Dutroux wordt beschermd Toenadering Israël en Arafat [iüur fotoservice', Aïda-spektakel in première 4 WEKEN Herdenking zwerver in Amsterdam Sasse wethouder Marquinie overlijdt na voetbalwedstrijd Schrijvende macho valt door mand Smokkel in Brits vlees omvangrijk Voorzitter Belgische onderzoekscommissie klaagt over tegenwerking Wensen D66 slecht onthaald Antwerpenaar verdronken in haven Breskens Feyenoord maakt zwakke indruk Jongeren slaags met asielzoekers VOOR 15,00 JA, 240e jaargang no. 231 naandag 29 september 1997 osse nummers 1,75 ZW 3 Meer bewolking Geleidelijk meer bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Middagtemperatuur 17 tot 18 graden. Kodak Royal Print I I GLANSAFDRUK Kudakl.xprt'ssijimiii^w^^j 1 FOTO VERSCHOORE ItH j Goes Vlissingen Middelburg Hulst Temeuzen Zierilaee Etten-LeuJ WINNAAR "TH Kodak Express Quality Award 1997 DEN HAAG - Macho mannen dreigen in de toe komst door de mand te vallen als zij zich wagen aan het schrijven van tek sten. Er is een test ontwik keld die beleidsgeschrif- ten op vanzelfsprekende mannelijke uitgangspun ten kan analyseren. Zo kan feilloos worden vast gesteld in welke mate en op welke manier de leef wereld van mannen als overheersend uitgangs punt geldt voor de tekst. De toets is beschreven in een onderzoek van de Vrije Universiteit in Am sterdam. Het was de be doeling inzicht te krijgen in beeldvorming in ter men van mannelijkheid. Zo kan het ongeziene on derscheid naar sekse wor den opgespoord en weg genomen. De onderzoekers hielden twee teksten tegen het licht. Een beleidsnota van drie ministeries over jeugdcriminaliteit bleek te gaan over jongens. Daarin werd echter met het woord jeugd gesugge reerd dat jongens en meis jes in gelijke mate werden bedoeld. Ook in een nota van Economische Zaken bleek de dominante man nelijkheid de norm. De toets kan een middel zijn om het emancipatie beleid te verbreden. Doel is te voorkomen dat domi nantie van de mannelijk heid leidt tot eenzijdig be leid. Minister Melkert (Sociale Zaken) wil de toets gebruiken bij de ver dere toepassing van de Emancipatie Effect Rap portage. ANP PARIJS - Zeker 10.000 ton Brits rundvlees is het afgelopen jaar via Ierland en Noord-Ierland op liet Europese vasteland terecht gekomen. Dat schreef de Franse krant Journal de Dimanche. Het bericht verscheen een dag nadat Saudi-Arabië de import van vlees uit Duitsland verbood naar aanleiding van berichten dat enkele Duitse bedrijven Brits rundvlees als Duits vlees verkopen. Al kort nadat de EU vorig jaar de import van Brits rundvlees verbood uit angst voor besmet ting met de gekkekoeienziekte (BSE) deden er berichten de ronde over illegale importen, maar daarbij ging het steeds om letrekkelijk kleine hoeveelhe- ien. In juli werd afgelopen zo- ner in de havens van Vlissingen en Rotterdam respectievelijk ?00 en 200 ton Brits rundvlees in Volgens de Franse krant zei de Britse minister van landbouw Jack Cunningham op 28 augus tus tegen een niet met name ge noemd socialistisch lid van het Europees Parlement dat het af- jelopen jaar 'tienduizenden tonnen' rundvlees illegaal uit Groot-Brittannië waren geëx- lorteerd, waarvan een groot deel was bestemd voor Europa. Cunningham zou de Europarle mentariër hebben beloofd dat harde actie' tegen de expor teurs zou worden ondernomen. De krant zegt erachter te zijn gekomen dat het vlees werd ge smokkeld via Ierland, waar het werd voorzien van valse Ierse of Belgische etiketten, en via Noord-Ierland, van waaruit het net behulp van Britse reservis ten met kleine schepen naar Frankrijk en België werd ver- 'oerd. De