26 I 27 Vervuiling Zelzate valt mee Een heel weekend la PZC 2ï=#a»aaa-« Nat pak tijdens eerste Survivalrun Opknapbeurt voor de Borselse welen Eerste wedstrijd oud schrift lezen Vrijdag «Zaterdag Hogeschool oogst lof met heao-opleiding zeeland donderdag 25 september 1997 w 22 Autobedrijf Joosse Meer duidelijkheid over bronnen van verontreiniging nodig aantal Autobedrijf Joosse kaart\0ooT^hLmaDfion,Ulmaakt kans Komend weekend is het feest bij' Autobedrijf Joosse in Vlissingen. Deze dagen staan namelijk geheel in het teken van de EIGENZINNIGE. EIGENWIJZE EN EIGENTIJDSE FORD KA! Een uitstekende gelegenheid om deze compacte en complete nieuwe Ford Ka eens aan een nader onderzoek te onderwerpen. En zoals het bij een echt feest hoort, hebben wij deze dagen natuurlijk ook nog een aantal schitterende verrassingen voor u in petto. Kom dus in ieder geval even een kijkje nemen. U bent van harte welkom. 9 9 Tijdens onze Ford KA Parade extra hoge inruilprijzen. Geen inruil? Kom dan toch praten! Met Ford Options al vanaf 349,- per maand in een Ka mét airbag en •Vraag naar de voorwaarden. Easy Sound System!^ seotember a.s. I september a.s. ,an 09 00 tot 21-00 uur. van 10.00 tot 17.00 uur. Vlissingen: Gildeweg 20, telefoon 0118-419420 Deelnemers aan de survivalrun aan de slag bij de waterzuivering in Ritthem. foto Dirk-Jan Gjeltema door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - De laatste hindernis leek zo simpel. De deelnemers moesten in een net dat hoog boven de grond was gespan nen klauteren. Na een survivalrun van ruim twaalf kilometer valt dat echter niet mee. Bij sommige deelnemers was de pijn van het gezicht af te lezen. Ze konden zich niet meer zonder hulp in het net hijsen. Het was half vier. Ruim tweeënhalf uur nadat het laatste koppel was vertrokken. Er moest nog een aantal deelnemers binnen komen. Tweehonderd deelnemers hebben woensdag de eerste Zeeuwse Marpol Sur vivalrun in Vlissingen gelopen. De survi valrun was een initiatief van de politie man H. Wijkstra en korporaal mariniers D. Jeninga. Zij zetten een twaalf kilome ter lang parcours uit met diverse hinder nissen. Zo moesten de deelnemers de catcrawl doen en afdalen bij de waterzui vering in Ritthem en bij Fort Rammekens het water oversteken. De survivalrun be gon en eindigde bij de marinekazerne. Ge middeld legden de deelnemers het par cours in drie uur af. De snelsten hadden maar 1 uur en 33 minuten nodig. In totaal deden honderd koppels mee. Ze waren af komstig van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Marechaussee, de politie, de brandweer, enkele mariniers en sport school Ten Tije. Onder hen waren slechts acht vrouwen. Er waren geen uitvallers. door René Schrier HEINKENSZ AND - Het water schap Zeeuwse Eilanden gaat drie welen in de Zak van Zuid- Beveland opknappen. Het doel is de waterkwaliteit te verbete ren en ze een ontwaterings- en natuurfunctie te geven. Na de opknapbeurt moeten de welen weer een rol gaan spelen in de ecologische infrastructuur van de Zak van Zuid-Beveland. Na tuurmonumenten zal ze in de toekomst onderhouden. Het gaat om drie kleine welen. Omdat omliggende grondge- bruikers en -eigenaren geen me dewerking willen verlenen was het niet mogelijk een vierde weel, een grotere, eveneens op te knappen. Deze vierde is de weel Ooievaarsnest, gelegen aan de Nieuwlandsedijk. Het slib dat uit deze weel gebaggerd moet worden is niet vervuild. Het mag in de omgeving gestort worden, maar het is nogal veel, namelijk 4000 kubieke meter. Geen van de ommelanden wilde het slib op zijn terrein hebben. Daarom kan deze weel niet worden op geknapt. De welen die wel een beurt krij gen zijn de weel Westhof ten noord-oosten