Metaalbedrijf Den Exter failliet Toeristisch Huis oogst bewondering Wespennest weinig gewaardeerd Reeks misdrijven opgelost met oprollen bende ZCAD staat achter lagere leeftijdsgrens klanten koffieshops Werkgelegenheid 62 man in gevaar, onderhandelingen over overname )rie schepen in aanvaring )ij Terneuzen zeeuwse almanak Fruit loor Arjen Nijmeijer HEER ARENDSKERKE - Het me- aalbewerkingsbedrijf Den Exter Me- aal bv uit 's Heer- Arendskerke is giste- en op verzoek van de directie failliet erklaard. De 62 werknemers zijn eer- Ier deze week van de stap op de hoogte 'esteld. Voor de Industriebond FNV ;omt het faillisement als een grote ver assing. iurator J. B. de Meester is bezig met nderhandelingen over een eventuele overname, maar hij wil hij de naam van dit bedrij f nog niet noemen. De curator hoopt eind deze week duidelijkheid te kunnen bieden. Bij overname zal de meerderheid van de werknemers aan het werk kunnen blijven, maar een aantal ontslagen is hoe dan ook onont koombaar, denkt De Meester. Den Exter Metaal bv werd in 1950 op gericht en hield zich onder meer bezig met metaalbewerking, onderhoud van bijvoorbeeld bruggen en sluizen en fa bricage van apparaten voor de chemi sche en petrochemische industrie. Twee jaar geleden droeg directeur en oprichter Den Exter het bedrijf over aan Rodipa bv, een managementson- derneming die sindsdien de leiding voerde. Loonkosten De oorzaak van het faillisement ligt volgens De Meester in een periode dat het bedrijf met te kleine winstmarges heeft gedraaid. „Zo had de onderne ming een aantal vaste contracten, waaronder met Rijkswaterstaat in Midden-Zeeland. In deze contracten stonden afspraken over loonkosten", legt de curator uit. In de loop der jaren stegen de loonkosten meer dan ver wacht, zodat Den Exter te weinig winst maakte of zelfs verlies begon te lijden op die contracten. Daar kwam nog bij dat het bedrij f vorig jaar een 'omvangrijk verlies' heeft ge leden op een opdracht in Terneuzen. Voor de Middensluis in het sluizencom- plex van Rijkswaterstaat heeft Den ■ERNEUZEN - Bij de Zeve- laarhaven van Terneuzen zijn mensdagavond om half zeven lrie schepen beschadigd bij een lanvaring op het Kanaal van lent naar Terneuzen. let lege Nederlandse zeeschip keizersgracht (4900 ton) week 'lak bij de haven uit voor een 'ertrekkend binnenschip. Bij lie manoeuvre draaide de Kei- ersgracht naar stuurboord en verd eerst het vertrekkende chip Willemijn (350 ton) ge- aakt en even later booi'de de keizersgracht zich kop voor in iet Noorse zeeschip Menominee 9261 ton) dat in de Zevenaar- ïaven lag te lossen. )e Menominee liep deuken in de ij op en er werd een scheeps vaan beschadigd. De Keizers- [racht had schade aan de boeg :n de Willemijn liep eveneens ien paar deuken op. Niemand aakte overigens gewond. )e oorzaak van het ongeluk is log onbekend. De loods van de keizersgracht, die richting sluis 'oer, beweert dat de Willemijn lem in de weg zat. De schipper van de Willemijn ontkent dit Echter en zegt dat hij lag te wachten in de moding van de 'Iwenaarhaven. De politie te water stelt een onderzoek in. Pastor roept kerken op asielzoekers tneer te helpen poor Conny van Gremberghe BRESKENS - De kerken in Zee land moeten zich veel meer Inzetten voor het lot van ont heemden en uitgeprocedeerde isielzoekers. Dit zegt de Bres- :ense pastor Omèr Gielliet, me de naar aanleiding van de dis cussie rond het tentenkamp in Ie Drentse bossen bij Dwinge- n dat kamp zorgt de stichting nlia al dagen voor opvang van litgeprocedeerde asielzoekers lie volgens'het kabinet zonder iroblemen naar hun vaderland .ouden kunnen terugkeren. Vol lens Inlia zijn de mensen in twestie absoluut niet welkom n hun land van herkomst, ïielliet, die sinds 1993 betrok ken is bij het werk van Inlia in Zeeland, kan de politieke spel lat met de ontheemden ge peeld worden niet goed plaat- en. „Politici praten binnenska- ners uren achtereen over de litgeprocedeerde asielzoekers. Le hebben het over het bieden ran paraplu's om onder te chuilen, jnaar hebben niet in de laten dat het buiten noodweer s waarin mensen elkaar staan e verdringen. Ze hebben er werkelijk geen idee van in wat 'oor situaties deze mensen ver ieren, wat het is om vluchteling ezijn", zegt de oud-pastoor van ireskens. Ipvanghuis Ïielliet nam in 1993 het initia- ief