Vredesbeweging uit het moeras PZC Lezen blijft leuk Tom Poes en de Tij wisselaar varia 4 Nieuwe secretaris Pax Christi Fred van lersel bespeurt opleving het weer bij nader inzien snelheidscontrole opvoeding tUJ levensbeschouwing puzzel recept Hachee dinsdag 23 september 1997 door Jan ter Haar Aan de vrije val van de jaar lijkse vredesvveek van de Nederlandse kerken is een eind gekomen. Na de massale cam pagnes tegen de kernwapens, gevolgd door het einde van de Koude Oorlog, viel het wijdver takte vredesnetwerk uiteen. Het vlamde tijdens de Golfoorlog nog even op, maar kreeg tijdens de Joegoslavische burgeroorlog de nekslag. De droom van een verenigd en vredelievend Euro pa lag aan diggelen, de dromers stond het schaamrood op de ka ken. Fred van lersel, de nieuwe voor man van de katholieke vredes beweging Pax Christi, signa leert een hergroepering van de gelederen. ,,Je ziet dat mensen en groepen zich zelf aan de ha ren uit het moeras omhoog trek ken, ze worden weer vitaal". In tern geldt dat extra voor Pax Christi, na het pijnlijke vertrek van Jan ter Laak, afgetreden na beschuldigingen van seksueel misbruik. Zijn opvolger begint op 1 januari. Prof. dr. Van lersel draait al vele jaren mee in het vredeswerk. In 1993 promoveerde hij als theo loog op het proefschrift 'Vrede leren in de kerk'. Tijdens het ge sprek grijpt hij direct naaf de bisschoppenbrief over gerech tigheid, veiligheid en vrede. De kerk geeft daarin meer dan ooit het vredeswerk een centrale plek. Pax Christi wil met de ker ken investeren in een nieuwe vredesspiritualiteit en betrok kenheid op de samenleving. Conflictbeheersing en verzoe ning blijven een grote rol spelen. Er bestaat bij de buitenwacht een beeld van IKV- en Pax Christi-functionarissen die van het ene na het andere wereld conflict hollen. Na afloop geven ze op Schiphol een persconfe rentie en krijgt de achterban een mailing om een girootje uit te schrijven. Is de vredesbeweging niet te veel exporteur van pro jecten geworden, beweegt ze ei genlijk nog wel? Ledenaanwas Van lersel schudt beslist zijn hoofd. Hij wijst voor zijn eigen club met vijftienduizend leden op een gestage ledenaanwas. Een net gestarte kaartenactie voor Soedanese vredesvrouwen heeft inmiddels honderddui zend steunbetuigingen opgele verd. Het programma van de za terdag begonnen Vredesweek 1997 is zeer uitgebreid. „We bie den niet alleen acties aan. De jaarlijkse Liturgiekrant biedt praktische handreikingen voor Vredeszondag. Die krant bevat voor het eerst ook ideeën voor scholen waar vieren met de klas weer in opkomst is." In het artikel afgelopen zaterdag over extra subsidie voor Zeeuwse monumenten zijn twee foutjes ge slopen. Voor de schuur bij boerderij Eben Haëzer komt 264.000 gulden vrij en voor het herstel van boerde rij Middelzwake in Kwadendamme 400.000 gulden. Een deel van die subsidie komt rechtstreeks, de rest in de vorm van fiscale aftrek voor de eigenaren. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam N201 - tussen Uithoorn-Aalsmeer A20 - bij Nieuwerkerk a/d IJssel A28 - bij Harderwijk N50 - omgeving Rosmalen door Annie de Vreugd Op 1 oktober begint de kin derboekenweek. Is dat fe nomeen nog wel van deze tij d? Is lezen niet achterhaald door tv, film. computer en Internet? Is lezen nog wel actueel voor kin deren die, als ze volwassen zijn, in een digitale wereld hun weg moeten vinden? M. Otter van het SCO-Kohn- stamm Instituut deed in 1993 een poging wetenschappelijk te bewijzen dat je van lezen niet slimmer wordt. Zij stelt dat (voor)lezen in de vrije tijd geen significante invloed heeft op be grijpend lezen van kinderen. Haar stelling werd