Sumatra onder grijsgele deken 1L Tom Poes en de Tijwisselaar Toonder Studio's varia het weer Gewone Indonesiërs klagen over gebrek aan mondkapjes tegen verstikkende rook Onderzoek omvang Nederlandse verzet in Tweede Wereldoorlog puzzel snelheidscontrole recept Jan„vva„derLee i m, ZEELANDNET de provider die meer doet! tel. 0113-377770 Nautisch bericht Wind, zuidwest, 2 tot 3 Beaufort. Het zicht is goed. 's Morgens vroeg is er kans op mistbanken. Detemperatuurvan het kustwater ligt rond 18graden. Waterstanden MAANDAG 29 SEPTEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West uur cm 01.46 213 01.58 237 02.56 280 01.45 162 03.15 164 03.15 184 03.30 174 uur cm 14.02 210 14.18 234 15.17 277 14.05 154 15.35 155 15.40 176 15.50 165 DINSDAG 30 SEPTEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West uur cm 02.19 226 02.39 250 03.35 296 02.20 171 03.55 169 03.55 190 04.10 180 uur cm 14.35 221 14.56 245 15.56 289 14.40 161 16.10 161 16.15 182 16.30 171 Laag water uur cm uur 07.56 157 20.19 08.20 170 20.46 09.16 202 21.45 08.00 109 20.10 09.20 116 21.40 09.25 128 21.40 151 .20 124 21.40 145 R R Laag water d lil! uur cm uur cm)])! 08.25 163 20.55 188j„. 08.56 175 21.20 198° 09.56 208 22.22 225:^ 08.25 110 20.45 135A 09.55 115 22.15 136w 09.50 129 22.10 151 09.55 122 22.10 144 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied Of HW»9 lichte sneeuw matige sneeuw mist A A Koufront Warmtefront licht bevolkt zware sneeuw lichte regen O"""* hagel Samengesteld front zwaarbewolkt matige regen zware regen Isobaar Europa: Rust Advertentie De zomer voorbij. yV\e+ Zeeland i-ve+ su^j-je ke.t kele jQQfdood Hier en daar is duidelijk te zien dat daarvoor geen bulldozers zijn gebruikt, maar vuur. Toch telt de provincie Riau mo menteel weinig brandhaarden. Bij het restaurant waar we lun chen, hoor ik van een plaatselij ke ambtenaar dat in deze hoek van Riau alle branden zijn ge blust. Het waren er trouwens ook niet zo heel veel. Riau is vooral het slachtoffer van de rook van elders. Niet al leen de vuiligheid van zuidelij ker gelegen Sumatraanse pro vincies drijft hierheen, van overzee komt ook veel walm vanuit Kalimantan, het Indone sische deel van Borneo. Toch heeft bijna geen enkele au to lichten aan als we even na vijf uur zondagmiddag Pekanbaru binnenrijden. Het zich is vrij re delijk, misschien wel 400 meter. „In de namiddag is het altijd wat minder erg", vertelt een voorbijganger bij het eindpunt van de busrit. ,,'s Morgens is het 't ergst. Al ruim een maand zit ten we nu met die ellendeGPD (Advertentie) Kijk naar: de Geef Poot Show, vrijdag 3 oktober, vanaf 19.00 uur, bij de Tros op TV2. Word lid. Bel: 0900-3001110. (44 cent p.m.) OP DE BRES VOOR EEN DIERWAARDIG BESTAAN. jggBiE maandag 29 september 1997 4 Zeeland: Meer bewolking Grote delen van Europa maken momenteel het mooiste en meest rustgevende weertype van het jaar mee. In een groot hogedrukge- bied boven Centraal-Europa staat heel weinig stroming. Geduren de nacht ontstaat er op veel plaatsen mist. Vooral in de Benelux en het noorden van Frankrijk is de mist behoorlijk dicht en lost pas in de tweede helft van de ochtend op. Elders in Frankrijk en het zui den van Duitsland is het fantastisch nazomerweer met in de mid dag veel zon en middagtemperaturen tussen 20 en 25 graden. Heel ander weer treffen we aan in Noorwegen. Het front van een zeer