Ik voetbal nu al op z'n Hollands In Veere is nog niemand in paniek Spelers Feyenoord op zwarte schoenen Kurt Pacqué voelt zich thuis in Hoek Schipper Trofee topcompetitie Beurskens mist NK marathon Verborgen camera in kleedkamer Yeboah voor twee jaar naar HSV Dodelijk ongeluk in WK-stadion Kasparov kwaad op IBM Advocaat: schorsing Anderlecht is illegaal Simon treft geen blaam poor Frits Bakker njHOEK - Wat een wereld van >werschil moet het zijn. Kurt Pac- *|qué kwam vorig jaar naar Hoek gjèn viel er van de ene verbazing 6 ;in de andere. „Ik ben geschrok- dijken van de sfeer", wil hij nu wel ?%ekennen. De 28-jarige Belgi sche verdediger trof er een trai ler met een somber humeur en °<*spelers die elkaar tijdens de °Ttraining af en toe zelfs te lijf gin- uijgen. „We waren geen elftal, akwant iedereen speelde voor zichzelf." Het Hoek van nu is :geen heel ander Hoek. „We zijn 6- zaterdagavond zelfs met zijn al- )rilen naar de kermis geweest." °r Kurt Pacqué weet nu weer 3ü waarom hij zo graag naar Hoek >a wilde. Hij speelt er bijvoorbeeld in hetzelfde elftal als het idool akuit zijn jeugd. „Ik keek als jonge Speler op tegen Angelo Nijs- e'jkens. Hij stond in de spits bij "^Lokeren, ik speelde er in een 7.ijeugdelftal.'' Het toeval wil dat -2ze elkaar in Hoek weer tegen kwamen. Kurt Pacqué: „Mijn _opa wist niet wat hij hoorde. Hij ul)is tachtig en heeft me als voet baller overal gevolgd. Ik zei te lteen hem: weet je met wie ik vol- wend jaar ga spelen? Met Angelo 'Nijskens. Hij vond het ook ge- Loyeldig." J ".urt Pacqué is een voorstopper iet een achterban. Hij speelt ;een wedstrijd zonder dat zijn ■ader en moeder op de tribune :itten. En als Hoek thuis speelt, 3 Jcomt zijn krasse opa van tachtig ïa ook nog kijken. „Ik heb veel van lijn jeugd doorgebracht bij lijn opa en oma", vertelt hij _3jthuis in Boekhoute, een paar ki- 3-|lometer over de grens bij Philip- ine. „Mijn ouders woonden in ileidinge, niet ver van Gent. Ze padden allebei een drukke oijbaan. Ik ging vijf dagen per week naar opa en oma en was al leen in de weekends thuis. Toen ivjik vier was, en naar school ijmoest, was het andersom. Alle djweekends bij opa en oma." nlPalingvisser ;i°Met de bal kon Kurt Pacqué zo fgoed overweg dat er al snel be- langstelling was voor zijn talen- ia; ten. „Ik werd op mijn twaalfde a|i al gescout door Lokeren." De jonge Pacqué was verder ook "j een fanatiek visser. „We visten, - soms tot diep in de nacht, met een kruisnet, van een meter bij een meter, dat we met een stok en een touw naar de bodem lie ten zakken. Zo vingen we kilo's paling. Mijn oma stroopte ze en de hele familie at ervan mee." Kurt Pacqué heeft de binding met Boekhoute nooit verloren. Hij woont er nu met zijn vrouw en zijn zestien maanden jonge zoontje Jens. „We zijn hier ne gen jaar geleden komen wonen en ik ga er nooit meer weg.Zijn voetballoopbaan bracht hem in volgorde van opkomst bij Slei- dinge, Lokeren (5 jaar), Dender- houtem, Waarschoot, Ertvelde en Lovendegem. „In de beginja ren wist ik zeker dat ik kon sla gen op het hoogste niveau. Ik werd al snel geselecteerd voor de nationale UEFA-ploeg en be hoorde dus tot de beloften van die tijd." Toch heeft de toen nog als aan valler spelende Pacqué de stap naar het profvoetbal niet kun nen maken. Aimé Antheunis, in die jaren trainer van Lokeren, vond hem in technisch opzicht iets tekort schieten. „Het waren de jaren waarin Lokeren veel buitenlanders onder contract had", herinnert hij zich van zijn Lokeren-tijd. „Voor Nijskens had ik grote bewondering. Hij scoorde veel en was razend po pulair in Lokeren. Ik was zelf ook centrumspits, maar kon na