Atoombunker in andere handen Senioren actief in Heinkenszand Opel Club Zeeland wil dak boven hoofd op eigen clubterrein Borsele werkt niet mee aan legaliseren brooddrogerij Gebrek bouwgrond Heinkenszand baart CDA Borsele zorgen Siertuin mag slechts kop koffie serveren Koordirigent Rijkse blijft gedreven zeeland vrijdag 3 oktober 1997 b 1 Studie fietsveiligheid Goese Meer Meer drinkwater op Schouwen Oefenaanval op Woensdrecht Mbo-stages in Engeland Opvarenden jachtje gered Voormalig defensie station wordt ingericht als computercentrum Wandeltocht in buurt van Nisse Gewonde bij eenzijdig ongeval geslaagd GOES - Een onderzoekje moet uitwijzen op wat voor manier de fietsveiligheid in de wijk het Goese Meer valt te verbeteren. Het dagelijks gemeentebestuur wil dat laten uitvoeren omdat vooral de toegangsweg steeds meer op een racebaan begint te lijken. Burgemeester en wethouders willen nader advies over de mo gelijkheden. Zij zijn zich daarbij ervan bewust dat bij de pro jectontwikkelaar van Het Goese Meer geen geld meer te halen is. De begin jaren negentig gemaakte afspraken met de ont wikkelaar voorzien niet in het verder vergroten van de fiets veiligheid. Het bieden van extra bescherming aan fietsers in het Goese Meer betekent niet automatisch dat er meer fiets paden komen. Wellicht zijn er ook andere mogelijkheden om het rijwiel ruim baan te geven. HAAMSTEDE - Delta Nutsbedrijven wil de drinkwaterpro ductie op de Kop van Schouwen opvoeren. Het nutsbedrijf gaat daarvoor de winning van drinkwater zodanig aanpas sen, dat ook de verdroging van het omliggende natuurgebied wordt tegengegaan. Op Schouwen maakt Delta gebruik van natuurlijk duinwater en van water uit het Haringvliet. Om dit water beter te kunnen benutten, zal er onder meer een voor zuivering worden gebouwd. De aanpassing is noodzakelijk, omdat het drinkwaterverbruik op Schouwen stijgt. Na de in vesteringen kan Delta de verwachte groei tot 2015 aan. WOENSDRECHT - Straaljagers zullen vrijdagmiddag een luchtaanval op de vliegbasis Woensdrecht oefenen. Het gaat om tien Flö's van de vliegbasis Leeuwarden. De luchtaanval zal plaats vinden tussen 14.35 en 14.45 uur. Volgens de lucht macht zullen de vliegtuigen bewoond gebied zoveel mogelijk proberen te vermijden. VLISSINGEN - De grensoverschrijdende samenwerking op onderwijsgebied wordt in Zeeland uitgebreid met een nieuw project. Het gaat om deelname aan een uitwisselingspro gramma dat enkele jaren geleden al in gang werd gezet door scholen voor middelbaar beroepsonderwijs in de Engelse re gio Suffolk en de Belgische provincie West-Vlaanderen. Het is de bedoeling dat ook Zeeuwse scholen zich bij dit uitwisse lingsprogramma aansluiten. Deelnemende Zeeuwse scholen krijgen meer mogelijkheden om hun leerlingen stage te laten lopen in een Engelstalige om geving. Omgekeerd wordt van de Zeeuwse scholen verwacht dat ze Engelse en Belgische leerlingen enige tijd in Nederland laten werken of lerenD e samenwerking strekt zich ook uit to t zaken als het ontwikkelen van nieuwe lesmaterialen. De pro vinciebesturen treden als gangmaker op, onder meer door startgeld beschikbaar te stellen. BRESKENS - De bemanning van de sleepboot Barracuda van de Terneuzense bergingsmaatschappij Multraship hebben donderdagmiddag drie opvarenden van het Belgische zeil jacht Windvang van de Hoge Platen gehaald. Het jacht was door een navigatiefout vastgelopen op de zandbanken. De reddingsboot Margriet uit Breskens, die te hulp was geroe pen, slaagde er niet in om het schip en de opvarenden te berei ken. Met behulp van een i-ubberbootje van de Barracuda lukte dit wel. De opvarenden werden met de Prinses Margriet terug naar de haven in Breskens gebracht. Daar constateerde een arts bij de drie onderkoelingsverschijnselen. De Windvang werd later op de middag door de Multi-aship-sleper vlotge- trokken en overgebracht naar Breskens. door Marten de Jongh GOES - De Opel Club Zeeland gaat niet akkoord met de nieu we hangplek op het Goese be drijventerrein De Poel als daar geen