zeeland Scheldegroep zoekt samenwerking Automobilist overlijdt na botsing op A 58 Scalemodels beste live act Grote Prijs Scheepsbouwwereld gonst van geruchten over fusies Man valt fietsers bij tunnel lastig Drumcorps uit Middelburg wint nationale titels Boetes voor urineren op straat Man vindt kat met strop om nek Brandstof uit vrachtauto gestolen Woninginbraken in Goes Aanhanger weg in Middelburg Politie vindt wietplanten in tuin Lichtgewonde bij botsing Politie pakt jonge drugsrunners IP ZMF publiceert nieuwsbrief over milieuzorg mkb Bemanning in staking, schip aan de ketting Vier jongens betrapt met 62 gram wiet Arnemuidenaar vast op toilet van NS-station zeeuwse almanak Zwart-wit maandag 29 september 1997 door Caroline Moerland AMSTERDAM - De Zeeuwse band Scalemodels heeft zater dag in Amsterdam net niet dé Grote Prijs van Nederland ge wonnen, maar scoorde wel in de categorie beste gitarist en beste live act. De uit Goes afkomstige sin ger/songwriter Reineke Wie man kreeg in haar categorie de aanmoedigingsprijs. De Goese singels/songwriter zong zondag in Paradiso één liedje en bege leidde zichzelf op de concerti na, een kleinere variant van de accordeon. Namedropper, de derde Zeeuwse deelnemer, viel niet in de prijzen. Gitarist Wil fred Gon^alves van Scalemo dels concludeerde zondag, een dag na het optreden in de Melk weg, dat zijn band heel goed had gescoord. „De geschiede nis leert dat je van de winnaars nooit meer wat hoort en van de nummers twee vaak nog wel." Gongalves, ook nog uitgeroe pen tot beste gitarist, zei dat de band erg blij is met de titel bes te live act. „Daar kan je de boer mee op." Scalemodels bestaat naast Gongalves uit zanger Eric de Vries, bassist Leo Meijaard, drummer Martin Minderhoud. door Ben Jansen VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlis- singen is op zoek naar een part- ner. De onderneming heeft zicht op twee orders in de scheeps bouwsector van enige honder den miljoenen guldens. Omdat ook nog vier nieuwe Nederland se fregatten op de tekentafel lig gen, kan de KSG die mogelijke opdrachten niet alleen aan. Het heeft er enige tijd naar uit gezien dat de Schelde Groep een samenwerkingsverband zou sluiten met scheepswerf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de IJssel. Er bestonden goe de contacten op directieniveau. KSG en Van der Giessen-De Noord hebben begin dit jaar sa men meegedongen naar een or der om rail-veerboten te bou wen voor het traject tussen het Noorder- en Zuidereiland van Nieuw-Zeeland. De opdracht hiervoor is evenwel naar een Spaanse werf gegaan. Ook de ondernemingsraad van de Schelde Groep is al eens gaan kennismaken met de collega's van Van der Giessen-De Noord. „Je merkte gewoon dat het klik te", zegt voorzitter R. de Jonge van de KSG-ondernemings- raad. Geruchten Aan de vrijage van de Schelde Groep met de werf in Krimpen aan de IJssel kwam echter ab rupt een einde toen twee weken geleden bekend werd dat IHC Caland uit Kinderdijk Van der Giessen-De Noord overneemt. Sindsdien gonst het van de ge ruchten in de scheepsbouwwe reld over fusies en minder verstrekkende samenwerkings verbanden. „Iedereen praat met iedereen", zegt D.J.R Bruinoo- ge, lid van de raad van commis- OOST-SOUBURG - Een 24-ja- rige inwoner uit Oost-Souburg is zondagochtend omstreeks 2.00 uur bedreigd door een 70- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. De man sloeg met touwen waaraan stevige haken zaten. De fietser kwam uit het tunnel tje bij het Draaibrugpad bij West-Souburg en wilde daar het kanaal oversteken. De politie had al eerder meldingen ont vangen van fietsers cfie lastig waren gevallen. De dader kon door de politie worden aange houden, voordat hij de Oost- Souburger letsel had toege bracht. Op het politiebureau waar hij in verzekering is ge steld kon hij geen redelijke ver klaring voor zijn gedrag geven. UTRECHT - Het junior drum corps Johan Friso en Juliana drum en bugle corps uit Middel burg hebben zaterdag in Utrecht de