RÖVINCIflLE ZEEUWSE COURANT Grens softdrugs naar 16 jaar Algerijns bewind ontkent hoog dodental jongste slachtpartij OPEN DAGEN Nazomer aan Zeeuwse kust Chirurg snijdt zichzelf in de vingers Palletfabriek in de as gelegd in Rotterdam 4 WEKEN Herfstvreugde intratuin Tenten asielzoekers blijven staan Controle kinderdagverblijven PSV moeizaam langs Fortuna VOOR 15,00 JA, ik wil: mÊ WMUÊÊÊ Advies Vereniging Nederlandse Gemeenten staat haaks op plannen kabinet Streekvervoer Zeeland zes procent gekort 20° |12° NO 4 Aanhoudend droog Droog en vrij zonnig, maar ook een paar wolkenvelden. Matige noordoostenwind. Middagtemperatuur rond 19 graden. 240e jaargang no. 227 woensdag 24 september 1997 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een chirurg in opleiding in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis heeft zich zelf lelijk in de vingers gesne den: hij is op staande voet ontslagen nadat hij zondag middag tijdens het bezoekuur met zijn Harley Davidson-mo- tor door de gangen van het hos pitaal reed. Een woordvoerster van het zie kenhuis zegt niet te weten of het ging om een protestactie of om een uit de hand gelopen grap. „Dat weet alleen de Raad van Bestuur. Aan dit incident geven we liever geen rucht baarheid. De Raad vindt dat de man in kwestie al zwaar ge noeg is gestraft door het ont slag, waardoor zijn carrière be hoorlijk is geschaad. De ziekenhuiswereld is klein en daar zal spoedig bekend zijn om wie het gaat. De arts, die over drie maanden hoopte af te studeren, had kort voor zijn spectaculaire actie nog de gebruikelijke ronde langs zijn patiënten gemaakt. Hij begon zijn motorrit met een paar rondjes in de centrale hal. Vervolgens ging hij met zijn motor per lift naar de derde verdieping, waar onder meel de afdeling Intensive Care is ondergebracht. Met ronkende motor verliet hij daarna met onbekende be stemming het ziekenhuis. GPD Staatssecretaris Schmitz van jusitie grijpt nog niet in bij het tentenkamp dat in Dwingeloo is opgezet voor uitgeproce deerde asielzoekers. De WD vindt clat er hard moet worden ingegrepen, maar PvdA en D66 staan daar huiverig tegenover. De misstandèn in een kinderdagverblijf in Den Bosch zijn in de Zeeuwse instellingen voor kinderopvang het gesprek van de dag. In Zeeland blijkt de controle sterk afhankelijk te zijn- van de gemeenten. Tot verdriet van de instellingen zelf, want op de werkvloer zegt men juist gebaat te 17 zijn bij regelmatige inspectie. Het geluk van de kampioen. Ajax mocht het ondefinieerbare gevoel een aantal jaren koesteren, maar heeft het inmiddels overgedragen aan PSV. De Eindhovenaren moesten er giste ren in het duel met Fortuna Sittard een beroep op doen. Met 3-2 won de thuisploeg, maar de zege was 2 T absoluut onverdiend. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: 10 en 11; zeeland: 13,15,17 en 19; sport: 20 en 21. een kilometer verderop, aan de Schiedamse kant van het indu striegebied. Toen begaven de hoogspanningsleidingen het die over het bedrijfsterrein heen liepen. Het treinverkeer langs Schiedam werd toen stilgelegd. De energiemaatschappij EZH heeft een schadeclaim bij het bedrijf ingediend. Hetzelfde be drijf brandde enkele jaren gele den ook al uit, waarbij eveneens hoogspanningsleidingen bra ken. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een zeer grote brand heeft dinsdagavond de palletfabriek B B aan de Indu strieweg in Rotterdam-Noord nagenoeg in de as gelegd. De brand brak kort na negen uur uit en was vlak voor elf uur on der controle. Bij de brand raak te niemand gewond en kwamen geen gevaarlijke stoffen vrij. De vuurzee bedreigde naburige bedrijven op het industrieter rein Spaanse Polder, evenals een woonwagenkamp van kermis klanten. De bewoners werden tijdelijk geëvacueerd. Eén be drijf in een naastgelegen nieuw bedrijfsverzamelgebouw brandde uit, evenals enkele rij dende frietkramen van de ker misexploitanten. De brandweer wist het bedrijf Elcas BV en een verffabriek wel te behouden, ondanks de vonkenregen die er over heen kwam. De