Boeren tegen plan buitengebied Noordstraat krijgt nieuw aanzicht IPZC Zeegers gaat onverdroten voort Voorlopig geen WCL-geld voor bergingsvijver -Boeren moeten meer gebruik maken van landschapssubsidies Commissie hoort Walcherse wensen voor landinrichting zeeland S13 Bevelands team vijfde bij ehbo-wedstrijd Arsenaal adopteert pijlstaartrog Hond gewond bij aanrijding Tekentalenten winnen prijs Drankrijders krijgen bekeuring Hardrijders gesnapt Landbouwschap vecht herziening Brouwershaven aan bij Raad van State In de Noordstraat in Burgli-Haamstede worden vcrkecrsremmende plateaus, fietssuggestiestroken en sierbestrating aangelegd. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE - De reconstructie van de Noord straat in Burgh-Haamstede is van start gegaan. Een onder deel van het mobiliteitsplan voor de Westhoek, dat het au togebruik moet terugdringen om de leefbaarheid in de ker nen te vergroten. Ook de Ring, waar de Noordstraat op uit komt, wordt binnenkort onder handen genomen. De werkzaamheden zijn voor bereid door de voormalige ge meente Wester schouwen en hadden eigenlijk eerder dit jaar moeten beginnen. De strenge winter zorgde echter voor vertraging en bovendien werd op aansluitende wegen nog volop gewerkt. Hierdoor bestond het gevaar dat Burgh- Haamstede helemaal onbe reikbaar zou worden. In totaal worden vier verkeersremmen- de plateaus aangelegd. Daar naast krijgt de Noordstraat fietssuggestiestroken en, evenals de Ring, sierbestra ting. Enkele maanden geleden werd bekend dat het karwei zo'n 240 duizend gulden duurder uit valt, waardoor de totale kos ten het miljoen overschrijden. Dit komt enerzijds omdat de klus te laag berekend is, an derzijds is nieuwe verlichting van de Noordstraat en de Ring - inclusief de monumentale kerk - toegevoegd. dinsdag 23 september 1997 door Caroline Moerland I HEINKENSZAND - Landbou wers in het Waardevol Cultuur Landschap (WCL) de Zak van Zuid-Beveland zouden vaker een beroep moeten doen op WCL-subsidie. Voor volgend jaar is daarom 310.000 gulden apart gezet voor vernieuwende projecten in de agrarische sec tor. Op die manier wil de stuur- groep die de WCL-subsidie '1 toekent, een extra stimulans |1 bieden. De resterende 1,16 mil joen die in 1998 beschikbaar is, gaat net als voorgaande jaren naar zowel landbouw als natuur en recreatie. Ieder najaar stelt de WCL- stuurgroep een lijst met projec ten in de Zak van Zuid-Beve land vast die het komende jaar in aanmerking komen voor sub sidie. Het geld is bedoeld om de - bijzondere kwaliteiten van het gebied te behouden en te ver sterken en een duurzame land bouw te bewerkstelligen. Zowel particulieren als (overheidsin stellingen kunnen een aanvraag indienen voor WCL-subsidie. De projecten moeten te maken hebben met landbouw, natuur en landschap of recreatie Het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft de Zak van Zuid-Beveland voor volgend jaar bijna 1,5 miljoen gulden toegekend. De plaatse lijke stuurgroep die het ministe rie adviseert hoe het dat geld moet besteden, wil 37 van de 55 GOES Snuffelmarkt - De Zeelandhal len in Goes herbergen zaterdag 27 en zondag 28 september weer snuffelmarkten. Wie een twee dehandsje of nog iets voor zijn verzameling zoekt, kan zater dag vanaf 9.00 en zondag vanaf 10.00 uur terecht in de Zeeland hallen op industrieterrein Poel II. RENESSE Bejaardendag - De CJV Zierik- zee houdt zaterdag 4 oktober de jaarlijkse bejaardendag op het CJV-kamp in Renesse. Ouderen uit Zierikzee worden die dag om 9.30 uur per bus naar Renesse vervoerd, waar hen een ont spannend programma wacht. Dat omvat ondbr meer samen praten, zingen, eten en wat spel letjes doen. subsidie-aanvragen honoreren. Het gaat onder meer om projec ten die als doel hebben de res tauratie van een hofstede, het herstel van het heggengebied in De Poel, het stimuleren van 'lo geren bij de boer', de terugkeer van de levendbarende hagedis in het gebied of het ontwikkelen van ruiterpaden. Twaalf subsidie-aanvragen zijn afgewezen. Nog eens zes andere zijn op een reservelijst ge