Duwtje in goede richting PZC Reddingsoefening goed verlopen Vernieuwing van Paauwenburg klaar SLUITING PZC KANTOOR MIDDELBURG Middelburgs paar 65 jaar getrouwd Oudste man van Veere wordt 102 zeeland Auto vernield 0118 484000 Activiteiten Centrum Middelburg tussenstation voor ontspoorden Open huis dierenasiel 40 jaar scw Koren houden contactdag maandag 29 september 1997 w door Lukas Fransen ARNEMUDDEN - De dijken van Zeeland zijn doorbroken. Boer derijen staan gedeeltelijk of zelfs geheel onder water. Door het instorten van diverse schu ren en woongedeelten zijn gewonden gevallen. Plezier- bootjes zijn omgeslagen, de op varenden achterlatend in het koude water. De wegverbindin gen over de Delta-werken zijn onberijdbaar, waardoor het on dergelopen gebied moeilijk te bereiken is. Dit was vrijdag en zaterdag het scenario van een groots opgezette landelijke rampenbestrijdingsoefening op het Veerse Meer. Het doel van de oefening, die de naam 'stormvloedkering' droeg, was het opdoen en vergroten van ervaring en vaardigheden bij de hulpverlening ten tijde van watersnoodrampen. De achterliggende gedachte is on miskenbaar de dijkdoorbraken en overstromingen die het zui den van Nederland troffen in 1993 en 1995. Verplaatsing Aan de oefening deden naast de brandweer, de GGD, en de re giopolitie Zeeland onder andere ook dertig reddingsbrigades uit het hele land mee. Het geheel stond onder leiding van de red dingsbrigade West Zeeuws Vlaanderen (Oostburg) en de Van Dixhoornbrigade (Middel burg), die dit jaar hun 25-jarig bestaan vieren. Vrijdag vond tussen 12.00 en 24.00 uur een verplaatsings-, oriëntatie en inzetoefening plaats. Het doel daarvan was al le reddingsbrigades op dezelfde tijd in het rampengebied te la-ij- gen en het getroffen gebied in kaart te brengen. Zaterdagoch tend moesten de brigades al en kele evacués, gespeeld door le den van de jeugdbrandweer, redden van eilanden op het Veerse Meer. Startsein Om 12.00 uur werd het startsein gegeven voor de multidiscipli naire oefening, waaraan alle verschillende instanties deelna men. Volgens Jeannine Christi- aansen van de reddingsbrigade West Zeeuws Vlaanderen het hoogtepunt van de twee dagen. ,;Het is een gezamenlijke oefe ning, die als doel heeft de hulp verlenende instanties beter op elkaar af te stemmen. De enige manier om dat te leren is door veel te oefenen. Zo kunnen we van onze fouten leren en de hulpverlening in het vervolg be ter laten verlopen." Tijdens deze oefening moesten Reddingswerkers voeren kinderen van een slachtoffer (liggend) af. gewonde en in paniek geraakte mensen uit him onder water ge lopen huizen gered worden. Ook op andere locaties moesten in woners, met h.un huisraad en dieren geëvacueerd worden. Voor de hoog gelegen woningen dienden pompen te worden aan gevoerd om kelders leeg te pom pen en zandzakken voor het be schermen van de schuren. Dooi de storm en de plotselinge stij ging van het water waren er di verse bootjes omgeslagen. Daarbij raakte een aantal men sen te water. Duikers werden door eenheden van de reddings brigade ter plaatse gebracht. Verder moest er een oliescherm worden aangerukt om te voor komen dat uit een tank lekken de olie alle kanten op stroomde. Daarnaast konden de reddings werkers ook nog tegen onver wachte gebeurtenissen oplo pen. Alle hulpverlenende instanties hadden hun kamp opgeslagen bij Badhotel 't Veerse Meer. Er waren tenten opgezet om de mensen in op te vangen. Ambu lances stonden klaar om de slachtoffers af te voeren. Ook de GGD, de brandweer en het Ne derlandse Rode Kruis hadden enkele voertuigen