Davy Dubbeldam tobber bij TVM Roda JC vernedert zwak Hapoel Van der Weerden heeft schaamrood nog op de kaken Henk Remijnsen stopt als consul Johan Bruyneel tekent bij ONCE Asprilla mist duel met PSV Cees Priem: maar z'n klasse is niet ineens weg door Frits Bakker BERLARE - Twee kleine koer sen nog en het zit er weer op. Het moet een bevrijdend gevoel zijn voor Davy Dubbeldam na zo'n slopend jaar. De Zeeuwse be roepswielrenner (25)bekent on derweg naar een kermiskoers: „Mijn krachten zijn op en ik heb bijna geen moraal meer." Maar gelukkig: het einde van z'n eer ste jaar TVM is in zicht. „Ik ga het anders aanpakken, beter dan ik nu heb gedaan", zegt hij, twee dagen terug van de Grote Prijs Willem Tell in Zwitser land. Twee kleine koersen nog en het zit er op... Voor de start van de Belgische koers loopt hij ex- renner - nu ploegleider - Hen drik Redant tegen het lijf. „Da ve, ik heb u iets te zeggen, ge moet over twee weken mee naar de Ronde van Zuid-Afrika. Skibby heeft afgezegd." Dub beldam knippert met de ogen en buigt het hoofd. Tien dagen weg, mooi snoepreisje toch? „Ik zou zelf wel rust willen, maar ik ben prof", zegt hij gelaten. „Je bent toch in dienst van een top- ploeg?" Het is de middag van de kermis koers in Berlare. Met veel book makers op straat, die in blinde paniek raken als een kopgroep van acht in de laatste kilometers wordt bijgehaald. Wie zijn geld heeft gezet op de Belgische sprinter Andy de Smet krijgt veertig keer zijn inzet uitbe taald. Meer dan honderd man staan er aan de start, voor een wedstrijd over honderdzestig kilometer. Het decor is er een van uitpuilende kroegen en er wordt heel hard gefietst. „Zoals altijd hier", zegt TVM-baas Cees Priem. „InmijnRaleigh-tijdheb ik hier eens een onvergetelijke wed strijd gereden. We zaten vlak voor Parijs-Tours. Ik kwam hier aan en was mijn koersschoenen vergeten. Ik ben toch gestart, op gewone schoenen, want dat kon toen nog met die toeclips. Het ging hard vanaf het begin. Ik kwam op kop met Hennie Kui per en nog tien renners en won een premiesprint voor drie kilo paling. Twee ronden voor het eind komt er een Belg naar me toe die zegt: ik wil winnen, wat kost dat? Ik zeg: zoveel. Hij vraagt: hoe wil je het hebben? Ik zeg: gooi maar in m'n schoe nen." Zaktelefoon Het verhaal wordt even onder broken door het irritante gepiep van z'n zaktelefoon. „Dat was Kneet", zegt hij even later. „Hij zoekt een vervanger voor Dek ker op het WK. Ik heb ook niets meer in de aanbieding." Cees Priem heeft er een middag voor uitgetrokken om de tweede gar nituur van zijn ploeg aan het werk te zien. Zijn belangstelling gaat onder meer uit naar Davy Dubbeldam, die de ploegleider in dit eerste jaar amper heeft kunnen bekoren. Hoe was het ook weer met die twee Zeeuwen onder elkaar? Cees Priem was wel gechar meerd van de strij dlust die Dub beldam als debuterende prof toonde. Hij zag hem schitteren in de Ronde van Midden-Zee land, in Wallonië en nog later op het NK en haalde hem dit jaar i n zijn ploeg. „Ik wil hem de kans geven om zich te ontwikkelen", zei hijHet contract gold voor de duur van twee jaar. Want Dub beldam is heel getalenteerd, een jonge renner met karakter, vindt Olano niet naar WK tijdrijden MADRID - Abraham Olano zal niet deelnemen aan de we reldkampioenschappen wielrennen, volgende week in San Sebastian. De Bask, die last heeft van een mysterieuze virus infectie, meldde zich gisteren af voor de individuele tijdrit. Vorige week had hij al laten weten te ontbreken in de wegwed strijd. Olano stapte vorige maand in de zevende etappe van de Ronde van Spanje af. Zijn lichaam bleek onvoldoende te her stellen van zware inspanningen. Een medische reden werd niet gevonden. „Ik ga niet rijden voor een achtste plaats", zei Olano, die zich niet tot de kanshebbers