hotspot Asielprocedure moet korter hoog zuurkool Tempo woningbouw veel te haardvoor v3lM AH If! 4 WEKEN VOOR 15,00 8 li 000002 Mateman krijgt vooral kritiek van achterban Verdrag van Amsterdam ondertekend Meteoriet, ijsklomp of stuk van satelliet? ,J1° wWm 'M V 48M Roda JC verplettert Hapoel [unoxi JA, ik wil: Centra kunnen groeiende stroom aanvragers niet meer opvangen Alarm over thuisbevallingen Canada roept ambassadeur terug uit Israël pHond met chip unox Daniel Libeskind in Rotterdam 14° W 3 Af en toe wat zon Eerst wat regen. Vanmiddag af en toe zon en overwegend droog. Middagtempera- tuur 17 graden. Matige westelijke wind. 240e jaargang no. 235 vrijdag 3 oktober 1997 losse nummers 1,75 Onafhankelijk •AXEL (0115) 555391 •GOES (0113) 271271 •MIDDELBURG (0118)542007 Hypotheek advies! •OOSTBURG (0117) 44000? OOST-SOU BURG (0118) 4644S5 TERNEUZEN (01 IS) 414700 •VLISSINGEN (0118) 441800 "fl De gebouwen van de Poolse architect Daniel Libeskind zien eruit, alsof ze net een aardbeving hebben doorstaan. Volgens de architect mogen de lijnen op zijn bouwtekeningen alle kanten opgaan. Hij zegt: Ontwerpen is een speurtocht naar de nauwelijks te horen stemmen die vastgeklonken zitten in elk onderdeel van ruimte en tijd." In het Nederlands Architectuurinstituut in Rotterdam is een overzicht van zijn werk te zien. I Roda JC had gisteravond in de return wedstrijd van het Europacup II-toer- nooi weinig moeite met het Israëlische Hapoel Beer Sheva. De Limburg se formatie, vooraf al ze ker van plaatsing, won in Kerkrade met dubbele cijfers: 10-0. Vandaag wordt in Genève geloot voor de tweede ronde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7zeeland: 9,11, 13,14 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,20,21,23 en 24; sport: 25,26,27, 29 en 31 Herfst op z'n Hollands Herfst op z'n Hollands Herfst op z'n Hollands re plaats is gezet. ,,Dat doe je niet met iemand die zo'n staat van dienst heeft. Er zijn vol doende andere kandidaten in Gelderland. Dat is een luxe pro bleem. Het bestuur heeft be wust willen investeren in de toe komst." ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen 'Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant van onze redactie binnenland (Advertentie) foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De vijftien ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie hebben het Verdrag van Am sterdam ondertekend. Zij zet ten gisteren kort na het mid daguur him handtekening tijdens een korte ceremonie in het Koninklijk Paleis op de Dam. Dat gebeurde in aanwe zigheid van koningin Beatrix en prins Claus. Het verdrag is de nieuwe 'grondwet' van de EU, die de Unie voorbereidt op de toetre ding van Midden- en Oost-Eu- ropese landen. Na de onderte kening kan het overigens nog tot eind 199S duren voor het in werking treedt, omdat alle na tionale parlementen zich over de tekst moeten uitspreken. Op het verdrag is echter ook kritiek. Dat werd de ministers bij aankomst op de Dam direct duidelijk, toen zij op een strie mend fluitconcert van anti- Europa-betogers werden ont haald. Maar ook voorzitter Santer van de Europese Commissie zei in zijn rede 'minder tevre den' te zijn dat de lidstaten het op de Top in Amsterdam in ju ni niet eens konden worden over een aantal gevoelige in stitutionele kwesties. Het gaat daarbij om de verdeling van het aantal stemmen dat landen in de Raad van ministers heb ben en om de omvang van de Europese Commissie. België, De politie arresteert op hardhandige wijze een actievoerder tegen verdrag. Frankrijk