Zwitsers steunen drugsbeleid Scheepsramp door smog Azië Monument voor slachtoffers ramp Estonia Excuses voor zwijgen over jodenvervolging Schade Assisi onherstelbaar Botsing Mir gevolg van overbelasting en gebrek aan training buitenland 5 Wanneer gaat üw geld profiteren van de beurs? IIP wm>r ft 5f I K jrote meerderheid bij referendum over gratis verstrekken heroïne Evacuatie in Bangladesh voorkomt veel j slachtoffers Moskou stopt duizenden .gevangenen met tbc in afgelegen sterfkampen Doden door aardbeving in Indonesië Oude Britse regimenten bedreigd Anti-haaienzoemer succesvol Ierland laat IRA-gevangenen vrij Belgische politiechef mag terug Nieuwe partij in Zuid-Afrika maandag 29 september 1997 munt* VSB BeursprofijtSparen: wèl hef rendement, niet het risico. STOCKHOLM - Een nabestaande leest namen op het monument dat zondag in het centrum van de Zweedse hoodfstad Stockholm is onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de ramp met de veerboot Estonia voor de Finse kust. Bij dit ongeluk kwamen in drie jaar geleden 852 mensen om het leven. foto Hen rik Montgomery/EPA van onze redactie buitenland PARIJS - De Rooms-Katholie- ke Kerk in Frankrijk zal mor gen officieel schuld belijden voor het zwijgen van de bis schoppen over de jodenvervol ging in de Tweede Wereldoor log. Dit gebeurt tijdens een plechtigheid in hel kamp te Drancy, een voorstad van Pa- rijs, waarvandaan de joden werden gedeporteerd. Begin oktober 1940 vaardigde het collaborerende Vichy-regi- me anti-joodse wetten uit die de vervolging mogelijk maak ten. De toenmalige bisschop pen wisten daarvan op hun vergadering van eind augustus dat j aar, maar ze vonden dat 'de staat het recht had de joden een bijzondere status te geven'. Jo den waren 'weliswaar geen ge wone buitenlanders, maar wel niet-geassimileerde burgers'. Pas in 1942 stond de eerste Franse bisschop op tegen de j o- denvervolging. Bisschop Jules Saliège van Toulouse liet op 30 augustus al le pastoors een verklaring voorlezen waren onder meer stond dat joden ook mensen waren. Gisteren vonden m Franse sy- nagoges diensten plaats waai-- in de omgekomen joden wer den herdacht. Opperrabbijn Joseph Sitruk zei dat de meeste Fransen 'niets wilden zien en niets wilden ho ren', toen de treinen richting Auschwitz reden. Maar hij prees de huidige bisschoppen voor hun moed de fouten van het verleden te erkennen. RTR/AFP Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert van sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd terug, maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico loopt? Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich inschrijven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 0800-8182, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. Wemel; www.vsb.nl «i ifOTtil onderneming van onze redactie buitenland KUALA LUMPUR - De smog die een groot deel van Zuidoost- Azië bedekt, heeft het afgelopen weekeinde opnieuw slachtof fers geëist. Vrijdag kwamen twee vrachtschepen door het slechte zicht in de Straat van Malakka met elkaar in aanva ring. Een van de schepen zonk onmiddellijk. Slechts vijf van de 33 bemanningsleden werden gered. -* Het andere schip raakte licht beschadigd. Zoekacties naar de 28 vermiste opvarenden van het in Madras (India) geregistreerde schip hadden gisteravond nog geen resultaat opgeleverd. Vol gens een functionaris van een maritieme reddingsorganisatie in Kuala Lumpur ontstond de aanvaring 'door de nevel' op zee als gevolg van de bosbranden in Indonesië. In de Indonesische provincie Ri- au op Midden-Sumatra overle den zaterdag twee mensen aan de gevolgen van ademhalings problemen nadat zij langdurig rook hadden ingeademd. De autoriteiten zeggen dat er in middels 32.000 mensen zijn be handeld wegens ademhalings problemen. Het vliegveld