plaatst. Dat heeft te maken met het feit dat de stuurgroep er dit jaar voor heeft gekozen 310.00 gulden te reserveren voor ver nieuwende projecten in de land bouw. Uit vergelijkende onder zoeken is namelijk gebleken dat in de Zak van Zuid-Beveland relatief weinig geld aan deze sector wordt besteed. (Neder land telt in totaal elf WCL-ge- bieden.) Om agrariërs te stimu leren met projecten te komen, zullen komend naj aar in samen werking met de plaatselijke mi lieucoöperatie voorlichtings bijeenkomsten en workshops worden gehouden. Ideeën De stuurgroep denkt dan vooral aan ideeën die wat minder voor de hand liggen dan degene die tot nu toe zijn gehonoreerd. In de landbouw is tot nu toe veel WCL-geld besteed aan prakti sche zaken, zoals de aanschaf van milieuvriendelijk 'gereed schap'. „In andere gebieden gaat men verder", zegt secreta ris/penningmeester van de stuurgroep drs. P. J. Vollaard. „Ik denk bijvoorbeeld aan pro jecten die zorg en landbouw combineren." Overigens blijkt uit de onder zoeken dat de Zak van Zuid-Be veland het vérder helemaal niet onaardig doet. „De indruk moet niet gewekt worden dat we slecht bezig zijn, want dat is niet het geval", zegt Vollaard. Wat bijvoorbeeld opvalt, is dat inhet Zeeuwse WCL-gebied relatief veel aanvragen afkomstig zijn van particulieren. En dat was ook de bedoeling van het subsi dieprogramma. Geen geld Een ander opmerkelijk gegeven in vergelijking met de rest van Nederland, is dat de provincie geen geld in het WCL-gebied in vesteert. Wanneer de rijksover heid straks na 2001 de geld kraan dichtdraait, moet dat wél het geval zijn. H.E Zeegers, voormalig directeur van het Zierikzeese verzorgingscentrum Borrendamme: „Niet ik. maar het bestuur heeft gefaald." foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Hij is 'diep teleurgesteld', maar laat het hoofd niet hangen. „Als je anderhalf jaar tegen twee besturen stand weet te houden, kan je wel tegen een stoot je." H. E Zeegers wordt ontslagen als di recteur van het Zierikzeese verzorgings centrum Borrendamme. „Als ik morgen terug zou mogen keren, heb ik binnen een paar weken de zaak weer op de rails." Wat hem pijn doet, is dat juist hij en niet het Borrendamme-bestuur steeds in de belangstelling heeft gestaan. Immers, het was Zeegers die niet in staat zou zijn de noodzakelijke zorgvernieuwing door te voeren in het tehuis. De vorig jaar op non- actief gezette directeur is dit altijd blijven bestrijden. „Ik maakte om de zes weken een voortgangsrapportage. Uit de notulen blijkt dat ik niet stilzat." Bovendien gaf het (toenmalig) hoofd ver zorging te kennen dat ze zich te oud voelde om nog op nieuwe ontwikkelingen als zorgvernieuwing in te springen. Volgens Zeegers was het bestuur hiervan zeker een jaar lang op de hoogte zonder in actie te komen. „Gevolg was een tweesporenbe leid. Er moest zorg worden verleend, maai er was ook zorgvernieuwing nodig. Dat leverde de nodige spanningen op." Zee gers werd hiervoor verantwoordelijk ge houden door het bestuur. „Terwijl ze gewoon de zaak op tijd hadden moeten aanpakken." Na de eerste rechtszaak bepaalde de kan tonrechter dat een geldige reden ontbrak om Zeegers te ontslaan en dat 'construc tief overleg' nodig was tussen de twee par- tijen. Dit leverde niets op. Het interim- bestuur -dat het eerste, over de kwestie gestruikelde bestuur was opgevolgd- liet een onderzoek uitvoeren naar Zeegers. Onterecht, stelt laatstgenoemde. „Over het disfunctioneren van het bestuur werd niets gezegd." De directeur liet een tegen onderzoek verrichten, dat. voor hem gun stig uitpakte. Proefperiode Op basis van het eerste onderzoek kwam het interim-bestuur met een aantal voor stellen op de proppen: Zeegers kon terug keren onder de voorwaarden dat hij zich zou onderwerpen aan een diepgaande psychologische analyse en dat hij ak koord zou gaan met een proefperiode en begeleiding. Zeegers sloeg dit 'oneerbare aanbod' af, de directeur verwees naar de uitspraak van de rechter waaruit bleek dat hij niet had gedisfunctioneerd. Bo vendien voelde hij zich -met