Brede dialoog over landinrichting I RPF/GPV Tholen vreest voor te grote rol van ambtenaren Informatiemarkt over nieuwe Sloelijn Woensdrecht wil polder groen houden Stijging woonlasten op Tholen valt mee zeeland donderdag 25 september 1997 b 17 Verbonden door adoptie Bromscooter gestolen Informatie over borstvoeding Hulptransport voor Teius Waterschap blijft bij strooibeleid Controle bij opdooi moeilijk Bromfietscontrole jeugd Goes Lichtgewonden bij botsing Commissie Borssele wil zoveel mogelijk mensen horen over weg naar tunnel door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Met open vizier gaat Rijkswaterstaat de discussie in over de vernieuwing van de Sloelijn, de goederens poorlijn naar het industriege bied Vlissingen-Oost. Volgende week dinsdagavond wordt in De Stenge in Heinkenszand een in formatiemarkt gehouden, waar de bezoekers geen kant-en-kla re plannen moeten verwachten. Het is de eerste stap in een lange procedure. De uitvoering van het werk is pas voorzien in de periode 2001-2004. In opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is 'slechts' een verkennende studie uitgevoerd. Duidelijk is dat er iets aan het huidige goederens- poor moet gebeuren. Dat heeft niet alleen met de verwachte groei van het goederenverkeer per rail uit Vlissingen-Oost te maken. De lijn is ook verouderd. Er zitten te veel (onbewaakte) spoorwegovergangen in en het spoor voldoet niet aan de mi lieu-eisen wat betreft trilling en geluidoverlast. Alternatieven In de verkennende studie waar van de volledige uitgave dins dagmorgen pas beschikbaar komt, wox'den vier alternatie ven beschreven voor de huidige spoorlijn. Het eerste, het nul alternatief genaamd, is het sim pelste: Het tracé van cte goede renspoorverbinding blijft onge wijzigd, maar wordt aangepast om de overlast te verminderen en de veiligheid te verhogen. Elektrisch Het tweede alternatief (nul- plus) gaat ook uit van handha ving van het tracé door Hein kenszand en langs Eindewege. De lijn wordt in deze variant niet alleen aangepast aan de ei sen van de tijd, maar krijgt ook een elektrische bovenleiding. Zware diesellocomotieven kun nen dan vervangen worden door elektrische. Momenteel worden die verwisseld in Roosendaal. Dat brengt daar risico's met zich mee. De twee andere beschreven al ternatieven 'gaan verder. De Sloelijn wordt in die voorstellen verlegd en geëlektrificeerd. Al ternatief één gaat uit van een verlegging van de bestaande lijn ter hoogte van Heinkenszand. Het spoor dat nu bij 's-Heeren- hoek afbuigt naar Heinkens zand, blijft in dit voorstel de Sloeweg (N254) volgen. Treinen komen dan niet meer door Hein kenszand, maar wel door Ein dewege. In de meest vergaande variant, alternatief twee, wordt een ge heel nieuwe Sloelijn aangelegd van Vlissingen-Oost door de Quarlespolder ten noordwesten van Nieuwdorp. De Quarlespol der wordt niet volledig doorsne den. Het tracé volgt, nog net op Borsels grondgebied, de voor malige zeedijk aan de Walcherse kant van de Quarlespolder. Tus sen Arnemuiden en Lewedorp komt de aansluiting op de hoofdspoorweg Vlissingen- Roosendaal, ter hoogte van de Sloedam. Vervolgprocedure Of dit de enige mogelijkheden zijn, laat het ministerie van Ver keer en Waterstaat open. Op de informatiemarkt die dinsdag van 19.00 tot 22.00 uur wordt gehouden, kan iedereen met ei gen voorstellen en wensen ko men. Die zullen worden ver werkt in de vervolgprocedure, waarin onder meer een milieu effect rapport (mer) met alle bij behorende inspraak is opgeno men. Alleen voor onderzoek en in spraak heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat al de tijd genomen tot het jaar 2001. MIDDELBURG - Fiom Zeeland verzorgt samen met de Werkgroep Adop tie Nazorg Zeeland (WANZ) drie thema avonden over het onder werp 'Verbonden door adoptie' in Middelburg. De eerste avond, over af standsmoeders, is op vrij dag 10 oktober van half acht tot half elf in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De film 'In alle stilte' van Karin Junger wordt ver toond. Verder blikt een Nederlandse afstands- möeder terug op dertig jaar van haar leven. Na de