Lobbyen voor de Dammenroute PZC Het Kompas is korfbalkampioen Volkssterrenwacht begint snel aan uitbreiding ^Bedrijven sponsoren N speeltuintoestellen in Oost-Souburg Woensdrecht wil polder groen houden Informatiemarkt over nieuwe Sloelijn zeeland 17 Staatssecretaris krijgt petitie Middelburgse Bedrijven Club Ondergrondse verkenningen in Nieuw-Namen Hulptransport voor Teius Waterschap blijft bij strooibeleid Controle bij opdooi moeilijk Bromfietscontrole jeugd Goes Lichtgewonden bij botsing Verbonden door adoptie Bromscooter gestolen donderdag 25 september 1997 door Edith Ramakers MIDDELBURG - Direct nadat liet nieuws Middelburg bereikte de aanleg van de Dammen route naar 2002 was verscho ven, kwam de Middelburgse Be drijven Club (MBC) in actie. Ongeveer 70 brieven werden I verstuurd naar instanties en be sturen. „Staatssecretaris van Economische Zaken A van -.Dok-van Weele hadden we nog r~]geen brief aangeboden. Van daag is ze op werkbezoek bij het college en opent ze het Toeris tisch Huis. We maken van de ge legenheid gebruik om haar te overtuigen van de bittere nood zaak van de aanleg van de Dam menroute", stelt J. E P. Water man, voorzitter van de MBC. Op het Middelburgse industrie terrein Arnestein overhandigde Waterman woensdagmiddag de brief samen met een Zeeuwse duit, waarop het wapen van de VOC staat. „Wij willen laten weten boos te zijn op minister Jorritsma. Het is een verkeerde {beslissing om de Dammenroute pas in 2002 weer op de agenda te zetten. Wij schenken u er een duit bij om in Den Haag voor de NIEUW-NAMEN - De Meester van der Heydengroeve in Nieuw-Namen doet deze week ig. mee aan de Week van het Land schap. ProGEO, een Europese organi- satie voor het aardkundig erfgoed en de provinciale land schappen vragen dit jaar aan dacht voor het landschap 'On der je voeten'. In de groeve van Nieuw-Namen komen de aard lagen die normaal 'onder je voe den' liggen op natuurlijke wijze aan de oppervlakte. Het doel is, wetenschappelijke kennis te (populariseren om zodoende breed begrip te kweken voor aardkunde en aardkundige na tuurbescherming is groevebe heerder R. Bleijenberg aan het |hart gebakken. Bleijenberg, die op Kerkpad 15 op enkele tien- I tallen meters van de groeve-in- _j gang woont, is altijd bereid be- i'angstellenden rond te leiden Zeeuwse economie een duit in het zakje te doen." Waterman schetste een mis troostige ontwikkeling voor het Zeeuwse bedrijfsleven als de Dammenroute uitgesteld wordt. Uit een enquête vorig j aar van de MBC kwam naar vo ren dat 6 procent van de bedrij ven zich elders zullen vestigen als de bereikbaarheid van de in dustrieterreinen niet snel ver betert. „De Dammenroute zal een economische impuls geven, zeker voor Middelburg. Dat is nodig want de werkgelegenheid in Middelburg loopt achter bij die in overig Zeeland." De staatssecretaris speelde de verantwoordelijkheid door naar minister Jorritsma. Maar verzekerde er ook in haar direc te kring over te spreken. „Maar ik adviseer het college om nog maar eens bij minister Jorrits ma het belang van de Dammen route aan te kaarten, als zij 30 september samen met minister De Boer en met gedeputeerden in Zeeland een bespreking heeft. Jorritsma kan helderheid verschaffen over de activiteiten in de wegenbouw na 1998." Voorbereidingen Wethouder P. Brakman vond dat Van Dok-Van Weele de indruk wekte dat er nog steeds in 1999 met de Dammenroute kan wor den begonnen. „Als we in de provincie maar alle voorberei dingen volgens schema afron den, kan het project rond 1999 beginnen." Staatssecretaris A van Dok-van Weele bekijkt de Middelburgse duit. Burgemeester Spahr van der Hoek (r) en voorzitter J. P. EWaterman van de Middelburgse Bedrijvenclub (1) kijken mee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers MIDDELBURG - De volks sterrenwacht Philippus Lans bergen uit Middelburg breidt uit. Vóór december kan er van uit een nieuw observatorium met