Einde van Boulevardloop dreigt Oranje moet in finale profiteren van thuisvoordeel Onthutsend weinig voorinschrijvingen Verbruggen waarschuwt voor commercie Vlissingse sportraad huldigt winnaars Basketbalploegen vol goede moed van start Brunen opgelucht naar WK sport vrijdag 3 oktober 1997 sbw 29 Zege voor driebanders De Arend Wereldtitel voor Piet de Jong Darters bereiken halve finales Ajax denkt aan vier opponenten Seizoen voorbij voor Fortes Volleybalsters sluiten af met zege Kasparov geeft Sjirov schaakles Organisator Dynamica gaat in ultieme reddingspoging schooljeugd benaderen van onze sportredactie AMSTERDAM - Hein Ver bruggen heeft gisteren in een onderhoudende ESC-toe- spraak gewaarschuwd voor een steeds knellender greep van de commercie op de sport. Het grote gevaar loert. Zijn uitspraak was opmerke lijk omdat Verbruggen als voorzitter van de internationa- le wielerunie toch niet geheel onbekend is met de marktwer king en sponsoring. „Ja, ik vind dat het te veel doordraaft. Bij het wielrennen herkennen de supporters zich nog in de toppers. Maar bij Amerikaans honkbal of prof- boksen is dat niet meer het ge val. Pure business. Profboksen is geen sport meer. Verbruggen is bang dat de zucht naar sensatie, laag ver maak steeds groter wordt. Het volk vraagt, de commercie eist, de sport levert. Een kwalijke ontwikkeling. Terwijl sport van oudsher kan terugvallen op een grote schare vrijwilli gers. „Tachtig, negentig pro cent. Allemaal gekken, net als ik", zei Verbruggen. „Ik geloof heilig dat sport een rol heeft in de maatschappij, evenals cultuur, en een positie ve bijdrage kan leveren. Zo niet, dan heeft het geen zin. Sport moet een doel hebben, geld alleen kan dat niet zijn. Sport is in eerste instantie geen business maar plezier." Combine Maar zaken doen en dingetjes regelen hoort er wel bij, niet in de laatste plaats bij het profes sionele fietsen. ..Een combine hoort bij wielrennen; jij nu voor mij. ik morgen voor jou. Maar tien kilometer voor de fi nish een bedrag op tafel leggen voor de overwinning, dat draaft door. Dat is het skybox- effect. Het is fundamenteel verkeerd als de profvoetbal competitie zijn wortels kwijt zou raken. Op den duur leidt dat tot meer en meer excessen. ANP Sportwethoudster L. Poppe de Loof (rechts) overhandigt atletiekbelofte Yvonne Wisse een oorkonde met klokje, foto Ruben O reel doorSjaak Sinke VLISSINGEN - In het Arse naaltheater waren gister avond ruim 160 sporters en supporters verzameld voor de jaarlijkse huldiging door de de Vlissingse sportraad. Sport wethoudster L. Poppe de Loof sprak haar waardering uit voor de vele topprestaties, ver richt door de diverse leden van de Vlissingse sportverenigin gen. Voorts maakte zij melding van een sportstimuleringsproject dat kinderen van de basisscho len met wedstrijdsport in aan raking moet brengen. Veelvuldig triatlon- en atle- tiekkampioene Irma Heeren kon door andere verplichtin gen de speciale ereprijs niet in ontvangst nemen. Bij de indi viduele kampioenen vielen de lange erelijsten op van Storm vogel-zwemmer Eelco van Ge- mert die in totaal negen Zeeuwse titel verzamelde. Door een militaire oefening kon ook hij niet bij de huldi ging aanwezig zijn. Wel aanwezig was de atletiek belofte Yvonne Wisse van Dy namica die in haar laatste jaar als C-junior zeven ereplaatsen bij de diverse Nederlandse kampioenschappen behaalde. Hoogtepunten