Feyenoord oogt als los zand voiendamse dijk Goes laat het lelijk afweten Langer haalt gram in de Ryder Cup Lamlendige Rotterdammers onderuit bij modaal FC Groningen Prij SSCllictCïl Belli Danny Blind mist duel met Maribor Luyendijk na crash in ziekenhuis Poeder maakt weer indruk Seizoen wordt steeds roder GRONINGEN - Rood, rood en nog eens rood. Het seizoen 1997-1998 wordt voor Feyenoord nu al om geven door een rode mist. Henk Vos liep in de tweede helft van Groningen-Fey- enoord tegen zijn tweede gele kaart van de wed strijd op en wist meteen wat de consequenties wa ren. Zijn voortijdige gang naar de kleedkamer bete kende zijn tweede uitslui ting van dit seizoen. Kort na rust beging hij een onschuldige overtreding op Jan Veenhof, die hem de baas was bij de achter lijn. Vos hield het shirt van de Groningse verdediger vast. Een kwartier later raakte hij dezelfde speler op de enkels. Arbiter Her man van Dijk twijfelde geen moment en stuurde Vos van het veld. Haan had de indruk dat de tweede overtreding zwaar was bestraft: „Ik hoorde Veenhof na afloop nog zeggen dat Vos hem nau welijks had geraakt." Maar, Veenhof venijnig: „Het was een stevige over treding. Vos raakte me wel degelijk op mijn enkel." Vos kreeg eerder rood in de voorronde van de Champions League tegen FC Jazz. Tussen de bedrij ven door werden in de competitie ook Henk Fraser (tegen Sparta) en Jean-Paul van Gastel (te gen De Graafschap) van het veld gestuurd. Arie Haan was te boos over andere problemen in zijn ploeg om zich na af loop ook nog eens op te winden over het incident met Vos. „Ik weet nog niet of dit consequenties voor hem heeft. Daar moet ik nog over nadenken." Na zijn rode kaart tegen FC Jazz stortte Vos de hoogste boete ooit in de spelerspot van Feyenoord en beloofde zijn ploeg be terschap... GPD door Marcel van der Kraan GRONINGEN - Na de afstraf fing tegen Juventus en de dra matische eerste helft tegen Vitesse, die Arie Haan dwong harde maatregelen te nemen, zou je verwachten dat de Feye- noorders hun lesje hadden ge leerd. Maar in het Groningse Oosterpark kwam gistermiddag aan het licht dat er bij de Rotter dammers nog steeds een hoop mis is en dat Feyenoord het zich nog lang niet kan permitteren om te leunen op zijn zogenaam de klasse. De eerste nederlaag van het seizoen was het verdien de loon: 2-0. Feyenoord kon in Groningen een voorbeeld nemen aan de thuisclub, die de Stadionclub aftroefde op agressie, werklust en saamhorigheid. Op papier heeft het elftal van Haan meer kwaliteit in huis dan midden moters van het kaliber FC Gro ningen, dat al in geen jaren meer Europees heeft gespeeld. Feye noord vertegenwoordigt Neder land woensdag weer in de Champions League, maar van het verschil in status was in het hoge Noorden in elk geval wei nig te zien. Het was onbegrijpelijk wat er binnen het elftal gebeurde. Igor Kornejev nam niet alleen het werk van Van Gastel over, maar was er ook schuldig aan dat Feyenoord in de aanval een aan speelpunt minder had. Tech nisch gezien is hij een van de vaardigste voetballers in de Ne derlandse competitie. Maar hij heeft (nog) niet het vermogen om bij Feyenoord de lijnen uit te zetten. Twee keer stond hij dit seizoen in de basis, twee keer drong hij Jean-Paul van Gastel in een anonieme rol en twee keer ging het bij Feyenoord ver schrikkelijk mis. Dissonant Haan moest het later erkennen. „Er was een totale dissonant in het elftal. Ik wil het niet alle Toine Rorije, die beide Groningse doelpunten voor zijn rekening nam, in duel met Boateng (rechts). maal in de schoenen van Korne jev schuiven. Dat zou te ver gaan. Ik had er een heleboel kunnen wisselen Haan zag het vanaf de kant alle maal gebeuren en greep in de rust in. Komejev mocht, net als tegen Juventus, in de kleedka mer achterblijven. De Rus hoeft niet te wanhopen, want als in valkracht lijkt hij nog de meeste waarde voor Feyenoord te heb ben en zal hij nog voldoende sp eeltij d krij gen „Maar waar het mij om ging," foeterde Haan na afloop, „was dat er geen discipline was. Feye noord moet leren dat er eerst ge zamenlijk moet worden ge knokt en dat er vechtlust moet worden getoond. De spelers moeten eens gaan beseffen dat ze voor elkaar het vuur uit de sloffen moeten lopen. Behalve Komejev mocht ook Ulrich van Gobbel in de rust gaan douchen. 