gebouwtje mag komen. Dat is de reactie van clubvoor zitter J. Stroo op de toewijzing van een ontmoetingsplaats na bij de bedrijfsgebouwen van Rentex-Zeetex en het spoor. Het dagelijks gemeentebestuur wil de opelclub daar toelaten op voorwaarde dat er geen clubge bouw komt. Met het terrein op zich zijn de Opelfreaks dik tevreden. „Er moet wel wat aan gebeuren. Bij voorbeeld onkruid weghalen en een verharding aanbrengen. Maar dat komt vanzelf wel", al dus Stroo. „We hebben alleen niets aan het terreintje als we geen dak boven ons hoofd krij gen. Als er niks mag, houdt het een eind op voor ons. Dan blij ven we gewoon in de De Graaff- straat. Bij mijn broer die daar woont mogen we altijd naar binnen." Stroo zou het betreuren als de club geen onderkomen krijgt. „We zijn speciaal een vereniging geworden om een terreintje te mogen gebruiken. De clubleden willen een beetje saamhorig heid. Daar hoort onderdak bij." De Opelliefhebbers treffen el kaar nu vrijwel dagelijks in de De Graaffstraat. De gemeente wil hen daar echter weg hebben vanwege de herinrichting van de straat. Frustrerend De Opelclub heeft daan-oor be grip, want de De Graaffstraat biedt onvoldoende ruimte om de autoclub een goede toekomst te bieden. Het vinden van een nieuwe ontmoetingsplaats bleek tot dusver echter een frus trerende bezigheid. Een reeks van mogelijke locaties viel af. Op het laatst ging de keus tussen de Marconistraat en bedrijven terrein De Poel. De Marconi straat was onaantrekkelijk om dat de Opelliefhebers daar na eenjaarweerwegmoeten. Op de nieuwe ontmoetingsplaats moeten ook enkele auto's kun nen staan. Een sleutelplek is echter niet nodig. Die heeft de club al geruime tijd in de Poel. door Caroline Moerland HEINKENSZAND - Een leu ke en gezellige dag. Zo om schreef A Rijk de viering van de Dag van de Ouderen don derdag in ontmoetingscen trum De Stenge in Heinkens- zand. Rijk is directeur van de Stichting Welzijn voor Oude ren Borsele, één van de drij vende krachten achter het eve nement. Bedoeling van de bijeenkomst is aandacht vra gen voor de leefwereld van de oudere mens. De Borselse Dag van de Oude ren beleefde dit jaar de tweede editie. Presenteerden zich vo rig jaar allerlei organisaties waarin ouderen deelnemen, dit jaar stonden sociaal-cultu rele activiteiten in de belang stelling, „We wilden dit jaar meer de nadruk leggen op het doen", zegt Rijk. Verenigingen en hobbyclubs presenteerden en demonstreerden hun activi teiten. Zo konden de ruim tweehon derd bezoekers kennismaken met pottenbakken, postzegels verzamelen, bloemsierkunst. biljart, bridge, schieten op de liggende wip en aerobic. Ver der waren er optredens van de 'ambassadeurs van het Zeeuws dialect' Bei Cok, En gel Reinhoudt en Peter Diele- man. Ouderen konden inHeinkenszand een schot wagen op de liggende wip. foto Willem Mieras door Marten de Jongh KLOETINGE - In de atoomvrije bunker in Kloetinge komt een computercentrum van de Stich ting Onderzoek Mens en Milieu, die het betonnen pand heeft ge kocht van een Brabantse onder nemer. De omgeving van de bunker moet rustgebied blijven. Het plan van de nieuwe eige naar dient daarmee overeen te stemmen. Het dagelijks ge meentebestuur wil dat zorgvul dig bekijken. Dat zegt een woordvoerder van de gemeente Goes naar aanleiding van de verkoop. De stichting heeft de bunker ge kocht voor ongeveer 7,5 ton om er een computercentrum te ves tigen voor onderzoek van mi lieuproblemen, Bedoeling is dat een computernetwerk de gevol gen in kaart brengt van schade lijke ontwikkelingen voor het milieu. De computers simuleren daarbij bepaalde omstandighe den, bijvoorbeeld de aanwezig heid van vervuiling. De bunker zou uitermate geschikt zijn voor dergelijke onderzoeksactivitei ten. „Het is een koele plaats voor de apparatuur en een ruim te die uitstekend valt te beveili gen. Dat zijn twee belangrijke voorwaarden voor ons", aldus penningmeester ing. H. Xennt van de stichting. „Onderbrekin gen zouden heel vervelend zijn want de computers moeten soms een maand achter elkaar