pauze is er een fo rumdiscussie met enkele afstandsmoeders en twee maatschappelijk werkers. De andere twee thema avonden gaan over adop tiekinderen en adoptie ouders. Het poldergebied aan de voet van de Brabantse Wal moét in de optiek van Woensdrecht een groene buffer blijven tussen de industrie gebieden van Bergen op Zoom en Antwerpen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt RILLAND - De gemeente Reimerswaal hoeft niet te rekenen op de buurgemeente Woensdrecht als het erom gaat het polder gebied tussen de Brabantse Wal en het Schelde-Rijnkanaal op te stoten in de vaart der volkeren. Burgemeester A Ver- bree van Reimerswaal lonkt weliswaar naar Woensdrecht, maar alleen de twee mansfractie van de PvdA in de gemeente raad van Woensdrecht knipoogt terug. De rest van de raad is en blijft vierkant tegen industriële ontwikkeling in de open, groe ne polders. Reimerswaal zou het liefst zien dat voor het gebied een integraal plan wordt ge maakt, waarin de Zoomweg als een soort natuurlijke grens moet fungeren. Ten westen van de Zoomweg zou industrie zich kunnen vestigen en ten oosten van de weg kan, in de visie van Reimerswaal, na tuurontwikkeling plaatsvinden. Woens drecht is echter van mening dat de polders aan de voet van de Brabantse Wal als groe ne buffer tussen de industriegebieden van Bergen op Zoom en Antwerpen, voor de landbouw gereserveerd moet blijven. Wethouder C. Bosman van ruimtelijke ontwikkeling in Woensdrecht, kan heel beslist zijn als hi] de opvattingen van de Woensdrechtse raad vertolkt. ..Wij heb ben in een brede visie over het ruimtelijk beleid vastgesteld dat we het gebruik van de lage polders zoals dat nu is, prima vin den. Boeren verdienen er hun boterham, de landschappelijke kwaliteit is goed, ze ker in combinatie met de hogere delen in het oosten en er ligt al genoeg industrie in de buurt. Wij willen de boel open houden en groen. Ook op natuurontwikkeling zijn we niet zo happig vanwege de openheid die daarmee in gevaar kan komen. In een voorbereidingsbesluit hebben we vastge legd dat we'niet meedoen aan industrie en ook niet aan een windmolenpark. Het be stemmingsplan buitengebied, waarin de ze visies worden vastgelegd, zal in het eer ste kwart van volgend jaar gaan gelden." Spaarbekkens Bosman sluit niet uit dat Woensdrecht te zijner tijd zal aanhaken bij andere plan nen die voor het gebied gelden: de ontwik keling van spaarbekkens door Delta Nutsbedrijven. Die wil het afstromende water van de Brabantse Wal, goed water dat nu nog regelrecht naar de Wester- schelde stroomt, gaan opsparen in bek kens van honderd hectare die kunnen die nen voor de industriewatervoorziening. Bosman: ,.Dat zijn nog erg vage plannen, maar ze passen beter in onze visie dan de ideeën van Reimerswaal, die ook worden ondersteund door de provincie Zeeland, naar ik heb begrepen. Wij hebben nadruk kelijk beperkt recreatief gebruik van de polders niet uitgesloten en dat doet Delta ook niet. Bovendien liggen die spaarbek kenplannen nog ver weg in de tijd. Voorlo pig blijft agrarisch gebruik de boventoon voeren." De aantijging dat Woensdrecht de polders open zet voor intensieve veehouderij, iets waar de PvdA-fractie in de gemeenteraad mee schermt, wijst Bosman resoluut van de hand. „Er is een varkensbedrijf geves tigd volgens de meest vergaande en mo derne milieu-eisen. We konden daar niet meer onderuit. Het bestemmingsplan bui tengebied draait echter de deur op slot voor verdere vestiging van varkenshou derij." door René Schrier SINT MAARTENSDIJK - De donkere financiële wolk die boven de inwoners van de ge meente Tholen hing, verdwijnt langzaam maar zeker aan de ho rizon. Zoals het er nu naar uit ziet valt het allemaal wel mee met de stijging van de woonlas ten. Dat is echter niet de ver dienste van het college van bur- igemeester en wethouders of de raadsfracties van Tholen. Het is vooral te danken aan een uitke ring van 100 gulden per huis houden, die het kabinet beschikbaar wil stellen om de gemeentelijke lasten wat te drukken. Opgelucht kon wethouder I. C. Moerland (PvdA, financi en) de leden van de commissie financiën