en Italië legden gis teren in een aparte verklaring nog eens vast dat die zaken ge regeld moeten zijn voor de eer ste nieuwe landen toetreden. Premier Kok benadrukte in zijn speech vooral de goede kanten van het verdrag. Bij de onderhandelingen hebben de betrokkenheid en de toekomst van de burger centraal ge staan. Dat blijkt uit de nieuwe bepalingen op het gebied van milieu en volksgezondheid en de gezamenlijke inzet van de EU-landen om de werkloos heid te bestrijden, verklaarde Kok. Ruiten ingegooid Veertig tot vijftig actievoer ders hebben gisteren rond 21.00 uur ruiten ingegooid van de ondertekening van het EU foto Marco Okhuizen/ANP het hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht in Am sterdam en daar vernielingen aangericht. Volgens politie woordvoerder K. Wilting zijn zeker twintig ruiten gesneu veld en raakte een onbekend aantal auto's beschadigd. Betogers waren gisteren al de hele dag in de weer om te pro testeren tegen het Verdrag van Amsterdam. ANP markten worden de stijgingen beperkt door het concurrerend aanbod van (vaak relatief goed kope) koopwoningen en de over het algemeen kleinere vraag. ANP AALTEN - De CDA-leden in Aalten zijn verdeeld over de 'zaak-Mateman'. Tijdens een partijbijeenkomst donderdag in de woonplaats van het Kamer lid, was er buiten lof vooral kri tiek op de parlementariër. In aanwezigheid van partij voorzitter Helgers veroordeel den enkele aanwezigen met na me de manier waarop Mateman zich voor de televisie had laten filmen toen hij maandag te ho ren kreeg dat zijn naam niet voorkomt op de conceptlijst. „Dat bracht bij mij een gevoel van walging teweeg", aldus een van de sprekers. „De houding van Mateman werkt averechts. Hij berokkent niet alleen zich zelf schade, maar ook het CD A" meende een ander. „Als het CDA zich van dit soort lieden ont doet, is dat alleen maar winst", aldus weer een ander. De zaal reageerde met een applaus. Loyaal Mateman, twaalf jaar weihou der in Aalten, zelf slaagde er niet in de handen op elkaar te krijgen. De zaal deed een drin gend beroep op hem om de kan didaat uit de Achterhoek te zij ner tijd loyaal te steunen, ook als hij zelf niet terecht komt op de definitieve verkiezingslijst. Helgers nam de gelegenheid te baat om nog eens omstandig uit te leggen hoe de conceptkandi datenlijst tot stand is gekomen. „Het is een evenwichtige mix van continuïteit en vernieu wing. Uiteindelijk bepalen de leden hoe de lijst eruit gaat zien. We zijn tenslotte een democrati sche partij." Hij benadrukte dat Mateman bewust niet op een onverkiesba- Minister Van Mierlo tekent het Verdrag van Amsterdam. van onze redactie binnenland TILBURG - De asielpro cedure moet aanzienlijk korter om asielzoekers sneller duidelijkheid te over hun status te ver schaffen. Dit hebben donderdag Kamer leden van WD, CDA, PvdA en Groen Links verklaard op een discussiebijeenkomst over het OTTAWA- Canada heeft zijn ambassadeur in Jeruzalem te ruggeroepen voor overleg. De regering in Ottawa heeft daartoe besloten nadat donder dag bleek dat de twee mannen die vorige week in de Jordaanse hoofdstad Amman een aanslag pleegden op Hamas-leider Kha- led Meshal in het bezit waren van vervalste Canadese pas- poorten. Zij zouden agenten van de Israëlische geheime dienst zijn. De Israëlische ambassadeur in Canada is inmiddels op het mat je geroepen. De Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken Axworthy zei donderdag in New York dat zijn land 'groot .bezwaar' maakt tegen het ge- jbruik van vervalste Canadese paspoorten