Programma D66 onder vuur PZC GOED KOOP De Hoop Scheffer vol vertrouwen namens CDA op verkiezingspad berco PZC Helft boeren zit diep in problemen IV Emotioneel afscheid van gezin Gümüs Inlichtingen PTT verstrekt nummers van concurrentie Griffel voor Kuijper Weer Gouden Kalf voor Theo van Gogh binnenland Milieubeweging woest over loslaten grens 44 miljoen passagiers Schiphol Omstreden doek verwijderd Hermien Timmerman ziek Vier verdachten dood Frans paar Politie betrapt verkrachter Dronken man rijdt fietser dood maandag 29 september 1947 Poolse kapitein slaat overboord be//-PHONE UN/OUEAJR MODESHOW maandag 29 september 1997 ^door Wilco Dekker iDEN HAAG - 'Bewogen in be- -weging', het ontwerp-verkie- ^ingsprogramma van D66, is het pjafgelopen weekeinde kritisch "cjontvangen. De milieubeweging fis kwaad dat de Democraten be- Ireid zijn de grens van 44 miljoen I passagiers voor Schiphol los te laten. PvdA CDA en VVD vin den het hoogst merkwaardig ajdat D66 niet aangeeft hoeveel lsnniljarden alle wensen uit het program kosten, laat staan met 'welke bezuinigingen ze betaald toeten worden. ;ij Sinterklaas heb je ook een 'erlanglijstje, maar dat bete- :ent niet dat je het ook allemaal :rijgt", schamperde CDA-lei- ler De Hoop Scheffer. De be- (Advertentie) PAGE PLUS TISSUE TOILET PAPIER in handige draagtas 9!5 IGLO PIZZA'S CROSSA Al Tonno, Picanta, Venetians. Celeste, Bellissima of Al Greco per stuk 300 gram van^SJTj KIPFILET 500 gram ELKE DAG GOED NIEUWS oogd D66-lijstrekker, minister Borst van volksgezondheid, zei zaterdag bij de presentatie van het ontwerp-program echter dat D66 mogelijkheden ziet om te bezuinigen. Ze noemde als voor beeld het inkorten van de wachtlijsten in de zorg, die een miljard aan WAO- en Ziekte wetuitkeringen zouden uitspa ren. Eerder zei de financieel spe cialist van D66, Gerrit Ybema, al dat er 15 miljard bezuinigd kan worden. Meer duidelijkheid over de fi nanciële onderbouwing komt pas in november, als het CPB met cijfers komt over de econo mie in de volgende kabinetspe riode. Volgens voorzitter Van Huiten van de programcommis sie is uitgegaan van twee pro cent economische groei, dezelf de voorzichtige raming die het paarse kabinet miljarden mee vallers opleverde. De doelstel ling van D66 is echter jaarlijks drie procent groei, conform de wens van de eigen minister van economische zaken Wijers. Dat betekent volgens de program commissie echter niet dat de economie het gewonnen heeft van de milieuvleugel binnen de partij. Mocht die drie procent niet ge haald worden, dan moeten de D66-wensen over een langere periode worden uitgesmeerd. De partij wil vooral meer geld voor zorg (twee procent groei per jaar) en onderwijs. Laatstge noemde sector moet miljarden extra krijgen voor kleinere klas sen en een betere betaling en be geleiding van leraren. Verder vindt D66 dat er ter vergroting van de veiligheid „enkele dui zenden agenten" bij dienen te komen. Basisinkomen D66 pleit ook voor duurzaam heid, onder meer via de invoe ring van een maximumsnelheid van 100 kilometer en volop steun voor de biologische land en tuinbouw. „Niet de milieunormen die voor de economie het beste uitkomen moeten gelden, maar de nonnen die voor het milieu noodzakelijk zijn". Milieudefensie noemde afgelopen weekend dat pleidooi voor duurzaamheid ongeloof waardig omdat Schiphol wat D66 betreft meer passagiers mag verwerken dan de afge sproken 44 miljoen. Maar vol gens D66 is er weinig aan de hand omdat de extra groei wel binnen de vervuilings- en over- lastgrenzen moet plaatsvinden. Dat zou kunnen door stillere vliegtuigen en een betere lig ging van de landingsbanen. Het basisinkomen, een wens van het D66-congres, staat niet in het ontwerp-program omdat het niet haalbaar bleek. Wel wil D66 kiesrecht voor 16-jarigen, een