Oud tracé N57 toch gekozen PZC Schorsen van bouwvergunning woontorens boulevard gevraagd Jubilerend SKWM wil meer investeren in aandacht Drie ton minder aan liggeld en parkeren Veerse Meer geïnd Vertrek katholieken uit De Hoeksteen is nog niet definitief zeeland 11 't Vroon moet tot natuurgebied uitgroeien Nieuwlands plan afgewezen Hardrijders bekeurd Drankrijder Intrededienst Mbo-stages in Engeland Studie fietsveiligheid Goese Meer Meer drinkwater op Schouwen Opvarenden jachtje gered Gewonde bij botsing op kruising Bromfietsers bekeurd Aanhouding na indrukken brandalarm Schade door langsrijdende vrachtauto Sluiting museum geslaagd vrijdag 3 oktober 1997 door Mooike de Moor WESTKAPELLE - De Provincie Zeeland en wa terschap Zeeuwse Eilan den zijn begonnen aan de inrichtingswerkzaamhe den van 't Vroon aan de Hogeweg in Westkapelle. De bovenlaag van de grond wordt afgegraven en de oevers worden weer in natuurlijke staat terug gebracht. Eind oktober komt het gebied onder be scherming bij Staatsbos beheer. De natuurontwik keling in het voormalige recreatiegebied is de eer ste stap in de richting van een lange strook vroon grasland tussen Westka pelle en Domburg. 't Vroon was een recreatie terrein met onder meer een kartingbaan en een waterfietsvijver. Rond de plas staat een paalconstructie met plan ken om de oevers stevig te houden voor het water fietsen. „Alles wordt nu weggehaald want paaltjes horen niet thuis in een na tuurgebied", zegt A For tuin, aquatisch ecoloog van het waterschap. De Zeeuwse Eilanden laat de oevers nu flauw aflopen. Dan kunnen de vogels ook beter in en uit het water. De voedselrijke toplaag wordt weggehaald omdat de wilde begroeiing de broedende vogels af schrikt. Op een kaal ge bied maken ze wel een nest. In een vroongras land broeden normaal vo gels als grutto's en ture luurs. Bovendien wordt de grond door de verlaging natter zodat er ook meer planten kunnen groeien zoals wilde orchideeën en zeldzame klavers. De bedoeling is dat er op den duur meer zoet water in de grond van het brakke en zoute graslandschap terecht komt. De kosten van de herin richting, zo'n 40.000 gul den, worden gelijk ver deeld onder waterschap Zeeuwse Eilanden en de Provincie Zeeland. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De bewoners van Nieuw- en Sint-Joosland hebben nul op het rekest gekre gen. Hun voorstel om de nieuwe Rijksweg N57 met een klaver blad op de Middelburgse Schroeweg en de A58 aan te sluiten is donderdag afgewezen. Nieuwland zou daardoor wor den gemeden. Het bestuurlijk overleg N57 van de gemeenten Middelburg en Veere, provincie, waterschap en Rijk heeft geko zen voor het oude tracé langs Nieuwland, met een aantal aan passingen waarmee volgens de Middelburgse verkeerswethou der P. Brakman tegemoet wordt gekomen aan de wensen van de Nieuwlandse bevolking. Het bestuurlijk overleg heeft het alternatief van de wijkver- eniging Nieuw- en Sint-Joos land terzijde gelegd, omdat het te duur is en te veel grond in be slag neemt. Het voorstel kost 40 tot 45 miljoen gulden meer, dan het wegtracé dat nu is aangewe zen. „Voor ons speelt ook mee", aldus wethouder Brakman, „dat Middelburg met de oplos sing van Nieuwland slechts één aansluiting vanaf Rijksweg A58 krijgt en wij willen bovendien een bedrijventerrein maken op de plek waar die weg was gepro jecteerd, tussen de gevangenis en de A58." Helemaal bij het oude is het tra cé langs Nieuwland niet geble ven. De weg is vijftig meter in zuidelijke richting verschoven, waardoor de afstand tot de be bouwing langs deNieuwlandse- weg groter wordt. Er komt ook een nieuw viaduct in de Rijks weg A58. Het huidige