'Uli' had Feye noord in de eerste helft samen met Henk Vos aan een voor sprong kunnen helpen. De aller mooiste actie was de voorzet die Van Gobbel gaf op de voor het lege doel vrijstaande Henk Vos. De trekbal was echter veel har der dan Vos had verwacht, waardoor de bal tot grote hilari teit van het Groningse publiek voorlangs ging. Met tien man Waar de Feyenoorders laconiek met de kansen omsprongen, sloeg het tot op de tanden gewa pende FC Groningen genade loos toe. Twee uitvallen van Toi- foto Hans Steinmeier/ANP ne Rorije waren voldoende voor evenzoveel treffers. Binnen acht minuten was het gebeurd. Hal vexwege de tweede helft ver loor Feyenooi'd het laatste beet je hoop op een beter resultaat toen Henk Vos zijn tweede gele kaart kreeg. FC Groningen - Feyenoord 2-0 (2-0). 31. Rorije 1-0, 40. Rorije 2-0. Scheidsrechter: Van Dijk. Aantal toeschouwers: 14.000. Rode kaart: 60. Vos (Feyenoord) 2x geel. Gele kaart: Huizingh, Peeper (FC Gro ningen), Boateng (Feyenoord). GPD door Mare Hoeben VOLENDAM - Canal+ had het zo gewild en daarom betrof het een wedstrijd op zondagavond. Voor een groot deel van het Vo iendamse thuispubliek werd het een erg kort voetbalavondje. Al in de eerste helft van het duel met PSV (0-6) verlieten mensen hoofdschuddend het stadionne tje aan De Dijk. De warme ka chel thuis was blijkbaar een be tere plek om te vertoeven. PSV dankte Volendam hartelijk voor het potje prijsschieten. De landskampioen uit Eindhoven mocht de zinnen aan de voor avond van het Champions Lea gue-duel bij Barcelona verzet ten en zag zelfs topschutter Luc Nilis in het tweede deel opbloei en. De Belg, lang tobbend met de naweeën van een enkelbles sure, kwam na de rust voor Ar nold Bruggink in het veld en maakte zowaar twee doelpun ten. Nilis geldt als de spreekwoorde lijke strohalm waaraan PSV zich straks in het kolkende Camp Nou moet vastklampen. Maar hoe ver zijn herstel is ge vorderd, durfde trainer Dick Advocaat ook gisteren niet te zeggen. „Ik weet niet of hij scherp genoeg is om tegen Bar celona in de basis te beginnen." De Bilde Door een droeve gebeurtenis in de familie van landgenoot Gil les de Bilde is de eventuele rol van Nilis extra cruciaal gewor den. De spits hooi-de zaterdag van het overlijden van zijn grootvader, een man met wie De Bilde zich meer dan een 'norma le' opa verbonden voelt. Deze nam in feite de ouderlijke taken op zich na de scheiding van De Bildes vader en moeder en dooi de ernstige ziekte die pa in een verpleegtehuis deed belanden. Grootvader stimuleerde Gilles iets van zijn leven in de achter standswijk van Brussel, Zellik, te maken en vooral zijn onmis kenbare voetbalkwaliteiten ten volle te benutten. Het drama was dus voor De Bil de op zaterdag compleet, ook al gezien de bizai-re vertraging waai-mee de slechte tijding hem bereikte. Twee dagen lang, van af donderdag, lag grootvader De Bilde dood thuis. De zwaar gehandicapte grootmoeder was niet zelfstandig bij machte de telefoon te grijpen. Na het horen van het nieuws meldde Gilles de Bilde zich gelijk af voor de wed strijd tegen Volendam. Begrafenis De Bilde reist niettemin gewoon met de ploeg naar Barcelona. In welke gemoedstoestand, dat laat zich niet moeilijk raden. Hij heeft de begrafenis van zijn grootvader zo goed en kwaad als het