Ronddwalen in herinneringen Actie tegen kloof tussen arm en rijk PZC zeeland vrijdag 3 oktober 1997 13 lezers schrijven Provincie pakt stank van OLAZ hard aan Waterschap profiteert van natuurherstelplan Westerschelde I óe\^eï in je slaapkamer Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Theater In de - overigens uitstekende - bijlage Dossier in de PZC van dinsdag 30 september over het komende theaterseizoen, mis ik in het overzicht van theaters en bioscopen ons sfeervolle mini- theater aan de Verwerijstraat 53 te Middelburg. Per voorstelling kunnen ruim tachtig mensen van diverse toneel- en theater activiteiten genieten. Komend seizoen kan dat voor het eex*st op zaterdag 25 oktober wanneer om 20.30 uur 'De twee wezen' in première zal gaan. Johan Bodrij Klokketoren 23 Middelburg Toeristentax Toerist met gouden eieren. Slachten maar jongens en wel zo snel mogelijk, tenminste dat willen B en W van Veere. Vol gens de PZC van 26-09-1997 moet de toeristenbelasting met maar liefst zo'n 100% omhoog. Kijk dat is nog eens krasse taal, komt er lekker wat meer in het laatje, kunnen we goed gebrui ken. Wij proberen het dan wel weer goed te praten tegenover onze gasten. We zijn toch een fa miliebadplaats dus onze familie begrijpt dat wel. 14 dagen maal 1,95 keer gemiddeld 4 perso nen dat is 109,20. Afgelopen zomer nog 56,00. Verschilletje van maar 53,20 per gezin. Ja, dat kunnen we wel kwijt zonder morren. Gewoon slachten deze kippen en als het enigszins kan zo vlug mogelijk. Zijn we er lek ker vlug van af. L. Lievense Willibrordusplein 40 Zoutelande Paauwenburg In uw artikel 'Vernieuwing van Paauwenburg klaar' in de PZC van 29-09 citeert u de wethou der stadsvernieuwing C. de Keijzer: „Wemogen er best trots op zijn, dat Paauwenburg er bo venop is gekomen." Ook de PZC van 27-09 wijdde een hele pagi na aan Paauwenburg onder het motto: 'Verpaupexxle Vlissingse wijk uit de as herrezen.' Afgelo pen zaterdag trok een heel ge zelschap onder leiding van bur- gemeei"ster Van der Doef door Paauwenburg Z.O. om met ei gen ogen te aanschouwen welke wonderen er zijn verricht om van Paauwenburg weer een leefbare wijk te maken. Onze wijk is danig opgeknapt en daar ben ik dan ook blij mee. Ik vraag mij echter af of het illustere ge zelschap ook gezien heeft dat de eerste tekenen van (opnieuw) verpaupering reeds zichtbaar zijn,inhetbijzonderindeTroel- straweg en de Lieftinckstx-aat: grafitti op de muren, troep op straat, poidieken die gebruikt worden als opslagplaats van oud papier en andere rommel of als fietsenstalling. Het blijkt dat bewonei-s er niet altijd van doordrongen zijn, dat een nette leefomgeving essentieel is voor de leefbaarheid in de wijk. Be woners die zich niet wensen te storen aan zoiets 'onbenulligs' als leefbaarheid in de wijk, plakken zichzelf al gauw een etiket op en zijn er veelal de oor zaak van dat leegstand en ver- paupering steeds sneller om zich heen grijpen. Gemeenten en corporaties hebben hierin elk hun eigen verantwoording, om te voorkomen dat in Paauwen burg de geschiedenis zich her haalt. B. Luchtmeijer Schaepmanstraat 1 Vlissingen Drempels Naar aanleiding van het artikel Studie Reimerewaal naar hin derlijke trillingen (PZC 1-10) wil ik het volgende opmerken. Deze dure voorzieningen ter be- vordering van de veiligheid in het verkeer zouden niet nodig zijn als elke bestuurder van een motoi-voertuig zich aan de ver keersregels hield. Zouden de klagers zich er aan houden? Albert Goeman Azalealaan 74 Yerseke door René Hoonhorst De voorgevel van het kloos ter blijft bewaard, mede om de Hulster historie levend te houden. Maar als de laatste paters Maristen uit het gebouw zijn vertrokken en bouwvak kers aan het werk gaan om het