een grote telescoop en CCD camera naar de sterren gekeken worden. Bestuurslid Tjerk Westerterp van de Stich ting Volkssterrenwacht noemt de vernieuwing onontbeerlijk voor een actieve stichting die ongeveer 150 donateurs heeft. „Binnenkort is er weer de prachtige wintersterrenhemel. Met die nieuwe apparatuur en ruimte kunnen we daar nog meer mensen van laten genie ten." Een CCD camera werkt als een soort videocamera. De camera neemt op en projecteert de beelden direct op een groot tv- scherm. Een aannemer zal naar de zin van de sterrenkij kers een observatieruimte ma ken. „Daarvan schuif je het dak als het ware opzij. Het voordeel daarvan is dat je geen last hebt van vervuilende lichtbundels, omdat je binnen- staat. Je krijgt een helderder beeld." Philippus Lansbergen diende onlangs een subsidieaanvraag in bij het Anjerfonds Zeeland. Want zonder die financiële steun zou de verbouwing van de volkssterrenwacht, die 20.000 gulden kost, langer op zich hebben laten wachten. Ook de Vriendenclub Van Fraassen is onlangs voor spon soring van de Sterrenwacht opgericht. „En we hebben ei gen middelen uit donaties. Daar komt bij dat we cursus sen sterrenkunde via de Zeeuwse Volks Universiteit verzorgen. Enkele scholen doen af en toe een beroep op ons voor lessen over astrono mie. We organiseren avonden in ons centrum aan de Heren gracht in Middelburg voor ver enigingen of groepen, gaan naar bejaardentehuizen om over planeten, kometen, ster ren te praten." De volkssterrenwacht heeft een bedrag van 7.500 gulden van het Anjerfonds gekregen om de sterrenkunde onder ge wone mensen te brengen. „Dat is onze doelstelling. Vandaar dat deze uitbreiding als geroe pen komt. Hoe mooier je het heelal kunt tonen, hoe boeien der de ruimte om ons heen wordt. En er is daarover nog zoveel onbekendheid. In een krantenartikel stond dat 16 procent van de Duitsers ge looft dat de zon om de aarde draait, in plaats van de aarde om de zon. We kunnen nog werk verzetten." ARNEMUIDEN - De Stichting Arnemuiden helpt Teius ver trekt maandag 29 september voor een hulptransport naar de Roemeense stad Teius. De groep neemt ziekenhuisledikanten, veel schoolmeubilaii-, fietsen, rolstoelen, computers, medi sche apparaten en kinderwagens mee. Bovendien bevat het transport vijfhonderd zakken met kleren en dekens. Die wor den voor een schijntje verkocht in het winkelt je van de stich ting in Teius. Zaterdag 4 oktober keert het transport weer terug in Arne muiden. Vier begeleiders van het transport blijven een paar dagen langer om met onder andere het gemeentebestuur van Teius te overleggen over de bouw van een nieuwe ziekenzaal bij de medische kliniek in het centrum van Teius. De stichting heeft daar al geruime tijd plannen voor, maar het gemeente bestuur heeft nog weinig vertrouwen getoond in een goede af loop van die plannen. GOES - Ondanks kritiek handhaaft het waterschap Zeeuwse Eilanden het gevoerde beleid met betrekking tot de gladheid bestrijding. Het principe is dat de belangrijkste wegen wor den gestrooid bij gladheid. Dat blijft zo. Kritiek op het afgelopen winter gevoerde beleid legt het wa terschap grotendeels naast zich neer, omdat de klachten voor namelijk over sluipwegen gingen. Het betrof onder meer de Sinoutskerke Zandweg (sluiproute voor verkeer van Nisse richting Goes) en de Oostweg op Schouwen-Duiveland bij Ouwerkerk. Volgens het waterschap is het onvermijdelijk dat er onbegrip blijft bestaan bij sommige bewoners. Niet alle plattelandswe- gen kunnen gestrooid worden. GOES - De maatregelen die het waterschap Zeeuwse Eilan den begin dit jaar heeft genomen om schade aan wegen te voorkomen door opdooi, zijn goed nageleefd. De schade aan de wegen valt dan ook mee. Het waterschap raamt de kosten op ruim 70.000 gulden, met name voor het herstel van scheu ren. Hoewel het allemaal redelijk goed verlopen is, constateert het waterschap in een evaluatie wel dat controle