woensdag de conse quenties van dit gebaar van het rijk meedelen. Het betekent dat de woonlasten niet - zoals tot voor kort de bedoeling was - stijgen met 16 tot 18 procent. De gezamenlijke stijging van de woonlasten (afvalstoffenhef fing, rioolrechten en onroerende zaakbelasting) zal slechts ruim 4 procent bedragen voor eigena ren/gebruikers van onroerend MIDDELBURG - Vanaf de Ka- naalweg in Middelburg, vlakbij het NS-station, is dinsdag tus sen 9 en 18 uur een zwarte brom scooter van het merk Hyosung Rush gestolen. De scooter is £200 gulden waard. Het verze keringsnummer is SJW-842. VLISSINGEN Geschiedenis brandweer - De bijeenkomst van de Heemkun dige Kring Walcheren staat Woensdag 1 oktober in het teken van de brandweer. Belangstel lenden worden vanaf 19 uur -verwacht op het Trainingscen trum van de Vlissing'se brand weer aan de Buitenhaven. Ing. A Groos, brandweercomman dant van Rijswijk, zal iets over de geschiedenis van de brand weer in het algemeen vertellen. Daarna gaat ing. A J. te Paske, commandant van het Middel burgse korps in op heden en ver fden van de Zeeuwse brand weer. Hij vertelt daarnaast over de vergaande plannen voor een stadsgewestelijke brandweer. Tot slot wordt een rondleiding jtoor het centrum gegeven. goed en nog geen half procent voor huurders. Toch waren niet alle gemeente raadsleden honderd procent in genomen met het nieuwste fi nanciële plaatje. De CDA'er J. de Jager had het over een si gaar uit eigen doos, omdat het rijk de gemeenten de afgelopen jaren met heel wat decentralisa tieoperaties heeft opgezadeld zonder daar geld voor beschik baar te stellen. Met name de onroerende zaak belasting is voor een aantal fracties nog te hoog. Dat zijn de RPF/GPV, D66, WD en AÖV. J. van den Donker (D66) stak het vooral op het toenemend aantal gemeentelijke ambtenaren op Tholen. „Ik heb het gevoel dat het ambtelijk apparaat maar uitdijt en dat ik er als raadslid geen vat meer op heb. College, onderzoek dat nu eens. Ik kan het de burger niet meer uitleg gen dat de belastingen alsmaar omhoog moeten, als ik dat zie." Wethouder Moerland ant woordde hem dat er aan alle kanten gewerkt wordt om de kosten omlaag te brengen. Als de onroerende zaakbelasting met amper twee procent om hoog kan, zoals een aantal frac ties wil, betekent dit, dat er in Tholen geen nieuw beleid meer gevoerd kan worden. Het colle ge heeft al een zevental flinke begrotingsposten geschrapt om het gemeentelij k tekort ni et ver der op te laten lopen, gaf hij aan. Dat gat is nu 275.000 gulden voor 1998 en voor het jaar daar na 6 ton. Als de gemeentelijke voorzieningen teloor gaan zul len de mensen met de smalle beurs daarvan de hoogste prijs betalen, voorspeldde Moerland. Het was voor D66 en de WD niet genoeg. Zoek nog maar eens goed in de eigen begroting, riep de liberaal R. Ravesteijn. Alleen het CDA en de PvdA steunden het beleid van het college van B en W. Binnenkort discussieert de gemeenteraad van Tholen over de begroting. ZIERIKZEE - Tijdens de We reld Borstvoeding Week van 29 september tot 5 oktober (een jaarlijks initiatief van UNICEF en de WHO) is de afdeling Schouwen-Duiveland van borstvoedingsorganisatie La Leche Leage aanwezig in bi bliotheek De Stolpe in Zierik- zee met een expositie over (het geven van) borstvoeding. ARNEMUIDEN - De Stichting Arnemuiden helpt Teius ver trekt maandag 29 september voor een hulptransport naar de Roemeense stad Teius. De groep neemt ziekenhuisledikanten, 'veel schoolmeubilair, fietsen, rolstoelen, computers, medi sche apparaten en kinderwagens mee. Bovendien bevat het transport vijfhonderd zakken met kleren en dekens. Die wor den voor een schijntje verkocht in het winkeltje van de stich ting in Teius. Zaterdag 4 oktober keert het transport weer terug in Arne muiden. Vier begeleiders van het transport blijven een paar dagen langer om met onder andere het gemeentebestuur van Teius te overleggen over de bouw van een nieuwe ziekenzaal bij de medische kliniek in het centrum van Teius. De stichting heeft daar al geruime tijd plannen voor, maar het gemeente bestuur heeft nog weinig vertrouwen getoond in een