van Medan op Noord-Sumatra, waar vrijdag 234 mensen omkwamen bij de vliegramp met de Indonesische Airbus, is inmiddels weer ge opend. Negen andere luchtha vens blij ven gesloten. Vliegtuig specialisten blijven op de plek des onheils zoeken naar de zwarte doos met de vluchtgege- vens van het neergestorte toe stel. Ook dit ongeluk is in verband gebracht met de smog. De piloot van het Garuda-vliegtuig zou kort voor het ongeluk hebben gemeld dat hij weinig kon zien door de rook. Maar een lucht vaartfunctionaris in Medan vond het te vroeg om daar al conclusies te trekken. De Indonesische president Soe- harto gaf zondag opdracht een collectieve begrafenis te organi seren voor de niet-geïndentifi- ceerde slachtoffers van de vliegramp. Nog maar enkelen tientallen skachtoffers zijn geï dentificeerd. De niet-geidentificeerden zul len vandaag ter aarde worden besteld in het district Sibolan- git, niet ver van de plaats van het ongeluk. Onder de slachtof fers waren achttien buitenlan ders, onder wie twee Neder landse Broeders van Amster dam. Het zijn Paul Sterk, alge meen overste van de broeder congregatie O.L. Vrouw van Ze ven Smarten, en pater Jan Bouw. De smogdeken over het noorden van Maleisie lijkt op te trekken. De overheid heeft de noodtoe stand voor provincie Sarawak ingetrokken. Zes vliegvelden zijn zondag weer geopend. Ook boven Kuching, de hoofd stad van het Maleisische deel van Borneo, klaart de lucht op door fikse regenbuien. Het zicht is verbeterd tot vier kilometer, zaterdagavond kon men er maar 1,8 kilometer ver kijken. Het Nederlands Wereldnatuur- fonds heeft de Nederlandse re gering gevraagd om financiële hulp bij de bestrijding van de bosbranden op de archipel. Het Wereldnatuurfonds is momen teel actief betrokken bij de be strijding van de branden. De be langrijkste bijdrage van de organisatie bestaat uit het ma ken van satelietkaarten die goed laten zien waar de brand haarden zijn. RTR/AFP/ANP jioor Bob Kroon ||}EKN - Met een verrassende lineerderheid van bijna 71% iiebben de Zwitserse kiezers "gisteren een verharding van het drugsbeleid overtuigend afge wezen. Het initiatief van Chris telijke groeperingen om de offi ciële verstrekking van heroïne e-aan zwaar verslaafden stop te cezetten vond zelfs in de conserva tieve bergkantous geen meer derheid. Dit proefprogramma, i dat 1150 verslaafden omvat, zal DHAKA - Het afgelopen week einde zijn in Bangladesh zeker 47 doden gevallen door een {zware storm. Premier sheikli Hasina van Bangladesh heeft zondag het rampgebied aan de kust bezocht. Ze beloofde hulp jbij de wederopbouw, pe stoma raasde met windsnel heden van 150 kilometer per uur Jover de Bengaalse kust. Tien duizenden mensen zijn dakloos geworden. Ongeveer vijftig vis sersboten zijn niet niet terugge keerd. Door stortregens veroor zaakte vloedgolven zetten akkers langs de kust onder wa ter. Premier Hasina noemde de verliezen 'minimaal'. Voorheen vielen veel meer slachtoffers door zware stormen. Het lage kustgebied is steeds beter op de ze natuurrampen voorbereid. I Vrijdag was men al begonnen met de evacuatie van honderd duizenden kustbewoners. 1 RTR/AFPAP nu zo goed als zeker een perma nent karakter krijgen. Minister van Binnenlandse Za ken Ruth Drey fuss was tevreden over de 'duidelijke uitspraak'. Zij verzekerde, dat de uitslag van het referendum niet zal lei den tot liberalisering van het Zwitserse drugsbeleid. De officiële heroïneverstrek king wordt door de regering ge zien als een medische behande ling en de patiënten worden, in tegenstelling tot de nieuwe Ne derlandse proef, dan ook dage lijks begeleid door de sociale diensten. In Zwitserland moe ten de patiënten, als ze daartoe in staat zijn, betalen voor hun dagelijkse shot hoogwaardige heroïne. Die moet de regering overigens betrekken van een niet nader