De finale op de Addams Family Eêns manswerk is zoo verkeke' PZC Jongere lezer wil griezelen en rillen Bonje over benaming van Bontekoe zeeland week 40 bèl bèl maandag 29 september 1997 door Edith Ramakers De flipperkast Starwars moest uit de wedstrijd wor den genomen. Met zo'n kast zou de voorronde van het Neder- lands kampioenschap flipperen die zaterdag in het Carrousel in Vlissingen werd gehouden tot j diep in de nacht duren. Daar kon zelfs een schuinere stand van de kast niets aan verande ren. De flipperaars stonden am per hun beurt af. Ze verdienden de ene bonus na de andere bo nus. De Addams Family moest er aan te pas komen om het hoge niveau van de 30 flipperaars uit te testen. Een hoek van de Vlissingse car- rousel was zaterdagmiddag het domein van de flipperaars. Zes ronden lang kregen ze drie i speelballen. Kasten met tot de verbeelding sprekende namen waren snel op toeren. Jurrassic Pare, een van de nieuwere appa raten, eist gecombineerde aan dacht. Bewegende figuren kun- nen vermorzeld worden. In flippertermen heet deze visuele aardigheid een skillshot. „Deze moderne kasten hebben veel mogelijkheden. Een goeie kast heeft 5 printpla- j ten. Met lampjes en geluiden zijn allerlei trucs mogelijk. Elke kast heeft iets bijzonders. Bij deze kast verdwijnt bij een hoge score de bescherming voor de mond van die roadworker. De J punten stromen binnen als je de bal daarna naar binnen schiet", I zegt een van de deelnemers Die ter van Es. Mechanische kasten Mooier dan de moderne kasten vindt de 15-jarige flipperaar uit Oost-Souburg de mechanische kasten. De oude kasten die nog echte bellen, spoeltjes en rond- i draaiende puntentellers heb ben. „Ik vergelijk die oude kasten met jukeboxen. Die hebben ook van die stijlvolle afbeeldingen. De mogelijkheden van de nieu we kasten zijn wel veel groter. De Theatre of Magic was de bes te kast uit 1995. De ontwikke ling van de kasten is snel ge gaan. Dat moest ook wel, want de videospelletjes waren grote concurrenten voor de flipper- I kasten." Reacties op deze rubriek zijn welkom. Indien u wilt reageren, of wanneer u een tip voor ojis heeft, kunt u schrijven of faxen naar de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, onder ver melding van Bèl, bèl. Geld I Het flipperspel kost hem niet i zoveel geld. „Als ik een slechte dag heb, stop ik meteen. Jam- Dieter van Es (r) geconcentreerd in actie op de Theatre of Magie. mer dat mensen flipperen als verslaving zien. Het grote ver schil met bijvoorbeeld fruitau tomaten is dat er hier nooit geld uitkomt." Mike Kloeg (15) en Raymond Schuil (17) beamen dat. De Vlissingers zijn fervente flipperaars en doen ook mee aan de flipperwedstrijd. „Dat schuiven daar. Voorzichtig Dat is wel verslavend. Daar moet je voorzichtig mee zijn", reageert Raymond Schuil en wijst naar een kermisachtig ap paraat dat muntjes naar een zij- deschuift. „Met flipperen kun je gemakkelijker stoppen. Het is wel heel spannend, maar je weet dat je er nooit iets voor terug krijgt. Ja een multibal, niet meer. Of bij Apollo 13, dertien ballen." Kost het spelen Dieter van Es niet zoveel geld, een aanver wante hobby des te meer. Hij verzamelt flipperkasten. Op dit moment heeft hij er vijftien. „Ik heb er een garage voor moeten huren. Een groot deel van mijn spaargeld verdwijnt er in. Maal ais je goede adressen hebt, dan kun je ook weieens een kast ko pen die het niet meer doet. Die zijn