Q Uitventen van het product Zeeland Laatste steen noordlijn gelegd Gratis korenfestival slaat aan bij publiek Jeugdmuziekdag trekt 45 musici Amram maakt beat warm en menselijk agenda zeeland maandag 29 september 1997 sbw 1 Litouwers uit zusterstad Panevezys bezoeken Goes kunst cultuur e EVENEMENTEN RITTHEM Fort Rammekens, 13-17 uur Bezichtiging Fort (t/m okt.). BERGEN OP ZOOMRoxy, 18.45 en 20 uur: The Lost World; Cinemactueel, 20 uur: Face/Off; The Lost World; 20.30 uur: Karakter GOES - Grand, 20 uur: The Lost World; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: The Lost World; Face/Off; Bean; Mimic; Conspiracy Theory; Nothing to Lose; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Love and Catastrophes; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: The Lost World; Face/Off; Nothing to Lose; Conspiracy Theory. TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Galerichel, 13-18 uur: Beeldentuin met werk 21 kunstenaars (t/m sept.) SINT ANNA TER MUIDEN - v.m. Ge meentehuis, 11-17 uur: Karen v.d. Kerk- hove, olieverfschilderijen en Digna Blaauw, keramische objecten (t/m sept.); BROUWERSHAVEN - v.m. Stadhuis. 9- 13 uur: Marianne E. Klapwijk, schilderij en, tekeningen en etsen (t/m 3/10): GROEDE - Galerie De Ouwe Smisse, 13.30-17 uur: Florinda Suarez, schilderij en. HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30- 12.30 uur: Nelly van Nieuwenhuijzen, 'Zeeland heeft een horizon', acrylschil- derijen en aquarellen (t/m 16/10); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30-17 uur: Lydia Klop-Steendijk, aquarellen, olieverf, potlood en pastelkrijt (t/m 11/10); KAPELLE-Gemeentehuis, 8.30-12 en 13- 16 uur: Foto's werkgroepen van de Ko ninklijke Ned. Natuurhistorische Vereni ging (t/m 3/10); MIDDELBURG-Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar' (t/m 1/3/98); Pieter Slagboom, een visie op de uitbrei ding van het Zeeuws Museum in de Abdij (t/m 2/11); Roosevelt Study Center, 11-12.30 en 13.30-16.30 uur: Leendert van der Pool, tekeningen (t/m 31/10); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Annet te Kuyper en Joke Bos. schilderijen (t/m 2/11); Zeeuwse Bibliotheek, 9-21 uur Tentoon stelling oude foto's en ansichtkaarten 'verkeer en vervoer" (t/m 25/10); Willy De Houck, stempelen en stampen (t/m 15/11); NEELTJE JANS - Waterland, 10-17.30 uur: 'Waterwereld, leven in de delta van Bangladesh' (t/m 30/9); OOSTKAPELLE - Toeristisch Centrum Oranjezon, 10-16 uur: Joke Plomp- Kroes, aquarellen (t/m 15/12); SLUIS - De Raadskelder, 14-17 uur: Yves Velter, schilderijen (t/m 12/10); VEERE -Stadhuis, 12-17 uur: Vondsten in Veere (t/m sept); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Werk llona Schmit (t/m 30/9); VLISSINGEN - Stadhuis, 8.30-17 uur: Unicef met een expositie over kinderar beid (t/m 9/10); ZIERIKZEE Galerie Galerij, 13-16 uur: Joseph W. Huber, 'schilderungen', foto collectie (t/m 27/11). HULPCENTRA Alai geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling. tel. 0118 628800 Aids Infolijn, tel. 0118 638384. V(Pii' ■rfty'Rustig De politie houdt vandaag snelheidscon troles op de Gerbrandystraat in Vlissin- gen. Flup Ju Bedrijf vestigt aandacht op project Gronden door Caroline Moerland GOES - Het winkelpubliek op de Goese Grote Markt stuitte zaterdagmiddag even na tweeën op een onverwacht schouwspel. Twee in zwart wit gestoken figuren, het ge zicht verborgen achter een masker met kraaiebek en ezelsoren, krijtten wiskundige formules en cirkels op het pla veisel. De acteurs van Het Flup Ju Bedrijf, want die waren het, probeerden zo de aan dacht te vestigen op de lijn van paarse en blauwe stenen in het wegdek van de Goese binue- stad. Deze zogeten noordlijn is een onderdeel van