van Heinkens zand. de weel 't Vlaandertje aa de Oude Zanddijk en de Koni; neweel nabij het Slake. In ee toelichting van het dagelijks be stuur van het waterschap won gesuggereerd dat de welen n het ontstaan mogelijk noo structureel zijn onderhoudei omdat ze geen belangrijke func tie hadden. Bij de meeste wele leidde dat tot slechte watei kwaliteit of verlanding op. Oi de waterkwaliteit te verbetere en om dichtgroeien tegen gaan is het noodzakelijk de we len uit te baggeren. Onderhout uitgevoerd door Natuurmom: menten, is daarna nog wel nodi om de nog blijvende negatie\ invloeden van bijvoorbeeld bla dinval en bezinksel tot een m: nimum te beperken. Natuurmonumenten wil aan d zuidzijde van de weel Westho een natuurvriendelijke oeve aanleggen. Dat kan tegelijk mi de baggerwerkzaamheden uil gevoerd worden. Het dagelijk bestuur van het waterschap w 27.500 gulden voor het werk be schikbaar stellen. Ook is subsi die gevraagd in het kader van d projecten voor het Waardevi Cultuur Landschap. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland scoort hoog met haar heao-opleiding economie en ta len (economische linguïstiek). Het is één van de betere oplei dingen van deze soort in het land. Dat rapporteert een visi tatiecommissie die werd inge steld door de landelijke raad voor hoger beroepsonderwijs. Daarmee wordt afgerekend met veelgehoorde suggesties als zou de opleiding beneden de maat zijn. Nederland telt zestien econo mie-opleidingen die zich sterk richten op talenkennis. Door de bank genomen leveren die rede lijk goed werk, concludeert de commissie. De opleiding in Vlis singen springt in velerlei op zicht boven de middelmaat uit. Vooral de internationale geori- enteerdheid krijgt lof, De commissie acht ervaringe van studenten in het buitenlan van belang omdat dit betei kansen geeft op een loopbaan i het steeds internationale!- ge oriënteerd bedrijfsleven. Vlissingen krijgen studente daartoe ruimschoots de gele genheid. Ze worden er verplich minstens een semester in he buitenland te studeren. Tachti procent van hen verblijft tijden de studie een jaar lang in he buitenland. De commissie is ook goed 1 spreken over de kwaliteit vai talenonderwijs, stages, facili teiten, vernieuwingsbereidhei en mogelijkheden om zelfstan dig te leren. Er werd nog wel ee minpuntje gevonden: wat he eerste leerjaar betreft zou de op leiding zich wat meer moete richten op beroepspraktijk en- mogelijkheden waarmee sfrj denten te maken krij gen. 1 Speels voorafje op presentatie Zeeuws handboek paleografie door Frank Balkenende MIDDELBURG - Heemkun digen en andere spitters in de historie kunnen in december uitmaken wie van hen het bes te oud schrift kan lezen. In de Middelburgse raadszaal houdt de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland zaterdag 13 december de eer ste provinciale paleografie- wedstrijd. Een primeur, mis schien zelfs een landelijke. „Naar mijn weten is zo'n wed strijd nog nooit in Nederland georganiseerd", zegt consu lent Aad de Klerk. De test is een speels voorafje op het boek 'Werken met Zeeuwse bron nen, tekst en uitleg bij het le zen van archiefstukken' dat enkele dagen na de kennisme- ting verschijnt. Dat handboek voor de gevor derde vorser vormt de directe aanleiding tot de wedstrijd. „We vonden het een aardige manier om de aandacht te ves tigen op de presentatie van het boek", verklaart De Klerk, consulent van de Stichting Re gionale Geschiedbeoefening Zeeland. Dat boek is voor Zee land nieuw, maar de opzet be stond al. De Klerk geeft toe dat bij Noord-Brabantse collega's is gespiekt. „Die hadden al zo'n handboek. De structuur hebben wij overgenomen, want waarom zou je opnieuw het wiel