door de twee agen ten die nog vast zitten in Jorda nië. Axworthy zei dat vlak voor =en ontmoeting met de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Madeleine Al- bright. AFP zie ook pagina 5 asielbeleid in Tilburg. Volgens de huidige praktijk kan een asielprocedure soms twee tot drie jaar duren en dat is veel te lang, vinden de partijen. PvdA-Tweede Kamerlid Van Oven tekent wel aan dat een kortere procedure niet een zorg vuldige behandeling van de asielaanvraag in de weg mag staan. Groen Links-Kamerlid Rabbae ging gisteren tijdens het debat het verst. Als een asiel procedure langer dan zes maan den duurt, moet de aanvrager automatisch een verblijfstitel krijgen. Hij vindt ook dat er weer een mogelijkheid voor ho ger beroep in de procedure moet komen. CDA-Kamerlid Verha gen is hier niet op tegen, mits dit niet leidt tot vertraging in de asielprocedures. De Kamerle den waren uitgenodigd door de aan de PvdA gelieerde Evert Vermeer Stichting om de aftrap te verrichten van een serie van acht discussiebijeenkomsten over het asielbeleid. CDA, PvdA en WD menen dat Nederland wat zorgvuldige asielprocedures betreft geen gek figuur slaat. Er is echter te veel tijd mee gemoeid. Maar van versoepeling kan geen sprake zijn, vinden deze partijen. „Wij doen het vele malen correcter dan andere landen", aldus PvdA-fractievoorzitter Walla ge. De consequentie daarvan is naar zijn mening echter wel, dat het Nederlandse model een 'aanzuigende werking' kan hebben. Wchtlijsten De toestroom van asielzoekers die zijn toegelaten tot de asiel procedure is zo groot geworden dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) een wacht- (Advertentie) lijst heeft moeten instellen. De organisatie brengt de op de wachtlijst staande asielzoekers op individuele basis tijdelijk onder in hotels, pensions, jeugdherbergen en bungalow parken. Zodra er een plaats vrij komt in een opvang- en onder zoekcentrum gaat de tot de procedure toegelaten asielzoe ker daar naar toe en begint het onderzoek. De maatregel is ge nomen in overleg met het minis terie van Justitie. Volgens woordvoerder W. van Bastelaar van de COA worden zijn organisatie en de Immigra tie- en Naturalisatiedienst de laatste weken geconfronteerd met een stijging van het aantal asielzoekers. In augustus en september kwamen er respec tievelijk 3070 en 3400 asielzoe kers naar Nederland. Dat is ruim 50 procent meer dan het gemiddelde aantal per maand i n het eerste halfjaar. Het grofste deel van instroom is afkomstig uit Irak en Afghanistan, zo meldt het COA Die stijging van de instroom loopt niet parallel aan de stij ging in opvangcapactiteit, ook al heeft het COA sinds juli vorig jaar die capactiteit met bijna 3000 plaatsen weten uit te brei den. Procedures voor nieuwe opvangcentra kosten nu een maal tijd, legt Van Bastelaar uit. GPD/ANP Huisartsen op Schouwen dreigen te stoppen met het verrich ten van thuisbevallingen als de sluiting van de kraamafdeling van het ziekenhuis in Zierikzee niet wordt teruggedraaid. Volgens hen dreigt 'een noodsituatie'. Alle huisartsen op Schouwen-Duiveland verrichten thuis- en polikli nische bevallingen in de zekerheid dat zij in noodge- vallen kunnen terugvallen op de kraamafdeling. loor Pascalle Cappetti JZENDIJKE - Een vallende iter, een brokstuk van een satel- iet, een klomp ijs of toch een meteoriet? De IJzendijkenaar A Wittebrood zag donderdagmor gen rond zeven uur duidelijk een vuurflits en een klein pro jectiel in een landbouwperceel ten zuidwesten van de Willenis- iveg (rijksweg) tussen