beantwoord met een stortvloed aan protes ten van mensen die menen dat het nut van lezen helemaal niet meetbaar is. Het plezier dat een kind beleeft aan lezen is zeker zo waardevol als de mogelijke ver standelijke vooruitgang. De praktijk bewijst ook het te gendeel van Otters stelling: in 1996 gingen er 5,8 miljoen kin derboeken over de toonbank, een recordaantal. Lezen is voor veel kinderen ge woon een leuke en ontspannen de tijdsbesteding. Door te ver zinken in de wereld van een boek, kan een kind zijn fantasie de vrije loop laten. Het kind pro beert in zijn hoofd zich een beeld te vormen van wat het leest. Dat gebeurt niet als het een tv-programma bekijkt of een film. De kant-en-klare beel den daarvan zijn de basis, de ge- Advertentie INTERESSE VOOR THEOLOGIE Dan bent u bij ons aan het juiste adres! Wij leveren, zowel nieuw als antiquarisch, theologische j boeken door heel Nederland tegen uiterst gunstige verzend- voorwaarden. Vraag nu onze zojuist verschenen catalogus aan met daarin meer dan' 1000 prijsaanbiedingen! Bel (0517) 39 31 47 en wij houden u voortaan j op de hoogte. Volgens de nieuwe secretaris moet Pax Christi het in de eerste plaats hebben van goede rela ties met de kerkelijke achterban en het leveren van een bijdrage aan het algemene politieke en maatschappelijke debat. „Ik denk bijvoorbeeld aan het door staatssecretaris Schmitz ge wenste maatschappelijke debat over het vreemdelingenbeleid. Die vreselijke gebeurtenis in Leeuwarden leert ons dat we ook een bij drage moeten leveren aan het debat over geweld in de eigen samenleving. We moeten zoeken naar wegen waarlangs het gemeenschappelijk norm besef een nieuwe impuls kan krijgen." Inzicht is nodig in de mondiale verhoudingen tussen noord en zuid en in de oorzaak van con flicten, ver af en dichtbij. Van lersel verwacht veel van samen werking met leden uit de Katho lieke Onderwijs Vereniging, die initiatieven willen nemen voor vredeseducatie op de scholen. Over omgaan met geweld in de leefwereld van kinderen en jon- geren. Daarvoor is kortgeleden een project van stapel gelopen. Pax Christi heeft het Studiecen trum voor Vi'edesvraagstukken in Nijmegen gevraagd educatie ve parochieavonden mee voor te Gisteren werd in de sportkatern ge meld dat Casper Ovaa uit Oost-Sou burg zondag in de 125cc klasse van de Vlissingse strandcross als beste Zeeuw was geëindigd. Dat is niet correct. Peter Rottier uit Zuiddorpe bleef Ovaa, die zeventiende werd, ver voor. Rottier werd in de eerste manch zesde en in de tweede ze vende. Hij eindigde daarmee op de zesde plaats. In het Soedanese vluchtelingenkamp Kakuma in Kenya is het dringen geblazen om een voorraadje wa ter te kunnen bemachtigen. De kaartenactie van Pax Christi voor Soedanese vrouwen heeft een massa reacties opgeleverd. foto GPD bereiden. Parochieavonden over het ontwikkelen van vre desspiritualiteit, media en ge weld, en de krijgsmacht als vre- deskracht. Vredeswerk in de kerk is niet zo automatisch als het lijkt. Groe pen die zich daarmee bezighou den voelen zich vaak aan de rand staan, zo is gebleken. „De tijd ligt achter ons dat de vre desweek tot een scheiding der geesten leidde", benadrukt Van lersel. „Het gaat er nu veel meer om de betrokkenheid van men sen niet te laten stranden in een gevoel van machteloosheid en malaise. Je moet steeds weer bij mensen zelf beginnen.' Pax Christi begon er heel con creet in 1948 mee, om na de Tweede Wereldoorlog Duitsers en Fransen dichter bij elkaar te brengen. Van lersel: „Anno 1997 woeden er in de wereld 2 9 gewa pende conflicten, alle burger oorlogen. In toenemende mate zien overheden, met de VN voorop, in, dat ze