bijna twintig jaar ervaring als manager van een zorgin stelling- in zijn eer aangetast. „Begelei ding? Moet je je zo erg laten vernederen dat je geen eigenwaarde meer overhoudt? Volgens Zeegers was ook met het inte rim-bestuur geen dialoog mogelijk. „Geen goed gesprek, niks. De uitspraak van de rechter is genegeerd." Bestuur en Zeegers kwamen geen stap dichterbij elkaar: Zeegers wilde zijn baan terug, maar het bestuur weigerde met hem verder te gaan. Na een tweede rechtszaak oordeelde de kantonrechter dat het we derzijdse vertrouwen voor het voortzet ten van Zeegers" dienstverband ontbrak. Zeegers: ..Twee rechtszaken leveren de zelfde gegevens op, alleen wordt de twee de keer een andere uitspraak gedaan. Merkwaardig. In het belang van Borren damme zou ik weg moeten blijven. Maar Borrendamme. dat zijn toch personeel en bewoners? Zij staan juist achter mij." Het blijft een vreemde zaak dat er geen mogelijkheid tot verzoening is. Zeegers: „Of er iets anders achter zit? Tja, dat vraagt bijna iedereen op dit eiland zich af. Ik kan niet anders concluderen dan dat het bestuur heeft gefaald en ik word ge sterkt door de kantonrechter." Hij blijft niet bij de pakken neerzitten en gaat op zoek naar een nieuwe baan. „Ik beschik nog over de kracht om iets van de rest van mijn leven te maken. Binnenkort op zater dag maar eens een Volkskrantje kopen." door Maurits Sep VLISSINGEN - De Landinrich tingscommissie voor de ruilver kaveling van Walcheren gaat de wensen van grondeigenaren die in het ruilverkavelingsgebied wonen inventariseren. Boeren en particulieren die grond bezit ten, kunnen aangeven of zij hun huidige percelen willen behou den, of zij andere gronden op het oog hebben en waarom zij die willen hebben. Op speciale wenszittingen, die in oktober en november van dit jaar worden gehouden, kunnen betrokkenen hun wensen toelichten. Zij krij gen daarvoor een uitnodiging. De ruilverkaveling op Walche ren is zo ver gevorderd dat de Landinrichtingscommissie kan beginnen met het opstellen van het Plan van Toedeling van de gronden. „We willen mensen stimuleren daar zelf over na te denken", verklaart J. de Regt van de Dienst landelijk Gebied en projectleider van de ruilver kaveling. „Zij moeten reageren vanuit hun eigen bedrijfssitua tie Waar willen zij gronden hebben? En wat voor soort grond willen zij? Op Walcheren liggen namelijk heel veel grónd- soorten op een klein gebied." „De nailverkaveling is toch al niet gemakkelijk", vervolgt De Regt. „Mensen kunneti daarom zelf het beste aangeven wat zij willen. Zij hebben immers een bepaalde bedrijfsfilosofie. Mis schien zijn ze hun bedrijf wel aan het ombouwen. Wij weten zoiets niet. Het past trouwens ook helemaal in deze tijd om mensen te vragen wat ze wil len." Toedeling Als alle betrokkenen'hun wen sen hebben ingediend en toege licht op speciale zittingen van ongeveer twintig minuten die in oktober en november worden gehouden, gaat de Landinrich tingscommissie in conclaaf met deskundigen van het Kadaster en de Dienst Landelijk Gebied om een Plan van Toedeling te maken. Daarin worden de gron den in het ruilverkavelingsge bied verdeeld over de belang hebbenden. Het Plan van Toedeling wordt medio 1999 ter inzage gelegd. Dat Plan van Toedeling moet voldoen aan speciale richtlijnen die zijn vastgesteld door Gede puteerde Staten van Zeeland en de Centrale Landinrichtings Commissie. Andere randvoor waarden waaraan de toedeling moet voldoen, staan in de ge meentelijke bestemmingsplan nen en in de Landinrichtings wet. De landschappelijke en cultuurhistorische elementen van het gebied spelen ook een rol. Verder moet uiteindelijk een doelmatige gebruiksverkave- ling ontstaan en dus zullen de kosten evenzeer worden meege nomen bij de afweging of wen sen vervuld kunnen worden. Puzzel „Mensen moeten echter niet van tevoren al denken dat hun wen sen toch niet worden gehono reerd", waarschuwt De Regt voor teveel scepsis. „Bij het op maken van de puzzel zeggen wij wel wat kan en wat niet kan. Misschien kan er veel meer dan .gedacht." Nadat