het project Gronden van Trechter 5. Het kunstenaarsplatform wil de Goese binnenstad verdelen in acht segmenten, die elk her kenbaar zijn aan een eigen kleur. Dit gebeurt door lijnen van getinte stenen in het weg dek te leggen, die elkaar snij den in de Grote of Maria Mag- dalenakerk. Trechter 5 nodigt kunstenaars uit de zo ontstane 'taax-tpunten' in te vullen met beeldend weide. Ineke Otte uit Goes heeft dat al gedaan en dit. jaar volgen nog Nico van den Boezem uit Goes, Teja van Hoften uit Burgh-Haamstede en Wim Bakker uit Wilhelmi- nadorp. De eerste lijn is nu klaar Om dat te benadrukken, legden de Goese wethouders C. R. M. M. Linssen en mr. S. J. Heijning symbolisch de laatste steen van de noordlijn, die loopt van de Grote Markt tot de Ring baan West. doorJacques Cats Acteurs van Het Flup Ju Bedrijf vestigden in Goes de aandacht op de 'noordlijn' van het project Gronden. foto Willem M ieras GOES - Vijvenzeventig mensen uit het Litouwse Panevezys brengen in de week van 12 tot en met 18 oktober een bezoek aan Goes. Dit in het kader van de stedenband tussen beide plaat sen. Het gaat om 45 leerlingen van de muziekschool in Panevezys en 30 deskundigen op het gebied van ouderenzorg, tandheelkun de, gehandicaptenzorg, jeugd criminaliteit, spoil en basison derwijs. Ze zijn te gast bij respectievelijk de Zeeuwse Muziekschool en Scholengemeenschap Ter Welle in Goes. Hoogepunt van het bezoek is een Litouwenavond in de Grote of Maiia Magdalenakerk op donderdag 16 oktober, die voor iedereen toegankelijk is. Muziekschool Daar treden op ensembles van de muziekschool in Panevezys, het Zeeuws Jeugdoikest, trou badour Theo van Theylingen en de Big Band van de Zeeuwse Muziekschool. De Litouwenavond begint om 20.00 uur. Als het aan Margot Tempelman persoonlijk ligt mogen er best minder programmapunten op het lijstje komen te staan voor de volgen de editie van Zeeland Natuurmaand. Mag het ietsje minder zijn? geeft het nieuwe hoofd van het Zeeuws toeris tisch/recreatief pi'ojectbureau aan. „Het aanbod is wel ontzettend groot. Het publiek ziet door de bomen het bos niet meer". Bij de omvorming van wat voorheen de Provinciale VW heette, werd het accent van een promotie-organisatie verlegd in de richting van een marke tingorganisatie. Dat leidde tot de oprichting van een productie-ont- wikkelingspoot, het projectbureau. „Ik zaai en ik hoop over een paar jaar te oogsten". Zo ziet Tempelman haar taak om er aan mee te helpen dat initi atieven om Zeeland tot een nog aan trekkelijker vakantieprovincie te maken op de meest geschikte voe dingsbodem tot wasdom te laten ko men. De kwaliteit van wat tamelijk ab stract 'het product Zeeland' wordt genoemd is zeker niet slecht, haast Margot te melden. „Maar er zijn nog zoveel andere dingen." Zon, zand en zee Ze zal eimee bedoelen dat Zeeland al veel te lang is uitgevent met de smalle publiekstrekker van zon, zand en zee. Achter dijk en duin liggen mogelijk heden bij de vleet om volk naar dit ge west te trekken, vaste gasten te hou den door telkens weer wat nieuws te verzinnen en zo mogelijk de concur rentie van andere oorden een slagje voor te blijven. Het projectbureau begon niet met lege bureaus maar kreeg al meteen de erfe nis van lopende zaken op het bordje. Daartoe behoren de initiatieven rond de Zeeland Natuurmaand, de onder steuning van het project Nazomerfes tival, de promotie van de Zeeland kaart, Zeeland Maritiem, met inbegrip van activiteiten rond het fe nomeen van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie, allerlei zaken rond het plattelandstoerisme, het kustpro- ject en nog zo wat eerder opgepakte plannen. Koppelen Nieuw is het actieplan 'Zee van cul tuur', een toekomstvisie op twee be