klooster tot Reynaertcollege om te vormen, is het over voor oud-leerlingen van het juve naat Sint Jozef. Ze mogen dan zelf wel in het klooster hun schoolopleiding hebben gehad, zonder een wandeling door de kloostergangen en een viering van de heilige mis in de kapel verdwijnt er 'iets eigens'. „Ut ga er dan ook vanuit dat we dit jaar voor de laatste keer een reünie houden voor de oud-le den van de studentengroep Amicos Sociëtatis Mariae", zegt Lou van der Aa. Van der Aa is één van de drijvende krachten achter de organisatie van de reünie voor oud-juve- naatgangers. Hij vei-wacht een kleine honderd oud-leerlin gen, die tijdens het weekend van zaterdag 11 en zondag 12 oktober nog eenmaal letterlijk kunnen ronddwalen in jeugd- hei-inneringen. De Maristen kwamen 87 jaar geleden naar Hulst. De patere mochten in moedeiiand Frankrijk geen onderwijs meer ver-zorgen, omdat de staats man Emile Combes de schei ding van kerk en staat defini tief doordrukte begin deze eeuw. De congregatie van de Maristen was een eeuw eerder - als ï'eactie op de Franse revolu tie en de Napoleontische tijd - juist opgericht om het geloofs leven en het onderwijs op het platteland nieuw leven in te blazen in het land van Marian ne. De Nederlandse bisschop pen hadden aanvankelijk ook weixüg op met de Maiisten (en andere Franse kloosterorden), maar uiteindelijk kregen de paters in 1910 toestemming om in Hulst een school te beginnen voor studenten van buiten het bisdom Breda. Doodsteek Die eis verviel al vrij snel na de ingebrtxikname van de nieuwe kloosterschool in 1911. Het ju venaat voor paters, broeders en missionarissen (veel Maristen verrichtten missiewerk op on dermeer de Pacificeilanden) in daarvan weet ik niet, omdat I daar vijftig jaar geleden nooit I over werd gepraat." Zelfdiscipline Net na de oorlog heerste er op I Sint Jozef een streng regime. I „Geen woord spreken op de I gangen, altijd met twee woor- I den spreken tegen ouderen, I handen boven de dekens. De I regels stonden vast en mochten I onder geen beding worden I overtreden. Van kinderen die I nog zo groen als gras wai*en, I werd een ijzeren zelfdiscipline I verlangd. Toen ik in dienst I moest, merkte ik dat pas goed. 3 Iedereen zei altijd dat in het le- I ger strenge discipline heei-ste, j maar ik vond het veel en veel soepeler dan in het juvenaat." j Van der Aa haast zich er aan toe te voegen dat hij 'niks aan zijn i schooltijd heeft overgehou- j den'. „We houden na eerdere J bijeenkomsten in'87 en'92 niet I voor niets nogmaals een reü- j nie. Er zijn natuurlijk ook een j hoop dierbare herinneringen j en vriendschappen aan die I schooljaren te danken." Onder de reünisten, die tussen de 86 j en 45 jaar oud zijn, bevindt j zich overigens slechts een be- j perkt aantal geestelijken. Van der Aa, zelf manager bij een so ciaal werkvoorzieningsschap in Ommen, schat dat slechts zo'n tien procent daadwerke- I lijk pater of missionaris is ge worden. Veel oud-leerlingen zijn wel in het onderwijs beland, maar er zijn ook burgemeesters, win keliers, professoren en metse- j laars onder de vroegere kandi daat-patere. Voor velen van hen geldt, weet Van der Aa bij- I na zeker, dat het hoogtepunt van het her-enigingsweekeinde buiten het klooster ligt. Zonder de samenkomst in de 'speel zaal' van het klooster aan de Carmelweg en de zondagdienst in de kloosterkapel zou de reü nie niet compleet zijn. Maar het echte juvenaatsgevoel komt voor de reünisten-van-verdex- weg zaterdagavond boven. Van der Aa: „Met vijftig man op de slaapzaal van een kampeer boerderij in Hengstdijk. Dan vallen, zeker na een borreltje, alle scheidslijnen tussen pro fessoren, burgemeesters, met selaars en paters weg. Dan voelt iedereen zich weer even