Hongersnood in Nieuw-Guinea Ik heb geen tijd om mijn postbus te legen. Wat nu? 0800-0430 Ex-president Zimbabwe staat terecht voor seksueel misbruik Extreem-rechts wint in Servië PZC Garuda speerpunt internationale actie vakbondsvrijheid Zes generaties samen op de foto buitenland Rook van bosbranden hindert hulpverlening in binnenland Twee Israëliërs gewond bij aanslag Amman Missie ruimteveer onzeker door computerstoring Mir Gewond door aanval zeehond Saudische vrouw krijgt zevenling Zwendel telefoonkaarten Schaap Dolly moet kroost krijgen Nicotinekauwgum in de lucht Vrijwilligers testen aids-vaccin Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: dinsdag 23 september 1997 van onze redactie buitenland JAKARTA - Extreme droogte op Nieuw-Guinea heeft aan ze ker 251 mensen in de Indonesi sche provincie Irian Jaya het le ven gekost, voornamelijk door honger of cholera. Dat heeft het officiële Indonesische persbu reau Antara maandag bekend gemaakt. Op heel Nieuw-Gui nea is de oogst verloren gegaan door de droogte. De Australische luchtmacht is begonnen met het invliegen van noodhulp aan het eveneens ge troffen land Papoea-Nieuw- Guinea. dat samen met Irian Jaya het eiland Nieuw-Guinea vormt. De hulpverlening in Irian Jaya wordt ernstig bemoeilijkt dooi de dikke rookwolken die over het gebied hangen en die wor- AMMAN - In de Jordaanse hoofdstad Amman zijn maan dagmorgen twee Israëliërs ge wond geraakt toen zij werden beschoten vanuit een auto. Vol gens de Israëlische legerradio ging het om twee veiligheids wachten. De aanslag vond plaats in de wijk Deir Ghbar, waar de resi dentie van de Israëlische am bassadeur Oded Eran is. Eran zei dat de twee Israëliërs bij de ambassade werken, maar wilde in tegenstelling tot de militaire radio niets over hun functie zeg gen. Het bureau van The Associated Press in Beiroet ontving een fax bericht waarin een tot nu toe onbekende groep, het Jordaanse Islamitische Verzet, de verant woordelijkheid voor de aanslag opeiste. Volgens de Jordaanse autoritei ten voerden de twee Israëliërs een routinesurveillance in de buurt uit. Een veiligheidsfunctionaris zei dat enkele arrestaties zijn ver richt, maar wilde geen verder commentaar geven. Jordanië heeft de aanslag ver oordeeld als een daad van terro risme. AP den veroorzaakt door de vele bosbranden van de laatste tijd. Daardoor kunnen medicijnen, voedsel en artsen de getroffenen niet bereiken. De hoofdoorzaak van de droogte is volgens kli maatexperts 'El Niho', het feno meen dat ontstaat door warme waterstromingen in de Stille Oceaan en dat eens in de zoveel jaar ingrijpende weersverande ringen over de hele wereld te weeg brengt. Vliegtuigjes De getroffen gebieden in Irian Jaya liggen ver van de bewoon de wereld. In veel gevallen is contact met de inheemse bevol king alleen mogelijk via vlieg tuigjes van christelijke missio narissen. Het exacte aantal slachtoffers is niet bekend, maar functionarissen noemen de situatie kritiek omdat de uit gedroogde inwoners vaak be smet water drinken, waardoor een choleraepidemie dreigt. Donderdag zal een Hercules vrachtvliegtuig van de Austra lische luchtmacht medicijnen droppen boven Kiunga, vlakbij de grens met Irian Jaya. De hulp is in eerste instantie bedoeld voor de bewoners van de hoog landen van Papoea-Nieuw- Guinea, waar het niet alleen kurkdroog, maar ook extreem koudis. Bosbranden Ook andere delen van Indonesië worden geteisterd door bos branden. De regering heeft 176 bedrijven daarvan de schuld ge geven omdat ze met opzet bran den stichten om land vrij te ma ken voor hun activiteiten. Dat zou vooral zijn gebeurd op de ei landen Sumatra, Borneo, Java en Sulawesi. Maar ook op de au toriteiten is kritiek over de ma nier waarop ze op de bosbran den hebben gereageerd. De