langrijke toeiistische onderwerpen: kust en cultuursteden. De filosofie daarachter is dat het bedrijfsleven veel meer zou kunnen profiteren van de bestaande grote variatie aan voor zieningen dicht bij elkaar door het als nieuwe trends er zijn. Dat maakt het gemakkelijker om daar vervolgens op in te spelen. Voorts wordt het van be lang geacht om goed vooruit te kijken hoe seizoenen in elkaar zitten, zodat daar mogelijke extra acties op kunnen worden gericht. In een terugblik op het seizoen is weer eens vastgesteld, dat er nog altijd een gat bljft gapen in de periode begin juni tot half juli. Vertier Het vertier rond de Zeeland Natuur maand heeft op dit punt nog weinig soelaas geboden. „Dat project moet kans krijgen om verder te groeien", zegt Tempelman als reactie op opmer kingen vanuit de ondememerskring in de geest van: de Natuurmaand, daar kunnen we niks mee. Het hoofd van het projectbureau ziet verbeteringen door de hele planning rond die maand een stuk naar voren te foto Rubel Oreel halen, zodat bedrijven meer kunnen meedenken bij onderdelen en hun klanten er ook beter gebmik van kun nen maken. Vooiiopig ligt er voor het projectbu reau van alles op de plank; er moeten nieuwe autoroutes worden ontwik keld, hoe zit het met de wandel- en fietsstructuur, hoe zouden de Zeeuw se waterwerken van wereldfaam en de verder toch tamelijk kleinschalige toenstisch-recreatieve activiteiten wat meer van elkaar kunnen profite ren. Leuk Aan het enthousiasme van Margot Tempelman zal het niet liggen. Zij blaakt van ondernemingslust, vindt haar werk juist zo leuk vanwege het enorme scala aan onderwerpen en de vele mensen en organisaties die daar mee te maken hebben. Het Smalstads Mannenkoor uit Sint Maartensdijk was één van de 33 deelnemers aan het festival voor koren en ensembles. foto Willem Mieras doorEdy de Witte HULST - De West-Brabantse en Zeeuwse Muziekbond (WEZE- BO) hield zondag in Hulst in sa menwerking met de afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekgezelschappen (KNF) een jeugdmuziekdag. In de aula van het Reynaertcol- lege in de Gildenstraat studeer- den de 45 jongeren, in leeftijd variërend van tien tot vijfen twintig jaar en lid van regionale muziekverenigingen, vier pitti ge muziekwerken in. Onder lei ding van Johan de Witte en Joop de Pooter beet de hout- en ko- pergroep zich vanaf 's morgens tien uur eerst afzonderlijk in hun partituur vast. Uiteindelijk groeiden de afzon derlijke groepen muzikaal naar elkaar toe. De muzikanten brachten voor een goed gevulde zaal een gevarieerd programma met oude dansmuziek, vrolijk werk, een popcollection van Gilbert O' Sullivan en een selec tie uit Miss Saigon. De organi satie was in handen van de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie Hulst. GOES, 't Beest Slotavond van de festival 'Meer dan Woordenmet een optreden van Da vid Amram en diverse gasten doorWillem Nijssen Op de slotavond van het Na zomerfestival Meer dan Woorden zijn nog altijd dichters aanwezig die eerder in de week optraden. Richard Deakin, Bob Holman, Annie McClanahan en Ron Whitehead. Zij dragen bij aan het werk van de hoofdgast van vanavond; David Amram. Een veelzijdig musicus-perfor mer uit de VS, die destijds in 1957 jong en wild was, en be vriend met Jack Kerouac. Sa men met hem heeft David Am ram de eerste publieke lezingen van hel fameuze -in 1957 ver schenen- boek On theRoadxcr- zorgd. Ook op deze avond klinkt een aantal passages uit dat boek, en bij sommige voordragers is heel goed te horen hoezeer het 'spon taneous prose' van Kerouac de poëzie al nabij is gekomen. Geen wonder dus, dat die voorlezin gen destijds de wieg hebben ge vormd van Jazz Poetry. Avon den waar ook Charlie Parker en Dizzy