niet zonder een draagvlak van de bevolking kunnen. Pax Christi wil daarin samen met het IKV een brug functie vervullen. De vredes week wil daarin elk jaar een nieuwe start zijn.' GPD Duitse bisschop hekelt ontduiken van belastingen door Dirk Visser De voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie heeft het ontduiken van belas tingen en de groeiende corruptie in het land gehekeld. Geen en kele sociale laag is daarvan uit gesloten, zei mgr. Karl Leh- mann van Mainz maandag. Verder neemt de solidariteit met de airnen en zwakken af. Men sen nemen bijna vanzelfspre kend aan dat zij recht hebben op meer vrijheid en een plezieriger leven, maar zijn steeds minder bereid daarvoor een tegenpres tatie te leveren. Dat een slin kend aantal mensen nog de moeite neemt om naar de stem bus te gaan is dan ook geen ver rassing. Dit alles wordt nog ver- sterkt door bepaalde media die doen alsof het hele leven uit amusement bestaat. KNA Vooruitzichten Zon weer woensdag donderdag vrijdag zaterdag max. 18 18° 17 16° min. 11 0 12 11 11 0 wind ONO 2 NO 2 02 02 op 7.34 onder 19.41 Maan op 0.09 onder 15.10 Nautisch bericht Er blaast vandaag een bescheiden zwak tot matige noordoostelijke wind, 2 tot 3 Beaufort. Het zicht is over het algemeen zeer goed. De temperatuur van het kustwater is ongeveer 19 graden. Er is in de vroege ochtend kans op een enkele mistbank. Toonder Studio's Waterstanden Boekhandel Antiquariaat T.Wever b.v., Postbus 59, 8800 AB Franeker. Fax1051739 54 50 sproken tekst is eerder bijzaak. De tv-beelden gaan voor kinde ren vaak te snel om het geziene te kunnen verwerken, een boek kan even worden weggelegd. Maar ook dat moet weer genu anceerd wox'den. De vakgroep Kind en Media van de Leidse Univei-siteit publi ceerde deze maand de resulta ten van een onderzoek naar het Jeugdjournaal. Kinderen tus sen tien en twaalf jaar zouden nieuwsberichten van dit jour naal beter onthouden als ze tegelijkertijd ondersteund wor den door beelden. Hetzelfde nieuws afgedrukt als een kran tenbericht beklijft minder goed. Professor T. van der Vooit van de vakgroep pleitte al in 1989 voor 'een evenwichtig samengesteld activiteitenprogramma'. Hij meent dat de ontwikkeling van kinderen ermee gediend is, wanneer tv kijken en lezen el kaar afwisselen. Het ene medi um is niet slechter dan het andei-e. Door lezen wordt het creatieve gebruik van woorden gestimuleerd. Wie een grote woordenschat heeft, kan zich veel genuanceerder uitdrukken. Aan de andere kant kunnen tv- beelden ondei'steunen als woor den tekoxtschieten. Tv en lees boeken kunnen goed naast el kaar bestaan, ze kunnen elkaar aanvullen. Eerst een film over de jaargetijden bekijken en daarna een boek erover lezen of omgekeerd. Van beide metho den steekt een kind wat op, de een wat meer van de film, de an der van het boek. Goed kunnen lezen helpt de ondertiteling van films snel op te pakken. Met In ternet kan een mens ook niet veel beginnen als zijn leesni veau matig is. Het aanbod aan jeugdboeken is enorm. Er zijn goede boeken bij, maar vele zijn te educatief. De opvoedingsmoraal druipt ervan af. Kinderen die voor hun ont spanning even in een andei'e we reld willen wegzinken, stellen dat niet op prijs. Hun boeken moeten wel kindei-boeken blij ven en geen opvoedingsmetho den zijn. De verhalen mogen best wel eens vies, griezelig, on gehoorzaam of irreëel zijn. Er zijn kinderen die altijd lezen, die boeken vreten. Anderen ra ken nooit een boek aan. Tegen ouders die zich om een van bei den zorgen maken, heeft Annie M.G. Schmidt ooit eens gezegd: „Je hebt nu eenmaal lees- en leefkindei-en. Het lezende kind doet ervaringen op uit een