niet zo duur en ik kan de mechanische meestal zelf repa reren." Vrienden begrijpen zijn hobby pas als ze hem hebben zien spe len, zegt hijHij presteert het om anderen enthousiast voor het flipperen te maken. Toen hij za terdag achter Jurrassic Pare stond voor zijn vierde ronde van de flipperwedstrijd, verzorgde hij een direct wedstrijdverslag. „Ik vind het een prachtig spel. Die spanning en snelheid. Als er een nieuwe kast komt, dan test ik hem zo snel mogelijk uit." Maar toen er zes ballen tegelijk de prehistorische beesten be stookten, moest hij zijn verslag staken. Het was niet bij te hou den. De ballen schoten alle kan ten op en verdwenen te snel naar zijn zin in de onderkast. Latei- verklaarde hij een ramp te wil len maken. door Marco Evenhuis De komende weken verken nen we in Bèl, bèl de gren zen van het Zeeuws. Tot waar wordt er Zeeuws gesproken en ;f in welke streken kan een Zeeuw zich nog verstaanbaar maken? Vandaag het eerste deel: de noordgrens van het Zeeuws. s De Zeeuwsche Vereeniging voor ir Dialectonderzoek nam bijna ze- ;s ventig jaar geleden alvast een [e voorschot op de komende pro- n vinciale herindeling: direct bij ,e de oprichting in 1929 werd be- sloten de dialecten van Goeree [e en Overflakkee in het onder st zoek mee te nemen. De dialecten js van het (nu nog) Zuid-Holland- se eiland zijn nogal door het -H Hollands beïnvloed, maar hun c| oorsprong is duidelijk Zeeuws. Door de geïsoleerde ligging van jj het eiland tussen Grevelingen en Haringvliet, heeft de taal veel js oude klanken en woorden kun- n nen bewaren. Maar stopt de Zeeuwse taalinvloed bij het Ha- }s ringvliet? )r Dr. Adriaan de Vin, de enkele ja- in ren geleden overleden kenner ir van het dialect van Schouwen- J-Duiveland, beschrijft in zijn J proefschrift over dat dialect een j_jj belangrijke indeling binnen het g| Zeeuwse taalgebied. De Zeeuw- ._j se dialecten zijn volgens hem in le te delen in Zeeuws-Vlaams, 1 j Zuid-Zeeuws en Noord- :e -Zeeuws. De dialecten van Walcheren en Zuid-Beveland vox-men samen s, het Zuid-Zeeuws. Tot het Noord-Zeeuws rekent hij het p Noord-Bevelands. Thools, Fliplands, Schouws en Duive- lands. Ook het Goerees en in mindei-e mate het Flakkees be horen volgens De Vin nog tot het Noord-Zeeuwse gebied. Svore Maar de belangx-ijkste constate ring die De Vin doet is de vol gende. Hij. maakt duidelijk dat Zeeland in de Middeleeuwen een veel ï-uimer geografisch be grip was, dan tegenwoordig. Onder Zeeland wei-d in die tijd een gebied verstaan, dat zich uitstrekte van Oostvooi-ne tot en met Walchei-en. Volgens De Vin werd toen ook het dialect van Oostvoorne, Rockanje en omge ving tot het Zeeuwse taalgebied gerekend. En hij maakt vervol gens heel ovei-tuigend duidelijk dat daar ook in deze eeuw nog Is het Haringvliet de noordgrens van het Zeeuws als taalgebied? De grenzen van het Zeeuws (1): het noorden fotoPieterHonhoff dialect bij het onder-zoek te be trekken. „Ik schi-eef eens een ar tikeltje onder de titel 'Kan moe der Zeeland haar kind zomaar vergeten?'