viaduct blijft voor langzaam verkeer. Parallelweg Om Nieuwland te ontlasten, zal er verder een parallelweg langs de A58 komen vanaf Nieuwland richting Vlissingen. Die sluit bij de Middelburgse Schroeweg op het hoofdwegennet a&n. Auto mobilisten die via een sluiprou te door Nieuwland naar het Sloegebied rijden, kunnen dan niet meer door het dorp. Of ze moeten stevig omrijden. De levensgevaarlijke kruisin gen in de Middelburgse Schroe weg, bij de op- en afritten van en naar Rijksweg A58, zullen ook worden aangepakt. Aan beide kanten komen rotondes. Al deze extra kosten zijn meege rekend in de vergelijking tussen het klaverblad van de wijkver- eniging Nieuwland en het geko zen tracé voor de N57. „Het verschil is dus aanzienlijk", oor deelt Brakman, „en ik denk dat de bevolking van Nieuw- en Sint-Joosland goed met ons be sluit kan leven. Het dorp wordt duidelijk ontlast." Bewoner S. Jongepier, lid van de werkgroep N57 van de wijkver- eniging, is absoluut niet tevre den. Hij twijfelt aan de cijfers van Rijkswaterstaat. „Ik kan me niet voorstellen dat het fi nanciële verschil zo groot is." Als het aan hem ligt, steekt de gemeenteraad een stokje voor het genomen besluit. „Wij heb ben nog niks verloren. De Oos- terschelde zou ook dicht gaan. Dat was beslist, tot er massaal protest opstak." Brakman staat voor het besluit dat is genomen, niet in het minst omdat daarmee aan minister A Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat duidelijk wordt ge maakt dat Walcheren klaar is voor de aanleg van de N57 met de tunnel onder het kanaal bij Middelburg. Jorritsma wil zoals bekend de aanleg uitstellen van 1999 tot na 2002, waartegen veel verzet is gerezen. De Twee de Kamer moet nog over het voorstel van Jorritsma beslis sen. KOUDEKERKE - Bij radar controles op de Middelburge straat in Koudekerke en de Westkapelseweg in Zoutelande heeft de politie donderdag tus sen half zeven en kwart over drie 61 automobilisten betrapt op te snel rijden. In totaal passeerden bijna vijf duizend voertuigen de controle- apparatuur. De snelheidsmetin gen vinden plaats in het kader van het nieuwe snelheidsproject op de weg Middelburg-Koude- kerke-Westkapelle dat woens dag van start ging. Tussen zeven uur 's ochtends en 's middags drie uur controleerde de politie ook op de Gerbrandy- straat in Vlissingen. Daar reden 72 mensen te snel. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 31-jarige auto mobilist uit Vlissingen aange houden wegens rijden onder in vloed. De man reed op de President Rooseveltlaan in zijn woon plaats. Uit een ademanalyse bleek dat de Vlissinger iets te veel had gedronken. De man kreeg een boete van 350 gulden. De politie legde hem verder een rijverbod op van een uur. SINT LAURENS - P. H. Zaad stra wordt zondag 12 oktober bevestigd in de gereformeerde kerk van Sint Laurens. De dienst wordt gehouden om 10.00 uur in de kerk aan de Noordweg 372. In de middag- dienst om 14.30 uur doet de nieuwe predikant zijn intrede. De voorbereidingen voor de bouw van de woontorens op de boulevard zijn in gang gezet. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Stichting Verant woorde Boulevard-Bebouwing in Vlis singen wil schorsing van de bouwver gunning van de woontorens op de Bou levard Bankert. De bewoners willen eerst duidelijkheid over het effect van de maatregelen die het gemeentebe stuur neemt tegen de verwachte windhinder als de appartementencom plexen worden gebouwd. De stichting wendde zich donderdag tot de bestuursrechter in Middelburg om de gewraakte vergunning te schor sen. De gemeente stelt dat ze de schade, die veroorzaakt wordt aan elf panden in de Julianastraat en