goede af loop van die plannen. GOES - Ondanks kritiek handhaaft het waterschap Zeeuwse Eilanden het gevoerde beleid met betrekking tot de gladheid bestrijding. Het principe is dat de belangrijkste wegen wor den gestrooid bij gladheid. Dat blijft zo. Kritiek op het afgelopen winter gevoerde beleid legt het wa terschap grotendeels naast zich neer, omdat de klachten voor- namelijk over sluipwegen gingen. Het betrof onder meer de Sinoutskerke Zandweg (sluiproute voor verkeer van Nisse richting Goes) en de Oostweg op Schouwen-Duiveland bij Ouwerkerk. Volgens het waterschap is het onvermijdelijk dat er onbegrip blijft bestaan bij sommige bewoners. Niet alle plattelandswe gen kunnen gestrooid worden. GOES - De maatregelen die het waterschap Zeeuwse Eilan den begin dit jaar heeft genomen om schade aan wegen te voorkomen door opdooi. zijn goed nageleefd. De schade aan de wegen valt dan ook mee. Het waterschap raamt de kosten op ruim 70.000 gulden, met name voor het herstel van scheu ren. Hoewel het allemaal redelijk goed verlopen is, constateert het waterschap in een evaluatie wel dat controle op naleving van de inrijverboden moeilijk is. De indruk bestaat dat in de avond- en vroege ochtenduren toch zware auto's over opdooi- gevoelige wegen hebben gereden. De politie heeft in een enkel geval 'met grote moeite' opgetreden, maar het. wegennet van het waterschap is te groot om uitgebreid te kunnen controle ren. De vier Zeeuwse waterschappen stelden op verschillende tijdstippen een inrij verbod in. Daarover zal in het vervolg be ter overleg plaatsvinden. GOES - De politie heeft woensdagmorgen tussen 7.30 uur en 8.30 uur bromfietsen van de schoolgaande jeugd gecontro leerd. Dat gebeurde op de Goesestraatweg en op de Kloeting- seweg. De oogst bedroeg vier bromfietsen die in verband met te veel vermogen en te veel lawaai voor verder onderzoek naar het politiebureau in Goes zijn gebracht BROUWERSHAVEN - Op de kruising Oude Schouwse Dijk met de Delingsdijk in Brouwershaven vond eergisteren, dins dag, omstreeks 21.25 uur een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een 22-jarige inwoner uit Zierikzee verleen de geen voorrang aan een 2 7 -j arige inwoonster uit Zonnemai- re. De voertuigen werden zwaar beschadigd en moesten worden weggetakeld. Beide bestuurders liepen lichte ver- wondigen op. door Ab van derSluis HEINKENSZAND - De landin richtingscommissie Borssele •wil zoveel mogelijk rechtheb benden in het gebied laten mee praten over het landinrich- iingsplan dat wordt opgesteld. De commissie heeft om die re den gekozen voor de 'dialoog- i procedure'. Mensen die in het gebied wonen, maar ook geïnte resseerden uit Borssele, 's-Hee- renhoek en Ellewoutsdijk kun nen meepraten en -denken over - door René Schrier SINT MAARTENSDIJK - Stelt de gemeentesecretaris i het volgende collegeprogram I op of doen de winnaars van de gemeenteraadsverkiezin gen dat? Dat wilde het RPF/GPV P. van Belzen woensdagavond wel eens 11 weten. Hij stelde zijn vraag aan burgemeester H. A van der Munnik, tijdens een discussie in de commissie fi- jl nanciën over een nieuw be- i sturingsmodel voor de ge- meentelijke organisatie van Tholen. |l Volgens Van Belzen is in dat 1 model te angstvallig gepro- beerd om niet politiek bezig i te zijn. Echter, het college program is toch echt een zaak I j van de gemeenteraad, vond hij. In zo'n program staan de beleidsvoornèmens van de partijen die na de gemeente raadsverkiezingen het nieu- we college van burgemeester i en wethouders gaan vormen. Bedrijfsmatig Van der Munnik antwoordde hem dat de raadsfracties na de verkiezingen bij elkaar I gaan zitten en proberen de grootst mogelijke gemene deler te vinden voor een be- I I leidsprogramma. De ge- de beste oplossing voor het landinrichtingsplan. Eind vol gende maand vinden twee bij eenkomsten plaats in De Stenge te Heinkenszand. De landinrichtingscommissie, onder 'voorzitterschap van de Borselse burgemeester ir. J. L. M. Mandos, houdt zich be zig met de herinrichting van het gebied rondom de toeleidings- weg naar de Westerscheldetun- nel. Het landinrichtingsplan heeft betrekking