Nederlandse kampi oenschappen drumcorps ge wonnen. Johan Friso werd landskampioen in de jeugdklas- se, Juliana won de A Class, een klasse voor senioren. Juliana won eerder dit jaar een gouden plak op het wereld mu ziek concours in Kerkrade. Vo rige week eindigde het corps nog in de Britse A Classe op de eerste prijs. Juliana bleef zaterdag in stadi on Galgenwaard in Utrecht de concurrentie ruim voor. Het won ook de prijzen voor de beste blazersgroep, het beste algehle effect en de beste colorguard (een dansgroep). Door deze klassering mocht Juliana 's avonds in de Open Class mee doen en plaatste zich als vierde. In de jeugdklasse won Johan Friso overtuigend zijn tiende ti tel in vijftien jaar. Het corps had weer weinig tegenstand en kreeg ook de prijzen voor de beste blazersgroep, het beste al gehele effect en de beste visuele produktie en exercitie. Confetti uit Goes deed voor de eerste keer mee aan het NK drumcorps en behaalde de vier de plaats in de jeugdkl asse. In de open class eindigden de Middel burgers Blue Spirit op de derde plaats. Johan Friso uit Middelburg ver zorgt zaterdag rond 14.00 uur een concert in de binnenstad van Middelburg om het kampi oenschap te vieren. sarissen van de KSG. „Je hebt het dan wel over zeer ingrijpen de operaties. Ik heb in de raad van commissarissen nog geen stuk gezien dat zelfs maar de aanzet tot voorbereidingen daarvoor zou kunnen zijn. Maar dat laat niet af dat er wel zeker wordt gekeken naar mogelijk heden om tot samenwerking te komen. Daarbij hoef je niet me teen aan fusie te denken. Tijde lijke samenwerkingsverbanden om pieken bij de uitvoering van orders op te vangen, zijn ook heel goed voorstelbaar. Het is natuurlijk zaak om daarbij heel zorgvuldig te werk te gaan, want voor je het weet bouw je hier in Zeeland geen schepen meer." Bruinooge en De Jonge wijzen erop dat bij plannen voor ver dergaande vormen van samen werking altijd een rol speelt dat de KSG meer is dan een scheepswerf. De Jonge: „Wezijn maar voor 30 procent scheeps bouwer. De rest is systemen en industriële constructie. Het uit gangspunt van de OR is steeds geweest dat we de KSG als groep in stand moeten zien te houden." De Jonge heeft zich trouwens verbaasd over de be roering die de overname van Van der Giessen-De Noord door IHC Caland heeft veroorzaakt. „Het lijkt nu net of iedereen in eens in een rap tempo aan de man of aan de vrouw moet zien te kopen. Ik snap die overspan nenheid niet. Als mijn broer trouwt, hoef ik dat toch ook niet meteen te doen. De geruchtenmolen wil dat de Schelde Groep na een blauwtje gelopen te hebben bij Van der Giessen-De Noord nu naar Wil- ton-Fijenoord in Schiedam lonkt. De Jonge: „Dat zou een mogelijkheid kunnen zijn, maar ook samenwerking met een kleinere werf is bestaanbaar. Voor ons is het in elk geval be langrijk dat we meer kennis en ervaring in de civiele scheeps bouw opdoen.Dat is een van de knelpunten bij de sector scheepsnieuwbouw van de KSG. Het lukt wel orders bin nen te halen, maar de organisa tie is er nog steeds niet op afge stemd om opdrachten met winst af te leveren. Het is al verschei dene keren voorgekomen dat grote aantallen werknemers moesten worden ingeleend om een order op tijd klaar te krij gen. Die extra mankracht kostte handenvol geld en leverde grote organisatieproblemen op. De Jonge: „Wat dat betreft zijn we nog steeds niet uit de problemen die in 1995 tot de grootscheepse reorganisatie hebben geleid. Overheid Ook het feit dat de Schelde Groep in handen is van de over heid (het Rijk heeft 90 procent van de aandelen; de provincie Zeeland 10 procent) vormt een belemmerende factor. Beide aandeelhouders beschouwen het bezit van de KSG weliswaar verre van een kerntaak en ze willen in principe dan ook wel van hun aandelen af, maar ze zullen daar voorwaarden aan verbinden. En dan is er nog een psycholo gisch effect: het RSV-syndroom. Veel betrokkenen bij de Schelde Groep zijn zich bewust van de noodzaak de concurrentie in het Verre