Gillespie nog bij betrok ken waren. Het prettige van David Amram is, dat hij in keurig colbertjasje herkenbaar de ouderende heer is. Wanneer zo iemand met vuur spreekt over de tijd van de Beat Movement, dan is dat niet om dat hij in die sfeer is blijven han gen maar omdat hij de essentie eiwan heeft bewaax-d. David Amram weet van de Beat Move- ment méér te maken dan een luidruchtige afwijzing van het commercialisme van een bene pen middenklasse. Alles wat er 'waxm' en 'humanistisch' was aan die beweging, heeft hij in de muziek beoefend en behouden. Heel de wereld trok hij over, en leerde van Afghaanse schaap herders, van Pakistaanse mon niken of van Amerikaanse negers de geheimen van hun muziek. En vermengde dat met de muziek van de Beat Move- ment: de jazz. Blaast daarbij zelfs op drie fluiten tegelijk. Waar hij kan. speelt hij enthou siast samen. Vanavond bijvoor beeld met de bassisten Mike Watt en Kira (DOS) en met Hans Wesseling en Hein van der Gaag. Want „music is the hea ling force of the universe". Pret- tige feestjes worden dat. Waar bij David Amram terloops de voorloper van de rap aanhaalt, en een paar fraaie staaltjes 'scatten' weggeeft. Amrams onderhoudende pro gi'amma wordt aangevuld met een paar zelfstandige acts. Die van zestiger-jaren pop-dichter Hans Wesseling en Hein van der Gaag is wél wat stoffig, maar op hamerende Booker T. Laury klanken slaat zowaar even de vlam in de pan bij hèt gedicht Yoga en schopt Hans Wesseling zijn stramme beentjes los. Boei ender is het intermezzo van Je remy Podgursky's Numinous Ensemble, waarin vier gedich ten op composities van Pod- gursky (ook in Goes aanwezig) schitterend worden verklankt. Vooral het gedicht Night over de angst voor de „filthy boneman' wordt indrukwekkend ge bracht. Aan het einde van een avond die dan nog moet gaan beginnen, overhandigt David Amram de nieuwste editie van On the Road - na 40 jaar opnieuw uitge bracht- aan het Roosevelt Study Centre. En nodigt dan zijn 'vrienden' uit voor een lange na zit met nog meer jazz poëzie. Want waar Amram optreedt, moet het warm en menselijk zijn. St. Baafskerk Laura Gabriela Feier sopraan van grote klasse Banatul Filharmonisch Orkest; Breda's Mannenkoor; dirigent Mar cel Verhoeff; Laura Gabriela Feier, sopraan; Elisabeth Damen, so praan; Robert Nagy, tenor; Vladimir Dragos, bariton; operafragmenten van Leoncavallo, Verdi, Donizetti, Wagner, Gounod, Weberen Rossini door Arie Karreman In het festivalthema waarin muziek wordt gecombineerd met de andere facetten van de kunst, mag natuurlijk de opera niet ontbreken. Ook daar laat een componist zich leiden door tekst en wordt de kunst van het acteren optimaal geïntegreerd in de muziek. Het is de waag of je dan niet een hele opera op het programma kan zetten in plaats van frag menten zonder acterende solis ten. De festivalorganistie heeft toch gekozen voor het grote pu bliek en zo konden we ons gis termiddag in het decor van een prachtige St. Baafs waar de herfstzon naar binnen scheen, tegoed doen aan de allerbe kendste operatoppers. Het Banatul Filharmonisch Or kest uit Timisoara is een ensem ble van goede musici met een uitstekende orkestklank. Voor een operagebouw wat groot maar hier was dat geen pro bleem. Een viertal solisten: de sopraan Elisabeth Damen had maar een klein aandeel in dit concert. In haar aria 'Son giunta' uit La Forza van Verdi vond ik haar grote vibrato wat hinderlijk en dat komt niet ten goede aan de zuiverheid. 