ter plaatse. Ieder discipline beschikte over een eigen centrale, die samen vielen onder één centrale: De verbinding/commandowagen van de reddingsbrigade Neder land, van waaruit de reddings actie gecoördineerd werd. Vol gens Christiaansen verliep de samenwerking prima. Mocht er zich een echte ramp voordoen dan hebben we onze zaakjes goed op orde." Boete voor drankrijder MIDDELBURG - Omstreeks 1.30 uur zondagochtend werd op het Oostkerkplein in Middel burg een 40-jarige inwoner uit Middelburg aangehouden op verdenking van rijden onder in vloed. Op het politiebureau bleek dat hij te veel had gedron ken. Met een bekeuring op zak kon hij het bureau verlaten. GOES - Vandalen hebben voor tweeduizend gulden schade aangericht aan een auto die in de nacht van vrijdag op zater dag geparkeerd stond in de Schumanstede in Goes. Zo was de kentekenplaat omge bogen, het voertuig rondom be krast, een ruitenwisser en een dakantenne afgebroken. De 37- jarige man uit Kattendijke die eigenaar is van de auto, heeft aangifte gedaan. De poltie stelt een onderzoek in. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hoe wordt Paauwenburg leefbaar? Of hoe raakt Paauwenburg zijn slechte naam kwijt? Met die vragen ging Vlissingen ongeveer tien jaar geleden aan de slag en het resultaat mag geslaagd ge noemd worden. „Want wie had gedacht dat Paauwenburg, een ooit heel troosteloze Vlissingse wijk uit de jaren zestig, die kampte met veel leegstand, weer allure zou krijgen. We mo gen er best trots op zijn, dat Paauwenburg er bovenop is ge komen", vorid wethouder stads vernieuwing C. de Keijzer za terdag tijdens de officiële afsluiting van het vernieu wingsproces. Burgemeester J. C. Th. van der Doef zei dat nu de metselaars vertrokken zijn, het beton is ge stort en de bouwers elders bezig zijn het woord aan de Paauwen- burgers is. „Het is een leefbare wijk, die echter nog wel sociale samenhang nodig heeft. Ik wil een oproep doen aan diegene die zich Paauwenburger voelt om proberen die onderlinge band te versterken. Dat kan Paauwen burg nog gebruiken." Bij de onthulling van een pla quette bij een van de drie sculp turen van de Vlissingse beel dend kunstenaar Bob Pingen werd vervolgens stilgestaan bij de meerwaarde die kunst een omgeving kan bieden. De veel besproken en kleurrijke kunst objecten op drie verschillende locaties hebben een nieuwe titel gekregen. De werktitel Het Plein, maakte plaats voor een menselijker variant, Familia Beata, vertaald als de gelukkige familie. Pingen verklaart: ,,'s Avonds als het verlicht is zou het een baken van veiligheid of thuis kunnen zijn. Dit stadsdeel heeft herken ningspunten nodig om eigen heid te krijgen. Ik heb beton gebruikt voor het Nieuwe Bou wen. De kolommen hangen uit het lood om beweging te sugge reren. Binnen de cirkel van de sculpturen hebben de zuilen een andere klem- dan daarbuiten, als een visuele prikkel die een buurt waardigheid geeft. Fami lia Beata past daar goed bij Met ingang van maandag 29 september a.s. zal ons Middelburgs kantoor gesloten zijn en worden alle PZC werkzaamheden geconcentreerd op ons hoofdkantoor te Vlissingen. Voor uw abonnementenmutaties, bezorgklachten, advertentieop- gaven voor PZC en PZC Weekbladen kunt u telefonisch contact opnemen met: En vanzelfsprekend bent u van harte welkom op het adres van de Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant. Oostsouburg- seweg 10, Vlissingen. Het sociaal cultureelwerk in Mid delburg bestaat veertig jaar. Ter gelegenheid van het jubileum vindt donderdag een symposium plaats. De PZC besteedt in een se- rie verhalen aandacht aan het so ciaal cultureel werk. Vandaag: het Activiteitencentrum. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Laat niemand het. Activiteiten Centrum Middelburg (ACM) - ondergebracht in het winkel centrum Dauwendaele - een ontmoe tingscentrum noemen voor kansarmen, want die kan rekenen op de toom van begeleidster Mieke Tempelaars. Het ACM, opgericht in 1984 door organisa ties en instellingen op sociaal-maat schappelijk vlak en belangenorganisa ties, is vooral een tussenstation. Mensen die om welke reden dan ook eventjes het spoor bijster zijn, bijvoor beeld doordat ze hun baan zijnkwijtge- raakt of arbeidsongeschikt zijn gewor den, krijgen daar de kans hun leven weer op de rails te zetten. Ze hebben, zegt Mieke Tempelaars, net even een zetje nodig. Het ACM geeft dat duwtje. Het Activiteitencentrum werd opge richt om mensen met een uitkering, onder wie langdurig werklozen, ar beidsongeschikten, lichamelijk gehan dicapten en sinds kort ook vrouwen boven de vijftig jaar, een ontmoetings plaats te bieden. „Een plek waar je met mensen kan praten, die in dezelfde situ atie zitten, maar ook een plek waar je bezig kunt zijn met talen, spelactivitei ten en creatieve dingen. Het is een mix van elkaar ontmoeten en zinnig bezig zijn. Mensen leren uit hun huis te ko men, met anderen te praten. Dan ont dekken ze ook dat ze talenten in zich hebben, die ze nooit bij zichzelf hadden verwacht." Deelnemers Het aantal deelnemers schommelt sinds een aantal jaren rond de tweehon derd. Het merendeel van hen is ouder dan veertig jaar. Volgens Tempelaars is dat begrijpelijk. Jongeren lopen minder de kans om arbeidsongeschikt te wor den en 'ouderen' hebben geen grote kans meer om aan een baan te komen. Een kwart van de bezoekers heeft het door omstandigheden psychisch moei lijk gehad. Negentig procent komt uit VLISSINGEN - De dierenbe scherming viert 4 oktober de landelijke dierendag met Open Huizen in de asielen. Het asiel in Vlissingen aan de Lange Leen- wegis die dag open tussen 11.00 tot 16.00 uur. Op het terrein wordt een rom melmarkt gehouden en er kun nen loten voor de loterij gekocht worden. De opbrengst is voor het asiel. In de Vlissingse bin nenstad staat er die dag voor Pets Place aan de Lange Zelke een kraam van het asiel. Daar kan informatie over het asiel verkregen worden en de mede werkers nemen katten mee, die een baasje zoeken. In totaal zit ten er in Vlissingse asiel 58 kat ten en 11 honden op een nieuwe baas te wachten. TERNEUZEN - De gezamenlij ke koorkringen in Zeeland or ganiseren zaterdag 11 oktober voor het eerst een conctactdag. De korencontactdag wordt ge houden in de Opstandingskerk in Terneuzen en staat open voor iedereen die binnen de rooms- katholieke of reformatorische kerken actief bezig is op het ge bied van zang, koordirectie, or gelbegeleiding, lithurgische werkgroepen en pastoraat. Ook belangstellenden zijn welkom. Met de contactdag spelen de koorkringen in op de klacht 'dat men voor dit soort dagen altijd naar Brabant moet'. Het pro gramma in Temeuzen begint om 10.30 uur met een openings woord en een lezing. Vanaf 11.30 uur zijn er zeven 'werk winkels', waaronder: orgelbe geleiding, woord-en gebeds dienst, gregoriaans en jongerenkoren. De dag wordt afgesloten met een samenzang (14.45 uur) en een woord- en ge bedsdienst (15.15 uur). Deelne mers kunnen zich tot 3 oktober opgeven bij het secretariaat van de Korencontactdag Zeeland, Hoogstraat 1 in Biervliet. Fietsers beboet VLISSINGEN - Bij een verlich tingscontrole in de Schelde- straat in Vlissingen