boek, het leefkind ontwikkelt zich eerder via spel en dagelijkse wei'kelijkheid. Kinderen heb ben net als volwasenen hun ei gen voorkeuren." GPD DINSDAG Hoog water Laag water 23 SEPTEMBER LK uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 07.28 202 19.56 202 01.20 185 13.46 163 Terneuzen 07.48 224 20.11 225 01.48 195 14.10 173 Bath 08.46 264 21.09 262 02.52 220 15.10 198 Roompot Buiten 07.25 149 19.55 155 01.15 13413.45 120 Zierikzee 09.00 14921.15 157 02.40 13614.55 124 Wemeldinge 09.00 171 21.25 177 02.45 150 15.05 138 Philipsdam West 09.15 158 21.35 166 02.40 145 15.00 133 WOENSDAG 24 SEPTEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm uur cm 08.25 171 20.59 174 08.45 193 21.19 196 09.42 229 22.16 229 08.35 127 21.15 135 09.50 13422.15 142 09.55 15122.20 159 10.00 143 22.25 152 uur cm uur 02.09 161 14.45 147 02.38 17015.10 156 03.36 19616.06 181 02.15 12014.55 114 03.30 125 15.55 121 03.30 139 16.05 133 03.30 134 15.55 128 De opvarenden van de Albatros traden de herberg binnen waar ze gemelijk werden begroet door Horrel Hork, die de kastelein van het eiland was. „Zo", sprak de ondernemer. „Vreemdelingen! Wat komen jullie doen? Ruzie maken en vechten, hè?" „Hela!', gromde de gezagvoerder. „Is dit de manier waarop een eer lijk zeeman welkom wordt geheten? Wij willen ons vertreden, me neer - en wij zoeken hier een oorlam en geen praatjes!" „Ja, ja", hernam de waard. „Ik heb gezien hoe je Kobbe Kobbema vertreden hebt. Het was geen werk: zoiets nemen we hier niet! Al leen de tijwisselaar mag zijn leerling berispen en niet de eerste de beste zeerob." Deze woorden ontstemden Wal Rus; dat was duidelijk. „Wat tijwisselaar?", riep hij uit. „Begin jij nu ook al met dat geze ver?" L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O A A „Gezever?", herhaalde de herbergier rood wordend. Hij verliet zijn tapkast en stampte op zijn klant toe. „Luister eens, vreemde", sprak hij dreigend, „jij moet een beetje op passen! Wat weet jij van de krachten van eb en vloed? Wat weet jij van de wisseling der tijden? Jij bent maar een gladde veerman uit de grote wereld met weke kronkelharsens." „Zo, ben ik dat?!", riep de gezagvoerder. „Platgeslagen klinknagel! Hou me vast, meneer, of ik zal jou eens een splits in je uitgeplozen touwwerk maken Zo sprekende liet hij zich van zijn kruk afglijden en terwijl hij zijn mouwen oprolde drong hij op de waard in. „Daar stekt ruzie op!", prevelde de tijwisselaar, die inmiddels ook Europa: In zijn sas de uitspanning genaderd was. „Ach, het is allemaal de schuld van mijn leerling, die in zijn domheid de vloed heeft tegengehouden..." Schle sneeuw matige sneeuw 7+r 4: zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen y or,wee 17V hagel Isobaar In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1 .Front; 2. fabelachtig dier; 3. toestel dat de tijd opneemt; 4. ook; 5. zeldzaam voorwerp; 6. brandstof; 7. lotgeval; 8. kinderen. 1 2 2 4 8 9 9 2 2 9 7 10 6 9 9 5 8 8 8 10 2 3 8 6 2 9 9 8 4 2 2 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Oplossing maandag 22 september --kever-- -tor-gat- e-salon-p uit-u-dar tr-kim-do e-po-uk-t re-los-de pro-e-els e-barst-t -bel-erf- --rente-- Janny van der Lee Rustte er een aantal jaren geleden bijna een taboe op lekker ouderwetse stoof- gerechten, heel langzaam lijkt nu een her waardering te ontstaan voor die weinige echt Hollandse gerechten. De stooftijd is een beetje afhankelijk van de kwaliteit én het soort varkensvlees. Ham lappen hebben een kortere stooftijd dan an dere varkenslappen. (4 personen) Ingrediënten: - 4 grote uien - 500 gram varkenslappen - boter om te bakken -3 eetlepels