'La Vergine' uit de zelfde opera, een wat ingetoge ner stuk, zong zij heel mooi. De bariton Vladimir Dragos heeft een zeer grote en indrukwek kende stem. Zij het dat zijn ma nier van zingen wat gedateerd is. In de drie aria's die hij zong is geen verschil te merken. Je hoorde gewoon driemaal Dra gos. Een wat typisch stemgebruik was ook aan de orde bij Robert Nagy, een tenor met een zo ty pisch Oost-Europese keligheid. Zij het dat hij veel creatiever met expressie omging dan zijn Moldavische collega en bijzon der zuiver zong. In 'La donna e mobile' van Gounod zong hij ontroerend mooi, gesteund door een prachtige orkestklank. Dat orkest werd overigens perfect geleid door dirigent Marcel Ver hoeff. Het mannenkoor heeft een mooie sonoriteit en ver richtte zeker voor een amateur koor een goede prestatie. Alleen zakkende pelgrims in Tanhau- ser kan natuurlijk niet op zo'n concert. De grote verrassing was de sopraan Laura Gabriela Feier. Een prachtige stem, met een mooi licht en goed gedo seerd vibrato. Daarbij een bij zondere uitstraling. Perfect klonk de virtuoze aria 'Una voce poco fa' van Rossini's Barbiere. Heel goed was ook het duet met Nagy van Donizetti en in het overbekende 'Una fortiva lagri- ma' was het echt genieten. Daar zullen we zeker nog meer van horen. Een concert dat, gezien de reactie van de talrijke toe hoorders, blijkbaar toch in een behoefte voorziet. En daarin is het dan ook geslaagd. Margot Tempelman: „Ik zaai en ik hoop over een paar jaar te oogsten". één totaalproduct in de markt te zet ten. Tempelman meldt dat er thans hard wordt gewerkt aan een Zeeuwse versie op die visie 'Zee van cultuur'. „Wij koppelen ook graag alles aan el kaar." Klankbord In Zeeland wordt gestreefd naar de oprichting van een ondememerspanel dat als klankbord kan worden ge bruikt van wat wenselijk wordt geacht om op gang te brengen. Tem pelman: „Er leeft voldoende bij de on dernemers, maar sommige ideeën ko men gemakkelijker van de grond als je ze bundelt." Een van de hot items wordt het mobi- liteits vraagstuk: hoe krijg je de toerist op de bezienswaardige locaties zon der dat wegen en terreinen dichtslib ben van de auto's. Tempelman wil profiteren van de in haar vorige werkkring bij het Gelders Bureau voor Toerisme opgedane erva ringen met het Veluwepaspoort, dat de mogelijkheid biedt met het openbaar vervoer op interessante locaties te ko men. „Met het streekvervoer wordt be keken of in Zeeland iets soortgelijks kan worden ontwikkeld." Het projectbureau wil er ook achter zien te komen wat de klant wil en welke van het festival voor koren en ensembles. Dat neemt niet weg dat het er twee jaar geleden even om spande of er wel een zevende editie zou komen. Door een ge wijzigd subsidiebeleid van de provinicie, moest de Goese Cul turele Raad op zoek naar een an dere financier. Omdat een bank bereid is gevonden het festival te sponsoren, kon de traditie toch worden voortgezet. Voorzitter drs. P. Favier van de Culturele Raad schatte het aan tal bezoekers zaterdag op zo'n vijftienhonderd. Hij wijst erop dat het nooit heeft ontbroken aan belangstelling voor het fes tival. En dat geldt zowel voor het publiek als voor de koren en ensembles, die uit alle hoeken van Nederland en België ko men. doorCaroline Moerland GOES - Even met de bood schappentas in de hand binnen- n lopen of een route uitstippelen om zo weinig mogelijk te mis- sen. Het gebeurt zaterdag alle bei tijdens de zevende editie van het festival voor koren en en sembles in de Goese binnenstad. Op drie verschillende plaatsen - I de Grote of Maria Magdalen akerk, de Muziekschool en het Museum voor Noord- en Zuid- e Beveland - treden in totaal 33 muziekgezelschappen op. Het s publiek mag gratis naar binnen en wie van begin tot eind aan wezig is, kan twaalf verschil lende optredens meemaken. Het is inmiddels traditie dat in oneven jaren de vierde zaterdag van september in het teken staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11