waren de gou den plakken op de 80 meter horden en de 30.0 meter hor den. Die prestaties komen de 15-jarige Yvonne Wisse niet aangewaaid. Naast haar school en huiswerk voor de vierde klas van het VWO is haar tijdgevuld met trainen en slapen. „Een kwestie van plannen en dan is het goed te doen", vertelde Wisse die het moeilijk vindt om een keuze te maken in welk atletiekonder- deel ze zich zal gaan speciali seren. „Ik vind alles nog steeds leuk." Conzuela Navest van de Sta- vermanbrigade is al jaren een gevestigde waarde in het zwemmend redden en ontving haar oorkonde met klokje voor de diverse ereplaatsen op Eu- ropeese kampioenschappen en een aantal Nederlandse titels. Geert Meesen was op vier on derdelen de sterkste zwem mend redder van Nederland bij de junioren. De huldiging werd opgeluis terd met een demonstratie handboogschieten en darten. RILLAND - De biljarters van De Arend hebben in een inhaal wedstrijd in de tweede divisie van het driebanden met 6-2 ge wonnen van Kloppert Keukens. Drie van de vier persoonlijke duels werden door de thuisploeg gewonnen. De cijfers waren: Willems-Van Shaalen 36-40 (53 beurten). Van Osdorp-Van Es 40-38 (76), Tummers-Den Adel 35-31 (52), Zwakenberg-De- rogée 35-28 (54). SYDNEY - Tennisser Piet de Jong is bij de World Transplant Games in Autralië kampioen geworden in het dubbelspel. De Middelburger legde i n Sydney beslag op de zege met Eddy van 't Hooft uit Eek en Wiel. In het enkelspel greep De Jong de bronzen medaille. De WTG is een initiatief van de Engelse transplantatie-arts Maurice Slapak en werd voor het eerst gehouden in 1978. De wereldspelen zijn bedoeld voormensen die een orgaantransplantatie hebben ondergaan. Bij Piet de Jong is een nier getransplanteerd. PERTH - Het Nederlands mannenteam heeft zich bij de we reldkampioenschappen darts in het Austi-alische Perth ge plaatst voor de halve finales. De ploeg werd winnaar van de poule. Het team versloeg daarna Nieuw-Zeeland (9-5) en de Verenigde Staten (9-7). De mannen spelen morgen tegen aartsrivaal Engeland. Het vrouwenteam, waarvan ook de Vlissingse Karin Krappen deel uitmaakt, eindigde net als de mannen als eerste in de poule, maar werd daarna uitgescha keld door Canada met 4-1ANP AMSTERDAM - Ze zijn er in Amsterdam lang mee bezig ge weest om erachter te komen wie ze vandaag, in Genève, kun nen loten als tegenstander in de tweede ronde van de UEFA- beker. De procedure is wat onoverzichtelijk. Ajax verwacht nu één van de volgende vier: Braga, Metz, Udinese en Stras bourg. Het Portugese Braga schakelde dinsdag Vitesse uit. Met keihard voetbal. Als Ajax het systeem op juiste wijze heeft weten te doorgronden, is ook de mogelijke tegenstander van FC Twente te herleiden. Die zou dan uit het volgende kwartet moeten komen: Auxerre. Anderlecht. Aarhus en As ton Villa. ANP ARNHEM - Vitesse kan dit seizoen niet meer beschikken over Carlos Fortes. De 23-jarige Kaapverdiaan kreeg gisteren in een privékliniek in Rozendaal. vlak bij Arnhem, zekerheid over de aard en de ernst van zijn knieblessure. Chirurg Hom- minga constateerde tijdens een kijkoperatie dat de voorste kruisband volledig was afgescheurd. Bovendien ontdekte hij een scheurtje in de meniscus. Fortes moet over vier weken een nieuwe operatie ondergaan. De verwachting is dat Fortes acht tot tien maanden uit de roulatie is. De Vitesse-speler werd dinsdag al na een minuut uit de wedstrijd tegen Braga geschopt. ANP ZLIN - 'The Road to Sydney' is er voor volleybalsters een van hobbels en kuilen De ploeg van bondscoach Bert Goedkoop beleeft bij het EK in Tsjechië het voorlopige dieptepunt op de ze lange weg. Met de enige overwinning tegen Wit-Rusland (3-0) sloot de titelverdediger het toernooi gisteren af. De for matie van Goedkoop kwam na nederlagen tegen Bulgarije, Rusland, Polen en Letland niet verder dan de klasseringen ne gen tot en met twaalf. ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - Een filosoof of mysticus als zijn Franse collega Yannick Noah is bondscoach Fred Hemmes niet. Voor Noah staat de relatie met zijn speel sters centraal, voor Hemmes het resultaat. Hij wil zondag win nen, zo eenvoudig is het. „Ver liezen is nooit leuk", vindt hij. „Zeker niet op het hoogtepunt van het nationale vrouwenten nis." De finale in de Fed Cup tegen Frankrijk is het hoogst bereik bare in het vrouwenteamtennis. Oranje staat daar door twee on mogelijke overwinningen op de Verenigde Staten en Tsjechië. „Beide keren waren we op pa pier kansloos", kijkt Hemmes (47) terug, „Beide keren wonnen wij door onze teamspirit. Vooral Orrie (Miriam Oremans) krijgt een kick van de Fed Cup." Tegen Frankrijk is Nederland volgens de statistieken ander maal kansloos. „Maar", zegt Hemmes met glinsterende oog jes, „we hebben thuisvoordeel, 8800 fans op de tribunes, een baansoort die op het spel van Schultz en Oremans is aange past en onze voorbereiding is perfect. De stemming is,uitste- kend. Er wordt hard getraind en er is tijd voor een dolletje." In de Brabanthallen wordt ge speeld op supreme. Een baan soort die specifieke aanpassin gen vereist, die niet supersnel is en die een lage stuit heeft. „Op zo'n baan voelt Mary Pierce zich niet thuis", grijnst Hemmes. Hemmes is razend nieuwsgierig of Noah zijn kopvrouw zal op stellen. „We gaan er van uit dat Testud speelt. Die meid heeft een fantastisch jaar. Van 39 naar 14 op de wereldranglijst en pri ma staat van dienst. Maar bij Pierce zet ik vraagtekens. Ik weet het niet. Ook al omdat Noah de beschikking heeft over Tauzïat die wel op supreme uit de voeten kan." De Fransen lieten in de voorbe reiding niets aan het toeval over. Na de degradatie, als titelverde diger, in de Davis Cup naar groep I van de Euro/Afro-zone moeten Noah en zijn speelsters als compensatie de Fed Cup ver overen. Daarom ging de ploeg tien dagen in een traini ngskamp in Le Touquet, waar een identie ke vloer (supreme) lag. „De Fransen bulken van het geld", aldus Hemmes. „Ze konden zo'n voorbereiding betalen. Wij niet." De bondscoach trok vori ge week met Boogert en Ore mans naar het toernooi van Leipzig op supreme en verza melde zijn ploeg maandag in Den Bosch. Schultz had zondag in New York nog verplichtingen in het Amerikaanse teamtennis. Geheimzinnig over zijn opstel ling doet Hemmes niet. Schultz en Oremans enkelen, in het dub bel gaan Bollegraf en Oremans de baan op. Noah wil zijn vrien dinnen tijdens de training eerst nog een keertje goed in de ogen kijken. „Het gaat om de vorm van de dag", filosofeert hij. „Het ploegbelang staat voorop. Het gaat niet om ego's, rankings, maar om de ploeg." ANP TILBURG - De deelnemers aan het Fontys-schaaktoernooi in Tilburg gingen gisteren weer eens naar school. Meester Gary Kasparov had dit keer de Span jaard Sjirov uitgekozen als