diepe depressie ten noordoosten van IJsland, trekt over Scan dinavië en veroorzaakt in het westen van Noorwegen veel regen. In Zweden en Finland zijn de condities een stuk beter; geregeld schijnt de zon en het blijft droog. In het noorden van Rusland en het uiterste oosten van Europa heeft men last van een depressie boven de Randstaten. In het Middellandse Zeegebied zijn er vrij grote verschillen in het weer. Boven het centraal- en oostelijk deel van Spanje vallen een aantal fikse onweersbuien. Portugal en het noordwesten van Spanje blijven droog met zonnige perioden. In Italië en Griekenland is het schitterend nazomerweer met mid dagtemperaturen tussen 19 en 25 graden. van onze redactie binnenland Het verzet van de Nederlan ders in de Tweede Wereld oorlog moet veel massaler zijn geweest dan tot nu toe algemeen wordt verondersteld. Dat is de mening van oorlogspublicist Jan Hof. Hij pleit voor een offi cieel onderzoek naar de mate van verzet in Nederland, met name in vergelijking met de ons omringende landen. Hof sprak zondag in het Herin neringscentrum Kamp Wester- bork in Hooghalen bij de start van een tentoonstelling over het Stadskanaalster Achterhuis. Dit was één van de vele onder duikadressen, die na de oorlog in de vergetelheid zijn geraakt. Hof zocht de afgelopen twee ja ren vergeefs naar vergelijkend cijfermateriaal over het verzet. Hij deed dat in reactie op uit spraken van koningin Beatrix en in mindere mate minister president Kok tijdens het gou den jubileum van de bevrijding in 1995 dat het verzet een zaak van weinigen zou zijn geweest. ,,In mijn ogen waren dat onjuis te uitspraken", aldus Hof. „Het is bekend dat in de oorlog 300.000 jonge mannen zijn on dergedoken om niet in Duits land té hoeven werken. Dit be tekent dat 300.000 ouderparen bij deze vorm van verzet betrok ken waren, alsmede de 300.000 gezinnen die voor een onder duikadres zorgden. Dan kom je al op zo'n 2 miljoen mensen. Het waren riskante acties tegen het Duitse gezag en die vallen dan ook onder de noemer vei-zet." Volgens Hof bleef veel van het onderduikers-verzet uit de openbaarheid. Het Stadska naalster Achterhuis is daarvan een voorbeeld. Willem en Hin- dertje Drenth verborgen van medio 1943 tot het eind van de ooidog deidien joodse onderdui- kei-s in een ruimte van vier bij vijf meter op hun boexrierij. Volgens onderduiker Bennie Kosses waren er zeker honderd mensen uit Stadskanaal en om geving betrokken bij het levens onderhoud van de dertien. Kos ses onthulde zondag met vx-ouw en schoonzus -dochters van Willem en Hindertje Drenth een maquette van het Stadska naalster Achteidiuis. ANP de PFASIOÈYDFSK VOOR EEN GOED SALARIS LATER HORIZONTAAL: 1Roofvogel; 2. bloeiwijze,tafel;3. afzetgebied; 4. drinkschaaltje, waterke ring; 5. titel, akelig, bergruimte; 6. muzieknoot, tandeloos zoogdier; 7. Verenigde Staten (afk.), toverheks, muzieknoot; 8. loofboom, pad; 9. babydoek; 10. biljartstok, bang; 11. warmwaterzak. VERTIKAAL:1. Groente; 2. wintervoertuig, selenium; 3. snaarinstrument, plaats; 4. pape gaai, loofboom, deel v.e. etmaal; 5. vreemde munt, Japanse gordel; 6. kunsttaal, bittere stof, bijbelse naam; 7. jong mens, vervallen overblijfsel; 8. reeds, ijzer; 9. edelsteen. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch-vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vv A10 - ringweg Amsterdam N201 - tussen Uithoorn-Aalsmeer A12 - ter hoogte van Harmeien A16-tussen Moerdijk - Belgische grens Oplossing zaterdag 27 september papaja o-o-o- steentje t-m-k-e- was-ets ij - - k - s - schotel -o-o-t- pluim Varkensvlees met komkommer uit de wok Ukunt de reepjes varkensvlees zelf snijden van fri candeau, van schnitzels of magere hamlappen of u kunt bij de slager kant en klare reepjes varkensvlees kopen. Vraag in dat geval wel om ongekruide reep jes, want vaak zijn ze al bestrooid met een kruiden mengsel. 4 personen Ca. 450 g reepjes varkensvlees 3 eetlepels sojasaus 2 eetlepels sherry 2 theelepels citroensap 2 theelepels gemberpoeder djahé 3 of 4 lente-uitjes 1 komkommer 125 gram taugé maïs- of zonnebloemolie 2,5 dl (250 ml) bouillon maizena om te binden Doe de reepjes in een kom en besprenkel het vlees met soja, sherry en citroensap. Strooi het gember poeder over de reepjes vlees en meng zorgvuldig. Laat dit minstens een half uurtje zo staan. Maak on dertussen de groente schoon. Snijd de lente-uitjes in schuine stukken van ongeveer 1 cm. Was en droog de komkommer en snijd de komkommer in de lengte in vieren. Verwijder de zaadlijsten en snijd de komkom mer in stukken van ongeveer 2-3 cm. Maak de taugé schoon. Neem het vlees uit de marinade en laat goed uitlek ken. Verhit olie in een wok en bak hierin al omschep pend de stukjes vlees gedurende 2 minuten. Neem het vlees met een schuimspaan uit de pan en houd het apart. Voeg stukjes komkommer en lente-ui toe en schep dit gedurende ca. 3 minuten om. Voeg het vlees samen met de taugé toe, schep kort dooreen en schenk dan de resterende marinade en de bouillon in de pan. Breng al omscheppend aan de kook. Bind het vocht met maïzena en proef of nog extra kruiden moeten worden toegevoegd. Lekker met rijst of mie. Een vrouw loopt over de nog nasmexilende grond nadat een gedeelte van een bos in Kalimantan, het Indonesische deel van Borneo, is plat gebrand. De zo geschapen open plek zal benut worden om rijst te planten. foto Ma rk Fa 11 a n de r/AN P Kapitein Wal Rus lachte bulderend. „Of ik een tijwisselaar ben?", riep hij uit. „Hoor eens meneer, jullie landkrabbengekwek hangt me niet uit de truiIk ben een eerlijk zeeman: en voor hoog water heb ik de nieuwe maan nodig en geen tij wisselaar." Oene Horletoet verduwde zijn ontstemming. „Kennis van de natuurkrachten is niet iederen gegeven", sprak hij zachtmoedig. „U spot met dingen die u niet begrijpt. Maar ik zou graag willen weten wat de maan met de vloed te maken heeft. En hoe kunt u een storm voorspellen, die ik nog niet gemaakt heb?" Deze vragen bevielen de zeerob. Hij begon in korte trekken de wer king der getijden uit te leggen en toen kreeg hij, getroffen door de aandacht van zijn toehoorder, schik in zijn onderwerp. Terwijl hij met bonkende stappen de aanlegsteiger betrad, zette hij het waaien der passaatwinden uiteen. Hij behandelde de luehtdrukverschillen en schilderde met zware stem het ontstaan van stormen en orkanen. „De barometer is gevallen, meneer!", riep hij tenslotte uit. „U kunt er donder op zeggen, dat het weerglas op half twaalf staat. En dat betekent dal vannacht de knopen van m'n oliejas af zullen waaien!" „De kapitein zegt, dat het slecht weer wordt", zei heer Ollie op dat moment tot de hotelhouder Hork. „Het is niet prettig voor een heer wanneer zo'n schip gaat slingeren, als u begrijpt wat