tot de oprichting van de tichting Passage. Deze instel- ing droeg er zorg voor dat het 'oormalige kruisgebouwtje in iet vissersdorp werd omge- )ouwd tot een opvanghuis voor huislozen en uitgeprocedeerde isielzoekers. De opvang van de- e mensen werd geregeld in nau- /e samenwerking met de leeuwse afdeling van Inlia. )e afgelopen jaren hebben er 'oortdurend mensen in het Pas age-huis onderdak gekregen, lomenteel vertoeven er in het mis zeven uitgeprocedeerden lit verschillende landen. )e Breskense geestelijke zou [raag zien dat de kerken in Zee and, van alle gezindten, zich ictiever met het lot van de ont- leemden zouden bezighouden, 'ielliet: „Ik kan ze dat natuur- ijk niet verplichten, maar met >ij n in het hart moet ik toch con- tateren dat er te weinig ge- leurt. Klaarblijkelijk wordt 'ergeten dat Jezus ook een 'luchteling was, evenals Abra- ïam en Mozes." Staatssecretaris A van Dok-van Weele aan de balie van het nieuwe Toeristische Huis ii links directeur P. Nouwen van de ANWB. Middelburg. Links naast haar burgemeester L. Spahr van der Hoek en geheel foto Ruben Oreel. Middelburg vraagt ANWB om vermelding op wegwijzers door Ben Jansen MIDDELBURG - De naam Middelburg verschijnt binnenkort wellicht op de wegwijzers van de ANWB langs de A58. Het is de gemeente Middelburg al lang een doorn in het oog dat Goes en Vlis- singen wel op de borden prijken en Middelburg - nota bene Zeelands hoofdstad - niet. Bij de opening van het Toeristisch Huis Zeeland - ook in Mid delburg - zegde ANWB-directeur P. A Nouwen toe te onderzoeken of dit ver zuim kan worden hersteld. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoekmaakte gebruik van de aanwezig heid van Nouwen, staatssecretaris A van Dok-van Weele en gedeputeerde J. G. van Zwieten om in één zin een aan tal wensen van het gemeentebestuur van Middelburg te formuleren: de door trekking van de Dammenroute, het au- qaduct, de invulling van het stationsge bied en de vermelding van Middelburg op de bewegwijzering langs A58. Pech Die laatste wens had Nouwen al eerder bereikt. Hij deelde mee dat de aandui dingen op de borden geheel volgens de regels zijn: de eerste en de laatste grote plaats plegen te worden vermeld. Nou wen: „Middelburg heeft nu eenmaal de pech tussen Goes en Vlissingen in te lig gen." Hij kon zich evenwel de ergernis van Middelburg voorstellen en beloof de Rijkswaterstaat te zullen vragen of er geen uitzondering op de regels kan worden gemaakt. De directeur van de ANWB ging ook in op Spahr van der Hoeks opmerkingen over het opschorten van de doortrek king van de Dammenroute en de aanleg van een derde kanaalkruising. „Het is jammer dat de aandacht vooral uitgaat naar megaprojecten", vond hij. „Daar door blijven andere, die op kleinere schaal zeker zo belangrijk zijn, liggen." Het Toeristisch Huis, gevestigd in het voormalige Polderhuis en een erbij ge trokken en uitgebreid pand aan Nieuwe Burg, kreeg veel lof. Vooral ook omdat er zoveel instanties en activiteiten sa men onder één dak zijn gebracht: het Provinciaal Bureau voor Toerisme, ANWB, VW Middelburg, het Zeeland Verbeeld Paviljoen, vakantieboekings- centrale, busonderneming ZWN, de be langenvereniging van recreatieonder nemers Recron, het Breed Overleg Deltawateren en het recreatieschap Veerse Meer in één Toeristisch Huis on der te brengen, kreeg veel lof. Wensen Van Dok-Van Weele meende dat Zee land zich hiermee binten het stereotie pe beeld plaatst. Ze prees de bedrijfstak recreatie en toerisme in Zeeland ook, omdat begrepen is dat de klant niet slechts uit het aanbod moet kunnen kiezen, maar dat het aanbod moet in spelen op de wensen van de klant. Van Zwieten stelde zonder schroom dat de ANWB in Middelburg de mooiste win kel in heel Nederland heeft. Nouwen constateerde dat Zeeland zo'n fraai Toeristisch Huis zonder meer verdient. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Etienne van der Pluym en Rob Leere maakten zich snel uit de voe ten nadat ze hun auto in de ga ragebox van een vriend had den weggezet. Een wespennest van ongeveer zestig bij vijftig centimeter zat tegen een van de muren geplakt en duizen den wespen vlogen naar bui ten. „Die box was lang niet ge bruikt, dus de wespen konden ongestoord aan het nest wer ken. Een buurvrouw had zich al afgevraagd waar al die wes pen toch vandaan kwamen", zegt Van der Pluym. De wespen zijn waarschijnlijk via het ventilatiesysteem naar binnen gekomen. In de garage boxen in de Irenestraat in Oost-Souburg zijn voor frisse lucht enkele stenen dwars in gemetseld. Van der Pluym wil de wespen laten, verwij deren. „Ik zet daar voorlopig geen stap meer bin nen. Het was een angstig mo ment." Voor de bestrijding van wes pennesten wordt de gemeente regelmatig gebeld. Vlissinger Het nest in de Souburgse garagebox huisvest duizenden wespen. A P. Fonteine heeft ervaring met het verwijderen van wes pennesten. „Vorig jaar ben ik wel vaker gebeld dan dit jaar. Er zaten toen veel meer wes pen. Dit is wel een behoorlijk fors nest. Nesten van dat for maat worden door vier- tot foto Dirk-Jan Gjeltema vijfduizend wespen bezocht. Wespennesten verwijderen we door ze in te spuiten met een poedersoort. Ze sterven dan." Exter een scheepsvanginstallatie' ge bouwd en geïnstalleerd. Voor dat pro ject maakte Den Exter veel meer kos ten dan was berekend; bovendien moest de onderneming een forse scha declaim betalen, waardoor het verlies nog groter werd. Vorig jaar nog nam Den Exter veertien personeelsleden over van metaalbe drijf Schelde Terneuzen. Ook enkele werknemers van Schelde Apparaten bouw in Vlissingen kwamen onder con tract van Den Exter. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Van het Zeeuws Consultatieburo voor Alcohol en Drugs (ZCAD) mag de leeftijdsgrens voor bezoekers van gedoogde koffieshops om laag naar zestien jaar. Wie nu in koffieshops softdrugs wil ko pen, moet minimaal achttien jaar zijn. Het consultatiebureau denkt dat verlaging van de leeftijds- grens voorkomt dat jongeren onder de achttien wiet en hasj kopen in het illegale circuit, waar ze vaak ook in aanraking komen met harddrugs. „Als je de softdrugsverkoop wil regule ren, lijkt me het verstandig dat ook zestienjarigen tot een gele galiseerde koffieshop worden toegelaten'", zegt ZCAD-direc- teur J. T. van den Broek. Hij reageert daarmee op een on derzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Groningse bureau Intraval. Vol gens het rapport kopen veel jon geren onder de achttien jaar hun softdrugs kopen in een omvang rijk illegaal circuit van straat dealers, koeriersdiensten, sho armazaken en speciale afhaalshops. In dat circuit ma ken ze ook sneller kennis met harddrugs. Het is daarom beter, stelt het rapport, voor officiële verkooppunten een lagere leef tijdsgrens te hanteren. Illusie Volgens Van den Broek zijn er ook in de Zeeuwse steden tallo ze illegale en snel wisselende verkooppunten. Door alleen jongeren vanaf achttien jaar toe te laten tot gedoogde koffie shops, drijf je de iets jongere jeugd dat circuit in." Een leef tijdsverlaging is naar zijn me ning de minst kwade oplossing. „Zestien jaar lijkt me een rede lijke grens. Als ze dan toch soft drugs willen gebruiken - let wel, ik ben daar geen voorstander van - kunnen ze die beter in een gelegaliseerde koffieshop ko- HIHH pen. Daar is tenminste controle op de kwaliteit en zijn geen harddings in de buurt. Het pro bleem van het drugsgebruik is zo beter te beheersen." Drempelverlagend Bestuurders voelen er weinig voor een jonger publiek in kof fieshops toe te laten,als kabinet en Tweede Kamer daar ooit toe zouden besluiten. De Goese burgemeester drs. D. J. van dei- Zaag, voorzitter van het ge meentelijk drugsoverleg in de Oosterschelderegio, vreest dat de verlaging van de leeftijds grens de drempel voor jongeren alleen maar lager legt. „Je no digt zestien- en zeventienjari gen zo wel erg makkelijk uit tot softdrugsgebruik. Ik denk niet dat je dat straffeloos kan doen." De Oosterschelderegio begint pas 1 januari met het eigen ge doogbeleid. Er komen twee ver gunninggebonden koffieshops in Goes. Van der Zaag wil eerst ervaring opdoen met het ge doogbeleid. alvorens te discus siëren over de leeftijd van kof fieshopklanten. Gevaren De Terneuzense wethouder P. A Hamelinck (volksgezondheid) sluit zich daarbij aan. Hij wijst erop dat een verlaging van de leeftijdsgrens haaks staat op het beleid van het kabinet, dat voor het kopen van alcohol en tabak de minimumleeftijd van acht tien jaar wil invoeren. Niet alleen om die reden heeft de Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef grote twijfel. „Je kunt de leeftijds grens wel