leer ling. Die kreeg les hoe je met zwart het Siciliaans behandelt. Vlak voor de veertigste zet was het college teneinde. Kasparov leidt na vijf van de elf ronden in toernooi met 4 1/2 punt. Alleen Vladimir Kramnik kan in zijn spoor blijven. In de tiende ronde staat hun langver wachte onderlinge ontmoeting op het programma. „Als Kram nik dit niveau nog een half jaar volhoudt, zouden sponsors wel eens geïnteresseerd kunnen ra ken in een match tussen ons bei den", zei de wereldkampioen, die er nog aan toevoegde dat Karpov inmiddels tot het verle den behoort. Kasparov trad de gevaarlijke houwdegen Sjirov met open vi zier tegemoet. Kasparov gaf zijn dame voor een toren, loper en een dodelijke vrijpion. Vlak voor de veertigste zet besliste hij de partij met een elegante com binatie die direct tot winst leid de. De Nederlanders Piket en Van Wely kwamen in hun partijen niet verder dan remise. Piket mocht daar heel blij mee zijn, want zijn tegenstandster Judit Polgar liet zich in gewonnen stelling beetnemen. ANP doorMicha Posthumus VLISSINGEN - Terwijl de vrouwen en meisjesjunioren van BC Vlissingen al twee com petitieronden achter de rug hebben, begint de competitie voor de andere Zeeuwse basket balclubs die op landelijk niveau presteren pas komende week einde. De clubs kunnen vol goe de moed aan het seizoen begin nen, want een mooie klassering behoort tot de mogelijkheden. [Vooral de mannen van Vetraco- RVlissingen hopen op een sterk eizoen. Na het moeizame verlo- >en seizoen, waarin de ploeg op iet allerlaatste moment nog de- jradeerde uit de tweede divisie, hoopt men zo snel mogelijk te rug te keren. Of promoveren dit seizoen tot de nogelijkheden behoort, moet ïog afgewacht worden. Want Vlissingen moet het dit jaar stel en zonder de aanvullingen van verleden jaar (Pascal Verhaar en Arjen Piersma). Ook Hans Scheers en Clifton Tuinfort zei- den het team om verschillende redenen vaarwel. Deze openge- j vallen plaatsen worden ingeno- jmen door spelers uit het tweede [team en enkele junioren. Het [grootste deel van de ploeg is wel in tact gebleven en de spelers hebben de afgelopen tijd veel geleerd. Mede hierom hoopt de ploeg van coach Tom Joziasse pp een hoge klassering. .Selectie: Rakesh Agnoe, Ramon !de Blok, Jeffrey van Driel, Pim ;van Eikeren, Eelco Francke, [Maarten Hozee, Julian van der [Maas, Jordy de Nooyer, Bert Pak :en Micha Posthumus. Coach: [Tom Joziasse. BV Souburg [De vrouwen van BV Souburg hebben een prima jaar achter de rug De ploeg van coach Hans I van de Linde eindigde in de top Van de derde divisie. Toch ver wacht de coach dit jaar een la gere klassering, omdat hij het zonder de waardevolle Anne- riiek Arends en Judith Muller poet stellen. Souburg zag Machteld Steketee, na twee jaar afwezigheid, weer terugkeren. Doordat de voorbereiding ook riet optimaal verlopen is, zal Souburg een zware seizoenstart tegemoet wachten. Toch be hoort een klassering in de mid denmoot tot de verwachting. Selectie: Digna Dekker. Marja Jpenderikx, Willy Holslag. Giny 'van Maastricht. Ilse Rijnberg, nnabelle Rouwendal, Jerry Tapilaha, Machteld Steketee en Inge Umbgrove. Coach: Hans van de Linde. Volharding Ook Volharding heeft een goed seizoen achter de rug in de derde divisie. Het team van Sjef Koks wist een tweede plaats te beha len. De Goese formatie zag ech ter Martina Marlinovska terug keren naar haar vaderland, zodat