. En dat meen ik echt. Mijn antwoorden op de vragen lijsten, die de vereniging onder haar leden verspreidt, worden niet in de beantwoording opge nomen. Volgens mij is dat ten om-echte." Het oorspronkelijke dialect wordt weinig meer gesproken. veel voor te zeggen valt. Een uit spraak waar dialectkenner Ver- wijs, tegenwoordig woonachtig in de Hoekse Waard, maar af komstig van Vooi-ne, zich hele maal in kan vinden: 'Voorne- -Putten is een taalkundige eenheid, met uitzondering van Oostvooi-ne, Rockanje en omge ving. Het dialect van die plaat sen wijkt sterk af van wat men normaal gespi-oken Zuid-Hol lands noemt. De ui wordt er, net als in Zeeland, een uu of uh. En de ij, die verdex-op op het eiland als ai wordt uitgesproken, wordt in Oostvoorne Svore in dialect) meestal een ie. Zo zijn er nog veel meer Zeeuwse invloe den.' Ook De Vin wijst op een aantal opmerkelijke ovei'eenkomsten: een wooi-d als boter heet op Voorne butter, pupe of puup is Voorns voor pijp en een rug heet er een rik. Joh. Winkler schrijft in zijn Al gemeen Nederduitsch en Friesch Dialecticon, dat in 1874 verscheen: 'De tongval van het Voomsche visschersdorp Oost voorne is een der oudste en mei-kwaardigte tongvallen van Holland. Het CTostvoornsch helt in menig opzicht, en niet slechts in de uitspraak der ui en ij als lange u en i. naar het Zeeuwsch over. zoo zelfs dat men het Oost- voomsch eigenlijk niet onder de echte Hollandsche tongvallen kan rangschikken'. En: 'Te Oostvoorne hoort men (komend vanuit het noorden, ME) voor 't eerst de Zeeuwsche uitspraak der volkomen a in 't, eene woord als ae, in het andere als ao'. Het dialecticon van Winkler staat vol met dialectvertalingen van de gelijkenis van de verlo ren zoon. Uit die gelijkenis staat elders in deze rubriek een frag ment in het dialect van het ge hucht De Tinte, tussen Brielle en Oostvoorne. Dirk Hokke Verwijs, die ooit op aam-aden van een Flakkeese lid werd van de Zeeuwsche Vex-eeniging voor Dialectonderzoek, heeft er bij die -vereniging al meerdere ma len op aangedx-ongen het Voorns De gelijkenis van de verloren zoon (fragment) Z'n ouste zeun was op 't land en toe die kort. bij huus kiviem, hoorende ie zingen en dansen. Toe riep ie êên van de knechts en vraegde wat a 't was. En die zei tegen z'n: 'Je broer is weer tuus gekomme en nou hètje vaoder 't gemeste kalf geslacht, omdat ie 'm weer gezond teruggekregen hèt'. Mer ie wier kwaed en ie wou nie in hum gaen. Toe gong z'n vaoder buten nae zien toe, en vroeg 'm zo vrindelijk om er in te kommen. Mer ie zei tegen z'n vaoder: 'Ik heb jou nou al zo veul jaer gediend en 'k heb altóós goed opgepast. Mer mien heb je nog nooit een bok gegeve om 's vrolijk te wezen mit m'n ka- meraods. Mer nou deuze zeun van je tuus gekommen is, je goed mit hoered'r deur gebrocht hèt, noe heb jevoor zien 't ge meste kalf geslacht.' En de vaoder zei tegen 'm: 'Kind! Je bint altied bij me en al 't miene is 't jouwe! Laete me nou 's vrolijk en blij weze! Want deuze broer van jou was doad en ie is weer levendig geworre. Hij was verloren en ie is weerom gevonde.' door Arjen Nijmeijer Het betere griezelwerk, dat is waar de jeugdige lezer van tegenwoordig voor valt. Daar naast blijven er natuurlijk altijd de tijdloze verhalen die kinde ren en jongeren blijven boeien. Zoals de verhalen rond paarden voor tienermeisjes en de vertel lingen van Roald Dahl, die jon geren al tientallen jaren in hun greep houden. Vanaf woensdag is het weer Kinderboekenweek. ..De enige week in het jaar die tien dagen duurt", zegt Henk Kosters van de jeugdafdeling in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Tot en met 10 oktober worden peu ters. kinderen en jongeren be stookt met informatie die hen duidelijk moet maken hoe leuk lezen wel is. De televisie is wel een concur rent geworden van het boek, maar