Uitventen van het product Zeeland Laatste steen noordlij n gelegd PZC (Rustig Tussen het begin en einde weinig fraais J eugdmuziekdag trekt 45 musici Gratis korenfestival slaat aan bij publiek zeeland maandag 29 september 1997 z 1 Litouwers uit zusterstad Panevezys bezoeken Goes agenda Laura Gabriela Feier sopraan van grote klasse kunst cultuur GOES - Vijvenzeventig mensen uit het Litouwse Panevezys brengen in de week van 12 tot en met 18 oktober een bezoek aan Goes. Dit in het kader van de stedenband tussen beide plaat sen. Het gaat om 45 leerlingen van de muziekschool in Panevezys en 30 deskundigen op het gebied van ouderenzorg, tandheelkun de, gehandicaptenzorg, jeugd criminaliteit, sport en basison derwijs. Ze zijn te gast bij respectievelijk de Zeeuwse Muziekschool en Scholengemeenschap Ter Welle in Goes. Hoogepunt van het bezoek is een Litouwenavond in de Grote of Maria Magdalenakerk op donderdag 16 oktober, die voor iedereen toegankelijk is. Muziekschool Daar treden op ensembles van de muziekschool in Panevezys, het Zeeuws Jeugdorkest, trou badour Theo van Theylingen en de Big Band van de Zeeuwse Muziekschool. De Litouwenavond begint om 20.00 uur. EVENEMENTEN RITTHEM Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.) BERGEN OP ZOOM - Roxy, 18.45 en 20 uur: The Lost World; Cinemactueel, 20 uur: Face/Off; The Lost World; 20.30 uur: Karakter GOES - Grand, 20 uur: The Lost World; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: The Lost World; Face/Off; Bean; Mimic; Conspiracy Theory; Nothing to Lose; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Love and Catastrophes; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: The Lost World; Face/Off; Nothing to Lose; Conspiracy Theory. TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Galerichel, 13-18 uur: Beeldentuin met werk 21 kunstenaars (t/m sept.) SINT ANNA TER MUIDEN v.m. Ge meentehuis, 11-17 uur: Karen v.d. Kerk- hove, olieverfschilderijen en Digna Blaauw, keramische objecten (t/m sept.); BROUWERSHAVEN - v.m Stadhuis. 9- 13 uur: Marianne E. Klapwijk, schilderij en, tekeningen en etsen (t/m 3/10), GROEDE Galerie De Ouwe Smisse, 13.30-17 uur: Florinda Suarez. schilderij en; HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30- 12.30 uur: Nelly van Nieuwenhuijzen, 'Zeeland heeft een horizon', acrylschil- derijen en aquarellen (t/m 16/10); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30-17 uur: Lydia Klop-Steendijk, aquarellen, olieverf, potlood en pastelkrijt (t/m 11/10); KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13- 16 uur: Foto's werkgroepen van de Ko ninklijke Ned. Natuurhistorische Vereni ging (t/m 3/10); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 1117 uur: 'Nehalennia 350 jaar' (t/m 1/3/98); Pieter Slagboom, een visie op de uitbrei ding van het Zeeuws Museum in de Abdij (t/m 2/11); Roosevelt Study Center, 11-12.30 en 13.30-16.30 uur: Leendert van der Pool, tekeningen (t/m 31/10); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Annet te Kuyper en Joke Bos, schilderijen (t/m 2/11); Zeeuwse Bibliotheek, 9-21 uur: Tentoon stelling oude foto's en ansichtkaarten 'verkeer en vervoer' (t/m 25/10); Willy De Houck, stempelen en stampen (t/m 15/11); NEELTJE JANS - Waterland, 10-17.30 uur: 'Waterwereld, leven in de delta van Bangladesh' (t/m 30/9); OOSTKAPELLE - Toeristisch Centrum Oranjezon, 10-16 uur: Joke Plomp- Kroes, aquarellen (t/m 15/12); SLUIS - De Raadskelder. 14 17 uur. Yves Velter, schilderijen (t/m 12/10); VEERE - Stadhuis, 12-17 uur: Vondsten in Veere (t/m sept.); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Werkllona Schmit (t/m 30/9); VLISSINGEN - Stadhuis, 8.30-17 uur; Unicef met een expositie over kinderar beid (t/m 9/10); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Joseph W. Huber, 'schilderungen', foto collectie (t/m 27/11). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. De politie houdt vandaag snelheidscon troles op de Gerbrandystraat in Vlissin- gen. TERNEUZEN, Grote Kerk Camerata Antonio Lucio Emmy Verhey met medewerking van Ge rard Dekker, clavecimbel. Werken van Grieg, Reichardt, Werkman en Vivaldi. Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. door Jos Verpoorten Het begon zaterdagavond zo veelbelovend. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen had een jong ambitieus strijkersen semble, getooid met de voorna men van Vivaldi en gecoacht door niemand minder dan Em my Verhey, naar Terneuzen ge haald teneinde daar een afwis selend programma met deels overbekend en deels onbekend werk (waaronder een wereld première) te verzorgen. Zoals gezegd smaakte de aan hef, in de vorm van de Prélude uit Griegs Holbergsuite en ge speeld niet alleen met jeugdig élan en enthousiasme maar ook alert en met raffinement, naar meer. Het publiek vond het zelfs een open doekje waard. Maar blijkbaar is de spanningsboog van het ensemble nog niet zo groot, want gaandeweg verdwe nen in de overige delen van de suite genoemde kwaliteiten he laas steeds meer naar de achter grond. Op het programma prijkten twee werken uit de achttiende eeuw, hetgeen niet misstaat bij een orkest vernoemd naar de grote barokcomponist Vivaldi. Nu moet gezegd dat het voor een ensemble met modem instru mentarium niet eenvoudig is het op te nemen tegen zwaarge wicht barokspecialisten als The Academy of Ancient Music en La Petite Bande, die dit jaar ook in het festival te beluisteren wa ren. Dat men echter met goede wil en een intellligent-muzikale benadering een heel eind kan komen hebben althans De Am sterdamse Baroksolisten, al weer een jaar of zes geleden in dezelfde kerk, overtuigend be wezen. Het is dan ook onbegrijpelijk dat een groep jonge mensen als mede een gelauwerde muzikan- te als Emmy Verhey, blijkbaar de laatste jaren met oog- en oor kleppen op, deze muziek op zo'n zielloos zagende wijze tekort kunnen doen. Het leek alsof de vijftiger jaren en I Musici waren weergekeerd. Het is jammer dat clavecinist Gerard Dekker, bij wie men toch wel enig inzicht in deze mag ver onderstellen, zich zelfs in het werk van Reichardt (waarin hij een solistische rol had) zo be scheiden opstelde. Het ware be ter geweest wanneer hij als een echte maestro al cembalo zijn invloed had laten gelden. Emmv Verhey viel in Reichardts con cert, toch al niet zulke sterke muziek en misschien daarom onbekend, vooral in het langza me deel door de mand. Er was werkelijk niet één toon. die nu eens in dynamiek en/of vibrato fraai opbloeide. Van de notatie uit die dagen, te zien als een soort muzikaal ste no waar de musici volgens toen geldende conventies en met goe de smaak verdere invulling aan werden geacht te geven, heeft zij blijkbaar geen kaas gegeten. De première van Ame Werk- mans Alice in Wonderland werd evenwel, om met een positieve noot te eindigen, fraai gespeeld. Technisch heeft men ook wel het één en ander in huis. Het werk is een staalkaart van diverse stij len uit onze eeuw en lijkt mij ei genlijk meer geschikt voor ecu- catieve doeleinden dan voor de concertzaal. doorEdy de Witte HULST - De West-Brabantse en Zeeuwse Muziekbond (WEZE- BO) hield zondag in Hulst in sa menwerking met de afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekgezelschappen (KNF) een jeugdmuziekdag. In de aula van het Reynaertcol- lege in de Gildenstraat studeer den de 45 jongeren, in leeftijd variërend van tien tot vijfen twintigjaar en lid van regionale