de kwaliteit van de ploeg enigszins is gedaald. De ploeg werd wèl versterkt met de te rugkerende Femke Vleesdrager en de Australische Roseanne Tun Tin. Als het spelletje van Volharding - een collectief goe de verdediging met daaruit veel fast-breaks - gaat draaien, ziet Sjef Koks zijn selectie wel weer hoog eindigen. Waarschijnlijk zit er niet weer een tweede plaats in het verschiet, maar op een plaats in de middenmoot mag worden gerekend. Selectie: Anja Allemekinders, Andrea Reyniers, Suzanne Plas, Nicole Tellers, Esther Vendrik, Femke Deelstra, Femke Vlees drager en Rita Meijers. Coach: Sjef Koks. Marathon De Vlissingse ploeg debuteert dit seizoen in de derde divsie. Na drie achtereenvolgende kampi oenschappen op Zeeuws niveau was de ploeg toe aan een nieuwe uitdaging. Volgens de nieuwe coach Pieter van Belle is de ploeg gretig en begint men vol goede moed aan het seizoen. De coach verwacht dat zijn ploeg snel aan het hogere niveau went en gaandeweg het seizoen de no dige punten zal pakken. Hoewel de sterkte van de meeste tegen standers in vergelijking met Marathon nog niet duidelijk is, hoopt de Vlissingse selectie zich in de middenmoot te kunnen nestelen. Selectie: Rilanna van Vliet, Dia ne Jansen. Marion van Willegen, Anja Kassander, Tammara de Ridder, Natasha Noordhuis, Anita de Witte, Angela de Moor en Cora* Hardenberg. Coach: Pieter van Belle. van onze sportredactie SWIFTERBANT - Cameraploe gen liepen tot gisteravond laat de deur plat bij Yvonne Brunen. Het hoge woord is er uit. De wielrenster uit Swifterbant blijkt anderhalve maand gele den uit de Tour Feminin te zijn gestapt omdat ze verdacht wordt van dopinggebruik. Tijdens de Giro voor vrouwen, begin juli, werd Yvonne Brunen tijdens een controle positief be vonden. De verboden stoffen norandrosteron en noretiocho- lanolon werden ook bij de con tra expertise aangetroffen in haar urine. Brunen die in eerste instantie hooglijk verbaasd rea geerde op de beschuldiging van doping weet inmiddels van ge raadpleegde deskundigen hoe de stoffen in haar urine konden worden aangetroffen. Het zijn natuurlijke door het lichaam zelf aangemaakte stoffen. Tot die conclusie kwamen woensdagavond ook de experts tijdens een hoorzitting van de KNWU. De medische commis sie van de bond neigt naar vrij spraak van Brunen en heeft de zaak aangehouden. Geregelde controles zullen de komende drie maanden haar ge lijk moeten aantonen. In die tijd mag ze aan alle wedstrijden deelnemen, dus ook het wereld kampioenschap. volgende week zaterdag in San Sebastian.GPD door Dennis Schouten VLISSINGEN - Het was in het verleden een drukbezocht hard loopevenement. Het aantal be zoekers van de Boulevardloop in Vlissingen is echter al heel lang tanende, terwijl ook de hardlopers de oudste atletie- krace van Zeeland massaal links laten liggen. Zaterdag heeft de 60e editie van de recre atieloop plaats. „En misschien is dat wel de laatste", zegt Hans van Tongeren. Van Tongeren is secretaris bij de atletiek- en duursportvereni- ging Dynamica, die in april is .ontstaan uit een fusie tussen At- Jletica, Dynamo, Marathon en ^Walcheren. Hij vermoedt dat de .overlevingskansen van het ^Zeeuwse hardloopevenement klein zijn. „Het is weliswaar een prachtige locatie met een leuk parcours vlak aan zee, maar het jnag zich desondanks niet ver- eugen in een grote belangstel- ng. Het klinkt pessimistisch, maar