uitvinden." Foto's Het bijna 180 bladzijden tel lende handboek bevat een groot aantal foto's van histori sche teksten, die op de tegen over liggende pagina's zijn ontcijferd. Daar blijft het niet bij. Om de gebruiker 'achter' de oude tekst te laten kijken, gaat de verklaring vergezeld van een brede uitleg over het onderwerp. Dus een profiel van het waterschap in vroeger eeuwen bij een historische re kening van een waterschap. De Klerk: ,,Zo plaats je die re kening in de historische con text." Bijdragen Verschillende Zeeuwse ar chiefdiensten hebben een bij drage aan het boek geleverd. Een vierkoppige redactie heeft het aanbod gestroomlijnd en geordend. Dat team bestaat uit Leo Hollestelle (Rijksar chief in Middelburg), Huib Uijl (Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland), Anne ke van Waarden (Gemeentear chief Middelburg) en De Klerk zelf. Het boek, een leuk visite kaartje voor de Zeeuwse archiefdiensten, vormt een ruggesteun bij het lezen en be- gi'ijpen van oude geschriften zoals brieven, oorkondes, ver slagen, publicaties en rekenin gen. Het is een sleutel tot 'een ware ontdekkingsreis door de geschiedenis'. Gezien het redelijk grote aan tal deelnemers aan cursussen paleografie, komt de publica tie niet voor zijn tijd. De Klerk bevestigt dat. „Al jaren klinkt de roep om zo'n handboek Maar daarvoor heb je iemand nodig die de kar trekt en mede werkers achter de broek zit. Toen ik twee jaar terug aan trad als consulent, opende de mogelijkheid zich." Sindsdien is bijna twee jaar aan het handboek gewerkt. Veel tijd ging zitten in de selectie van tekstenselecteren, waarbij is gelet op voldoende spreiding m de tijd - van de 15e tot en met de 18e eeuw - en de provincie. „Zowel iemand in Axel als in Sint Philipsland moet er iets van zijn gading in vinden." Paleografie is al de hobby van veel Nederlanders. De Klerk voorziet dat het handboek de interesse van Zeeuwen verder zal aanwakkeren. „Het boek neemt een drempel weg, je krijgt ermee toegang tot aller lei oude informatiebronnen. Past ook leuk in de trend die staatssecretaris Nuis heeft uitgezet. Hij hamert vooral op cultuurparticipatie en -edu catie." In dat licht wordt paleografie- wedstrijd een aardige promo tiestunt. Maximaal 35 deelne mers - meer kan de raadszaal in Middelburg niet herbergen - mogen zich 13 december vanaf 13 uur op enkelepittige tek sten storten. Dat is weinig, afgezet tegen de tienduizend leden die de Zeeuwse heem kundige en oudheidkundige verenigingen tellen. De deel nemers krijgen een uur de tijd. De jury, de redactie van het handboek exclusief De Klerk, moet de opgaven binnen een zelfde tijdspanne nakijken. Het prijzenpakket is beschei den, het gaat om de eer. De Klerk hoopt dat de wedstrijd een jaarlijks terugkerend eve nement wordt. ,,Een beetje in de trant van het Groot Zeeuws Dictee." foto Dirk-Jan Gjeltema door René Hoonhorst GENT - De enkele maanden ge leden geconstateerde bodem vervuiling in Zelzate levert geen direct gevaar voor de volksge zondheid in aangrenzende ge meenten (waaronder Sas van Gent en Axel) op. In Zelzate blijft het stadspark echter ge sloten zo lang niet duidelijk is hoe ernstig de bodemvervuiling is. Het ministerie van Land bouw houdt vast aan de waar schuwing om geen melk van Zelzaatse koeien te drinken en de Vlaamse grensgemeente ver biedt nog steeds de consumptie van bladgroenten en fruit uit ei gen tuin. Dat verbod geldt overigens niet voor groenten die onder de grond groeien. Een wortel uit Zelzaatse volkstuinen kan rus tig worden gegeten. In het grondwater zijn geen polycycli sche aromatische koolwater stoffen (PAK's) aangetroffen, maar door de aanwezigheid van nitraat ennitriet en