doorrekenen. Dat moet onge stoord kunnen gebeuren. Bedoeling is de bunker te be mannen met één a twee mensen die een oogje in het zeil 'houden. Xennt sluit echter niet uit dat het pand wel eens een paar maanden onbeheerd zal zijn. De stichting wil de bunker aanpas sen aan de eisen van deze tijd. Dat zal een verbouwing vergen van ongeveer een jaar. Streven is het computercentrum in 1999 in gebruik te nemen. De penningmeester van Onder zoek Mens en Milieu kan zich niet voorstellen dat Goes be zwaar zal maken tegen verbou wing en gebruik van de bunker. „De gemeente wil dat het een rustgebied blijft. Ons initiatief sluit daar naadloos op aan. Het computercentrum trekt abso luut geen bezoekers. En de ver bouwing is niet meer dan een verfraaiing." De door bos omringde bunker heeft formeel nog steeds een mi- litaire bestemming. Het pand aan de Zomerweg werd ge bouwd tijdens de Koude Oorlog. Het is bombestendig, telt drie kleine toegangsdeuren en heeft geen ramen. De bunker heeft een kruipruimte en twee verdie pingen. De vloeroppervlakte is ruim 970 vierkante meter. De stichting Onderzoek Mens en Milieu bestaat nog niet lang. Met het in gebruik nemen van de bunker kan de organisatie met het eigenlijke werk beginnen. door Caroline Moerland 's-HEERENHOEK - Een ver zoek van de firma Remijn tot le galisering van haar brooddro gerij aan de Molendijk in 's- Heerenhoek, kan niet rekenen op steun van de gemeente Bor sele. Burgemeester en wethou ders zijn niet van plan het bestemmingsplan zodanig te wijzigen dat het bedrijf kan worden voortgezet op deze plek. Omwonenden vechten al jaren voor verplaatsing van het be drijf. Ze hebben last van de tril lingen die vrachtwagens van en NISSE - Het Natuur- en Milieu educatiecentrum MEC de Beve- landen houdt zaterdag 11 okto ber een wandeltocht rondom het dorp Nisse en de kreekrest de Zwaakse Weel in de Zak van Zuid-Beveland. De wandeling wordt gehouden in het kader van de landelijke voetpadendag 1997 en voert over zoveel mogelijk onverhar de paden. De tocht is ongeveer dei-tien kilometer lang. Wie met een boswachter mee wil lopen, moet om 13 uur bij het infocen trum van de Zeeuwse Schaaps kudde nabij Nisse zijn, dat te vens het vei'trekpunt is. THOLEN - Een 23-jarige auto mobiliste uit Bergen op Zoom is donderdag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Bram Groenewegeweg bij Tholen. Ze kwam uit de richting Sint An- naland en kwam vermoedelijk in een bocht in de rechterbeim terecht. Het voertuig is vervol gens in de slip geraakt, schamp te een boom aan de rechterzijde van de weg en kwam in een wei land tot stilstand. De auto werd geheel vernield. Het slachtoffer is met een ziekenauto naar Bei- gen op Zoom vervoerd. Aan de Faculteit Rechtsgeleerdheid van de Universiteit te Gent heeft Willemien de Best uit Kapelle met 'Grote Onderscheiding' het bijzon dere licentiaat 'Haven en Maritieme Wetenschappen' behaald. naar het bedrijf veroorzaken en klagen over stank. De Raad van State gaf de bewoners van de Molendijk tot nu toe gelijk. Het rechtscollege vernietigde de mi lieuvergunning van de brood drogerij en concludeerde dat het 'industriële karakter' ervan niet in het bestemmingsplan past. Remijn heeft het brooddroog- proces inmiddels aangepast aan de eisen die Wet Milieubeheer stelt. Overeind blijft dat de acti viteit in strijd is met het bestem mingsplan. Burgemeester en wethouders van Borsele zouden het bedrijf dus kunnen dwingen te stoppen. De schoorsteen van de brooddrogerij rookt echter nog. „Wij vinden nog steeds dat de firma Remijn de voorschrif ten in het bestemmingsplan moet naleven. Maar daar zit na tuurlijk het één en ander aan vast", legt de Borselse wethou der drs. P. J. Vollaard uit. De fir ma is begin dit jaar gevraagd de gevolgen van sluiting of ver plaatsing op een rijtje te zetten. Het bedrijf kwam in juni met een rapport dat onder meer in zicht gaf in de financiële gevol gen van een verhuizing. Ook diende het een verzoek in om het bestemmingsplan zodanig aan te passen, dat de brooddrogerij