gekozen burgemeester en een gekozen minister-president met .meer bevoegdheden. GPD Ongeveer honderd mensen namen in de Pijp afscheid van Zekerya Gumus en zijn gezin. foto Herman Pieterse/ANP door Carine Neefjes AMSTERDAM - Veel zoenen, innige omhelzingen en tranen. De afscheidsreceptie van de Turkse familie Gümüs in de Amsterdamse Pijp beperkte zich zondagmiddag niet tot handjes schudden. Zelfs Ne derlandse mannen gaven de kleine kleermaker een kus op iedere wang. Zekeriya Gümüs lachte en bedankte beleefd. Zijn vrouw Esme liet haar tra nen de vrije loop. Ruim honderd buurtbewoners en belangstellenden kwamen gisteren naar café Carel's in de Amsterdamse Pijp om af scheid te nemen van de familie Gümüs. De kleermaker, die het land moet verlaten omdat hij niet in aanmerking komt voor een verblijfsvergunning, vliegt aanstaande vrijdag met vrouw en kinderen terug naar zijn geboorteplaats Ortaoba in Turldje. Na familiebezoek zal hij zich beraden waar hij zich permanent gaat vestigen en wat voor werk hij gaat doen. Onder de receptiegangers be vonden zich opvallend veel Turken. Toen de 'zaak- Gümüs' inde publiciteit kwam, namen zijn landgeno ten aanvankelijk een afstan delijke houding aan. Er waren immers zo veel Turkse illega len die over de grens werden gezet. Die onverschilligheid is omgeslagen in respect. M. Haluk Bakir: „Gümüs heeft veel tips gekregen om de boel te belazeren. 'Zeg dat je Koerd bent' of: 'Sla je vrouw en doe alsof je psychisch gestoord bent'. Ik ken veel mensen die politiek asiel aanvragen ter wijl dat nergens op slaat. Ze pakken een oude Turkse krant waar hun naam in staat en zeg gen dat ze worden vervolgd. Gümüs heeft geen enkele truc toegepast. Hij is eerlijk ge weest en daar is hij zelf de du pe van geworden". „Met opgeheven hoofd kan de familie het land verlaten, ter wijl Nederlanders met een enorm gevoel van schaamte achterblijven", zei Anja Ver snel van het actiecomité in haar laatste speech op het Gümüsplein. Zij zal vrijdag met de familie meevliegen en hen in ieder geval de eerste week in hun geboorteland be geleiden. Tweede-Kamerlid Boris Dittrich (D66), die tever geefs heeft gevochten voor een verblijfsvergunning voor het Turkse gezin, neemt op zijn ei gen manier afscheid: van avond gaat hij met 'de Gümüs- jes' uit eten. GPD ZWOLLE - Uit de Bergkerk in Deventer is zaterdag een schil derij van de kunstenaar Ronald Ophuis uit een expositie ver wijderd. Op het bewuste doek is sprake van seksuele hande lingen met j ongeren die dui del ij k beneden de zestien jaar zij n Ophuis is één van de drie kunstenaars die dit jaar de kunst prijs van de provincie Overijssel wonnen. Hij neemt deel aan de expositie 'Alleen in het atelier', ingericht ter gelegenheid van deze kunstprijs. Bezoekers van de Bergkerk hadden bi] de politie geklaagd over het werk. Het gewraakte schilderij heet Sweet Violence. Het is een drieluik uit 1996 waarop drie mannen gewelddadig seks bedrijven met twee kleine meisjes. De politie heeft het werk verwijderd op last van de officier van justitie. GPD HEETEN - Zangeres Hermien Timmerman van het duo Gert en Hermien is zaterdagavond in het Overijsselse Heeten tij dens een optreden getroffen door een hartaanval. Ze is in het ziekenhuis in Deventer opgenomen en maakt het inmiddels redelijk goed. Gert en Hermien traden in Heeten op tijdens het jaarlijkse Septemberfeest. Het duo heeft al zijn optredens voorlopig afgelast. GPD TILBURG - De politie in Amsterdam heeft vier mannen aan gehouden op verdenking van betrokkenheid bij de dood van een 23-jarige Fransman en zijn 19-jarige vriendin. Beide Fransen werden doodgeschoten en twee weken geleden ge vonden op parkeerplaatsen in het Brabantse Moergestel en Aalst (België). De vier verdachten zijn een 34-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, een