muziekverenigingen, vier pitti ge muziekwerken in. Onder lei ding van Johan de Witte en Joop de Pooter beet de hout- en ko- pergroep zich vanaf 's morgens tien uur eerst afzonderlijk in hun partituur vast. Uiteindelijk groeiden de afzon derlijke groepen muzikaal naar elkaar toe. De muzikanten brachten voor een goed gevulde zaal een gevarieerd programma met oude dansmuziek, vrolijk werk, een popcollection van Gilbert O' Sullivan en een selec tie uit Miss Saigon. De organi satie was in handen van de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie Hulst. AARDENBURG, St. Baafskerk Banatul Filharmonisch Orkest; Breda's Mannenkoor; dirigent Mar cel Verhoeff; Laura Gabriela Feier, sopraan; Elisabeth Damen, so praan; Robert Nagy, tenor; Vladimir Dragos, bariton; operafragmenten van Leoncavallo, Verdi, Donizetti, Wagner, Gounod, Weber en Rossini. doorArie Karreman In het festivalthema waarin muziek wordt gecombineerd met de andere facetten van de kunst, mag natuurlijk de opera niet ontbreken. Ook daar laat een componist zich leiden door tekst en wordt de kunst van het acteren optimaal geïntegreerd in de muziek. Het is de vraag of je dan niet een hele opera op het programma kan zetten in plaats van frag menten zonder acterende solis ten. De festivalorganistie heeft toch gekozen voor het grote pu bliek en zo konden we ons gis termiddag in het decor van een prachtige St. Baafs waar de herfstzon naar binnen scheen, tegoed doen aan de allerbe kendste operatoppers. Het Banatul Filharmonisch Or kest uit Timisoara is een ensem ble van goede musici met een uitstekende orkestklank. Voor een operagebouw wat groot maar hier was dat geen pro bleem. Een viertal solisten: de sopraan Elisabeth Damen had maar een klein aandeel in dit concert. In haar aria 'Son giunta' uit La Forza van Verdi vond ik haar grote vibrato wat hinderlijk en dat komt niet ten goede aan de zuiverheid. 'La Vergine' uit de zelfde opera, een wat ingetoge ner stuk, zong zij heel mooi. De bariton Vladimir Dragos heeft een zeer grote en indrukwek kende stem. Zij het dat zijn ma nier van zingen wat gedateerd is. In de drie aria's die hij zong is geen verschil te merken. Je hoorde gewoon driemaal Dra gos. Een wat typisch stemgebruik was ook aan de orde bij Robert Nagy, een tenor met een zo ty pisch Oost-Europese keligheid Zij het dat hij veel creatiever met expressie omging dan zijn Moldavische collega en bijzon der zuiver zong. In 'La donna e mobile' van Gounod zong hij ontroerend mooi, gesteund door een prachtige orkestklank. Dat orkest werd overigens perfect geleid door dirigent Marcel Ver hoeff. Het mannenkoor heeft een mooie sonoriteit en ver richtte zeker voor een amateur koor een goede prestatie. Alleen zakkende pelgrims in Tanhau- ser kan natuurlijk niet op zo'n concert. De grote verrassing was de sopraan Laura Gabriela Feier, Een prachtige stem, met een mooi licht en goed gedo seerd vibrato. Daarbij een bij zondere uitstraling. Perfect klonk de virtuoze aria 'Una voce poco fa' van Rossini's Barbiere. Heel goed was ook het duet met Nagy van Donizetti en in het overbekende 'Una fortiva lagri- ma' was het echt genieten. Daar zullen we zeker nog meer van horen. Een concert dat, gezien de reactie van de talrijke toe hoorders, blijkbaar toch in een behoefte voorziet. En daarin is het dan ook geslaagd. Flup Ju Bedrijf vestigt aandacht op project Gronden door Caroline Moerland GOES - Het winkelpubliek op de Goese Grote Markt stuitte zaterdagmiddag even na tweeën op een onverwacht schouwspel. Twee in zwart wit gestoken figuren, het ge zicht verborgen achter een masker met kraaiebek en ezelsoren, krijtten wiskundige formules en cirkels op hel pla veisel. De acteurs van Het Flup Ju