rekende. RTR Priem. En nu? Davy Dubbeldam rijdt mee in het peloton, werkt zich uit de naad voor de sprin ters, maar komt zelf tekort. „Ik kan lang niet wat ik vorig jaar kon", zegt hij. Maar wat is er dan mis gegaan met Davy Dub beldam in dat eerste TVM-jaar? Hoe kan dat nou. zo'n lange vormcrisis, altijd werken voor anderen, zelf bijna nooit voorin? Wie wil - en wie kan - er wat over zeggen in de ploeg. Hendrik Re dant spreekt er op fluistertoon over met een andere ploegleider. „Toch een goeie hè, die Dubbel dam", zegt de collega. „Waarom rijdt-ie dan zo slecht?" Redant: „Ik denk dat het in het kopje zit. Mentaal doet dat pijn hoor, zo'n jaar. Hij heeft de klasse om te slagen, maar het is er niet uitge komen in dit eerste jaar. Het is aan hem om die crisis te over winnen, anders blijft het klooi en." En Cees Priem: „Hij moet harder worden, anders trainen en mentaal sterker worden. Wie wil doorbreken, moet er alles Voor doen. Ik denk dat hij dat met zijn karakter ook kan." Davy Dubbeldam: „Mentaal, oké, daar ga ik aan werken. Ik heb niet de bezieling gevoeld die ik vorig jaar had. Wel heel veel gewerkt voor anderen, veel waardering gekregen. Maar in de finales van grote wedstrijden gaat het te hard voor me. Ik zoek zelf ook naar een verklaring, ik weet het zelf wel: als ik goed ben, rijd ik tien keer beter dan ik nu heb gedaan. Verkeerd ge traind? Zullen we zien. Ik ben van plan om het anders aan te gaan pakken. Mijn tweede jaar moet natuurlijk veel beter wor den, anders kan ik het verge ten." Te zachtaardig Hoe het ook zij: Priem vindt dat hij in zijn eerste jaar een kans heeft gemist. De ploegleider, met een kritische ondertoon: „Hij traint met verkeerde men sen, heb ik hem al eens gezegd. Hij is te hef, te zachtaardig. Wie ambities heeft om te slagen, moet niet trainen met Zeeuwse jongens, die het zelf niet hebben gered. Ik heb tegen Davy gezegd toen hij kwam. train nou in het voorjaar eens met Peter van Pe- tegem en Redant. Al rijden ze het snot voor je ogen, je wordt er sterker van." Voor Priem is het een aanwijs bare oorzaak voor een matig sei- door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Diep weggesto ken in de verlaten kleedkamer van PSV weet Chris van der Weerden zich geen raad. Het is ver in de tweede helft van het spektakelstuk Barcelona-PSV. De verdediger - een uurtje eer der met de rode kaart wegge stuurd - heeft Camp Nou twee keer voelen trillen, de Catalaan se aanhang twee keer uitbundig horen juichen. „Ik dacht: 2-0 achter, dat is lekker. En alles is aan mij te wijten." Plots stapt perschef Pedro Salazar binnen. Van der Weerden: „Hij zei: het is 2-1. Dat gaf me toch hoop. Toen heb ik maar een gebedje ge daan." Het schietgebedje, pal naast het beroemde kapelletje in de cata comben van Barcelona, vond gehoor. PSVkwam in de slotfase volkomen verdiend alsnog naast de Spaanse grootmacht. Maar daags na de enerverende Champions League-avond heeft het schaamrood bij Chris van der Weerden nog geenszins plaatsgemaakt voor de teint van drie zonnige dagen. Hij kan er nog steeds niet over uit, twee domme overtredingen op Figo kostten de verdediger zijn kop. „Het was superdom, daar moet ik eerlijk over zijn." PSV moest bijna een uur verder met tien man. Van der Weerden vreesde het ergste. „Ik liep jan kend het veld af, was zeer ge ëmotioneerd. Natuurlijk be kruipt je het gevoel dat je je ploeg in de steek laat. Maar weet je wat het vreemde is: ik voelde me fantastisch, heb me dagen op deze wedstxajd voorbereid. Ik zat lekker in m'n vel. In de eerste minuten gaf ik Figo een keekie. Ik was zo agressief, zo gretig. Misschien wel te gretig." Dat vond Dick Advocaat in elk geval wel. „Het waren domme overtredingen, waarvoor we Chris nog zo hebben gewaar schuwd. Hij was overgeconcen treerd. Daar