Amsterdammer (24), een 29-jarige Til- burger en een man uit Zaandam (44) De aanhoudingen volgden nadat de 34-jarige man bij de Am sterdamse politie een verklaring aflegde over de dood van de Fransen. Hij deed dit nadat hij, samen met de Tilburger en de Zaandammer, was opgepakt vanwege openbare dronken schap en een vechtpartij. ANP UTRECHT - De politie heeft zondagochtend om half negen in een tunnel bij het Centraal Station in Utrecht een 34-jarige verkrachter op heterdaad aangehouden. Het slachtoffer was een 34-jarige vrouw uit Amsterdam. De ook uit Amsterdam afkomstige man had eerder die och tend geprobeerd een 23-jarige vrouw uit Bilthoven onder be dreiging mee naar zijn woning te nemen. Hij zei tegen haar dat hij een vuurwapen bij zich droeg. De vrouw wist echter te ont komen. Op het moment dat de zij aangifte deed, kwam de mel ding van de verkrachting. Uit het door de Bilthovense vrouw verschafte signalement bleek dat het om dezelfde man ging. Overigens is de dader volgens de politie niet de serieverkrach ter die twee jaar terug voor veel onrust rond Utrecht zorgde en nooit is opgespoord. GPD HOOGEVEEN - De 64-jarige E. Benjamins uit Hollandsche- veld is zondagmiddag door een door een dronken automobi list doodgereden. Het slachtoffer maakte een fietstochtje naar het recreatiegebied Schoonhoven, toen hij op de Recht uit in zijn woonplaats werd geschept door een achteropko mende auto. De man overleed ter plaatse Zijn echtgenote die naast hem fietste bleef ongedeerd. Bij de bestuurder van de auto, een 25-jarige man uit Nieuw Balinge (gem. Westerbork), werd door de politie een alcoholpromilla ge van 1,2 promille gemeten. Het ïijbewijs van de man is inge vorderd. ANP van onze redactie binnenland HENGELO - Het inlichtingen nummer (0900-8008) van PTT Telecom gaat voortaan ook de telefoonnummers van nieuwe concurrenten op de telefoon- markt doorgeven. Deze over eenkomst, gesloten met CasTel, moet chaos in het telefoonver keer voorkomen. CasTel is deze zomer als een nieuwe aanbieder van telefoon diensten op de regionale markt gekomen en maakt deel uit van het landelijke EnerTel-net- werk. Wie op dit moment een te lefoonaansluiting via CasTel neemt, krijgt met de handicap te maken dat PTT Telecom dit nieuwe nummer niet doorgeeft. Daarom is de aansluiting nau welijks te bereiken. De uitvoering van het contract zal nog even op zich laten wach ten, want PTT Telecom heeft tijd nodig om de computers van het inlichtingennummer aan te passen. Directeur ing. R.Trampe van CasTel Twente verwacht echter dat dit niet langer dan enkele dagen zal duren. De samenwerking wordt nog verder verbeterd. PTT-woord- voerder Marcel van der Haas: „De consument heeft er belang bij dat het geen chaos wordt. Daarom zullen we ook afspra ken maken over het vermelden van CasTel-abonnees in de tele foongids". Of er in de toekomst één telefoongids blijft, of dat el ke telefoon-aanbieder een eigen gids gaat uitgeven is nog onbe kend. GPD van onze redactie binnenland ZWOLLE - Het gaat niet goed met de Nederlandse boeren en tuinders. Hun inkomen is de af gelopen tien jaar fors achteruit gegaan. Tien procent van de agrarische ondernemers draait met verlies. Vijftig procent zit dusdanig in de problemen dat hun bedrijf op het spel staat. Dat leert een zaterdag gepre senteerd onderzoek door het Landbouw Economisch Insti tuut LEI in opdracht van het Agrarisch Dagblad. Het LEI heeft berekend dat boeren en tuinders in de jaren 1993 tot 1995 gemiddeld 55.000 gulden verdienden. Dat is 10.000 gul den minder dan in de periode 1983-1985. Het instituut noemt dat verschil opmerkelijk gezien de geldont- (Advertentie) AMSTERDAM - Sjoerd Kuijper (1) is de winnaar van de Gou den Griffel voor zijn boek Robin en God. Het Gouden Penseel ging dit