aan klager en de verdediging over de hoogte van kleine criminele winsten lijkt de rechtbank steeds meer te irriteren. „Bo vendien heeft deze verdachte geen enkele draagkracht. De of ficier had moeten weten dat de behandeling van dit soort vor deringen tot niets leidt. De vor dering is dus niet ontvankelijk", vonniste de rechtbank. De ver dachte moet wel 157,50 beta len aan een van de benadeelden. Officier eist terugbetaling drugswinsten doorTheo Giele MIDDELBURG - Drie jaar had hij van de heroïne af kunnen blijven, maar op Moederdag van dit jaar ging het weer mis. De veertigjarige Vlissinger nam toen een 'kwart', ging inkopen doen op het station in Rotter dam en voor hij het goed en wel besefte handelde hij in de drug. Voor het dealen van heroïne stond de man gisteren terecht voor de rechtbank in Middel burg. Volgens officier van justi tie mr. AS. Flik weert had de man een maand of drie weke lijks zo'n 35 gram verhandeld. De officier schatte de netto-op brengst op 26.250 schatte. Die criminele winst moet de man op grond van de zogeheten Plukze- wetgeving worden ontnomen, meende hij. Verder werd een gevangenis straf van negen maanden geëist. door Manon Kotvis TERNEUZEN - De 36-urige werkweek die Zeeuwse zieken huizen gisteren invoerden blijkt geen grote problemen op te leve ren. Het lukt vrijwel alle zieken huizen de vrijkomende uren te herbezetten. En waar het geld om meer mensen in te zetten ontbreekt, wordt dit opgelost door effectiever te werken. In de nieuwe CAO is afgespro ken dat na de invoering van de verkorte werkweek zoveel mo gelijk uren herbezet zullen wor den. Als leidraad voor 'zoveel mogelijk' wordt tachtig procent genomen. „We nemen aan dat we dat halen", zegt directeur G. Ramaekers van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Hij legt uit dat dit op drie manieren wordt bereikt. In de eerste plaats is er een aantal nieuwe vacatures die nog vervuld wor den of al vervuld zijn. Ten twee de gaat een aantal parttimers meer uren werken. En ten derde Minder geld voor vernieuwen steden en dorpen DEN HAAG - Zeeland kan vol gend jaar ruim tien miljoen gul den voor stads- en dorpsver nieuwing van het Rijk tegemoet zien. Dat is ruim twintig pro cent minder dan dit jaar. De verlaging vloeit voort uit de afspraak dat het Rijk de stads- vernieuwingsgelden geleidelijk aan zou verminderen. Middel burg krijgt 2,6 miljoen gulden, Vlissingen 1,3 miljoen gulden en Schouwen-Duiveland ruim 1,5 miljoen gulden. De provincie Zeeland, die het geld onder de rest van de Zeeuwse steden en dorpen verdeeld, krijgt 5,6 mil joen gulden. De Tweede Kamer moet overigens nog met de ver deling instemmen. Onder het vorige kabinet is het beleid en het budget voor stadsvernieu wing vastgelegd tot 2005. Het Rijk trok daar 11 miljard gulden voor uit. Per vier jaar wordt de bijdrage verlaagd. Het kabinet- Kok heeft echter besloten om na 2000 extra geld uit te trekken omdat in 2005 lang niet overal de vernieuwing voltooid is. Hoe het geld na 2000 wordt verdeeld, moet nog duidelijk worden. wordt een deel van het budget dat beschikbaar is om te herbe zetten, besteed aan het opvijze len van het loon van deeltijd- werkers. Dit houdt in dat parttimers hetzelfde aantal uren blijven werken voor meer loon. Normaal gesproken moet een deeltijdkracht bij invoering van een verkorte werkweek ook minder gaan werken, maar in de ziekenhuizen kregen ze toege zegd hetzelfde aantal men te mogen blijven werken. Keuzes maken Omdat honderd procent herbe zetting financieel niet mogelijk is. moeten de ziekenhuizen keu zes maken. Voorzitter T. van Ombergen van de Onderne mingsraad van Ziekenhuis Wal cheren: „In totaal wordt 65 pro cent herbezet, maar als je alleen kijkt naar de herbezetting op de werkvloer en dus de leidingge vende functies weglaat, is dat zo'n tachtig procent." Ook het ziekenhuis Dirksland legt haar prioriteiten bij de zorg voor de patiënten. Hoofd perso neel en organisatie W. Pansier: „In theorie krijg je toch minder handen aan het bed, maar in de praktijk hoeft dat niet zo uit te pakken. Een goede werkverde ling