ik bedoel. En daarom blijven we liever nog een beetje op dit eiland. Kunnen we vannacht een kamer krijgen in uw gastvrije herberg?" door Ronald Frisart De zon! Zowaar, ik zie de zon. Vaagjes, en ik kan er recht in kijken zonder pijn aan mijn ogen te krijgen, maar toch. Haastig maak ik een aanteke ning. „Zondag 15 uur, iets ten zuiden van de evenaar: zon zichtbaar." Dezer dagen is dat opmerkelijk op het Indonesi sche eiland Sumatra, dat voor een groot deel is overdekt door verstikkende rook. De grijsgele smurrie komt van de bosbran den op Borneo en op Sumatra zelf. Per bus ben ik op weg van Ja karta naar Pekanbaru, hoofd stad van de Sumatraanse pro vincie Riau en 1.658 kilometer van de Indonesische hoofdstad. Liever had ik het vliegtuig ge nomen, maar bij luchtvaart maatschappij Garuda kreeg ik donderdag nul op het rekest. „Het vliegveld van Pekanbaru is gesloten vanwege de rook. Maar waarom vliegt u niet naar Medan? Dan neemt u daar een bus naar Pekanbaru", oppei'de een man van de afdeling boekin gen. Omdat het me mijl op zeven leek, vex-wierp ik zijn voorstel. Vrijdagmiddag meldde de Indo nesische radio dat vlucht GA- 152 zojuist bij Medan was neer gestort, mogelijk omdat ï'ook het zicht belemmerde. Tot de slachtoffers behoren Yance (spreek uit: Jantje) Iskandar en Ferdinandus Sius van het com merciële televisiestation SCTV. Ze wilden verslag gaan doen van de situatie in Pekanbaru. „Ik heb twee kinderen. De oud ste is rijf, de jongste drie. Dooi de rook hebben ze erg zere keel tjes. Maar de dokter heeft ze een medicijn voorgeschreven en dat helpt wel wat", vextelt een amb tenaar op de veex-pont die ons Een aantal anderen probeert de ergste vuiligheid te weren door een doek voor het gezicht te knopen. Maar verreweg de meeste Sumatranen stappen onbeschermd rond. Op dit enonne eiland, twintig keer zo groot als Nedeiiand, gaan vooral de provincies Riau, Jambi en Zuid-Sumatra schuil onder een gx-ijsgele soep van rook. Als we een tussenstop ma ken in Jambi, hoofdstad van de gelijknamige provincie, valt een man op die met zijn linkerhand een zakdoek voor zijn mond en neus houdt, tex-wijl in zijn rech terhand een sigaret bungelt. Ook de rokers onder de buspas sagiers stappen de met aircon- ditioning uitgeruste bus uit om op straat welgemoed een sigaret op te steken. „Tja", zegt een van hen schouderophalend, „in de rook van die bosbranden zit geen nicotine." Even potsierlijk is de oude man die onze bus met een fluitje naar overzet van Java naar Sumatra. De man werkt in de Sumatraan se provincie Riau op een kan toor van het ministerie van Landbouw. Hoewel satelliet- beelden uitwijzen dat vooral plantagebedrijven de rampzali ge branden vex-oox-zaken, neemt hij het op voor de grote jongens in zijn sectox-. „Plantages en houtbedrijven gebruiken tegen woordig bulldozers om grond vxij te maken voor nieuwe acti viteiten. Ik denk dat kleine boe ren de boosdoeners zijn." Een andere reiziger gelooft daar niets van. Volgens hem kx-ijgt de kleine man weer eens de schuld in de schoenen geschoven. „Met het verspreiden van maskertjes tegen de rook gaat het al net zo", moppert hij. „Ambtenarenkun nen er veel makkelijker aan ko men dan gewone mensen." Mensen die in de door rook ge troffen gebieden op Sumatra een echt kapje over neus en mond dragen, zijn zeldzaam. de juiste plek dirigeerde. Hij heeft plaatsgenomen op een