tuurlijk nooit concurreren met spelers als Nijskens, René van der Gijp en Preben Larsen." Leger Mislukt als prof, daarna wegge zakt in de anonimiteit. Kurt Pacqué was achttien toen hij Lokeren verliet om bij een klei ner clubje te gaan spelen. „Ik moest in het leger en met voet ballen ging het almaar slech ter", bekent hij. „Bij Dender- houtem zat ik meer op de bank dan dat ik speelde en bij Waar schoot had ik ook geen basis plaats. Ik begon steeds meer aan mezelf te twijfelen. Mijn red ding is geweest dat een neef mij daar heeft weggehaald. Anders was ik misschien gestopt. Hij was trainer bij Ertvelde en vond dat ik meer kwaiteiten had om voorstopper te spelen. Hij heeft dus gelijk gehad." „Ik heb een baan gevonden als onderhouds-monteur bij ECA in Assenede. Daar worden de zetels gemaakt voor de Volvo- fabriek in Gent. We doen het on derhoud van de naaimachines. Met vijf man moeten we ervoor zorgen dat de vijfhonderd naai machines in het atelier goed draaien. Je moet soms eens een nieuwe naald steken, of een an dere reparatie doen. Het is rou tine geworden na al die jaren." Zijn voetbalcarrière is ook tot rust gekomen. Kurt Pacqué had vijf seizoenen Lovendegem ach ter de rug toen hij vorig jaar door Hoek werd benaderd. „Ik heb in Lovendegem een heerlij ke tijd gehad", vertelt hij. „We zijn er kampioen geworden dankzij Dave Gijsel. We wonnen zowat alle uitwedstrijden met 1-0. Met zo'n typisch Belgische tactiek. Allemaal achterin en Gijsel als sluipschutter, Hij scoorde alle goals." „Ik ging in die tijd al bij Hoek kijken. Wij speelden zelf op zon dag, op zaterdag ging ik naar Hoek. Patrick Naudts kende ik nog uit mijn Lokeren-tijd en Geert de Poorter is een vriend van me. Met Geert en Franky Standaert speel ik in de zomer maanden minivoetbal in België. We doen mee aan grote toer nooien, niet voor geld, maar ge woon om een beker." Ruzies De Belg (één van de acht in de selectie) die het dichtst bij het veld woont, vroeg vijf jaar gele den om een test wedstrijd bij Hoek. Hij werd afgewezen door de toenmalige technische staf. Vorig jaar werd hij zelf bena derd. De veelzijdige Pacqué - balvast, tactisch sterk, met veel inzicht - speelde zich snel in de basis en heeft zich vlug aange past aan zijn nieuwe omgeving. „Mijn eerste jaar bij Hoek is niet het mooiste geweest, denk ik. De sfeer was heel slecht. Ik heb het nooit eerder zo meegemaakt. Johan Ballegeer is een prima trainer, hij is alleen heel slecht in de omgang met spelers. Toen hij van Hoek kreeg te horen dat hij na dat seizoen weg moest, is het nog erger geworden. Hij gooide het elftal door elkaar, zijn trainingen werden met de week slechter en hij liet alles maar begaan. Ruzies tijdens de trainingen, vechten zelfs. Ik kon er op het laatst niet meer tegen. „Ik speel nu echt op z'n Hol lands", zegt hij over de omscha keling naar een nieuwe speel stijl. „Met de nieuwe trainer zijn we gaan voetballen zoals wij zelf ook graag willen. Voor ons Belgen is het een enorm ver schil. We zijn nog altijd een beetje resultaat-gericht in ons denken. Zoals zaterdag ook. Het stond nog 0-0 tegen Rijnsburgse Boys. Tien minuten voor tijd hebben wij (de Belgen) tegen el- kaargeroepen: geen risico's, dan maar een punt. Want we gaan meedoen voor het kampioen schap. Of toch zeker voor een topvijf-plaats." Kurt Pacqué poseert met zijn vrouw Peggy en hun zoontje Jens bij een oude vissersboot in Boekhoute. foto Charles Strijd VLISSINGEN - De wielerwedstrijd Arjaan de Schipper Tro fee, die volgend jaar wordt verreden op zaterdag 25 april, is ingedeeld in de reeks van wedstrijden voor de topcompetitie. De UCI-kalender werd deze