ging geregeld, maar het valt logischei-wijs te verwachten dat zijn hoofd niet naar voetbal staat. Advocaat zal zijn inzet baarheid op de dag van het duel met Barcelona, op woensdag, beooi-delen. „Gilles moet maar zelf zeggen of hij kan meespe len." De Deen Peter Möller heette gis teravond de vervanger van De Bilde. Hij was betrokken bij de helft van de Eindhovense doel punten en op basis daarvan zou je kunnen zeggen dat hij het niet eens zo slecht deed. Maar wat nog veel meer in het oog sprong was de houterigheid en beperk te wendbaarheid van de Deense storm ram. Door het totale gebrek aan weerbaarheid van de thuisploeg viel het allemaal niet zo op. PSV mocht zich naar hartelust uitle ven, zag voor de rast Phillip Co- cu en Boudewijn Zenden ieder twee keer scoren en gebruikte Volendam voornamelijk als een gewillige speelbal. Advocaat zag dat het goed zat en liet zijn ploeg in de tweede helft gas te rugnemen, wat nog altijd een trefzekere uithaal en een won derschone lob van Nilis ople verde. FC Volendam - PSV 0-6 (0-4). 11. Cocu 0-1,28. Zenden 0-2,37. CocuO- 3, 39. Zenden 0-4, 60. Nilis 0-5, 82. Nilis 0-6. Scheidsrechter: Jol. Toe schouwers: 3700. GPD AMSTERDAM - Danny Blind is niet geselecteerd voor de return van Ajax in het UEFA-Cuptoer- nooi, morgen tegen NK Maribor. De aanvoerder kampt met een liesblessure. Michael Laudrup (achillespees) en Dani (griep) waren zaterdag 1 tegen Heerenveen afwezig, maar zijn voldoende hersteld om mee te gaan op trainings kamp naar Callantsoog. PSV zal waarschijnlijk verdedi ger Stan Valckx missen in het Champions League-duel van .overmorgen bij Barcelona. De 1 breuk in het schouderblad, op gelopen bij een val van een kin derfiets, is toch ernstiger dan aanvankelijk gedacht. Trainer Dick Advocaat kan ook niet be schikken over de Belg Mare De- gryse (liesblessure) en de al lan ger geblesseerden Igor Demo en Eidur Gudjohnsson. Orlando Trustfull is morgen avond de grote afwezige bij Vi tesse in de i-eturnwedstrijd te gen Sporting Braga uit de eerste UEFA Cup-ronde. Trustfull (27) moest gistermiddag vlak na aankomst op het vliegveld in Porto vernemen dat zijn broer onverwacht is overleden. De Amsterdammer keerde hevig overstuur direct terug naar Ne derland, begeleid door Rein Pa penburg, algemeen directeur van Vitesse. GPD FONTANA - Arie Luyendijk moest zondag na een zware crash tijdens de IndyCar race in de Amerikaanse plaats Fontana in een ziekenhuis worden opge nomen. Luyendijk kwam op het Peske- circuit in Californië in de pro blemen nadat de Duitse coureur Meyer vlak voor hem was gaan spinnen. Hij kon er niet meer langs en reed met een snelheid van bijna 300 kilometer per uur tegen een muur. Nadat een trau mateam hem bij het wrak eerste hulp had gegeven, werd de Ne derlander naar het ziekenhuis vervoerd. Hij had diverse ver wondingen opgelopen, waarvan de ernst niet inmiddellijk be kend was. Hij was bij bewust zijn. Van de bolide van de Ne derlandse coureur bleef na het ongeval slechts een puinhoop over. ANP door Gerard Borgman GOES - Een goede voetbalwedstrijd duurt nooit te lang. Goes en Brabantia verzorgden gistermiddag een appetij telijk spektakelstuk, een lekkernij voor de oprechte liefhebber. Bijna honderd minuten lang. De ingrediënten: span ning, strijdlust, en bovenal een zinde rende ontknoping. Goes gaf in de slot fase een 2-0-voorsprong uit handen. Natuurlijk wees de beschuldigende vinger weer eens richting arbiter. Ten om-echte, want Goes riep het onheil over zichzelf af. Doordat het verzuimde de genadeklap toe te dienen. Hugo Barends begreep de wereld even niet meer. De oefenmeester van Goes wreef de verbazing nog maar eens uit z'n ogen. „Het eerste doelpunt van Bra bantia was buitenspel. Zeker tien me ter." Barends schudde afkeurend met z'n hoofd. Het onbegi-ip