op naleving van de inrijverboden moeilijk is. De indruk bestaat dat in de avond- en vroege ochtenduren toch zware auto's over opdooi- gevoelige wegen hebben gereden. De politie heeft in een enkel geval 'met grote moeite' opgetreden, maar het wegennet van het waterschap is te groot om uitgebreid te kunnen controle ren. De vier Zeeuwse waterschappen stelden op verschillende tijdstippen een inrij verbod in. Daarover zal in'het vexwolg be ter overleg plaatsvinden. GOES - De politie heeft woensdagmorgen tussen 7.30 uur en 8.30 uur bromfietsen van de schoolgaande jeugd gecontro leerd. Dat gebeurde op de Goesestraatweg en op de Kloeting- seweg. De oogst bedroeg vier bromfietsen die in verband met te veel vermogen en te veel lawaai voor verder onderzoek naar het politiebureau in Goes zijn gebracht. BROUWERSHAVEN - Op de kruising Oude Schouwse Dijk met de Delingsdijk in Brouwershaven vond eergisteren, dins dag, omstreeks 21.25 uur een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een 22-jaxdge inwoner uit Zierikzee verleen de geen voorrang aan een 27-jax-ige inwoonster uit Zonnemai- re. De voex-tuigen werden zwaar beschadigd en moesten worden weggetakeld. Beide bestuui-ders liepen lichte ver- wondigen op. W ;door Maurits Sep ll 'OOST-SOUBURG - Zeeuwse fbedrijven kunnen speeltoestel- J jen in de xxog aan te leggen speel- Ituin in Oost-Souburg gaan MIDDELBURG Kledingbeurs - De Unie van Vrijwilligers (UW) in Middel burg houdt op donderdag 2 ok tober van 9.30 tot 13.00 uur een kledingbeurs op Herengracht 52. Inleveren van winterkleding kan op woensdag 1 oktober van van 13.30 tot 16.00 uur. VLISSINGEN Ontmoeting ouderen - De Stich ting Welzijn Ouderen Vlissingen houdt iedere donderdagmiddag een ontmoetingsmiddag in de foyer van het Theo van Does- bui'gcentrum aan de Brouwe- naarstraat. De middagen zijn bedoeld voor vijftigplussers die het gezellig vinden om anderen te ontmoeten, een kaartje willen leggen, willen sjoelen of koers- ballen. Ook dammers en scha kers zijn welkom. Koffie en thee zijn tegen gereduceerde px-ijzen te verkrijgen. De bijeenkomsten beginnen om 14 uur. Op vei'zoek [wordt een speciaal programma aangeboden. Bijstandskrant - Leden van de jSocialistische Partij, afdeling Vlissingen, delen vrijdag (mor gen) de nieuwe editie uit van de 'Bijstandskrant' bij de sociale dienst aan de di*. Gallandstx'aat. In de krant staan artikelen over: progluren, vijf procent erbij en de wet Boeten. Geschiedenis brandweer - De bijeenkomst van de Heemkun dige Kring Walcheren staat Woensdag 1 oktober in het teken Van de brandweer-. Belangstel lenden wox'den vanaf 19 uur werwacht op het Trainingscen trum van de Vlissingse brand weer aan de Buitenhaven. Ing. [A. Groos, brandweercomman dant van Rijswijk, zal iets over 'ide geschiedenis van de brand weer in het algemeen vertellen. Daarna gaat ing. A J. te Paske, iCommandant van het Middel burgse korps in op heden en ver leden van de Zeeuwse brand weer. Hij vertelt daarnaast over 'de vergaande plannen voor een (Stadsgewestelijke brandweer. Tot slot wordt een rondleiding door het centrum gegeven. sponsoren. In ruil voor een fi nanciële bijdrage komt de naam van het bedrijf op het toestel te staan. Ook kuxxnen andere re clame-uitingen worden verkre gen. Het goedkoopste speeltoe stel kost vijfhonderd guldenhet duurste bijna vijftienduizend gulden. De Speeltuinvereniging Oost- Souburg en de projectleidster van het project 'Mooi zo, Goed zo', Astrijd Nieste, gaan dit na jaar bedrijven benaderen met de vraag of zij sponsor van de speeltuin of van een toestel wil len worden. „Er is nog best veel geld nodig om de speeltuin te i'ealiseren", verklaart Nieste de actie. Hoeveel kan zij niet zeg gen. „Er worden nu offertes ge maakt. Ik weet niet hoe groot de eventuele prijs veranderingen uitvallen." Eenderde van de kosten voor de speeltuin is beschikbaar gesteld door de gemeente Vlissingen. Ex- zijn ook