dat jongetje van toen." Het Maristenklooster met het juvenaat Sint Jozef in Hulst: jarenlang een bolwerk van discipline voor paters, broeders en missionaris sen in de dop. foto Charles Strijd de dop floreerde tussen de ja ren twintig en zestig. In 1969 was het definitief gedaan met het Maristenklooster als oplei dingsinstituut. Het leerlingen aantal liep al jaren terug in de roerige jaren zestig, maar de invoering van de Mammoetwet gaf het kloosterondeiwijs de definitieve doodsteek, weet Van der Aa. „De meeste paters hadden geen onderwijsaktes, ze hadden doodgewoon niet langer de bevoegdheid om les te geven. Er is nog wel enige tijd een uitwisseling van krachten geweest met de orde van de Lazaristen maar op ter mijn bood dat geen soelaas." De leerlingen van het Hulster j u venaat kwamen - na een 'Bel gische' begintijd - uit heel Ne derland. Van der Aa (64) be zocht de kloosterschool tussen zijn dei'tiende en zeventiende, van 1947 tot 1951. Hij woonde in het Twentse Almelo en wilde als klein jochie graag pater worden. Destijds gingen de Maristen en andere klooster lingen de boer op om op lagere scholen te vragen of er jongens naar het juvenaat wilden ko men. Van der Aa: „Het klinkt wat ne gatief, maar eigenlijk waren het gewoon een soort ron selaars. De Maristen recnateer den hun leerlingen meesten tijds uit de wat minder draag krachtige bevolkingsgroepen. Toch kostte een jaar onderdak op school destijds 550 gulden, een bedrag wat mijn vader met een loon van veertig gulden per week vast niet kon betalen. Ik heb nog steeds een vermoeden dat een suikeroom dat geld heeft opgehoest. Maar het fijne intimiteit van wonen. Dat vraagt om comfort, om bedden door Harmen van der Werf HULST - Vooral de waterschappen zullen profiteren van het natuurherstelplan Westerschelde, als minister A. Jorritsma van Verkeer en Waterstaat het advies van de commissie Westerschelde overneemt. Zij krijgen dan miljoenen guldens voor kreekherstel, iets wat zij anders grotendeels uit eigen zak moeten betalen. „Het zou mij hogelijk verbazen als de waterschappen dat geld krijgen", reageert medewerker T. Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie. „Je moet nogal wat fanta sie hebben om een relatie te zien tussen ki-eekheretel en de verdieping van de Westerschelde, waardoor schorren en slikken verloren gaan. Ik ga ervan uit dat er meer geld gebruikt zal worden voor de ontwikkeling van natte ge bieden langs de Westerschelde, die zijn aangewezen in het Natuurbeleidsplan. Zoals de Hei-dijkte Zwartepol- der bij Cadzand. Daar valt een verhaal voor te houden, maar niet voor ki-eekherstel uit de pot natuurherstel Westerschelde, al komt dat de waterschappen goed uit K. J. A baron Collot d'Escury, dijkgraaf van het water schap Hulster Ambacht, beaamt dat het de waterschap pen niet slecht uitkomt. „Maar als wij zelf die miljoe nen-investeringen moeten opbrengen, dan zijn wij daar jai-en en jaren mee bezig. Als wij het al op kunnen bren gen. Dankzij natuurherstel Westerschelde kan het kreekhex-stel op korte termijn gebeuren. Ik denk dat be woners en toeristen daar blij mee zijn, blijer dan met moerasachtige gebieden direct achter de dijk." Punt blijft dat de ï-elatie tussen het hei-stel van kreken en het nat uurver lies in de Westerschelde discutabel is. Geeft de Vlaamse regering daarvoor 44 miljoen gulden compensatiegeld aan Nederland? Historisch ,Er is best een x-elatie tussen de Westerschelde en de kre ken", stelt Collot d'Escury „Het is maar van welke filo sofie je uitgaat. Hulst had vroeger een directe verbin ding met de Westerschelde. De kreken herinnei-en aan die tijd. Er bestaat historisch gezien dus wel degelijk een relatie. En wij moeten wat aan die kreken doen om