was diep ge worteld. Achter hem, in de kleedkamer, heerste ultieme stilte. Daar overdach- ten de voetballers van Goes hun zon den. Aanvoerder Mail van de Guchte was als één van de eersten binnen. Zin in een korte nababbel had-ie niet. Geen woord, geen uitleg. Hup, doorlopen. Kleedkamer in. Dicht die deui'. Clublied Wat een contrast met de aangrenzende x-uimte, het kleedhok van Brabantia. Het leek of de Eindhovenaren de titel hadden behaald. Het clublied galmde luid. Bas Schepel-, met twee treffers hoofdverantwoordelijk voor de Bra bantse zege, meldde vrolijk dat-ie een 'kleine veei-tig glazen bier' soldaat ging maken. De bekroonde inhaalrace bracht Brabantia dan ook op een ge deelde vierde plaats in de klasse C. Goes blijft na vier speeldagen voorlaatste. Maar daar had het tot twintig minuten voor tijd niet naar uitgezien. Brabantia was het tweede bedrijf wel iswaar met een offensief begonnen, maar na een klein uur bracht Ron de Vos de thuisploeg met een geplaatste schui ver in een fauteuil: 2-0. Goes stevende af op een rimpelloze zege. In de eerste twee competitieduels was de nieuwko mer aan een falende afronding ten on der gegaan, maar na de 3-2 zege bij Best Vooruit lonkten nu andermaal drie punten. Bovendien hadden Eric de Groene en Ron de Vos de 2-0 voorsprong verzorgd, bevrijdende doelpunten voor de aanvallers. „Ik dacht dat we het lek boven hadden", meende ook Hugo Ba rends. Niet dus. Twintig minuten voor tijd baande Bas Scheper vogelvrij z'n weg naar 2-1. Een doelpunt met een sterke buitenspellucht. Goes reageerde furi Eric de Groene van Goes (midden) tracht een verdediger van Brabantia te ontwijken. eus, maar hoefde over het arbitreren van scheidsrechter Sam Telussa niet te klagen. Zo ontsnapte de sierlijke libero Mart van de Guchte aan vroegtijdig douchen, toen hij in de eerste helft de doorgebroken Bart van Limpt vloerde. Nee, Goes moest simpelweg boeten voor het eigen falen. Want na de 2-0 verscheen Michel Jonckman twee keer vrij voor de goal. De aanvaller, toch al goed voor drie competitietreffers, stuit te in beide gevallen op doelman Tiny van Loon. Te gretig Deze heldendaden van de sluitpost werkten zichtbaar inspirerend voor Brabantia Goes kwam steeds meer on der druk. Erik Versluis, de uitstekende keeper, hield de thuisploeg lang over eind. Maar na de veelbesproken 2-1 werd hij even later andermaal geklopt. Goes verwerkte een voorzet slecht, bij de tweede paal tikte Edwin Schooner- walt de gelijkmaker binnen. „We mis sen ervaring in de ploeg", gaf Barends aan. „Er zit te weinig rust op het mid denveld. De jongens zijn nog te veel met zichzelf bezig. Ja, Mart van de Guchte is een man met ervaring. Hij moet ook zo veel mogelijk voor de laatste linie spe len. maar Mart kan ook niet overal te gelijk zijn. In de slotfase viel bij ons de organisatie weg. We speelden toen te gretig, hielden te weinig mensen achter de bal. Je moet dan gewoon blij zijn met een punt en de 2-2 vasthouden." In plaats daarvan liep Goes een flinke optater op, toen Brabantia met een snel genomen vrije schop van de defensieve chaos bij Goes profiteerde (2-3). „Toch", zo wilde Barends z'n volgelin gen niet te veel afvallen, „toch hebben we laten zien dat we in deze klasse kun- foto Willem Mieras nen meedraaien. We hebben drie wed strijden verloren, maar zijn nog niet weggespeeld. Dat schenkt toch ver trouwen." Blijft het euvel van de gemiste kansen. Jean-Paul Harthoom kwam met een invalbeurt terug na een blessure, maar Goes mist vooralsnog een aanvaller bij wie drie van de vijf kansen raak zijn. Gisteren kregen beide ploegen legio scoringsmogelijkheden, maar Barends stelde terecht dat de betere ploegen in de eerste klasse C niet zo gul zijn met het weggeven van kansen. „Daarom gaan we deze week maar eens extra trainen op afwerken." Goes-Brabantia 2-3 (1-0). 