vlammenzee en vonkenregen was zo heet dat de spuitgasten de naburige percelen niet nat konden houden. Het water ver dampte onmiddellijk. Met twee blusboten van de havendienst in het kanaal De Schie probeerde de brandweer meer water aan gevoerd te krijgen. De brandweer gaf groot alarm en kreeg assistentie uit de buur gemeenten Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis. De totale schade die het vuur heeft aange richt, was gisteravond nog niet te overzien. Op 21 augustus brak ook al brand uit in palletfabriek Bre mer Zn aan de Fokkerweg, (Advertentie) Het kostte de brandweer veel moeite het vuur te bestrijden. (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 32,50 O per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 3214 000002 DEN HAAG - Het openbaar vervoer in Zeeland wordt met ruim zes procent gekort. Dat is een gevolg van het nieuwe sub sidiesysteem dat minister Jor- ritsma (verkeer) vanaf volgend jaar hanteert voor het stads- en streekvervoer. I Het vervoeren van meer passa giers wordt beloond. Zo krijgen steden met een sterke centrum functie, die ook meer passagiers trekken, meer subsidie. Omdat ook andere factoren een rol spe len betekent het dat ook sommi- I ge steden inleveren. Zo krijgt de regio Rotterdam 4,8 procent minder en Hilversum, die er het ongunstigst uitkomt, 32 De minister wil voor deze ge meenten een overgangsregeling voor waarschijnlijk driejaar. De I korting op de subsidie voor Rot terdam moet volgens de minis ter overigens in drie jaar zijn weggewerkt, indien er per jaar 1,5 procent meer passagiers in I de bus of tram stappen. De tarieven voor het openbaar vervoer stijgen volgend j aar met gemiddeld 2,5 procent. Dat meldde Jorritsma gisteren in de Tweede Kamer tijdens een o veld leg over van het stads- en streekvervoer. Deze tariefstijging is 0,5 min- der dan de vervoersbedrijven adviseerden. De minister meent echter dat bij een tariefstijging van drie procent mensen afha ken. GPD De herfst mag dan gisteren officieel zijn begonnen, herfstachtig is het bepaald nog niet. Aan de Zeeuwse kust, zoals hier op het strand van Domburg, genieten late bad gasten van de nazomer. foto Ruben Oreel van onze redactie binnenland ALGIERS - In Algerije is op nieuw een massale slachtpartij aangericht onder de bevolking. (Advertentie) Prachtige vetplant, deze hemelsleutel of Sedum telephinum "Herbstfreude". Deze vaste plant bloeit van september t/m november met bruinrode schermen. Staat graag in de zon. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 Koopavond: vrijdag tot 20.45 u HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. En wederom leidt die tot on enigheid over het aantal slacht offers. Volgens de autoriteiten zijn in Bentalha, vlakbij de hoofdstad Algiers, zeker 85 mensen vermoord door terroris ten. Overlevenden daarentegen hebben het over zeker tweehon derd doden. De Algerijnse regering ontken de dinsdagmiddag stellig deze berichten van 'bepaalde pers bureaus en buitenlandse me dia'. Herhaaldelijk hebben de autoriteiten de afgelopen we ken mededelingen van bewo ners over dodentallen afgedaan als overdreven. Volgens presi dent Zéroual bestaan er nog slechts 'resten van terrorisme'. Minister van Buitenlandse Za ken, Ahmed Attafzei eerder de ze maand tijdens een bezoek aan Den Haag dat de situatie 'totaal onder controle' is. Een verslaggever hoorde dins dagmiddag in Bentalha van een reddingswerker dat al 202 li chamen zijn geborgen uit in brand gestoken huizen. Op de begraafplaats telde de journa list 144 verse graven, terwijl ze ven graafmachines en tientallen vrijwilligers nog nieuwe graven aan het delven waren. Vrachtwagens van de brand weer brachten voortdurend nieuwe doodskisten, waarop met krijt de namen van de doden stonden geschreven. Veel van de slachtoffers zijn blijkens de op schriften vrouwen en kinderen. Overlevenden vertelden hoe de overvallers schoten met zware mitrailleurs en granaten en mo lotovcocktails in de huizen gooiden. „Zij hebben kinderen van de dakterrassen van de