Belgische minister an volksgezondheid Marcel [Colla zei zondag voor de televi- :ie dat het bericht 'volkomen euw' voor hem was. Maar als het blijkt te kloppen ievestigt het dat het niet alleen im fraude op Belgisch niveau, taar ook om fraude op Euro- >ees niveau gaat", zei Colla. |De Franse douanerecherche iheeft onderzoeksrechter Edith Boizette een rapport doen toe komen waaruit blijkt dat vier Franse bedrijven bij de illegale exporten waren betrokken. Volgens de krant zien EU-func- tionarissen en de Franse autori- teiten er vanaf om gerechtelijk onderzoek te bevorderen, uit angst de toch al zwaar getroffen vleesindustrie nog meer schade te berokkenen. AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Een handjevol men sen uit de Belgische politiek, jus titie en politie frustreert het on derzoek naar de bende van Mare Dutroux. Dat gebeurt uit winst bejag of omdat ze zelf bij de ont- voerings-, moord- en seksschan dalen betrokken zijn. Dit verklaarde gisteren voorzitter Ver- wilghen van de parlementaire onder zoekscommissie naar de zaak-Dutroux. Veiwilghen verdenkt politiemensen er van bewust belangrijke informatie van getuigen achter te houden. Het is voor het eerst dat voorzitter Ver- wilghen publiekelijk klaagt over 'be scherming' van Dutroux en zijn trawan ten, met name aartsritselaar Nihoul. De voorzitter zegt over sterke aanwijzingen te beschikken. „Daarbij duiken steeds weer dezelfde namen op, ze zijn op iets meer dan een hand te tellen", aldus Ver- wilghen. Het zou vooral om Franstalige agenten en rechters en christen-demo- cratische politici gaan. Verwilghen en zijn parlementaire com missie moeten uiterlijk in december hun onderzoek naar mogelijke 'bescher mingsconstructies' afronden. Sinds vorig jaar de lichamen van de vier slacht- o ff eitjes van Dutroux werden terugge vonden - en twee andere meisjes werden bevrijd - gonst het van de geruchten over politici, rechters en agenten die de bende jarenlang de hand boven het hoofd heb ben gehouden. De ontstellende hoeveel heid juridische 'fouten' in het verleden, zou anders moeilijk verklaarbaar zijn. Tegenwerking Ook de afgelopen maanden zijn zowel Verwilghen en zijn commissie als de on derzoeksrechters die zich met de zaak bezighouden, voortdurend gestuit op te gen werkingZo heeft de politie zich lan ge tijd 'vergist' in een datum, waardoor het leek alsof Nihoul niet betrokken zou zijn bij de ontvoering van één van de meisjes. Volgens Verwilghen 'blokkeren' de betrokken politiefunctionarissen cru ciale informatie. Volgens het Kamerlid Lozie - tevens lid van de commissie-Verwilghen - gaat het om 'georganiseerde obstructie'. Hij trekt een vergelijking met het onderzoek naar onder meer de bende van Nijvel in de ja ren tachtig, dat op eenzelfde wijze werd gefrustreerd. „Voor mij staat het vast dat Dutroux en Nihoul betrokken waren bij gniwelijke seksmisdrijven en dat het strafonderzoek naar deze feiten met man en macht wordt tegengewerkt', aldus Lozie. GPD AMSTERDAM - De spektakelopera Aïda is zaterdag in de ArenA in Amsterdam in première gegaan. Aïda wordt opgevoerd op een van de grootste podia ter wereld. Het telt vier verdiepingen en is 42 meter breed en 9 meter hoog. Het decor wordt voornamelijk gevuld door projecties die het podium en het projectieschermerach ter en erboven in allerlei kleuren en beelden hullen. Naast de hoofdrolspelers wer ken er meer dan 500 figuranten als soldaten, priesters, hofdames en slaven mee aan de productie. Het verhaal van Aïda speelt zich af in Egypte ten tijde van de farao's, met piramides, sfinxen en de Nijl. foto Ed Oudenaarden/ANP (Advertentie) IETS MET WATERMANAGEMENT? BRESKENS - De 63-jarige schipper R. Peeters uit Antwer pen is zaterdagavond om 22.50 uur verdronken in de Vissersha ven van Breskens. Vermoedelijk gleed hij uit toen hij vanaf zijn motor-/zeiljacht Flyer, die lag afgemeerd, wilde overstappen op een vissersboot. De schipper kwam tussen de twee vaartuigen in het water te recht. Enkele opvarenden sprongen de man na en slaagden er in hem op het achterdek te hijsen. Met steun van douane personeel, een aids en ambulan cemedewerkers probeerden ze de Antwerpenaar te reanime- ren, maar dat mocht niet baten. Peeters kwam vrijwel elke week met zijn schip naar Breskens. Hij had zaterdag 19 jongeren van een Antwerps internaat en twee begeleiders aan boord. Na het ongeval werden de opvaren den van de Flyer opgevangen in het horecagedeelte van de Fo- rellenfarm in de haven van Breskens. Later werden de jon geren met bussen teruggebracht naar Antwerpen. van onze redactie buitenland JERUZALEM - De vredeson derhandelingen tussen Israël en de Palestijnen worden volgens de Israëlische premier Netanya hu waarschijnlijk binnenkort hervat. Netanyahu zei in het zondagse kabinetsberaad te vexwachten dat vandaag in New York, waar Israëlische en Palestijnse func tionarissen een ontmoeting hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Albright, een overeenkomst zal worden bereikt over hervat ting van de besprekingen. Die liggen sinds maait stil. Een hoge adviseur van de Pales tijnse leider Yasser Arafat, Ah mad Tibi, zei te veiwachten dat dat acht Israelisch-Palestijnse commissies weer aan het werk gaan. Terrorisme Volgens Netanyahu kunnen de besprekingen worden hervat, nu de Palestijnse Autoriteit 'eerste, voorbereidende stap pen' heeft gezet om het terroris me te lijf te gaan. Hij zei daarom ook opdracht te hebben gegeven de helft van de belastinginkom sten, die Israël naar aanleiding van twee recente Palestijnse zelfmoordacties aan de Palestij nen heeft onthouden, vrij te ge ven. Het gaat om ongeveer 34 miljoen gulden. Arafat heeft zondag in Algiers om een speciale topconferentie van de Arabische Liga over het vredesproces in het Midden- Oosten gevraagd. Arafat bracht een bezoek aan de Algerijnse president Liamine Zéroual en later op de dag aan de Tunesische president Zine El-Abidine Ben Ali. Arafat be sprak de weigering van Israël AMSTERDAM - Voor het Amsterdamse politiebureau Warmoestraat werd zater dagavond de zwerver Adrie van Driel herdacht die daar afgelopen maandag de dood vond. De dakloze overleed aan hersenletsel na dat hij door twee agenten het bureau werd uitgezet. Vandaag valt de beslissing of de twee worden voorgeleid voor de of ficier van justitie. De rijksrecherche ver denkt de agenten van zware mishande ling, de dood tot gevolg hebbend. Minister Sorgdrager (justitie) zei giste ren dat de agenten streng dienen te wor den gestraft, mocht blijken dat zij inder daad onjuist hebben gehandeld. foto Marco Okhuizen/ANP Het ontbreken van een financiële onderbouwing en het losla ten van het maximum aantal passagiers voor Schiphol zijn de voornaamste punten van kritiek op het ontwerp-verkiezings- programma dat D66 zaterdag in Den Haag presenteerde. Be oogd lijsttrekker Borst (links) ziet echter voldoende mogelijkheden om te bezuinigen om de wensen van D66 te verwezenlijken. Feyenoord vocht gisteren vooral tegen zichzelf. FC Gronin gen legde in het Oosterpark op bijna gênante wijze de zwakke plekken bloot in de ploeg van trainer Arie Haan. Zelfs met vijf invallers won de thuisclub simpel: 2-0. Feyenoorder Vos kreeg voor de tweede keer dit seizoen de rode 1 kaart. 