week bekendgemaakt. De wed strijd is toegankelijk voor elite-amateurs onder 23 jaar. Ook het OZ Wielerweekend Zeeuws Vlaanderen, met elite-ren ners, staat op de internationale lijst. Het Wielerweekend wordt in het weekeinde van 13/14 juni gereden. De reeks van wedstrijden in 1998 wordt geopend met de Ronde van Zuid- Holland op 14 maart en afgesloten niet de Grote Prijs Wieier Revue op 4 oktober. EINDHOVEN - Carla Beurskens kan zondag 12 oktober niet meedoen aan de nationale titelstrijd marathon in Eindhoven. De 45-jarige Limburgse heeft last van een stressfractuur aan de linkervoet. ANP SEATTLE - Een medewerker van een stadion in Seattle is ge schorst omdat hij een camera had opgehangen in de kleedka mervan de cheerleaders van een american-footballteam. Eén van de meisjes ontdekte het verborgen apparaat. Volgens een woordvoerder van het het Seattle-Kingdome stadion is de ca mera verwijderd voordat de cheerleaders van de Seattle Sea- hawks zich gingen omkleden. De politie neemt geen maatre gelen tegen de man omdat onduidelijk is of hij de wet heeft overtreden. Op het moment dat de camera werd ontdekt, wer den geen opnames gemaakt. RTR HAMBURG - Anthony Yeboah speelt de komende twee jaar voor Hamburger SV. De Ghanees zette gisteren zijn handte kening onder de verbintenis. De Duitse club betaalt Leeds United omgerekend bijna vijf miljoen gulden voor de komst van de aanvaller. Een belastingschuld van Yeboah, die eerder voor Eintracht Frankfurt uitkwam, heeft de transfer naar HSV lange tijd in de weg gestaan. Gisteren hebben de partijen hierover overeenstemming bereikt. SID PARIJS - Tijdens de werkzaamheden aan de bouw van het Stade de France, het hoofdstadion voor de WK-eindronde van volgend jaar in Parijs, is gisteren een arbeider om het le ven gekomen. Door nog onopgehelderde oorzaak was hij van het dak gevallen. De politie kondigde een nader onderzoek naar de omstandigheden van het ongeval aan. In het Stade de France heeft volgende zomer onder meer de openingswed strijd en de finale van het mondiale evenement plaats. SID NEW YORK - Gari Kasparov heeft teleurgesteld gereageerd op de mededeling van IBM dat het de supercomputer Deep Blue met pensioen stuurt. De Rus had wraak willen nemen voor zijn nederlaag tegen de machine in mei. „Dit lijkt op een actie waarbij een onderzoeker zijn bevindingen op de markt brengt, de winst pakt en het product terugtrekt", zei Kaspa rov. In zijn verklaring zei Kasparov dat IBM-teamleider Dr. ,CJ" Tan heeft beloofd de details van de computer te publice ren voor de wetenschap. „Ik heb er vertrouwen in dat dit ge beurt, want 300 miljoen schakers wachten op de antwoor den." Ook hield de Rus de mogelijkheid voor een revanche open. Het is voor IBM niet te laat een „sportieve \vedstrijd" aan te kondigen. Het duel zou ten goede komen aan het Ame rikaanse bedrijf en de schaakwereld. RTR BRUSSEL - De schorsing die de Europese voetbal bond UEFA Anderlecht heeft opgelegd wegens omkoping is illegaal. Een gerenomeerde Belgische advocaat heeft dit giste ren verklaard. „Deze sanctie is zo ille gaal en zit zo slecht in el kaar dat het alleen van Anderlecht afhangt de be slissing ongedaan te ma ken. De UEFA kent zijn eigen regels niet", zei Luc Misson voor RTBF radio. Hij trad als advocaat op voor de Belg Jean-Marc Bosman. Zijn rechtszaak maakte een einde aan het transfersysteem. Nalatigheid Volgens Misson heeft de UEFA een club gestraft die door nalatigheid van de voetbalbond is ont snapt. Anderlecht heeft toegegeven in 1984 bij het Europa Cup-duel met N. Forest zo'n 54.000 gulden te hebben „geleend" aan de Spaanse scheidsrech ter Guruceta