houten bankje en een zonnebril opgezet. De rook bepex-kt het zich tot zo'n 150 meter en de zon is in geen velden of wegen te be kennen. Als we Jambi in noordelijke richting verlaten, wordt het nog erger. Soms duiken op slechts vijftig meter afstand de kop lampen van een tegenligger op. Als we op de brug over een brede rivier x-ijden, valt onmogelijk te zeggen waar het grijs van het water eindigt en dat van de rook begint. Dat slechts weinigen mond en neus tegen de rook beschermen, komt niet alleen doox-dat het aantal beschikbare kapjes slechts een druppel op een gloei ende plaat is. In de dorpjes die we passeren, lijken de mensen ook zo goed en zo kwaad als dat gaat, te willen doorgaan met het gewone leven. Op de minuscule veranda van een simpel houten huisje staat een tweepersoons matras te 'luchten'. Naast een andere woning steken twee mannen wat afvalhout in brand. In de bus wordt op een groot tv- toestel een film vertoond. Ter wijl buiten de rook van geen wijken wil weten, staan drie filmhelden met stroppen om hun nek op een schavot, haar scherp afgetekend tegen een strakblauwe lucht. Kaalslag Inmiddels zijn we in de provin cie Riau beland. Palmolieplan tages maken hier een belangrijk deel van de economie uit. Gere geld rijden we lang kilometers lange rijen oliepalmen. De stam van dat neefje van de klappèi- boom is maximaal twee meter hoog. Tussen de dikke schubben groeien trossen zaden waaruit olie kan worden geperst. Om ruimte te maken voor nieu we plantages is totale kaalslag gepleegd op talloze heuvels. Advertentie 4698 m// Langzaam maar zeker vindt er deze Door: Vladimir den Baars^ week een overgang plaats naar wis selvalliger weer. Het hogedrukgebied dat lange tijd boven de Noordzee heeft gelegen en ons weer in gunstige zin heeft beïn vloed, verdwijnt van de weerkaarten en maakt plaats voor een aan-f® tal storingen vanaf de Atlantische Oceaan. De overgang vindt ech- d ter geleidelijk aan plaats; vandaag is er nog kans op wat zon, alhoe-iu wel de bewolking al dikker wordt vanuit het westen. Bij een zwakkefcc tot matige wind uit richtingen tussen west en zuidwest wordt het jii 17 tot 18 graden in de regio. De meeste kans op zon is er vandaag j|, overigens in het zuidoosten van het land. Komende nacht verandert er weinig; er blijven veel wolkenvelden aanwezig en de minimumtemperatuur daalt daardoor niet veel p verder dan tot 12 graden in het oosten van de regio en circa 14 gra-l den dichter aan zee. Neerslag van betekenis valt er nog niet. f Ook op dinsdag is hettamelijk bewolkt, maar nog steeds overwe gend droog weer met niet al te veel verandering van tem- I peratuijr. Woensdag echter lijken de Meer bewolking 17-1 y eerste serieuzere storingen A -- --- 19 t door te dringen tot ons land. l - JR :;C De kans op regen neemt toe 4uo en ook de wind trekt stevig aan. Aan de Zeeuwse kust kan de westenwind krachtig worden, windkracht 6. De middagtemperatuur ligt overigens opnieuw rond 17 graden. Ook in de tweede helft van de Ht4°pgyV W2 I jki week blijven de omstandig- t hpHpn hprfetprhtin mptwan heden herfstachtig met van tijd tot tijd regen en vrij veel wind. Vooruitzichten dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer max. 19 17° 16° 15° min. 13° 14° 12° 11 wind ZW 2 WZW 3 WNW 3 WNW 3 op 7.44 onder 19.27 Maan op 6.08 onder 18.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4