Badhuisstraat door de boulevardbebouwing, wil com penseren. De stichting wil - nu de bouw is begonnen - zeker weten of de aan te leggen windschermen bij de Leeuwen- trap en de bouwtechnische aanpassin gen van de elf huizen voldoende zijn te gen de windhinder. De stichting en het gemeentebestuur liggen al jaren met elkaar in de clinch over de verwachte windhinder. Onder zoek van TNO wees uit dat er op het Leeuwentrapplein windafschermende voorzieningen getroffen moeten wor den. Anders ontstaan er verkeersonvei- lige situaties. Windkracht 4 tot 5 wordt namelijk versterkt tot 8. Nader onder zoek moest er komen naai* de aanpas singen van de woningen die het meest te lijden hebben van de windhinder. De stichting stelde donderdag tijdens de rechtszitting dat het effect van de windschermen én de bouwkundige aanpassingen aan de huizen niet is aan getoond. Volgens de stichting blijkt uit een windtunnelonderzoek van TNO uit '96 naar de effecten van de windscher men op het Leeuwentrapplein dat de si tuatie op het plein en de Kenau Hasse laarstraat hetzelfde blijft én dat ook in de Badhuisstraat en Julianalaan wei nig zal veranderen, omdat de schermen daar geen effect hebben. Vervolg Ook in '96 gaf de gemeente Vlissingen aan dat zij een inventariserend vervolg onderzoek wilde laten houden naar de noodzakelijke aanpassingen aan de huizen. Dat onderzoek is in in gang ge zet, maar de uitkomsten daarvan zijn nog niet bekend. W. J. C. Vael van de ge meente maakte tijdens de zitting be kend dat in november met de bewoners en de stichting wordt gesproken over de conclusies van het rapport. De stichting is bang dat er tijdens de bouw al windhinder optreedt. Gemeentewoordvoerder Vael beklem toonde tijdens de zitting dat de ge meente er alles aan is gelegen om de foto Ruben Oreel mensen die schade lijden van de boule vardbebouwing te compenseren. Het college van B en W koos ervoor om die bewoners vooraf schadeloos te stellen door de huizen in bouwkundige en technische zin aan te passen op kosten van de gemeente. De gemeente heeft daar financieel ook rekening mee ge houden. Vael zei dat het aspect van compensatie geen rol speelt in het toe kennen van een bouwvergunning. Die wordt slechts getoetst aan de bouwver ordening, het bestemmingsplan en de welstand. Het bouwplan voldoet daar aan. Volgens J. Timmermans van project ontwikkelaar Loostad bv duurt het nog zeker anderhalf jaar voor de de onder grondse parkeergarage klaar is. Bestuursrechter mr T. Dainsteegt doet vandaag (vrijdag) uitspraak in het ge schil. door Jacques Cats VEERE-Het recreatieschap Veerse Meer heeft zich duidelijk rijk zitten rekenen over de te verwachten inkomsten uit de nieuwe parkeer- en liggeldrege ling. De laatste stand per 15 sep tember laat zien dat de op brengst ook in het tweede aanloopjaar beduidend achter blijft bij wat was geraamd. Zelfs voorzitter gedeputeerde J.G. van Zwieten staat er van te kij ken dat er een gat gaapt van drie ton. „Dat valt mij tegen", liet hij donderdagmorgen aan het alge meen bestuur weten. In het eer ste jaar van de heffing mankeer de er uiteindelijk ruim vijf ton. Het schap vindt het tijd worden de tanden te laten zien aan de le verancier van de automaten, die het met name op momenten dat er veel viel op te strijken lieten afweten. Wel betalen, maar geen kaartje ontvangen, dat le verde bij menig gebruiker een geweldige irritatie op. Het heeft dan ook klachten geregend. Voor directeur W. Bezemer was er alle aanleiding om een ernstig gesprek aan te gaan met de leve rancier en hem te confronteren met de aanhoudende vocht- en spanningsproblemen, waar door de apparatuur weigerde. Voor