Muro. De ar biter kwam in 1987 bij een auto-ongeluk om het le ven. Ondanks dat de zaak offi cieel is verjaard heeft de UEFA de Anderlecht als nog voor een jaar uitge sloten van deelname aan de Europese bekertoer nooien. Volgens Misson had De Brusselse club de kans moeten krijgen zich te verdedigen. „De club was niet bij de bijeen komst van het uitvoerend comité. Anderlecht kon zich niet verdedigen, kon het dossier niet inzien en kon niet in discussie gaan." Anderlecht wil nog altijd niet reageren op de beslis sing van de UEFA. Vol gens voorzitter Roger Vandenstock heeft de club nog geen officiële beteke ning van het uitvoerend comité ontvangen. „We betreuren het dat de rech ten van de verdediging niet werden gerespecteerd bij het nemen van deze be slissing. We zullen desbe treffend het nodige voor behoud aantekenen", stelt de preses. RTR/Belga Geplaagde eersteklasser wil Hoek achterna door Koen de Vries VEERE - Een groot deel van de Zeeuwse voetballiefhebbers wreef zich zaterdag weer eens vergenoegd in de handen. Niet vanwege een of andere toppres tatie; het ambitieuze Veere had weer verloren en bungelt daar door aan de staart van de eerste klasse van het zaterdagvoetbal, achter bescheiden dorpsclubs als Arnemuiden en Oostkapelle. Dat nieuws, gelardeerd met het gerucht dat spitsspeler Arthur van Huizen een knetterende ru zie zou hebben gehad met trai ner Ron Schrier, zorgde ervoor dat weer eens bewezen werd dat leedvermaak is dubbel vermaak geen loze kreet is. Ron Schrier noemt die lacherige reacties schijnheilig. Hij vraagt zich af waarom Veere wordt af gerekend op dingen die ook bij andere clubs al lang en breed in geburgerd zijn. Zoals het aan trekken van jonge, talentvolle spelers. „Kloetinge speelde tegen Arnemuiden met zes inwoners van Walcheren. Waar om hoor ik daar nooit iemand over?" Korte termijn-visie De tegenwoordig in Middelburg wonende oefenmeester rekent erop dat de tijd in zijn vooi'deel werkt. Als het gaat om sportieve prestaties („Veere komt eraan") èn als het gaat om de opbouw van de club. In Veere wordt niet gei'egeerd op basis van een korte termijn-visie, zoals menigeen steeds opnieuw beweert. Schrier: „Veere bouwt aan een organisatie die verder kijkt dan dit seizoen. We hebben talent volle spelers aangetrokken die tijd krijgen om te slagen. Het is dus niet zo dat deze jongens aan het eind van het seizoen moeten veilrekken wanneer ze niet op timaal gepresteerd hebben. Pro moveren hoeft dit jaar ook niet zo nodig. Aan het eind van het seizoen gaan we ons afvragen wat het elftal nodig heeft om de stap naar de hoofdklasse te ma ken. En we gaan dan niet meer zoeken naar spelers van buiten de provincie." Verder is men bij Veere druk be zig met het maken van plaxxnen voor een 'waxmere' accommo datie. Er moet een sponsoi'home komen en een overdekte tiibu- ne. Om de ambities waar te kun nen maken, is het bestuur uitge breid van vier naar tien leden. Elk van hen heeft eigen verant woordelij kheden Vandaar ook, meldt Schxner, dat «R V A 1* v J' svr<v'(l V' -- 4 v v -- V? Arthur van Huizen (midden): „Ik ga weer lekker ballen. na de drie desastreus vexiopen competitieduels iedereen rustig is gebleven bij de Walchex-se club. „Je mag van mij alle spon sors bellen. Er zal er geen een zijn die gaat roepen dat er snel iets moet vex'anderen." Sterker nog, er zijn de laatste weken zelfs flink wat geldschieters toegetreden tot de sponsox-- groep. Het is daarom niet toevallig dat Schrier Veere graag vergelijkt met het Hoek van een aantal ja ren geleden. „Toen Hoek aan de weg begon te timmeren, was het ook afgunst alom. Maar toen de organisatie er