de Tur- jrijeweg en de Zeven Hofstede- straat in IJzendijke belandden. Hij is er van overtuigd dat het geen bliksemschicht was. Volkssterrenwachter T. Wester terp uit Middelburg neemt de melding serieus, maar hij kan zo één, twee, drie niet zeggen wat het geweest moet zijn. Vallende sterren zijn minstens vijftig keer per dag waar te nemen, en zijn dus niet zo zeldzaam. Dat een stukje van een 'uit elkaar geknalde' satelliet op aarde be landt, komt ook vaker voor, maar als het inderdaad een me teoriet was, is dat volgens de deskundige écht een bijzonder heid. Westerterp zelf denkt eer der aan een stuk ijs. Mogelijk losgekomen van een vliegtuig. Het bestuurslid van de Volks sterrenwacht is benieuwd of meer mensen die ochtend het projectiel hebben gezien. Niet dat dat veel zou opleveren, beseft Westerterp, want een me teoriet (als het dit dus is ge weest) is voor een leek nauwe lijks van een gewone steen te onderscheiden. Bovendien is deze door de klap waarschijn lijk centimeters onder de grond verdwenen. BRUSSEL - De Belgische land bouwminister Pinxten wil dat alle honden een speciale chip of tatoeage met gegevens over hun baas krijgen. """Deze gegevens moeten vervol- ;ens worden opgeslagen in een ïationale databank. Met de maatregel wil Pinxten van onze redactie binnenland 'oorkomen dat hondenbezitters iun huisdier bijvoorbeeld in de HILVERSUM - De bouw van 'akantieperiode langs de weg nieuwe woningen gaat zo snel achterlaten. ANP dat er leegstand dreigt in zowel (Advertentie) nieuwbouwwijken als in be staande naoorlogse wijken. De ze waarschuwing liet directeur N. van Velzen van de Nationale Woningraad donderdag horen in het tv-programma Nova. „Het nationale bouwbeleid in Vinex-locaties is dringend toe aan herijking. Er zijn steeds meer signalen dat er in korte tij d te veel nieuwe woningen op de markt komen. De bestaande af spraken over de woningproduc tie op deze door de rijksoverheid aangewezen locaties moeten dan ook worden opengebro ken", aldus Van Velzen. Hij baseert zich op recente on derzoeken naar de woning markt in Twente, de noordelijke provincies en de regio Den Haag. In plaats van een woning tekort van 2 procent in het jaar 2000, lijkt het erop dat de wo ningnood in dat jaar praktisch nul zal zijn. Volgens Van Velzen zullen de naoorlogse wijken in de steden, waar miljardeninvesteringen nodig zijn om deze te revitalise ren, het kind van de rekening worden. Ook dreigt volgens hem stagnatie in de Vinex-locaties. Huren Staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting verwacht de komende jaren een verdere da ling van de gemiddelde huur verhoging. Dit jaar kwam ge middelde uit op 3,5 procent, voor 1998 mikt de bewindsman op 3,1. Eerdere verwachtingen wezen voor komend jaar op een gemid delde verhoging met 3,4 pro cent. Tommei verwacht voor de jaren na 1998 een verdere daling in de richting van de inflatie. De staatssecretaris schrijft dit de Tweede Kamer in zijn zogehe ten Huurbrief De gemiddelde huurverhoging is de afgelopen jaren sterk afge nomen. Het percentage bedroeg in 1994 nog 5,0 en zakte van 4,4 in 1995 naar 4,0 in 1996, om dit jaar uit te komen op 3,5. De da ling doet zich voor in alle prijs klassen, zowel bij sociale ver huurders als in de particuliere sector. De zakkende huurprijzen ver schillen wel per regio. In krappe woningmarkten zoals in delen van het westen van het land is er nog veel vraag naar huurwonin gen. Dat resulteert in sterkere stijgingen. In ruimere woning-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1