Bedrijf, want die waren het, probeerden zo de aan dacht te vestigen op de lijn van paarse en blauwe stenen in het wegdek van de Goese binne- stad. Deze zogeten noordlijn is een onderdeel van het project Gronden van Trechter 5. Het kunstenaarsplatform wil de Goese binnenstad verdelen in acht segmenten, die elk her kenbaar zijn aan een eigen kleur. Dit gebeurt door lijnen van getinte stenen in het weg dek te leggen, die elkaar snij den in de Grote of Maria Mag- dalenakex-k. Trechter 5 nodigt kunstenaars uit de zo ontstane 'taartpunten' in te vullen met beeldend werk. Ineke Otte uit Goes heeft dat al gedaan en dit jaar volgen nog Nico van den Bpezem uit Goes. Teja van Hoften uit Burgh-Haamstede en Wim Bakker uit Wilhelmi- nadoip. De eerste lijn is nu klaar. Om dat te benadrukken, legden de Goese wethouders C. R. M. M. Linssen en mr. S, J. Heijning symbolisch de laatste steen van de noordlijn, die loopt van de Grote Markt tot de Ring baan West. doorjacques Cats Acteurs van Het Flup Ju Bedrijf vestigden zaterdagin Goes de aandacht op de'noordlijn'van het project Gronden. foto Willem Als het aan Margot Tempelman persoonlijk ligt mogen er best minder programmapunten op het lijstje komen te staan voor de volgen de editie van Zeeland Natuurmaand. Mag het ietsje minder zijn? geeft het nieuwe hoofd van het Zeeuws toeris tisch/recreatief projectbureau aan. „Het aanbod is wel ontzettend groot. Het publiek ziet door de bomen het bos niet meer". Bij de omvorming van wat voorheen de Provinciale VW heette, werd het accent van een promotie-organisatie verlegd in de richting van een marke tingorganisatie. Dat leidde tot de oprichting van een productie-ont- wikkelingspoot, het projectbureau. „Ik zaai en ik hoop over een paar jaar te oogsten". Zo ziet Tempelman haar taak om er aan mee te helpen dat initi atieven om Zeeland tot een nog aan trekkelijker vakantieprovincie te maken op de meest geschikte voe dingsbodem tot wasdom te laten ko men. De kwaliteit van wat tamelijk ab stract 'het product Zeeland' wordt genoemd is zeker niet slecht, haast Margot te melden. „Maar er zijn nog zoveel andere dingen." Zon, zand en zee Ze zal ermee bedoelen dat Zeeland al veel te lang is uitgevent met cle smalle publiekstrekker van zon, zand en zee. Achter dijk en duin liggen mogelijk heden bij de vleet om volk naar dit ge west te trekken, vaste gasten te hou den door telkens weer wat nieuws te verzinnen en zo mogelijk de concur rentie van andere oorden een slagje voor te blijven. Het projectbureau begon niet met lege bureaus maar kreeg al meteen de erfe nis van lopende zaken op het bordje. Daartoe behoren de initiatieven rond de Zeeland Natuurmaand, de onder steuning van het project Nazomerfes tival, de pj-omotie van de Zeeland kaart, Zeeland Maritiem, met inbegrip van activiteiten rond het fe nomeen van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie, allerlei zaken rond het plattelandstoerisme, het kustpro- ject en nog zo wat eerder opgepakte plannen. Koppelen Nieuw is het actieplan 'Zee van cul tuur', een toekomstvisie op twee be- langr.jke toeristische onderwerpen: kust en cultuursteden. De filosofie daarachter is dat het bedrijfsleven veel meer zou kunnen profiteren van de bestaande grote variatie aan voor zieningen dicht bij elkaar door het als door Caroline Moerland GOES - Even met de bood schappentas in de hand binnen lopen of een route uitstippelen om zo weinig mogelijk te mis sen. Het gebeurt zaterdag alle bei tijdens de zevende editie van het festival voor koren en en sembles in de Goese binnenstad. Op drie verschillende plaatsen - de Grote of Maria Magdalen akerk, de Muziekschool en het Museum voor Noord- en Zuid- Beveland - treden in totaal 33 