de bacterio logische gesteldheid van het 'putwater' kunnen de Zelzate- naren zich toch beter beperken tot leidingwater, aldus onder zoekers van de Vlaamse Instel ling voor Technologisch Onder zoek (VITO). De risico's voor een verslechterende volksgezond heid vallen, ook voor Zelzate, echter wel mee was woensdag de boodschap. Inademen Mensen die de vervuilde stoffen inademen of per ongeluk wat van de bodem binnenkrijgen, lopen weliswaar 'een aanwijs baar risico' op kanker. Maar de kans daarop (minstens duizend keer zo klein als het risico dat rokers lopen) ligt beneden de 'maatschappelijk aanvaardba- Feest voor arts KRABBENDIJKE - De bevol king van Krabbendijke, Waar de, Oostdijk en Gawege viert za terdag 4 oktober het 25-jarig jubileum van de huisarts A Con- standse met een receptie in het dorpshuis De Meiboom in Krab bendijke. Vanaf 14.30 kunnen patiënten en oud-patienten de dokter en zijn familie de hand komen schudden. re' norm die de Wereld Gezond heidsraad heeft vastgesteld, meldde de VITO. De Zelzaatse burgemeester J. Schenkels was 'enigszins gerustgesteld' door de onderzoeksresultaten. De burgemeester wilde echter niet te vroeg juichen. Schenkels: „Definitieve conclu sies kunnen we pas trekken als ook de Vlaamse Milieu Maat schappij haar onderzoeksresul taten presenteert. Dan moet duidelijk zijn of we alleen met historische vervuiling te maken hebben - vervuiling die door vroegere bedrijfsactiviteiten in de bodem is beland - of dat er door bestaande bedrijven nu nog steeds vervuiling bijkomt. Het is ook door die onzekerheid dat ik het stadspark nog niet vrijgeef, al is het maar om onze kinderen tegen eventuele risi co's te beschermen." Veiligheid De Zelzaatse burgemeester gaat ervan uit dat hij de veiligheids maatregelen, die nu nog voor de hele gemeente gelden, iets kan versoepelen, zodat ze slechts gelden voor de meest vervuilde zone van zo'n zevenhonderd meter doorsnee. Schenkels wil eerst over de te nemen maatre gelen nadenken en doet vervol gens de gemeenteraad maandag 29 september een voorstel. Hij kan in elk geval al rekenen op fel protest van het Pluralistisch Aktiecomité Kanaalzone (PAK). Zo'n tien actievoerders stonden de hele woensdagmor gen voor het provinciehuis in Gent, maar werd en niet binnen gelaten. Het actiecomité trekt de resul taten van het VITO-onderzoek in twijfel. De effecten van bloot stelling van de vervuilende stof fen op de huid zijn niet bekend, het onderzoeksteam heeft slechts naar de schadelijke ef fecten van PAK's en niet naar die van andere vervuilende stof fen gekeken en een aantal inwo ners van Zelzate eet haast alleen groenten uit eigen tuin in plaats van de aangenomen 25 procent, stelt het comité. Bovendien is het Pluralistisch Aktiecomité verbolgen over het uitblijven van maatregelen tegen raffina derij VFT. Onderzoekers en bestuurders willen het 'teerkot', zoals VFT in Voorbeeld van een oud handschrift uit het Goese archief. de volksmond heet, echter niet aan de schandpaal nagelen vóór onomstotelijk vaststaat dat het bedrijf nog steeds de omgeving vervuilt. Het rapport van de Vlaamse Milieu Maatschappij over vroegere vervuilingsbron nen én huidige vervuilingsver oorzakers wordt over twee tot drie maanden verwacht. De provincie Zeeland 'lift mee' met de resultaten van die onder zoeken, verklaarde gedeputeer de A Dek (milieu) woensdag avond. Dek kon woensdagmorgen niet in Gent zijn, maar had een amb tenaar afgevaardigd. „Het is natuurlijk verheugend dat het Vlaamse rapport bevestigt wat wij zelf in augustus ook consta teerden. We laten ons zeer goed op de hoogte houden van de ver dere onderzoeksresultaten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22