bloem -4 dl bouillon - 2 eetlepels azijn -1 laurierblaadje - kruidnagel - peper en zout. Bereiding: Pel de uien en snijd ze in ringen. Snijd de varkenslappen in blokjes. Verhit boter in een braadpan en bak hierin de blokjes vlees rondom aan. Kruid met peper en zout. Neem ze uit de pan met een schuimspaan, voeg eventueel extra boter toe en fruit de uiringen in de boterzacht. Bestrooi met peper en zout. Voeg de blokjes vlees toe, bestrooi het ge heel met de bloem en laat 1 minuut kleuren. Schenk al roerend de bouillon en de azijn in de pan. Breng het geheel aan de kook, draai het vuur laag, voeg laurier en kruidnagel toe en laat alles 35-60 minuten zachtjes stoven. Lekker met sperzieboontjes. VERWACHTING VOOR DINSDAGMIDDAG 23 SEPTEMBER 1997 Nagenoeg het hele vasteland van Europa bevindt zich vandaag in de invloedssfeer van een hogedrukgebied. Deze hoge druk zal zich uitstrekken vanuit de Zwarte Zee via Oostenrijk richting het Ver enigd Koninkrijk. Daarbij komt hettot flinke zonnige perioden, met maxima van 17 tot 23 graden in Midden- en West-Europa. Zuid- Europa blijft zomers warm met in Spanje, Zuid-Frankrijk en Italië maximumtemperaturen tussen 25 en 30 graden. Terwijl deze och- tend de temperatuur op veel plaatsen in de Benelux en Duitsland in de buurt van het vriespunt komt. Langs de randen van het hoge drukgebied komt een ander weertype voor. Een storing ten zuiden van de hogedrukcel veroorzaakt vandaag enkele pittige onweers buien met flink wat neerslag over de Middellandse Zee in de buurt van Corsica en Sicilië. Een actieve depressie trekt ten noorden van het hogedrukgebied naar West-Rusland en bevindt zich boven Fin land, zoals u op de weerkaart voor vandaag kunt zien. Dit resul teert in veel bewolking en regen of natte sneeuw, in het zuiden en midden van Noorwegen, Zweden en Finland en het westen van Rusland. De temperatuur komt daar overdag dan ook niet boven de 4 tot 7 graden. In IJsland waait een harde tot stormachtige wind, maar de temperatuur is met 13 graden beduidend hoger. 146951 Zeeland: Zonnig Door: Klaas Dros Een energieken standvastig hoge drukgebied boven de Noordzee be paalt de komende dagen het weerbeeld met rustig en fraai najaars weer. Het is wel al goed te merken dat de nachten steeds langer gaan duren. Het aardoppervlak kan hierdoor meer afkoelen. De af gelopen nacht is de temperatuur weer behoorlijk getuimeld, al thans wat verder uit de buurt van het water. In onze regio heeft het relatief warme zeewater in het najaar vaak nog een grote invloed op de nachttemperaturen. Alleen als het vrij wel windstil is, is het zeewater geen spelbreker en kunnen er lage thermometerstanden worden afgelezen. Vandaag is het opnieuw een zonnige dag met bijna strak blauwe luchten. De middagtemperaturen klimmen naar waarden dicht in de buurt van de 20 graden. De normalen voor de ze tijd van het jaar liggen rond de 17 graden. De wind trekt in de loop van de ochtend iets aan maar blijft zwaktot matig en komt uit het overwegend noordoostelijke richting. Voor ons meteorologen is dit eigenlijk saai weer. Van avond en vannacht blijft het vrijwel wolkenloos en de wind valt grotendeels weg. De nachttemperaturen schommelen rondom de 9 graden. Vanaf woensdag krijgt de zon geleidelijk meer concurrentie van wolkenvel den. Toch blijft de hoofdrol toebedeeld aan de zon. De wind blijft overwegend zwak tot matig en komt uit oost tot noordoostelijke richtin gen. Beetje bij beetje wordt het wel iets koeler. De mid dagtemperaturen gaan terug naar een graad of 17. De nachten worden daarente gen minder koud. Blauwe luchten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4