eenmaal stond en de prestaties begorxnen te ko men, was dat wel verleden tijd. Nu staat iedereen als een een man achter Hoek. Feit blijft na tuurlijk wel dat ik als trainer èn de spelersgroep die ambities moeten waarmaken." Sportieve malaise Wat blij ft is de sport i eve malaise van het moment. Schrier: „je kimt in deze fase van de compe titie twee dingen doen. Je kimt er voor zorgen dat iedereen zo danig onder druk komt te staan dat er van presteren helemaal niets meer terecht komt. Of je kunt de positieve zaken van de laatste wedstrijden eruit sorte ren en daarop voortboi-dui'en. Het zal niemand verbazen dat ik voor het laatste kies. En als ik dan naar de a fgelopen wedstrij d (tegen Altena) kijk, dan weet ik zeker dat we op de goede weg zijn." Juist dat laatste veiioren duel gaf Schrier de overtuiging dat er een keer ten goede komt. „Tegen Arnemuiden speelden we ge woon slecht. Tegen Rijsoord was er geen enkele beleving. Ik ben toen ook verschrikkelijk kwaad geworden. Zatei'dag tegen Alte na liep het pex-fect. We speelden negentig minuten op de helft van de tegenstander. Er werd al leen te weinig gescoord." Slechts twee aanvallen van Al tena heeft Schiïer op zijn net vlies staan. „Ze komen twee keer over de middellijn en sco ren twee keer. En op manieren dat ik niemand van ons venvij- ten kan maken. Bij dat tweede doelpunt kreeg een aanvaller de bal mee via een dubbele kluts. Daar kan niemand wat aan doen." Het lijkt na het voorgaande een hypothetische vraag: Wat ge beuld er wanneer Veere zaterdag op eigen veld verliest van Wil- helmina'26? Schrier houdt er ondanks alles rekening mee. Hij overweegt dan sterk om over te stappen op resultaatvoetbal. Tot op heden opereerde hij bij voorkeur op de helft van de te genstander, met drie spitsen en een inschuivende laatste verde diger. Verdedigend „Waarschijnlijk gaan we het dan over een andere boeg gooi en. Ik denk dat niemand het leuk zal vinden, maar dan moe ten wij de tegenstander maar la ten komen en op de counter spe len. Ik sprak zaterdag na de wedstrijd nog wat jongens van Altena. Die spraken de hoop uit dat ze niet de hele competitie zo verdedigend hoefden te spelen als tegen ons. Zo hadden ze er geen lol in." Vooralsnog gaat Schrier niet van dat noodscenario uit. Hij re kent op een goede serie, die Vee foto Ruben Oreel re weer op de plaats kan bi~en- gen waar het thuishoort. Dat is volgens de oefenmeester boven in het linker rijtje. Misschien niet hoger dan Kloetinge en Rijsoord, maar toch zeker dicht in de buurt. Het gerucht over de ruzie tussen Arthur van Huizen en Ron Schrier bleek overigens op waarheid te berusten. De Vlis- singer bleef zaterdag uit onvre de met het beleid van Schrier thuis. Van Huizen: „Ruzie is een groot woord. Er zal in een spe- lergroep altijd verschil van me ning zijn over bepaalde zaken. Maar we hebben alles op een volwassen manier uitgespro ken. Verder heb ik geen com mentaar. Ik ga weer lekker door met ballen." Van Huizen beseft desondanks dat er wat moet gebeuren. „We moeten zaterdag gewoon win nen. Als dat niet gebeui-t, zou het een kleine ramp zijn. Het is nog vroeg in de competitie, maar als het zo door gaat wordt het natuurlijk wel onrustig. De druk wordt groter. Er wordt ten slotte iets van ons verwacht. En dat is niet ten onrechte." van onze sportredactie ROTTERDAM - Ze verdienen kapitalen, lopen in de mooiste merkkleding en hebben dank zij kledingsponsor Adidas dit jaar weer een 'new look' uit- en thuistenue. Maar een flink aan tal Feyenoorders speelt al maanden op, zo op het oog vreemde zwarte schoenen. Ulrich van Gobbel, Julio Cruz, Fernando Picun, Glaucio en Pa