zal ik toch eens met hem over gaan praten." In de rust durfde Van der Weerden zijn ploeggenoten nauwelijks onder ogen te komen. Zij hem echter wel. „Ze zeiden: we lopen een stapje extra voor je. Ik kreeg veel steun van ze. Dat deed me toch deugd." Consequenties Van Advocaat persoonlijk heeft Van der Weerden nog niets ver nomen. De verdediger, die door de rode kaart de thuiswedstrijd tegen Newcastle United moet missen: „Of de trainer het me kwalijk neemt? Dat zal wel, maar ik heb geen idee of het con sequenties voor me heeft. Nog maals, het waren domme over tredingen, vooral de tweede. Vijf meter over de middenlijn... Dat mag nooit gebeuren. Die eerste vond ik trouwens geen geel. Wat, had ik toen al drie overtredingen op mijn naam? Oei, dat is wel erg veel." De opluchting voert de boven toon, maar hij zal altijd het ant woord schuldig moeten blijven op de vraag of PSV mét Van der Weerden het verder zou hebben gebracht dan de remise van woensdag. „Maar eigenlijk wil ik dat niet weten ook." PSV zonder Iwan tegen Heerenveen BARCELONA - PSV speelt za terdagavond tegen Heerenveen zonder Tomek Iwan. De Pool vloog gisterochtend in alle vroegte van Barcelona naar Warschau. Hij is opgeroepen voor de kwalificatie-wedstrijd volgende week tegen Georgië. In PSV's Champions League wedstrijd tegen Barcelona (2-2) was Iwan woensdag basisspeler- Polen heeft geen kans meer zich te plaatsen voor de wereldtitel strijd, volgend jaar in Frank rijk. ANP door Frits Bakker HOEK - Het Zeeuwse wielerdis- trict moet in de komende weken op zoek naar een nieuwe consul. Henk Remijnsen uit Hoek legt zijn functie in de najaarsverga dering van 6 november neer. Voor zijn vertrek voert hij per soonlijke redenen aan. In krin gen van comité's, renners en or ganisatoren werd de beslissing van de consul gisteren als zeer verrassend gezien. Henk Remijnsen, zelf een ex- renner, diende het district vanaf 1992, toen hij als opvolger werd gekozen van Arjaan de Schip per. In die vijf jaar als consul was hij een aanspreekpunt voor alle partijen. Remijnsen ont wikkelde zich als een voortref felijk leider van een district, dat geplaagd werd door verval: steeds minder renners, weinig talentvolle jongeren en een ma gere bezetting van de koersen. De Zeeuwse consul was de drij vende kracht achter een aantal stimuleringsprojecten. Zo kwam er in de afgelopen jaren een schoolsportproject van de grond van Dikke bandenwed strijden en werd de Zeeuwse veldritcompetitie uitgebouwd. Verder maakte hij zich hard voor het Plan Wieierbreedte- sport Zeeland, dat eind oktober zal worden gepresenteerd. Het districtsbestuur en de trimbon- den zullen een gezamenlijk plan aankondigen. Henk Remijnsen heeft zijn be sluit om te stoppen deze week aan het hoofdbestuur van de KNWU meegedeeld. Op de na jaarsvergadering is hij aftre dend en niet herkiesbaar. Dis- tricts-voorzitter Rinus Ever- aers: „Het besluit is ons maan dagavond tijdens de bestuurs vergadering meegedeeld. Voor het district zal het een groot ge mis zijn. Henk Remijnsen werk te zo ongeveer als een professio nal. Hij was in de wielerwereld zeer bekend. Dat heeft veel deu ren geopend voor het district." In organisatorische kringen is ook met verbazing gereageerd. Ap den Doelder (Juniorendrie- daagse) sprak van een grote aderlating. „Het vertrek van Remijnsen is een klap voor het Zeeuwse wielrennen." Adrie de Winter (Arjaan de Schipper- trofee): „Henk zegt wel dat hij stopt om privé-redenen, maar ik heb sterk de indruk dat het is, omdat er zo verschrikkelijk veel werk op de schouders van de consul komt." Ook in i-ennerskringen was Re mijnsen zeer gezien. Profrenner Davy Dubbeldam: „Ik ken hem als goudeerlijk en altijd onpar tijdig, naar de renners toe, maar ook als het om andere zaken gaat." Henk Remij nsen wil verder