Belastingen Kapelle in termijnen PZC Van de Straat Geplukt betrekt publiek bij Alles over de liefde Oudste man van Veere wordt 102 Rolstoelsporters maken politici in Hulpteams oefenen voor dijkdoorbraak zeeland maandag 29 september 1997 s 10 Inbreker betrapt in Vlissingen Vandalen beschadigen auto 1 Bromfiets gestolen in Terneuzen Rijverbod voor drankrijders Politie sluit illegaal in Fietsen zonder licht beboet Hardrijders op de bon Boete voor drankrijder Kennismaking sporten voor vijftig-plussers College wil gespreide betaling mogelijk maken vanwege lastenstijging door Caroline Moerland ZIERIKZEE - Gehandicap- tensportvereniging D'Antilo- pen wist zaterdag bijna het voltallige dagelijks gemeente bestuur van Schouwen-Dui- veland in een rolstoel te krij gen. Vier wethouders en de burgemeester speelden, zon der hun benen te gebruiken, een partijtje basketbal tegen een team van de Schouws- Goereese club. De wedstrijd vormde de opening van de sportdag voor valide en minder valide sporters in de Zierikzee- se sporthal Onderdak, die het tienjarig betaan van D'Antilo- pen markeerde. Vanzelfspre kend was het de gehandicap tensportvereniging die won. D'Antilopen hadden voor de viering van hun tienjarig be staan twee zalen van sporthal Onderdak in beslag genomen. In de ene speelden tien teams uit Zeeland en Goeree- Overflakkee een toernooi rol stoelbasketbal. Zowel minder valide als valide sporters had den zich aangemeld. Zo deden er gelegenheidsteams mee van radio Schouwen-Duiveland, de Goese sportopleidïng CIOS en diverse bedrijven uit de re gio. Sjoelen In hal twee konden vereni gingsleden en publiek terecht voor een wedstrijdje badmin ton, sjoelen, dammen, scha ken, kaarten, dart of tafelten nis. Het was daar aan het begin van de middag bijzonder rus tig. „Je weet van tevoren dat op zoiets niet veel mensen op af komen", zegt voorzitter D. Groenendijk van D'Antilopen, „maar zo'n dag als deze is vooral bedoeld om de gehandi captensport weer eens onder de aandacht te brengen. En ik denk dat dat is gelukt. Leerlingen van het Oosterscheldecollege speelden op de Goese Beestenmarkt een toneelstuk waarbij ook het publiek een rol kreeg. foto Willem Mieras door Caroline Moerland GOES - De jonge acteurs van het project Kunst na School die zaterdag optreden op de Goese Beestenmarkt, hebben het zichzelf niet makkelijk ge maakt. Ze spélen niet alleen een rol, ze vallen er ook bewust uit. Op zo'n moment wenden ze zich rechtstreeks tot het pu bliek. Dat gebeurt bijvoor beeld wanneer Graaf Geraldo met de verkeerde vrouw dreigt te trouwen. Reden voor De Di recteur om het spel stop te zet ten, waarna alle acteurs op de toeschouwers afstappen en hen een oplossing vragen. Kunst na School is een project van het Oosterscheldecollege in Goes, dat als doel heeft jon geren voor kunst te interesse ren. De deelnemers hebben zelf een voorstelling bedacht, rollen verdeeld, een podium ontworpen en opgebouwd. Na een maandenlange voorberei ding was het zaterdagmiddag zover. Devijf jonge acteurs, die zichzelf Van de Straat Geplukt hebben genoemd, voerden elk heel uur hun toneelstuk Alles over de Liefde op. Tussen de uitvoeringen door, liepen ze verkleed door de binnenstad om publiek naar het podium op de Beestenmarkt te lokken. De vijf hebben voor het thema liefde gekozen omdat er veel mee te beginnen is, leggen Marret den Toonder (15) en Anne Niers (16) uit Goes uit. „Liefde, daar komen veel mensen op af', zegt Man-et. „Als je die titel hoort, denk je 'Aaaah, een zwijmelstuk'. Ter wijl dat het niet is", zegt Anne. Alles over de liefde vertelt de dramatische lovestory van Graaf Geraldo en Jonkvrouw Esmeralda. Hij is verliefd op haar en andersom, maar ze we ten het niet van elkaar. De dienstmeid van Geraldo ï-aadt hem daarom aan een liefdes brief te schrijven aan Esme ralda. De graaf volgt haar ad vies op, maar de boodschap komt per ongeluk bij de dienstmeid van Esmeralda te recht... Happy End Op het moment dat Esmeral da's dienstmeid vraagt of Ge raldo met haar wil trouwen, zet Directeur Anne het spel stop. „Ho, ho wacht eens even. Dit wordt zo geen happy end. Wie