het Plan van Toedeling medio 1999terinzage is gelegd, worden de binnenge komen reacties op het plan ver werkt. Het definitieve Plan van Toedeling zal dan in het jaar 2001 worden vastgesteld. GOES - De afdeling Goes-Bor- sele van het Nederlandse Rode Kruis is zaterdag vijfde gewor den op de nationale eerste hulp wedstrijd in Bussem. Aan deze wedstrijd deden twaalf teams mee. Het team bestond uit zes personen onder leiding van B. Mol. Ze moesten zes proeven af werken. De wedstrijd werd ge houden op het militaire terrein Crailo. Vorig jaar werd het Goes-Bor- selse team zesde, dus het is een verbetering, zei Mol desge vraagd. Het is overigens al de derde achtereenvolgende keer dat dit team als beste van Zee land mee kan doen aan de natio nale wedstrijd. De oefeningen die moesten worden afgewerkt, waren: reanimeren van poppen die volwassen en en kinderen voorstelden; hulpverlening bij een crash van een vliegtuig; de ontruiming van een kraakpand; hulpverlening bij een uit de hand gelopen familiefeest; een verkeersongeluk met slachtof fers en hulpverlening aan een bewusteloos persoon. VLISSINGEN - Bij het Arsenaal in Vlissingen heeft een veer tig centimeter lange pijlstaartrog een liefdevol onderkomen gevonden. Als klein roggetje kwam het beest bij het Neder lands Instituut voor Oecologisch Onderzoek in Yerseke te recht, waar hij met de hand gevoerd werd. Bij het NIOO groei de de 'troetelrog' echter uit zijn behuizing. In Het Arsenaal wordt de rog morgenmiddag, woensdag, tus sen jonge hondshaaien geplaatstVanwege de giftige stekel op zijn staart kan de rog niet tussen de stekelroggen in het aan- raakbassin, al vindt hij het heerlijk over zijn buik te worden geaaid. Ook voor de mens is de stekel, die de rog gebruikt als hij zich bedreigd voelt, gevaarlijk. Een prik kan naast verlammingen zelfs de dood tot gevolg hebben. Tijdens het transport worden dan ook de nodige vooi-zorgsmaatregelen genomen. HULST - Een 23-jarige autobestuurder uit Nieuw-Namen heeft zondagavond in de Hontenissestraat in Hulst een grote zwarte hond aangereden. De hond, die er na het ongeluk ijl- lings vandoor ging, is gezien de klap waarschijnlijk zwaarge wond. De koplamp van de auto sneuvelde. De eigenaar van de hond is onbekend. VLISSINGEN - Vier jeugdige prijswinnaars van een teken wedstrijd van de Koninklijke Schelde Groep gaan op zater dag 27 september naar het newMetropolis in Amsterdam. Het newMetropolis is het nationale publiekscentrum voor weten schap en technologie. Drie meisjes en één jongen in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar hebben tijdens de Nationale Vlootdagen de beste teke ning van 'hun mooiste schip' gemaakt. De Koninklijke Schel de Groep probeert de jeugd te interesseren voor techniek in het algemeen en voor scheepsbouw in het bijzonder. NewMe tropolis heeft als doel bezoekers van alle leeftijden te stimule ren in hun belangstelling voor wetenschap, technologieën in dustrie. Een bezoeker kan verschillende experimenten uitvoeren en een expositie bezoeken. Op de tentoonstelling worden de thema's interacties, technologie, energie, weten schap en mens behandeld. TERNEUZEN - Op de Oostelijke Veerhavenweg in Breskens raakte in de nacht van zondag op maandag een 25-jarige au tobestuurder uit Breskens als gevolg van overmatig alcohol gebruik van de weg. Hij reed vervolgens tegen een boom en belandde in de sloot. Hij bleek bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken te hebben. De man kreeg een dagvaarding uitgereikt, zijn rijbewijs werd ingenomen en hij kreeg een rijverbod van zeven uur opgelegd. Ook een 29-jarige motorrijder uit Bevercn (België) die over het Godsplein in Hulst reed, werd voor rijden onder invloed gedagvaard. Bovendien kreeg hij een rijverbod van tien uur opgelegd en werd zijn rijbewijs ingevorderd. Hij had vier maal de toegestane hoeveelheid gedronken. Tenslotte werd op de Grote Kreekweg, ook in Hulst, een 23-ja- rige autobestuurder uit Sint Niklaas (België) met ruim 1.1 promille alcohol in zijn bloed aangehouden. VOGELWAARDE-Uit een