Oosten te bestrijden door middel van samenwerking, maar er bestaat beduchtheid voor de kans dat dit weer tot Rijn-Schelde-Verolme-achtige constructies leidt. De deelname aan deze scheeps- en metaal bouwgigant en de bijna-onder- gang van de toenmalige Ko ninklijke Maatschappij De Schelde toen RSV ineen stortte, is voor menige KSG-medewer- ker nog steeds een trauma. Bestuursvoorzitter R. C. van den Heuvel van de Schelde Groep was het afgelopen week einde niet bereikbaar. GOES - Mannen die gevels in de Goese binnenstad als open baar toilet gebruiken, kunnen sneller dan voorheen een boete verwachten. De politie van het district Oosterscheldebekken heeft besloten het op straat urineren scherper in de gaten te houden. Afgelopen weekeinde zijn al direct drie boetes van tachtig gulden uitgedeeld. Deze waren voor een 26-jarige Griek die op de Grote Markt stond te plassen, een 24-jarige Goesenaar en een 21-jarige man uit Oud-Vossemeer die hetzelfde deden in de Papegaaistraat. AXEL - Een inwoner van de Bemhardstraat in Axel trof op vrijdagavond zijn kat aan met een strop om de nek. De Axe laar kon de strop nog op tijd losmaken. Het beestje liep wel flinke verwondingen in de nek op door het touw. TERNEUZEN - Een 58-jarige inwoner van Terneuzen deed zaterdagmorgen aangifte bij de politie van de diefstal van en kele honderden liters brandstof uit zijn vrachtauto. De wagen stond in de nacht van vrijdag op zaterdag geparkeerd aan de Handelspoort in Terneuzen. GOES - Twee woningen in Goes-Zuid waren in de nacht van zaterdag op zondag het doelwit van een inbraak. Zo ontdek ten bewoners van de Perzikstraat dat hun huis overhoop was gehaald toen zij die nacht thuiskwamen. Ze misten hun vi deorecorder en sigaretten. In de Kastanjestraat was het een oplettende buurvrouw die ontdekte dat die nacht was ingebroken in de woning naast de hare. De bewoners waren niet thuis. Vermoedelijk is een vi deorecorder ontvreemd. MIDDELBURG - Aan de Seisweg in Middelburg is vrijdag nacht een aanhangwagen met het kenteken meegenomen. De waarde is ongeveer 1.600 gulden. KAMPERLAND - Een 35-jarige inwoner van Kamperland is zondagmorgen aangehouden omdat de politie vijftien hen nepplanten in zijn tuin had ontdekt. Binnen lag er nog een hoeveelheid te drogen. De aangehouden man mocht na ver hoor op het politiebureau weer naar huis VLISSINGEN - Een 17-jarig meisje uit Vlissingen werd vrij dagavond op haar bromfiets aangereden door een bromfiet ser die het parkeerterrein van de Miro aan de Gildwerg in Vlissingen verliet. De bromfietser, die geen verlichting voer de, reed snel weg in de richting van de President Roosevelt- laan. Het meisje viel en kneusde haar arm. TERNEUZEN-Twee 17-jangeTerneuzenaars zijn zaterdag avond aangehouden, omdat ze als drugsrunners optraden. Met een proces-verbaal op zak mochten ze naar huis. iiiiWiiiiiiii «iiaawW Deelnemer S. van de Velde uit Zonnemaire aan het werk. door Jacqueline Pons-Maas - WAARDE - Het werd zaterdag kil en ne velig op het akkerland van de familie Mol in Waarde, maar voor het werkend paard, de ploegers en de menners was deze be wolkte dag heel plezierig. De Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland hield het Zeeuws kampioenschap ploegen. Het uitladen, inspannen van de paarden en het instellen van de ploegen was voor de toeschouwers een interessant schouw spel. Vanaf twaalf uur werd er gestreden met vijf tweespannen en tien driespan nen. Ondanks de vrij harde grond was het voor de paarden goed ploegen. De jury be oordeelde hun resultaten op basis van elke beginvoor, de aanstorting, diepte van de ploegvore en dè geploegde snede. Een ander onderdeel van de kampioen schappen was de treksledewedstrijd. Er werden drie ronden getrokken waarvan de derde de zwaarste voor het trekpaard was. Elke deelnemer mocht met een paard de slede, waarop twee personen stonden, voorttrekken. Elke vijf meter stapten er twee mensen bij op. De krachtigste paar den trokken met dit aantal inclusief de