het komende seizoen wor den harde garanties geëist dat het ongerief niet meer voor komt. In afwachting van het antwoord van de leverancier zijn er contacten gelegd met een andere leverancier, die voor ver vangende, beter werkende au tomaten zou kunnen zorgen zonder dat het de aan de ge meenschappelijke regeling deelnemende gemeenten extra geld kost. Onacceptabel „De storingsproblematiek is onacceptabel voor nóg een sei zoen", stelde voorzitter J.G. van Zwieten vast. Hij kondigde aan dat op een volgende vergade ring van het algemeen bestuur voorstellen zullen worden ge daan om de begroting sluitend te kunnen maken. Het lijkt waarschijnlijk dat de sterk te genvallende opbrengsten van de parkeer- en liggeldregeling con sequenties zal hebben voor de bijdrage van de deelnemende gemeenten aan het schap. Uit de tussenstand van de op brengsten blijkt dat de kaartau- tomaten in de periode april- september nog minder hebben opgeleverd dan in het eerste aanloopseizoen. Het recreatie schap kreeg afgelopen 233 be zwaarschriften tegen de rege ling te verwerken. Algemeen bestuurslid J. Boelen reageerde bezorgd op de verontrustende berichten van de Vogelbescher ming Nederland over de kwali teit van het Veerse Meerwater: als er geen spuisluis komt in de Zandkreekdam dreigt het Veer se Meer te veranderen in een bak met groene soep. Boelen zei te hopen dat het soepverhaal niet tot de landelijke pers door dringt. „Wij zijn al niet populair met onze liggeldregeling. Als we op deze manier in de publiciteit komen gaat het niet goed met ons. En dat moet niet want het Veerse Meergebied biedt een groot stuk werkgelegenheid". door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Meer aandacht voor het wijkbeheer, educatie en het acti veren van mensen en minder tijd en energie in de opvang- en ontmoe tingsfunctie. Met dat beleid wil de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) op weg naar 2000. Directeur R van der Linden maakte dat vrijdag bekend tijdens een symposium ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het sociaal cultureel werk. Het motto van het SKWM in de toekomst wordt 'investe ren in aandacht'. P. Vlaar van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn schetste tijdens het symposium een somber toekomst beeld van Nederland. De kloof tussen arm en rijk zal ondanks de jubeltoon van het paarse kabinet tijdens Prins jesdag groter worden. In sommige grote steden is inmiddels een onder klasse ontstaan. „Er is nu al een split sing tussen mensen die wél en géén kansen hebben in de maatschappij." Andere bedreigingen van de wel vaartsstaat zijn volgens het NIZW de 24-uurs-economie en een verdere in dividualisering. Nederland zal nog meer dan nu een multiculturele sa menleving worden, waar de ene cul tuur de ander domineert door geld, werk en opleiding. Volgens Vlaar moet het sociaal cultureel werk zich in de toekomst richten op datgene waar het goed in is: mensen motiveren, mensen zelf laten ontdekken dat het leuk is om activiteiten te ondernemen om kennis en ervaring op te doen en mensen activeren. „Ervoor zorgen dat mensen juist die dingen gaan doen om hun eigen leven en omgeving beter te maken." De NlZW-medewerker vond dat het sociaal cultureel werk zich best wat meer mag profileren. „Als er successen geboekt worden zijn het successen van bewoners en vrijwilli gers. Als projecten mislukken wordt de sociaal cultureel werker op het matje geroepen. Medewerkers zijn te bescheiden. We slaan onszelf niet snel op de borst." Volgens Vlaar is het tijd voor expansie. Hij nep de beroeps krachten op zich te melden bij de soci ale dienst, waar voor hen een rol is weggelegd