branden hebben over veel gebieden een verstikkende rooksluier gelegd, die volgens de autoriteiten de gezondheid van twintig miljoen Indonesiërs kan bedreigen. De rook is ook overgewaaid naar Maleisië, Singapore en het zuiden van de Filipijnen. Veel luchthavens zijn gesloten omdat het zicht te slecht is. In de Maleisische deelstaat Sa rawak op het eiland Borneo is maandag de noodtoestand, die vorige week werd afgekondigd, verlengd. Het gemeten smogni- veau was maandagavond tot een nieuwe recordhoogte geste gen. De ongeveer 1.9 miljoen in woners kregen het advies bin nen te blijven; scholen en bedrijven bleven dicht. Er is echter geen avondklok en veel mensen slaan de waarschuwin gen in de wind. Ook in de Ma leisische hoofdstad Kuala Lumpur neemt de luchtvervui ling toe. Indonesië heeft maandag een aanbod van Maleisië geaccep teerd om 1.200 brandweerlui en medisch personeel naar Indone sië te sturen. Ook Frankrijk en Japan verlenen bijstand. President Suharto heeft een nieuwe milieuwet ingesteld die het mogelijk moet maken om de schuldigen van de bosbranden een boete van 750 miljoen roe- piah (een half miljoen gulden) op te leggen, zo meldde maan dag The Jakarta Post. AP KUALA LUMPUR - Een bouwvakker kijkt uit over de door smog geteisterde hoofdstad van Maleisië, Kuala Lumpur. foto Mark Fallander/AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Het doorgaan van de ontmoeting tussen het Amerikaanse ruimteveer At lantis en het Russische ruimte station Mir loopt gevaar, als de bemanning van de Mir er niet in slaagt de gisteren opnieuw uitgevallen centrale computer snel te repareren. Dat heeft het Russische persbureau Itar- Tass maandag gemeld. De Atlantis brengt onder meer een nieuwe computer naar de Mir. Bovendien vliegt de Ame rikaanse astronaut David Wolf mee, die Mi chel Foale aan boord van de Mir zal vervan gen. De ontmoeting van de Atlantis en de Mir is voor 28 september voorzien. Voor de derde keer in twee weken viel maandag de centrale computer van het Russische station uit. Zoals ook bij eerdere defecten liet geval was, schakelde de drie koppige bemanning de syste men uit die de meeste stroom gebruiken. Daartoe behoort het stabiliseringssysteem van de Mir. Volgens een woord voerster van het Russische ruimtevaartcentrum is er „op dit moment" geen sprake van uitstel van de ontmoeting tus sen beide ruimteschepen. Het defect „zal binnen een of twee dagen worden gerepareerd", aldus de woordvoerster De Amerikaanse vice-presi dent Al Gore en premier Viktor Tsjernomyrdin van Rusland zijn het er over eens ondanks alle problemen de samenwer king op het gebied van de ruimtevaart voort te zetten. AFP/DPA WENEN - Een 53-jarige vrouw uit Oostenrijk is gisteren tij dens het zwemmen voor het Griekse eiland Karpathos zwaar gewond geraakt, nadat ze dooreen zeehond was aangevallen. De vrouw was niet ver van de kust aan het zwemmen toen het dier haar plotseling aanviel. Dezeehond beet haar zo diep dat een tand in een wond bleef steken. Op een onbewoond eiland bij Karpathos zijn onlangs in het kader van een milieuproject verscheidene zeehonden onder gebracht. De dieren lijden daar echter honger. DPA RIYAD - Een 24-jarige Saudische wouw heeft een zevenling gekregen. De vier jongens en de drie meisjes, die drie maanden te vroeg werden geboren, zijn allemaal gezond, schrijft de krant Okaz. De moeder was behandeld met medicijnen om de eisprong te bevorderen. AFP BERLIJN - Bij grootscheepse acties in Berlijn heeft de Duitse politie in de afgelopen dagen zeker 191 mensen aangehouden op verdenking van zwendel met telefoonkaarten. Tevens zijn ongeveer tweehonderd apparaatjes in beslag genomen, waar mee de zwendelaars het gebruik van kaarten simuleerden. Geïnteresseerden konden de kaarten, die op de zwarte