ze in stand te houden." Zijn collega W. A Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden onderkent 'dat kreekherstel niet bijdraagt aan het herstel van de ki-aamkamerfunctie van de Wes- terechelde'. „De relatie met de verdieping van de Wes terschelde is lastig te leggen. Dit is ook een compromis, het meest haalbare na de discussie over ontpoldering. En het draagt wel bij aan natuurherstel." Naar verwachting wordt er eind dit jaar een overeen komst gesloten tussen de verschillende overheden over uitvoering van een natuurherstelplan. Rijkswaterstaat is daai-mee bezig. Als het advies van de commissie Wes- terschelde onverkort wordt overgenomen, gaat de deur niet op slot voor natuurherstel in de Westerschelde, te kent Collot d'Escury aan. „Er is ook voorgesteld een lange-termijnvisie voor de Westerschelde en Schelde te maken. Die visie is eerst nodig om goed onderbouwd met de Westex-schelde aan de slag te gaan." handen van Peter de Jonge. „We beginnen met de vei-spreiding van een krant, daar steken we er 40.000 van in de brievenbussen. We doen dat onder meer in Hulst, Hontenisse, Goes, Vlis singen en Middelburg. Tegelijk gaan we affiches ophangen om de aandacht te vestigen op de campagne. Vanaf zaterdag pre senteren we ons op straat. We staan dan in Middelburg in de Lange Delft en in Vlissingen op de hoek van de Walstraat en de Lange Zelke." Politieke keuzes De organisatoren van Neder land in Tweeën vragen de voor bijgangers him manifest te on dertekenen. De bedoeling is dat zoveel mogelijk mensen zich uitspreken tegen de tweedeling tussen aim en rijk in de samen leving. In hun krant staat ook een antwoordkaart waarmee gereageerd kan worden. De na men van alle mensen die de actie ondersteunen verschijnen eind dit jaar paginagroot in de lande lijke kranten. „Hiexmee willen we bereiken dat de tweedeling op de politieke agenda wordt geplaatst," vertelt de Jonge. „Om deze trend om te buigen moeten er politieke keuzes over de verdeling van het geld ge maakt worden." Naar aanleiding van deze cam pagne heeft fotograaf en Zilve ren-Camerawinnaar Roel Vis ser een begeleidend fotoboek gemaakt. Het boek visualiseert de wei'ktitel van het project Ne derland in Tweeën. Visser on derscheidt in zijn boek arm van rijk door foto's naast elkaar te zetten. Zoals een afbeelding van een groep voetbalsupporters die bij de FEBO op straat staat te eten naast een foto van een drie tal dat zit te boirelen. Of een fo to van een caravan in een volks buurt naast een afbeelding met in badkleding gestoken jonge mensen op een speedboot. Enkele van de foto's uit het boek staan ook in de huis-aan-huis krant die de komende dagen wordt verspreid. De foto's van Visser zijn vanaf vanavond te zien in de etalages van winkel centrum Dauwendale in Mid- delburg. Op maandagavond 13 oktober worden ze tentoonge steld in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Op die dag is daar ook ter afsluiting van de cam pagne een theatexmanifestatie, die wordt gepresenteerd door Antoinette Hertsenberg, meer bekend als presentatrice van 2 Vandaag. „Wij hebben drie slachtoffers van de tweedeling bei'eid gevonden om hun ver haal daar te komen vertellen," aldus coördinator de Jonge. „Het is natuurlijk heel moeilijk om dat te doen. Er is bijvoor beeld een mevrouw die haar verhaal op papier had gezet en die zwaar twijfelde of ze dit zou komen vertellen, maar ze vindt dat ze dit gewoon moet doen." Verder spreekt een reeks beken de Nederlanders, deskundigen en wetenschapppers hun steun uit voor de actie Nederland in Tweeën. In Vlissingen is een aantal van hen aanwezig en sommigen hebben een video boodschap ingespi'oken. „We tekst van het proces-verbaal nog niet. Zij reageext daarom te