verlagen naar zestien jaar, maar daarmee tackle je het probleem slechts voor een deel. De moeilijkste groep vormen de veertien- en vijftienjarigen, die experimenteren met roken en softdrugs. Met een leeftijds grensverlaging vang je die niet. En ik wil kinderen van die leef tijd absoluut niet in koffieshops zien. Het is een dilemma." WHÊIÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ IS JARIG EN geeft kortingsbonnen weg bij uw aankopen, voor iedere 100,- KORTINGSBON A VAN 10% CADEAUS 01 18 - 640773 Pottenmarkt 13, Middelburg Subsidie culturele uitwisselingsdag met Vlaanderen MIDDELBURG - De provincie Zeeland trekt vierduizend gul den uit voor de organisatie van een culturele uitwisselingsdag met West-en Oost-Vlaandercn. De dag wordt dit jaar gehouden in Knokke-Heist en is bestemd voor cultureel medewerkers van gemeenten. De studiedag kost de provinciebesturen in totaal 12.000 gulden. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een tip van een oplettende Middelburger heeft geleid tot de oplossing van een serie van 63 inbraken en diefstallen door een groep van negen Vlissingse, Middelburgse en Veerse jongeren. De misdrij ven werden gepleegd tussen 1 oktober 1996 en 1 augustus van dit jaar, voornamelijk in Mid delburg, Vlissingen en Oost- Souburg. In het verlengde van deze zaak is tegen zeven inwo ners van Vlissingen en Middel burg proces-verbaal opge maakt wegens heling. De verdachten zijn, in afwach ting van eventuele vervolging door het Openbaar Ministerie, vrijgelaten. De politie kwam de bende op het spoor toen in de nacht van zon dag 20 op maandag 21 juli van dit jaar in de Volkerakstraat in Middelburg een vijftienjarige Middelburger en een twintigja rige Vlissinger op heterdaad werden betrapt op het stelen van benzine uit een geparkeerde auto. De politie kon de twee die nacht aanhouden na een tip van een oplettende burger. Deze arrestatie was het begin van een twee maanden durend onderzoek waaraan vijf recher cheurs werkten. Dat leidde uit eindelijk tot het oprollen van de bende. De bende bestaat uit acht jonge mannen uit Vlissingen en Mid delburg, vijftien tot en met twintig jaar oud, en een vi j ftien- jarig meisje uit Veere. Volgens de politie pleegden zij, in wisselende samenstelling, tweeëntwintig benzinediefstal len uit auto's, zeventien auto inbraken, vijftien schoolinbra- ken, een inbraak in een sport kantine en zes bromfietsdief stallen. Ook braken ze een auto open in Westkapelle. Verder werd een in Amsterdam gesto len bromfiets geheeld. De buit bestond, behalve de ge stolen bromfietsen, uit audio- en computerapparatuur, casset tebandjes en cd's. De schade - de waarde van de spullen en de braakschade - bedraagt enkele tienduizenden guldens. Een deel van de buit is bij huiszoe kingen teruggevonden. Die spullen zijn teruggegeven aan de rechtmatige eigenaars. De politie zal andere benadeelden van de benden eveneens bena deren over deze zaak. De politie heeft in het kader van dit onderzoek ook proces-ver baal opgemaakt tegen zeven mensen die worden verdacht van heling van door de bende gestolen goederen. Het betreft drie Vlissingers van 16, 29 en 40 jaar oud en drie mannen van 20, 43 en 47 en een vrouw van 36 uit Middelburg. Nog maar tioee dagen was ze thuis met een griepje, toen een prachtige fruitmand werd bezorgd meteen kaartje waarop de Vlissingse onder neming waar zij werkt haar sterkte en van harte beter schap toewenste. Ze ervoer het als een verras send snelle reactie van de lei ding van het bedrijf, die blijk baar zorg en warmte wilde uitstralen in een onpersoon lijker wordende ivereld. Toen ze, teruggekeerd op haar werk, contact opnam met de afdeling personeels zaken om te laten weten hoe zeer de attentie haar had be haagd, bleef het even stil. Vervolgens klonk wat ge kreun van de computer en werd haar meegedeeld dat de fruitmand haar was gewor den fiindat ze al tien maan den als ziek te boek stotid. Haar agenda bracht ophelde ring. Inderdaad, tien maan den geleden ivas ze een week absent geweest wegens een kleine operatie aan haar voet. Haar terugkeer op de arbeidsvloer was blijkbaar niet administratief verwerkt. Ze werd bevangen door een gevoel van kilte over de on persoonlijker wordende we reld. Nou ja, het fruit was heel lek ker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15