heeft die troep geschre ven?" De Directeur stuurt de spelers op de toeschouwers af om te vragen hoe het nu verder moet Een klein meisje uit het pu bliek weet het wel. Ze advi seert de dienstmeid van Geral do (Marret) alsnog een ontmoeting tussen Esmeralda en de graaf te regelen. Het is duidelijk dat het toneel stuk aanslaat bij het meisje uit het publiek. En dat is niet ver bazingwekkend. De jonge ac teurs zetten de personages overtuigend neer. En door zo nu en dan bewust uit hun rol te vallen, maken ze van Alles over de liefde méér dan een zoetsappig verhaaltje. Ook leuk is dat ze het publiek bij de voorstelling betrekken, door hen te vragen een happy end te bedenken. Als de spelers weer op het podium staan, blijkt echter dat ze de sugges tie van het meisje niet hebben overgenomen. „We trouwen", zegt graaf Geraldo tegen de dienstmeid. „Want ik ben wel degelijk verliefd op je gewor den." De rolstoelsporters van de jubilerende vereniging D'Antilopen wonnen het zaterdag van burgemeesters en wethouders van Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff VLISSINGEN - In een woning aan de Sarazijnstraat in Vlis singen werd vrijdagnacht een inbreker betrapt. Er werd niets vermist. De braakschade bedraagt ongeveer 400 gulden. Eer der die dag werd in een woning aan de Arnelaan in Middel burg een insluiper van ongeveer 20 jaar aangetroffen. Bij de ontdekking vluchtte hij. De bewoners misten een portefeuille met ongeveer 900 gulden, bank- en reisbescheiden. GOES - Vandalen hebben voor tweeduizend gulden schade aangericht aan een auto die in de nacht van vrijdag op zater- J dag geparkeerd stond in de Schumanstede in Goes. Zo was de kentekenplaat omgebogen, het voertuig rondom bekrast, een ruitenwisser en een dakantenne afgebroken. De 37-jarige man uit Kattendijke die eigenaar is van de auto, heeft aangif- te gedaan. De poltie stelt een onderzoek in. 1 TERNEUZEN - Een zwarte bromfiets van het merk Tomos 1 Quadro is zaterdag tussen 11.30 en 22.00 uur gestolen uit de Frederik van Eedenstraat in Terneuzen. De bromfiets had het - verzekeringsplaatje TRD-716 en was ongeveer 1600 gulden 1 waard. 1 HULST - Een 26-jarige automobilist uit Hulst kreeg zondag- - morgen omstreeks 4.00 uur een dagvaarding uitgereikt en een 1 rijverbod van drie uur opgelegd, omdat hij onder invloed van 1 alcohol over de Absdaalseweg in de Reynaertstad reed. De man had bijna twee keer zoveel alcohol gedronken als wette- - lijk is toegestaan. Een 48-jarige automobilist uit Terneuzen kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag een rijverbod opge- 1 legd en een dagvaarding uitgereikt, omdat hij om 0.20 uur on- der invloed van alcohol op de Willem de Zwijgerlaan in zijn J woonplaats reed. De man had bijna twee keer zoveel alcohol 1 gedronken als wettelijk is toegestaan. TERNEUZEN - Een 27-jarige Joegoslaaf is zaterdag na zijn j aanhouding in Terneuzen ingesloten op het politiebureau. De man verbleef illegaal in Nederland en moest nog een boete van 930 gulden betalen. VLISSINGEN - Bij een verlichtingscontrole in de Schelde- J straat in Vlissingen zijn zaterdagavond 32 fietsers bekeurd voor het rijden zonder verlichting. De komende tijd zullen dit soort controles vaker worden uitgevoerd. BRESKENS - Bij een snelheidscontrole op de Scheldekade in - Breskens overschreden zaterdagmorgen tussen 10 en 12 uur 1 90 van de 280 passanten de limiet van 5 0 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 94 kilometer per uur. MIDDELBURG - Omstreeks 1.30 uur zondagochtend werd - op het Oostkerkplein in Middelburg een 40-jarige inwoner uit] Middelburg aangehouden op verdenking van rijden onder in-| vloed. Op het politiebureau bleek dat hij te veel had gedron-j ken. Met een bekeuring op zak kon hij het bureau verlaten. door Lukas Fransen ARNEMUIDEN - De dijken van Zeeland zijn doorbroken. Boer derijen staan gedeeltelijk of zelfs geheel onder water. Door het instorten van diverse schu ren en woongedeelten zijn gewonden gevallen. Plezier- bootjes zijn omgeslagen, de op varenden achterlatend in het koude water. De wegverbindin gen over de Delta-werken zijn onberijdbaar, waardoor