op een gebied meentesecretaris zit daar bij j en noteert al die wensen. Met de nieuwe gemeentelij ke 1 organisatie wil het gemeen tebestuur beter inspelen op de wensen van de burgers. Termen als 'klantgericht werken' en 'bedrijfsmatige aanpak' vlogen in de com missievergadering dan ook door de lucht. Wat Van Bel zen betreft wordt het alle- r maal wat te veel op een be drijfsmatige leest geschoeid. Een gemeente kan niet met ;j een bedrijf vergeleken wor- den, vond hijHet CDA en de WD hadden daar minder moeite mee. J. van den Donker (D66) viel over eën zinsnede in de nota over de nieuwe organisatie, l waarin staat dat de burge- i1 meester een deel van de colle- j getaken toebedeeld krijgt. Wat hem betreft is dat nog niet zo vanzelfsprekend, al is het ook niet uitgesloten. Een burgemeester kan immers niet ter verantwoording ge roepen worden, omdat hij niet wordt gekozen, lichtte 1 hij toe. Van Belzen wilde de burgemeester wel een aantal taken uit laten voeren. ,,An- ders wordt het wel een heel j erg dure lintjesknipper." Dit punt zalnog eens in het colle- ge worden besproken. van tweeduizend hectare en wordt ruwweg begrensd door de doipen Borssele, 's-Heerenhoek en Ellewoutsdijk. Vooral de landbouwers zullen te maken krijgen met het landinrich tingsplan. In totaal gaat het om vijfhonderd mensen die land pachten of in bezit hebben. Risico's Mandos en ir H. A Okma, secre taris van de commissie, bena drukken dat zij bewoners, maatschappelijke organisaties en instellingen in een zo vroeg mogelijk stadium willen be trekken bij de planvorming. „Als je samen een plan ontwik kelt", verwacht Mandos, „dan is de kans op bezwaren minder. Je speelt in op de wensen en visies van de bevolking. Deze aanpak spreekt mij geweldig aan." Vol gens hem kleven aan de dialoog- procedure twee risico's. „Het is niet altijd even makke lijk om duidelijk te maken waar je naartoe wil. De richting die je wilt inslaan, weet je wel, maar hoe we dat willen bereiken we ten we nog niet. Daar is juist de dialoog voor bedoeld. Het twee de risico is dat je op een zeker moment toch moet overgaan tot besluitvorming. Je kunt niet al le wensen honoreren." Okma voegt eraan toe dat door de aan leg van de WOV iedereen in het gebied te maken krijgt met de herinrichting. „De herinrich ting van het platteland raakt ie dereen tot aan de voordeur. Dan is het juist goed dat je mensen erbij betrekt." De commissie heeft te maken met een aantal vaste gegevens. De belangrijkste daarvan is ui teraard de toegangsweg naar de Westerscheldetunnel. Vast staand feit is verder de aanleg van een stuk natuur van 35 hec tare ter compensatie van groen dat verloren gaat. De gemeente Borsele wil verder een bos reali seren van maximaal tweehon derd hectare ten noorden van het dorp Borssele en een indu strieterrein van 25 hectare. In totaal is 185 hectare nodig om het gebied te verkavelen en in te richten. Het Bureau Beheer Landbouwgronden heeft in middels 120 hectare aange kocht. Tachtig hectare daarvan is buiten het gebied gekocht, met name in de buurt van Oude- lande en omgeving. Mandos en Okma willen be- langhebben juist in een zo vroeg mogelijk stadium betrekken bij de plannen, omdat de landin richtingscommissie grote waar de hecht aan een goed resultaat. „De kansen om er uiteindelijk beter van te worden", meent Mandos, „zijn groot. Het is van enorm belang dat de operatie slaagt." De voorlichtingsbijeenkomst, die in juli werd gehouden, lever de volgens de Borselse burge meester veel positieve reacties op. Hij gaat ervanuit dat vol doende mensen zich aanmelden voor de dialoogprocedure. „De deur", benadimkt hij nogmaal, „staat echt open. Kom met idee- en, oplossingen, wensen, knel punten en visies. Laten we er vi'ij en open over praten." Op 28 oktober vindt vanaf 19 uur de eerste dialoogbijeen- komst plaats. Op 30 oktober wox'den er twee gehouden om 13.30 en 19 uur. De landinrichtingscommissie Borssele wil van zoveel mogelijk mensen horen hoe zij denken over de herinrichting van het gebied rond de toeleidingsweg naar de Westerscheldetunnel. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29