markt werden verhandeld voor prijzen variërend van 1.000 tot 1.500 mark (1.130 tot 1.695 gulden), voor een bedrag van 20 mark gedurende een half uur huren. Voor de huurder was dit vaak zeer rendabel: zo kost een gesprek van een half uur naai' Azië gemiddeld 100 mark. DPA LONDEN - De wetenschappers die het gekloonde schaap Dolly het licht hebben doen zien, zoeken een ram zodat zij na komelingen krijgt, aldus de Britse krant Times gisteren. Het Roslin-instituut in Edinburgh heeft nog niet besloten of Dolly via de natuurlijke weg bevrucht moet worden of via kunstmatige inseminatie. Zij zijn er wel van overtuigd dat zij gewoon kan lammeren. De eenjarige Dolly is het eerste zoog dier dat uit een cel van een volwassen dier is gekloond. Dolly moet, als zij gaat werpen, wel aanzienlijk afvallen. Het populaire schaap trekt veel bezoekers die eten voor haar mee nemen, waardoor zij maar liefst 45 kilo weegt. AFP WENEN - De Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij Austrian Airlines wil voor rokers de reis op haar ni et-rokers vluchten naar de Verenigde Staten veraangenamen. Reizigers op de vluchten Wenen-New York en Zürich-Was- hington kunnen op verzoek nicotine bevattende kauwgum krijgen. Ze krijgen ook een brochure over het gebruik. DPA CHICAGO - Vijftig mensen uit diverse landen hebben zich aangemeld als proefkonijn voorproeven met een aids-vaccin. De vrijwilligers zullen volgens de Amerikaanse krant Chica go Tribune worden ingespoten met levend, afgezwakt HIV, het virus dat aids kan veroorzaken. José Zuniga, adjunct-directeur van de Internationale Vereni ging van Aids-specialisten, wil zélf ook als proefkonijn deel nemen: „Mijn motivatie is dat ik te veel vrienden en geliefden heb zien sterven aan deze verschrikkelijke ziekte. We kunnen geen zestien jaar meer wachten op een vaccin." De vereniging heeft nog niet bekendgemaakt wanneer de proeven beginnen. Eerst moeten de Amerikaanse gezonds- heidsautoriteiten nog worden ingelicht. AFP van onze redactie buitenland UTRECHT - Garuda, de natio nale luchtvaartmaatschappij van Indonesië, wordt langdurig speerpunt van internationale vakbondsactie. Daarmee wil de vakbeweging de Indonesische overheid onder druk zetten om vakbondsvrij heid te garanderen en de nu nog illegale vakbond SBSI te erken nen. Volgens CNV-voorzitter A Westerlaken gebeurt dit op ver zoek van de in de gevangenzit- tende SBSI-voorzitter Muchtar Pakpahan. „De autoriteiten daar zijn alleen maar gevoelig voor stevigere economische ac ties. Alle andere druk, zoals stil le diplomatie, leggen ze naast zich neer. De CNV'er wil dat het Neder landse kabinet nu ook openlijk alles in het werk stelt om de In donesische overheid van ge dachte te doen veranderen. „Als dat negatief zou uitwerken op handelsbetrekkingen en het daarom niet zou kunnen, moet Van Mierlo dat maar zeggen. Dan kunnen wij in discussie gaan met het parlement." De actie-aankondiging volgt op verstoring door de politie afge lopen vrijdag van het SBSI- congres in Jakarta. Daarbij werden naast negen Indonesi sche vakbondsmensen ook Nederlandse journalisten en Australische vakbondsverte genwoordigers opgepakt. Wes terlaken denkt door middel van stiptheidsacties in estaffette- vorm wereldwijd de Garuda- vliegtuigen te vertragen. ANP Advertentie Dan komen we uw post toch gewoon brengen. Wilt u meer weten over de Haal- en Brengservice of over een van de ande re producten en diensten van PTT Post? Wij zorgen ervoor. CATANIA - In een huis bij het Siciliaanse Catania is onlangs deze zeldzame familiefoto gemaakt van zes generaties. De 88-jarige bet betovergrootmoeder Angela heeft het jongste familielid, de pasge boren Giovanna, op schoot. Volgens de Italiaanse tv is het wereldwijd zeldzaam dat in één fami lie zes generaties