jaar naar illustrator Max Velthijs voor zijn boek Kik ker is kikker. foto Horman Pieterse/ANP door Pieter van Lierop UTRECHT - Theo van Gogh, vorig jaar winnaar van drie Gouden Kalveren voor zijn speelfilm Blind Date, heeft zon dagavond tijdens het Neder lands Film Festival in Utrecht opnieuw een hoofdprijs in ont vangst mogen nemen. Het be trof het Kalf in de categorie tv- drama, toegekend voor In Het Belang van de Staat, waarvoor het script was geschreven door Thomas Ross. Als beste acteerprestatie in een tv-drama werd Gillis Biesheu vel onderscheiden voor zijn rol in That's No Way To Kill Your Mother, geregisseerd door Ro bert Wiering. Van Gogh, die vorig jaar een dankwoord sprak waarmee hij de halve Nederlandse filmwe reld beledigde, betoonde zich dit keer een toonbeeld van op rechte dankbaarheid. Hij be trok speciaal cameraman Tom Erisman in de eer en droeg zijn trofee op aan 'zowel mijn eigen vader als die van Thomas Ross In Het Belang Van De Staat gaat over de intimidatiemethoden waarmee de Binnenlandse Vei ligheidsdienst niet schroomt het privé-leven binnen te dringen van een sociale advocate die op komt voor de belangen van een Koerdische dichter die uitgele verd dreigt te worden aan Tur kije. De twee andere genomi neerde tv-drama's waren Arends (van Jelle Nesna) en Lo- lamoviola - Duister Licht (van Martin Koolhoven). Na afloop van de ceremonie gaf Van Gogh toe aangenaam ver rast te zijn over het feit dat het festival, dat hij vorig jaar nogal geschoffeerd had, hem opnieuw met een Gouden Kalf heeft be dacht. GPD IJMUIDEN - Een helikopter van de marine heeft zaterdag middag op de Noordzee het lijk gevonden van de kapitein van een Pools vrachtschip, die sinds zaterdagochtend werd vermist. De man is vermoedelijk over boord geslagen. ANP waarding in de jaren tussen de twee gekozen onderzoeksperio den. Het LEI baseert zich op de ge zinsinkomens van circa 1.000 ondernemingen. Die zijn repre sentatief voor rond de 50.000 agrarische bedrijven. Het on derzoek wijst verder uit dat de inkomens van boeren en tuin ders steeds verder uiteen lopen. Vergeleken met tien jaar terug draaien steeds meer agrariërs met verlies, daar staat weer te genover dat er ook meer zijn die heel veel verdienen. De groep agrariërs met een zeer hoog inkomen is relatief klein, maar wel groter geworden. Ruim twee procent zat tussen 1993 en 1995 gemiddeld boven de 240.000 gulden. Tien jaar te rug was dat nog minder dat één procent. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - „Het CDA is een partij voor mensen die verder willen kijken, verder dan het ei gen belang. Zij die hadden ge hoopt de christen-democratie bij het oud papier te zetten ko men wat mij betreft bedrogen uit. We hebben een eigen ver haal. En we hebben ér vertrou wen in." Dat zei Jaap de Hoop Scheffer zaterdag tijdens het CDA-con- gres in Den Haag na zijn op twee sternen na unanieme verkiezing tot lij sttrekker bij de Kamerver kiezingen van 1998. De nieuwe leider vindt dat het bij de ko mende verkiezingen om meer gaat dan om „een tweestrijd tussen Kok en Bolkestein De Hoop Scheffer signaleert dat het huidige paarse team niet weet wat het in de komende ka binetsperiode moet gaan doen. „Die spelen de bal alleen maar rond op de eigen helft en vaak terug naar de eigen doelman. Die roepen dat de eerste helft eerst voorbij moet zijn, voordat ze in de tweede helft weer in de aanval gaan. Maar zo win je geen wedstrijd." Van de bewindslieden moeten vooral minister Zalm van Fi nancien en minister Borst van Volksgezondheid het ontgelden. Volgens de Hoop Scheffer laat Zalm het gunstige economische tij verlopen. Het beloofde nieu we belastingstelsel voor de vol gende eeuw ligt er nog niet. Ook doet Zalm te weinig aan het te rugdringen van het financie ringstekort. „Krekels