geen toelichting geven op zijn aan staande vei'trek. Het districts bestuur heeft intern al gesprer- ken gevoerd over de opvolging. Rinus Evei'aers: „Er zijn lande lijk ook ontwikkelingen om te komen tot een andere invulling van de functie." van onze sportredactie MADRID - Johan Bruyneel heeft gisteren tijdens de Ronde van Puglia zijn bekken gebro ken bij een valpartij. De Belg is opgenomen in het ziekenhuis van Tircase in Zuid-Italië. De renner van -nu nog- de Rabo bank wordt zo snel mogelijk naar België vervoerd. Eerder op de dag werd bekend dat Bnxyneel terugkeert naar de Spaanse wielerformatie ONCE. De Belgische wielx-enner teken de een verbintenis bij de Spaan se formatie, waar hij van 1992 tot en met 1995 ook onder con tract stond. Daarna verkaste hij naar Rabobank. Bij ONCE ver- ti-ekt kopman Alex Zülle. Bij de Nedex-landse ploeg presteerde hij nimmer naar verwachting. Deels als gevolg van blessures, zoals dit jaar aan zijn voet die hem de Tourstart kostte. Bioxy- neel was voor het WK op de weg in San Sebastian eerste reserve in de Belgische selectie. Bruyneel is de tweede renner uit het team van Jan Raas die in de Ronde van Puglia met een bles sure moest afhaken. Dinsdag brak Erik Dekker een handwor telbeentje. Dat kost de Di-ent deelneming aan Parijs-Tours, de WK tijdrijden en de WK op de weg. ANP vy Dubbeldam heeft in het TVM-shirt nog niet gebracht wat er van hem werd verwacht. foto Charles Strijd zoen: verkeerd tx-ainen. „Ik weet het zo goed, omdat ik het bij al die jonge renners zie. En ook met Dubbeldam is het zogegaan dit jaar. Als ik hem meeneem naar het buitenland, gaat-ie met de dag beter rijden. Maar is hij twee weken thuis, dan rijdt- ie voor geen meter meer. Dan ligt het dus niet aan kwaliteit, of talent, maar aan iets anders." Hoe denkt Davy Dubbeldam er zelf over? Hij heeft - zegt hij - al les gedaan wat in zijn vermogen lag. „Want TVM is een prachtige ploeg en ik wal er slagen als prof." Hij rijdt zijn laatste koer sen op z'n tandvlees: uitgeput, leeggereden, op z'n laatste re serves. „Ik ben nog even bij de dokter geweest", vertelt hij in Berlare, waar hij kort achter het spidntende peloton eindigt. „Ik heb gevraagd om mijn bloed te controleren, om zeker te zijn dat ik gezond ben. M'n bloed was goed, alleen het testosteron-ge- halte is veel te laag. Dat duidt op vermoeidheid." „Ik wil wel graag, maar ik kan niet beter. De mox-aal is weg. Ik kom terug uit de Ronde van de Toekomst, uit de Willem Teil... Dan zou ik in zo'n kermiskoers toch met de besten mee moeten rijden? Maar ik kom niet meer vooruit, het is op. Ik kan alleen zeggen: hier moet ik beter uitko men, want dit is mijn jaar niet geweest." van onze sportredactie KERKRADE - Hapoel Beer Sheva stelde niets voor, kon er thuis niets van en uit al hele maal niet. Roda JC won gister avond in Kaalheide voor 5000 geamuseerde getrouwen de tweede ontmoeting in de eerste ronde van de Europa Cup II te gen de Israëlische bekerhouder met grote cijfers: 10-0. Het was veruit de grootste zege van Roda JC in achttien Europese beker duels. Met een totaalscoi-e van 14-1 gaat de winnaar van de KNVB- beker naar de loting in Genève. In afwachting van een 'echte' tegenstander. Deze laat overi gens wellicht nog tot de volgen de lente op zich wachten want als vertegenwoordiger van het sterke voetballand Nederland is Roda JC opnieuw 'geplaatst.' Dit betekent dat grote clubs als Chelsea, VfB Stuttgart, AEK Sparta Praag doet bod op Van der Heijden KERKRADE - Sparta Praag heeft bij Roda JC een bod uitge bracht op Stephan van der Heij den. De Belgische international denkt er nog over na. De 27-jari ge speler is een van de zeven Bel gische spelers van Roda JC. De begenadigde linkermidden velder komt dit seizoen onder coach Mai-tin Jol niet of nauwe