muziekgezelschappen op. Het publiek mag gratis naar binnen en wie van begin tot eind aan wezig is, kan twaalf verschil lende optredens meemaken. Het is inmiddels traditie dat in oneven jaren de vierde zaterdag van september in het teken staat van het festival voor koren en ensembles. Dat neemt niet weg dat het er twee jaar geleden even om spande of er wel een zevende editie zou komen. Door een ge wijzigd subsidiebeleid van de provinicie, moest de Goese Cul turele Raad op zoek naar een an dere financier. Omdat een bank bereid is gevonden het festival te sponsoren, kon de traditie toch worden voortgezet. Voorzitter drs. P. Favier van de Culturele Raad schatte het aan tal bezoekers zaterdag op zo'n vijftienhonderd. Hij wijst erop dat het nooit heeft ontbroken aan belangstelling voor het fes tival. En dat geldt zowel voor het publiek als voor de koren en ensembles, die uit alle hoeken van Nederland en België ko men. nieuwe trends er zijn. Dat maakt het gemakkelijker om daar vervolgens op in te spelen. Voorts wordt het van be lang geacht om goed vooruit te kijken hoe seizoenen in elkaar zitten, zodat daar mogelijke extra acties op kunnen worden gericht. In een terugblik op het seizoen is weer eens vastgesteld, dat er nog altijd een gat bljft gapen in de periode begin juni tot half juli. Vertier Het vertier rond de Zeeland Natuur maand heeft op dit punt nog weinig soelaas geboden. „Dat project moet kans krijgen om verder te groeien", zegt Tempelman als reactie op opmer kingen vanuit de ondernemerskring in de geest van: de Natuurmaand, daar kunnen we niks mee. Het hoofd van het projectbureau ziet verbeteringen door de hele planning rond die maand een stuk naar voren te foto R u bel Oreel halen, zodat bedrijven meer kunnen meedenken bij onderdelen en hun klanten er ook beter gebruik van kun nen maken. Voorlopig ligt er voor het projectbu reau van alles op de plank; er moeten nieuwe autoroutes worden ontwik keld, hoe zit het met de wandel- en fietsstructuur, hoe zouden de Zeeuw se waterwerken van wereldfaam en de verder toch tamelijk kleinschalige toeristisch-recreatieve activiteiten wat meer van elkaar kunnen profite ren. Leuk Aan het enthousiasme van Margot Tempelman zal het niet liggen. Zij blaakt van ondernemingslust, vindt haar werk juist zo leuk vanwege het enorme scala aan onderwerpen en de vele mensen en organisaties die daar mee te maken hebben. Het Smalstads Mannenkoor uit Sint Maartensdijk was één van de 33 deelnemers aan het festival voor koren en ensembles. foto Willem Mieras Margot Tempelman: „Ik zaai enikhoop over een paar jaar te oogsten". één totaalproduct in de markt te zet ten. Tempelman meldt dat er thans hard wordt gewerkt aan een Zeeuwse versie op die visie 'Zee van cultuur'. „Wij koppelen ook graag alles aan el kaar." Klankbord In Zeeland wordt gestreefd naar de oprichting van een ondememerspanel dat als klankbord kan worden ge bruikt van wat wenselijk wordt geacht om op gang te brengen. Tem pelman: „Er leeft voldoende bij de on dernemers, maar sommige ideeën ko men gemakkelijker van de grond als je ze bundelt." Een van de hot items wordt het mobi- liteitsvraagstuk: hoe krijg je de toerist op de bezienswaardige locaties zon der dat wegen en terreinen dichtslib ben van de auto's. Tempelman wil profiteren van de in haar vorige werkkring bij het Gelders Bureau voor Toerisme opgedane erva ringen met het Veluwepaspoort, dat de mogelijkheid biedt met het openbaar vervoer op interessante locaties te ko men. „Met het streekvervoer wordt be keken of in Zeeland iets soortgelijks kan worden ontwikkeld." Het projectbureau wil er ook achter zien te komen wat de klant wil en welke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27