tegelijk in leven zijn. Alle vrouwen in de opvolging van generaties kregen hun eerste kind op leeftijden variërend van 16 tot 19 jaar. Bij elk van hen is de trouwerij op jonge leeftijd afgedwongen door een 'liefdesvlucht'. Het jonge stel verdwijnt in die Siciliaanse tradi tie voor één nacht en moet vervolgens trouwen om de eer van de fa milie te redden. foto Salvatore Ragonese/EPA door Runa Hellinga KAAPSTAD - Jarenlang heeft de voormali ge Zimbabwaanse president Canaan Bana na zijn mannelijke ondergeschikten seksu eel misbruikt, terwijl 's lands politieke leiding hem de hand boven het hoofd hield. Banana verscheen gisteren in het Hoogge rechtshof in Harare op beschuldiging van verkrachting van zeven politiemannen, een kok, een tuinman en een lijfwacht. De ex-president arriveerde in een witte luxe Mercedes en stopte op de trappen van het gebouw voor een kleine fotosessie met jour nalisten. De zaak-Banana heeft in Zimbab we voor forse krantenkoppen gezorgd, me de omdat de huidige president Robert Mugabe zich in de afgelopen jaren zeer fel tegen homoseksuelen heeft gekeerd en hen 'erger dan zwijnen' heeft genoemd. Mugabe was tijdens Banana's ceremoniële presi dentschap al de grote politieke man in Zim babwe, Alles wijst erop dat de ex-president tot op het hoogste niveau beschermd werd. Homoseksualiteit, of sodomie zoals het in Zimbabwaanse termen heet, geldt in Zim babwe hoe dan ook als mishandeling. De zaak kwam aan het rollen door het stra f- proces tegen politie-inspecteur Jefta Dube. Die werd begin dit jaar veröórdeeld tot tien jaar gevangenis, nadat hij in 1995 door het lint was gegaan toen een collega hem 'Ba nana's homoseksuele vrouw' noemde. De rechter die hem veroordeelde, aanvaardde Dube's verklaringen over de seksuele toena deringen van de president als de waarheid. Daarmee konden kranten er voor het eerst over publiceren. Dergelijke beschuldigin gen aan het adres van de ex-president waren daan/oor vrijwel onpubliceerbaar in een land waar het in 1981 officieel werd verbo den grappen te maken over Banana's naam. Verdovend middel Dube's getuigenis loog er niet omHij vertel de voor de rechtbank hoe hij als jonge agent, net toegevoegd aan de presidentiële staf, was uitgenodigd voor een avondmaal in de presidentiële residentie. Zijn verering sloeg al snel om in verbijstering toen Banana na het diner muziek opzette en de jonge politie man over de dansvloer voerde. Pogingen tot seks wist Dube maanden af te wimpelen, tot de president een keer een verdovend middel in zijn drankje deed. De agent vroeg zijn superieuren om over plaatsing, maar tevergeefs. Daarna gaf hij toe aan de seksuele eisen van de president, omdat hij anders constant problemen kreeg. Volgens zijn zeggen reageerde geen van zijn superieuren verbaasd op zijn verhaal en was duidelijk dat Banana's uitspattingen tot op hoog niveau bekend waren. Dat werd bevestigd door Dube's toenmalige adjunct-hoofdcommissaris, die voor de rechter verklaarde dat de politie al sinds 1981 over rapporten van de veiligheids dienst beschikt waari n Banana's gedrag aan de orde kwam. De toenmalige legercom mandant luitenant-generaal Soloon Mu- juru had zijn mannen al teruggetrokken van het presidentiële paleis om hen niet langer bloot te stellen aan de toenaderingen van de president. De kranten in Zimbabwe hebben de afgelopen dagen vol gestaan met berich ten over het proces. Ook de Herald, officiële spreekbuis van de regering, berichtte voor het eerst uitvoerig over de zaak, teken dat Banana zijn bescherming in hoge regerings kringen inmiddels kwijt is. De advocaat van de ex-president vroeg gisteren verdaging van de zaak. omdat een eerlijk proces door alle voorpubliciteit volgens hem inmiddels niet meer mogelijk is. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - De extreem rechtse Radicale Partij van Ser vië (SRS) heeft een spectaculai re winst geboekt bij presidents- en parlementsverkiezingen in de Joegoslavische republiek Servië. De al vijftig jaar regerende soci alisten van de SPS blijven de grootste groepering met ruim honderd parlementszetels, maar hun machtpositie in de volksvertegenwoordiging is weggeslagen door met name de extreem-rechtse oppositie, on der leiding van de ex-militie- chef Vojislav Seselj (42). Zijn partij kan mogelijk rekenen op ruim tachtig van de 250 parle mentszetels. De monarchist Vuk Draskovic (50) leidt sinds zon dag de derde grote partij in Ser vië en kan waarschijnliijk op vijftig zetels rekenen. Na het tellen van 80 procent van de stembriefjes is maandag vrij wel vast komen te staan dal voor de presidentsverkiezingen de kandidaat van de SPS en part ners, Zoran Lilic (44) de meeste stemmen heeft vergaard. Lilic moet evenwel een absolute meerderheid krijgen en daarom moet hij waarschijnlijk in een tweede ronde op 5 oktober uit komen tegen de tweede man van zondag, Seselj. Waarnemers in Belgrado gaan er van uit dat Lilic op 5 oktober de steun krijgt van veel kiezers die zondag nog thuisbleven, maar die kost wat kost willen voorkomen dat de ultra-natio nalist Seselj de opvolger wordt van Slobodan Milosevic. Lilic staat bekend als een ietwat kleurloze 'apparatsjik' die on voorwaardelijke trouw is aan Milosevic. Seselj, een fanatiek voorvechter van een 'Groot- Servië', kreegin Servië landelij ke bekendheid als commandant van een para-militaire eenheid die tijdens de oorlogen in Kroa tië en Bosnië tal van wreedhe den tegen de Kroaten en mos lims beging. In het parlement blijft de SPS verwakt achter, mogelijk met slechts 102 zetels. De partij had er sinds de verkiezingen van 1993 123 en regeerde met een linkse kleine partij comfortabel verder. Aan die comfortable machtspositie is zondag een einde gekomen. De officiële kiescommissie zei dat de opkomst ruim 60 procent was. Als dit cijfer klopt, hebben twaalf centrum-linkse opposi tiepartijen met hun oproep tot boycot een flater geslagen. Zij hoopten dat de volksraadple ging ongeldig zou worden bij een opkomst van minder dan de helft van de kiezers. De cen trum-linkse oppositie zette zichzelf buiten spel met deze boycot. GPD/AFP/DPA/ANP Man in Duits ziekenhuis dood door Lassakoorts van onze redactie buitenland MAINZ - In een ziekenhuis in de Duitse stad Mainz is zaterdag een 37-jarige man uit Ghana overleden aan de zeldzame en zeer gevaarlijke Lassakoorts. De gezondheidsdiensten zijn op zoek naar mensen met wie de man in contact is geweest om er achter te komen of die besmet zijn. Tegen Lassakoorts bestaan geen medicijnen. De ziekte ver oorzaakt dodelijke bloedingen, net als besmetting met het ge vreesde Ebola-virus. Lassa koorts, die in delen van Afrika voorkomt, wordt verspreid via rattenurine en via lichaams vloeistoffen van de mens, waar onder zweet. Volgens de politie was de overle den man een asielzoeker, die kennelijk onder valse naam en met valse papieren in Duitsland verbleef. Hij is mogelijk op 7 au gustus uit Accra naar Düssel- dorf gevlogen. Op 8 september bezocht hij een arts in die Duitse stad. Drie dagen later werd hij in Mainz opgenomen. Deskundigen zeggen dat de er varing leert dat iedere 5 tot 10 procent van de mensen met wie een Lassakoortspatiënt in con tact komt, besmet wordt. Als de besmetting snel ontdekt wordt is de overlevingskans goed, mits de patiënt in een ziekenhuis wordt opgenomen. DPA (Advertentie) Vandaag kijkdag 14.00-19.30 uur 23 september ANTIEK- EN INBOEDEL VEILING met unieke wapenverzameling, 25 september, aanvang 14.00 uur. Zeeuws Veilinghuis HERENGRACHT 74 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5