radarcontrole zondagavond op de Provincialeweg bij Volgelwaarde bleek dat luim twintig pro cent van de passanten te hard reed. Van de 1800 langsgekomen bestuurders reden er 364 harder dan de toegestane tachtig kilometer per uur. Eén automobilist reed 137 kilometer per uur. door Caroline Moerland HEINKENSZAND - De finan ciering van de aanleg van een zogeheten bergingsvijver bij Heinkenszand valt tegen. Slechts een deel van het plan komt in aanmerking voor een bijdrage uit de subsidiepot voor het Waardevol Cultuur Land schap (WCL). Bovendien heeft de WCL-stuurgroep het project voor 1998 voorlopig geen geld toegekend. De aanleg van de bergingsvijver zou de water overlast moeten tegengaan die bewoners van de Slaakweg en omgeving ondervinden bij hevi ge regenval. >£1 1» Door de komst van de nieuwe _1 woonwijk Watervliet kan de bo- _j dem minder water opnemen. I Dat is vooral merkbaar bij veel w. neerslag. Zowel bewoners van h de wijk als landbouwers aan de K rand van het dorp ondervinden II daar hinder van. De gemeente 'I Borsele en waterschap Zeeuwse Eilanden hadden bedacht dat de aanleg van een bergingsvij ver wellicht een oplossing kon bieden voor dit probleem. De plas kan bij veel neerslag het water opvangen dat niet direct wegkan. Bovendien zou de bergingsvij- ver een recreatieve functie kun nen krijgen, bijvoorbeeld als schaatsbaan in cle winter. Ver der was het de bedoeling wat groen aan te leggen rondom de plas, die wordt begrensd door de Slaakweg en de Westdijk. In dat verband hadden gemeente en waterschap ook gedacht aan een WCL-subsidie. Gebleken is echter dat slechts een deel van het plan in aanmer king komt voor zo'n bijdrage. Bovendien is voor 1998 voorals nog geen subsidie toegekend; het project staat op de reserve lijst. Overigens bevond het plan zich nog in een voorbereidende fase. De besturen van water schap en gemeente hadden nog geen 'ja' gezegd tegen het pro ject. Ze zullen samen gaan be kijken hoe het nu verder moet. [CfdoorTheo Calkoen IDEN HAAG - De Zeeuwse afde ling van het Landbouwschap heeft de afdeling bestuursrecht- I spraak van de Raad van State in .IJDen Haag afgelopen maandag verzocht de laatste bestem- mingsplanherziening voor het lil buitengebied van de voormalige gemeente Brouwershaven te vernietigen. Volgens het Land- Ibouwschap is de gemeente veel te ver gegaan met het bescher men van de landschapsbelan- gen en is de agrarische sector daarbij te veel achtergesteld. De bestemmingsplanherzie ning is nog een gevolg van de dreigende varkensinvasie in Zeeland. Door middel van de bestemmingsplanwijziging trachtte het gemeentebestuur van de voormalige gemeente de varkensinvasie te voorkomen. Dat gebeurde door in het nieu we bestemmingsplan aan de ge bieden in het buitengebied eco logische waarde toe te kennen. Volgens het gemeentebestuur kent het betreffende buitenge bied alleen uit ecologisch oog punt bezien 'waardevol' en 'zeer waardevol' gebied. Vervolgens is in het bestemmingsplan bepaald dat in dit soort waarde volle en zeer waardevolle gebie den geen nieuwe intensieve vee houderijen gevestigd mogen worden. „Het landbouwschap kan zich niet aan het oordeel onttrekken dat de voorliggende indeling een waardeoordeel is dat sterk tijd- en persoonsgebonden is", stelde woordvoerster C. Mi- chielsen van het landbouw schap. Op deze weinig objectie ve manier zouden de belangen van de agrarische sector niet be knot mogen worden. Over een week of zes hopen de rechters van de Raad van State hun oor deel over deze kwestie gereed te hebben. Overigens heeft het provinciebestuur het omstreden bestemmingsplan wel goedge keurd. Het bestemmingsplan omvat grofweg de buitengebieden rond de kernen Brouwershaven en Dreischor. Volgens het plan mogen bestaande agrarische bedrijven wel uitbreiden met een taak voor intensieve vee houderij. Ze mogen dan in een stal met een oppervlakte van 1000 vierkante meter vee gaan houden. Via een vrijstellingsbe paling kan dit oppervlak nog een stuk worden uitgebreid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27