tricio Graff voetballen in de Ne derlandse competitie en in de Champions League op 'kicksen' die niemand herkent en waar de aimoedigheid van afstraalt. De spelers hebben namelijk zelf al le strepen en tekens van de schoen gescheurd en getrokken. Alleen maar met het doel op een zogenaamde 'neutrale' schoen te spelen. Wat is er aan de hand? Een beet je profvoetballer bij een Neder landse topclub kan met een leuk schoenencontract tienduizen den guldens aan extra inkom sten binnenhalen. De spelers wachten de aanbiedingen van de grote spoidmerken Adidas, Nike, Lotto, Puma en Asics af en gaan op de schoen lopen die het beste betaalt en dus niet altijd op de schoen die het lekkerste zit. De reden dat maar liefst vijf Feyenoorders niet tot overeen stemming kunnen komen met de diverse schoenenfabrikan ten, heeft te maken met hun ab surde eisen. Althans, dat zeggen de vertegenwooi'digers van die sportmerken. De voetballers denken dat in de vlucht die de commercie heeft genomen bin nen het betaalde voetbal, zij ka pitalen kunnen vragen voor een simpel schoenencontractje. Van alle toppers in de eredivisie heeft Ajax' Jaii Litmanen het meest opvallende eisenpakket op tafel gelegd. Hij wil van Nike of Adidas één miljoen gulden om twee seizoenen lang reclame te maken voor de schoenen van een van beide merken. Wanprestaties De Feyenoorders die op zwarte, gestripte schoenen spelen ho pen vroeg of laat dat hun eisen woi'den ingewilligd. Maar in de sportmerkenbranche laat men weten dat de heren 'een toontje lager moeten gaan zingen'. Ze ker als ze nog eens wanpresta ties leveren in de Champions League, staat niemand te sprin gen om de Feyenoorders voor een vermogen onder contract te nemen. Alleen bij Adidas lacht men voorlopig in z'n vuistje. Alle 'zwaiilxandelaren' bij de Rot terdamse club lopen immers toch op schoenen van het merk met drie strepen. En aangezien de zwarte schoenen steeds meer de aandacht beginnen te tx-ek- ken, krijgt men gratis reclame. Beste contract Het beste schoenencontract bij Feyenoord is overigens sinds het vexdrek van Ronald Koeman in handen van Giovanni van Bronckhorst, die voor een flink pak geld op Predators van Adi das rondloopt. Adidas heeft behalve Van Bronckhorst ook Pablo San chez, Paul Bosvelt, Henk Vos, Clemens Zwijnenberg, Henk Fraser, Igor Korne j e v, J ui-ek D u- dek en Zsolt Petry in zijn stal. Nike doet het met George Boa- teng en Jarda Paciorek. Puma heeft David Connolly, Jean- Paul van Gastel is weer het uit hangbord van Reebok. GPD LAUSANNE - Hugo Simon is ook bij een tweede onderzoek in het laboratiuni van de Engelse plaats Newmarket vrijuit ge gaan. De Oostenrijkse spring ruiter werd verdacht van het laten toedienen van verboden medicamenten aan zijn paard E.T. FRH tijdens de Europese ti telstrijd in Mannheim eind au gustus. Nadat vorige week een onder zoek van urine- en bloedstalen van het paard negatief waren uitgevallen, bleek ook de analy se van het bloed van een injec tiespuit die in het stro van de stal van E.T. FRH was gevon den, niet belastend voor Simon, die als tweede was geëindigd achter de Duitser Ludger Beer- baum. Injectie Chef-stewart Hans Wallmeier had tussen de eerste en tweede omgang van het slotonderdeel medewerkers van Simon be trapt op het toedienen van een injectie in de hals van het paard. Het onderzoek naar het bloed dat aan de buitenkant van de spuit zat, is nog niet afgerond. Mocht dat overeenkomen met het bloed van het paard dan kan Simon nog beboet worden we gens het injecteren buiten me deweten van de veterinaire dienst van het toernooi om. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27