het on dergelopen gebied moeilijk te bereiken is. Dit was vrijdag en zaterdag het scenario van een groots opgezette landelijke rampenbestrijdingsoefening op het Veerse Meer. Het doel van de oefening, die de naam stormvloedkering' droeg, was het opdoen en vergroten van ervaring en vaardigheden bij de hulpverlening ten tijde van watersnoodrampen. De achterliggende gedachte is on miskenbaar de dijkdoorbraken en overstromingen die het zui den van Nederland troffen in 1993 enri995. Aan de oefening deden naast de brandweer, de GGD, en de regiopolitie Zee land onder andere ook dertig reddingsbrigades uit het hele land mee. Het geheel stond on der leiding van de reddingsbri gade West-Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg) en de Van Dixhoorn- brigade (Middelburg), die dit jaar hun 25-jarig bestaan vie ren. Verplaatsing Vrijdag vond tussen 12.00 en 24.00 uur een verplaatsings-, oriëntatie en inzetoefening plaats. Het doel daarvan was al le reddingsbrigades op dezelfde tijd in het rampengebied te krij gen en het getroffen gebied in kaart te brengen. Zaterdagoch tend moesten de brigades al en kele evacués, gespeeld door le den van de jeugdbrandweer, redden van eilanden op het Veerse Meer. Om 12.00 uur werd het startsein gegeven voor de multidiscipli naire oefening, waaraan alle verschillende instanties deelna men. Volgens Jeannine Christi- aansen van de reddingsbrigade West Zeeuws Vlaanderen het hoogtepunt van de twee dagen. „Het is een gezamenlijke oefe ning, die als doel heeft de hulp verlenende instanties beter op elkaar af te stemmen. De enige manier om dat te leren is door veel te oefenen. Zo kunnen we van onze fouten leren en de hulpverlening in het vervolg be ter laten verlopen." Tijdens deze oefening moesten gewonde en in paniek geraakte mensen uit hun onder water ge lopen huizen gered worden. Ook op andere locaties moesten in woners, met hun huisraad en dieren geëvacueerd worden. Voor de hoog gelegen woningen dienden pompen te worden aan gevoerd om kelders leeg te pom pen en zandzakken voor het be schermen van de schux-en. Door de storm en de plotselinge stij ging van het water waren er di verse bootjes omgeslagen. Daarbij raakte een aantal men sen .te water. Duikers werden door eenheden van de reddings brigade ter plaatse gebracht. Verder moest er een oliescherm worden aangerukt om te voor komen dat uit een tank lekken de olie alle kanten op stroomde. Daarnaast konden de reddings werkers ook tegen onveiwachte gebeurtenissen oplopen. Tentenkamp Alle hulpverlenende instanties hadden hun kamp opgeslagen bij Badhotel 't Veerse Meer. Er waren tenten opgezet om de mensen in op te vangen. Ambu lances stonden klaar om de slachtoffers af te voeren. Ook de GGD, de brandweer en het Ne derlandse Rode Kruis hadden enkele voertuigen ter plaatse. Ieder discipline beschikte over een eigen cenrtale, die samen vielen onder één centrale: De verbinding/commandowagen van de reddingsbrigade Neder land, van waaruit de reddings actie gecoördineerd werd. Vol gens Christiaansen verliep de samenwerking prima. „Mocht er zich een echte ramp voordoen dan hebben we onze zaakjes goed op orde." BURGH-HAAMSTEDE - Men sen van vijftig jaar en ouder die willen kennismaken met bowls, bowling en koersbal, kunnen daarvoor 8 oktober terecht in sport- en recreatiecentrum Westenschouwen in Burgh- Haamstede. Ervaren spelers geven demon straties en begeleiden de bezoe kers die één van de sporten wil len proberen. Het initiatief voor deze bijeenkomst komt van de Zeeuwse sportraad. Het evene ment valt samen met het Senio ren Koersbaltoernooi Schou wen-Duiveland, dat duurt van 13 tot 17 uur. doorCaroline Moerland KAPELLE - Inwoners van de gemeente Kapelle krijgen vanaf volgend jaar de mogelijkheid om gemeentelijke belastingen in termijnen te betalen. Burge meester en wethouders willen dit mogelijk maken omdat de gemeentelijke lasten de laatste jaren behoorlijk zijn gestegen. Het collegevoorstel komt 7 ok tober aan de orde in de vergade ring van de commissie financi en. Diverse gemeenten in de regio zijn Kapelle al voorgegaan: Borsele, Tholen en