1 radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. IWWKM om de autonomie-akkoorden na te komen. Palestijnse ordetroepen hebben sinds donderdag tientallen ver meende leden van de militante moslimbeweging Harnas opge pakt en 16 instellingen van de oreganisatie gesloten. Harnas heeft de verantwoordelijkheid voor de twee aanslagen opge ëist. Dreigement Harnas dreigde zondag in een verklaring met aanslagen op Is raëlische doelen in het buiten land. Het is zou voor het eerst zijn dat de beweging haar werk terrein tot buiten het histori sche Palestina verlegt. In een pamflet gaf Harnas Israël de schuld van een aanslag op Hamasleider Khalid Mashaal vorige week in Jordanië. Ook werd de hardere aanpak van Harnas door de Palestijnse Au toriteit veroordeeld. Nederzettingen De Palestijnen hebben aan her vatting van de vredesbespre kingen de voorwaarde verbon den dat Israël de bouw en uitbreiding van joodse neder zettingen in Palestijns en om streden gebied staakt. Afgelopen week kondigde Ne tanyahu nog de bouw van 300 huizen aan bij de joodse neder zetting Efrat op de Westoever. Marwan Kanafani, een woord voerder van Arafat, zei dat Isra el eerst ook nog delen van de Westoever moet overdragen aan de Palestijnen, zoals is overeen gekomen in de vredeakkoorden. Verder moet de afgrendeling van de autonome gebieden ge heel worden opgeheven. AP/AFP/EFE door Hans Heijt MIDDELBURG - De 71-jarige L. E. M. (Leon) Marquinie, wet houder in de gemeente Sas van Gent en voorzitter van de voet balvereniging Corn Boys, is zondag in Middelburg overle den aan een hartaanval na een wedstrijd van zijn club tegen Jong Ambon. Marquinie was bijna veertig jaar lang voorzitter van de Sas se voetbalvereniging en sinds 1982 onafgebroken wethouder. Daarnaast was hij voorzitter van de VW in Sas van Gent, be stuurslid van de Stichting Wel zijn voor Ouderen en vervulde hij tal van andere maatschappe lijke functies. Marquinie was veertig jaar lang werkzaam als arbeidsconsu- lent. Hij onderscheidde zich vooral als bemiddelaar voor moeilijk lerenden, gehandicap ten en andere mensen die niet zo makkelijk een baan konden vin den. In 1985 maakte hij gebruik van de VUT-regeling. Als vooorzitter van de sport- en ontspanningsvereniging Corn Boys kreeg Marquinie in mei 1992 de gouden speld van ver dienste van de KNVB uitge reikt. Politiek Zijn sporen in de gemeentepoli tiek verdiende hij bij de lokale partij Gemeentebelangen Groot Sas (GGS) Van 1975 tot 1982 was hij raadslid. Daarna nam hij plaats op het wethou derspluche. Zijn laatste periode als wethouder was niet de ge makkelijkste. GGS en coalitie partner PvdA haalden het CDA-raadslid R. de Mul binnen het college om van een meerder heid in de gemeenteraad verze kerd te zijn. De relatie van het college met de twee andere CDA'ers en de andere oppositie partijen D66 en WD kwam door die actie zwaar onder druk TER APEL - Groepen jongeren in het Groningse Ter Apel zijn dit weekeinde twee keer slaags geraakt met asielzoekers. Daarbij zijn twee gewonden ge vallen, van wie er één is overge bracht naar het ziekenhuis. Er zijn geen aanhoudingen ver richt. ANP te staan. GGS-fractievoorzitter A van Belleghem verklaarde zondagavond dat het plotselin ge overlijden van Marquinie een groot verlies is voor zowel de partij als de gemeente Sas van Gent. „Hij heeft altijd keihard gewerkt en liep op alle fronten voorop", aldus Van Belleghem. „Het zal niet meevallen dat ver lies op te vangen." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving 91,35 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1