in het activeren van werk lozen. Missie SKWM-directeur Van der Linden zei dat de Middelburgse stichting voor 2000 een missie heeft. Om die te reali seren moeten de mensen de taken en hun aandacht anders verdelen. Wordt nu nog zestig procent van de tijd be steed aan de opvang- en ontmoetings functie, in het jaar 2000 zal dat ge daald zijn tot veertig. Wijkbeheer en samenlevingsopbouw moeten meer aandacht krijgen, evenals educatie en het activeren van mensen. De keuze daarvoor is begrijpelijk. Er komen steeds minder jongeren, terwijl het aantal minderheden, uitkeringsge rechtigden in de visie van het SWKM toeneemt. Van der Linde voorzag ook een groei in de werkzaamheden voor bewoners en -organisaties. VLISSINGEN - De grensoverschrijdende samenwerking op onderwijsgebied wordt in Zeeland uitgebreid met een nieuw project. Het gaat om deelname aan een uitwisselingspro gramma dat enkele jaren geleden al in gang werd gezet door scholen voor middelbaar beroepsonderwijs in de Engelse re gio Suffolk en de Belgische provincie West-Vlaanderen. Het is de bedoeling dat ook Zeeuwse scholen zich bij dit uitwisse lingsprogramma aansluiten. Deelnemende Zeeuwse scholen krijgen meer mogelijkheden om hun leerlingen stage te laten lopen in een Engelstalige omgeving. Omgekeerd wordt van de Zeeuwse scholen verwacht dat ze Engelse en Belgische leer lingen enige tijd in Nederland laten werken of leren. De sa menwerking strekt zich ook uit tot zaken als het ontwikkelen van nieuwe lesmaterialen. De provinciebesturen treden als gangmaker op door startgeld beschikbaar te stellen. GOES - Een onderzoekje moet uitwijzen op wat voor manier de fietsveiligheid in de wij k het Goese Meer valt te verbeteren. Het dagelijks gemeentebestuur wil dat laten uitvoeren omdat vooral de toegangsweg steeds meer op een racebaan begint te lijken. Burgemeester en wethouders willen nader advies over de mogelijkheden. Zij zijn zich daarbij ervan bewust dat bij de proj ectontwikkelaar van Het Goese Meer geen geld meer te halen is. De begin jaren negentig gemaakte afspraken met de ontwikkelaar voorzien niet in het verder vergroten van de fietsveiligheid. Het bieden van extra bescherming aan fiet sers in het Goese Meer betekent niet automatisch dat er meer fietspaden komen. Wellicht zijn er ook andere mogelijkheden om het rijwiel ruim baan te geven. HAAMSTEDE - Delta Nutsbedrijven wil de drinkwaterpro ductie op de Kop van Schouwen opvoeren. Het nutsbedrijf gaat daarvoor de winning van drinkwater zodanig aanpas sen, dat ook de verdroging van het omliggende natuurgebied wordt tegengegaan. Op Schouwen maakt Delta gebruik van natuurlijk duinwater en van water uit het Haringvliet. Om dit water beter te kunnen benutten, zal er onder meer een voor zuivering worden gebouwd. De aanpassing is noodzakelijk, omdat het drinkwaterverbruik op Schouwen stijgt. Na de in vesteringen kan Delta de verwachte groei tot 2015 aan. BRESKENS - De bemanning van de sleepboot Barracuda van de Temeuzense bergingsmaatschappij Multraship hebben donderdagmiddag drie opvarenden van het Belgische zeil jacht Windvang van de Hoge Platen gehaald. Het jacht was door een navigatiefout vastgelopen op de zandbanken. De reddingsboot Margriet uit Breskens, die te hulp was geroe pen, slaagde er niet in om het schip en de opvarenden te berei ken. Met behulp van een rubberbootje van de Barracuda lukte dit wel. De opvarenden werden met de Prinses Margriet terug naar de haven in Breskens gebracht. Daar constateerde een arts bij de drie onderkoelingsverschijnselen. De Windvang werd later op de middag door de Multraship-sleper vlotge- trokken en overgebracht naar Breskens. VLISSINGEN - Een 76-jarige vrouw uit Vlissingen op een snorfiets is woensdag rond vijf uur gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Het ongeval vond plaats op de krui sing Rembrandtlaan-Hogeweg in Vlissingen. De vrouw moest voor behandeling aan hoofd en arm naar het ziekenhuis. Het slachtoffer verleende op de kruising geen voorrang aan een 72-jarige automobilist uit Koudekerke. Beide voertuigen lie- pen schade op. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het staat nog niet definitief vast dat de katho lieke kerk het kerkcentrum De Hoeksteen in Middelburg ver laat. En de datum van 1 januari 1998 is al helemaal niet aan de orde. Dat zegt pastor P. van Hec- ke in reactie op een uitspraak van predikant P. Paulus in de PZC van donderdag 2 oktober, in een verhaal over het 25-jarig jubileum van De Hoeksteen. Paulus zegt daarin dat de ka tholieken het kerkcentrum gaan verlaten en waarschijnlijk al per 1 januari aanstaande. Dat zou 'van hogerhand' zijn beslist. Pastor Van Hecke bestrijdt dit echter. „Het klopt dat de katho- VLISSINGEN - Bij een brom fietscontrole op het Baskens- burgpad in Vlissingen heeft de politie donderdagochtend vijf tien bekeuringen uitgedeeld. Acht bromfietsers kregen een proces-verbaal voor het opvoe ren van hun bromfiets, vier van hen hadden geen certificaat, twee brommers maakten te veel lawaai en een bromfietser droeg geen helm. VLISSINGEN - De politie heeft donderdagmiddag in de Vlis- singse bibliotheek een 52-jarige man uit Vlissingen aangehou den. De man had een ruitje van een brandalarmering inge drukt. Hij heeft een proces-ver- baal gekregen. VLISSINGEN - Op de Glacis- straat in Vlissingen is donder dag tussen 9.05 en 9.10 uur een geparkeerde personenwagen aangereden. De auto werd daar bij beschadigd aan de rechter achterkant. De schuldige, ver moedelijk een blauwe vracht wagen, reed door. Hoeveel de schade bedraagt, is onbekend. lieke kerk op Walcheren wil 'te rugplooien'. Die tendens is er zeer zeker. Er is hierover ook een advies uitgebracht aan de bis schop. Die heeft dat in overwe ging, maar nog geen besluit genomen", legt Van Hecke uit. „Het katholieke kerkbestuur van Middelburg heeft ook wel overleg gevoerd met de kerken raad van de gereformeerde kerk over een eventueel vertrek uit De Hoeksteen en hoe wij ons op een goede manier zouden kun nen terugtrekken. Maar dat zijn nog maar verkennende gesprek ken geweest. Besloten is er nog niks." Het is volgens Van Hecke zelfs zo dat de katholieke kerk de oecumenische diensten in De Hoeksteen graag zou willen voortzetten. „Het zou dus best wel eens zo kunnen zijn dat we in De Hoeksteen blijven." VLISSINGEN - Het Stedelijk Museum in Vlissingen is maan dag 6 oktober vanaf 15.30 uur gesloten voor het publiek. De aanleiding ligt in bijscholing van de museummedewerkers. Normaal gaan de deuren pas om 17.00 uur dicht. DOMBURG Optreden - Het nieuwe a capella ensemble Sonore treedt zater dag op in de Nederlands her vormde kerk in Domburg. Het optreden begint om 20.30 uur. MIDDELBURG Muntenruildag - De Zeeuwse Vereniging van verzamelaars van munten, penningen en bankbiljetten Numismatische Kring Zeeland houdt morgen, zaterdag, een grote muntenruil dag met tentoonstelling in Ont moetingscentrum Dauwendae- le in Middelburg. De openings tijd is van 9.30 tot 16.00 uur. Aan de Landbouw Universiteit in Wageningen is Alice Brasser uit Veere geslaagd voor het doctoraal examen algemene agrarische eco nomie en marktkunde. J. M. W. Visser uit Middelburg slaagde aan de Rijksuniversiteit Lei den voor het doctoraal examen wijsbegeerte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11