kan dit opvangen." C. De Jong, assistente van de Raad van Bestuur van het Ooster- scheldeziekenhuis, sluit zich bij deze stelling aan: „We kunnen niet voor honderd procent her bezetten, maar we hebben be sloten dat we dit alleen doen op plaatsen waar het van vitaal be lang is. Het belangrijkste is dat de continuïteit van de zorg wordt gewaarborgd." Werkstraf voor rol in afpersing MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft een twintigjarige Terneuzenaar veroordeeld tot 240 uur dienst verlening op zes maanden voor waardelijke celstraf. De man had twee weken geleden terecht gestaan voor zijn rol in de afpersing van twee Belgische drugstoeristen. Officier van jus titie mr. J. Valente had een ge vangenisstraf van vijftien maanden tegen de Terneuze naar geëist. BIERVLIET - Een 24-jarige vrouw uit IJ- zendijke is gisteren gewond geraakt bij een botsing op de Rijksweg 61 ter hoogte van Biervliet. De automobiliste werd met nekletsel en schaafwonden overgebracht naar het zie kenhuis in Terneuzen. Twee andere betrok kenen kwamen met de schrik vrij Het ongeluk gebeurde even voor half tien gisterochtend op de kruising van de Braak manlaan en de N61. Een 21-jarige vracht wagenchauffeur uit Yerseke zag te laat dat twee auto's voor hem, bestuurd door de IJ- zendijkse en een 32-jarige vrouw uit Bier vliet, stilstonden. Hij botste achterop een van de wagens. De auto van het slachtoffer werd volledig vernield. foto Charles Strijd Ooit wordt de Stationsbrug in Middelburg het domein van langzaam verkeer, nooddiensten en Op de fietsstraat in aanleg hebben fietsers prioriteit en worden auto's slechts gedoogd, openbaar vervoer; tot dat moment is het nog een knelpunt voor fietsers. foto Lex de Meester foto Willem Mieras door Edith Ramakers en René Schrier VLISSINGEN - Mobiliteitsplannen, fietsstructuurnota, hoofdstructuur- wegenplan of fietsnetwerken. Allerlei mooie namen zijn er bedacht om het fietsen naar de stadscentra Goes, Vlis singen en Middelburg aantrekkelijker te maken. De ideeën zijn goed, maar vaak verdwijnen ambitieuze projec ten in de bureaulade en wordt maar een gedeelte van de herinrichting uit gevoerd. De hoge kosten dwingen tot het stellen van prioriteiten, die vaak niets met fietsen te maken hebben. De auto blijft de heilige koe. ondanks rapporten waarin staat dat de centra autoluw moeten worden. De roep van de fietsers is duidelijk. Ze willen directe, logische verbindingen. Als er geen samenhang in een route is, kiezen ze die zei fook al is dat niet toe gestaan. Óf zoals Riet Beukert van de Eerste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) zegt: „In Middelburg leidde vroeger een houten wandelbrug naar de bi bliotheek en het gerechtsgebouw. Daar maakten ook fietsers veelvuldig gebruik van. Ongeveer drie jaar gele den werd besloten daar een nieuwe brug te plaatsen. Dan speel je toch in op de functie die de brug in de loop der jaren heeft gekregen. Dat is niet ge beurd. Het is weereen wandelbrugge- worden, fietsers rijden er weer over heen en zijn strafbaar. Maar het is toch logisch dat ze de drukke Koningsbrug willen mijden en niet willen omrij den." De fietser kiest de snelste verbinding en aan afstappen heeft hij een hekel. Liever riskeert hij een overtreding. In de Vlissingse Walstraat wordt het fietsverbod frequent genegeerd. Bij de herinrichting van de Walstraat in 1990 werd besloten er een voetgan gersdomein van te maken. Ook na de winkelsluiting zijn fietsers niet wel kom in het winkelgebied. „En natuur lijk rijden er fietsers en brommers. De ENFB heeft er destijds voor gepleit om fietsers toe te laten na sluitings tijd. Maar dat zou gewenning in de hand werken, zei het gemeentebe stuur, waardoor overdag fietsers door de Walstraat zouden rijden. Daarna is er een discussie gevoerd over een ver binding achter de Walstraat langs, via de Hellingbaan, de Vrijgang naar de Steenen Beer", merkt Wim Harwig van de ENFB uit Vlissingen op. Verdraaid Maar dat leverde niets op. De politiek verdraaide het plan, herinnert Har wig zich. Ook auto's en vrachtwagens moesten van die