zijn zater dagavond 32 fietsers bekeurd voor het rijden zonder verlich ting. De komende tijd zullen dit soort controles vaker worden uitgevoerd. Het echtpaar Van der Horst-Broeder viert het 65-jarig huwelijk. foto Dirk-Jan Gjeltemaj door Edith Ramakers MIDDELBURG - Televisies en radio's kan hij niet meer repare ren voor vrienden en kennissen, maar Pieter van der Horst voelt zich nog gezond. Janny van der Horst-Broeder kwakkelt de laatste tijd. Toch heeft ze goede hoop dat ze door de therapie die ze in verpleeghuis Der Boede krijgt, weer beter gaat lopen. Zondagmiddag vierde het Mid delburgse echtpaar het 65-jari- ge huwelijk. „Mijn wens is dat we nog lang gezond zullen blijven. Mijn vrouw woont al twee maanden op Der Boede. Ze krijgt therapie om te herstellen van een heup operatie. En ik woon alleen in de Vrijlandstraat in Middelburg. We missen elkaar. Woensdag krijgt ze de uitslag of ze nog lan ger in Der Boede moet blijven. Een ding is zeker. Wat de dokto ren ook zeggen, waar mijn vrouw is daar wil ik zijn", zegt de 85-jarige Van der Horst. Agenda Bijna dagelijks gaat hij naar Der Boede. „Ik sta 's ochtends op, ga de krant halen, loop eens bij iemand binnen en bespreek voor twaalf uur de taxi. Om twee uur mag ik naar Der Boe de. Dan wacht ik al die tijd maar." Maar klagen doen ze niet. „Het is niet anders. We hebben zeven kinderen en 19 kleinkinderen. Ze wonen allemaal in de buurt en ze komen vaak naar ons toe. We zijn allemaal echte Zeeuwen' geworden." In Monnickendam groeide Pie ter van der Horst op. Hij was zendamateur en gebruikte zijn kennis om in de oorlog radio contacten met ondermeer Enge land te onderhouden. Hij werd bakker, begon een eigen zaak in Monnickendam, maar verkocht hem en verhuisde ongeveer 47 jaar geleden naar Zeeland. Hij wilde iets in de visserij gaan doen, maar kon niet aarden en werd bakkersknecht. „Nee, geen van de zeven kinderen heeft het beroep van mijn vader overgenomen. Maar mijn zoon Ruud is bakker. Het beroep blijft toch een beetje in de fami lie", vult de oudste dochter Mar ry aan. Inbreker betrapt in Vlissingen VLISSINGEN - In een woning aan de Sarazijnstraat in Vlis singen werd vrijdagnacht een inbreker betrapt. Er werd niets vermist. De braakschade bedraagt, onge veer 400 gulden. Eerder die dag werd in een wo- ning aan de Arnelaan in Middel- burg een insluiper van ongeveer 20 jaar aangetroffen. Bij de ont- j dekking vluchtte hij. De bewo ners misten een portefeuille met ongeveer 900 gulden, bank- enI reisbescheiden. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Willem Flipse genoot zaterdag als trotse 102-jarige van al de aandacht die hij kreeg voor zijn verjaar dag. Ruim vijftig mensen kwa men de oudste man van de ge meente Veere feliciteren. Op 27 september 1895 werd hij in Westkapelle geboren, waar hij nog woont. Zijn familie en Thuiszorg houden een oogje in het zeil. Maar hij verzorgt zelf zijn broodmaaltijden en loopt nog regelmatig bij zijn oudste zoon binnen, die vlak achter hem woont. Hij leest de krant, blijft op de hoogte en geeft zijn twee zoons zoveel mogelijk van zijn levens ervaring mee. „Hij is landbou wer geweest en ik zit ook in landbouw, wel meer in de han del. Afgelopen juli liet ik hem drie aren van de tarwe zien. Mijn vader zei: de opbrengst zal dit jaar niet zo groot zijn. Als je dat met je blote ogen aan de aren kan zien, dan betekent dat zeker 10 procent minder dan vorig jaar", zegt Andries Flipse. Willem Flipse had gelijk. De oogst leverde royaal minder op dan in 1996. „Hij heeft er gevoel voor. Vandaag heb ik nog vijf willekeurige