hui zen geworpen", zei een man. Machteloos Minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken verklaarde in de marge van de Algemene Ver gadering van de VN in New York: „Het is het patroon dat we kennen, het is gruwelijk. We staan een beetje machteloos." De leider van de liberale fractie in het Europees Parlement, Gijs de Vries, heeft de EU en de VS in het blad The European Voice van deze week opgeroepen zich actief in te zetten voor vrede in het Noord-Afrikaanse land. „.Alleen de Algerijnen zelf kun nen de slachting stoppen. Maar de rest van de wereld kan niet werkeloos toekijken." Amnesty International heeft de Westerse landen dinsdag opge roepen Algerijnse asielzoekers te beschermen en hen niet uit te wijzen. Duizenden Algerijnen die erin geslaagd zijn het geweld in hun land te ontvluchten, krijgen in het Westen geen politiek asiel met het argument dat er geen bewijs zou zijn dat zij in hun land gevaar lopen. AFP/DPA/ RTR/ANP (Advertentie) MURRE-MOENS AFWERKSYSTEMEN 24 t/m 27 september Zie pagina 6 Advertentie Sun-tabletten voor de vaatwasmachine zijn knoelvrij, makkelijk en héél effectief. Net zo effectief als Sun Spoelglansmld- del dat een extra bescherming en glanslaagje geeft op de vaat En nu krijgt u dat fantastische spoelglansmiddel gratis bij die fantastische tabletten. Dus_ Sun-tabletten, O QQ normaal of citroen, doos 25 stuks O.YjYj Nu bij twee dozen een fles Sun Spoelglans middel, ter waarde van 5.99, cadeau I Deze week alleen bij Albert Heijn. m Aanbieding geldt t/m zaterdag 27 september a s. doorCarine Neefjes AMSTERDAM - De leef tijdsgrens voor het kopen van softdrugs in koffie shops moet omlaag naar zestien jaar. Nu ligt de mi- mimumleeftijd nog op 18. (Veel jongeren die nog geen 18 zijn betrekken hun softdrugs uit een omvangrijk illegaal circuit, waarin zij eenvoudig in aanra king kunnen komen met hard drugs. Daarom is het beter voor de officiële verkooppunten een lagere leeftijdsgrens te hante ren. Dit staat in het onderzoeksrap port 'Cannabis in Nederland, inventarisatie van verkooppun ten' dat deze week aan de Twee de Kamer is aangeboden. Het onderzoek is uitgevoerd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het bureau Intra- val in Groningen. Uit een steekproef onder dertig gemeenten blijkt dat in deze plaatsen in totaal 445 illegale verkooppunten zijn waar jon geren ook in aanraking komen met harddrugs. Om het illegale circuit in kaart te brengen, zijn gesprekken gevoerd met poli- tieagenten uit dertig gemeenten waaronder ook de vier grote ste den. Het voorstel om ook 16-ja- rigen toe te laten in koffieshops staat haaks op het kabinetsbe leid. Het kabinet wil immers zelfs voor het kopen van alcohol en tabak de minimumleeftijd van 18 jaar invoeren, een voor stel dat overigens nog moet wor den goedgekeurd door de Twee de Kamer. Bovendien geeft minister Borst van Volksge zondheid morgen het startschot voor de campagne 'Hasj wiet, wat weet je wel, wat weet je niet' waarin wordt gewezen op de ge varen van softdrugs. Strenge regels hebben echter een keerzijde, zo leert het on derzoek van de VNG. „De over heid zorgt er indirect voor dat er illegale verkooppunten ont staan. Uit gesprekken met politie agenten blijkt dat jongeren on der de achttien hun softdrugs kopen bij straathandelaren, koeriersdiensten, shoarmaza ken en speciale afhaalshops. Eenmaal in dit illegale circuit komen ze ook sneller in aanra king met harddrugs. De straat handel zorgt voor veel overlast op schoolpleinen en voor de deuren van koffieshops", aldus onderzoeker A Smallenbroek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Het afgelo pen jaar hebben politie, justitie en gemeenten een beleid voort gezet dat is gericht op een be perking van koffieshops. Uit het onderzoek blijkt dat het aantal inmiddels is teruggebracht tot 1.200, een daling van vijftien procent. „Als gemeenten deze drastische sanering voortzetten, komen er nog meer illegale verkooppun ten", aldus Smallenbroek- GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1