verbinding achter langs gebruik kunnen maken. „Het fietspad werd een brede weg voor ge motoriseerd verkeer. De wethouder rekende voor dat die uitbreiding acht miljoen kostte. Een gedeelte van het terrein van de Schelde moest opge kocht worden, een electriciteitshuisje verplaatst en enkele tuintjes ingekort. De ENFB sprak over uitsluitend een fietspad. Dan ben je met minder dan een'miljoen klaar. Het hele plan werd van tafel geschoven en nu rij den er dus fietsers en brommers door de Wal straat." Aders De gedachte om alleen voor fietsers voorzieningen te treffen was geen se rieuze gedachte voor het merendeel van de bestuurders. Toch lijkt het tij gunstiger te worden voor de fietser. In Vlissingen wordt momenteel in de Paul Krugerstraat aan beide zijden een vrijliggend fietspad aangelegd. Vier belangrijke aders moeten fiet sers snel naar het centrum leiden. Fred Slager, ambtenaar sector stadsont wikkelingvan de gemeente Vlissingen legt uit de Koningsweg te willen door trekken naar de Gravestraat. Scheepswerf De Schelde moet dan wel eerst uit het centrum van Vlissin gen zijn vertrokken naar het Sloege- bied. Wanneer dat gebeurt is nog on gewis. Maar de verbinding aan de achterkant van de Walstraat wordt dan jaren later aangelegd. Ook in Middelburg wordt momenteel bij de renovatie van de Kleverskerk- seweg ruim baan voor de fietsers ge maakt. En als de drukke Stations- brug, zoals in de bedoeling ligt, ooit voor alleen langzaam verkeer open baar vervoer en nooddiensten wordt opengesteld, is ook dat knelpunt op geheven. De Dammenroute moet dan wel eerst aangelegd mogen worden. Anders dan in Middelburg en Vlissin gen praat het gemeentebestuur van Goes al sinds 1980 over een fietsbe leid. Toen verscheen het fietsroute plan. Vervolgens was het f ietsnetwerk in 1993 onderdeel van het mobiliteits plan. Toch worden fietsvoorzieningen in Goes in de praktijk alleen aange legd als ze mee kunnen liften met an dere projecten zoals rioleringswerken of straatreconstructies, vertelt amb tenaar Hans Feij van de afdeling stadsontwikkeling. Met de invoering van betaald parkeren besloot het toenmalige gemeentebestuur de op brengsten gedeeltelijk voor het fiets beleid te bestemmen. Inmiddels gaat al het parkeergeld dat overblijft naar de pot bovenwijkse voorzieningen en is er van de mooie voornemens van destijds nog maar weinig over. Nog zo'n voorbeeld; de wijk Goese Meer. Gloednieuw, maar fietspaden ontbre ken. Reden: het plan stamt nog uit de tijd van voor het mobiliteitsplan. En nu roepen de bewoners dat ze fietspa den willen. Fietsstraat Desalniettemin doet Goes het zo slecht nog niet vergeleken met Vlis singen en Middelburg als het gaat om een fietsvriendelijk beleid. De ge meente is nu zover dat er als onderdeel van het fietsnetwerk een fietsstraat wordt aangelegd, van de wijk Over- zuid tot bij een flinke fietsenstalling in het centrum. Op die fietsstraat wordt de auto getolereerd, maar is hij ondergeschikt aan fietsen en brom fietsen. HetGroenLinks-raadslid A A van Oosten staat al jaren bekend als een fervent pleitbezorger van het rij wiel. Waar het in Goes aan ontbreekt, is een goede planning. Een duidelijk schema waarin van jaar tot jaar staat welke werkzaamheden er in het kader van het fietsbeleid worden uitge voerd, vindt hij. Middenstand Wat in de binnenstad van Goes wel op valt is dat de fietser nagenoeg overal in beide richtingen mag rijden en zich niks aan hoeft te trekken van eenrich tingsverkeer. Dat is een maatregel die op zich niet veel hoeft te kosten en die voor fietsers veel gemak met zich mee brengt. Alleen in de winkelstraten wint de commercie het nog altijd van de fietser. Het was ook mede onder druk van de middenstand dat een meerderheid van de gemeenteraad besloot een streep te halen door het plan om op de vier hoeken van de Goese markt elk vijftig fietsenrekken te plaatsenZelfs het geld had het college van B en W al gevonden. Van Oosten: „Het valt me wel op dat dat de middenstand in Goes behoor- 1 ij k wat invloed heeftMaar j ade wet houder die verantwoordelijk is voor openbare werken en dus ook het fiets beleid, is zelf voorzitter van de mid denstandscentrale geweest. Gelukkig zie ik hem nogal eens op een fiets dooi de stad rijden." 