slede een gewicht van duizend kilogram. A Verhage uit Serooskerke (W) wist beide onderdelen te winnen. Het spektakel trok de hele dag door ruim vijfhonderd bezoekers. Uitslag Ploegwedstrijd: 1. A. Verhage, Serooskerke (W), 56 punten; 2. J. Matthijssen, Achtmaal, 55; 3. L. de Visser, 54; 4. K. Brooijmans, Tholen, 50; 5. C. Mol, Waarde, en J. van der Wekken, Kerk- werve, 49; 7. A. van de Bogaert, Barendrecht, 47; 8. W. Baremans, Etten-Leur,en H. Maurice, Nisse,44;10. A. Lauwen, Breda en Sj.de Visser, Aagtekerke, 43; 12. S. van de Velde, Zonnemai- foto Willem Mieras re, 35; 13. B. van Bohemen, Noordwijk, 33; 14. M. Moermond, Noordwelle, 31; 15. M. de Rooy, Sprinden, 29. Trekwedstrijd: I.OIga van Serooskerke van A. Verhage uit Serooskerke(W) met36,8 meter. 2. Anja van het Zwaanhof (A. Lauwen, Breda, 34.6); 3. Lisa van Leisonderweg (J. van Erp, Sprundel, 34,0); 4. Coquette van Rijkerooi (J. Matthijssen, Achtmaal 32,9); 5. Femke van 't Nieuwveer (W. Baremans, Etten-Leur, 30,3); 6. Carla van Genen berg (C. Mol, Waarde, 30,1); 7. Winnie van Bleyendaal (K. Brooijmans, Tho len, 29,9); 8. Mirza van Vinkenhoeve (M. de Rooy, Sprundel, 29,8); 9. Bjoerie (A. van den Bogaert, Berendrecht, 29,7); 10. Magda van Katheleyne (M. Moelker, Waarde, 29,6); 11Bi- anca (L. de Visser, Ritthem, 29,4); 12. Fanny (J.Luyten, Berendrecht, 27,9); 13. Gieke van den Overburg (C. Maurice, Nisse, 27,4); 14. Claudia van Runsbrug (B. van der Wekken, Kerkwerve, 18,9); 15. Iwan van Driewegen (Sj. de Visser, Aagtekerke, 17,0). Deelname: Zee land 9 spannen, Brabant 4, Zuid-Holland 1, Bel gië 1. MBMWW— GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) geeft in novem ber een nieuwsbrief uit waarin adressen, mogelijkheden, subsi dies en hulpvaardige deskundi gen op het gebied van milieu zorg op een rijtje zijn gezet ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf in Zeeland. Voor alsnog zijn twee uitgaves van de nieuwbrief gepland, in novem ber en in februari. Volgens de ZMF kan een be knopte weergave van wat er aan kennis, regelingen en subsidie te halen valt, bedrijven overhalen om actief milieuzorg toe te pas sen. De milieuorganisatie vindt het veld te onoverzichtelijk en de materie te ondoorzichtig om van praktisch nut te zijn. De nieuwsbrief wordt uitgege ven met steun van het Milieu fonds (een subsidiefonds van de provincie Zeeland) en wordt toegezonden aan dertienhon derd Zeeuwse midden- en klein bedrijven. door Caroline Moerland BIEZELINGE - Ondanks de in zet van een traumahelikopter, is de 63-jarige Franciscus de Vos uit Arcen zondag overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeval op de A58. Bij het onge luk, zondagochtend om 11 uur ter hoogte van Biezelinge, wa ren in totaal drie auto's betrok ken. De zuidbaan van de A58 is tot half vier 's middags gestremd geweest. Het verkeer werd om geleid via de Oude Rijksweg. Het ongeluk gebeurde toen een 25-jarige automobilist uit 's- Heerenhoek achterop de auto GOES - Vier veertien- en vijf tienjarigen uit Heinkenszand en 's-Heer Hendrikskinderen zijn zaterdagmiddag door de politie betrapt op het in bezit hebben van 62 gram wiet. Ze zaten in de Manhuistuin in Goes op het moment dat ze wer den ontdekt. Het in bezit heb ben van een dergelijke hoeveel heid wiet is verboden. Door hun leeftijd komen de jongeren in aanmerking voor een alterna tieve straf. van het slachtoffer reed, ver moedelijk doordat diens snel heid relatief laag was. Door de klap kwam de wagen van de man uit 's-Heerenhoek in de sloot naast de weg terecht. De auto van het slachtoffer beland de op de Linkerrijbaan en werd in de flank geraakt door een wa gen bestuurd door een 28-jarige man uit Lewedorp. De man uit 's-Heerenhoek kon na een be handeling in het ziekenhuis te rug naar huis. De man uit Lewe dorp bleef ongedeerd. Het 63-jarige slachtoffer was dusdanig zwaar gewond dat een traumahelikopter werd ingezet om hem naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam over te brengen. Daar is hij