20.De Groene 1-0. 55.De Vos 2-0, 70.Scheper 2-1, 72.Schooner- walt 2-2, 85 Scheper 2-3. Scheidsrechter. S.Telussa (Middelburg). Gele kaart: Berre- voets (Goes) en Van Loon (Brabantia). Aan tal toeschouwers: 700. door Fred Sochacki SOTOGRANDE - Zes jaar na dat Bernhard Langer op Kia- wah Island (VS) de beslissende putt tegen Hale Irwin en Ameri ka miste, was het grote moment voor de revanche er gisteren, even na vijven. Weliswaar miste de Duitser andermaal van soortgelijke afstand, maar de partij tegen Brad Faxon zat in de knip. Evenals de Ryder Cup, want met zijn winst realiseerde Langer het 14e en beslissende punt. „Geen golfer ter wereld heeft ooit zo'n druk op zijn schouders gehad. Niemand kon die putt maken. Ik zou hem zeker heb ben gemist," zei Severiano Bal- lesteros toen, in 1991, terwijl Langer geen moeite deed zijn tranen te verbergen. Gistermid dag vloog diezelfde Ballesteros, nu als captain van het Europese team, de Duitser om de hals. Op luchting maakte zich snel mees ter in de Europese gelederen, want na een voor Ryder Cup-be grippen monsterachtige voor sprong van vij f punten, kwamen de Amerikanen nog behoorlijk dichtbij: 14 1/2-13 1/2. „In Kiawah verloor ik de Ryder Cup en nu was ik gelukkig in staat via mijn punt dat weer goed te maken. Colin Montgo- merie mocht het puntje op de i zetten," recapituleerde Bern hard Langer. „Ik mocht de be slissende score binnenbrengen, dankzij dit fantastische Euro pese team." Op en rond de greens van Val- derrama waren de Europese zenuwen het meest stressbe stendig. Zeker tijdens de zater dagochtendpartijen. Van de vier punten die er tijdens de four- balls te vergeven waren verdwe nen er 31/2 naar de debetkant van Severiano Ballesteros' kas boek. Een ongekende weelde in Europa's Ryder Cup-geschiede nis. Daar kwamen nog eens 21/2 punten bij 's middags en op de zondagochtend, waardoor Se- ve's armada aan de twaalf single matchplays begon met een com fortabele 101/2-51/2 voor sprong. Met andere woorden nog 31/2 punten uit een dozijn partijen verwijderd van de Ry der Cup-zege. Amerika's voornaamste troef, Tiger Woods, speelde voor zijn doen onder de maat. Kon geen moment omgaan met de Ryder Cup-druk. Slechts één to ver schot kwam er uit het schier on uitputtelijke repertoire van de 21-jarige. Op de 18e hole van de laatste foursomes. Vanuit het bos tot drie meter van de hole. Een schot om een half puntje te redden, waar Woods doorgaans gewend is om winners te slaan. In het gevecht van man tegen man was Costantino Rocca zijn opponent. De virtuoos die al op zijn derde levensjaar Amerika verbaasde, tegen de voormalige fabrieksarbeider uit Bergamo. De ziel, de passie en vooral de ervaring wonnen het van het ta lent. „Dat is golf," erkende Ti ger Woods. „Je kunt niet altijd winnen. Je geeft alles wat je hebt, maar dat was tegen Costantino niet genoeg." GPD De Spanjaard Severiano Balles teros, teamcaptain van Europa, koestert de Ryder Cup. ATLANTIC CITY - Bokser Don Diego Poeder heeft zaterdag zijn WBU-wereldtitel in het cruisergewicht met succes ver dedigd. De Nederlander won in Atlantic City op punten van de Amerikaan Courtney Butler. De vijf juryleden wezen na het gevecht Poeder unaniem als winnaar aan. Onder het toe ziend oog van oud-Europees kampioen Eddy Smulders was de Nederlander veruit de betere bokser. Butler was kansloos te gen Poeder, die in zijn twintigste partij zijn vijftiende overwin ning behaalde. In Liverpool behaalde Ray mond Joval deContinental-titel in het middengewicht van de zelfde internationale boksunie (WBU). Joval won op punten van de Engelsman Colin Man ners. Joval verwierf met zijn overwinning het recht om een aanval op de wereldtitel te gaan doen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13