4 en 5 oktober 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisart sen Buys, Posthumus, Schut, Sla ger en v.d. Werff, vrij. 18.00-zon. 19.00 uur: S. Buijs, Van dusseldorpstraat 3, Goes, tel.(0113)215462. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Patiënten huisartsen Schmeitz, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00- zat. 19.00 uur: M. v.d. Stoep, Oostsingel 130, Goes, tel.(0113)215306, zat. 19.00-zon. 19.00 uur: M. v.d. Stoep, Oostsingel 130, Goes, tel. (0113) 215306. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arendskerke, Heinkenszand,Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: J. J. Harten, Claras Pad 12, Hein- kenszand, tel. (0113) 561234. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand, tel. (0113) 563074. Hansweert, Schore en Yerseke, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: huisarts te Yerseke, tel. (0113) 573520. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: C. I. Risseeuw, B. Vogelaarstraat 2a, Kruiningen, tel. (0113) 381566. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekens- kerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek: J. Binnekamp, Langeweg 40, 's Gra venpolder, tel. (0113) 311747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 19.00- zon 23.00 uur J. A. de Jong, Kapelle, tel. (0113) 341290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Co- lijnsplaat. Kamperland en Wisse- kerke: J. A. Kersseboom, Kortgene, tel. (0113)301319. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: W. J. Duininck, Dorpsstraat 93a, Krabbendijke, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: Apotheek de Spinne, De Spinne 11- 62, tel.(0113)228228. Geopend zat. 8.30-19.00 en zon. 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke: W. L. Verboom, Karmijnstraat 19, Kapelle, tel. (0113) 342486. Goes, Heinkenszand en Noord-Be veland: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens zand, tel. (0113) 561290 bgg (0113) 220656. Yerseke e.o.: Mevr. L. Huiskes-Cornelisse en S.A.M. Nefs-Verhoeven, Molenlaan 24, Yerseke, tel. (0113) 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor ge heel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 251177. Stichting Thuiszorg Nederland via tel.(0113)229003. Verloskundigen: Goes: Vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: Mw. M. v. Veen, Wijngaardstraat 32, tel. (0113)221670. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse: E. H. Veldman, Stavenisse, tel. (0166)692400. St. Philipsland en Nieuw Vosse- meer, vrij 18.00-zon. 23.00 uur: C. H. M. de Groot, Nieuw Vosse- meer, tel. (0167)502545. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tho len en Scherpenisse: R. H. Padt, Schoolstraat 33, Poort vliet, tel.(0166)612400. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Week endspreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poortvliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uurop Botermark 10. Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 251177. Hulst treedt streng op tegen herrieschoppers HULST - Cafébezoekers die het in Hulst te bont maken zullen in het vervolg door het Openbaar Ministerie vervolgd worden we gens lokaalvredebreuk. Met de ze aanpak hopen de gemeente Hulst, de plaatselijke horeca en de lokale politie de Hulster bin nenstad in de toekomst te kun nen vrijwaren van massale vechtpartijen en relletjes. Het voorbije jaar was het een aantal weekeinden vrij onrustig in de Hulster binnenstad. De in cidenten waren voor horeca, ge meente en politie aanleiding om nieuwe afspraken te maken hoe in de toekomst opgetreden moet worden tegen klanten die straf bare feiten plegen of andere ca fégangers en personeel ernstig lastigvallen. Als cafégangers voor problemen zorgen in de Hulster kroegen, zullen zij door de politie worden aangehouden en worden ver volgd voor lokaalvredebreuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 34