in de loop van de middag overleden. De drie bij het ongeval betrok ken personenauto's raakten De auto waarin het slachtoffer zat, werd zwaar beschadigd door de botsingen. zwaar beschadigd. Hulpdien sten hadden tot half vier nodig om de zuidbaan van de A58 weer vrij te maken voor het ver keer. De snelweg was afgesloten van de afslag Kruiningen tot de afslag 's- Gravenpolder/Kloetinge. Be halve met de nasleep van het on geval, had de politie het ook druk met het in de gaten houden van het overige verkeer op de A58 en dat op de Oude Rijks weg. Verschillende automobi listen minderden vaart of stop ten ter hoogte van de plaats van het ongeval, wat soms gevaarlij - ke situaties opleverde. ARNEMUIDEN - Een 23-jarige inwoner van Amemuiden is za terdagnacht per ongeluk inge sloten op een toilet van het sta tion Middelburg. Dienstdoend personeel sloot het toilet af zonder zich er bewust van te zijn dat er een man in zat. Even later slaagde de man erin om de aandacht te trekken van late treinreizigers. Deze lichtten vervolgens de politie in, die de man bevrijdde door een ruit van foto Willem Mieras het toilet kapot te maken. door Hans Heijt TERNEUZEN - De bemanning van het onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip Simona is zaterdag in de Massagoedhaven in Terneuzen in staking gegaan, omdat ze al twee maanden lang geen salaris heeft ontvangen. De Scheepvaartinspectie en de International Trade Federation (ITF) -belangenbehartiger van scheepvaartpersoneel- hadden de Noorse eigenaar van de Si mona vrijdag al duidelijk ge maakt dat de boot de haven van Terneuzen voorlopig niet mag verlaten. Ellende De Simona leverde eind vorige week een vracht chemische pro ducten af bij Zuid-Chemie in Sas van Gent. Daarna voer het schip naar de Massagoedhaven. Coördinator W. de Vries van de Scheepvaartinspectie verklaart dat het 'één en al ellende' is op de Simona. Hij had het schip vrij dag aan de ketting laten leggen, omdat het niet voldoet aan de veiligheidseisen. Ook IFT-coör- dinator R. Touwen voelt er niets voor het schip te laten vertrek ken, zolang de eigenaar, die offi cieel staat geregistreerd onder de naam Sinbad Shipping, niet aan de verplichtingen aan het personeel heeft voldaan. De bemanning van de Simona bestaat uit circa twintig perso nen. Het merendeel van de zee lieden is afkomstig uit Litou wen, maar het schip heeft ook drie Filipino's aan boord. Enke le leden van de bemanning leg gen uit dat de Filipino's de toe zegging hadden gekregen dat ze in Europa zouden mogen af monsteren. „De eigenaar wil die afspraken niet nakomen. Bo vendien hebben we al twee maanden lang geen salaris ge had en is er nauwelijks eten aan boord", aldus enkele' opvaren den van de Simona IFT-coördinator Touwen heeft contact gehad met de eigenaar en geëist dat deze zo snel moge lijk aan zijn verplichtingen vol doet. Touwen. „In de loop van maandag of dinsdag hoop ik ze kerheid te hebben of de achter stallige salarissen daadwerke lijk worden uitbetaald." Volgens de Scheepvaartinspec tie is het 'één en al ellende' op de Simona. Zijn gevecht tegen het tv-ge- weld heep onze Middelburg se huisvader voorgoed verlo ren. Lange tijd probeerde hij zijn kroost af te houden van Power Rangers en ander kleurrijk televisiefiguurtjes die elkaar, weliswaar zorg vuldig gechoreografeerd, naar het leven staan. Dat zalnunooit meer lukken. Elk moreel gezag heeft hij voorgoed verloren. Want zijn dochtertjes betrapten hem toen hij ineen verloren uurtje naar een videootje zat te kij ken. De hoofdrolspelers wa ren gehuld in leer en metaal. Het beeld ivas welisivaar zwart/wit, maar de oeh's en ah's waren er niet minder om. De jongste van drie dook weg achter de bank bij het aan- schouiven van zoveel fysiek geweld. „Zo hé, hij slaat hem midden op zijn keel", riep de oudste van zes en griste het videodoosje van tafel om te zien hoe dit spannends wel niet heette. Ze spelde hard op. F-L-O-R-I-S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7