lijks aan spelen toe. Hij kreeg tot nu toe slechts één invalbeurt, te gen MW. de laatste zeven miftu- ten. De meeste wedstrijden was hij niet eens bankzitter. Van der Heijden gaf technische staf en clubleiding te kennen te willen vertrekken uit Kerkrade. Hij was onlangs middelpunt in een „Belgisch conflict" bij de Nederlandse bekerhouder. Dit is inmiddels gesust. Van der Heijden kreeg te verstaan te mo gen vertrekken bij een interes sant bod. Dit kwam donderdag uit Tsjechië. ANP via de lat 4-0 in en de lange ver dediger Vrede pakte in de 54e minuut een kopdoelpunt mee: 5-0. Lawal maakte zijn tweede in de 63e voor 6-0 en Van Houdt zijn derde in de 70e voor 7-0, Torma zijn eerste in de 72e voor 8-0. Met een strafschop voor een handsbal van Rafael maakte Ooijer èr 9-0. Deze score was al beter dan die van Ajax dinsdag tegen Maxi- bor, maar dat was een detail. Het Kerkraaclse pubhek walde ook de tiende goal zien en die kwam er van het hoofd van Torma. De Liechtensteinse scheidsrechter Beek liet er lang genoeg voor doox-spelen na de 90e minuut. zie ook pagina 27 Roda JC - Hapoel Beer Sheva (Isr) 10-0 (3-0). 19. Van Houdt 1-0, 32. Van Houdt 2-0, 41. Lawal 3-0, 49. Ooijer 4-0, 54. Vrede 5-0, 63. Lawal 6-0, 70. Van Houdt 7-0, 72. Torma 8- 0, 86. Ooijer 9-0 (strafschop), 90. Torma 10-0. Scheidsrechter Beek (Lie). Aantal toeschouwers: 5000. Gele kaart: Obdam (Roda JC), Mva- jal (Hapoel). Eerste icedstrijd 4-1. Roda JC naar tweede ronde. ANP NEWCASTLE - Een klap voor Newcastle, een meevaller voor PSV. De Colombiaanse sterspe ler Faustino Asprilla is een maand uitgeschakeld met een liesblessure. Hij liep de kwetsuur woensdag op in de uitwedstrijd tegen Di- namo Kiev (2-2) voor de Cham pions League. Halverwege de eerste helft van dat duel moest hij per brancard van het veld. Asprilla was in de beginfase van het seizoen de gevaarlijkste man bij de Engelse club. Zo scoorde hij in de eerste groeps wedstrijd van de Champions League tegen Barcelona (3-2) drie keei'. PSV ki-ijgt Newcastle 22 oktober op bezoek. SID/ANP Athene, Vicenza en Betis Sevilla pas in de kwartfinale in maait tot potentiële tegenstanders be horen. Gelukkig maar voor Roda JC. De Limburgse club voetbalt dit seizoen nog verre van gi'oots. De vier overwinningen in de com petitie zijn alle behaald tegen clubs uit de onderste helft van de ranglijst, vier andei'e duels gingen verloren. Hapoel Beer Sheva was een lek kere tegenstander om het com binatievermogen op te schroe ven, de scoxangsdrift te uiten, teamgeest te bevorderen en het zelfvertrouwen op te krikkén. De Israëli werkten gewillig mee en hoopten op een paar bevlie gingen. j Bevrediging Twee weken geleden in Beer Sheva maakte Roda JC binnén een half uur vier doelpunten. Thuis deed de Limburger langer over een kwartet maar coach Jol moest daar toch meer bevredi ging in hebben gevonden. Zijn ploeg, in de sterkste opstelling met alleen Obdam voor Van Haaren die een stijve nek had, voetbalde van begin tot eind in een strakke organisatie met een vaste veldbezetting. Rustig be gonnen, gaandeweg in een ho ger tempo en balvast. Voor het arme Hapoel, in eigen land afge zakt naar de vijftiende en voor laatste plaats, was dit veel te veel hogeschool. De productie barstte los in de 19e minuut. Van Houdt, Roda's beste speler in een reeks wed strijden, kopte een vooi'zet van Van der Luer in voor 1-0. De 20- jarige Belgische jeugd-interna- tional tikte in de 32e minuut de rebound van Doomemik's schot tegen de lat in. Na een solo van Obdam bepaalde Lawal na een reeks schijnbewegingen de ruststand op 3-0. Roda JC stoomde na rust door. Ooijer schoot in de 49e minuut Peter van Houdt, die de score voor Roda JC opende (midden) werkt zich langs twee vei'dedigers van Hapoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25