al bedrijven die hun fi nanciële steun hebben toege zegd, maar nog steeds gaapt ex- een gat tussen de kosten voor een volwaardige speeltuin en het bedrag dat de vei'eniging op dit moment in kas heeft. „Het gaat er vooral om dat we toestellen gespdnsord willen zien", zegt Nieste. „In het voor jaar van 1998 willen we de speeltuin gaan aanleggen. Het ziet ernaar uit dat het gaat luk ken. Ook al is het met vallen en opstaan. Er wordt namelijk veel gevraagd van vrijwilligers. Daarom is het beschikbaar stel len van materialen of diensten eigenlijk nog belangrijker voor ons dan het geld. Het scheelt bij voorbeeld heel veel als een be drijf iemand beschikbaar stelt om voor ons een klus op te knap pen. We willen een tuin aanleg gen en dus hebben we iemand met groene vingers nodig." Betrokkenheid Dat geeft ook het gevoel dat de speeltuin niet alleen door vx-ij- willigers wox-dt gedragen maar door meer mensen, aldus Nieste. „De sociale betrokkenheid van andei-en, daar gaat het om. We willen het belang van de leef baarheid van een stad of dorp duidelijk onder de aandacht van de bedrijven brengen. Een goede leefbaarheid is belangrijk voor een stad of dox-p en dus ook voor een bedrijf. Een onderne ming staat niet alleen maar in een omgeving. Als die omgeving goed is, trekt dat bedrijvigheid Spelmoment uit de korfbalcompetitie van de scholen in Oost-Soubxirg. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Basisschool Het Kompas uit Oost-Souburg is dit jaar twee bekers rijker. Tijdens het schoolkorfbaltoernooi op de velden van Zuidwesters en Animo in Oost-Souburg won Het Kompas de Karolingentrofee in groep 6/7 en in 4/5. Zij mo gen volgend jaar juni Oost-Souburg vertegenwoordigen tijdens het provinciaal kampioenschap. Meer dan 160 meisjes en jongens deden woensdagmiddag mee aan het monokorfbaltoenxooi. Alle 30 teams kregen na vier uur korfballen een medaille. Op kleine veldjes en vier tegen vier knokten ze voor elke meter. In een van de poulewedstrijden kwam al naar voren dat het Kom- foto Dirk-Jan Gjeltema pas 5 kanshebber was voor de hoofdprijs in groep 6/7. Tegen 't Mozaiek 6 stond Amar van Het Kompas drie keer op de goede plaats en scoorde evenzoveel keren. „Ik ben goed, misschien wel de beste. En ik scoor gemakkelijk. Dat deed ik vorig jaar ook al. Wij oefenen ook vaak met elkaar. Na school spelen we bijna elke middag twee tegen twee. Daar lei-en we van", sprak Amar zelf verzekerd. Moeite In de finale had Het Kompas 5 wel veel moeite om 't Mozaiek 1 van zich af te schudden. Na de verlenging benutten ze de straf- worpen beter. Het Kompas 8 (groep 4/5) won met 5-0 van medefi nalist Burcht-Rietheim 6. doorMieke van der Jagt RILLAND - De gemeente Rei- merswaal hoeft niet te rekenen op de buurgemeente Woens drecht als het gaat om indu striële ontwikkeling in het pol dergebied tussen de Brabantse Wal en het Schelde-Rijnkanaal. Burgemeester A Verbree van Reimerswaal lonkt weliswaar naar Woensdrecht, maar alleen de tweemansfractie van de PvdA in de gemeenteraad van Woensdrecht knipoogt terug. Reimerswaal zou het liefst zien dat voor het gebied een inte graal plan wordt gemaakt, waarin de Zoomweg als een soort natuurlijke grens moet fungeren. Ten westen van de Zoomweg zou industrie zich kunnen vesti gen en ten oosten van de weg kan, in de visie van Reimers waal, natuurontwikkeling plaatsvinden. Woensdx-echt is echter van mening dat de pol ders aan de voet van de Bra bantse Wal als groene buffer tussen de industriegebieden van Bergen op Zoom en Antwerpen, voor de landbouw gereserveerd moet blijven. Wethouder C. Bosman van ruimtelijke ontwikkeling in Woensdrecht sluit echter niet uit dat zijn gemeente te zijner tijd zal aanhaken de ontwikke ling van spaarbekkens door Delta Nutsbedrijven. „Dat past beter in onze visie dan de ideeën van Reimerswaal." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Met open vizier gaat Rijkswaterstaat de discussie in over de vernieuwing van de Sloelijn, de goederens poorlijn naar het industriege bied Vlissingen-Oost. Volgende week dinsdagavond wordt in De Stenge in Heinkenszand een in formatiemarkt gehouden, waar de bezoekers geen kant-en-kla- re plannen moeten verwachten. Het is de eerste stap in een lange procedure. De uitvoering van het werk is pas voorzien in de periode 2001-2004. In opdracht van het ministerie van Vei"keer en Waterstaat is 'slechts' een verkennende studie uitgevoerd. Duidelijk is dat er iets aan het huidige goederens- poor moet gebeuren. Dat heeft niet alleen met de verwachte groei van het goederenverkeer per rail uit Vlissingen-Oost te maken. De lijn is ook verouderd. Er zitten te veel (onbewaakte) spoorwegovergangen in en het spoor voldoet niet aan de mi lieu-eisen wat betreft trilling en geluidoverlast. In de verkennende studie waar van de volledige uitgave dins dagmorgen pas beschikbaar komt, worden vier alternatie ven beschreven voor de huidige spoorlijn. Het eerste, het nul-al ternatief genaamd, is het simpelste: Het tracé van de goe- derenspooi*verbinding blijft ongewijzigd, maar wordt aan gepast om de overlast te vermin deren en de veiligheid te verho gen. Elektrisch Het tweede alternatief (nul- plus) gaat ook uit van handha ving van het tracé door Hein kenszand en langs Eindewege. De lijn wordt in deze variant niet alleen aangepast aan de ei sen van de tijd, maar kxnjgt ook een elektiische bovenleiding. Zware diesellocomotieven kun nen dan vervangen worden door elektrische. Momenteel worden die verwisseld in Roosendaal. Dat brengt daar risico's met zich mee. De twee andere beschreven al ternatieven gaan verder. De Sloelijn wordt in die voorstellen verlegd en geëlektrificeerd. Al ternatief één gaat uit van een verlegging van de bestaande lijn ter hoogte van Heinkenszand. Het spoor dat nu bij 's-Heeren- hoek afbuigt naar Heinkens zand, blijft in dit voorstel de Sloeweg (N254) volgen. Treinen komen dan niet meer door Hein kenszand, maar wel door Ein dewege. In de meest vergaande variant, alternatief twee, wordt een ge heel nieuwe Sloelijn aangelegd van Vlissingen-Oost door de Quarlespolder ten noordwesten vanNieuwdoxp. De Quarlespol der wordt niet volledig doorsne den. Het tracé volgt, nog net op Borsels grondgebied, de voor malige zeedijk aan de Walcherse kant van de Quarlespolder. Tus sen Arnemuiden en Lewedorp komt de aansluiting op de hoofdspoorweg Vhssingen- Roosendaal, ter hoogte van de Sloedam. Vervolg Of dit de enige mogelijkheden zij nlaat het ministerie van Ver keer en Waterstaat open. Op de informatiemarkt die dinsdag van 19.00 tot 22.00 uur wordt gehouden, kan iedereen met ei gen vooi"stellen en wensen ko men. Die zullen wo.rden ver werkt in de vei-volgprocedure, waarin onder meer een milieu effect rapport (mer) met alle bij behorende inspraak is opgeno men. Alleen voor onderhoek en inspx-aak heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat al de tijd genomen tot het jaar 2001. MIDDELBURG - Fiom Zeeland verzorgt samen met de Werk groep Adoptie Nazorg Zeeland (WANZ) drie thema-avonden over het onderwerp 'Verbonden door adoptie' in Middelburg. De eerste avond, over afstands moeders, is op vrijdag 10 okto ber van half acht tot half elf in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. De film 'In alle stilte' van Karin Junger wordt ver toond. Verder blikt een Neder landse afstandsmoeder terug op dertig jaar van haar leven. Na de pauze is er een forumdiscussie met enkele afstandsmoeders en twéé maatschappelijk werkers. De andere twee thema-avonden gaan over adoptiekinderen en adoptie-ouders. MIDDELBURG - Vanaf de Ka- naahveg in Middelburg, vlakbij het NS-station, is dinsdag tus sen 9 en 18 uur een zwarte brom scooter van het merk Hyosung Rush gestolen. De scooter is 3.200 gulden waard. Het verze keringsnummer is SJW-842.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17