rughoudend. Onderhoud „Ik heb de klacht wel laten on derzoeken bij OLAZ", laat zij weten. „En het klopt: de deur van de composteiingshal heeft open gestaan, omdat er onder houdswerkzaamheden moesten plaatsvinden. Dat is het ver haal." Volgens de wethouder werkt OLAZ binnen de huidige milieuvergunning. „Als er fou ten zijn gemaakt, moeten wij bekijken welke maatregelen ge nomen kunnen worden. Ons is er veel aan gelegen de overlast tot een minimum te beperken." Mede naar aanleiding van klachten over stankoverlast gaat de provincie onderzoeken of de milieuvergunning voor de composteiingsfabriek moet worden aangescherpt, ver klaart Van Riet. OLAZ-voorzit- ter Van Wingerden-Boers reageert verrast: „Dat is mij onbekend." In OLAZ zijn alle gemeenten boven de Wester schelde vertegenwoordigd. Het opmaken van proces-verbaal kan leiden tot een boete, een schikkingsvoorstel of een i-echtszaak. hebben ook B W van Vlissin gen uitgenodigd, zodat we wel licht met hen van gedachten kunnen wisselen." Samenwerking De Jonge spreekt tegen dat deze actie opportunistisch is. „Het is puur toeval dat deze campagne net na de troonrede komt." SP- voorzitter Jan Marijnissen was toen uit protest niet komen op dagen en had achteraf geen goed woord over voor de Paarse euforie. „Dit is ook geen cam pagne van of voor de Socialisti sche Partij. De naam van de partij is bijna nergens terug te vinden. Wij willen helemaal niet dat deze actie geïdentificeerd wordt met de SP We zoeken j uist samenwerking met kerkelijke organisaties, verenigingen, scholen en bonden om ons sa men in te spannen tegen de tweedeling." die je lichaam koesteren, om een vormgeving die rustgevend en inspirerend is. Misschien is het slaapkamer- meubilair van Treco een oplossing? ve koop! Daar is TteC° 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113-220840 door Barend Pelgrim VLISSINGEN - Vandaag begint in Zeeland de campagne Neder land in Tweeën. Deze campag ne, een initiatief van de Socia listische Partij, is gericht tegen de groeiende tweedeling tussen armen rijk in ons land. Met deze actie wil de SP een halt toeroe pen aan verdere verslechtering, verpaupering, verschraling en vereenzaming van de maat schappij. Het project reist heel Nederland af; Zeeland is als tweede provin- cie aan de beurt. Tien dagen lang wordt er actie gevoerd. De coördinatie in Zeeland is in door Harmen van der Werf BORSSELE - Het openbare af valbedrijf OLAZ heeft volgens de provincie de milieuvergun ning voor de composteringsfa- briek in het Borselse Sloegebied overtreden. Hierdoor is stank overlast ontstaan. De provincie heeft het Openbaar Ministerie in Middelburg gevraagd proces verbaal op te maken tegen OLAZ. De provincie heeft actie onder nomen na een klacht uit Borsse- le. Een deur van de eomposte- ringsfabriek stond open; die deur moet volgens de milieuver gunning dicht blijven, omdat het klimaatbeheersings-sys- teem anders ontregeld wordt. Stankhinder is het gevolg. „Het was niet de eerste keer dat dit is gebeurd", weet hoofd Th. van Riet van de provinciale af deling milieuhandhaving. „Wij krijgen geregeld klachten over staiikoverlast door de compos- teringsfabriek. De laatste over treding van een week of drie ge leden was voor ons reden genoeg om justitie in te lichten. Voorzitter P. M. van Wingerden- Boers van OLAZ die tevens wet houder is in de gemeente Borse- le, is op de hoogte van de actie van de provincie. Zij kent de Advertentie Een zwerver rommelt in een vuilnisbak; een beeld dat prima past in de actie Nederland in Tweeën tegen de kloof tussen arm en rijk. foto Ruben Oreel Advertentie Ongeveer een-derde van je leven breng je door in je slaapkamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13