van een vei'loren strijd wil Kosters bepaald niet spreken. „Uit onderzoeken blijkt wel dat kinderen minder tijd in lezen steken dan vroeger. Op de basis school gaat het overigens nog wel; dat blijkt ook wel uit het succes van bijvoorbeeld de kin- dei-jury. Maar öp de middelbare school wordt het minder Dan móeten ze gaan lezen, voor de boekenlijsten, en dat werkt de- motivei-end." Bovendien, stelt Kosters, geeft lezen nu eenmaal weinig status in het imago-ge voelige leven van een puber. Toch doen de Nederlandse schrijvers van kindei-boeken het al jaren goed, vindt Kosters. „De kwaliteit van het Nedex-- landse kindei'boek is gewoon goed. Dat merk je ook aan het feit dat diverse schrijvers ook goed aan het buitenland verko pen." Daarbij zijn vooral de gi-iezelverhalen de laatste jaren aan een heuse opmars bezig. De uit de Verenigde Staten overge waaide Kippenvel-serie boekt gi-ote successen en in Nederland is inmiddels zelfs een Griezelge nootschap opgericht. Vooi"zitter van dat genbootschap is Paul van Loon, de schx-ijver van het Ki nderboeken weeekgeschenk 1997: 'Lyc-drop', uiteraard een verhaal om van te rillen. De aandacht voor het kindei- boek blijft algemeen, maar wordt nu toch ook wat meer uit gesplitst voor jongeren. Deze tienei's willen natuurlijk voor geen goud meer 'kinderen' ge noemd worden; speciaal voor hen is daai-om dit jaar de Jonge- ï-enjury opgei-icht, die het beste jongerenboek gaat uitzoeken. „Vooral realistische vex-halen, waar de jongeren zichzelf in kunnen herkennen, vallen goed bij deze leeftijdsgroep", weet Kosters. foto Dirk-Jan Gjeltema „Als ik de ballen in de slux-ven. de ramps, had geschoten, had ik de jackpot gekregen. Nu was ik net te laat." Eindstand In de eindstand nam Dieter van Es de zesde plaats in de poule van vijftien in. Datzelde pres teerde Raymond Schuil in een andere poule. Mike Kloeg wei'd zevende. Winnaar werd Peter van Vliet uit Vlaai-dingen. Tweede Turgut Hefti uit Oostex- land en derde Yuri Nooijer uit Oost-Soubui-g. De drie prijswinnaars gaan door naar het Nederlands kam pioenschap flipperen op 1 en 2 november in Valkenburg. ,Het Voorns is snel verachterd" zegt Verwijs. „Mede door de in- dustx-iële invasie in de jaren '60 is de taal bijna helemaal ver dwenen." Het spijt Vei-wijs dat zijn interesse voor de sti-eektaal pas zo laat kwam: „Door tv en schoolmeesters krijgt de taal nu de nekslag. Had ik toen ik jong was maar een cassette-recorder bezeten. Die ouwe Nard Em- merzael en Dirk Hokke konden goed vertellen." Dochter „Ik geloof niet, dat er zich veel mensen om het Vooras bekom meren. Een enkele particulier 'doet' er wel iets mee. Maar iets georganiseerds is er niet. Wat dat betreft is ontwikkelings hulp uit Zeeland hard nodig." Vei-wijs hoopt op steun van het Zeeuwse provinciebestuur. Dat bestuur subsidieert via het Wooi'denboek van de Vlaamse Dialecten immers indirect ook dialecten van ver over de lands- gi-ens. Dan moet het toch ook mogelijk zijn een volle dochter van het Zeeuws een du wtj e in de rug te geven? Voorwaarde voor een nieuwe impuls in het dia lectonderzoek in Oostvooi-ne, Rockanje en omgeving is vol gens Verwijs dat er een studie- kring of iets dergelijks wordt opgericht. Misschien als wex-k- groep van de Zeeuwse Vex-eeni- ging voor Dialectondei-zoek. Zelf wil Verwijs daar graag aan meewerken, maar zijn moge lijkheden zijn bepei-kt: „Ik heb geen auto en geen telefoon. En