aardappelen mee genomen. We hebben samen ge zien dat de schade voor de aard appelen door droogte groot is. Ze hadden alle vijf een paar donkere plekken. De machines grijpen de aardappelen. Door de droogte missen de aardappelen een beschermend laagje klei. De grond is te droog en is los gewor den Het zand valt snel tussen de spleten van de grijpers door. Dat is de rooibeschadiging. Dat is zijn lust, om op de hoogte te blij ven van de oogst." En Willem Flipse vult aan. „Je moet altijd goed voor je producten zorgen. Dat heb ik mijn leven lang ge daan." Flipse woont alleen in het huis aan 't Hout in Westkapelle. Zijn vrouw is op 72-jarige leeftijd gestorven. Hij kocht de destijds nieuwe woning in 1928 voor 1.800 gulden. „Het heeft een forse opknapbeurt nodig, maar mijn vader vindt het niet nodig. Laatst vroeg hij of ik de taxa teur binnen wilde roepen. Hij was het niet eens met de aanslag van de onroerend zaak belas ting. Het was veel meer dan de laatste aanslag van 46.000 gul den. Mijn vader heeft zijn zegje gedaan." Willem Flipse Mieke Tempelaars: we geven net dat extra duwtje in de rug. foto Ruben Oreel Middelburg, de resterende deelnemers komen uit Nieuw- en Sint Joosland, Se- rooskerke en Vrouwenpolder. Het ACM heeft last van vooroordelen, erkent Mieke Tempelaars. „Ik hoor ze wel, maar niet rechtstreeks. Men ziet het centrum als een plek voor mensen die iets in hun leven nodig hebben, als een vorm van zwakte. Mensen vinden dat je geen hulp mag zoeken, dat je sterk voor jezelf moet zijn. Ze denken ook dat het een trieste bedoening is in het ACM. Nou, ik kan je verzekeren: er wordt heel wat afgelachen. Mensen die er komen zeggen altijd: ik had veel eerder moeten komen. Mensen die een baan hebben staan natuurlijk ver af van het centrum en ze willen er ook ver vanaf staan. Lo gisch, want als je naar het ACM komt, heb je een uitkering. Dat overkomt je. Je zoekt het niet. Mensen moeten eerst verwerken dat ze zonder baan zitten en pas later accepteren ze het. En weer veel later komen ze naar het Activiteiten centrum. Daar zien ze dat er nog veel mogelijkheden zijn." Mieke Tempelaars wijst erop dat uitke ringsgerechtigden er zelf voor moeten zorgen dat ze weer zinvol bezig zijn. Het ACM helpt ze daar een beetje bij. Het afgelopen jaar zag ze vijftig mensen vertrekken. Die zijn cursussen gaa.n volgen, hebben een Melkert-baan ge kregen of ze verrichten momenteel vrij willigerswerk. „Het is niet onze eerste doelstelling. Mensen helpen elkaar. Ie mand die nooit heeft gehoord van kwijtschelding, krijgt van iemand die daarin wel de weg weet te horen: joh, je moet daar en daar 's naartoe gaan. Men sen wijzen elkaar op allerlei mogelijk heden. Onze activiteiten zijn een mid del om contact te krijgen. Iemand die in het centrum schildert, houdt er voor thuis misschien wel een leuke hobby aan over. Onze activiteiten hoeven niet tot een baan te leiden." Het ACM heeft door zijn jarenlange er varing inmiddels tientallen uitkerings gerechtigden aan een zinvolle dagbe steding geholpen. Tevreden Tevreden is Mieke Tempelaars niet. „Ik ben tevreden dat we het centrum met zoveel vrijwilligers kunnen laten draai en, dat er een centrum is waar mensen graag naartoe gaan. Tuurlijk mag je te vreden zijn, maar niet slaperig tevre den. Als onze deelnemers maar tevre den zijn, dan hebben wij daar een heel klein steentje aan bijgedragen. Dat het ACM ooit overbodig wordt, zie ik als een utopie. Volledige tevredenheid is ook niet goed. Dan ben je ook niet goed voor dit werk." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10