legaal verder kan. Het dagelijks gemeentebestuur heeft echter besloten zijn standpunt te handhaven. Dat betekent nog niet dat er on middellijk een einde komt aan de bedrijfsactiviteiten. Vol laard: „Het lijkt me dat we daar eerst met het bedrijf over moe ten spreken. Ik heb er begrip voor dat omwonenden vinden dat het al te lang heeft geduurd, maar je kunt beter een goede be slissing nemen dan een snelle." Hij wijst er op dat op het mo ment dat burgemeester en wet houders de sluiting van Remijn vorderen, het bedrijf die beslis sing weer kan aanvechten. De firma heeft ook bezwaar ge maakt tegen het nieuwe be stemmingsplan voor het buiten gebied dat, evenals het oude. geen brooddrogerij op deze plek toestaat. Op de vraag waarom het bedrijf het brooddroogproces aan de Molendijk wil blijven voortzet ten, antwoordt J. Remijn: „We zitten hier al honderd jaar. Da's toch een goede reden, dacht ik zo." Hij wil verder niet reageren op de kwestie. „We wachten het verder af. Meer kunnen we niet doen." door Caroline Moerland HEINKENSZAND - Net als de dorpsraad Heinkenszand en wethouder van ruimtelijke or dening drs. P. J. Vollaard, maakt de CDA-fractie in Borsele zich zorgen om Over de Dijk in Hein kenszand. Dat blijkt uit schrif telijke vragen aan burgemeester en wethouders. De Provinciale Planologische Commissie wil voorlopig geen goedkeuring te geven aan het bestemmingsplan voor deze nieuwe wijk. De PPC wil dat Borsele haar woning bouwplannen eerst afstemt met de buurgemeenten. Het CDA wil weten hoever Bor sele, Goes en Kapelle zijn met de ontwikkeling van een zogehe ten regiovisie en hoe de buurge meenten zich opstellen. De fractie wijst erop dat in Hein kenszand al enkele jaren geen bouwgrond meer beschikbaar is, terwijl op een wachtlijst voor Over de Dijk vierhonderd gega digden staan. „Wij hebben reeds signalen ontvangen van poten tiële kopers die niet langer meer willen wachten en overwegen te verhuizen", zo schrijft het CDA „Deze intergemeentelijke mi gratie past natuurlijk prima in het Randstaddenken van het kabinet en, in zijn kielzog, de provinciale overheid." Verder wil het CDA weten welke gevolgen het PPC-besluit heeft voor de voor volgend jaar voor ziene bouw van een woonzorg centrum in Heinkenszand. Ten slotte vraagt de fractie of de herinrichting van het dorpscen trum van Heinkenszand en de door de gemeente zo vurig ge wenste extra ontsluitingsweg voor het dorp op deze manier niet te veel worden vertraagd. door Caroline Moerland HEINKENSZAND - De hore- ca-activeiten van siertuin Berkenhof in Kwadendamme moeten beperkt blieven tot de koffieschenkerij. Een meerder heid van de Borselse gemeente raad heeft dat donderdag beslo ten. Alleen VVD en D66 bleken voorstander van een bestem mingsplanwijziging, die het serveren van 'een kleine kaart' en de verhuur van de ruimte voor feesten mogelijk maakt. Berkenhof kreeg enkele jaren geleden toestemming voor de bouw van een ruimte waar be zoekers van de tuin kunnen worden ontvangen. Ook mocht de eigenaar de gasten een drankje serveren in de zogehe.- ten koffieschenkerij. In de loop der jaren zijn de horeca-activi- teiten van Berkenhof echter uit gebreid, wat in strijd is met het bestemmingsplan voor het bui tengebied. Om de huidige situa tie te legaliseren, zou een wijzi ging nodig zijn. Het college van burgemeester en wethouders voelt daar echter niets voor. En ook een meerderheid van de ge meenteraad niet, zo bleek don derdag. J. M. Zandee (SGP) vroeg het college 'de strijdige stiutatie op te heffen en alles goed te rege len'. Ook het CDA schaarde zich achter het voorstel van het da-, gelijks gemeentebestuur. A E.