genoemde buiten landse farmaceutische firma, want de grote farmaconcerns in Bazel zien geen brood in héroïne als medicijn. De gunstige resultaten, die de afgelopen drie jaar met de proef behandeling zijn geboekt, gaven de doorslag bij het refe rendum. Volgens de Federale Gezondheidsdienst vond meer dan de helft van de 44% werklo ze verslaafden weer een baan en het aantal daklozen werd tot nul gereduceerd. Bij de start van het proefprogramma leefde 69% van de deelnemers van 'crimi nele of semi-legale activiteiten'; na drie jaar nog slechts 10 pro cent. De dagelijkse kosten van het Zwitserse heroïneprogramma komen op 66 gulden per per soon, waarvan een deel door de ziektekostenverzekering wordt gedekt. Maar volgens Minister Dreyfuss staat hiertegenover een besparing van 120 gulden per persoon aan kosten voor drugsbestrijding en medische opvang.. GPD van onze redactie buitenland 5 RIJSWIJK - Tienduizenden Russische gevangenen, die lij den aan tuberculose, zijn naar afgelegen strafkampen overge- 11 bracht waar zij bezwijken aan gebrek aan voedsel, medicijnen g en verzorging. Volgens de Britse 5 Sunday Times, die als eerste g westerse krant toegang kreeg 1 tot een van deze kampen, gaat 4 het om zeker 50.000 gevange nen. „Ze rotten weg in afgrijselijke omstandigheden, ver weg en verscholen voor het publiek." De krant beschrijft mensen in het kamp Varnavino in Cen- traal-Rusland die eruit zien als geesten met kaalgeschoren hoofden en diep in de kassen weggezonken ogen. Rusland wordt getroffen door een TBC-epidemie die vooral slachtoffers maakt in de over volle gevangenissen. De kans om in een gevangenis in Rusland tuberculose op te lopen is veer tig maal groter dan daarbuiten. Voor deze gedetineerden zijn 45 strafkolonies ingericht, die deel uitmaakten van de Stalins con centratiekampen, waar ze vol gens de arts van Varnavino, Ma rina Borkoen, „gedoemd zijn te sterven". Daklozen Tuberculose is Ruslands dode lijkste infectieziekte. De ziekte heeft de kop opgestoken omdat na de val van het communisme het aantal daklozen en alcoho listen sterk toenam. Volgens het ministerie van Volksgezondheid hebben drie miljoen Russen be handeling nodig. Tuberculose is met medicijnen goed te genezen. ANP (Advertentie) JAKARTA - Een aardbeving op het Indonesische eiland Sula wesi, het vroegere Celebes, heeft zondag aan zeker vijftien men sen het leven gekost. Honderden mensen liepen verwondingen op. De beving had een kracht van 6,0 op de Schaal van Richter en deed zich even na half tien 's ochtends plaatselijke tijd voor. Het epicentrum lag twintig ki lometer ten noorden van de stad Parepare, aan de westkust van Sulawesi. De meeste slachtoffers vielen in die stad en in de nabijgelegen stad Pinrang. Honderden huizen en andere gebouwen, waaronder een zie kenhuis in Parepare, raakten beschadigd. De meeste slacht offers werden getroffen door rondvliegend puin. Veel inwo ners durfden uit angst voor na schokken niet in hun huizen te blijven. Het getroffen ziekenhuis heeft het leger gevraagd tenten voor de patiënten op te zetten. De afgelopen weken hebben zich op verschillende plaatsen in Indonesië aardbevingen voorgedaan, de meeste met een kracht van 5 of meer. Daarbij vielen echter geen doden en de schade bleef beperkt. AFP/RTR/AP van onze redactie buitenland ROME - De schade aan de San Francescobasiliek in het Italiaanse Assisi, die vrijdag bij twee aard bevingen grotendeels instortte, is onherstelbaar, zo hebben restaurateurs laten weten. „Het is onmogelijk om de kathedraal in oorspron kelijke staat te herstellen", aldus Antonio Paoluc- ci, een voormalig minister van cultuur die is aangesteld als coordinator van de herstelwerk zaamheden. In Umbrië en Marche, waar door de aardbevingen vrijdag elf doden vielen en grote schade werd aan gericht. waren