zingen in de zomer, mieren leggen winter voorraden aan. Dit kabinet kre- kelt. Punt uit." De CDA-lijsttrekker verwijt D66-minister Borst van Volks gezondheid een gebrek aan effi ciëntie in de zorgsector. „Minis ter Borst heeft nog steeds haar ministerie niet op orde en roept vervolgens doodleuk dat D66 in de volgende periode graag het ministerie van Onderwijs wil bezetten. Nee .bedankt beste Els, er zijn al voldoende proble men bij de studiefinanciering." Verder wil De Hoop Scheffer binnen zijn partij het debat over de milieuproblematiek niet uit de weg gaan. „We moeten ons echter niet in discussies over schijntegenstellingen laten trekken. Ik zeg het hier nog eens heel helder: het CDA wordt on der mijn verantwoordelijkheid geen partij van het pesten van de Betaalt u nog steeds teveel voor uw gsm-abonnement en/of uw gesprekken? Wijzig nu kosteloos uw gsm-abonnement en ontvang 100,- GRATIS accessoires THE MOBILE PHONE COMPANY Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel.: 0113 - 221293 Fax 231273 Peten voor Marijke Prinses Marijke wordt bin nenkort gedoopt. Zij krijgt diverse peetooms en -tantes, zoals Winston Chur chill, het koninklijke kinder meisje mevrouw Roëll-Feith, de weduwe van verzetsheld Johannes Post mevrouw J. Post-Salomons, de groother togin van Luxemburg en ver zetsman Andree Wiltens. Nederlands-Indië In Nederlands-Indië heeft het eerste staakt-het-vuren tus sen de republikeinen en de Ne derlandse troepenmacht be paald nog geen vrede gebracht. Ondertussen maakt de krant elke dag melding van Zeeuwen die in Indië zijn ge sneuveld. Bomenactie Ook de rijksambtenaren zijn inmiddels bezig om geld in te zamelen voor de herbeplan ting van Walcheren. Er zijn an derhalf miljoen bomen nodig om het door het zoute water van de inundatie verloren ge- gane bos te vervangen. Achtervolging Vier zeelieden die in Vlissin gen een auto stalen om een eindje te rijden, zijn niet ver gekomen. Na een spannende achtervolging, waarbij de po litie diverse keren op de dieven schoot, zijn de zeelieden inge rekend. auto of het aanpakken van de boer." De lijsttrekker is geen tegen stander van een strenge aanpak van agrariërs op milieugebied. Maar hij stelt ook dat de proble- mem in de varkenssector veroorzaakt zijn „door de on verantwoordelijkheid van een kleine groep". Op hetzelfde congres hield par tij vooi'zitter Helgers een plei dooi voor meer aandacht voor „de emotionele infrastructuur van Nederland". Hij wil die on der meer versterken door ou ders beter in staat te stellen hun kinderen in geborgenheid op te voeden. Ook wil hij de omvang van scholen aan een maximum binden. Om iets te veranderen aan de groeiende onveiligheid op straat wil de CDA-voorzitter een hardere aanpak van onver beterlijke criminelen. „Een ho gere strafmaat bij herhaald crimineel gedrag en, waar dat nodig is, twee gevangenen op een cel." ANP Uitgever: W F.dePagter Hoofdredactie: AL. Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur. in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Goes: Voorstad 22. 4461 KNGoes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur, Openingstijd Zierikzee van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag- op de kantoren gedurende de openingstilden; zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 92.85. franco per post 122.00: per maand 34.00 per jaar 356.50. franco per post 471.50; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrij dag 1.75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.; 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7.- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 9300. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV VRIJDAG 3 OKTOBER half 11 en half 3 U bent van harte welkom lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3