- M. M. Lijmachzei niets te voelen voor een bestemmingsplan wij ziging, omdat dat de deur opent voor meer van dit soort verzoe ken.Niettemin opperde hij re gels voor beperkte uitbreiding van zulke activiteiten te maken, omdat die passen in het Waarde vol Cultuur Landschap. Steun Drs. A E R. van Opdorp (WD) nam het op voor de uitbater van Berkenhof. „We vinden dat dit soort ontwikkelingen moet worden gesteund in plaats van tegengehouden." L. C. A Schoor (D66) sloot zich daarbij aan en zei tevens dat wat hem betreft de activiteit past binnen het plattelandsbeleid dat de ge meente voert. Wethouder drs. P. J. Vollaard legde vervolgens uit dat horeca in het buitengebied mag zolang de activiteit ondergeschikt is aan de hoofdfunctie van een perceel (in dit geval tuin). Ver der zei hij dat Berkenhof alleen maar door mag gaan op de hui dige voet, als de gemeenteraad kiest voor een bestemmings planwijziging. Daar wilden de meeste partijen, behalve WD en D66. toch niet aan. Rijk J. Rijkse zwaait al 25 jaar het stokje in Ethan, het mannenkoor dat regelmatig opnamen maakt en over verjonging niet mag kla gen. foto Willem Mieras door Caroline Moerland KRABBENDIJKE - Sinds hij 25 jaar gele den de leiding kreeg over christelijk man nenkoor Ethan uit Yerseke is het uitge groeid van nog geen dertig naar negentig leden. In die kwart eeuw namen dirigent Rijk J. Rijkse en 'zijn' zangers bovendien zeven langspeelplaten en evenzoveel cd's op. En het aantal vragen naar optredens overstijgt het aanbod. Rijkse, die vandaag zijn jubileum als dirigent viert, is te be scheiden om het succes van het koor op zijn naam te schrijven. Maar dat hij Ethan met bijzonder veel enthousiasme leidt, is zonneklaar. De zestigjarige Rijkse begon zijn loop baan als dirigent in 1956. Hij vertelt hoe dat jaar een groepje mensen bij elkaar kwam om een christelijk gemengd koor op te richten. Het vorige was in 1953 ter ziele gegaan. Rijkse: „De vraag was wie de lei ding op zich zou nemen. En toen ben ik di rigent geworden. Waarom weet ik nog niet. We hebben nog verscheidene keren geprobeerd een gediplomeerde dirigent te pakken te krijgen, maar dat lukte niet." Zeven jaar later had Sursum Corda, zoals de oprichters het koor hadden genoemd, alsnog een professioneel leider. Rijkse be haalde in 1963 in Den Haag het diploma koorleider van de Federatie van Neder- lande Zangersbonden. Daarvoor had hij een studie koordirectie gevolgd bij A Kousemaker van de Zeeuwse Muziek school. Jonge zangers Vanavond viert hij zijn vijfentwintigjarig jubileum als dirigent van Ethan, het man nenkoorvan de Gereformeerde Gemeente in Yerseke. Trots vertelt hij hoe het koor in de loop der jaren is gegroeid. De mannen repeteerden eerst in een schoollokaal, vervolgens in een ruimte bij de kerk en nu in de kerk. De ongeveer negentig leden komen niet alleen uit Yerseke, maar ook uit andere plaatsen op de Bevelanden en Tholen. Rijkse heeft geen verklaring voor de aan trekkingskracht van het koor. „Dat is moeilijk te zeggenLeden nemen vrienden en collega's mee. vaders hun zoons..." Ethan telt overigens opvallend veel jonge zangers. Het koor treedt gemiddeld zo'n acht keer per jaar op, maar zou veel vaker concerten kunnen geven. „Lang niet elk verzoek wordt ingewilligd', zegt Rijkse. „Als we op pad gaan, hebben we al gauw zo'n twee tot drie bussen vol. En dat kost geld." De ze maand heeft Ethan drie optredens ach ter elkaar. Volgende week gaat het kool naar Dordrecht voor een cd-opname sa men met jeugdkoren uit Werkendam en Ridderkerk. En vanavond vanaf 19.45 uur is natuur lijk het jubileumconcert in de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Yerseke. Dat is overigens een week uitgesteld ter gun ste van een optreden in bejaardentehuis Nebo in Zwijndrecht. Net als Rijkse. vier de Nebo vorige week het 25-jarig jubile um. En het bejaardentehuis wilde per se dat Ethan daar bij zou zijn. Er is zelfs een speciale delegatie vanuit Zwijndrecht ge komen om het koor ertoe te bewegen het jubileumconcert in Yerseke een week uit te stellen. „We hebben een speciale band met Nebo", zegt Rijkse. „We komen daar al meer dan twintig jaar. Dan arriveren we om half acht en gaan pas om elf uur weg. Het is inmiddels traditie dat we na het laatste optreden ouderwetse erwtensoep krijgen en vervolgens doen we nog wat verzoeknummers voor personeel en vrij willigers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33