zaterdag nog zeker 200 naschok ken voelbaar. Duizenden mensen zijn dakloos ge worden door de aardbevingen en brachten de nacht door in campers en tentenkampen die door hulpverleners waren neergezet. Functionarissen in Marche schatten de schade op meer dan 1 bil jard lire (ruim 1 miljard gulden). Zaterdag riep de Italiaanse regering in Umbrië de noodtoestand uit. Ze hoopt op die manier de hulp verlening te kunnen versnellen. De regering-Pro- di heeft een miljard gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de gebieden die het ergst zijn ge troffen. AP/RTR/DPA Brandweerlieden verzamelen brokstukken van de vernietigde fresco's in de basiliek van Franciscus. foto AP LONDEN - Twee van de oudste onderdelen van het Britse le ger moeten verdwijnen. Het gaat om de King's Troops en de bereden garde die deze maand nog de rouwstoet begeleidde bij prinses Diana's uitvaart. Ook de Life Guards, de persoon lijke bewaking van Elisabeth II, dreigt te verdwijnen. Dit blijkt uit vertrouwelijke stukken van het ministerie van Defensie waar de Sunday Times inzage in had. Volgens de krant moeten deze regimenten worden afgeschaft omdat ze slechts ceremoniële taken hebben. De King's Troops, gelegerd in St John's Wood in Londen stamt uit 1793 en telt 160 militairen en 110 paarden. Het is een elite korps waar tien jaar opleiding aan vooraf gaat. Het bereden regiment van de Household Cavalry bestaat uit twee eska drons en is vierhonderd man sterk. ANP DURBAN - Duikers hoeven niet langer te vrezen tussen de ka ken van haaien te worden vermalen. Wetenschappers hebben een anti-haaienzoemer ontwikkeld die zelfs de gevaarlijke mensenetende witte haai op afstand houdt. Het apparaat zend elektrische signalen uit die de gevoelsorganen van de roofdieren irriteren en voorkomt dat ze aanvallen. Het apparaat is getest door het Australische echtpaar Val en Ron Taylor. De Sunday Times schrij ft dat zij met de Shark Pod in de van haaien vergeven zee voor de kust van Durban in Zuid-Afrika doken. ANP DUBLIN - Ierland heeft vrijdag besloten vijf leden van het Ierse republikeinse leger (IRA) die in de gevangenis zaten, voortijdig vrij te laten. De stap is bedoeld als teken van goede wil omdat er vooruitgang wordt geboekt in de vredesbespre kingen over Noord-Ierland. De vijf komen een jaar eerder vrij, twee dagen nadat de strij dende partijen in Noord-Ierland besloten door te gaan met de vredesbesprekingen over de door Britten bestuurde provin cie. .Hiermee willen we laten zien hoe tevreden we zijn met de gang van zaken", aldus regeidngsbronnen. RTR BRUSSEL - De Belgische minister van justitie De Clerck zal de in opspi'aak gex-aakte politiechef De Vroom vandaag op nieuw in zijn functie benoemen. De Vroom, tot voor kort top man van de gerechtelijke politie, was overgeplaatst omdat hij had gefaald in het onderzoek naar de zaak-Dutroux. De Vroom was de enige politiechef die tot dusver was gestraft voor het slechte presteren in het onderzoek naar verdwenen en. vermoorde meisjes. De man werd niet langer capabel ge acht om leiding te geven aan de gerechtelijke politie en kreeg een andere functie. De Vroom ging in beroep en kxeeg gelijk bij de Raad van Staat Minister De Clei'ck legt zich neer bij de uitspi'aak. Deze toont volgens hem aan dat de regering weinig ruimte heeft voor koerswijzigingen. ANP JOHANNESBURG - Voor het eerst sinds de non-raciale ver kiezingen van 1994 is in Zuid-Afi'ika een pailij opgericht. De politieke kopstukken Bantu Holomisa en Roelf Meyer lan- ceei'den zaterdag hun Verenigde Democratische Beweging. Holomisa werd in 1996 uit het Afi-ikaans Nationaal Congres (ANC) van president Mandela gezet wegens zijn openlijke kx-itiek op het ANC. Meyer stapte uit het blanke politieke bol werk, de Nationale Partij (NP), omdat hij vindt dat die te con- sei-vatief