dat is de harde realiteit." Mogelijkheden Anton Vael, wedstrijdleider van Dynamica en voorzitter van de organisatiecommissie, ziet daarentegen nog wel mogelijk heden voor een eventueel voort bestaan van de atletiekwed strijd. „In de voorbije periode is deze loop verworden tot een re creatief gebeuren. Dat moet veranderen. Het zal leuk zijn als [een Zeeuws toptalent als Irma Heeren buiten de provincie pro- jbeert enkele subtoppers hier naar toe te halenIk vind ook dat dit evenement het door haar cle- ■cor verdient om uit te groeien tot reen race van nationale allure", •'zegt de sportambtenaar van de 'gemeente Vlissingen. Volgens Van Tongeren overwe gen de leden van de atletiekclub daarentegen de Boulevardloop na zaterdag van de agenda te halen. „Het kan niet zo zijn dat tal van vrijwilligers zich uren in het zweet werken voor maar tweeënhalve atleet. Ik denk dat het op die manier beter is dat de ze loop verdwijnt. We proberen in een laatste poging in de pro vincie scholieren enthousiast te maken om in de toekomst mee te doen." Het is naar zijn zeggen de enige manier om de Boulevardloop in leven te houden. Na uitblijven van interesse uit die hoek zal de Boulevardloop vermoedelijk ophouden te bestaan, want top atleten voor veel geld naar Zee land halen, dat is een onhaalba re kaart. „Die vragen dikke enveloppen," zegt Van Tonge ren, „maar dat kunnen we ons niet veroorloven." Subtop Vael: „Maar ik denk dat we ons ook moeten richten op atleten uit de landelijke subtop. Voor hen een langer parkoers uitzet ten, van veertien kilometer bij voorbeeld. Zeven kilometer is een te korte afstand voor veel atleten, die daarom ook thuis blijven." Zestig jaar geleden organiseer de de vader van de 73-jarige Genie ter Meulen voor de eerste keer de Boulevardloop. Volgens Van Tongeren is het einde van die oude traditie na zaterdag misschien daar. Gerrie ter Meu len, een begrip in de Zeeuwse at- letiekwereld, wil er weinig over kwijt: „Ik kan daar niet veel over zeggen." Hij is de vader van Zeelands oudste atletiekrace, maar het is zoals gezegd nog on zeker of hij zijn sportkind be houden blij ft. De Boulevardloop, het oudste atletiekevenement in Zeeland, beleeft morgen haar zestigste uitgave. Het voortbestaan van het evenement is onzeker. Foto Ruben Oreel doorSjaak Sinke VLISSINGEN - Het aantal voorinschrij vingen voor de zestigste Boulevardloop is het vermelden nauwelijks waard. Daags voor de wedstrijd kon wedstrijdsecretares se Nel van de Broek met moeite elf deelne mers noteren. Van het organiserende Dyna mica, een club met 400 leden, was zelfs nog geen enkele inschrijving binnen. „Waardeloos", stelt Anton Vael, voorzitter van de organisatiecommissie. „Het wordt tijd dat we een daad gaan stellen door een wedstrijd af te blazen, wanneer de voorin schrijving onvoldoende aanmeldingen op levert." „Die inschrijf datum moet dan wel met twee weken vervroegd worden, omdat een paar dagen voor de wedstrijd al zo veel geregeld is dat schrappen van de wedstrijd niet meer mogelijk is." De Boulevardloop begint ter hoogte van de Leeuwentrap om 13.00 uur met de pupillen en wat later de junioren, waarvoor wat meer inschrijvingen zijn binnen gekomen. De senioren starten om 14.25 uur voor een afstand van 6700 meter. De trimmers kun nen om 15.00 uur deelnemen aan een loop over 3700 meter of 6700 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29