Reimers- waal. Als het aan burgemeester en wethouders ligt, mogen ook de Kapelse burgers volgend jaar gespreid betalen. Het college voorstel komt voort uit een ver zoek van de gemeenteraad om de mogelijkheid van betaling in termijnen te onderzoeken. Keus Bij aanslagen van meer dan 250 en minder dan 2500 gulden, kunnen belastingplichtigen kiezen voor betaling in vijf tot tien termijnen. Burgers, bedrij ven of instellingen die hiervoor kiezen, moeten de gemeente machtigen de verschuldigde be dragen van hun rekening af te schrijven. Het versturen van de machtigingen en het aanpasen van de software kost de gemeen te extra geld, naar verwachting zo'n 10.000 gulden. Verder zal Kapelle waarschijnlijk 25.000 gulden op jaarbasis kwijt zijn door renteverlies. Korting Het dagelijks gemeentebestuur heeft ook laten onderzoeken of het mogelijk is korting te geven aan mensen die in de gebruike lijke twee termijnen blijven be talen. De gemeenteraad had daarom gevraagd. De Gemeen tewet blijkt dit echter niet toe te staan. Het is de bedoeling dat de ge meentelijke belastingen vol gend jaar met 2,2 procent stij gen ten opzichte van 1997. Dat zou moeten gelden voor- de toer risten-, de watertoeristen-, de onroerende-zaak- en de hon denbelasting. Wat betreft de forensenbelas ting is een stijging voorzien van twintig procent. Kapelse bur gers en bedrijven zullen ook meer moeten gaan betalen voor allerlei diensten die gemeente levert. Dit komt onder meer tot uitdrukking in een verhoging van de lijkbezorgingsrechten en een verhoging van sommige le ges. Tenslotte stijgt het tarief voor het rioolafvoerrecht met vijftien gulden. Al deze voor stellen komen aan de orde in de vergadering van de commissie financiën, dinsdag 7 oktober vanaf 20.30 uur in het gemeen tehuis te Kapelle. Willem Flipse ontving zaterdag in zijn woonplaats Westkapelle van alle kanten felicitaties voor zijn 102e verjaardag. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Willem Flipse genoot zaterdag als trotse 102-jarige van al de aandacht die hij kreeg voor zijn verjaar dag. Ruim vijftig mensen kwa men de oudste man van de ge meente Veere feliciteren. Op 27 september 1895 werd hij in Westkapelle geboren, waar hij nog woont. Zijn familie en Thuiszorg houden een oogje in het zeil. Maar hij verzorgt zelf zijn broodmaaltijden en loopt nog regelmatig bij zijn oudste zoon binnen, die vlak achter hem woont. Hij leest de krant, blijft op de hoogte en geeft zijn twee zoons zoveel mogelijk van zijn levens ervaring mee. „Hij is landbou wer geweest en ik zit ook in landbouw, wel meer in de han del. Afgelopen juli liet ik hem drie aren van de tarwe zien. Mijn vader zei: de opbrengst zal dit jaar niet zo groot zijn. Als je dat met je blote ogen aan de aren kan zien, dan betekent dat zeker 10 procent minder dan vorig jaar", zegt Andries Flipse. Willem Flipse had gelijk. De oogst leverde royaal minder op dan in 1996. „Hij heeft er gevoel voor. Vandaag heb ik nog vijfi willekeurige aardappelen mee-: genomen. We hebben samen ge zien dat de schade voor de aard- appelen door droogte groot is.| Ze hadden alle vijf een paar; donkere plekken. De machines:1 grijpen de aardappelen. Door de 1 droogte missen de aardappelen 1 een beschermend laagje klei. De grond is te droog en is los gewor- s den. Het zand valt snel tussen de spleten van de grijpers door. Dat 1 is de rooibeschadiging. Dat is 1 zijn lust, om op de hoogte te blij- j ven van de oogst." En Willem 1 Flipse vult aan. „Je moet altijd j goed voor je producten zorgen.: j Dat heb ik mijn leven lang ge-| daan." 4 Flipse woont alleen in het huis;f aan 't Hout in Westkapelle. Zijn J vrouw is op 72-jarige leeftijd^ gestorven. Hij kocht de destijds! nieuwe woning in 1928 voor; 1.800 gulden. „Het heeft eenr forse opknapbeurt nodig, maar mijn vader vindt het niet nodig., Laatst vroeg hij of ik de taxa- J; teur binnen wilde roepen. Hij was het niet eens met de aanslag 1 van de onroerend zaak belas-,® ting. Het was veel meer dan de j: laatste aanslag van 46.000 gul-j1 den. Mijn vader heeft zijn zegje gedaan." j:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24