is. De twee menen dat veel Zuid-Afrikanen ontevre den zijn over hun partij en dat ze blanke kiezers bij de NP en zwarte kiezers bij het ANC kunnen weghalen. DPA door Hans Hoogendijk MOSKOU - Een overbelaste be manning en onvoldoende trai ning waren de belangrijkste factoren die in juni leidden tot de botsing tussen een onbeman de raket en het Russische ruim testation MIR. Dat verklaarde zondag het hoofd van de Russi sche commissie die de bijna-ca- tastrofe heeft onderzocht. Het elf jaar oude ruimtestation werd op 25 juni lek gestoten bij een botsing met een Progi'ess- vrachti'aket. Maandenlang wa ren de twee Russische kosmo nauten en hun Ameiïkaanse collega druk in touw om de aan- gexdclxte schade zo veel mogelij k te hei-stellen. De commissie stel de vast dat de botsing niet, zoals eerder gesuggereerd, de schuld is van MIR-commandant Tsi- blijev, die het aandokken hand matig probeerde uit te voeren. Maar ook Mission Control in Koroljov even buiten Moskou, waar de manoeuvre was gepro- grammeerd, gaat volgens de on derzoekers viïjuit. Tegenover persbureau Reuters veiddaai'de onderzoeksleider Oetkin zon dag: „Er werden geen vergissin gen begaan, maar het was een heel proces dat uiteindelijk dit tot resultaat had. Probeert u zich in de positie van de com mandant te verplaatsen. Je hebt alle mogelijke x-eparatiewerk- zaamheden moeten verrichten voor het dokken begint, bezig heden die je afleiden van je nor- male werk. En daardoor had je geen gelegenheid de manoeuvre te trainen op het videoscherm". Ingewikkeld Via dit scherm kan een nade rend ruimteschip worden geob serveerd, maar buitenlandse ruimtevaartdeskundigen zeg gen dat het werken ermee heel ingewikkeld is. Over de pro grammering van de Progress- raket door Mission Control bij Moskou werd in een studie van het Amerikaanse ruimtevaart- bureau NASA gesuggereerd dat er fouten in zaten wat betreft het gewicht van de Progress Voor zover bekend krijgen de kosmonauten nu in ieder geval wel hun hele i'uimtevaartpre- mie betaald. Bij menselijke fou ten kunnen zij met inhouding van dit geld worden bestraft. De eindconclusie van de rappor teurs is dat MIR operationeel kan blijven. Zaterdag werd opgelucht adem gehaald toen de koppeling tus sen de Amerikaanse shuttle At lantis en de Russische MIR slaagde. Aan boord waren be halve voorraden voox; MIR, een nieuwe computer en de Ameri kaanse wetenschapper David Wolf. Hij loste zijn collega Foale af, die de vier maanden die hij in MIR verbleef, mee moest helpen de ene bijna-ramp na de andere storing op te lossen. Na het dokken was er een hax-te- lijke begroeting tussen de zeven koppen tellende bemanning van Atlantis en de drie man sterke bezetting van MIR. GPD Ex-lid PKK waarschuwt voor gifaanval op toeristen RIJSWIJK - Een voorma lig lid van de PKK, de Koerdische Arbeiders partij, beweert dat deze terreurorganisatie gif- boinmen heeft die ze on der meer gaat gebruiken tegen de grote toeristen centra in Turkije. In een interview met de Britse krant Observerzegt de 31-jarige Koerd, Seydo Hazar, zondag dat er che mische explosieven zijn verstopt in potten koffie- poeder, videocassettes, flessen shampoo en toma tenketchup. Volgens Hazai-, op wie de PKK jacht zou maken, is het de bedoeling dat de bommen zoveel mogelijk slachtoffers maken. Ook is het de bedoeling water reservoirs te besmetten en toeristenstranden ontoe gankelijk te maken. Hazar zegt in het inter view dat de PKK nauw sa menwerkt met terreuror ganisaties en met leden van de Griekse geheime dienst. De Griekse regering neemt de onthullingen niet serieus, maar wester se inlichtingendiensten zouden dat wel doen. PKK-woordvoerder Kani Yilmaz. die in een Duitse gevangenis zit, heeft de beschuldigingen fel van de hand gewezen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5