bovendien", waarschuwt Ver wijs, 'zoals we op Voorne zeg gen: êèns manswerk is zóó ver- keke.' „Ach", peinst Verwijs, „als Flakkee stx-aks bij Zeeland gaat inwonen, dan mogen ze van mij Voorne-Putten meenemen. Dat past ons beter dan Rottei-dam. Want geloof me, die grote grie zel zal giimmig graaien." (Dialect van De Tinte bij Oostvoor ne. Uit: Joh. Winkler, Algemeen Ne derduitsch en Friesch Dialecticon, 's-Gravenhage 1874) Henk Kosters, foto Dirk-Jan Gjeltema door Sheila van Doorsselaer Al wie van Koewacht naar Zuiddorpe rijdt, of anders om, passeert Bontekoe. De meeste mensen van deze tijd kennen Bontekoe omdat daar op de kruising Zuiddorpe-Axel in een klein parkje een Christus beeld van een gekruisigde Jezus de wacht houdt, alsof Hij wil zeggen 'Volgt den juisten weg'. En dat is toch belangrijk, want als je naar Axel wilt, dan moet je natuurlijk niet in Zuiddorpe uitkomen. Bontekoe ligt onder de rook van Zuiddorpe, maar velen denken dat het bij Koewacht hoort. De link Koewacht-Bontekoe is na tuurlijk gauw gelegd. Vraag het aan enkele passanten en ze me nen allemaal te weten dat het wit-zwai-t gevlekt koeienras ten grondslag ligt aan de benoe ming van het straatje. Dit is ech ter niet helemaal waar. Trou wens, een echte straat is Bonte koe eigenlijk niet te noemen want er is maar één huisnum mer Het alleenrecht op dit adres is voor de familie Van Dijk, die al veertig jaar in het huis woont. Het huis doet nu dienst als hon denkennel maar tachtig jaar ge leden was het de plaats waar de dorstigen zich konden laven. Aan de kax-akteristieke plaats waar de voordeur zit. op een hoek. is index-daad te zien dat er vroeger een cafeetje in geves tigd moet zijn geweest. Het café heette: De bonte koe. Het café werd gerand door veeboer Cat- toir, om zo in magere tijden een centje bij te verdienen. Er kwam genoeg volk over de vloer want op slechts een steenworp af stand bevond zich de centrale laadplaats voor suikerbieten. Alle boei-en uit de regio bx-ach- ten hun bieten naar deze plaats, waar ze wei-den gewogen en per tramlijn naar de Moerbeekse suikerfabriek, de Sucrière, verf voeixl werden. Na de tx-amlijn is de bietenverzamelplaats in de jax-en zeventig opgeheven. Tot nu toe is de herkomst van Bontekoe duidelijk, maar niet iedereen gelooft in deze aanne melijke verklaring. Volgens Jo seph Bonte, een telg uit een ge slacht van gegoede boeren die 150 jaar lang een florerend boe- ï-enbedrijf aan de Bontekoe dx-aaiende hielden, is-Bontekoe vermoedelijk naar hen ver- noemd. De monumentale boex-- dei-ij bestaat nog steeds, maar de bewoners zijn in Axel gaan wonen. Mevrouw Bonte vei-telt: „Wel, we weten het niet offici eel, maar we denken dat onze familie ten grondslag ligt aan de benoeming van het straatje. Al leen is dat jammex-genoeg niet naar boven gekomen toen we onze stamboom hebben laten uitzoeken. Wij hadden ook koei en, een stuk of twaalf, dus het zou best eens kunnen kloppen dat ze ons als voorbeeld ge bruikt hebben." Bonte Koen „Ze vechten het maar uit met hun straatnaam", zegt wielren ner Koen van Wezemael uit Koewacht pinnig. „Vroeger nam ik soms de kortste weg via Bontekoe om in Zuiddorpe te komen, maar ik ben eens met mijn banden tussen de kinder kopjes vast komen te zitten. Le lijk gevallen was ik. Mijn maten noemen mij nu nog steeds Bonte Koen." Bonte-Koe: het kruisbeeld wijst de juist weg. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25